FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Krisz

Re: FIV in Romania

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 12:36 pm

Si sotul meu a luat foarte multe vitamine ( altele: spertinex, andrositol, profecund, profertil)s-a ingrasat foarte mult de la atat de multe vitamine, eu chiar n-am niciun simptom de PCOS, si medicii se mira cand spun ca sufar de aceasta boala.Acum am ajuns la o greutate normala, dearece m-am fortat sa mananc.O sa le incercam si pe asta, ca nu mai avem nimic de pierdut, eu am zis ca o sa mai fac perfuzii cu intralipid, daca tot le-am cumparat, deoarece eram conviinsa ca acum reusim.Eu consider ca stresul e de vina si faptul ca prea mult ne dorim si numai la asta ne gandim
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 04, 2019 12:38 pm

Lorelei wrote:
Flori77 wrote:
CrissPatri wrote: Lore ma bucur mult ca totul a decurs bine. Iti doresc sa ai embrionasi sanatosi dpdv genetic si sa reusesti sa obtii sarcina si cel mai important sa o duci pana la capat. Raman optimista si chiar cred ca vei reusi.
Cred ca vom fi in acelasi timp cu emotiile, eu am pe 12 februarie Histeroscopia dupa care pe cm urmator voi face stimularea.
Lore, Giorgi, Miha mult noroc va doresc! Eu incerc sa ma adun pt FIV 5. Am refacut AMH-ul si mi-a iesit 4,54 ng. Un rezultat foarte bun pt 41 ani...din pacate, calitatea ovocitelor e proasta, dar poate nimerim unul bun..
Florii chiar ma gandeam ce mai faci! Daca imi permiti sa fac o sugestie ar fi aceea sa comanzi niste proxeed woman. A luat si Jurnalut si am citit numai de bine despre el. Da un boost ovarelor. Eu cred in sansa noastra de a deveni mame! [flori] pt o floare si un gand bun ca incurajare. [heart]
Flori ma bucur ca nu te lasi. Daca vrei Proxeed Woman mai am eu ramase, cred ca mai am vreo 20 de plicuri sigur, iti ajung macar pana iti dai comanda. La noi nu le gasesti, eu le-am luat de pe Amazon si dureaza cam 2 sapt pana le primesti. Daca le vrei lasa-mi mesaj privat cu datele si rezolvam.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 1:20 pm

Krisz wrote:Si sotul meu a luat foarte multe vitamine ( altele: spertinex, andrositol, profecund, profertil)s-a ingrasat foarte mult de la atat de multe vitamine, eu chiar n-am niciun simptom de PCOS, si medicii se mira cand spun ca sufar de aceasta boala.Acum am ajuns la o greutate normala, dearece m-am fortat sa mananc.O sa le incercam si pe asta, ca nu mai avem nimic de pierdut, eu am zis ca o sa mai fac perfuzii cu intralipid, daca tot le-am cumparat, deoarece eram conviinsa ca acum reusim.Eu consider ca stresul e de vina si faptul ca prea mult ne dorim si numai la asta ne gandim
Krisz eu nu cred in povestea cu stresul. Si dau exemple triste dar atat de reale din pacate: sarcinile dupa abuzuri crunte ( viol, lagare de concentrare etc).
Noi trebuie sa continuam si sa gasim embrionul corect! Da, sunt cazuri cu sarcini spontane dar e tot stiinta aici! Nu lipsa de stres!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 1:28 pm

Da, Lorelei ai dreptate si eu m-am gandit la , cum de unele pot ramane insarcinate dupa un viol de ex., dar ma gandesc ca asta inseamna ca sunt foarte fertile.Eu chiar nu mai stiu la ce sa ma gandesc care ar putea fi cauza, ca nu a fost o singura incercare, ci 6.De asta am tras concluzia ca doar stresul e cauza, chiar le-am facut pe toate, tratamente, vitamine, sanatoasa sunt, deci nu pot spune ca sufar de vreo boala, cara sa impiedice.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5. FIV 5 Chișinău - 15 celule 7 embrioni, criogenizati 4 de mai buna calitate și 3 mai slabi, FEt 6 cu 3 embrioni, unul n-a supraviețuit la dezghetare_nereusit. FIV 6, 22 ovocite, 8 embrioni, Fet 7 cu 7 embrioni-nereusit

