FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
irisana

Re: FIV in Romania

Post by irisana » Tue Jun 25, 2019 9:34 pm

Imi
Andreea10. wrote:Inca o intrebare !
Din experientele voaste, cam cand ar fii indicat sa inceapa a doua procedura de FIV? Daca ar fii dupa mine eu as incepe cat de repede posibil, dar voi ce parere aveti despre asta?
Luni am programare la medic sa vedem ce facem mai departe. Cand am sunat si am spus ce se intampla a spus sa anunt cand am prima zi de CM. Sper din suflet ca nu bombardez pe nimeni cu intrebarile mele. Deocamdata va am pe voi si sotul care ma sustine din toata inima si asta ajuta foarte mult sa raman totusi pozitiva, chiar daca mi se mai pune cate un nod in gat din cand in cand.
Imi pare rau Andreea10 ca nu s-a prins acum. Eu am inteles ca dupa un fiv e bine sa ai macar o luna pauza. Deci practic cred ca poti face ET la cel de-al doilea ciclu, peste 2 luni.
Nu imi e clar insa cand se poate face urmatorul fiv, adica cel cu stimulare ovariana. Citisem undeva ca nu ar fi bine mai mult de 2 pe an, dar asta medicul cred ca stie cel mai bine.
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Jun 25, 2019 10:18 pm

Din experientele voaste, cam cand ar fii indicat sa inceapa a doua procedura de FIV? Daca ar fii dupa mine eu as incepe cat de repede posibil, dar voi ce parere aveti despre asta?
Luni am programare la medic sa vedem ce facem mai departe. Cand am sunat si am spus ce se intampla a spus sa anunt cand am prima zi de CM. Sper din suflet ca nu bombardez pe nimeni cu intrebarile mele. Deocamdata va am pe voi si sotul care ma sustine din toata inima si asta ajuta foarte mult sa raman totusi pozitiva, chiar daca mi se mai pune cate un nod in gat din cand in cand.
Se poate pe ciclul imediat urmator. Uneori corpul reactioneaza chiar mai bine la stimulari consecutive, fiind deja "antrenat". Acum, in cazul unei sarcini biochimice e totusi de discutat cu medicul, el decide daca e cazul de o noua stimulare imediat sau lasa sa iti treaca macar un ciclu.
Altminteri, sunt fete care fac embriobanking si fac 2-3-4 stimulari si punctii succesive, cu sau fara transfer fresh. Deci daca fizic esti in parametri, se poate. Discuta cu medicul tau.
Imi pare foarte rau ca nu a evoluat...
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Primăvara

Post by Primăvara » Tue Jun 25, 2019 10:40 pm

Bună seara dragele mele
A făcut cineva dintre voi fiv la welbourn cu Dna Dr Oana Moise? Are reușite?m as duce la dânsa pt un control
La un Amh de 0,48,mai e inca o speranță?
Ce analize ar mai trebui repetate pt fiv,am FC anul trecut pt HIV,etc nu mi aduc aminte acum
Va pup

Iuliav

Post by Iuliav » Wed Jun 26, 2019 7:33 am

Da, ar fi bine 1 luna pauza.
Te-a chemat acum sa vada daca e ok uterul, cred. Eu in luna de pauza am facut o injectie pt inhibarea ovulatiei, iar pe cm urmator am facut transfer pe cm controlat.
Multa bafta!
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:

Andreea10.

Post by Andreea10. » Wed Jun 26, 2019 7:58 am

Iuliav wrote:
Te-a chemat acum sa vada daca e ok uterul, cred. Eu in luna de pauza am facut o injectie pt inhibarea ovulatiei, iar pe cm urmator am facut transfer pe cm controlat.
Multa bafta!
Last edited by Andreea10. on Wed Jun 26, 2019 8:11 am, edited 1 time in total.
Eu 27,el 29.
2017- Laparaskopie, trompa stanga extrasa, dreapta infundata
IUNIE 2019 Primul FIV
08.06.2019 ET1- 2 embrioni-nereusit

Andreea10.

