FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
dulcika54

Re: FIV in Romania

Post by dulcika54 » Thu Dec 05, 2019 3:09 pm

buna sunt noua pe forum. poveste una lunga si din pacate inca mai lupt. acum 8 ani am avut o prima sarcina finalizata cu avort spontan 7 saptamani. apoi au fost nenumarate sarcini si au fost in final si 2 extrauterine, am pierdut si trompele si am ajuns la bucuresti la fiv. din pacate in anii astia am tot tras semnale de alarma ca mi s a modificat cantitativ ciclul ca endometrul nu mai e ce a fost o data ca nu creste si e mic orice as face. m au pus sa slabesc am slabit, probleme cu glanda nu sunt f mari . am facut fiv la bucuresti 5 embrioni, 2 transferuri, 2 esecuri rasunatoare. inainte de al doilea transfer am solicitat histeroscopie . la insistentele mele desi medicul a zis ca nu e necesar dar pentru linistea mea psihica a facut histeroscopie am in mana o foaie care imi zice ca endometrul are aspect normal si ca e totul ok, ca atat mai poate organismul meu acum sa produca. zic ok dar organismul meu pana acum 8 ani a produs bine pana intr o zi de a doua zi s a blocat. nu au fost probleme hormonalele nu au fost probleme de alta natura doar un chiuretaj terapeutic si de atunci simt ca organismul meu nu mai raspunde la nimic. am plecat din bucuresti si am si facut transfer de congelati ca endometru arata bine si sa mai slabesc un pic sa l vascularizez, cu 16 kg mai putin cu miscare multa endometrul meu tot praf . are o tentativa de prins am avut test de sarcina pozitiv. raspunsul? defect genetic. zic ok sunt defecti genetic numai aia din uter aia de pe trompe nu au fost defecti genetic? eu pe trompe am avut activitate cardiaca in uter se opreau din evolutie imediat. ca mai mult de atat nu se poate face si sa fac fiv uri pana prind unul ok. nemultumita de abordare incep sa sap si ajung la suceava. o discutie care a venit ca un trasnet si ceva incepea sa se lege. plec de acolo buimaca si zic ca vreau sa fac ceva pentru cei 2 embrioni pe care ii mai am la bucuresti. daca nu eu renunt la ei ca oricum cu uterul asa sansa nu mai am. in august fac o otita puternica si iau antibiotic in septembrie un endometru cat de cat ok cantitativ. am uitat sa mentionez sarcinile si endometru cat de cat ok erau obtinute dupa ce tratam diferite afectiuni cu antibiotic (am zis asta si medicilor cica e coincidenta si atat). am ajuns sa fac histeroscopie la iasi si a cazut si diagnosticul.... endometrita cronica. am un buletin medical in care scrie ca endometrul ala cu aspect normal din ianuarie de la clinica unde am facut fiv e cat e poate de palid si slab vascularizat. dupa diagnostic vine si histopatologia care confirma diagnosticul iau si antibiotic si parca s a deschis robinetul la vasele de sange de pe uterul meu. acum urmeaza sa ma intorc sa vedem in ce stare este uterul ce propune domnul doctor si apoi sa merg la bucuresti pentru transfer. sunt total dezamagita de cum a decurs toata problema la bucuresti si cel mai tare ma revolta un medic la nivelul ala nu a reusit sa vada ca endometrul nu are aspect normal? am insistat 8 ani pe problema endometrului dintre care 2 ani la bucuresti. am inteles medicul meu curant din brasov nu stia el din alea cu endometrita si alte chestii a asteptat sa imi pierd trompele sa imi zica ca el asa ceva nu a vazut ca nu se obtin embrioni in uter dar se obtin in trompe. scuzati romanul
Last edited by dulcika54 on Thu Dec 05, 2019 5:49 pm, edited 1 time in total.

