FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Natalie7

Re: FIV in Romania

Post by Natalie7 » Tue Mar 05, 2019 10:03 pm

Iuliav wrote:
Natalie7 wrote:
Adinuta30 wrote:
Astept beta joi,desi nu mai am stare,eu nu am absolut nici un simptom,poate sani usor,usor mai tensionati(posibil de la atata progesteron),iti tin pumni sa si vineri un beta baban,sa ti ajute Dumnezeu!
Multumesc! Doamne ajuta si tie! Nici eu nu testez pana vineri. Eu nu iau asa mult progesteron, doar 2 ovule de itrogestan seara, de aia simptomele astea de ciclu imi si dau de gandit.

Natalie, Adinuta multa bafta la beta! Sa fie [bfp] !

Stiu ca asteptarea este grea, dar testul de sange este concludent si fara dubii. Un test de urina poate fi fals negativ/ fals pozitiv si sa va dezamageasca/ amageasca fara rost..cu atat mai mult cu cat emotiile sunt enorme.

Simptomele pot fi inselatoare pentru ca multe simptome de CM pot fi simptome de sarcina si invers.
Multumesc si eu! Am tot citit ca simptomele de CM pot fi inselatoare, si ma rog ca asa sa fie.
EU 32 ani, AMH 0.95, un ovar bun si o trompa buna, dar pe diagonala
EL, 38 ani, spermograma f buna, halosperm bun
Endometrioza ovar stang (chist 6 cm inlaturat laparoscopic), ramas cu un sfert de ovar
Trompa stanga functionala, trompa dreapta nefunctionala confirmat laparoscopic
1 FIV august 2018 prin ASSMB (Columna), 10 ovocite, doar 4 mature, 3 blasto, 1 calitate buna transferat, Beta 1.2
2 blasto calitate f slaba congelati
1 histeroscopie Sept 2018, endometru cu aspect polipoid, scratching
FIV 2 (Columna) - 8 ovocite, 6 mature, 3 blasto congelati si transfer amanat din cauza progesteronului mare . Blasto sunt 5AA,4BB, 3AA.
FET 27.02.2019 cu blasto 5AA
Beta 9zpt - 303, beta 12 zpt - 768, eco pe 27.03 - Doamne Ajuta!!!! [heart]
Morfologie trimestrul 1 ok, Neobona Verify Plus ok.
Vom avea un baietel. [bebe] [carutb] [heart]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Mar 06, 2019 3:29 am

Proiectul nostru „Fertilitatea are nevoie de ocrotire si sprijin. Ce știi despre fertilitatea ta?” a fost inclus in manifestarea colectiva „4/4 pentru prieteni”, organizat de Ambasada Statelor Unite în România si American Councils for International Education.
Rugam voluntarii sa se inscrie aici, dureaza 1 minut: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... Q/viewform
(Bucurestiul este la pozitia 25, la Ilfov; la proiect bifati „Ce stii despre fertilitatea ta?”)

Organizator: Asociația SOS Infertilitatea
Persoană de contact: Nicole Brunel, contact@vremcopii.ro
Descriere: Stand și distribuire de materiale informative despre fertilitate / infertilitate
Locul desfășurării: Parcul Cișmigiu, Bucuresti (dar suntem deschisi si pentru alte orase din tara, daca avem voluntari - trimitem materiale; va rugam sa va inscrieti in orasul / judetul vostru!)
Data: 04.04.2019 (joia)
Interval Orar: 17:00-20:00

Ambasada Statelor Unite în România alături de American Councils for International Education vă invită să vă alăturați proiectului 4/4 pentru prieteni. Sperăm ca gândurile exprimate de remarcabilul activist american Dr. Martin Luther King, Jr.: „Întrebarea cea mai urgentă și insistentă a vieții este: ce faci pentru ceilalți?”, să vă inspire!
Pe 04/04/2019 vă invităm să dedicați o parte din timpul vostru celorlalți – prietenilor, comunității, școlii – şi să faceţi o faptă bună. Haideți să creăm împreună un eveniment nemaiîntâlnit până acum în România. https://americancouncils.ro/44pentruprieteni/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

MariaC

Post by MariaC » Wed Mar 06, 2019 11:24 am

Fetelor, aveti careva o dieta profertilitate?
Ma gandeam sa am mai multa grija cu ce mananc si ma intrebam daca aveti careva dintre voi sugestii in acest sens
Eu, el 31 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot
Eu cariotip - normal
Sep ‘19 AMH 1,32
Nov ‘19 - IUI nereusit
Ian ‘20 histeroscopie endometrita cronica + tratament
FIV 2 Feb ‘20 Menopur 150+Puregon 150 +0.05 gonapeptyl 8 ovocite- 2 fertilizate imsi

