FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
catrinadiana

Re: FIV in Romania

Post by catrinadiana » Thu Oct 10, 2019 9:48 am

Lorelei wrote:
Thu Oct 10, 2019 9:38 am
catrinadiana wrote:
Thu Oct 10, 2019 8:56 am
[majoreta] Buna! Fetele care ati facut fiv cu dr albu dragos puteti sa mi spuneti un pret estimativ , va rog si un pret laparoscopie la el daca ati facut ?
Catrinadiana :-* am citit pareri despre el pe pagina de fb a asociatiei. Majoritatea sunt f pozitive, chiar o admin a reusit gemeni cu el. Pe de alta parte, am citit ca dl dr Albu are obiceiul sa faca fiv pe calupuri de paciente pt care da acelasi protocol, pe care le programeaza tot calup la punctie etc. Acum cine a reusit nu prea zice de chestiile astea si e de inteles pt ele; pt restul pacientelor nu. Cine nu a reusit povesteste si detaliile acestea mai neplacute. Cel mai bine este sa iti faci tu singura o parere.
Multumesc!

acmi

Post by acmi » Thu Oct 10, 2019 12:45 pm

tania.tania wrote:
Tue Oct 08, 2019 9:44 pm
Buna fetelor, mi-am pus si eu pesar vineri, la 17 sapt si 4 zile. Eu am sarcina unica, insa am avut o conizatie mai demult si colul meu e scurt. La Morfologie (12 sapt) avem 3.46, iar vineri era 2.98. Problema este ca colul meu este inegal (datorita conizatiei) si e posibil sa nu stea pesarul pe pozitie. Vineri, dupa o sapt, merg sa verific daca pesarul isi face treaba, iar daca s-a deplasat trebuie sa fac si eu cerclaj, dupa care pune pesarul la loc. Pe mine ma deranjeaza pesarul cand stau in pozitia sezut si dupa ce urinez, pot zice ca este chiar dureros. Nu stiu cum o sa-l suport 5 luni...deasemenea, fiind asa de mare, marginea este foarte aproape de iesirea din vagin, iar introducerea utrogestanului in fiecare dimineata si seara este o provocare. Sa nu mai mentionez ca secretile si resturile de utrogestan se scurg foarte greu din cauza spatiului limitat, deci eu cred ca sunt sanse mari si de infectie...
Buna, Ana Maria. Pana la urma te-ai adaptat cu pesarul? Astazi mi-am pus si eu (16 saptamani) si mi se pare incomod si dureros. Ma intreb daca nu cumva mi l-a pus prea mare (mi-a pus ce a avut, nu mi-a mai luat dimensiunile, si il avea doar pe acesta). Daca tu te-ai acomodat cu el pana la urma inseamna ca ar fi sanse si la mine. Sunt tare incurcata si necajita. Cum a fost?
[/quote]

Tania.Tania si eu am avut sarcina trecuta pesar, insa a fost pus undeva la 32s. In cazul meu colul s-a scurtat pt ca era sarcina gemelara, iar baietii mei au avut greutati bune pt gemeni. Pt mine a fost super ok, am simtit un mic disconfort la montare, si apoi nimic. A fost scos in ziua cezarienei, altfel ar mai fi stat mult si bine. Eu am nascut totusi putin mai devreme, dar nu din cauza colului. In cazul meu pesarul a fost suficient, desi eu nu am stat la pat decat vreo 4 zile toata sarcina, desi era gemelara. Nu am avut cum.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

Mon

Sarcina ectopica

Post by Mon » Thu Oct 10, 2019 1:48 pm

Buna, ma confrunt cu o veste tare trista... azi am facut eco si se pare ca transferul ultimului embrion nu a reusit, am sardina ectopica pe stanga ... ce as vrea sa va intreb este ce ati decis, daca v-ati confruntat cu situatia, scoaterea trompei cu tot cu sarcina, avort medicamentos si operatie ulterioara, doar clipsare... nu stiu ce sa fac...inca ma obisnuiesc cu vestea...
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2016 operatie inlaturare chist ovarian
2017 laparoscopie diagnostica, explorare trompe ok
2018 Iunie - IUI, negativ
2018 August - FIV 1 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni ziua 5
2018 Octombrie - FIV 2 - 4 ovocite, 4 embrioni ziua 5
2018 Decembrie - histeroscopie diagnostica, toate ok
2019 Ianuarie - ET1 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Martie - ET2 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Iunie - ET3 cu 1 blasto, beta negativ
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2019 Octombrie - laparoscopie, scos trompa stanga

irisana

Post by irisana » Thu Oct 10, 2019 7:25 pm

Yminodora wrote:
Wed Oct 09, 2019 8:56 pm
Georgiana Mihai wrote:
Wed Oct 09, 2019 2:43 pm
jurnaldefiv wrote:
Wed Oct 09, 2019 12:03 pm