Catalyci

Post by Catalyci » Thu Dec 05, 2019 4:13 pm

dulcika54 wrote:
Thu Dec 05, 2019 3:09 pm
buna sunt noua pe forum. poveste una lunga si din pacate inca mai lupt. acum 8 ani am avut o prima sarcina finalizata cu avort spontan 7 saptamani. apoi au fost nenumarate sarcini si au fost in final si 2 extrauterine, am pierdut si trompele si am ajuns la bucuresti la fiv. din pacate in anii astia am tot tras semnale de alarma ca mi s a modificat cantitativ ciclul ca endometrul nu mai e ce a fost o data ca nu creste si e mic orice as face. m au pus sa slabesc am slabit, probleme cu glanda nu sunt f mari . am facut fiv la bucuresti 5 embrioni 2 transferuri 2 esecuri rasunatoare. anainte de al doilea transfer am solicitat histeroscopie . la insistentele mele desi medicul a zis ca nu e necesar dar pentru linistea mea psihica a facut histeroscopie. am in mana o foaie care imi zice ca endometrul are aspect normal si ca e totul ok ca atat mai poate organismul meu acum sa produca. zic ok dar organismul meu pana acum 8 ani a produs bine pana intr o zi de a doua zi s a blocat. nua u fost probleme hormonalele nu au fost probleme de alta natura doar un chiuretaj terapeutic si de atunci simt ca organismul meu nu mai raspunde la nimic. am plecat din bucuresti si am si facut transfer de congelali ca endometru arata bine si sa mai slabesc un pic sa l vascularizez. cu 16 kg mai putin cu miscare multa endometrul meu tot praf . are o tentativa de prins am avut test de sarcina pozitiv . raspunsul defect genetic. zic ok sunt defecti genetic numai aia din uter aia de pe trompe nu au fost defecti genetic? eu pe trompe am avut activitate cardiaca in uter se opreau din evolutie imediat. ca mai mult de atat nu se poate face si sa fac fiv uri pana prind unul ok. nemultumita de abordare incep sa sap si ajung la suceava. o discutie care a venit ca un trasnet si ceva incepea sa se lege. plec de acolo buimaca si zic ca vreau sa fac ceva pentru cei 2 embrioni pe care ii mai am la bucuresti. daca nu eu renunt la ei ca oricum cu uterul asa sansa nu mai am. in august fac o otita puternica si iau antibiotic in septembrie un endometru cat de cat ok cantitativ. am uitat sa mentionez sarcinile si endometru cat de cat ok erau obtinute dupa ce tratam diferite afectiuni cu antibiotic (am zis asta si medicilor cica e coincidenta si atat). am ajuns sa fac histeroscopie la iasi si a cazut si diagnosticul.... endometrita cronica. am un buletin medical in care scrie ca endometrul ala cu aspect normal din ianuarie de la clinica unde am facut fiv e cat e poate de palid si slab vascularizat. dupa diagnostic vine si histpatologia care confirma diagnosticul iau si antibiotic si parca s a deschis robinetul la vasele de sange de pe uterul meu. acum urmeaza sa ma intorc sa vedem in ce stare este uterul ce propune domnul doctor si apoi sa merg la bucuresti pentru transfer. sunt total dezamagita de cum a decurs toata problema la bucuresti si cel mai tare ma revolta un medic la nivelul ala nu a reusit sa vada ca endometrul nu are aspect normal? am insistat 8 ani pe problema endometrului dintre care 2 ani la bucuresti. am inteles medicul meu curant din brasov nu stia el din alea cu endometrita si alte chestii a asteptat sa imi pierd trompele sa imi zica ca el asa ceva nu a vazut ca nu se obtin embrioni in uter dar se obtin in trompe. scuzati romanul
Chiar imi pare rau prin cate a trebuit sa treci!! Chiar e aiurea sa t-i se spuna ca esti ok si de fapt existau probleme. e frustrant, dar ma minuneaza taria ta de a merge mai departe dupa asemenea istoric. esti o femeie puternica!!! si sunt sigura ca pana la final o sa obtii [bebe] dorit. iti tin pumnii, mult succes!
Eu 36, el 34 (diagnosticat cu oligo-asteno-teratospermie datorită unui varicocel descoperit tarziu)
FIV 1: 21 noiembrie 2019: 11 ovocite recoltate, 7 fertilizare, 6 ajunși până în ziua 5,dintre care 2 nu erau crescuți suficient si am renuntat la ei.
26 noiembrie 2019: ET 2 blastocisti: 3AB si 3 BC transferați, 1 morula si un blastocit 1CC PE paiete.
REZULRAT: (z11) Beta < 1.2 -negativ;
13.01.20 (z48) eco găsind sarcina 4 săpt si 5 zile, si un beta de 3482.
15.01.20: (z50) beta 6140!
20.01.20: verdict sarcina oprita din evolutie! :(