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Mar 06, 2019 11:39 am

MariaC wrote:Fetelor, aveti careva o dieta profertilitate?
Ma gandeam sa am mai multa grija cu ce mananc si ma intrebam daca aveti careva dintre voi sugestii in acest sens
Maria, am mai discutat pe aici :). In principal e buna o dieta mediteraneana cu putini carbs (sub 100) si , daca poti, ideala ar fi dieta ketogenica curata ( far amezeluri,prajeli ..in general mancare procesata), totul inceput cu cel putin 3 luni inainte de startul stimularii! Plus mult sport!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Mama

Post by Mama » Wed Mar 06, 2019 1:12 pm

Buna ziua, sunt disperata nu stiu ce sa fac. Pe 12.02 am facut injectia de decapeptyl pe 15.02 mia venit cm.pe 20.02 am inceput femoston roz iar pe 4.03 am fost la control fiind in ziua 18, mia dat ovitrelle 1 fiola,duphaston, femoston, aspirin cardio,clexan si utrogestan si pe 9.03 transfer de embrioni congelati si as fi in ziua 23. Eu simt cum ca mi ar veni ciclu,sa fie oare de la hormoni? Daca imi vine pana sambata?sa mai confruntat cineva? Oare sa fac analiza la progesteron? Multumesc din suflet!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Mar 06, 2019 2:13 pm

Mama wrote:Buna ziua, sunt disperata nu stiu ce sa fac. Pe 12.02 am facut injectia de decapeptyl pe 15.02 mia venit cm.pe 20.02 am inceput femoston roz iar pe 4.03 am fost la control fiind in ziua 18, mia dat ovitrelle 1 fiola,duphaston, femoston, aspirin cardio,clexan si utrogestan si pe 9.03 transfer de embrioni congelati si as fi in ziua 23. Eu simt cum ca mi ar veni ciclu,sa fie oare de la hormoni? Daca imi vine pana sambata?sa mai confruntat cineva? Oare sa fac analiza la progesteron? Multumesc din suflet!
Buna Mama, in pregatirea pentru FET nu ti-a dat medicul oricum sa faci dozari hormonale? ele trebuie facute in primul rand pentru a confirma asimilarea corecta a medicatiei si alinierea hormonala pentru embriotransfer. Dozarea estradiolului si progesteronului sunt din pdv-ul meu vitale in ciclurile de embriotransfer, atat fresh cat si cu congelati. Sunt cei doi hormoni esentiali, ei dicteaza fereastra de implantare.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Ana88

Post by Ana88 » Wed Mar 06, 2019 2:59 pm

Mama wrote:Buna ziua, sunt disperata nu stiu ce sa fac. Pe 12.02 am facut injectia de decapeptyl pe 15.02 mia venit cm.pe 20.02 am inceput femoston roz iar pe 4.03 am fost la control fiind in ziua 18, mia dat ovitrelle 1 fiola,duphaston, femoston, aspirin cardio,clexan si utrogestan si pe 9.03 transfer de embrioni congelati si as fi in ziua 23. Eu simt cum ca mi ar veni ciclu,sa fie oare de la hormoni? Daca imi vine pana sambata?sa mai confruntat cineva? Oare sa fac analiza la progesteron? Multumesc din suflet!
Buna,

Mie mi s-A Intamplat, sa ma pregatesc pentru transfer cu embrioni congelati si in tratament sa-mi vina ciclu, fara sa am nici cea mai mica banuiala. Nu stiu de ce, dar sunt disperata si doctorul la telefon nu mi a dat nicio explicatie, astazi am programare sa vedem ce zice.
Sper din suflet, in cazul tau sa fie doar o alarma falsa.
[floare]

Mama

Post by Mama » Wed Mar 06, 2019 3:13 pm

Ana imi pare rau, au apucat sa ii decongeleze?sper sa fie alarma falsa, nici mie medicul prea multe detalii nu mia dat. Sunt asa stresata...

Mama

Post by Mama » Wed Mar 06, 2019 3:17 pm

jurnaldefiv wrote:
Buna Mama, in pregatirea pentru FET nu ti-a dat medicul oricum sa faci dozari hormonale? ele trebuie facute in primul rand pentru a confirma asimilarea corecta a medicatiei si alinierea hormonala pentru embriotransfer. Dozarea estradiolului si progesteronului sunt din pdv-ul meu vitale in ciclurile de embriotransfer, atat fresh cat si cu congelati. Sunt cei doi hormoni esentiali, ei dicteaza fereastra de implantare.

