FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Post by Lorelei » Fri Sep 20, 2019 5:47 am

Nela2012 wrote:
Thu Sep 19, 2019 8:17 pm
Lorelei wrote:
Thu Sep 19, 2019 7:09 pm
Nela2012 wrote:
Thu Sep 19, 2019 1:26 pm
Bună tuturor. Până de curand săpt de sarcina se calculau in functie de data transferului si corespundeau exact cu măsurătorile de la ecograf. (+/- o zi). Acum 4 săpt bebe la eco era mai mic cu o săpt, acum 2 sapt iar mai mic cu o săpt, si acum ultima dată mai mic cu 12 zile conform măsurătorilor de la eco. .....Astfel data probabilă a nasterii tot creste......E prima sarcina, am facut clexane preventiv pana la 16 săpt, acum iau doar aspenter + pastile, ovule, supozitoare pt contractii si col scurtat( am risc de nastere prematura). Conform transferului am 28 de săpt, conform ecografie am 26+2zile, si conform ultimei menstruatii as avea 29+2 zile... Luni merg la control iar sa vad evoluția, dar ultima dată doctorita care ma vede nu părea îngrijorată de diferențe si sincer nici eu nu am realizat atunci prea multe.......sunt in ceata....sa inteleg ca bebe creste greu, sa fie vreo restricție de crestere? Ce as putea sa fac?
Nela nu cred ca cineva de aici iti poate raspunde la intrebari. Nu esti pe forumul potrivit. Majoritatea suntem femei care nu am ajuns la stadiul de sarcina in evolutie si cele care au devenit mamici intre timp, nu mai sunt foarte active. Insa, iti recomand sa intri pe pagina de facebook “ lucky us” si sa postezi acolo. Cu siguranta fetele de pe pagina iti vor putea oferi raspunsuri.
Cred ca ai dreptate....Ms frumos! Succes tuturor!
Sper ca ai gasit raspunsuri care sa te linisteasca! Fetele de pe lucky us chiar au trecut prin tot felul de situatii. Sarcina usoara si multa sanatate tie si bebelusului!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC- Freeze all!
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 fresh si 6 blasto AA freeze
ET3- ian 2018, transfer pe fresh->2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB! Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Beta negativ!
FET9 -urmeaza...Columna

Primăvara

Post by Primăvara » Fri Sep 20, 2019 3:36 pm

Bună fetelor
Ce mai faceți? Nimic nou aici
Vreau sa va intreb ,ce vitamine cu acid folic ar fi bine sa luăm înainte de procedura fiv
PS...cine face fiv cu donate la brno reprogenesis,aștept pm de la voi,am sa intreb care ceva
Weekend plăcut :x

Trandafir

Post by Trandafir » Fri Sep 20, 2019 5:17 pm

Buna ziua!
Stiti cazuri de reusite la 43 de ani cu ovocite proprii?
Tot ce citesc e ca sansele sunt aproape de zero. Mi-ar prinde bine daca as afla si de reusite! Multumesc.

Lavender

Post by Lavender » Fri Sep 20, 2019 7:01 pm

Nela2012 wrote:
Bună tuturor. Până de curand săpt de sarcina se calculau in functie de data transferului si corespundeau exact cu măsurătorile de la ecograf. (+/- o zi). Acum 4 săpt bebe la eco era mai mic cu o săpt, acum 2 sapt iar mai mic cu o săpt, si acum ultima dată mai mic cu 12 zile conform măsurătorilor de la eco. .....Astfel data probabilă a nasterii tot creste......E prima sarcina, am facut clexane preventiv pana la 16 săpt, acum iau doar aspenter + pastile, ovule, supozitoare pt contractii si col scurtat( am risc de nastere prematura). Conform transferului am 28 de săpt, conform ecografie am 26+2zile, si conform ultimei menstruatii as avea 29+2 zile... Luni merg la control iar sa vad evoluția, dar ultima dată doctorita care ma vede nu părea îngrijorată de diferențe si sincer nici eu nu am realizat atunci prea multe.......sunt in ceata....sa inteleg ca bebe creste greu, sa fie vreo restricție de crestere? Ce as putea sa fac?
Buna! Trebuie sa discuți cu medicul care îți monitorizează sarcina in mod curent sa calculezi cu el corect in ce săptămâna ești după data concepției, care este și data punctiei dacă ai făcut cu fiv.
Și la mine sunt decalaje un funcție de cine îmi face ecografia. La morfologie când merg îmi arată ca e mai mic bebele cu o săptămâna, căci calculează după data menstruației. Doar ca din cauza tratamentului de fiv menstruația nu este regulata. Când pun data punctiei, la controalele regulate la medicul meu, iese ok, chiar mai mare cu 2 zile.
Exista calculator de sarcina pentru fiv pe net. Poți verifica acolo da vezi exact in ce săptămâna ești.
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Sep 20, 2019 8:49 pm