dulcika54

Post by dulcika54 » Thu Dec 05, 2019 7:31 pm

Catalyci wrote:
Thu Dec 05, 2019 4:13 pm
dulcika54 wrote:
buna sunt noua pe forum. poveste una lunga si din pacate inca mai lupt. acum 8 ani am avut o prima sarcina finalizata cu avort spontan 7 saptamani. apoi au fost nenumarate sarcini si au fost in final si 2 extrauterine, am pierdut si trompele si am ajuns la bucuresti la fiv. din pacate in anii astia am tot tras semnale de alarma ca mi s a modificat cantitativ ciclul ca endometrul nu mai e ce a fost o data ca nu creste si e mic orice as face. m au pus sa slabesc am slabit, probleme cu glanda nu sunt f mari . am facut fiv la bucuresti 5 embrioni 2 transferuri 2 esecuri rasunatoare. anainte de al doilea transfer am solicitat histeroscopie . la insistentele mele desi medicul a zis ca nu e necesar dar pentru linistea mea psihica a facut histeroscopie. am in mana o foaie care imi zice ca endometrul are aspect normal si ca e totul ok ca atat mai poate organismul meu acum sa produca. zic ok dar organismul meu pana acum 8 ani a produs bine pana intr o zi de a doua zi s a blocat. nua u fost probleme hormonalele nu au fost probleme de alta natura doar un chiuretaj terapeutic si de atunci simt ca organismul meu nu mai raspunde la nimic. am plecat din bucuresti si am si facut transfer de congelali ca endometru arata bine si sa mai slabesc un pic sa l vascularizez. cu 16 kg mai putin cu miscare multa endometrul meu tot praf . are o tentativa de prins am avut test de sarcina pozitiv . raspunsul defect genetic. zic ok sunt defecti genetic numai aia din uter aia de pe trompe nu au fost defecti genetic? eu pe trompe am avut activitate cardiaca in uter se opreau din evolutie imediat. ca mai mult de atat nu se poate face si sa fac fiv uri pana prind unul ok. nemultumita de abordare incep sa sap si ajung la suceava. o discutie care a venit ca un trasnet si ceva incepea sa se lege. plec de acolo buimaca si zic ca vreau sa fac ceva pentru cei 2 embrioni pe care ii mai am la bucuresti. daca nu eu renunt la ei ca oricum cu uterul asa sansa nu mai am. in august fac o otita puternica si iau antibiotic in septembrie un endometru cat de cat ok cantitativ. am uitat sa mentionez sarcinile si endometru cat de cat ok erau obtinute dupa ce tratam diferite afectiuni cu antibiotic (am zis asta si medicilor cica e coincidenta si atat). am ajuns sa fac histeroscopie la iasi si a cazut si diagnosticul.... endometrita cronica. am un buletin medical in care scrie ca endometrul ala cu aspect normal din ianuarie de la clinica unde am facut fiv e cat e poate de palid si slab vascularizat. dupa diagnostic vine si histpatologia care confirma diagnosticul iau si antibiotic si parca s a deschis robinetul la vasele de sange de pe uterul meu. acum urmeaza sa ma intorc sa vedem in ce stare este uterul ce propune domnul doctor si apoi sa merg la bucuresti pentru transfer. sunt total dezamagita de cum a decurs toata problema la bucuresti si cel mai tare ma revolta un medic la nivelul ala nu a reusit sa vada ca endometrul nu are aspect normal? am insistat 8 ani pe problema endometrului dintre care 2 ani la bucuresti. am inteles medicul meu curant din brasov nu stia el din alea cu endometrita si alte chestii a asteptat sa imi pierd trompele sa imi zica ca el asa ceva nu a vazut ca nu se obtin embrioni in uter dar se obtin in trompe. scuzati romanul
Chiar imi pare rau prin cate a trebuit sa treci!! Chiar e aiurea sa t-i se spuna ca esti ok si de fapt existau probleme. e frustrant, dar ma minuneaza taria ta de a merge mai departe dupa asemenea istoric. esti o femeie puternica!!! si sunt sigura ca pana la final o sa obtii [bebe] dorit. iti tin pumnii, mult succes!
multumesc frumos.am tot sperat ca data viitoare va fi bine si data viitoare si data viitoare...... sper sa reusesc sa tratez nebunia asta si poate mai am o sansa.

Dana2020

Post by Dana2020 » Thu Dec 05, 2019 8:01 pm

Deliaf wrote:
Thu Dec 05, 2019 9:49 am
Dana2020 wrote:
Wed Dec 04, 2019 8:43 pm
Deliaf wrote:
Wed Dec 04, 2019 3:24 pm

Multumesc pentru raspuns [great] . A inceput sa nu mai para totul atat de simplu, din cate mi-ai spus. Nu stiu sa am endometrioza, merg destul de regulat la controale gine, insa da, sunt de acord cu tine ca ar trebui sa aflu exact cauza care a provocat cele 2 SEU. Intre ele am nascut, poate sunt cauze diferite. Poate totusi renunt la ideea de a incerca in Ungaria. Sunt momentan in ceata, trebuie sa incep sa ma documentez mai mult. Ma informez despre clinica din Iasi si poate Timisoara.

La laparoscopie sunt curățate aderentele ( pe care probabil le ai de la intervențiile anterioare si care pot da extrauterina), se vede uterul din interior si pe exterior ( dacă ai endometrita si e crescut endometrul se vor vedea zone de inflamației, poți avea endometrioza si sa nu se vadă mai nimic - cazul meu), se văd zone de endometrioza ( care la fel nu doare dar te poate afecta pe viitor), sepot scoate bonturile rămase de la extrauterine (important ca sa nu faci hidrosalpinx). O laparoscopie include histeroscopia.
La mine am intrat la 8 la laparo si la 14 eram acasă. Adică nue o intervenție super grea. In plus e mai ieftină o laparo decât un FIV. O laparo sigur îți va face bine, pe când o stimulare făcută la un FIV ratat te va umple de hormoni cu efecte pe termen lung si de depresie.