Georgi, astept cu sufletul la gura sa ne scrii pas cu pas. Iti tin pumnii stransi si sa dea Dumnezeu sa fie cu mult noroc pana la capat de data asta!
Multumesc Andreea, ca de obicei ai un suflet mare si te gandesti la toata lumea. Ma bucur enorm ca te-a ajutat Dumnezeu sa fi mamica!!
Eu am fost azi la ecografie ziua 6 de stimulare si am 7 foliculi care deocamdata sunt Ok ca dimensiuni. Daca totul merge asa voi face punctie pe ciclul asta. Am si o problema cu endometrul care este 10, prea mare zice medicul pt ziua 6 de stimulare... S-ar vedea un polip, un rest de la menstruatie care speram sa se elimine la mestra urmatoare, am mai patit de 2 ori si sa eliminat mereu, probabil voi congela tot.A zis medicul sa ne focusam pe foliculi deocamdata, vedem si cu endometrul mai tarziu.
Minodora, Lore va tin pumnii stransi 😘
Georgiana, Jurnaldefiv mulțumesc
Azi sunt bine desi am.burta umflată si destul de dureroasă mai ales la mers sunt bucuroasă.
Embriologul a zis ca toti 7 embrioni sunt bine, sau fertilizat rapid, au evoluat foarte bine si azi chiar avem 2 embrionasi grăbiți care deja au 8 celule. A zis ca nu mai umbla la ei pana sambata cand ne vedem la transfer. Am vb cu sotul si am hotarat sa transfer acuma pt ca ma omoară emoțiile cu rezistatul la congelat.
Am întrebat cum a fost spermograma si a zis ca desi nu avea mobilitate de tip A a fost bună ca morfologie 5% si de aici si embrioni frumos dezvoltați pana in stadiul asta.
Speram sa ne ajute Dumnezeu si de azi inainte sa ajungem si noi odată la rezultatul dorit.
Speram ca ce-i 8 ani de suferință sa se termine odată.
Yminodora, ce vesti bune! Ma bucur mult! Hai ca mai e putin pana sambata!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ

Mon

Post by Mon » Thu Oct 10, 2019 11:55 pm

irisana wrote:
Thu Oct 03, 2019 2:31 pm
Mon wrote:
Thu Oct 03, 2019 6:26 am
Alina1980 wrote:
Tue Oct 01, 2019 4:16 pm
Fetelor...nu-mi vine sa cred...BETA ziua 12 ...305!
Cred ca e de bine
Multumesc Doamne!
Felicitari!!! E super, sa fie totul bine pana la capat!!
Pe mine m-a bulversat beta, am testat la 12 zile de la ET si a fost 30 apoi s-a dublat. Problema e ca am continuat cu dozarile, si ce sa vezi, crestea dar nu se dubla! Am trait o perioada .... nu pot sa descriu, pana am realizat ca pun presiune si stres aiurea, pana la urma va fi cum va fi - e in afara controlului meu. Ce vreau sa zic e ca suntem tot in cursa, pana vedem bebele, si e important sa ne mentinem increderea si sa nu ne stresam... Eu acum am beta 835 la 3sapt1/2 de la transfer, sper sa fie bine in continuare! Si inca ceva, la eco se vede ceva bine abia la beta>1000 si sapt.5, deci pana saptamana viitoare continui asa in limbo....
Mon, inteleg perfect prin ce treci, am trecut prin ceva similar. Iti tin pumnii sa fie totul ok. Asa e, dupa beta 1000 poti vedea ceva la eco. Mai devreme mergi cam fara rost...bafta multa!
Din pacate n-a fost sa fie... extrauterina, pe stanga, acum trebuie sa ma operez ... problema e ca m-au apucat niste dureri groaznice si frisoane, no spa forte nu m-a ajutat. ce sa fac, sa chem ambulanta sa-mi faca un calmant? ca maine dimineata la prima ora clar ma prezint la spital, acum nu vreau sa merg ca nu e doctora mea, pe de alta parte daca astept si am hemoragie interna?!
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2016 operatie inlaturare chist ovarian
2017 laparoscopie diagnostica, explorare trompe ok
2018 Iunie - IUI, negativ
2018 August - FIV 1 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni ziua 5
2018 Octombrie - FIV 2 - 4 ovocite, 4 embrioni ziua 5
2018 Decembrie - histeroscopie diagnostica, toate ok
2019 Ianuarie - ET1 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Martie - ET2 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Iunie - ET3 cu 1 blasto, beta negativ
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2019 Octombrie - laparoscopie, scos trompa stanga