Nu nu mia dat, de cate ori ii ziceam de analize spunea ca nu este nevoie,eu maine am sa merg sa dozez progesteronul si estradiolul. Multumesc din suflet!!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Mar 06, 2019 4:38 pm

Mama wrote:
jurnaldefiv wrote:

Nu nu mia dat, de cate ori ii ziceam de analize spunea ca nu este nevoie,eu maine am sa merg sa dozez progesteronul si estradiolul. Multumesc din suflet!!
La ce clinica/doctor esti?
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

Ana88

Post by Ana88 » Wed Mar 06, 2019 4:52 pm

Mama wrote:Ana imi pare rau, au apucat sa ii decongeleze?sper sa fie alarma falsa, nici mie medicul prea multe detalii nu mia dat. Sunt asa stresata...

Nu, din fericire nu.
Avem transferul vineri, pe 8.
Pe mine nu m a durut nimic, nimic..nici prin cap nu mi ar fi trecut ca poate sa mi vina.
Stai linistita ca durerile astea asa sunt normale,
Multa. multa bafta!!!!! :-*

Mama

Post by Mama » Wed Mar 06, 2019 4:59 pm

jurnaldefiv wrote:
Mama wrote:
jurnaldefiv wrote: Buna Mama, in pregatirea pentru FET nu ti-a dat medicul oricum sa faci dozari hormonale? ele trebuie facute in primul rand pentru a confirma asimilarea corecta a medicatiei si alinierea hormonala pentru embriotransfer. Dozarea estradiolului si progesteronului sunt din pdv-ul meu vitale in ciclurile de embriotransfer, atat fresh cat si cu congelati. Sunt cei doi hormoni esentiali, ei dicteaza fereastra de implantare.

La ce clinica/doctor esti?
La Chisinau dr Mosin.

Iuliav

Post by Iuliav » Wed Mar 06, 2019 6:16 pm

Buna fetelor,

Conform analizelor de trombofilie facute, e ceva in neregula asa ca trebuie sa merg la hematolog.

Am sunat la Reg Maria si dna dr Uscatescu are primul loc liber pe 15 mai. Voi ati gasit-o mai repede in alta parte? :) Am vazut ca vorbeati de dansa.

Aveti alte recomandari de doctori hematolog in Bucuresti?

De dna dr Aparu Anca stiti ceva?

Multumesc frumos!
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok - baiat :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:
Morfologie III - ok :YMPRAY:
Ian 2020 a aparut puiul :YMPRAY:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Mar 06, 2019 6:52 pm

Iuliav wrote:Buna fetelor,

Conform analizelor de trombofilie facute, e ceva in neregula asa ca trebuie sa merg la hematolog.

Am sunat la Reg Maria si dna dr Uscatescu are primul loc liber pe 15 mai. Voi ati gasit-o mai repede in alta parte? :) Am vazut ca vorbeati de dansa.

Multumesc frumos!
Pe dna dr Uscatescu o poti prinde zilnic la Fundeni. Doar sa fii pregatita ca acolo e.... "cu turma"... mergi la 6-6.30 dimineata acolo, stai pe holuri cu alte zeci de persoane de toate felurile, gravide, varstinici etc., si trebuie sa fii pregatita sa pierzi cateva ore.
Simona Avram am auzit ca e f buna, tot la Regina Maria.

acmi

Post by acmi » Wed Mar 06, 2019 7:25 pm

jurnaldefiv wrote:

Multumesc frumos!
Pe dna dr Uscatescu o poti prinde zilnic la Fundeni. Doar sa fii pregatita ca acolo e.... "cu turma"... mergi la 6-6.30 dimineata acolo, stai pe holuri cu alte zeci de persoane de toate felurile, gravide, varstinici etc., si trebuie sa fii pregatita sa pierzi cateva ore.

Sau mergi intr-un mod civilizat la un HEMATOLOG, Uscateasca nu e, e medic de laborator, iar asistenta ei cu atat mai putin. Succes Iulia, si da o cautare chiar sunt hematologi specializati pe sarcini.
Dr. Uscatescu Valentina
Medic Primar Medicina de Laborator

Iulia, daca totusi vrei sa o cunosti esti la Medsana.
P.S. si ca sa fac si eu o recomandare de HEMATOLOG, nu de altceva:
https://clinicasmart.ro/medici/mihaela- ... matologie/.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Iuliav

Post by Iuliav » Wed Mar 06, 2019 7:45 pm

acmi wrote:
jurnaldefiv wrote:

Multumesc frumos!