Gândește te ca eu timp de 20 de ani am fost la o groaza de consulturi ginecologice si nu s-a văzut nimic, am fost la Giulești, la Elias, la Szeged, la Istambul, la Tutunaru, la Bucur, la Vitulkas si la mulți alți, am făcut o groaza de PAP, biopsii de endometru, histeroscopii, histerosalpingografia, laparoscopie, culturi si NU S A VĂZUT ENDOMETRITA CRONICA. Singurul care a văzut o si a diagnosticat o a fost doctorul de la Iasi - Radu Maftei. Pt diagnosticare am făcut o analiza de tip genetic ALICE ( care a apărut anul trecut).

Dacă te decizi sa te duci la Szeged îți pot da o persoana de contact care te poate ajuta cu cazarea si traducerea si cu tot ce ai nevoie. Totuși îți recomand sa nu te duci la Szeged dacă nu ți ai făcut o laparoscopie (sa ai si un cd).
Dacă te duci la Iasi sunt convinsă ca o sa găsești cu doctorul cea mai buna soluție, care apropos e tânăr si e la curent cu tot ce e nou. La Origyn se face diagnosticare de top si au si aparatura de ultima generație. ( si eu am fost surprinsă ca aveau de toate). Intra pe site ul lor si ai sa vezi. Eu am fost reticienta la început pt ca ma gândeam ca nu pot face PGD ( care nu se face la Szeged). Dar am făcut si PGD si cele mai noi teste spaniole ERA (fereastra de implantare)+ EMMA ( disbioza la nivel de uter) + ALICE ( diagnostic pt endometrita cronica), si test inovativ. Culmea a fost mai ieftin ca la Szeged.
Mult succes!!!
Cat dureaza recuperarea dupa laparoscopie? La ultima SEU am fost operata laparoscopic, ma ia cu groaza cand ma gandesc cum am fost dupa, nu stiu daca as mai putea indura :(
Buna,
Eu am făcut laparoscopia la Tutunaru București. Am intrat la ora 8 in clinica, si la 14 eram acasă. Intervenția a durat circa 20-30 minute si a costat vreo 600-800 euro ( numai știu exact). Mi-a scos bonturile rămase de la trompe, mi-a curățat aderentele si mi-a cauterizat vreo doua focare de endometrioza ( apropos un focar era exact pe un bont - partea parțiala rămasă de la trompa). Recuperarea a fost fff rapida. La câteva zile numai aveam nimic. Am făcut anestezie ușoară ca la puncții de la FIV. Si la FIV se face anestezie totala la puncție.
Dacă te duci la Iasi fa laparoscopia acolo ( du-te la Origyn, la Omini știu ca se prefera clasic).
Nu se compara impactul emoțional pe care il are o extrauterina. Probabil ți-ai revenit greu datorită impactului emoțional si socului.
Numai bine,
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpings pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vitulkas nu mai știu exact cum se scrie) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 - confirmare diagnostic ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat = BEBE [bebe]

Dana2020

Post by Dana2020 » Thu Dec 05, 2019 9:32 pm

Catalyci wrote:
Thu Dec 05, 2019 8:53 am
Yminodora wrote:
Wed Dec 04, 2019 1:12 pm
Catalyci wrote:
Wed Dec 04, 2019 10:41 am

Doamne ajuta! Sunt ziua 8 de la ET, inca 3 zile de chin si voi afla adevarul! Încă n-am incercat sa fac pipi test, sincer mi-e frică( să iasă fals negativ sau fals pozitiv). Alte fete au fost mai curajoase!
Ai facut transfer cu embrion de ziua 3 sau de ziua 5?
Eu am facut FET cu embrion de ziua 5 iar in a 8-a zi am facut beta.
Buna Dana, am facut ET cu blastocist de ziua 5! Cum ti-a iesit beta in ziua 8?
Buna Catalyci,
La ultimul ET ( care a fost cu succes) am făcut cu 1 bastocit de ziua 5-6, biopsiat, decongelat. Am făcut testul de sânge a 10 a zi (când mi a zis doctorul), a iesit vreo 500.
Ideea e ca înainte cu 2 zile de test am sângerat ca si cum mi ar fi venit ciclu.
Cu alte cuvinte fii optimista, continuați viața fără sa faci mișcări exagerate, urmează tratamentul dat ( nu l opri decât dacă zice doctorul). Îți recomand sa nu faci test de urina.
Îți țin pumnii si sper sa [premom] .
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpings pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vitulkas nu mai știu exact cum se scrie) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 - confirmare diagnostic ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat = BEBE [bebe]

