FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Yminodora

Re: FIV in Romania

Post by Yminodora » Tue Sep 24, 2019 6:08 pm

[suze] j
DeeDee wrote:
Tue Sep 24, 2019 3:47 pm
Yminodora wrote:
Tue Sep 24, 2019 3:19 pm
DeeDee wrote:
Tue Sep 24, 2019 12:32 pm

Buna Yminodora,

Ma bucur ca ai inceput tratamentul de stimulare si iti tin pumnii sa fie totul ok! Eu zic ca ai raspuns foarte bine pana acum, ai un numar decent de foliculi. Stii cum se spune: decat multi si prostuti, mai bine mai putini si de calitate! Asa ca... mult mult succes!

Da, am vesti. Din pacate, la mine nu a fost cu succes transferul. O sa vad ce investigatii suplimentare mai fac, cert este ca voi lua o pauza pana la urmatorul transfer - pana la primavara, din mai multe considerente (si nu in ultimul rand, financiare).

Sa auzim numai de bine!
D.
DeeDee imi pare rau sincer, stiu cat e de greu.
Da intr-adevar am avut si 16 ovocite la primul fiv din care am avut 13 blasto, 3 i-am transferat si restul nu au vrut să-i congeleze pt ca nu ar fi rezistat. Asa e decât multi si prosti mai bine mai puțini doar ca in cazul meu am avut si putini si tot nu am reusit. Asta e.
Deși sunt la fiv nr. 3 e prima dată când imi fac singura injectiile, nu stiu nici eu cum am reusit dar pt prima dată în viață mea nu am închis ochi cand am vazut acul :D , aveam o fobie la ace sau asa credeam eu.
Planul meu e să fac stimulare, punctie si ce obținem daca se poate sa congelam, in noiembrie histeroscopie si decembrie fet. Am ales decembrie pt ca atunci o sa fim mai liberi si nu o sa mai avem asa mult de muncă.
Merci frumos, Yminodora!
Iti tin pumnii, sa mearga 'snur' planul tau si sa te bucuri de rezultatul final! :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Dar ce-ti veni acum cu histeroscopia? Nu ai facut-o anterior de inceperea stimularii?
Am făcut dar pt ca nu o sa fac transfer acuma ci peste 2 luni mi-e frică să nu se refacă endometrita sau sa nu apara vreun polip ceva. Am facut 2 fiv-uri fara nicio histeroscopie si am zis ca de data asta fac orice tine de mine ca sa fie bine. Am facut deja 3 fara anestezie si nu am patit nimic deci inca una si fac transfer linistita si împăcată [flori]
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

irisana

Post by irisana » Tue Sep 24, 2019 6:39 pm

Lorelei wrote:
Tue Sep 24, 2019 12:06 pm
Alina1980 wrote:
Mon Sep 23, 2019 8:53 pm
Mon wrote:
Mon Sep 23, 2019 8:31 pm

Iti doresc multa multa bafta, sa fie cu succes de data asta!
Multumesc!! Sper...dar...sunt cam pesimista
%%- Doamne ajuta Alina1980! Cred ca toata lumea iti doreste sa fie cu succes! Chiar avem nevoie de niste vesti bune pe aici; ar fi ca o gura de aer proaspat! Nici nu stiu de cand nu am mai auzit de un beta pozitiv! :YMPRAY:
Daaaa, a trecut mult timp de cand am avut vesti bune. Sper ca toamna asta sa curga cu beta pozitiv!!!!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ

irisana

Post by irisana » Tue Sep 24, 2019 6:54 pm

Galadriel, multumesc pentru ce ai scris si pt cum ai scris :ymhug:
Desi recunosc ca ma cuprind tot felul de griji si temeri si ma rascoleste mesajul...dar este bine sa ma tina cineva cu picioarele pe pamant.
Eu 40 ani

Lavender

Post by Lavender » Tue Sep 24, 2019 7:16 pm

Lorelei wrote:
Tue Sep 24, 2019 1:40 pm
Fetelor se pare ca la mine s-au modificat planurile. Initial ne-am decis sa plecam la Praga sa transfer ce am acolo dar dupa ce le-am scris celor de la clinica acestia mi-au cerut niste analize suplimentare gen TSH, prolactina etc si sa repet testul PAP. Nu am apucat sa le fac pentru ca a inceput menstruatia si PAP nu se face in timpul ciclului; de fapt cel mai indicat e recoltarea undeva la jumatatea acestuia.

Nu inteleg inca cu ce ii ajuta pe cehi aceste investigatii dar nu comentez si le voi face; cert e ca transferul pe ciclul de luna asta nu va fi la Praga.
De asemenea, pentru ca eu am piticii mei cu histero, nici cehii nu vad necesara o noua histeroscopie. Deci sunt in acord cu dr mea.

Ca atare, ca sa nu pierd timp, am decis sa fac transfer cu blastocistul pe care il mai am la Columna. Sincera sa fiu nu imi pun deloc sperante in acest FET. Stiu ca suna aiurea si ca ar trebui sa cred in fiecare embrion si sa ii dau sansa dar asa cum am mai povestit aici, dna dr Behir mi-a zis ca nu arata prea bine!!! Deci nici nu stiu daca va rezista dezghetului.

Problema e ca dna dr Andronescu e in concediu si revine pe 10 oct. Am discutat cu dansa si m-a redirectionat la cine sa ma duc pentru eco ( dna dr Carpus Ioana) iar pentru dozarile hormonale mi-a lasat recomandarile in RM si doar ma duc si zic sa se uite in sistem. Estimativ ovulatia ar fi undeva intre 6-8 octombrie deci transferul 11-13 oct.

