FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Bianca1992

Re: FIV in Romania

Mesajde Bianca1992 » Joi Sep 20, 2018 12:40 pm

Lorelei scrie:
Bianca1992 scrie:O.6 .... beta

Bianca capul sus si mergi mai departe! Stiu ca este devastator sa primesti un raspuns negativ dar o sa vina si pozitivul! Important este sa nu renunti!
Gandeste-te ca mai ai 2 embrioni deci inca o sansa reala la transferul 3.

Mai am 2... dar nu mai pot trece prin asta la nesfarsit. Cat sa mai fortez natura???

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Sep 20, 2018 1:43 pm

Bianca1992 scrie:
Lorelei scrie:

Bianca capul sus si mergi mai departe! Stiu ca este devastator sa primesti un raspuns negativ dar o sa vina si pozitivul! Important este sa nu renunti!

Mai am 2... dar nu mai pot trece prin asta la nesfarsit. Cat sa mai fortez natura???

Atat cat e nevoie! Crede-ma, faptul ca fortam natura e cea mai mica problema a noastra.
Imi pare rau. Capul sus si gandeste-te deja la urmatorul ET.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Sep 20, 2018 2:15 pm

Bianca1992 scrie:
Lorelei scrie:

Off. Trebuie sa nu uiti care e scopul tau si sa ai asteptari realiste.
Da, sunt constienta ca e usor de zis dar greu de facut dar asta e o alegere pe care doar tu o poti lua. Intotdeauna putem sa alegem cum reactionam la ce ni se intampla in viata: ne pozitionam ca victime sau ca luptatoare . Cum am zis trebuie sa incercam sa fim cat mai realiste ca sa nu picam de sus cand lucrurile nu ies cum ne dorim. Sa nu uitam ce presupune un FIV si care sunt sansele de reusita in urma unei proceduri de acest gen. De exemplu, chiar si la o femeie tanara care in teorie are ovocite de calitate buna sansele de reusita la FIV sunt de ~50%, sanse care scad in functie de varsta la 40%, 30% etc. Mai mult, sunt o gramada de studii care ne indica ca reusita unui FIV creste de la a doua procedura FIV. Fetele care reusesc o sarcina viabila (adica se naste un copil) in urma primului FIV sunt f putine! Fetele care reusesc chiar trag lozul castigator!

De obicei, dupa primul FIV nereusit e cazul sa se faca niste verificari mai amanuntite in urma carora incepi sa elimini eventuale cauze pentru care nu s-a obtinut sarcina.

Momentan chiar nu e cazul tau intrucat mai ai sanse sa reusesti la acest FIV cu ultimii 2 embrioni pe care ii mai ai! Ai rabdare, ia-ti timp sa iti revii din dezamagirea de azi si gandeste pozitiv pentru ce va urma! Iti tin pumnii sa revii sa ne scrii la ET3 ca ai un beta pozitiv! Nu trebuie sa disperi.

Intelegem prin ce treci si suntem langa tine. [flori]
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.
Urmeaza: repetare histero Dec18, FIV3 ian19 prin ASSMB, feb19 probabil FET cu ultimii 2 blasto la Praga

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Joi Sep 20, 2018 2:20 pm

Va multumesc tuturor. Medicul insista sa continui tratamentul pana luni. Un chin inutil dar o sa iau tratamentul. ( desi am mai facut azi un pipi test evident tot negativ) Luna viitoare fac deja ultimul ET. nu am de ce sa mai astept sa expire analize etc ...

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Joi Sep 20, 2018 4:44 pm

miche scrie:
Liliana christmann1 scrie:Buna.voi cum sunteti dupa et?cdctreb sa faceti si ce nu?si din a cata zi imi pot relua activitatile (usoare)?adic fara efort.ms

Buna. Eu am favut et pe 11.09 si initial am vrut sa imi cateva zile de concediu medical sa stau cuminte in casa dar medicul meu chiar mi-a recomandat da duc o viata cat se poate de normala sa ma duc la servici dar sa nu fac efort prea mare si sa incerc sa nu prind nici un virus in perioada asta, sa nu ridic greutati si sa nu fac bai fierbinti. Am incercat sa ma odihnesc cat am putut sa mananc bine si sa ma hidratez. In rest tratamentul recomandat cu utrogestan cate 3 ovule seara aspenter si acid folic. Eu cam pe toata perioada dupa et am acut crampe abdominale so dureri de spate. Mult mult succes!!![/.miche tu Ce ai facut in prima zi dupa et?adik in ziua cand ai avut et,adic nu ai stat doar in pat?
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV.analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la puncte rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et Octombrie 2 embrioni rezultat negativ .Fet Decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpunx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Joi Sep 20, 2018 4:45 pm

Miche u nu ai stat deloc in ziua et in pat?sau cum ?ms
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV.analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la puncte rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et Octombrie 2 embrioni rezultat negativ .Fet Decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpunx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Vin Sep 21, 2018 8:59 pm

Fetelor, persista intepaturile si durerile jos. Mai ales cand ma aplec sau stau ghemuita in pat. Oare ce sa fac? Ce s.ar fi putut intampla?