Catalyci

Post by Catalyci » Fri Dec 06, 2019 11:09 am

Dana2020 wrote:
Thu Dec 05, 2019 9:32 pm
Catalyci wrote:
Yminodora wrote:
Wed Dec 04, 2019 1:12 pm

Ai facut transfer cu embrion de ziua 3 sau de ziua 5?
Eu am facut FET cu embrion de ziua 5 iar in a 8-a zi am facut beta.
Buna Catalyci,
La ultimul ET ( care a fost cu succes) am făcut cu 1 bastocit de ziua 5-6, biopsiat, decongelat. Am făcut testul de sânge a 10 a zi (când mi a zis doctorul), a iesit vreo 500.
Ideea e ca înainte cu 2 zile de test am sângerat ca si cum mi ar fi venit ciclu.
Cu alte cuvinte fii optimista, continuați viața fără sa faci mișcări exagerate, urmează tratamentul dat ( nu l opri decât dacă zice doctorul). Îți recomand sa nu faci test de urina.
Mâine mă duc să fac Beta, ideea e că am niste crampe mari de 2 zile si dr mi-a recomandat no-spa 80 mg de 2-3 ori pe zi, ma lasa durerea aproximativ 2 ore dupa iar ma i-a. Nu stiu ce sa cred!
Eu 36, el 34 (diagnosticat cu oligo-asteno-teratospermie datorită unui varicocel descoperit tarziu)
FIV 1: 21 noiembrie 2019: 11 ovocite recoltate, 7 fertilizare, 6 ajunși până în ziua 5,dintre care 2 nu erau crescuți suficient si am renuntat la ei.
26 noiembrie 2019: ET 2 blastocisti: 3AB si 3 BC transferați, 1 morula si un blastocit 1CC PE paiete.

Deliaf

Post by Deliaf » Fri Dec 06, 2019 12:23 pm

Dana2020 wrote:
Thu Dec 05, 2019 8:01 pm
Deliaf wrote:
Dana2020 wrote:
Wed Dec 04, 2019 8:43 pm

La laparoscopie sunt curățate aderentele ( pe care probabil le ai de la intervențiile anterioare si care pot da extrauterina), se vede uterul din interior si pe exterior ( dacă ai endometrita si e crescut endometrul se vor vedea zone de inflamației, poți avea endometrioza si sa nu se vadă mai nimic - cazul meu), se văd zone de endometrioza ( care la fel nu doare dar te poate afecta pe viitor), sepot scoate bonturile rămase de la extrauterine (important ca sa nu faci hidrosalpinx). O laparoscopie include histeroscopia.
La mine am intrat la 8 la laparo si la 14 eram acasă. Adică nue o intervenție super grea. In plus e mai ieftină o laparo decât un FIV. O laparo sigur îți va face bine, pe când o stimulare făcută la un FIV ratat te va umple de hormoni cu efecte pe termen lung si de depresie.

Gândește te ca eu timp de 20 de ani am fost la o groaza de consulturi ginecologice si nu s-a văzut nimic, am fost la Giulești, la Elias, la Szeged, la Istambul, la Tutunaru, la Bucur, la Vitulkas si la mulți alți, am făcut o groaza de PAP, biopsii de endometru, histeroscopii, histerosalpingografia, laparoscopie, culturi si NU S A VĂZUT ENDOMETRITA CRONICA. Singurul care a văzut o si a diagnosticat o a fost doctorul de la Iasi - Radu Maftei. Pt diagnosticare am făcut o analiza de tip genetic ALICE ( care a apărut anul trecut).

Dacă te decizi sa te duci la Szeged îți pot da o persoana de contact care te poate ajuta cu cazarea si traducerea si cu tot ce ai nevoie. Totuși îți recomand sa nu te duci la Szeged dacă nu ți ai făcut o laparoscopie (sa ai si un cd).
Dacă te duci la Iasi sunt convinsă ca o sa găsești cu doctorul cea mai buna soluție, care apropos e tânăr si e la curent cu tot ce e nou. La Origyn se face diagnosticare de top si au si aparatura de ultima generație. ( si eu am fost surprinsă ca aveau de toate). Intra pe site ul lor si ai sa vezi. Eu am fost reticienta la început pt ca ma gândeam ca nu pot face PGD ( care nu se face la Szeged). Dar am făcut si PGD si cele mai noi teste spaniole ERA (fereastra de implantare)+ EMMA ( disbioza la nivel de uter) + ALICE ( diagnostic pt endometrita cronica), si test inovativ. Culmea a fost mai ieftin ca la Szeged.
Mult succes!!!
Cat dureaza recuperarea dupa laparoscopie? La ultima SEU am fost operata laparoscopic, ma ia cu groaza cand ma gandesc cum am fost dupa, nu stiu daca as mai putea indura :(
Buna,
Eu am făcut laparoscopia la Tutunaru București. Am intrat la ora 8 in clinica, si la 14 eram acasă. Intervenția a durat circa 20-30 minute si a costat vreo 600-800 euro ( numai știu exact). Mi-a scos bonturile rămase de la trompe, mi-a curățat aderentele si mi-a cauterizat vreo doua focare de endometrioza ( apropos un focar era exact pe un bont - partea parțiala rămasă de la trompa). Recuperarea a fost fff rapida. La câteva zile numai aveam nimic. Am făcut anestezie ușoară ca la puncții de la FIV. Si la FIV se face anestezie totala la puncție.
Dacă te duci la Iasi fa laparoscopia acolo ( du-te la Origyn, la Omini știu ca se prefera clasic).
Nu se compara impactul emoțional pe care il are o extrauterina. Probabil ți-ai revenit greu datorită impactului emoțional si socului.
Numai bine,
Multumesc. In 20 decembrie m-am programat la dr. Radu Maftei. Abia astept sa vad ce imi va spune. Maine ma duc sa imi fac AMH si sotul analizele de sange. Cam 3 luni trebuie sa treaca de la laparoscopie pana la a putea demara procedura de FIV?

