FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Ana-Maria G

Re: FIV in Romania

Mesajde Ana-Maria G » Joi Aug 16, 2018 12:06 pm

Georgiana Mihai scrie:
Ana-Maria G scrie:Fetelor, am doua liniute. Sunt in ziua 12 dupa transfer de 2 embrioni de 3 zile si maine am beta. Sunt foarte fericita, sper ca totul sa fie ok in continuare :) Cat ar fi un beta ok avand in vedere situatia mea? Sau conteaza cand s-a si implantat?

Felicitari!!! Deja DacA se vede calumea la testul de urina sigur e o beta frumoasa, Oricum NU conteaza valoarea initiala ci evolutia. Eu am avut o beta micuta Dar Pe parcurs a crescut perfect. [majoreta]

Georgiana, Loreilei Se vede ok a doua linie dar nu e la fel ca linia de control. Da, aveti dreptate - conteaza evolutia. Voi face beta maine si probabil repet luni. Oricum m-am mai calmat :)

Bafta in continuare tuturor.
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 concelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani stat acasa.
Beta 1 (z13dt3z): 36; Beta 2(z15dt3z): 28 - sarcina biochimica.

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Joi Aug 16, 2018 1:16 pm

Lorelei scrie:
CrissPatri scrie:
Flori77 scrie:
Da, si mi-e mi-a dat retetele pentru medicamente, inca nu le-am luat inca pt ca eram chiar la ovulatie cand am fost la consult, pe partea cu trompa buna si tot sper ca as putea ramane natural fix inainte de FIV :-) Apropo, ai observat ca au explodat preturile la medicamente FIV la Farmacia Tei? Am ramas socata cand am verificat....Cred ca din cauza programului. Iar pachetul la Columna era 2500 euro parca si acum e 2700 euro.....Si eu tot pe protocol scurt. Cat despre medrol si intralipid, propunerea a venit de la dna dr. Bucur la mine, vrea sa incercam tot la FIV-ul asta pt ca si eu sunt tot "inexplicabila". Tu cel putin esti mai tanara....Tu mai faci vreo histeroscopie / test ERA inainte de inceperea stimularii?

Si eu tot la doamna Bucur sunt, poate ne vedem pe acolo cand om incepe. Si da au crescut pretul medicamentelor tocmai datorita acestui program, partea proasta este ca au afectat toate femeile si pe cele care nu sunt din Bucuresti si care poate vor sa achizitioneze medicamentele de la Tei, eu am avut proasta insipratie sa aleg Dona, si daca ai urmarit forumul de pe facebook ai vazut multe comenturi negative la adresa lor, nu au nimic pe stoc, tot ce aduc aduc pe baza de comanda, eu am luat deja reteta pentru toata perioada de stimulare, plus pen ul de declansare, o sa mai pun probabil bani de la mine, nu o sa imi ajunga voucherul pentru toate.
Histeroscopie eu am facut anul trecut in noiembrie, mi-a iesit perfect, fara adevernte, totul ok, nu mi-a dat sa repet, testul ERA nu mi-a zis de el si nu il voi face.
Iti inteleg speranta de a ramane natural...si eu o am si incerc sa raman optimista luna de luna..ca poate poate....am citit atatea povesti de reusite miraculoase...si eu sper in sinea mea sa fiu una dintre ele, am citit povesti cu mamici care s-au chinuit cu 6 FIV uri si dupa au ramas natural (inclusiv au incercat cu ovodonatie si nu au reusit) si dupa pac natural...fara probleme cu trombe legate sau stiu eu ce..am citit si de cazuri cu amh mic, 6 FIV uri la activ, obtinut sarcina in urma ultimui FIV (trompe infundate) si la 9 luni dupa nasterea 1 bebe a ramas natural a 2 oara, sper la o minune luna de luna....dar nu stau sa o astept incerc sa imi maximizez sansele reale sa am un bebe ...minunle nu cred ca sunt pentru mine...