Post by Andreea10. » Wed Jun 26, 2019 8:09 am

Andreea10. wrote:
Iuliav wrote:
Multa bafta!
O luna , 2 e ok. Bine ca nu e vorba de 6 luni sau mai mult ca n as avea atata rabdare. Din primul FIV am avut 3 embrioni, 2 au fost la mine iar unul a ajuns in stadiul de blasto pe care l am congelat. Eu acum nu prea stiu ce sa fac. Sa fac transferul cu cel ce a ramas sau sa incep din nou stimularea pt extragere si eventual sa incerc iar cu 2 sau poate chiar 3. E prea mult? Cand discutam cu ei despre congelare, el a spus ca, chiar daca nu reusesc cu 2 acum, am toate sansele si cu unul pt ca sunt inca tanara(27 ani)plus ca probleme de sanatate nu am, doar ca am o trompa scoasa iar cealalta este infundata, in rest totul pare sa fie normal. Oricum luni ma consult din nou cu medicii dar parerea voastra care e?
Last edited by Andreea10. on Wed Jun 26, 2019 8:20 am, edited 1 time in total.
Eu 27,el 29.
IUNIE 2019 Primul FIV

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 8:17 am

Eu stiu ca avand in vedere varsta ta, recomandarea ar trebui sa fie un singur embrion. Daca sunt esecuri repetate poate sa fie 2, dar 3 nu vad sincer de ce ar pune
https://www.fertstert.org/article/S0015 ... 3/fulltext
Eu 40 ani

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 8:19 am

Eu 40 ani

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 8:20 am

Nu reusesc sa pun bine linkul, nu stiu de ce
Eu 40 ani

Andreea10.

Post by Andreea10. » Wed Jun 26, 2019 8:29 am

irisana wrote:Nu reusesc sa pun bine linkul, nu stiu de ce
Deci sa exlud ideea de 3, chiar nu e cazul. Eventual daca in urmatoarele incercari nu reusesc atunci putem discuta despre 3. Offf, incerc sa adun cat mai multe informatii...
Eu 27,el 29.
IUNIE 2019 Primul FIV

Edelweiss

Post by Edelweiss » Wed Jun 26, 2019 8:40 am

Imi pare rau Andreea, speram la tine si la Georgiana, sa aveti succes.
Eu am facut un transfer pe ciclu natural la sf. lunii Mai, rezultat negativ. Mai am doua paiete, una cu un embrion de categ A si o paieta cu 2 categoria B. Am intrebat-o daca sa incep o alta stimulare pt. a mai congela cativa embrioni, deoarece pe mine varsta incepe sa nu ma mai ajute si a spus sa mai inceram un transfer si daca acela nu va prinde, mai fac o stimulare. Eu voi face in Septembrie - Octombrie, acum ma pregatesc de o laparoscopie, doctora vrea sa vada ce e cu o trompa, pe radiografie nu se vede f bine si o suspecteaza de hidrosalpinx.
Fetelor care ati facut laparo la Giulesti, cum se procedeaza? Internare 3 zile? Nu mi-e frica de operatie ca stiu ca e cu anestezie generala, dar mi-e frica de durerile de dupa, de sonda, probleme din astea existentiale ;))
Oare transferul pe ciclu controlat ar fi mai ok? Pe ciclu natural nu am avut succes, poate fi trompa, poate fi embrionul sau poate s-a pierdut perioada de implantare?
Deci Andreea, suntem doua cu multe intrebari :D
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
2019 - Martie - inceput stimulare protocol lung;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;
28 Mai - FET 1 pe ciclu natural; beta negativ;
12.07 - laparoscopie - clipsare ambele trompe
03.08 - histeroscopie diag - uterul inca este stramt
02.09 - FET 2 pe ciclu natural; beta negativ
23.09 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)

Andreea10.