irisana

Post by irisana » Fri Oct 11, 2019 7:26 am

Mon wrote:
Thu Oct 10, 2019 11:55 pm
irisana wrote:
Mon wrote:

Pe mine m-a bulversat beta, am testat la 12 zile de la ET si a fost 30 apoi s-a dublat. Problema e ca am continuat cu dozarile, si ce sa vezi, crestea dar nu se dubla! Am trait o perioada .... nu pot sa descriu, pana am realizat ca pun presiune si stres aiurea, pana la urma va fi cum va fi - e in afara controlului meu. Ce vreau sa zic e ca suntem tot in cursa, pana vedem bebele, si e important sa ne mentinem increderea si sa nu ne stresam... Eu acum am beta 835 la 3sapt1/2 de la transfer, sper sa fie bine in continuare! Si inca ceva, la eco se vede ceva bine abia la beta>1000 si sapt.5, deci pana saptamana viitoare continui asa in limbo....
Mon, inteleg perfect prin ce treci, am trecut prin ceva similar. Iti tin pumnii sa fie totul ok. Asa e, dupa beta 1000 poti vedea ceva la eco. Mai devreme mergi cam fara rost...bafta multa!
Din pacate n-a fost sa fie... extrauterina, pe stanga, acum trebuie sa ma operez ... problema e ca m-au apucat niste dureri groaznice si frisoane, no spa forte nu m-a ajutat. ce sa fac, sa chem ambulanta sa-mi faca un calmant? ca maine dimineata la prima ora clar ma prezint la spital, acum nu vreau sa merg ca nu e doctora mea, pe de alta parte daca astept si am hemoragie interna?!
Buna Mon, sper ca esti bine, abia acum am citit mesajul. Multa sanatate si sa te refaci usor!
Eu 40 ani

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Oct 11, 2019 9:32 am

Mon wrote:
Thu Oct 10, 2019 11:55 pm
irisana wrote:
Mon wrote:

Mon imi pare rau!!!! Sper ca tu sa fii bine si dr sa reuseasca sa iti salveze trompa! Doamne Ajuta! Multa putere!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Oct 11, 2019 10:59 am

Neata fete! Vin si eu de la medic, am in total 9 foliculi, cel mai mare de 16 si cel mai mic de 11. Punctia va fi undeva pe miercuri. Se pare ca imi merge destul de bine combinatia Puregon si Menopur... Ciudat este ca pe trompa dreapta nu am mai avut de mult foliculi, decat rar 1, iar acuma am 5...O fi de la tratament, o fi de la Faptul ca am lasat tigariile si circulatia este mai buna, nu stiu... Eu credeam ca deja ovarul ala e in prag de menopauza...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

irisana

Post by irisana » Fri Oct 11, 2019 12:27 pm

Georgiana Mihai wrote:
Fri Oct 11, 2019 10:59 am
Neata fete! Vin si eu de la medic, am in total 9 foliculi, cel mai mare de 16 si cel mai mic de 11. Punctia va fi undeva pe miercuri. Se pare ca imi merge destul de bine combinatia Puregon si Menopur... Ciudat este ca pe trompa dreapta nu am mai avut de mult foliculi, decat rar 1, iar acuma am 5...O fi de la tratament, o fi de la Faptul ca am lasat tigariile si circulatia este mai buna, nu stiu... Eu credeam ca deja ovarul ala e in prag de menopauza...
Bravo! Eu nu pot decat sa te felicit ca ai renuntat la fumat, cu siguranta e un pas important si te va ajuta sa devii mamica!
Eu 40 ani