CrissPatri vorbeste cu dna dr si vezi poate iti recomanda sa repeti histeroscopia inainte cu 1 luna de un nou transfer! . Stiu ca fiecare dintre noi e diferita dar eu de ex am facut interventia in decembrie si totul era f bine. Cand mi-au recomandat cei de la Praga sa o repet mi s-a parut destul de repede avand in vedere ca tocmai ce o facusem cu 6 luni in urma si uterul meu era f ok! Dr din RO mi-a zis ca nu e necesar sa o repet dar ca nu strica! Si surpriza! Imi aparuse un polip fundic! Daca nu as fi refacut interventia sigur nu aveam reusita la transferul din Iulie! Ma gandesc ca asta a fost si motivul esecului la transferul din aprilie dar nu am de unde stii 100%!
E doar o parere!

Lore m -ai pus pe ganduri ;)) tocmai ce i am scris asistentei...am propus sa fac si endoscratching pe cm anterior stimurarii si transferului daca doamne ajuta reusesc sa ajung pana acolo. Astept sa vad ce imi spune.Multumesc pentru sfat! [flori]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Aug 16, 2018 1:34 pm

CrissPatri scrie:
Lorelei scrie:
CrissPatri scrie:
Si eu tot la doamna Bucur sunt, poate ne vedem pe acolo cand om incepe. Si da au crescut pretul medicamentelor tocmai datorita acestui program, partea proasta este ca au afectat toate femeile si pe cele care nu sunt din Bucuresti si care poate vor sa achizitioneze medicamentele de la Tei, eu am avut proasta insipratie sa aleg Dona, si daca ai urmarit forumul de pe facebook ai vazut multe comenturi negative la adresa lor, nu au nimic pe stoc, tot ce aduc aduc pe baza de comanda, eu am luat deja reteta pentru toata perioada de stimulare, plus pen ul de declansare, o sa mai pun probabil bani de la mine, nu o sa imi ajunga voucherul pentru toate.
Histeroscopie eu am facut anul trecut in noiembrie, mi-a iesit perfect, fara adevernte, totul ok, nu mi-a dat sa repet, testul ERA nu mi-a zis de el si nu il voi face.
Iti inteleg speranta de a ramane natural...si eu o am si incerc sa raman optimista luna de luna..ca poate poate....am citit atatea povesti de reusite miraculoase...si eu sper in sinea mea sa fiu una dintre ele, am citit povesti cu mamici care s-au chinuit cu 6 FIV uri si dupa au ramas natural (inclusiv au incercat cu ovodonatie si nu au reusit) si dupa pac natural...fara probleme cu trombe legate sau stiu eu ce..am citit si de cazuri cu amh mic, 6 FIV uri la activ, obtinut sarcina in urma ultimui FIV (trompe infundate) si la 9 luni dupa nasterea 1 bebe a ramas natural a 2 oara, sper la o minune luna de luna....dar nu stau sa o astept incerc sa imi maximizez sansele reale sa am un bebe ...minunle nu cred ca sunt pentru mine...

CrissPatri vorbeste cu dna dr si vezi poate iti recomanda sa repeti histeroscopia inainte cu 1 luna de un nou transfer! . Stiu ca fiecare dintre noi e diferita dar eu de ex am facut interventia in decembrie si totul era f bine. Cand mi-au recomandat cei de la Praga sa o repet mi s-a parut destul de repede avand in vedere ca tocmai ce o facusem cu 6 luni in urma si uterul meu era f ok! Dr din RO mi-a zis ca nu e necesar sa o repet dar ca nu strica! Si surpriza! Imi aparuse un polip fundic! Daca nu as fi refacut interventia sigur nu aveam reusita la transferul din Iulie! Ma gandesc ca asta a fost si motivul esecului la transferul din aprilie dar nu am de unde stii 100%!
E doar o parere!