Totodata, in acest moment ne gandim daca, in situatia in care FETurile vor avea final neasteptat, sa mai fac FIV prin ASSMB ( ar fi la final de noiembrie) sau sa ma duc direct pe ovodonatie. Fiecare are o limita si oricat de mult tanjesc sa am un copil trebuie sa accept ca poate pentru mine nu este menit sa fie cu materialul meu genetic si sa trag linia aici. Asta e viata si din fericire pentru cineva ca mine care adora copiii exista si varianta 2. Si incep sa simt deja ca poate as pierde timpul cu un alt FIV cu ovocite proprii si nici eu si nici sotul meu nu meritam un eventual chin care ar veni odata cu alte esecuri. Este de rumegat si trebuie sa fiu realista ca totusi am 41 ani.
Te înțeleg ca te gândești la donate, tu știi cel mai bine cat ești dispusă sa duci. Nu e neaparat de vârsta, poți reuși și la 41 de ani. Cred ca mai degrabă faptul ca ai suficiente încercări cu ovocitele tale ca sa poți decide dacă vrei sa mergi pe drumul acesta mai departe.
Oricum, te sfătuiesc sa ai încredere pana la capăt. Mai si totuși 2 șanse cu materialul tău. You never know! Și eu eram tare sceptica ultima data și deja studiam clinici pentru donate, căci asta urma in toamna.
Te aștept cu vesti bune!!!
Pupicei
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!

Lavender

Post by Lavender » Tue Sep 24, 2019 7:21 pm

Nela2012 wrote:
Sat Sep 21, 2019 10:01 am
Lavender wrote:
Fri Sep 20, 2019 7:01 pm
Nela2012 wrote:
Thu Sep 19, 2019 1:26 pm
Bună tuturor. Până de curand săpt de sarcina se calculau in functie de data transferului si corespundeau exact cu măsurătorile de la ecograf. (+/- o zi). Acum 4 săpt bebe la eco era mai mic cu o săpt, acum 2 sapt iar mai mic cu o săpt, si acum ultima dată mai mic cu 12 zile conform măsurătorilor de la eco. .....Astfel data probabilă a nasterii tot creste......E prima sarcina, am facut clexane preventiv pana la 16 săpt, acum iau doar aspenter + pastile, ovule, supozitoare pt contractii si col scurtat( am risc de nastere prematura). Conform transferului am 28 de săpt, conform ecografie am 26+2zile, si conform ultimei menstruatii as avea 29+2 zile... Luni merg la control iar sa vad evoluția, dar ultima dată doctorita care ma vede nu părea îngrijorată de diferențe si sincer nici eu nu am realizat atunci prea multe.......sunt in ceata....sa inteleg ca bebe creste greu, sa fie vreo restricție de crestere? Ce as putea sa fac?
Buna! Trebuie sa discuți cu medicul care îți monitorizează sarcina in mod curent sa calculezi cu el corect in ce săptămâna ești după data concepției, care este și data punctiei dacă ai făcut cu fiv.
Și la mine sunt decalaje un funcție de cine îmi face ecografia. La morfologie când merg îmi arată ca e mai mic bebele cu o săptămâna, căci calculează după data menstruației. Doar ca din cauza tratamentului de fiv menstruația nu este regulata. Când pun data punctiei, la controalele regulate la medicul meu, iese ok, chiar mai mare cu 2 zile.
Exista calculator de sarcina pentru fiv pe net. Poți verifica acolo da vezi exact in ce săptămâna ești.
Mulțumesc pentru raspuns. Acum inteleg ca sunt normale niste diferențe in functie si de măsurătorile medicului de la ecograf. Doar sa nu fie prea mari, la mine încă e bine. Oricum acum stiu sa discut si cu medicul, uneori frica asta vine si din lipsa de informații! ❤🤗
Mult succes și sarcina ușoară. Și tine aproape medicul curant, mergi cu lista de întrebări la el și nu pleci pana nu ai răspunsuri!
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Morfologie trim. 2 refăcută, ok. Variatii de tensiune urmărite îndeaproape, regim alimentar pentru prevenția diabetului gestațional. Lichidul se menține in grafic, la limita de sus.
Doamne ajuta-ne!

Lavender

Post by Lavender » Tue Sep 24, 2019 7:25 pm

Alina1980 wrote:
Sun Sep 22, 2019 12:01 pm
Buna fetelor!
Joi 19.09. am facu FET cu 2 blasto...unul gata de eclozare(nu stiu daca m-am exprimat bine) iar celalalt foarte bun ..asa mi-a spus embriologa.
Nu stiu la ce sa sper....sunt foarte stresata
Mult succes! Sa fie cu noroc!
Morfologie trim. 2 ok
Doamne ajuta-ne!

Lavender

Post by Lavender » Tue Sep 24, 2019 7:28 pm

Yminodora wrote:
Sat Sep 21, 2019 5:48 pm
Bună fetelor, azi am inceput si eu stimularea. Azi si maine fac cetrotide si de luni rekovelle plus menopur, nu am mai facut asa deci pt mine e un pic ciudat dar ma obisnuiesc repede :D . Dr a rămas surprinsă de nr foliculilor pt ca se aștepta să fie mai mulți avand in vedere valoarea amh-lui, am doi pe orarul drept si 8 pe orarul stâng.
DeeDee ai ceva vești?
Doamne ajuita sa reusim cu toate :YMPRAY:
Ținem pumnii sa vii cu vesti bune!
Morfologie trim. 2 ok
Doamne ajuta-ne!