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Oct 11, 2019 1:38 pm

Azi sunt bine desi am.burta umflată si destul de dureroasă mai ales la mers sunt bucuroasă.
Embriologul a zis ca toti 7 embrioni sunt bine, sau fertilizat rapid, au evoluat foarte bine si azi chiar avem 2 embrionasi grăbiți care deja au 8 celule. A zis ca nu mai umbla la ei pana sambata cand ne vedem la transfer. Am vb cu sotul si am hotarat sa transfer acuma pt ca ma omoară emoțiile cu rezistatul la congelat.
Am întrebat cum a fost spermograma si a zis ca desi nu avea mobilitate de tip A a fost bună ca morfologie 5% si de aici si embrioni frumos dezvoltați pana in stadiul asta.
Speram sa ne ajute Dumnezeu si de azi inainte sa ajungem si noi odată la rezultatul dorit.
[/quote]

[/quote]

Offf Irisana din pacate am facut hiperstimulare, dna dr a văzut la punctie dar totusi pa pus pe tratament pt transfer din cauza istoricului ca nu am avut niciodată embrioni de congelat si so fi gândit că mai bine sa fiu pregătită in caz ca raman doar cu vreunul mai slăbuț care nu ar fi rezistat la congelat.
Ieri ma sunat embrioloaga si a zis ca avem 3 calitate AA si 4 mai slăbuți care o sai lase pana in ziua a 6-a sa vada daca merita congelati.
Azi ma sunat asistenta sa imi spuna ca nu fac transfer pt ca avem embrioni bun si calitatii si nu merita să-i irosi pt ca dna dr stie ce a vazut la punctie @-)
Asa ca nici nu mai stiu ce sa zic, într-adevăr burta o am umflată si ma dor ovarele chiar si la mers dar nu mai pot sa zic nimic pt ca la mine se schimba lucrurile de la o zi la alta de nici nu mai stiu de mine.
Asta e asteptam ziua de maine sa vedem ce avem si atat.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Oct 11, 2019 2:05 pm

Yminodora wrote:
Fri Oct 11, 2019 1:38 pm
[/quote]

Offf Irisana din pacate am facut hiperstimulare, dna dr a văzut la punctie dar totusi pa pus pe tratament pt transfer din cauza istoricului ca nu am avut niciodată embrioni de congelat si so fi gândit că mai bine sa fiu pregătită in caz ca raman doar cu vreunul mai slăbuț care nu ar fi rezistat la congelat.
Ieri ma sunat embrioloaga si a zis ca avem 3 calitate AA si 4 mai slăbuți care o sai lase pana in ziua a 6-a sa vada daca merita congelati.
Azi ma sunat asistenta sa imi spuna ca nu fac transfer pt ca avem embrioni bun si calitatii si nu merita să-i irosi pt ca dna dr stie ce a vazut la punctie @-)
Asa ca nici nu mai stiu ce sa zic, într-adevăr burta o am umflată si ma dor ovarele chiar si la mers dar nu mai pot sa zic nimic pt ca la mine se schimba lucrurile de la o zi la alta de nici nu mai stiu de mine.
[/quote]

Minodora e un rezultat frumos! Este foarte probabil ca din cei 4 embrioni pe care ii mai lasa sa mai rezulte 1-2 bunuti! Sa nu fii suparata ca nu faci acum transfer. Mergi cu incredere pe mana dnei dr Veliscu!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

irisana

Post by irisana » Fri Oct 11, 2019 2:12 pm

Lorelei wrote:
Fri Oct 11, 2019 2:05 pm
Yminodora wrote:
Fri Oct 11, 2019 1:38 pm
[/quote]

Minodora e un rezultat frumos! Este foarte probabil ca din cei 4 embrioni pe care ii mai lasa sa mai rezulte 1-2 bunuti! Sa nu fii suparata ca nu faci acum transfer. Mergi cu incredere pe mana dnei dr Veliscu!
[/quote]