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Vin Sep 21, 2018 11:40 pm

Bianca1992 scrie:Fetelor, persista intepaturile si durerile jos. Mai ales cand ma aplec sau stau ghemuita in pat. Oare ce sa fac? Ce s.ar fi putut intampla?

Sunt foarte acute si constante? Daca sunt ocazionale si suportabile, cred ca e pur si simplu normal.... fir-ar sa fie... Ce zi esti azi de la ET?
Nu ai mai facut un beta azi?
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Vin Sep 21, 2018 11:44 pm

jurnaldefiv scrie:
Bianca1992 scrie:Fetelor, persista intepaturile si durerile jos. Mai ales cand ma aplec sau stau ghemuita in pat. Oare ce sa fac? Ce s.ar fi putut intampla?

Sunt foarte acute si constante? Daca sunt ocazionale si suportabile, cred ca e pur si simplu normal.... fir-ar sa fie... Ce zi esti azi de la ET?
Nu ai mai facut un beta azi?

Sunt destul de constante. Nu sunt insuportabile. Sunt mai acute cand ma asez pe scaun si cand stau in fund sa zicem.Nu am mai facut beta. Nu mai fac. Fac luni pipi test. Ar trebui sa fie ff relevant. Nu cred ca are rost sa ma mai intep ...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Sep 22, 2018 4:36 am

Va reamintim ca cea mai rapida si mai practica metoda de a citi subiectele pe care s-a scris pe forum de la ultima vizita este sa apasati pe butonul "subiecte active" de pe prima pagina:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

crisu8

Mesajde crisu8 » Sâm Sep 22, 2018 7:14 am

Buna ,

La mine intepaturile de ovare s-au transformat in dureri menstruale inca din a doua zi a transferului. Ocazional ma mai inteapa si ovarele, cred ca trebuie sa isi revina, sunt marite de la stimulare.Foarte ciudat,am simtit si la buric parca niste intepaturi
In a doua zi de la transfer am simtit o durere interna acuta, probabil uterul. Atunci mi-a trecut prin cap ca poate uterul a respins embrionii,si s-a inchis fereastra de implantare. Fetele mai cu experienta, cam cat dureaza fereastra de implantare? am tot cautat pe net ..sa fie variabila de la persoana la persoana? intre 7 si 10 zile de la punctie?
Deocamdata nu mi-a curs nimic,deci inca sper;miercuri trebuie sa fac testul,sunt in a 5 a zi de la ET

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Sep 22, 2018 7:41 am

Buna fetelor! Eu la et in care am obtinut sarcina NU am simtit absolut nimic Decat niste dureri ffff usoare menstruale in zilele 2,3 dupa et, la celelalte 3 negative am avut dureri mari menstruale, intepaturi de toate, Dar sunt fete care au tot zis de intepaturi in ovare Si a fost de Bine...Doar testul va Poate spune adevarul...Aaa Si in zilele 7,8 eram foarte ametita, cu greturi, cu somnolenta, parca eram drogata... Diferenta vizibia intre cele negative Si cel pozitiv au fost dureriile menstruale...Fiecare organism este diferit Si NU prea putem compara...
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
Ne pregatim de FIV 2 ....

crisu8

Mesajde crisu8 » Sâm Sep 22, 2018 8:00 am

Georgiana Mihai scrie:Buna fetelor! Eu la et in care am obtinut sarcina NU am simtit absolut nimic Decat niste dureri ffff usoare menstruale in zilele 2,3 dupa et, la celelalte 3 negative am avut dureri mari menstruale, intepaturi de toate, Dar sunt fete care au tot zis de intepaturi in ovare Si a fost de Bine...Doar testul va Poate spune adevarul...Aaa Si in zilele 7,8 eram foarte ametita, cu greturi, cu somnolenta, parca eram drogata... Diferenta vizibia intre cele negative Si cel pozitiv au fost dureriile menstruale...Fiecare organism este diferit Si NU prea putem compara...

Multumim Georgi! [floare]

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Sâm Sep 22, 2018 8:37 am

Bianca,

Nu știu din experiența proprie cum e la FET, pt ca nu am avut șansa sa ajung la FET, dar simptomele pe care le descrii eu le-am simțit la fiecare fiv. Eu le-am asociat cu dureri ovariene datorită stimulării și punctionarii, progesteronului apoi. Eu in momentul et abia mergeam, iar ce e la fel ca la tine - durere in poziția sezand/la aplecare, ma înțepa pana și in zona fundului ( scuze pt detalii).
Acum eu zic ca e firesc ce simți atâta timp cât nu e insuportabil. Hiperstimulare era un risc, dar nu e cazul, așa ca îți doresc sa fie semne de “cuibareala” a unui puiuț in burtica ta.
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment [-x despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 - fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Sâm Sep 22, 2018 8:49 am

Miha_80 scrie:

Bianca,

Nu știu din experiența proprie cum e la FET, pt ca nu am avut șansa sa ajung la FET, dar simptomele pe care le descrii eu le-am simțit la fiecare fiv. Eu le-am asociat cu dureri ovariene datorită stimulării și punctionarii, progesteronului apoi. Eu in momentul et abia mergeam, iar ce e la fel ca la tine - durere in poziția sezand/la aplecare, ma înțepa pana și in zona fundului ( scuze pt detalii).
Acum eu zic ca e firesc ce simți atâta timp cât nu e insuportabil. Hiperstimulare era un risc, dar nu e cazul, așa ca îți doresc sa fie semne de “cuibareala” a unui puiuț in burtica ta.