Alina1980

Post by Alina1980 » Wed Sep 25, 2019 12:00 pm

Azi sunt in ziua a 6 dupa transfer. Am usoare durei de burta si intepaturi prin ovare. Sânii sunt total detensionati. ...
Nu pot decât sa sper..
Pe 01.10 fac testul beta
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
Urmeaza FET - martie

alexiaalexandra22

Post by alexiaalexandra22 » Wed Sep 25, 2019 4:40 pm

Succes Alina 80! [majoreta] [majoreta]

irisana

Post by irisana » Wed Sep 25, 2019 6:27 pm

Alina1980 wrote:
Wed Sep 25, 2019 12:00 pm
Azi sunt in ziua a 6 dupa transfer. Am usoare durei de burta si intepaturi prin ovare. Sânii sunt total detensionati. ...
Nu pot decât sa sper..
Pe 01.10 fac testul beta
Hai ca mai ai cateva zile, rabdare multa si bafta multa!
Eu 40 ani

CrissPatri

Post by CrissPatri » Wed Sep 25, 2019 10:54 pm

Galadriel wrote:
Tue Sep 24, 2019 5:02 pm
Fetelor, din seria "Nu m-a întrebat nimeni, dar eu totuși răpsund", mă bag si eu în seamă cu niște observații vis-as-vis de povestea cu vârsta avansată și ovocitele donate.
M-a "triggered" Lorelei cu citatul din ultimul meu mesaj pe grupul FB, în care mă refeream la victoria fantastică a dnei Udrea, însărcinată la 44 de ani tocmai când era fugară în Costa Rica, pe când de fapt la 43-44 de ani șansele de a reuși prin FIV cu ovocite proprii sau natural cu istoric de infertilitate sunt catastrofal de mici, spre imposibile. Nu-mi retrag comparația cu aterizarea extratereștrilor în balcon.
Între timp, a mai apărut o figură celebră în peisajul românesc și a declarat că a rămas gravidă natural la 50 de ani (da, da, ați citit bine, nu dați fuga la Visine). Prin urmare, discursul public de la noi cu privire la fertilitate este HALUCINANT. Iar educația pe subiect, inclusiv în rândul ginecologilor, este adesea ZERO. Altfel nu se explică de ce sunt femeile sfătuite să tot încerce natural, așa, câte 5 ani, între 35-40 de ani, poate poate. Poate poate daca făceau 1-2-3 FIV-uri cu ultimele lor ovocite bune nu trebuiau să audă la 39-41 că șansele lor sunt, generos, pe la 5%.

For the record, eu sunt un caz care a încercat 3 FIV-uri cu ovocite proprii între 39-40 de ani și l-a oprit singură pe al 4-lea, din lipsă de răspuns optim. Sunt pe forum diverse însemnări în care am povestit în detaliu ce și cum, nu de asta sunt acum aici. Da, în momentul de față, de motive personale ce nu au nicio treabă cu acceptarea realității, ci doar cu un moment biografic nefast, vorbesc de pe margine.
Sunt aici ca să vă rog sa nu va lăsați amăgite de mirajul reușitei automate cu ovocite donate. Adica să nu amânați nici această variantă, foarte greu de acceptat, deoarece cunosc deja personal cazuri în care și așa, cu material genetic feminin donat, reușita s-a lăsat așteptată, nu a venit deloc sau a fost nevoie de pasul următor, și mai dificil emoțional, al dublei donări sau al embrioadopției. Și a mai durat și asta încă vreo 2-3-4 ani, ani în care te afunzi în disperare, depresie și probleme financiare, pentru că un FIV cu donate începe de la 5000 de euro. Nu, ovocitele congelate oferite acum de clinicile românești nu sunt o șansă bună. Tot în Cehia sau Grecia ajungeți, deci adăugați lejer înca 1000-1500 pe cazare, mese, transport, medicație și investigații de pregătire.
Nu pierdeți din vedere factorul masculin - o spermogramă mai puțin perfectă poate da probleme inclusiv la donate. NU, clinicile nu garantează blastociști în cazul donatelor decât dacă spermograma e bună. In restul cazurilor, e la noroc. Cehii stimulează usor donatoarele, deci primești cam 6-8 ovocite, cu noroc 9-10. Din care dacă rămâi cu 2-3 blastociști cu o spermogramă imperfectă e chiar bine. Evident, vorbim despre femei donatoare foarte tinere, la cerere poți primi donatoare cu fertilitate dovedită.

Încă 2 lucruri mai spun și nu vă mai plictisesc - un blastocist obținut dintr-un ovocit tânăr e cu totul altceva decât unul "provenit" dintr-un ovocit "bătrân" (regret, dar îmbătrânirea nu e o boală sau o rușine, ci un lucru firesc). Cunosc personal pe cineva care a obținut la 42 de ani șase blastociști și tot degeaba, nu mai pun la socoteală nenumăratele cazuri despre care am tot citit. Blastociști la greu, sarcină evolutivă sau copil născut - zero. Psihic, te poate termina toată încercarea asta - îmi vine în minte un caz de pe fertility firends care a făcut peste 30 de FIV-uri naturale după ce a reușit, incredibil, să aibă o fetița prin FIV cu un singur embrion de ziua 3 la 39 de ani. Momentan e out of job, intr-o depresie cumplită și punea pe forum întrebarea dacă credem că e dusă. Mie mi se rupe inima când aud așa ceva.
Stiu că suntem blocați în numere și că ne dă speranță că uite, suntem la 39- 42 și încă obținem embrioni care par ok. Poate data viitoare va fi jackpot. Nenumărate studii arată cam care e realitatea genetică cu acești embrioni aparent morfologic ok in cazul pacientelor de 42-43 de ani - 90% sau chiar toți sunt aneuploizi. Departe de mine gândul de a vă descuraja. Din contră, aș vrea să nu uitați un lucru - îmbătrânirea genetică și erorile ce apar în desjuncție (de unde "incompetenta" genetică a ovocitelor bătrâne) nu pot fi corectate în niciun fel. Ele sunt un dat al naturii și al speciei noastre, care oricum are cea mai mare rată a aneuploidiilor embrionare. Mai pune în ecuație și un spermatozoid imperfect si te abonezi la ceva ce poate fi mult mai rău decât beta negativ - o biochimică sau un avort.