catrinadiana

Post by catrinadiana » Mon Feb 04, 2019 1:53 pm

Krisz wrote:Lorelei ai luat si proxeed woman?
dearece am citit ca, detine majoriitatea vitaminelor , pe care le-ai luat, sau ai cumparat vitaminele separat.Despre dieta keto am citit, dar nu-i pentru mine, in general pentru femei care au probleme in greutate.Eu toata viata am fost slaba.Eu am sindromul ovarelor polichistice, nu stiu e acelasi lucru cu ovarele polichistice sau difera?Eu am 2 prietene care au ovare polichistice si au copii ( pe cale naturala).Sunt multe femei care au, dar efectiv nu stiu.
Si eu am o are polichistiece ! Nu rămâneam insarcinata , apoi am facut o laparoscopie si imediat ce mia dat medicul voie la trei luni de la operație am rămas insarcinata Natural ! În 2017 Am rămas de 2 ori dar s au oprit din evolutie pt ca problema era la spetmograma des ii părea normala cand a facut sotul testul halosperm a iesit grad de fragmentare rifridicat ceea de duce la SOE! Apoi am facut foc cu picsi Si am 15 sapt! Ai facut vreo laparoscopie ceva , sotul a facut acest test?

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 2:08 pm

Catrinadiana, eu n-am facut laparoscopie, histeroscopie, nimic de genu, as fi facut daca mi s-ar fi recomandat, eu dupa fiecare esec intotdeauna am intrebat ce sa mai fac, dar efectiv nu mi s-a spus.Maine sun medicul, si o sa intreb si de aceste proceduri.Doar histerosalpingografie am facut si am trompele permeabile.La noi mai e si problema cu sotul, eu nu cred ca as ramane vreodata insarcinata pe cale naturala, doar printr-un miracol.Ce este laparoscopia, ce se face defapt si cum poate sa ajute?Mie niciodata nu mi s-a spus ca ar trebui sa fac.

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 2:10 pm

Am uitat, si sotul a facut halosperma, grad de fragmentare 41%

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 2:35 pm

Krisz wrote:Am uitat, si sotul a facut halosperma, grad de fragmentare 41%
Krisz hai ca am luat-o invers! Noroc cu catrinadiana. Poate ar trebui sa iti povestim noi ce investigatii am facut si ce am incercat ca sa se obtinem beta pozitiv.
Deci pt situatia sotului se impune clar PICSI. Am citit situatii aici in care fivul a fost cu succes daca s-a facut aceasta procedura!
Pentru tine in primul rand trebuie verificata cavitatea uterina prin histeroscopie. Esecul de implantare se poate datora vreunui polip uterin sau si mai rau unei sinechii. Histeroscopia exploratorie e indicata pt ca dr vede daca ai astfel de anomalii si le rezolva/ indeparteaza din uter! De exemplu, eu am avut un polip uterin de care nu stiam si am facut un transfer degeaba! Sarcina nu se prinde daca ai polipi. Ca atare, am decis cu dr sa repet histeroscopia si asa am aflat ca am acest polip care a fost extirpat. In luna imediat urmatoare am ramas insarcinata.
Laparoscopia vede uterul din afara acestuia si daca ai hidrosapinx ( acumulare de lichid pe trompe) caz in care trompele trebuie clipsate pentru ca acest lichid este daunator embrionilor si impiedica sarcina. Hisdrosalpinxul ar trebui sa se vada totusi la o eco bine facuta dar chiar daca nu se vede, el poate aparea si spontan!
Majoritatea fetelor de aici au cel putin histeroscopia facuta si cateva chiar laparoscopia!
Mai este testul ERA pentru a gasi fereastra optima de implantare si dupa caz transfer pe ciclu controlat.
Mai este si medicatia pre si post transfer care mai face diferenta. Ai trombofiliile facute?
Sper ca te-am lamurit!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!

catrinadiana

Post by catrinadiana » Mon Feb 04, 2019 3:13 pm

Krisz wrote:Catrinadiana, eu n-am facut laparoscopie, histeroscopie, nimic de genu, as fi facut daca mi s-ar fi recomandat, eu dupa fiecare esec intotdeauna am intrebat ce sa mai fac, dar efectiv nu mi s-a spus.Maine sun medicul, si o sa intreb si de aceste proceduri.Doar histerosalpingografie am facut si am trompele permeabile.La noi mai e si problema cu sotul, eu nu cred ca as ramane vreodata insarcinata pe cale naturala, doar printr-un miracol.Ce este laparoscopia, ce se face defapt si cum poate sa ajute?Mie niciodata nu mi s-a spus ca ar trebui sa fac.
Eu am facut laparoscopia prin care s a verificat calitatea uterina in oct 2016, prin care s a facut o punctie la cgchisturi si un lavaj! Din ce am inteles de la medicul cu care am facut fiv acele substanțe pe care ti le introduce in uter in timpul interventiei ajuta pt ca dispar infecții, etc! Ddupa intervenție am obținut 2 sarcini soldate cu SOE din cauza ca nu am stiut de problema de fragmentare! Apoi in 2018 cand am inceput demersurile pt fiv am favut o histeroscopie care ce dr utila Si se face si schratching de endometru ! Nu inteleg dr care fac fiv si atâtea fara investigatii mie mi le a facut din start acesta e primul transfer! Solicita tu cel putin histeroscopie ca laparoscopia e mai invazi va decat prima dar merita si sotul sa faca acel test sau faci clar picsi dar si tu sa faci Una din cele 2 interventii , e ff important!