Eu am facut transfer cu embr congelati. Nu se pune problema de stimulare

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Sâm Sep 22, 2018 9:15 am

@miche cum esti?

miche

Mesajde miche » Sâm Sep 22, 2018 9:19 am

Buna! Am revenit si eu am avut probleme cu autentificarea pe forum nu stiu de ce :-S . Al doilea beta a iesit bine in crestere 187 dar mai trebuie sa fac si luni inca unul si in continuare imi e foarte teama nu stiu de ce. Doctorul a spus ca e foarte bine si sa imi continui tratamentul de pana acum inclusiv injectiile de proluton cate 1 la zece zile iar dupa beta de luni sa vedem poate imi fac si programare la eco. La.mine crampele au persistat dar vad ca mai incep sa cedeze....sper sa fie de bine . Voi ce spuneti? Voi cum stiti ca se calculeaza varsta sarcinii fiv ? Si va pun o intrebare puerila ...in perioada asta treburile casnice gen dat cu aspiratorul ar fi neindicate ? Va imbratisez cu drag

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Sep 22, 2018 10:43 am

Buna.nu Ma pot abtine sa nu intro pe Forum,imi puteti spune daca durerilede sani sunt normale a 3zi dupa et ?ieri au inceput ,si azi s a intensificat um um pic durerea,si ffff usoare dureri ca la cm ,dar la min inainte astea prevesteau cm ,dar nu Mereu ,cand si cand ,a ti avut careva simptome de genul?imi Este Frick de mor de Inca um Rez negativ.ar treb sa incep fiv 2 ,deci Stress maxim, oricat as Vrea sa Gandesc positiv ,imi Este imposibil.cand ii aud pe toti in jurul meu ca o sa fie bine ,mai rau Ma ia,nu am sperante deloc ,inainte de laparo am avut Mari sperante,insa acum dupa ,dat fiind Faptul ca totul arata f curat ,nici o speranta.sunt ultimii mei embrioni :(

Bianca1992

Mesajde Bianca1992 » Sâm Sep 22, 2018 10:46 am

Liliana christmann1 scrie:Buna.nu Ma pot abtine sa nu intro pe Forum,imi puteti spune daca durerilede sani sunt normale a 3zi dupa et ?ieri au inceput ,si azi s a intensificat um um pic durerea,si ffff usoare dureri ca la cm ,dar la min inainte astea prevesteau cm ,dar nu Mereu ,cand si cand ,a ti avut careva simptome de genul?imi Este Frick de mor de Inca um Rez negativ.ar treb sa incep fiv 2 ,deci Stress maxim, oricat as Vrea sa Gandesc positiv ,imi Este imposibil.cand ii aud pe toti in jurul meu ca o sa fie bine ,mai rau Ma ia,nu am sperante deloc ,inainte de laparo am avut Mari sperante,insa acum dupa ,dat fiind Faptul ca totul arata f curat ,nici o speranta.sunt ultimii mei embrioni :(

Eu zic ca este mult pewa devreme in ziua a treia deja ai simptome. Stiu ca este ff geeu sa nu te stresezi si sa stai linistita. Am ajuns sa cred ca anumite "semne" le produce doar creierasul nostru din dorinta prea mare de a simti ceva care sa ne faca sa credem ca poate poate acum am reusit. Iti urez mult noroc

crisu8

Mesajde crisu8 » Sâm Sep 22, 2018 10:52 am

miche scrie:Buna! Am revenit si eu am avut probleme cu autentificarea pe forum nu stiu de ce :-S . Al doilea beta a iesit bine in crestere 187 dar mai trebuie sa fac si luni inca unul si in continuare imi e foarte teama nu stiu de ce. Doctorul a spus ca e foarte bine si sa imi continui tratamentul de pana acum inclusiv injectiile de proluton cate 1 la zece zile iar dupa beta de luni sa vedem poate imi fac si programare la eco. La.mine crampele au persistat dar vad ca mai incep sa cedeze....sper sa fie de bine . Voi ce spuneti? Voi cum stiti ca se calculeaza varsta sarcinii fiv ? Si va pun o intrebare puerila ...in perioada asta treburile casnice gen dat cu aspiratorul ar fi neindicate ? Va imbratisez cu drag

Eu nu as risca in locul tau, la ce chinuri ne supunem cred ca e cazul sa mai faca si sotii cate ceva. Al meu nu stie sa faca nimic, am fost mereu protectiva cu el ..dar e cazul sa invete.

Înapoi la “PROCEDURI”