Al doilea și ultimul lucru - nu uitați că un uter de 44-46 nu e același lucru cu un uter sub 40. Studiile arată o curbă descendentă inclusiv pe reușita cu donate la vârste în jur de 45, deci faptul că aveți undă verde în UE până la 50 nu e motiv să amânați.
Închei prin a va spune că știu ca nu te poti elibera de "obsesia" propriei moșteniri genetice decât dacă încerci, chiar cu șanse de aterizarea extratereștrilor, cu ovocite proprii. In momentul de față, vă spun sincer că aș fi preferat să mă opresc la primul FIV ratat și să mă adun rapid anul trecut. Stiu, rațional, că nu as fi putut. Am suferit absolut devastator după legătura genetică, și aș fi vrut să n-o fi făcut, pentru că am realizat, ultra-tardiv, că maternitatea și legătura genetică sunt două componente ce nu au nicio legătură una cu cealaltă, în profunzimea lucrurilor. Mai mult, copilul trebuie să aiba părinți în viață până cel puțin după 30 de ani. 45 +30 = 75.

Am scris tot romănoiul ăsta profitând de caliatea absolut decentă a discursului de pe acest forum, unde activează participante de o calitate umană și o decență extraordinare. Lorelei (draga mea Lorelei), Jurnalut, Georgiana, Yminodora, Acmi, Miha80, toate fetele de aici de fapt, la care mă gândesc mereu cu drag și cărora le țin pumnii sau mă bucur pentru reușitele lor, sunt un grup minunat. Nu se compară atmosfera de aici cu cea de pe grupul FB, unde am citit faze năucitoare chiar de la o admin (s-a corectat rapid după ce le-a numit pe donatoarele de ovocite "vânzătoare de ovocite", după ce am sărit ca pantera, dar, na, a zis-o pentru că a gândit-o. Mai face ordine Nicole, dar nici ea nu e paznic pe 10.000 de utilizatori. Fore the record, donatoarele în Cehia primeau, după ultimele info pe care le am, 500 de euro. Halal "vânzare".)

O să mai intru din când în când să vă obosesc, n-ați scăpat. Să reușiti fetelor, vă doresc din tot sufletul. Vă îmbrățisez.
Imi vine sa salvez mesajul asta undeva si sa il am mereu sa il citesc, regăsesc toate aspectele pe care le atingi in postarea asta, si cred ca ar trebui citit de cat mai multe persoane.
Intr-adevar, si eu sunt activa pe pagina de facebook însă fac parte din tabăra "timiziilor" nu comentez, dar citesc regulat ce se posteaza, nu se compara cu forum ul.
Iti doresc sa ti se împlinească visul de a deveni mama, cât mai curând. Te îmbrățișez :ymhug:
Eu 33 de ani;
August 2016 AMH 0.77
; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6
02.2019:histeroscopie, totul ok
04.2019 FIV 5 a doua procedura prin ASSMB; 4 ovocite, transfer 1 blasto fresh:Beta z10 15.79, sarcina oprită din evoluție,
17.05.2019 ajung de urgență la Giulești in urma unui chist hemoragic dezvoltat in urma stimulării/punctiei de la Fiv-ul 5 din Aprilie. La externare pe 22.05 in urma chistectomiei si laparotomiei efectuate pentru îndepărtarea cantității de sânge din cavitatea abdominala, valoarea la beta hcg era de 129 in urma caruia constat SOE;
3.11.2019 FIV cu Ovocite Donate-Grecia Clinica Mitera: o sa avem un băiețel si o fetiță, Doamne ajuta-ne până la capăt! :YMPRAY:

Alina1980

Post by Alina1980 » Thu Sep 26, 2019 10:35 am

Azi a 7 zi dupa transfer...am ceva scurgeri maronii...cred ca vin urâtii..s-a dus si ultima speranta
Eu 39ani, sotul 41ani
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4..2 blasto 19 septembrie, BETA ziua 12- 305 ,Beta ziua 14- 700..avort spontan 5 saptamani
Fiv 2 - ian.2020, 12 ovo, 9 mature, 8 fertilizate, 6 blasto. Fara transfer...( progesteron mare) ..
Urmeaza FET - martie

alexiaalexandra22

Post by alexiaalexandra22 » Thu Sep 26, 2019 11:29 am

Alina 1980...cred ca e de la implantare....mai mult ca sigur!Stai linistită că e de bine!Bravo!!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta]

Alina1980

Post by Alina1980 » Thu Sep 26, 2019 11:48 am

alexiaalexandra22 wrote:
Thu Sep 26, 2019 11:29 am
Alina 1980...cred ca e de la implantare....mai mult ca sigur!Stai linistită că e de bine!Bravo!!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta]
alexiaalexandra22 wrote:
Thu Sep 26, 2019 11:29 am
Alex , multumesc de incurajari..dar nu cred. Sunt foarte pesimista. La sarcina trecuta obtinuta nu am avut nici un simptom..nici de sarcina ,nici de CM
Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

alexiaalexandra22

Post by alexiaalexandra22 » Thu Sep 26, 2019 11:52 am

Eu in ziua 8 de la crioet avut asa si ceva dureri...Si a fost bebe...iti spun sigur ca e de la implantare!Fii optimistă,draga mea!Cand trebuie sa-ti vina uratii?