Oanaoana

Post by Oanaoana » Mon Feb 04, 2019 3:18 pm

Buna fetelor :) am o întrebare azi la embiotransfer cu embrioni de ziua a 3 medicul era rezervat in legătură ca progesteronul ca era foarte mic .... a patit vreo una din voi asa ceva .... sunt la al treilea transfer dar nu am patit asa .... mi-a crescut dozele de progesteron si peste 7 zile trebuie sa il repet :(..
Multumesc
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

catrinadiana

Post by catrinadiana » Mon Feb 04, 2019 3:22 pm

Si la un grad atât de mare de fragmentare nu ti a facut picsi ??? Discuta cu medicul sa faci picsi obligatoriu

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Feb 04, 2019 4:05 pm

Lorelei wrote:
Krisz hai ca am luat-o invers! Noroc cu catrinadiana. Poate ar trebui sa iti povestim noi ce investigatii am facut si ce am incercat ca sa se obtinem beta pozitiv.
Deci pt situatia sotului se impune clar PICSI. Am citit situatii aici in care fivul a fost cu succes daca s-a facut aceasta procedura!
Pentru tine in primul rand trebuie verificata cavitatea uterina prin histeroscopie. Esecul de implantare se poate datora vreunui polip uterin sau si mai rau unei sinechii. Histeroscopia exploratorie e indicata pt ca dr vede daca ai astfel de anomalii si le rezolva/ indeparteaza din uter! De exemplu, eu am avut un polip uterin de care nu stiam si am facut un transfer degeaba! Sarcina nu se prinde daca ai polipi. Ca atare, am decis cu dr sa repet histeroscopia si asa am aflat ca am acest polip care a fost extirpat. In luna imediat urmatoare am ramas insarcinata.
Laparoscopia vede uterul din afara acestuia si daca ai hidrosapinx ( acumulare de lichid pe trompe) caz in care trompele trebuie clipsate pentru ca acest lichid este daunator embrionilor si impiedica sarcina. Hisdrosalpinxul ar trebui sa se vada totusi la o eco bine facuta dar chiar daca nu se vede, el poate aparea si spontan!
Majoritatea fetelor de aici au cel putin histeroscopia facuta si cateva chiar laparoscopia!
Mai este testul ERA pentru a gasi fereastra optima de implantare si dupa caz transfer pe ciclu controlat.
Mai este si medicatia pre si post transfer care mai face diferenta. Ai trombofiliile facute?
Sper ca te-am lamurit!
Nici la mi e nu s a văzut hidrosalpinxul ,dar am început u histeroscopie ,2 et-URI le am făcut degeaba ,la ECO nu se văzuse nmk ,dar probabil după injecțiile de la prim fiv a survenit hidrisalpinx intr o cantitate mai mare de se putea vedea la ECO. Sper ca m am exprimat bine ,apoi et după laparoscopie nereușit,eu nu as ezita o histeroscopie ori chiar o laparoscopie ,deja este fiv 5 la tine ,pe mine fetele de pe forum m au ajutat mult cu indicații ,fiind mai experimentate ,bafta și noroc ,și nu ezita sa mai ceri păreri chiar și la alți Dr .nu e normal sa aj la fiv 5 ,cred eu ,fără sa investighezi mai mult .
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Miha_80

Post by Miha_80 » Mon Feb 04, 2019 5:00 pm

Oanaoana wrote:Buna fetelor :) am o întrebare azi la embiotransfer cu embrioni de ziua a 3 medicul era rezervat in legătură ca progesteronul ca era foarte mic .... a patit vreo una din voi asa ceva .... sunt la al treilea transfer dar nu am patit asa .... mi-a crescut dozele de progesteron si peste 7 zile trebuie sa il repet :(..
Multumesc
Oana,

Eu am întâmpinat la fiv 1 probleme cu progesteronul, nu a crescut, țin minte ca in ziua 5 sau 7 dupa et era 5. Dr a zis ca sunt unele persoane care nu asimilează eficient pe cale vaginală și de atunci eu la următoarele 2 et, am primit și progesteron injectabil.
Eu in locul tău as doza mâine progesteronul ( azi cât era?) și dacă iese mic, poți suplimenta cu Duphaston oral + poți mari dozele la aplicările vaginale + injectabil ( dar aici e o pb de care probabil sti, nu se găsește in farmacii, doar pe comanda din diverse surse-un domn din Galați aducea și este nr de tel al dansului dacă dai Search pe forum sau fb).
Oricum consulta te cu medicul și nu sta așa. Progesteronul susține sarcina și nu e Ok sa fie scăzut.
Bafta!