Trandafir wrote:
Fri Sep 20, 2019 5:17 pm
Buna ziua!
Tot ce citesc e ca sansele sunt aproape de zero. Mi-ar prinde bine daca as afla si de reusite! Multumesc.
Din pacate eu nu stiu niciun caz cu reusita la 43+ si citesc de mult timp forumul asta si grupul de Facebook 😐
De sarcina naturala am mai auzit dar nu de fiv..
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Sep 20, 2019 11:50 pm

Nela2012 wrote:
Buna. Mie de fiecare data la fiecare control/eco in sarcina mi s-a calculat varsta sarcinii in functie de data ultimei menstruatii. Bebe a avut mai mereu un avans intre cateva zile pana la 2 saptamani, dar masuratorile sunt si ele relative, e un standard la care se raporteaza. Bebe trebuie sa fie bineinteles in anumite limite. La varsta asta a sarcinii deja ar trebui sa ai doua morfologii facute, si acolo sa se vada clar parametri si daca fluxurile pe arterele uterine si pe cordon sunt corespunzatoare. Banuiesc ca morfologiile le-ai facut cu alt medic, deci ai si second opinion. Sunt si bebelusi care cresc mai lent din pdv dimensiuni si greutate estimate, eventual se va naste cu o greutate spre limita inferioara a mediei, dar daca anatomic si biologic si ritm cardiac si toate cele - sunt bune, inseamna ca e totul normal. Banuiesc ca asta ti-au spus si tie.
Important este ca tu sa te hranesti bine, fluxurile uterine sa fie normale ca si bebe sa se hraneasca bine, sa nu ai probleme cu tensiunea sau infectii si ...controalele de rutina in rest.
Sarcina usoara sa ai in continuare!
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Nela2012

Post by Nela2012 » Sat Sep 21, 2019 9:56 am

jurnaldefiv wrote:
Fri Sep 20, 2019 11:50 pm
Nela2012 wrote:
Buna. Mie de fiecare data la fiecare control/eco in sarcina mi s-a calculat varsta sarcinii in functie de data ultimei menstruatii. Bebe a avut mai mereu un avans intre cateva zile pana la 2 saptamani, dar masuratorile sunt si ele relative, e un standard la care se raporteaza. Bebe trebuie sa fie bineinteles in anumite limite. La varsta asta a sarcinii deja ar trebui sa ai doua morfologii facute, si acolo sa se vada clar parametri si daca fluxurile pe arterele uterine si pe cordon sunt corespunzatoare. Banuiesc ca morfologiile le-ai facut cu alt medic, deci ai si second opinion. Sunt si bebelusi care cresc mai lent din pdv dimensiuni si greutate estimate, eventual se va naste cu o greutate spre limita inferioara a mediei, dar daca anatomic si biologic si ritm cardiac si toate cele - sunt bune, inseamna ca e totul normal. Banuiesc ca asta ti-au spus si tie.
Important este ca tu sa te hranesti bine, fluxurile uterine sa fie normale ca si bebe sa se hraneasca bine, sa nu ai probleme cu tensiunea sau infectii si ...controalele de rutina in rest.
Sarcina usoara sa ai in continuare!
Mulțumesc pt raspuns. Până acum a fost ok, însă exact de aprox o lună tin regim pt fiere, vomitam tot ce mâncăm. Acum cu regim nu mai vomit, dar nici nu mănânc super bine. La următorul control deja ma simt mai informată. Va ador!❤