Alina1980

Post by Alina1980 » Thu Sep 26, 2019 12:59 pm

alexiaalexandra22 wrote:
Thu Sep 26, 2019 11:52 am
Eu in ziua 8 de la crioet avut asa si ceva dureri...Si a fost bebe...iti spun sigur ca e de la implantare!Fii optimistă,draga mea!Cand trebuie sa-ti vina uratii?
alexiaalexandra22 wrote:
Thu Sep 26, 2019 11:52 am
Pe 2 octombrie
Eu 39ani, sotul 41ani
Urmeaza FET - martie

alexiaalexandra22

Post by alexiaalexandra22 » Thu Sep 26, 2019 1:04 pm

Sigur nu sunt uratii🤩🤩 [majoreta] [majoreta]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Sep 26, 2019 1:38 pm

CrissPatri wrote:
Wed Sep 25, 2019 10:54 pm
Galadriel wrote:
Fetelor, din seria "Nu m-a întrebat nimeni, dar eu totuși răpsund", mă bag si eu în seamă cu niște observații vis-as-vis de povestea cu vârsta avansată și ovocitele donate.
M-a "triggered" Lorelei cu citatul din ultimul meu mesaj pe grupul FB, în care mă refeream la victoria fantastică a dnei Udrea, însărcinată la 44 de ani tocmai când era fugară în Costa Rica, pe când de fapt la 43-44 de ani șansele de a reuși prin FIV cu ovocite proprii sau natural cu istoric de infertilitate sunt catastrofal de mici, spre imposibile. Nu-mi retrag comparația cu aterizarea extratereștrilor în balcon.
Între timp, a mai apărut o figură celebră în peisajul românesc și a declarat că a rămas gravidă natural la 50 de ani (da, da, ați citit bine, nu dați fuga la Visine). Prin urmare, discursul public de la noi cu privire la fertilitate este HALUCINANT. Iar educația pe subiect, inclusiv în rândul ginecologilor, este adesea ZERO. Altfel nu se explică de ce sunt femeile sfătuite să tot încerce natural, așa, câte 5 ani, între 35-40 de ani, poate poate. Poate poate daca făceau 1-2-3 FIV-uri cu ultimele lor ovocite bune nu trebuiau să audă la 39-41 că șansele lor sunt, generos, pe la 5%.

For the record, eu sunt un caz care a încercat 3 FIV-uri cu ovocite proprii între 39-40 de ani și l-a oprit singură pe al 4-lea, din lipsă de răspuns optim. Sunt pe forum diverse însemnări în care am povestit în detaliu ce și cum, nu de asta sunt acum aici. Da, în momentul de față, de motive personale ce nu au nicio treabă cu acceptarea realității, ci doar cu un moment biografic nefast, vorbesc de pe margine.
Sunt aici ca să vă rog sa nu va lăsați amăgite de mirajul reușitei automate cu ovocite donate. Adica să nu amânați nici această variantă, foarte greu de acceptat, deoarece cunosc deja personal cazuri în care și așa, cu material genetic feminin donat, reușita s-a lăsat așteptată, nu a venit deloc sau a fost nevoie de pasul următor, și mai dificil emoțional, al dublei donări sau al embrioadopției. Și a mai durat și asta încă vreo 2-3-4 ani, ani în care te afunzi în disperare, depresie și probleme financiare, pentru că un FIV cu donate începe de la 5000 de euro. Nu, ovocitele congelate oferite acum de clinicile românești nu sunt o șansă bună. Tot în Cehia sau Grecia ajungeți, deci adăugați lejer înca 1000-1500 pe cazare, mese, transport, medicație și investigații de pregătire.
Nu pierdeți din vedere factorul masculin - o spermogramă mai puțin perfectă poate da probleme inclusiv la donate. NU, clinicile nu garantează blastociști în cazul donatelor decât dacă spermograma e bună. In restul cazurilor, e la noroc. Cehii stimulează usor donatoarele, deci primești cam 6-8 ovocite, cu noroc 9-10. Din care dacă rămâi cu 2-3 blastociști cu o spermogramă imperfectă e chiar bine. Evident, vorbim despre femei donatoare foarte tinere, la cerere poți primi donatoare cu fertilitate dovedită.

Încă 2 lucruri mai spun și nu vă mai plictisesc - un blastocist obținut dintr-un ovocit tânăr e cu totul altceva decât unul "provenit" dintr-un ovocit "bătrân" (regret, dar îmbătrânirea nu e o boală sau o rușine, ci un lucru firesc). Cunosc personal pe cineva care a obținut la 42 de ani șase blastociști și tot degeaba, nu mai pun la socoteală nenumăratele cazuri despre care am tot citit. Blastociști la greu, sarcină evolutivă sau copil născut - zero. Psihic, te poate termina toată încercarea asta - îmi vine în minte un caz de pe fertility firends care a făcut peste 30 de FIV-uri naturale după ce a reușit, incredibil, să aibă o fetița prin FIV cu un singur embrion de ziua 3 la 39 de ani. Momentan e out of job, intr-o depresie cumplită și punea pe forum întrebarea dacă credem că e dusă. Mie mi se rupe inima când aud așa ceva.
Stiu că suntem blocați în numere și că ne dă speranță că uite, suntem la 39- 42 și încă obținem embrioni care par ok. Poate data viitoare va fi jackpot. Nenumărate studii arată cam care e realitatea genetică cu acești embrioni aparent morfologic ok in cazul pacientelor de 42-43 de ani - 90% sau chiar toți sunt aneuploizi. Departe de mine gândul de a vă descuraja. Din contră, aș vrea să nu uitați un lucru - îmbătrânirea genetică și erorile ce apar în desjuncție (de unde "incompetenta" genetică a ovocitelor bătrâne) nu pot fi corectate în niciun fel. Ele sunt un dat al naturii și al speciei noastre, care oricum are cea mai mare rată a aneuploidiilor embrionare. Mai pune în ecuație și un spermatozoid imperfect si te abonezi la ceva ce poate fi mult mai rău decât beta negativ - o biochimică sau un avort.