Minodora si eu zic la fel, doctorul stie el ce stie. Daca ea a zis ca mai bine sa mai astepti, asculta de medic. Sigur vei avea rezultate bune si daca astepti. Eu cred ca e bine sa transferi cand ai corpul pregatit pt asta...
Chiar...sunt curioasa...care sunt preturile la Giulesti pt congelare si decongelare embrioni?
Eu 40 ani

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Oct 11, 2019 8:55 pm

Irisana, Lorelei asa o sa fac ascult de dr pt ca alta optiune nu am. Acum preocuparea mea e să nu se agraveze hiperstimularea pt ca in fiecare zi parca sunt tot mai balonata si durerile nu scad in intensitate. Chiar in seara asta Cand am iesit de la dus ma intrebat sotul daca ma simt bine, am o burta care imi iese de sub tricou la propriu, vecini de la bloc ma întrebau azi daca sunt gravidă [jale!] .
Si de la o burta la care ma chinuim să-i fac pliu pt injecție acum ma chinui sa ma incalt.
Mâine sper sa fiu mai bine.
Pretul congelari la Giulești este 2300 de lei, pt decongelare nu mai stiu sigur.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
Fet 1- beta pozitiv.

irisana

Post by irisana » Fri Oct 11, 2019 11:01 pm

Yminodora wrote:
Fri Oct 11, 2019 8:55 pm
Irisana, Lorelei asa o sa fac ascult de dr pt ca alta optiune nu am. Acum preocuparea mea e să nu se agraveze hiperstimularea pt ca in fiecare zi parca sunt tot mai balonata si durerile nu scad in intensitate. Chiar in seara asta Cand am iesit de la dus ma intrebat sotul daca ma simt bine, am o burta care imi iese de sub tricou la propriu, vecini de la bloc ma întrebau azi daca sunt gravidă [jale!] .
Si de la o burta la care ma chinuim să-i fac pliu pt injecție acum ma chinui sa ma incalt.
Pretul congelari la Giulești este 2300 de lei, pt decongelare nu mai stiu sigur.
Multa sanatate Yminodora, sa bei muuuulta apa. Asa m-au sfatuit si pe mine fetele atunci la primul fiv fiind, dar cred ca tu stiai deja de treaba asta.
Eu 40 ani

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Oct 12, 2019 9:52 am

Yminodora wrote:
Maninca foarte proteic perioada asta adica, daca poti, ia mese formate doar din carne si oua; poti si branza dar mai putina. Asa cum zicea si Irisana bea apa multa si adaug, bea si cola zero fara acid. Eu asa mi-am revenit mereu dupa fiecare punctie la care eu fac mereu hiper ca deh ovare polichistice. Daca nu poti urina ia un antiinflamator( ibuprofen forte, ketonal) si neaparat vorbeste cu dr.

Voiam sa va zic ceva oarecum de ciudat. Eu din ziua 1 post ovulatie am toate simptomele pe care le vehiculam noi pe forum cand asteptam beta hcg. Nu administrez nimic inca ( abia diseara incep tratamentul de sustinere) dar am sanii umflati si durerosi, burta e si ea umflata un pic in zona inferioara si sporadic am dureri ca la ciclu, in ovare am intepaturi si ma doare si spatele. Cica e normal. Ovulatie mai dureroasa. Aaa si nici ciclu nu imi vine si nici transfer n-am facut inca. Deci, inca o data mi se confirma ca “ simptomele” de sarcina sunt de fapt date de hormoni ( in special progesteron).Am zis ca de acum inainte, o sa dau ignor la “ simptomele” acestea pt ca nu inseamna nimic si o sa astept linistita pipitest si beta.

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sat Oct 12, 2019 10:01 am

Lorelei wrote:
Sat Oct 12, 2019 9:52 am
Yminodora wrote:
Maninca foarte proteic perioada asta adica, daca poti, ia mese formate doar din carne si oua; poti si branza dar mai putina. Asa cum zicea si Irisana bea apa multa si adaug, bea si cola zero fara acid. Eu asa mi-am revenit mereu dupa fiecare punctie la care eu fac mereu hiper ca deh ovare polichistice. Daca nu poti urina ia un antiinflamator( ibuprofen forte, ketonal) si neaparat vorbeste cu dr.