Post by Andreea10. » Wed Jun 26, 2019 9:01 am

Edelweiss wrote:Imi pare rau Andreea, speram la tine si la Georgiana, sa aveti succes.
Eu am facut un transfer pe ciclu natural la sf. lunii Mai, rezultat negativ. Mai am doua paiete, una cu un embrion de categ A si o paieta cu 2 categoria B. Am intrebat-o daca sa incep o alta stimulare pt. a mai congela cativa embrioni, deoarece pe mine varsta incepe sa nu ma mai ajute si a spus sa mai inceram un transfer si daca acela nu va prinde, mai fac o stimulare. Eu voi face in Septembrie - Octombrie, acum ma pregatesc de o laparoscopie, doctora vrea sa vada ce e cu o trompa, pe radiografie nu se vede f bine si o suspecteaza de hidrosalpinx.
Fetelor care ati facut laparo la Giulesti, cum se procedeaza? Internare 3 zile? Nu mi-e frica de operatie ca stiu ca e cu anestezie generala, dar mi-e frica de durerile de dupa, de sonda, probleme din astea existentiale ;))
Oare transferul pe ciclu controlat ar fi mai ok? Pe ciclu natural nu am avut succes, poate fi trompa, poate fi embrionul sau poate s-a pierdut perioada de implantare?
Eu dupa laparo n am avut absolut nimic, nu dureri nu nimic. am mai stat o zi in spital dupa operatie doar ca acasa incepusem sa am un fel de intepaturi in burta dar asta era pt ca nu fusesem la toaleta vreo 2 3 zile si l am trimis pe al meu dimineata la 4 la farmacie si mi a venit cu supozitoare si de atunci nici nu am simtit ca am fost operata. Plus ca ma confruntasem vreo 2 ani cu dureri pelvine ingrozitoare si nimeni nu gasea nimic pana am gasit in sfarsit un medic care m a trimis direct in operatie. De atunci s au ameliorat si durerile de la CM si tot. Acum am ramas cu aceasta problema de infertilitate. La operatie aflasem ca si cealalta trompa este cu probleme.
Eu 27,el 29.
IUNIE 2019 Primul FIV

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 9:17 am

Edelweiss wrote:Imi pare rau Andreea, speram la tine si la Georgiana, sa aveti succes.
Suntem multe cu intrebari, eu spre exemplu nu stiu ce inseamna transfer pe cm controlat? Si iara alta intrebare dc ar fi sa faci pe c natural, asta inseamna ca nu faci chiar nicio injectie, nicio pastila nimic?
Eu 40 ani

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 9:19 am

Edelweiss ma ierti nu vad din semnatura ta, ce varsta ai? Cum ti-ai dat seama ca incepi sa raspunzi mai greu la stimulari? Scuze pt intrebarea mai directa, incerc sa imi fac cumva o idee si pt mine, eu neavand un alt fiv cu care sa compar.
Eu 40 ani

Edelweiss

Post by Edelweiss » Wed Jun 26, 2019 10:03 am

Multumesc Andreea, sper sa fie asa si la mine. Am mai avut interventii, histeroscopii operatorii si nu am avut nimic dupa.
La ultima histero mi-a fost putin rau cand m-am trezit, iar la punctie mi-a fost foaaarte rau toata ziua, ori de la anestezie, ori sunt alergica la paracetamol.

Irisana, stai linistita, nu e nici o problema :)
Majoritatea cunostintelor pe care le-am acumulat pana acum, sunt din tot ce au scris fetele despre problemele lor.
Am 38 ani si o data cu inaintarea in varsta, scade si rezerva ovariana, ovocitele pe care le produci nu mai sunt de calitate buna si de aici pot rezulta putine ovocite sau din cele mature si recoltate, pot rezulta putini embrioni si/sau de calitate slaba. De aceea ma grabesc putin, daca vom avea inca un esec, sa incep o noua stimulare in toamna (asta daca imi va permite un nodul pe care il am la san, trebuie clarificat inainte). In octombrie 2018 aveam un AMH de 1.3, nu stiu cat mai am acum. Doctora mi-a spus ca daca va gasi lichid in trompa, o va clipsa si nu o va scoate, tocmai sa ramana ovarul functional. Eu de fel ovulez cu ovarul a carei trompe e infundata, nici pe timpul stimularii nu am ovulat prea bine cu celalalt. Btw, sunt la primul FIV, deci nu am asa experienta, sper sa raman doar la primul :D
Legat de tranferul pe ciclu natural, nu faci nici o injectie, eu m-am dus in ziua 11 la eco, am facut analizele de Progesteron, LH si Estradiol, am inceput cu 5-6 zile inainte de transfer sa iau Utrogestan, 4 pe zi, iar transferul l-am facut in ziua 18 cm. Ma gandesc ca la transfer pe ciclu controlat, administrezi injectia de declansare ovulatie si atunci sti exact cand trebuie facut transferul. Unele fete iau pastile pentru ingrosare endometru, eu nu am avut nevoie. Cred ca astea sunt diferentele intre cele doua tipuri de transfer, corectati-ma daca gresesc :D
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
2019 - Martie - inceput stimulare protocol lung;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;
28 Mai - FET 1 pe ciclu natural; beta negativ;
12.07 - laparoscopie - clipsare ambele trompe
03.08 - histeroscopie diag - uterul inca este stramt
02.09 - FET 2 pe ciclu natural; beta negativ
23.09 - histeroscopie operatorie de corectie uter T (a doua)