Sau mergi intr-un mod civilizat la un HEMATOLOG, Uscateasca nu e, e medic de laborator, iar asistenta ei cu atat mai putin. Succes Iulia, si da o cautare chiar sunt hematologi specializati pe sarcini.
Dr. Uscatescu Valentina

Multumesc Jurnalut, Multumesc Acmi :)
Am auzit vorbindu-se despre dr Uscatescu si cum sunt noua in domeniul acesta, orice recomandare e bine venita!
As dori sa merg la un medic bun, sa nu fie cazul sa merg apoi la altul.
Daca mai aveti recomandari, le astept in continuare.
Ar fi binevenite si parerile despre acest dr, cum ati interactionat, cum v-au ajutat.
Multu

- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:

Lorelei

Post by Lorelei » Wed Mar 06, 2019 8:45 pm

Iuliav wrote:
acmi wrote:
jurnaldefiv wrote: Pe dna dr Uscatescu o poti prinde zilnic la Fundeni. Doar sa fii pregatita ca acolo e.... "cu turma"... mergi la 6-6.30 dimineata acolo, stai pe holuri cu alte zeci de persoane de toate felurile, gravide, varstinici etc., si trebuie sa fii pregatita sa pierzi cateva ore.

Dr. Uscatescu Valentina

Multumesc Jurnalut, Multumesc Acmi :)
Am auzit vorbindu-se despre dr Uscatescu si cum sunt noua in domeniul acesta, orice recomandare e bine venita!
As dori sa merg la un medic bun, sa nu fie cazul sa merg apoi la altul.
Daca mai aveti recomandari, le astept in continuare.
Ar fi binevenite si parerile despre acest dr, cum ati interactionat, cum v-au ajutat.
Multu
Eu merg la dr hematolog Emilia Antohi. Este f ok si pregatita pe stil nou ca sa zic asa ( nu da acid folic la MTHFR ci doar folati) cu un mic “defect”; este f minutioasa si scrie mult! Uscatescu e destul de controversata si asa cum zicea Acmi, nu este hematolog! Stiu ca sunt fete care zic ca ii daroreaza ei sanatatea sarcinii dar daca citesti sunt destule care o contesta! Sunt constienta ca nu exista dr care sa nu aiba acolo cateva review-uri negative dar la ea sunt destule ca sa imi ridice semne de intrebare! Pt mine e ca un fel de Vytoulkas! La pomul laudat nu te duci cu sacul! Si mai e si nepoliticoasa ca sa fiu delicata! Nu sunt vreo minorosita dar unele chestii ca de ex lipsa de bun simt ma scot din sarite! Stiu ca pt unele fete pare comica dar e exact situatia de ce permiti sau nu dpdv tratament! Oricum la privat e retinuta si nu isi permite sa fie nesimtita! Dar la stat o ia pe aratura rau! E strict parerea mea!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Wed Mar 06, 2019 10:00 pm

Multumesc frumos!
Iulia, incearca la Medsana Genesis la Uscatescu. Chiar daca nu este medic hematolog, este un medic bun care cu asta se ocupa. Eu o recomand.
Pe langa cele ereditare ti-a mai iesit ceva?
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Iuliav

Post by Iuliav » Thu Mar 07, 2019 7:09 am

Ana-Maria G wrote:

Multumesc frumos!
Iulia, incearca la Medsana Genesis la Uscatescu. Chiar daca nu este medic hematolog, este un medic bun care cu asta se ocupa. Eu o recomand.
Pe langa cele ereditare ti-a mai iesit ceva?

Multumesc tuturor pentru pareri!

Acestea sunt analizele care nu erau in limite:
MTHFR C677T heterozigot,
Factor XIII V34L heterozigot,
PAI-1 5G/5G homozigot,
EPCR prezente alelele A1/A2
si Proteina C (activitate) mare

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Thu Mar 07, 2019 8:14 am

Neata.Am recoltat beta la unul din punctele de recoltare Regina Maria,cu taxa de urgenta,pe fisa scrie rezultatul in 2 zile,dar mi au zis ca prin aceasta taxa e posibil ca rezultatul sa fie afisat diseara sau cel tarziu maine dimineata.Asa de mult dureaza,sper ca diseara sa fie gata. :-ss
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!
La 25 de saptamani-baietelul nostru a murit pe 02.08.2019
Pe 16.01.20 test pozitiv sarcina spontana

Post Reply