Al doilea și ultimul lucru - nu uitați că un uter de 44-46 nu e același lucru cu un uter sub 40. Studiile arată o curbă descendentă inclusiv pe reușita cu donate la vârste în jur de 45, deci faptul că aveți undă verde în UE până la 50 nu e motiv să amânați.
Închei prin a va spune că știu ca nu te poti elibera de "obsesia" propriei moșteniri genetice decât dacă încerci, chiar cu șanse de aterizarea extratereștrilor, cu ovocite proprii. In momentul de față, vă spun sincer că aș fi preferat să mă opresc la primul FIV ratat și să mă adun rapid anul trecut. Stiu, rațional, că nu as fi putut. Am suferit absolut devastator după legătura genetică, și aș fi vrut să n-o fi făcut, pentru că am realizat, ultra-tardiv, că maternitatea și legătura genetică sunt două componente ce nu au nicio legătură una cu cealaltă, în profunzimea lucrurilor. Mai mult, copilul trebuie să aiba părinți în viață până cel puțin după 30 de ani. 45 +30 = 75.

Am scris tot romănoiul ăsta profitând de caliatea absolut decentă a discursului de pe acest forum, unde activează participante de o calitate umană și o decență extraordinare. Lorelei (draga mea Lorelei), Jurnalut, Georgiana, Yminodora, Acmi, Miha80, toate fetele de aici de fapt, la care mă gândesc mereu cu drag și cărora le țin pumnii sau mă bucur pentru reușitele lor, sunt un grup minunat. Nu se compară atmosfera de aici cu cea de pe grupul FB, unde am citit faze năucitoare chiar de la o admin (s-a corectat rapid după ce le-a numit pe donatoarele de ovocite "vânzătoare de ovocite", după ce am sărit ca pantera, dar, na, a zis-o pentru că a gândit-o. Mai face ordine Nicole, dar nici ea nu e paznic pe 10.000 de utilizatori. Fore the record, donatoarele în Cehia primeau, după ultimele info pe care le am, 500 de euro. Halal "vânzare".)

O să mai intru din când în când să vă obosesc, n-ați scăpat. Să reușiti fetelor, vă doresc din tot sufletul. Vă îmbrățisez.
Imi vine sa salvez mesajul asta undeva si sa il am mereu sa il citesc, regăsesc toate aspectele pe care le atingi in postarea asta, si cred ca ar trebui citit de cat mai multe persoane.
Intr-adevar, si eu sunt activa pe pagina de facebook însă fac parte din tabăra "timiziilor" nu comentez, dar citesc regulat ce se posteaza, nu se compara cu forum ul.
Iti doresc sa ti se împlinească visul de a deveni mama, cât mai curând. Te îmbrățișez :ymhug:
CrissPatri si eu impartasesc acelasi feedback referitor la mesajul lui Galadriel. Este o pozitionare excelenta, la obiect! Da, si pentru mine atinge aspecte pe care le analizez acum: mai pierd timp cu un FIV cu ovocitele mele sau "rup pisica in 2" si incep ovodonatia. Tocmai pentru ca stiu ca nu imi garanteaza nimeni ca voi avea reusita din prima chiar cu donate!

Multumesc fetelelor care ma incurajeaza, dar natura caracterului meu ma impinge sa fiu foarte realista. Speranta am, nu pot sa neg dar si speranta asta e limitata. Da, exista reusite la 40-41 ani dar prea putine comparativ cu cate nereusite stiu. Sunt propriul meu exemplu ( cu fiv inceput la 38) si din pacate mai am si altele. Iar pe Fertility Friends daca ia cineva forumul la citit cap coada ( eu l-am citit de la pagina 1), 90% din fetele de pe topicurile 40+ vorbesc de FIV ( +reusite acolo unde sunt) cu ovodonate. Deci atentie! Ovodonate! Sunt foarte putine povesti cu ovocite proprii si mai putine reusite cu take home baby.

Chiar discutam cu Andreea pe subiectul acesta si anume ca a reusit cu lucky number 11! la 36 ani! Deci o varsta considerata inca ok dpdv reproductiv. Ca Jurnalde fiv de fapt arata de 25 ani (tot se bate moneda pe pagina de fb ca aratam mai tinere decat suntem cand vine vorba de FIV la 40 ani), nu a avut nicio relevanta.
La mine deja din 20 embrioni, 17 au fost aneuploizi. Si eu sunt producatoare de oua :)...ma intreb ce sanse are cineva care abia obtine 1 embrion.

Poate toata calatoria mea si a sotului a fost cu un scop si anume sa realizam si o citez tot pe Galadriel :ymhug: pentru ca spus foarte frumos " că maternitatea și legătura genetică sunt două componente ce nu au nicio legătură una cu cealaltă, în profunzimea lucrurilor."