Andreea10.

Post by Andreea10. » Wed Jun 26, 2019 10:57 am

Imi pare rau si de mine si de Georgiana, era frumos macar una din noi sa fi reusit. Sper ca Georgiana e bine, nu a mai spus nimic... Eu totusi am un feeling ca la al doilea voi veni cu vesti mult mai bune ! Ma rog la dumnezeu sa ne ajute sa devenim parinti cat mai repede posibil ! Ideea este ca acum trebuie sa ma linistesc, sa rumeg informatiile acumulate si sa fiu mai pregatita pt a doua incercare.
Eu 27,el 29.
IUNIE 2019 Primul FIV

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Wed Jun 26, 2019 11:05 am

Andreea10. wrote:
Imi pare rau si de mine si de Georgiana, era frumos macar una din noi sa fi reusit. Sper ca Georgiana e bine, nu a mai spus nimic... Eu totusi am un feeling ca la al doilea voi veni cu vesti mult mai bune ! Ma rog la dumnezeu sa ne ajute sa devenim parinti cat mai repede posibil ! Ideea este ca acum trebuie sa ma linistesc, sa rumeg informatiile acumulate si sa fiu mai pregatita pt a doua incercare.
Sunt bine multumesc pt interes. Eu am incercat sa imi vad de viata, am inceput sa merg din nou la sala, sa imi fac activitati. Dupa ultimul transfer al 8 lea am inceput sa cred ca nu o sa reusesc niciodata dar eu voi mai incerca cat voi mai avea rezerva ovariana...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jun 26, 2019 11:17 am

Andreea10. wrote:
Andreea10. wrote:
Iuliav wrote:
Multa bafta!
O luna , 2 e ok. Bine ca nu e vorba de 6 luni sau mai mult ca n as avea atata rabdare. Din primul FIV am avut 3 embrioni, 2 au fost la mine iar unul a ajuns in stadiul de blasto pe care l am congelat. Eu acum nu prea stiu ce sa fac. Sa fac transferul cu cel ce a ramas sau sa incep din nou stimularea pt extragere si eventual sa incerc iar cu 2 sau poate chiar 3. E prea mult? Cand discutam cu ei despre congelare, el a spus ca, chiar daca nu reusesc cu 2 acum, am toate sansele si cu unul pt ca sunt inca tanara(27 ani)plus ca probleme de sanatate nu am, doar ca am o trompa scoasa iar cealalta este infundata, in rest totul pare sa fie normal. Oricum luni ma consult din nou cu medicii dar parerea voastra care e?
Transfer de 3 embrioni la 27 de ani e pur hazard si implica riscul (da, RISCUL) de a se prinde toti 3. Evident ca sunt sarcini cu tripleti duse ok-ish pana spre termen dar riscurile si complicatiile pot fi mari.
E ultima ta grija, nr de embrioni pe care sa ii transferi.
Ca idee, eu am reusit cu unul transferat la 37 de ani deci nu e o regula. Intr-adevar numarul se coreleaza intrucatva cu varsta dar mai degraba in sensul ca nu se pun 3 la varsta de 25+, nu ca musai la 35+ trebuie sa se puna minim doi ca sa fie sanse sa se prinda.
In alta ordine de idei, eu zic sa stai o luna si apoi sa il transferi si pe cel pe care il ai congelat.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

irisana

Post by irisana » Wed Jun 26, 2019 11:29 am

Edelweiss wrote:Multumesc Andreea, sper sa fie asa si la mine. Am mai avut interventii, histeroscopii operatorii si nu am avut nimic dupa.
La ultima histero mi-a fost putin rau cand m-am trezit, iar la punctie mi-a fost foaaarte rau toata ziua, ori de la anestezie, ori sunt alergica la paracetamol.