Yminodora

Post by Yminodora » Fri Dec 06, 2019 5:51 pm

Buna, am fost si eu ieri la eco, Dumnezeu e bun si e langa noi ^:)^
Dna dr zice ca suntem fff bine, are activitate cardiacă si corespunde la 6w si 3 zile . Pe 19 decembrie mergem din nou la control.
Lore, Georgiana voi in ce stadiu sunteti? Va asteptam cu vesti bune :YMPRAY:
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, 7 ovocite, 3 blastociti congelati... Cu ajutorul lui Dumnezeu urmează FET in noiembrie :YMPRAY:

Nicoleta03

Post by Nicoleta03 » Fri Dec 06, 2019 8:42 pm

Catalyci wrote:
Fri Dec 06, 2019 11:09 am
Dana2020 wrote:
Catalyci wrote:

Buna Catalyci,
Mâine mă duc să fac Beta, ideea e că am niste crampe mari de 2 zile si dr mi-a recomandat no-spa 80 mg de 2-3 ori pe zi, ma lasa durerea aproximativ 2 ore dupa iar ma i-a. Nu stiu ce sa cred!
Buna, dureri de burta mari am avut si eu. Am avut tratament cu no spa 40 mg de 3 ori pe zi, 80 mg la nevoie si 3 sup uscosin pe zi. Am 5 sapt de sarcina si inca am dureri, acum suportabile dar iau in continuare no spa de 40 mg cand simt durere. Acum simt dureri usoare ca la menstruatie si ovulatie totodata, dar in primele zile m am ingrijorat si eu, simteam dureri si junghi uter. Dr mi a recomandat sa urmez schema de tratament prescrisa.
Bafta si sa iasa beta pozitiv!

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Dec 06, 2019 9:50 pm

Deliaf wrote:
Fri Dec 06, 2019 12:23 pm
Dana2020 wrote:
Thu Dec 05, 2019 8:01 pm
Deliaf wrote:

Buna,
Numai bine,
Multumesc. In 20 decembrie m-am programat la dr. Radu Maftei. Abia astept sa vad ce imi va spune. Maine ma duc sa imi fac AMH si sotul analizele de sange. Cam 3 luni trebuie sa treaca de la laparoscopie pana la a putea demara procedura de FIV?
Buna,
Sunt sigura ca ai sa fii pe mâini bune cu Radu Maftei. Când mergi la programare iA cu tine toate documentele pe care le ai, (bilete de externare) ordonează le cronologic, ia si video ( pe tableta sau telefon) dacă ai. E important sa-ți prezinți problemele asa cum vezi tu. Eu la prima întâlnire am stat aproape doua ore si punând toate cap la cap deja doctorul a intuit diagnosticul corect. Drept e ca aveam si multe investigații.
Apropos sa faci analizele pt trombofilie.
Îți țin pumni si dacă te pot ajuta cu ceva sa ma anunți.

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Dec 06, 2019 9:55 pm

Catalyci wrote:
Fri Dec 06, 2019 11:09 am
Dana2020 wrote:
Catalyci wrote:

Buna Catalyci,
Si eu am avut dureri ( care acum oricum ți se par mai intense). Fa asa cum spune doctorul ( ia nospa).
Îți țin pumni! [bfp]

Nicoleta03

Post by Nicoleta03 » Sat Dec 07, 2019 8:26 am

Buna, sunt gravidute care au facut candida in primul trimestru de sarcina? Imi puteti spune, va rog, ce tratament ati folosit ? Multumesc

Catalyci

Post by Catalyci » Sat Dec 07, 2019 4:18 pm

Buna fetele, iată că vin cu vești triste: Beta negativ!
Daca puteti sa ma ajutati cu câteva îndrumări despre FET( ma refer la proceduri si medicamentatie).
Mult succes fetelor care inca asteapta raspunsul Beta Si sarcina usoara celor care deja sunt [gravida] !