Lore m -ai pus pe ganduri ;)) tocmai ce i am scris asistentei...am propus sa fac si endoscratching pe cm anterior stimurarii si transferului daca doamne ajuta reusesc sa ajung pana acolo. Astept sa vad ce imi spune.Multumesc pentru sfat! [flori]

Histeroscopia poate fi considerata un endoscretching!
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Joi Aug 16, 2018 1:58 pm

Lorelei scrie:
CrissPatri scrie:
Lorelei scrie:CrissPatri vorbeste cu dna dr si vezi poate iti recomanda sa repeti histeroscopia inainte cu 1 luna de un nou transfer! . Stiu ca fiecare dintre noi e diferita dar eu de ex am facut interventia in decembrie si totul era f bine. Cand mi-au recomandat cei de la Praga sa o repet mi s-a parut destul de repede avand in vedere ca tocmai ce o facusem cu 6 luni in urma si uterul meu era f ok! Dr din RO mi-a zis ca nu e necesar sa o repet dar ca nu strica! Si surpriza! Imi aparuse un polip fundic! Daca nu as fi refacut interventia sigur nu aveam reusita la transferul din Iulie! Ma gandesc ca asta a fost si motivul esecului la transferul din aprilie dar nu am de unde stii 100%!
E doar o parere!

Uff tocmai am aflat ca doamna dr. e in concediu pana pe 10 septembrie, cred ca nu am cum sa mai fac nici o histeroscopie pe cm viitor, din cate stiu eu se face la o distanta de o sapatamana fata de 1 zi a cm cum mie trebuie sa imi vina pe 27 august...nu prea o sa apuc sa fac.....am citit acum ca pentru cresterea ratei de implant respectiv scratching-ul endometrial, procedura se efectueaza in perioada secretorie a ciclului menstrual...hmm poate o sa apuc totusi, sa vad ce o sa imi zica doamna dr. pe 10 sept cand s-o intoarce din concediu...
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Aug 16, 2018 2:56 pm

M-am uitat si eu la preturile de medicamente de FIV! S-au scumpit la Tei dar de ex la Catena si chiar Sensiblu preturile sunt la fel! Eu mi-am luat de la Tei si Catena ce am avut nevoie! Catena am descoperit intamplator ca au preturi ca Tei-ul pt ca aveam nevoie de un pen de gonal si Tei era inchis si am gasit la o Catena cu program prelungit! Verificati si pe site-ul lor!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Aug 16, 2018 4:54 pm

Fetelor am fost la Eco de confirmare, bebele se vede bine. NU SA vazut niciun hematon, ori SA eliminat, ori NU Stiu ..cert Este ca Este totul in regula.
Miercuri am o noua programare unde spera SA auzim inimioara ❤️
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
Ne pregatim de FIV 2 ....

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Aug 16, 2018 5:15 pm

Georgiana Mihai scrie:Fetelor am fost la Eco de confirmare, bebele se vede bine. NU SA vazut niciun hematon, ori SA eliminat, ori NU Stiu ..cert Este ca Este totul in regula.

Ce frumos Georgiana ca ai vazut bebe! Si eu merg miercuri la eco! Deja am emotii! La eco de 5 sapt si 2 zile s-a vazut doar saculetul. Miercuri o sa fiu 6 sapt si 5 zile sper sa vad si bebe si sa aud si inimioara!
La mine oricum e greu de vazut ceva ca am uterul f retrovers :(... si ne chinuim un pic!

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Aug 16, 2018 5:27 pm

Lorelei scrie:
Georgiana Mihai scrie:Fetelor am fost la Eco de confirmare, bebele se vede bine. NU SA vazut niciun hematon, ori SA eliminat, ori NU Stiu ..cert Este ca Este totul in regula.

Ce frumos Georgiana ca ai vazut bebe! Si eu merg miercuri la eco! Deja am emotii! La eco de 5 sapt si 2 zile s-a vazut doar saculetul. Miercuri o sa fiu 6 sapt si 5 zile sper sa vad si bebe si sa aud si inimioara!
La mine oricum e greu de vazut ceva ca am uterul f retrovers :(... si ne chinuim un pic!