Și eu am avut azi et, deci emoții “ in cor” la beta!
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Oanaoana

Post by Oanaoana » Mon Feb 04, 2019 5:19 pm

Miha_80 wrote:
Oanaoana wrote:Buna fetelor :) am o întrebare azi la embiotransfer cu embrioni de ziua a 3 medicul era rezervat in legătură ca progesteronul ca era foarte mic .... a patit vreo una din voi asa ceva .... sunt la al treilea transfer dar nu am patit asa .... mi-a crescut dozele de progesteron si peste 7 zile trebuie sa il repet :(..
Multumesc
Oana,

Eu am întâmpinat la fiv 1 probleme cu progesteronul, nu a crescut, țin minte ca in ziua 5 sau 7 dupa et era 5. Dr a zis ca sunt unele persoane care nu asimilează eficient pe cale vaginală și de atunci eu la următoarele 2 et, am primit și progesteron injectabil.
Eu in locul tău as doza mâine progesteronul ( azi cât era?) și dacă iese mic, poți suplimenta cu Duphaston oral + poți mari dozele la aplicările vaginale + injectabil ( dar aici e o pb de care probabil sti, nu se găsește in farmacii, doar pe comanda din diverse surse-un domn din Galați aducea și este nr de tel al dansului dacă dai Search pe forum sau fb).
Oricum consulta te cu medicul și nu sta așa. Progesteronul susține sarcina și nu e Ok sa fie scăzut.
Bafta!

Mi-a schimbat dozele am crinone 1 zi utrogestan 1 zi si 2 tb de duphaston .... nu a zis cat era... a zis numai ca peste 7 zile sa repet analiza...... eu nu am patit niciodata asa ceva tot cu utrogestan 3 x1 pe zi am fost... si a fost bine de fiecare dată
Sa fie cu bebei la amândouă [premom] [heart]
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 5:25 pm

Miha_80 wrote:
Multumesc
Oana,

Bafta!

Mihaaa [majoreta] %%-

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 5:27 pm

Multumesc mult fetelor, Lorelei Catrinadiana si Lorelei, chiar le faceam, daca imi ziceau dar niciodata nu mi s-a propus, sunt la al treilea medic.Si intotdeauna ma rugam de ei sa-mi zica ce mai trebuie facut si-mi ziceau ca nimic.Deci sa inteleg ca trebuie sa incep cu histeroscopia obligatoriu.

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 5:27 pm

Liliana am vrut sa scriu

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Feb 04, 2019 5:34 pm

Krisz wrote:Multumesc mult fetelor, Lorelei Catrinadiana si Lorelei, chiar le faceam, daca imi ziceau dar niciodata nu mi s-a propus, sunt la al treilea medic.Si intotdeauna ma rugam de ei sa-mi zica ce mai trebuie facut si-mi ziceau ca nimic.Deci sa inteleg ca trebuie sa incep cu histeroscopia obligatoriu.
Histeroscopia e de preferat sa o faci inainte de transferul urmator! De exemplu luna asta pe ciclul care vine faci histeroscopia si luna viitoare transferul! Dar eu in locul tau as incepe cu alte investigatii: hormonalele de ziua 2-3, trombofiliile, homocisteina etc.

Krisz

Post by Krisz » Mon Feb 04, 2019 6:01 pm

Lorelei trombofillile le-am facut, am o mutatie modificata, cum ai si tu de homocisteina n-am auzit, dar o sa ma documentez.Nu inteleg de ce nu spun de la bun inceput ce trebuie sa mai facem ca nu suntem medici, de ce trebuie mai intai sa dam o groaza de bani, ca acum o analiza 2 in plus ce mai conteaza.Deci clar ca nu fac urmatorul transfer pana nu fac histeroscopie, chiar si laparoscopie.Sunt curioasa ce- mi zice maine, daca ii propun.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Mon Feb 04, 2019 6:28 pm

Krisz wrote:Lorelei trombofillile le-am facut, am o mutatie modificata, cum ai si tu de homocisteina n-am auzit, dar o sa ma documentez.Nu inteleg de ce nu spun de la bun inceput ce trebuie sa mai facem ca nu suntem medici, de ce trebuie mai intai sa dam o groaza de bani, ca acum o analiza 2 in plus ce mai conteaza.Deci clar ca nu fac urmatorul transfer pana nu fac histeroscopie, chiar si laparoscopie.Sunt curioasa ce- mi zice maine, daca ii propun.
Intradevar nu este ok deloc sa nu ai histeroscopia facuta, mai ales ca ai 4 FIV-uri... Eu Deja am 3 histeroscopii si 2 laparoscopii :| Numai accepta sa faci alt transfer fara investigatia asta...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Post Reply