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Dec 07, 2019 6:50 pm

Catalyci wrote:
Sat Dec 07, 2019 4:18 pm
Daca puteti sa ma ajutati cu câteva îndrumări despre FET( ma refer la proceduri si medicamentatie).
Mult succes fetelor care inca asteapta raspunsul Beta Si sarcina usoara celor care deja sunt [gravida] !
Catalyci imi pare rau! [flori] Nu dispera. Daca mai ai embrioni congelati e o veste buna! Nu stiu ce investigatii ai facut pana acum. E primul FIV? Primul transfer? Histeroscopie ai facut?
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

Any76

Post by Any76 » Sat Dec 07, 2019 7:43 pm

Offff, știu cum este dezamăgirea asta, am trecut și eu de 2 ori prin ea, dar nu dispera, o sa vezi ca pana la urma v a fii bine, fiți optimiste fetelor și nu va dați bătute luni 9 dec fac și eu transfer pe 17 sper sa va dau vesti bune.
43 infertilitate tubara, amh 1,68 fiv 1 - iulie 2016 pe ciclu natural 2 embrioni ziua 3, beta negativ, fiv 2 - iulie 2018 protocol scurt 4 ovocite 1 blasto transfer ziua 5 beta negativ, fiv 3 - noiembrie 2019 program Assmb beta negativ, m ai avem 2 blastocisti congelați Dne ajuta

Catalyci

Post by Catalyci » Sat Dec 07, 2019 9:06 pm

Lorelei wrote:
Sat Dec 07, 2019 6:50 pm
Catalyci wrote:
Catalyci imi pare rau! [flori] Nu dispera. Daca mai ai embrioni congelati e o veste buna! Nu stiu ce investigatii ai facut pana acum. E primul FIV? Primul transfer? Histeroscopie ai facut?
Primul Fiv! :(. Analize perfecte la mine . Am făcut histerosalpingografie perfecta, AMH 3,9

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Dec 07, 2019 9:57 pm

Catalyci wrote:
Sat Dec 07, 2019 9:06 pm
Lorelei wrote:
Sat Dec 07, 2019 6:50 pm
Catalyci wrote:
Primul Fiv! :(. Analize perfecte la mine . Am făcut histerosalpingografie perfecta, AMH 3,9
Histerosalpinografia verifica trompele si permeabilitatea lor. Daca as in locul tau, inainte de urmatorul transfer as face histeroscopie cu biopsie pt endometrita. Histeroscopia se face pe ciclul anterior transferului. Trebuie sa verifici uterul neaparat. Acum cateva luni nu mentionam de endometrita dar povestile din ultima perioada imi dau alta perspectiva si e bine sa te testezi ca sa fii sigura.
De asemenea, cu tot riscul ca ce zic poate suna aiurea, e important sa-ti setezi corect asteptarile in ceea ce priveste blasto 1CC. Sansele sa reziste la dezghet sunt f mici! Ele exista dar sunt minime! Dr mea a avut reusita cu blasto CC deci de ce nu, Doamne Ajuta sa fii si tu exceptia!
Oricum ai o morula ceea ce e incurajator! Discuta cu dr tau si ridica-i la fileu partea de investigatii suplimentare! Intreab-o de riscurile care apar la dezghet mai ales pe embrioni slabi cu grading CC.
Daca ai intrebari, suntem o gramada de fete care te pot lamuri! Tin pumnii!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492 :YMPRAY: Doamne Ajuta-ma pana la capat!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Dec 08, 2019 4:09 am