Voiam sa va zic ceva oarecum de ciudat. Eu din ziua 1 post ovulatie am toate simptomele pe care le vehiculam noi pe forum cand asteptam beta hcg. Nu administrez nimic inca ( abia diseara incep tratamentul de sustinere) dar am sanii umflati si durerosi, burta e si ea umflata un pic in zona inferioara si sporadic am dureri ca la ciclu, in ovare am intepaturi si ma doare si spatele. Cica e normal. Ovulatie mai dureroasa. Aaa si nici ciclu nu imi vine si nici transfer n-am facut inca. Deci, inca o data mi se confirma ca “ simptomele” de sarcina sunt de fapt date de hormoni ( in special progesteron).Am zis ca de acum inainte, o sa dau ignor la “ simptomele” acestea pt ca nu inseamna nimic si o sa astept linistita pipitest si beta.
Da Lore asa este, totul este de la hormoni! Eu am 10 transferuri, nici unul nu a semanat cu altul. Bafta marti sa reziste embrionul si cine stie poate isi face si un culcus bun 😘
Eu ma cam plictisesc ca sunt singura pe la Iaşi, ieri cand cautam o farmacie am dat de biserica unde este pelerinajul cu sfanta parascheva, am vrut sa intru dar m-am intors din drum pentru ca aveam niste blugi rupti pe mine, capul gol, toate lumea fiind cu batice si acoperiti bine 😱
Ma bate mama la cap sa ma duc sa ii iau o matanie asa ca astazi voi cauta sa cumpar o esarfa, ma acopar mai bine si ma duc inapoi si asa ma plictisesc enorm 😭
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Oct 12, 2019 12:12 pm

Am băut numai lapte, am mâncat numai carne si de ieri ( mi-a zis asistenta ) beau cola zero, spre surprinderea mea azi de dimineata nu am mai avut dureri si nu mai simt aceea presiune. Poate o sa apara iar dupa masa dar sper sa nu.
Ma.sunat embrioloaga si azi avem.3 voinicei care intra la hibernat pana mami isi revine si poate să-i ia acasă ^:)^ , ceilalți 4 au rămas la stadiul de celulă si nu putem face nimic cu ei.
Oricum pt mine e un pas important , pt prima dată am embrioni de congelat si asta inseamna mult pt linistea mea mai ales ca dr embriolog mi-a zis ca 99% rezista la decongelare. Acum asteptam sa imi revin si vedem cand transferam.
Georgiana, Lorelei sa dea Dumnezeu sa fie bine pt toate.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Oct 12, 2019 12:45 pm

Fetelor am inteles ca se retrage Utrogestan de pe piata. Deja in anumite farmacii nu se mai gaseste. Eu mi-am luat ieri medicatia pt ET si cu chiu cu vai si “ pile” am gasit 5 cutii. Exista un inlocuitor: Arefam dar din ce scriu fetele pe fb are substante active mai slabe. Daca stiti ca veti avea in protocol nu ar strica sa va agitati nitel sa il luati daca gasiti la farmacii.

Yminodora

Post by Yminodora » Sat Oct 12, 2019 1:17 pm

Lorelei wrote:
Sat Oct 12, 2019 12:45 pm
Fetelor am inteles ca se retrage Utrogestan de pe piata. Deja in anumite farmacii nu se mai gaseste. Eu mi-am luat ieri medicatia pt ET si cu chiu cu vai si “ pile” am gasit 5 cutii. Exista un inlocuitor: Arefam dar din ce scriu fetele pe fb are substante active mai slabe. Daca stiti ca veti avea in protocol nu ar strica sa va agitati nitel sa il luati daca gasiti la farmacii.
Lore si eu caut disperată, abia am gasit 2 cuti pe care le-am consumat pt ca am pus 6 pe zi.
2013 AMH 1,62.
2018 AMH 2,83.
PAI-1 4G/4G homozigot.
Fet 1- beta pozitiv.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Oct 12, 2019 5:25 pm

Lorelei wrote:
Sat Oct 12, 2019 12:45 pm
Mie Prof. Marinescu mi-a dat Arefam in schema, la primul FIV, primul ET. Interesant ca se retrage Utrogestanul, care o fi motivul oare?
Oricum e bine ca la progesteron ovule/vaginal exista totusi destule alternative, Arefam, Lutinus, Crinone.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Post Reply