Lore sigur o SA vezi bebele, la mine SA mirat Si doctorul ca se vede ASA Bine... Se astepta SA vada doar saculetul...la unele fete se vede MAi tarziu,Tu Oricum Ai fost cam devreme la eco..
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK

crisu8

Mesajde crisu8 » Joi Aug 16, 2018 6:45 pm

Ne bucuram mult pt tine, Doame ajuta!

crisu8

Mesajde crisu8 » Joi Aug 16, 2018 6:57 pm

Ana-Maria G scrie:Fetelor, am doua liniute. Sunt in ziua 12 dupa transfer de 2 embrioni de 3 zile si maine am beta. Sunt foarte fericita, sper ca totul sa fie ok in continuare :) Cat ar fi un beta ok avand in vedere situatia mea? Sau conteaza cand s-a si implantat?

Felicitari Ana, iti tinem pumnii!

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Aug 16, 2018 7:22 pm

CrissPatri scrie:
Lorelei scrie:
CrissPatri scrie:Lore m -ai pus pe ganduri ;)) tocmai ce i am scris asistentei...am propus sa fac si endoscratching pe cm anterior stimurarii si transferului daca doamne ajuta reusesc sa ajung pana acolo. Astept sa vad ce imi spune.Multumesc pentru sfat! [flori]

Uff tocmai am aflat ca doamna dr. e in concediu pana pe 10 septembrie, cred ca nu am cum sa mai fac nici o histeroscopie pe cm viitor, din cate stiu eu se face la o distanta de o sapatamana fata de 1 zi a cm cum mie trebuie sa imi vina pe 27 august...nu prea o sa apuc sa fac.....am citit acum ca pentru cresterea ratei de implant respectiv scratching-ul endometrial, procedura se efectueaza in perioada secretorie a ciclului menstrual...hmm poate o sa apuc totusi, sa vad ce o sa imi zica doamna dr. pe 10 sept cand s-o intoarce din concediu...

Ar fi bine sa poti sa o refaci! Stiu ca e greu sa tot repetam analize, ecografii etc dar macar sa stai tu linistita si sa tai de pe lista o posibila problema! Si cine stie, poate chiar va fi un diferentiator si revii pe forum cu vesti minunate!

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Aug 16, 2018 7:27 pm

Flori77 scrie:
CrissPatri scrie:
Flori77 scrie:Dragelor, desi nu am mai scris din lipsa de timp, va urmaresc saptamanal si astept cu sufletul la gura rezultatele voastre. Ma bucur mult pt Lorelei si Georgi, am avut mari emotii si cu beta / eco si cand scria Georgi ca sangereaza. Sper sa fie totul bine si in continuare! Eu am intrat pe ultima suta cu FIV 4, pe care o sa-l fac la Columna, in programul finantat de primarie. Pe ciclul din 25 sept voi incepe stimularea si pana atunci am zis sa mai fac o histeroscopie cu endoschraching pt ca a trecut un an si 3 luni de la ultima. Dna dr nu crede ca ar fi necesara insa considera ca nu strica. In plus, a venit cu ideea sa fac testul ERA, info care m-a cam bulversat un pic, pt ca eu am avut doua sarcini biochimice cu un beta micut in jur de 16 si din cei 8 embrioni transferati, doar 3 au fost AA, restul fiind de calitate medie. A ramas ca ma gandesc, mai ales ca pretul e semnificativ, in jur de 1000 euro, si din ce am citit nu prea ar fi relevant.Ma gandesc sa scriu si la Praga sa le cer si lor parerea.