Irisana, stai linistita, nu e nici o problema :)
Majoritatea cunostintelor pe care le-am acumulat pana acum, sunt din tot ce au scris fetele despre problemele lor.
Am 38 ani si o data cu inaintarea in varsta, scade si rezerva ovariana, ovocitele pe care le produci nu mai sunt de calitate buna si de aici pot rezulta putine ovocite sau din cele mature si recoltate, pot rezulta putini embrioni si/sau de calitate slaba. De aceea ma grabesc putin, daca vom avea inca un esec, sa incep o noua stimulare in toamna (asta daca imi va permite un nodul pe care il am la san, trebuie clarificat inainte). In octombrie 2018 aveam un AMH de 1.3, nu stiu cat mai am acum. Doctora mi-a spus ca daca va gasi lichid in trompa, o va clipsa si nu o va scoate, tocmai sa ramana ovarul functional. Eu de fel ovulez cu ovarul a carei trompe e infundata, nici pe timpul stimularii nu am ovulat prea bine cu celalalt. Btw, sunt la primul FIV, deci nu am asa experienta, sper sa raman doar la primul :D
Legat de tranferul pe ciclu natural, nu faci nici o injectie, eu m-am dus in ziua 11 la eco, am facut analizele de Progesteron, LH si Estradiol, am inceput cu 5-6 zile inainte de transfer sa iau Utrogestan, 4 pe zi, iar transferul l-am facut in ziua 18 cm. Ma gandesc ca la transfer pe ciclu controlat, administrezi injectia de declansare ovulatie si atunci sti exact cand trebuie facut transferul. Unele fete iau pastile pentru ingrosare endometru, eu nu am avut nevoie. Cred ca astea sunt diferentele intre cele doua tipuri de transfer, corectati-ma daca gresesc :D
Multumesc pentru info, ramai optimista, iti tin pumnii sa iasa bine toate interventiile si sa vine bb repede!
Probabil ca nu exista un raspuns clar, fiecare persoana reactioneaza diferit la tratament, si eu ma gandesc cum se poate oare prezice ce va fi la fiv2, daca va fi cazul sa fac...probabil numarul de foliculi e important si rezultatul de la stimularea anterioara sunt cel mai buni indicatori pt medic. In functie de asta cred ca poate modifica tratamentul actual.
Eu 40 ani

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed Jun 26, 2019 11:39 am

Buna, eu am facut laparoscopie la Giulesti.
In mod normal da, 3 zile/2 nopti internare. Ziua 1 iti fac analizele preoperatorii, ziua 2 e operatia si dupa te mai tin o noapte, deci daca totul e ok a doua zi dupa operatie pleci acasa.
Lucrurile stau relativ ok, saloanele ok, decente... sala operatorie si terapia intensiva impecabile, sa nu iti faci griji.
Legat de dureri, sunt moderate. E incomoda sonda aia urinara, ustura putin cand te misti dar nu e nimic fff intens. Dupa operatie vei avea gaze si crampe marisoare in zona toracica, din cauza gazului inserat la operatie (iti umfla practic cavitatea abdominala si toracica pt a avea spatiu cum trebuie), dar trec in 1-2 zile. Eu a doua zi am mers putin incovoiata de la durere (nu e majora dar nu prea poti merge 100% normal). Durerile si disconfortul scad insa fff repede in intensitate, de la zi la zi. In cateva zile nu mai simti chiar nimic.
Mie rau mi-a fost de la anestezie... probabil e ceva mai "special" sau asa am reactionat eu (la punctii si histeroscopii nu am avut absolut nicio problema). Am avut stati de lesin, voma si ameteala destul de dese si puternice cam 2-3 saptamani dupa operatie. Dar au disparut si alea.
In alta ordine de idei, eu sambata m-am operat si luni am venit la serviciu (inclusiv condus masina), deci nu te teme, nu e operatie grea si recuperarea e rapida si destul de usoara. Multa bafta si sa iti revii rapid sa faci ce ai de facut mai departe.

Post Reply