Nela2012

Post by Nela2012 » Sat Sep 21, 2019 10:01 am

Lavender wrote:
Fri Sep 20, 2019 7:01 pm
Nela2012 wrote:
Buna! Trebuie sa discuți cu medicul care îți monitorizează sarcina in mod curent sa calculezi cu el corect in ce săptămâna ești după data concepției, care este și data punctiei dacă ai făcut cu fiv.
Și la mine sunt decalaje un funcție de cine îmi face ecografia. La morfologie când merg îmi arată ca e mai mic bebele cu o săptămâna, căci calculează după data menstruației. Doar ca din cauza tratamentului de fiv menstruația nu este regulata. Când pun data punctiei, la controalele regulate la medicul meu, iese ok, chiar mai mare cu 2 zile.
Exista calculator de sarcina pentru fiv pe net. Poți verifica acolo da vezi exact in ce săptămâna ești.
Mulțumesc pentru raspuns. Acum inteleg ca sunt normale niste diferențe in functie si de măsurătorile medicului de la ecograf. Doar sa nu fie prea mari, la mine încă e bine. Oricum acum stiu sa discut si cu medicul, uneori frica asta vine si din lipsa de informații! ❤🤗

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Sep 21, 2019 11:30 am

Trandafir wrote:
Buna ziua!
Trandafir imi pare rau ca nu iti pot oferi raspunsul pe care il vrei. Sansele sunt sub 1%. Vorbesc pur statistic! Citez dintr-un articol care puncteaza f bine “Dacă acest unu la sută pare că se mai întâmplă și fix când vrei tu (ca de exemplu când fugi de o mare, imensă problemă), ai mai multe șanse să te pomenești că-ți aterizează extratereștrii în balcon decât să-ți reușească fertilizarea in vitro. ”
Asa cum a zis Georgiana sunt cazuri, rare si aici, de femei cu sarcini spontane dar aceste femei au deja copii obtinuti pe cale naturala deci nu au istoric de infertiliate.
Ce auzim noi prin presa sunt clar reusite cu ovodonate insa fiind un subiect foarte tabu, se tine informatia “ sub pres”...si transmite un mesaj fals ca se poate natural / cu ovocite proprii si la 43+.
Din semnatura ta, vad ca faci embryobanking. Banui ca vrei sa strangi minim 6 embrioni si apoi sa incepi transferurile. Nu sunt chiar pro testare genetica dar eu as face-o daca as fi in locul tau ca sa stii macar orientativ pe ce te bazezi. Acum regret ca eu nu am facut-o cu toate retinerile mele legate de pgd/ pgs; m-ar fi scutit de 2 SOE si de o biochimica si implicit de sperantele care vin odata cu beta pozitiv si eco de sarcina etc!
Oricum, cred ca oricine in locul tau ar incerca chiar si pentru acel 1% sa faca un fiv cu ovocite proprii! Tot ce pot sa iti dau ca sfat este sa te astepti la ce-i mai rau dar sa speri ce -i mai bine! Suna aiurea dar asta e realitatea! Mult succes!
PS sa stii ca fetele de pe pagina de FB nu au vrut sa fie rautacioase sau sa te descurajeze ci sa te informeze corect. Doar cine a trecut prin situatie stie cat de mult conteaza o informatie corecta, fie ea “ un cutit in inima”!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC- Freeze all!
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;unul nu a rezistat!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 fresh si 6 blasto AA freeze
ET3- ian 2018, transfer pe fresh->2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB! Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Beta negativ!
FET9 -urmeaza...Columna