dulcika54 wrote:
buna sunt noua pe forum. poveste una lunga si din pacate inca mai lupt. acum 8 ani am avut o prima sarcina finalizata cu avort spontan 7 saptamani. apoi au fost nenumarate sarcini si au fost in final si 2 extrauterine, am pierdut si trompele si am ajuns la bucuresti la fiv. din pacate in anii astia am tot tras semnale de alarma ca mi s a modificat cantitativ ciclul ca endometrul nu mai e ce a fost o data ca nu creste si e mic orice as face. m au pus sa slabesc am slabit, probleme cu glanda nu sunt f mari . am facut fiv la bucuresti 5 embrioni, 2 transferuri, 2 esecuri rasunatoare. inainte de al doilea transfer am solicitat histeroscopie . la insistentele mele desi medicul a zis ca nu e necesar dar pentru linistea mea psihica a facut histeroscopie am in mana o foaie care imi zice ca endometrul are aspect normal si ca e totul ok, ca atat mai poate organismul meu acum sa produca. zic ok dar organismul meu pana acum 8 ani a produs bine pana intr o zi de a doua zi s a blocat. nu au fost probleme hormonalele nu au fost probleme de alta natura doar un chiuretaj terapeutic si de atunci simt ca organismul meu nu mai raspunde la nimic. am plecat din bucuresti si am si facut transfer de congelati ca endometru arata bine si sa mai slabesc un pic sa l vascularizez, cu 16 kg mai putin cu miscare multa endometrul meu tot praf . are o tentativa de prins am avut test de sarcina pozitiv. raspunsul? defect genetic. zic ok sunt defecti genetic numai aia din uter aia de pe trompe nu au fost defecti genetic? eu pe trompe am avut activitate cardiaca in uter se opreau din evolutie imediat. ca mai mult de atat nu se poate face si sa fac fiv uri pana prind unul ok. nemultumita de abordare incep sa sap si ajung la suceava. o discutie care a venit ca un trasnet si ceva incepea sa se lege. plec de acolo buimaca si zic ca vreau sa fac ceva pentru cei 2 embrioni pe care ii mai am la bucuresti. daca nu eu renunt la ei ca oricum cu uterul asa sansa nu mai am. in august fac o otita puternica si iau antibiotic in septembrie un endometru cat de cat ok cantitativ. am uitat sa mentionez sarcinile si endometru cat de cat ok erau obtinute dupa ce tratam diferite afectiuni cu antibiotic (am zis asta si medicilor cica e coincidenta si atat). am ajuns sa fac histeroscopie la iasi si a cazut si diagnosticul.... endometrita cronica. am un buletin medical in care scrie ca endometrul ala cu aspect normal din ianuarie de la clinica unde am facut fiv e cat e poate de palid si slab vascularizat. dupa diagnostic vine si histopatologia care confirma diagnosticul iau si antibiotic si parca s a deschis robinetul la vasele de sange de pe uterul meu. acum urmeaza sa ma intorc sa vedem in ce stare este uterul ce propune domnul doctor si apoi sa merg la bucuresti pentru transfer. sunt total dezamagita de cum a decurs toata problema la bucuresti si cel mai tare ma revolta un medic la nivelul ala nu a reusit sa vada ca endometrul nu are aspect normal? am insistat 8 ani pe problema endometrului dintre care 2 ani la bucuresti. am inteles medicul meu curant din brasov nu stia el din alea cu endometrita si alte chestii a asteptat sa imi pierd trompele sa imi zica ca el asa ceva nu a vazut ca nu se obtin embrioni in uter dar se obtin in trompe. scuzati romanul
Offf din pacate multi medici sunt superficiali, iar de multe ori nereusitele noastre se datoreaza lor... Si eu am 3 histeroscopii cu aspect normal iar a 4 a facuta la Origyn cu biopsie arata clar ca este vorba de o endometrita cronica...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Dec 08, 2019 4:20 am

Yminodora wrote:
Fri Dec 06, 2019 5:51 pm
Buna, am fost si eu ieri la eco, Dumnezeu e bun si e langa noi ^:)^
Dna dr zice ca suntem fff bine, are activitate cardiacă si corespunde la 6w si 3 zile . Pe 19 decembrie mergem din nou la control.
Lore, Georgiana voi in ce stadiu sunteti? Va asteptam cu vesti bune :YMPRAY:
Minodora multumesc pentru ganduriile bune...Pe 12 sunt programata la transfer, era sa aman tot din cauza celor de la Regina Maria care mi-au dat o valoare a progesteronului imensa 30 000 pg, analiza repetata de 2 ori... Noroc ca am testat ieri la Synevo si am avut norocul sa fie gata analiza tot ieri si eram ok...Endometrul meu a crescut bine si repede, astfel in ziua 8 aveam deja endometrul de 8,7. In ziua 9 ieri am introdus progesteronul. Sper sa fie totul bine...
Sarcina cat mai usoara in continuaree!
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Sun Dec 08, 2019 1:39 pm

Buna tuturor,n am mai intrat de luni bune pe forum,asta pt ca m am mutat ,apoi cumpărături pt casa cât și pt bebe ,vroiam sa va anunț ca am dus sarcina foarte bine pana la sfr fără probleme ,am născut la 39 de sapt pe data de 16 oct un băiețel sănătos și vioi care ii seamănă lui tati perfect ,care ne bucura si ne completează perfect ,v am mai citit printre rânduri și am văzut ca au fost câteva reușite și va felicit ,iar celor care încă va mai luptați pt un bebe ,va doresc putere multă și sa nu ca pierdeți speranța ,cu Dumnezeu in suflet totul este posibil .o întrebare pt am și eu și sper sa ma puteți ajuta ,a ți auzit ori știți pe cineva cu bebei ,despre călătoria cu avionul ?al meu ar avea 2 luni și o sapt ,am vrea sa mergem in țara de sârb și așa ne am organiza și botezul care îl fac tot in țara ,intreb ca nu știu cum și ce e mai ok pt bebe , va pop și va îmbrățișez
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Post Reply