Flori sunt si eu in aceasi barca, ca si tine ;) FIV 4 ...voi incepe stimularea pe ciclul tot din 25 Septembrie tot la Columna si tot cu programul de la Primarie, eu am primit si tratamentul, ieri am fost sa il iau(o sa merg pe protocolul scurt)...ma bucur ca doamna doctor a fost receptiva la tot ce i-am sugerat (medrol+intralipid), a zis ca nu crede ca ele dau inboldul pentru reusita,este parerea ei ca medic personal dar rau nu au ce sa imi faca, dar e ok cu propunerea avand in vedere istoricul meu de pana acum..... era si dansa destul de sceptica de ce nu am reusit pana acum si m-a incadrat la "inexplicabila"....sper sa trag si eu lozul norocos de data asta [floare]

Da, si mi-e mi-a dat retetele pentru medicamente, inca nu le-am luat inca pt ca eram chiar la ovulatie cand am fost la consult, pe partea cu trompa buna si tot sper ca as putea ramane natural fix inainte de FIV :-) Apropo, ai observat ca au explodat preturile la medicamente FIV la Farmacia Tei? Am ramas socata cand am verificat....Cred ca din cauza programului. Iar pachetul la Columna era 2500 euro parca si acum e 2700 euro.....Si eu tot pe protocol scurt. Cat despre medrol si intralipid, propunerea a venit de la dna dr. Bucur la mine, vrea sa incercam tot la FIV-ul asta pt ca si eu sunt tot "inexplicabila". Tu cel putin esti mai tanara....Tu mai faci vreo histeroscopie / test ERA inainte de inceperea stimularii?

Florii pt ramas pe natural iti zic ce ne-a zis noua un dr pe la inceputurile noastre cu infertilitatea: sex 1 data la 2 zile. Ideal ar fi fost in ziua ovulatiei sau imediat dupa ovulatie apoi la 2 zile distanta. Va inchideti in dormitor si dati drumul la ;)) :YMPARTY: [heart] . Doamne ajuta la o minune dar eu iti zic Doamne Ajuta sa iasa oricum ar fi: cu minune sau cu FIV!
Cat despre pastile la Catena au aceleasi preturi ca in iarna cand mi-am luat eu Gonal! Ar tb sa le cer bani pt reclama! :))

LadyC

Mesajde LadyC » Joi Aug 16, 2018 8:32 pm

Georgiana, ce bine ca e totul asa cum trebuie. Iti doresc sa fie tot asa pana la nastere! [majoreta]
eu 32 de ani, sotul 35 (OATS)
FIV1 Nov 2016, Wellborn
ET1 DEC 2016, la o luna distanta de la pucntie pentru ca am avut lichid in uter, primul beta pe 19 Dec, ziua10 transfer cu blasto - 91.3, z 12 - 39.22 ...sarcina biochimica
ET2 Nov 2017, beta negativ
FIV2 Iunie 2018, Wellborn
ET3 Iulie 2018, , pe 17 Iulie, ziua 12 transfer 2 morule de ziua 4: valoare beta: 193 [heart] Astept cu emotii urmatoarele testari si sper sa fie totul bine pana la capat :ymdaydream:

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Aug 16, 2018 8:43 pm

LadyC scrie:

Georgiana, ce bine ca e totul asa cum trebuie. Iti doresc sa fie tot asa pana la nastere! [majoreta]

Multumesc Dar cum am ajuns Acasa cum m-au apucat iara niste dureri in partea interioara a abdomenului Si cu sangerari, NU abundeste, roz deschis... NU Imi explic de la ce pot fi ...
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK

LadyC

Mesajde LadyC » Joi Aug 16, 2018 9:20 pm

Georgiana Mihai scrie:
LadyC scrie:

Multumesc Dar cum am ajuns Acasa cum m-au apucat iara niste dureri in partea interioara a abdomenului Si cu sangerari, NU abundeste, roz deschis... NU Imi explic de la ce pot fi ...

Off off, nu ai apucat sa il intrebi pe doctor care ar putea fi cauza? Draga de tine, stai tot intr-un stress inca de la transfer, tot astept sa vina si la tine perioada in care sa te bucuri de sarcina fara emotii. Te imbratisez cu drag si sper sa fie totul bine in continuare, nu imi pot da seama de la ce sa ai aceste scurgeri. Poate avem fete cu mai multa experienta si ne ajuta ele cu explicatii...
eu 32 de ani, sotul 35 (OATS)
FIV1 Nov 2016, Wellborn
ET1 DEC 2016, la o luna distanta de la pucntie pentru ca am avut lichid in uter, primul beta pe 19 Dec, ziua10 transfer cu blasto - 91.3, z 12 - 39.22 ...sarcina biochimica
ET2 Nov 2017, beta negativ
FIV2 Iunie 2018, Wellborn
ET3 Iulie 2018, , pe 17 Iulie, ziua 12 transfer 2 morule de ziua 4: valoare beta: 193 [heart] Astept cu emotii urmatoarele testari si sper sa fie totul bine pana la capat :ymdaydream:

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Aug 17, 2018 1:48 am

LadyC scrie:
Georgiana Mihai scrie:
LadyC scrie:

Off off, nu ai apucat sa il intrebi pe doctor care ar putea fi cauza? Draga de tine, stai tot intr-un stress inca de la transfer, tot astept sa vina si la tine perioada in care sa te bucuri de sarcina fara emotii. Te imbratisez cu drag si sper sa fie totul bine in continuare, nu imi pot da seama de la ce sa ai aceste scurgeri. Poate avem fete cu mai multa experienta si ne ajuta ele cu explicatii...

L am intrebat, NU mi a spus mare lucru... Cred ca opresc Aspenter cateva zile SA fac o proba daca mAi sangerez ^:)^
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK

Lorelei

Mesajde Lorelei » Vin Aug 17, 2018 8:28 am

Georgiana Mihai scrie:
LadyC scrie:
Georgiana Mihai scrie:

L am intrebat, NU mi a spus mare lucru... Cred ca opresc Aspenter cateva zile SA fac o proba daca mAi sangerez ^:)^

Georgiana vorbeste cu dr tau inca o data inainte de a decide singura ce sa scoti si ce nu din tratamentul de sustinere. Te rog eu sa faci lucrul asta! Repet la Praga mi-au spus si pe vorbe si pe fisa de recomandari ca sangerarile usoare sunt normale in primele saptamani de sarcina si sa nu ma sperii si sa continui cu tratamentul!

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Vin Aug 17, 2018 8:51 am

Lorelei scrie:
Georgiana Mihai scrie:
LadyC scrie:

Georgiana vorbeste cu dr tau inca o data inainte de a decide singura ce sa scoti si ce nu din tratamentul de sustinere. Te rog eu sa faci lucrul asta! Repet la Praga mi-au spus si pe vorbe si pe fisa de recomandari ca sangerarile usoare sunt normale in primele saptamani de sarcina si sa nu ma sperii si sa continui cu tratamentul!

I-am dat mail acuma...Si normale DacA or fi MA ingrijoreza asa tare... Sper SA NU pierd bebele...
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Aug 17, 2018 9:03 am

Georgiana Mihai scrie:
Lorelei scrie:
Georgiana Mihai scrie:

I-am dat mail acuma...Si normale DacA or fi MA ingrijoreza asa tare... Sper SA NU pierd bebele...

Giorgi, nu te gandi la scenarii sumbre, insa daca nu inceteaza sangerarea, mergi la un spital totusi. La spital te pot baga pe perfuzii si in general opresc mai repede sangerarea decat cu medicatie acasa. O fi normal sa ai 1-2 picaturi,dar nu cred ca sangerarea maro/rozalie, mai multe zile la rand e ok. Bineinteles, poate ca nu este nimic si colul tau este f vascularizat, dar cred ca trebuie mers la spital. Doamne ajuta sa fie bine! [crossfingers]
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.
10 iunie- declansare ovulatie cu Ovitrelle
12 iunie- se recolteaza 6 ovocite mature
13 iunie -2 embrioni obtinuti
15 iunie - transfer cu 2 embrioni unul notat 8A si unul 8B.
Doamne ajuta! :YMPRAY: [barza3]

Ana-Maria G

Mesajde Ana-Maria G » Vin Aug 17, 2018 9:09 am

Waw, super! E perfect :)
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 concelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani stat acasa.
Beta 1 (z13dt3z): 36; Beta 2(z15dt3z): 28 - sarcina biochimica.

Înapoi la “PROCEDURI”