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Sep 21, 2019 5:48 pm

Bună fetelor, azi am inceput si eu stimularea. Azi si maine fac cetrotide si de luni rekovelle plus menopur, nu am mai facut asa deci pt mine e un pic ciudat dar ma obisnuiesc repede :D . Dr a rămas surprinsă de nr foliculilor pt ca se aștepta să fie mai mulți avand in vedere valoarea amh-lui, am doi pe orarul drept si 8 pe orarul stâng.
DeeDee ai ceva vești?
Doamne ajuita sa reusim cu toate :YMPRAY:
Eu 31 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

irisana

Post by irisana » Sat Sep 21, 2019 6:00 pm

Miha_80 wrote:
Thu Sep 19, 2019 9:52 am
Azi e ziua 1 de ciclu, deci start pt fiv ovo donate.
Deseară fac Dipheteline 3.75 și aștept pana in 3 Octombrie când introduc Estrogen și Medrol. Din ziua et voi avea și Clexane, pt prima data. In rest, zilnic Femibion și bineînțeles progesteron începând cu ziua punctiei donatoarei (18 Oct).
Multa bafta!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

irisana

Post by irisana » Sat Sep 21, 2019 6:01 pm

Yminodora wrote:
Sat Sep 21, 2019 5:48 pm
Bună fetelor, azi am inceput si eu stimularea. Azi si maine fac cetrotide si de luni rekovelle plus menopur, nu am mai facut asa deci pt mine e un pic ciudat dar ma obisnuiesc repede :D . Dr a rămas surprinsă de nr foliculilor pt ca se aștepta să fie mai mulți avand in vedere valoarea amh-lui, am doi pe orarul drept si 8 pe orarul stâng.
DeeDee ai ceva vești?
Multa bafta! Si 10 foliculi e ok, si mai pot aparea pe parcurs!
Eu 40 ani
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Sep 21, 2019 6:07 pm

irisana wrote:
Sat Sep 21, 2019 6:01 pm
Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
Multumesc, tu cum ești?
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
FIV 3 ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Sep 21, 2019 8:36 pm

Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
10 foliculi e FOARTE ok! Important e sa creasca toti cat mai uniform. Doamne ajuta sa fie voinicei pana la capat, iti tin pumnii stransi.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

irisana

Post by irisana » Sat Sep 21, 2019 9:40 pm

Yminodora wrote:
Sat Sep 21, 2019 6:07 pm
irisana wrote:
Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
Multumesc, tu cum ești?
Yminodora multumesc de intrebare! Astazi sunt in butoiul cu tristete si pesimism. Menstruatia tot nu vine si deocamdata mai astept cateva zile apoi reevaluam. Daca ar fi sa fie sinechii, va trebui sa fac histero iar. Nu mai vreau anestezie generala oricum. Sunt necajita, desi sunt foarte constienta ca multe dintre voi ati trecut prin muuult mai multe. Dar speram sa transfer cat mai repede si tot apar piedici...
Daca stau si ma gandesc bine e o situatie similara ca atunci tot asteptam si testam beta si lucrurile erau neclare si tot ce puteam sa fac era sa astept, sau ca atunci cand stiam ca s-a oprit sarcina si tot asteptam sa plece natural.... nu stiu ce sa mai "inventez" ca sa imi vina o data. Si as rade cu lacrimi daca as prinde sansa aia 1 la un milion sa fiu insarcinata asa printr-o minune
Eu 40 ani

Trandafir

Post by Trandafir » Sun Sep 22, 2019 8:52 am

Multumesc pentru raspuns.
Lorelei wrote:
Sat Sep 21, 2019 11:30 am
Trandafir wrote:
Buna ziua!
Trandafir imi pare rau ca nu iti pot oferi raspunsul pe care il vrei. Sansele sunt sub 1%. Vorbesc pur statistic! Citez dintr-un articol care puncteaza f bine “Dacă acest unu la sută pare că se mai întâmplă și fix când vrei tu (ca de exemplu când fugi de o mare, imensă problemă), ai mai multe șanse să te pomenești că-ți aterizează extratereștrii în balcon decât să-ți reușească fertilizarea in vitro. ”
Asa cum a zis Georgiana sunt cazuri, rare si aici, de femei cu sarcini spontane dar aceste femei au deja copii obtinuti pe cale naturala deci nu au istoric de infertiliate.
Ce auzim noi prin presa sunt clar reusite cu ovodonate insa fiind un subiect foarte tabu, se tine informatia “ sub pres”...si transmite un mesaj fals ca se poate natural / cu ovocite proprii si la 43+.
Din semnatura ta, vad ca faci embryobanking. Banui ca vrei sa strangi minim 6 embrioni si apoi sa incepi transferurile. Nu sunt chiar pro testare genetica dar eu as face-o daca as fi in locul tau ca sa stii macar orientativ pe ce te bazezi. Acum regret ca eu nu am facut-o cu toate retinerile mele legate de pgd/ pgs; m-ar fi scutit de 2 SOE si de o biochimica si implicit de sperantele care vin odata cu beta pozitiv si eco de sarcina etc!
Oricum, cred ca oricine in locul tau ar incerca chiar si pentru acel 1% sa faca un fiv cu ovocite proprii! Tot ce pot sa iti dau ca sfat este sa te astepti la ce-i mai rau dar sa speri ce -i mai bine! Suna aiurea dar asta e realitatea! Mult succes!
PS sa stii ca fetele de pe pagina de FB nu au vrut sa fie rautacioase sau sa te descurajeze ci sa te informeze corect. Doar cine a trecut prin situatie stie cat de mult conteaza o informatie corecta, fie ea “ un cutit in inima”!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Sep 22, 2019 9:12 am

Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
Sa fie cu noroc!!! 10 ovo este foarte bine, eu la ultimul fiv am avut 9 antrali si s-au recoltat 10 ovo. In final am ramas cu 6 blastro. Am observat ca cu cat sunt mai multi foliculi cu atat rezultatul final este mai slab. Din punctul meu de vedere 10 este perfect!
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Sep 22, 2019 10:43 am

jurnaldefiv wrote:
Sat Sep 21, 2019 8:36 pm
Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
10 foliculi e FOARTE ok! Important e sa creasca toti cat mai uniform. Doamne ajuta sa fie voinicei pana la capat, iti tin pumnii stransi.
Multumesc, Doamne ajuta sa creasca toti si sa am 3 blasto de calitate ca tot vreau 3 copii sănătoși :x
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Sep 22, 2019 10:45 am

irisana wrote:
Sat Sep 21, 2019 9:40 pm
Yminodora wrote:
Sat Sep 21, 2019 6:07 pm
irisana wrote:

Multumesc, tu cum ești?
Yminodora multumesc de intrebare! Astazi sunt in butoiul cu tristete si pesimism. Menstruatia tot nu vine si deocamdata mai astept cateva zile apoi reevaluam. Daca ar fi sa fie sinechii, va trebui sa fac histero iar. Nu mai vreau anestezie generala oricum. Sunt necajita, desi sunt foarte constienta ca multe dintre voi ati trecut prin muuult mai multe. Dar speram sa transfer cat mai repede si tot apar piedici...
Daca stau si ma gandesc bine e o situatie similara ca atunci tot asteptam si testam beta si lucrurile erau neclare si tot ce puteam sa fac era sa astept, sau ca atunci cand stiam ca s-a oprit sarcina si tot asteptam sa plece natural.... nu stiu ce sa mai "inventez" ca sa imi vina o data. Si as rade cu lacrimi daca as prinde sansa aia 1 la un milion sa fiu insarcinata asa printr-o minune
Te cred asa eram si eu dupa fiecare nereușită parca nu mai vedeam nicio soluție nimic, eram trista si atat.
Sper sa iti revii cat de repede si sa poti continua lupta [flori]
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.

Yminodora

Post by Yminodora » Sun Sep 22, 2019 10:48 am

Georgiana Mihai wrote:
Sun Sep 22, 2019 9:12 am
Yminodora wrote:
DeeDee ai ceva vești?
Sa fie cu noroc!!! 10 ovo este foarte bine, eu la ultimul fiv am avut 9 antrali si s-au recoltat 10 ovo. In final am ramas cu 6 blastro. Am observat ca cu cat sunt mai multi foliculi cu atat rezultatul final este mai slab. Din punctul meu de vedere 10 este perfect!
Multumesc, da Georgi era bine daca aveam si eu embrioni de calitate cum ai avut tu dar cand imi amintesc ce rezultate dezastruoase am avut ma ia panica, cel putin anul trecut din 4 ovocite sau fertilizat doar 2 si din cele 2 unul in ziua 3 era bun si celalalt foarte slăbuț. Dar vedem ce ne rezerva viitorul. Ai început tratamentul pt endometrita, ce tia dat?
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.

Post Reply