Mult succes tuturor! [majoreta]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

acmi

Post by acmi » Thu Sep 26, 2019 4:18 pm

Lorelei wrote:
Thu Sep 26, 2019 1:38 pm
CrissPatri wrote:
Galadriel wrote:

CrissPatri si eu impartasesc acelasi feedback referitor la mesajul lui Galadriel. Este o pozitionare excelenta, la obiect! Da, si pentru mine atinge aspecte pe care le analizez acum: mai pierd timp cu un FIV cu ovocitele mele sau "rup pisica in 2" si incep ovodonatia. Tocmai pentru ca stiu ca nu imi garanteaza nimeni ca voi avea reusita din prima chiar cu donate!

Multumesc fetelelor care ma incurajeaza, dar natura caracterului meu ma impinge sa fiu foarte realista. Speranta am, nu pot sa neg dar si speranta asta e limitata. Da, exista reusite la 40-41 ani dar prea putine comparativ cu cate nereusite stiu. Sunt propriul meu exemplu ( cu fiv inceput la 38) si din pacate mai am si altele. Iar pe Fertility Friends daca ia cineva forumul la citit cap coada ( eu l-am citit de la pagina 1), 90% din fetele de pe topicurile 40+ vorbesc de FIV ( +reusite acolo unde sunt) cu ovodonate. Deci atentie! Ovodonate! Sunt foarte putine povesti cu ovocite proprii si mai putine reusite cu take home baby.

Chiar discutam cu Andreea pe subiectul acesta si anume ca a reusit cu lucky number 11! la 36 ani! Deci o varsta considerata inca ok dpdv reproductiv. Ca Jurnalde fiv de fapt arata de 25 ani (tot se bate moneda pe pagina de fb ca aratam mai tinere decat suntem cand vine vorba de FIV la 40 ani), nu a avut nicio relevanta.
La mine deja din 20 embrioni, 17 au fost aneuploizi. Si eu sunt producatoare de oua :)...ma intreb ce sanse are cineva care abia obtine 1 embrion.

Poate toata calatoria mea si a sotului a fost cu un scop si anume sa realizam si o citez tot pe Galadriel :ymhug: pentru ca spus foarte frumos " că maternitatea și legătura genetică sunt două componente ce nu au nicio legătură una cu cealaltă, în profunzimea lucrurilor."

Lorelei, atunci stii ca exemple sunt - nu am numarat sa vad daca sunt 90% din femeile peste 40 ani, pe thread-urile mentionate de mine sunt exemple si mai ales unde si cum au reusit. Alta e problema noastra - a romancelor, daca acel procent "mic" au reusit la varste inainantate se datoreaza si resurselor de care noi nu dispunem, si aici ma refer la posibilitatea accesarii pachetului de 3 fiv-uri la Serum unde sunt scheme super individualizate si unde e Penny, posibilitatea de a face fiv la clinicile din Spania unde au super aparatura, sau la a apela la dr Gorgy cu arsenalul lui imuno. Ceea ce noua - romancelor ne este cam prohibitiv.
Eu nu militez pt nimic, eu am fost mai axata pe rezultat, eu eram dispusa la 34 ani sa apelez la embrion donat la Reprofit (desi varsta era de partea mea si aveam in trecut si sarcina evolutiva), fiecare dintre noi isi stie reaalitatea. Nu stiu (din fericire) ce se discuta pe grupul de fb, am iesit de multi ani, dar stiu ca nici Galadriel nu a ajuns din prima la realitatea aceasta, pt noi toate e un proces.
Mie mi-a luat sa ajung la prima sarcina evolutiva 5 ani, 6 ani la primii copii vii sanatosi, si 7 ani prima sarcina spontana, dar .... eu am inceput procedurile la 29 ani, si m-am incapatanat, cand toti dr ma trimeteau acasa ca sunt tanara. Daca ii ascultam? si incepeam la 35 ani, de ex.? Poate nu as fi reusit niciodata. Si da Lorelei eu sunt una care niciodata nu am obtinut multi embrioni, basca daca ar fi sa imi fac AMH-ul acum ar fi subunitar cu siguranta, dar se pare ca in final, varsta m-a ajutat si am gasit "oul" sanatos.
Nu vreau s sperii pe nimeni, dar as mai adauga ceva ce nimeni nu a mentionat pana acum, ce fel de ovocit se implanteaza la 40+? Pe mine, recunosc m-a speriat asta, asta a fost primul meu gand - ce ovocit dupa 7 ani s-a fecundat si implantat? si am discutat deschis cu gineco meu, care mi-a spus ca la 36 ani (cat am) riscul de SD, de ex., nu este de neglijat, asa ca am facut toate testele disponibile pe piata in acest moment.
Povestea Galadriel de ce ne ia infertilitatea, da ia, la fiecare altceva, mie mi-a luat bucuria sarcinilor si urasc asta. Eu nu pot vorbi cu burta, nu fac planuri, nu cumpar nimic inainte de 33s, si e trist, dar asta e...
[barza3] [barza4] sa va vedeti visul cu ochii fetelor, cu mana pe inima zic ca merita...
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Sep 26, 2019 5:17 pm

acmi wrote:
Thu Sep 26, 2019 4:18 pm
Lorelei wrote:
Thu Sep 26, 2019 1:38 pm
CrissPatri wrote:

Lorelei, atunci stii ca exemple sunt - nu am numarat sa vad daca sunt 90% din femeile peste 40 ani, pe thread-urile mentionate de mine sunt exemple si mai ales unde si cum au reusit. Alta e problema noastra - a romancelor, daca acel procent "mic" au reusit la varste inainantate se datoreaza si resurselor de care noi nu dispunem, si aici ma refer la posibilitatea accesarii pachetului de 3 fiv-uri la Serum unde sunt scheme super individualizate si unde e Penny, posibilitatea de a face fiv la clinicile din Spania unde au super aparatura, sau la a apela la dr Gorgy cu arsenalul lui imuno. Ceea ce noua - romancelor ne este cam prohibitiv.
Eu nu militez pt nimic, eu am fost mai axata pe rezultat, eu eram dispusa la 34 ani sa apelez la embrion donat la Reprofit (desi varsta era de partea mea si aveam in trecut si sarcina evolutiva), fiecare dintre noi isi stie reaalitatea. Nu stiu (din fericire) ce se discuta pe grupul de fb, am iesit de multi ani, dar stiu ca nici Galadriel nu a ajuns din prima la realitatea aceasta, pt noi toate e un proces.
Mie mi-a luat sa ajung la prima sarcina evolutiva 5 ani, 6 ani la primii copii vii sanatosi, si 7 ani prima sarcina spontana, dar .... eu am inceput procedurile la 29 ani, si m-am incapatanat, cand toti dr ma trimeteau acasa ca sunt tanara. Daca ii ascultam? si incepeam la 35 ani, de ex.? Poate nu as fi reusit niciodata. Si da Lorelei eu sunt una care niciodata nu am obtinut multi embrioni, basca daca ar fi sa imi fac AMH-ul acum ar fi subunitar cu siguranta, dar se pare ca in final, varsta m-a ajutat si am gasit "oul" sanatos.
Nu vreau s sperii pe nimeni, dar as mai adauga ceva ce nimeni nu a mentionat pana acum, ce fel de ovocit se implanteaza la 40+? Pe mine, recunosc m-a speriat asta, asta a fost primul meu gand - ce ovocit dupa 7 ani s-a fecundat si implantat? si am discutat deschis cu gineco meu, care mi-a spus ca la 36 ani (cat am) riscul de SD, de ex., nu este de neglijat, asa ca am facut toate testele disponibile pe piata in acest moment.
Povestea Galadriel de ce ne ia infertilitatea, da ia, la fiecare altceva, mie mi-a luat bucuria sarcinilor si urasc asta. Eu nu pot vorbi cu burta, nu fac planuri, nu cumpar nimic inainte de 33s, si e trist, dar asta e...
[barza3] [barza4] sa va vedeti visul cu ochii fetelor, cu mana pe inima zic ca merita...
Acmi chiar nu intelegeam de ce ai zis ca nu ai stat sa numeri daca sunt 90% :) . Eu am raspuns strict la postarea lui Galadriel pt ca a facut referire la acest forum dar acum am vazut mai in urma ca ai raspuns si tu la o postare la care am raspuns si eu , in care faci referire la Fertility Friends. My bad..chiar nu era niciun apropo la tine. O spun cu cea mai mare sinceritate! Si chiar sunt un control freak al statisticilor, stiu ca pare greu de crezut dar visez si fac statistici- Jurnalut help me! :) - pe ea o tot innebunesc cu statisticile mele.

Da, bineinteles ca stiu ca sunt si reusite si in ciuda sanselor vehiculate m-am incapatanat sa incerc de 6 ori si sa mai sper ( multumesc lui Dzeu ca din fericire situatia financiara ma ajuta sa sustin multe proceduri). Pentru ca vreau, nu vreau mintea imi tot face inception si tot se gandeste la exceptii la 40+: ex. Lavander. Dar asta e cu dublu tais! Pana cand sa mai incerc si cand totul devine prea mult si prea tarziu chiar si pentru donate?

Da, as fi preferat doar un embrion bun decat 15 ochiometric frumosi dar repetenti la genetica :( . M-ar fi scutit de rollercoasterul emotional prin care am trecut si cursa inca nu s-a terminat.

Da, ai dreptate si confirm pentru toata lumea ca nici eu nu am ajuns la realitatea asta din prima :). Da, e un proces lung care poate avea final fericit si fericirea pentru unele dintre noi vine rapid, la primul FIV si/sau chiar primul transfer. Slava Domnului ca e asa , ca nu trebuie sa se chinuie toata lumea, ma bucur mereu cand citesc despre reusite; e crunt sa te chinui cu n proceduri. Pentru unele reusita vine dupa multe, multe incercari. Pentru altele deloc: nici prin ovocite proprii si /sau ovodonate. That's fact!

In majoritatea cazurilor ( las deoparte marja de norocoase), niste decizii luate la timp pot face o imensa diferenta.

De fapt, asta vreau sa transmit femeilor de 40+ pentru ca aici se invarte discutia: la varsta! Femei care se intreaba daca sunt reusite la aceasta varsta si daca merita sa incerce cu materialul genetic propriu. Categoric merita dar in cunostinta de cauza a sanselor. In cunostinta de cauza financiara. In cunostinta de cauza emotionala si psihologica. FIV-ul vine la pachet cu toate aceasta; nu poti fenta. Totul trebuie sa fie asumat.

Stiu femei care pentru UN FIV fac un efort financiar imens si cu banii greu pbtinuti joaca la ruleta FIV-urilor o singura data; aia e sansa lor: UNICA. Si atunci te intrebi daca la 40+ merita un FIV cu ovocitele tale si cu sanse de 5-10% sau un FIV cu ovodonate cu sanse de 50%. Unde pui pariul? Alegi un lucky number sau culoarea :rosu sau negru? Aici decizia nu ti-o poate impune nimeni dar macar cand intri in joc , intri informat. Ai decis avand toate piesele pe masa.

Te imbratisez si sarcina cat mai usoara in continuare! [heart]
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Post Reply