FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Sun Mar 29, 2020 10:23 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Sat Mar 28, 2020 9:47 am
Fetelor, acum 2 nopti m-a durut burta si simteam parca zvacnituri, probabil erau contractii. Ieri nu m-a mai suparat, dar azi m-am trezit asa cu o senzatie de burta usoara si ma tot gandesc sa nu se fi oprit din evolutie. Nici nu stiu exact ce simptome pot fi.. mai ales ca mi s-a spus ca are malformatii multiple...:( nu as vrea sa merg sa ma expun in spital acum, asa ca ma gandesc sa astept pana luni la control daca nu am sangerari si daca nu se inrautatesc durerile. M-am programat la dr Rahimian de la Reg Maria. Am inteles ca a facut operatii intrauterine si probabil vede altfel malformatiile. Stiti ceva de acest dr?
Buna Alina Maria, in primul rand iti doresc multa sanatate.
Doctorul Rahimian este foarte foarte bun si cu foarte multa experienta. Nu o spun din experienta personala pt ca nu am interactionat cu dansul, dar stiu despre el, am cunostinte care au fost la el sau carora le-a fost recomandat cu incredere.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Mon Mar 30, 2020 5:22 pm

Buna fetelor. Am fost astazi la dr Rahimian..mi-a spus si dumnealui ca nu sunt sanse, higroma chistica. Primul dr mi-a spus hidrops fetal. Am inteles ca higroma chistica evolueaza de fapt in hidrops fetal..mi-a spus ca trebuie intrerupta sarcina si daca vreau totusi inainte sa fac si vilozitati coriale. Miercuri am o alta morfologie la clinica unde am facut fiv. Sunt curioasa ce zice si al 3lea doctor :(
29 ani, Infertilitate de cauza tubara, un singur ovar
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Z10 - 158.92, z13 - 700.1
Urmeaza sa fac eco de confirmare sarcina
Eco 6s si 8s - in regula
Eco 10s - edem nucal si pe abdomen
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

Yminodora

Post by Yminodora » Mon Mar 30, 2020 5:42 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Mon Mar 30, 2020 5:22 pm
Buna fetelor. Am fost astazi la dr Rahimian..mi-a spus si dumnealui ca nu sunt sanse, higroma chistica. Primul dr mi-a spus hidrops fetal. Am inteles ca higroma chistica evolueaza de fapt in hidrops fetal..mi-a spus ca trebuie intrerupta sarcina si daca vreau totusi inainte sa fac si vilozitati coriale. Miercuri am o alta morfologie la clinica unde am facut fiv. Sunt curioasa ce zice si al 3lea doctor :(
Off doamne de parca nu ne chinuim destul, imi pare tare rau Alina stiu ce simti, o saptamana am fost si eu zombi din cauza ca mi-a zis ca are pliul nucal 7,2 mm.
Azi am facut amniocenteza si dr inainte la masurat si pliul nucal e de 2,1 mm.
Multa putere iti doresc te îmbrățișez :ymhug:
Last edited by Yminodora on Mon Mar 30, 2020 7:13 pm, edited 1 time in total.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

Lorelei

Post by Lorelei » Mon Mar 30, 2020 6:40 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Mon Mar 30, 2020 5:22 pm
AlinaMaria cred ca e de prisos orice ti-am spune noi [parerau]. F bine ca ceri si parerea 3. Asa as fi facut si eu. Nu stiu cat de indicat este sa treci si prin procedura de vilozitati , zic asta in ideea ca e o procedura neplacuta, dar sigur ca tu vei lua decizia optima in situatia asta extrem de dificila. Daca te pot ajuta cu ceva, da-mi pm.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Wed Apr 01, 2020 8:26 pm

Fetelor si al treilea medic mi-a spus la fel astazi la morfologie.. are edem la abdomen, plamani, inima iar pliul nucal a ajuns la 10mm..dr a spus ca poate fi un sindrom sau sa aiba probleme cardiace care sa dea edemele, plus ca inima este mai mica decat ar trebui pentru aceasta varsta...:( din pacate am luat o decizie avand in vedere ca se poate opri oricand din evolutie sau sa se nasca cu probleme, daca ajunge la termen... este prea clar la eco ca sa mai continui cu alte investigatii (dr a spus ca daca avea doar o malformatie mai era o sansa, dar are multe).. cu cat avanseaza sarcina cu atat e mai greu sa renunt pt organism si pt psihic..
Ianuarie 2020 - fiv prin ASSMB - transfer 1 blastocist z5 grad 3AA pe 22.01, singurul obtinut din fertilizarea a 5 ovocite, urmeaza sa fac bhcg
Eco 6s si 8s - in regula
3 eco 11s-12s - malformatii multiple, edem torace, plamani, inima - pericardita, pliu nucal 10mm, posibile malformatii cardiace sau vreun sindrom - din pacate intrerupere de sarcina
Urmeaza FIV2

Yminodora

Post by Yminodora » Wed Apr 01, 2020 8:34 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Wed Apr 01, 2020 8:26 pm
Fetelor si al treilea medic mi-a spus la fel astazi la morfologie.. are edem la abdomen, plamani, inima iar pliul nucal a ajuns la 10mm..dr a spus ca poate fi un sindrom sau sa aiba probleme cardiace care sa dea edemele, plus ca inima este mai mica decat ar trebui pentru aceasta varsta...:( din pacate am luat o decizie avand in vedere ca se poate opri oricand din evolutie sau sa se nasca cu probleme, daca ajunge la termen... este prea clar la eco ca sa mai continui cu alte investigatii (dr a spus ca daca avea doar o malformatie mai era o sansa, dar are multe).. cu cat avanseaza sarcina cu atat e mai greu sa renunt pt organism si pt psihic..
Offff ce o fi in sufletul tau [parerau] multa putere iti doresc.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Wed Apr 01, 2020 9:39 pm

Multumesc mult Yminodora :(
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Anelim

Post by Anelim » Wed Apr 01, 2020 10:19 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Wed Apr 01, 2020 8:26 pm
Buna AlinaMaria2129. Am tot ezitat daca sa scriu sau nu, e prima data cand scriu pe acest forum desi va citesc si urmaresc "din umbra" de 2 ani... Imi pare tare rau pentru situatia in care esti, din pacate am trecut si eu prin asta anul trecut. Am facut intrerupere de sarcina din motive medicale la 13 saptamani - multiple malformatii la coloana si creier, o forma severa de spina bifida, dupa ce am cerut si noi pareri peste pareri. Initial cand am luat decizia am zis ca vreau sa fiu complet adormita, dar apoi mi s-a prezentat optiunea de avort medicamentos ca fiind "mai buna" pentru viitorul meu reproductiv. Am decis pana la urma sa merg pe varianta avortului medicamentos si a fost intr-adevar ceva foarte greu, nu vreau sa detaliez, ulterior m-am gandit ca poate a fost o greseala ca m-am pus sa trec prin ceva atat de traumatizant, in care am simtit fiecare clipa din tot procesul. In fine, trauma fizica se vindeca, dar cea sufleteasca ramane pentru totdeauna, e drept ca se estompeaza in timp. A trecut un pic peste un an de atunci si inca ma gandesc la baietelul nostru... A fost o sarcina obtinuta natural dupa ce facusem FIV si congelasem embrionii. Practic, am facut freeze all si trebuia sa merg dupa primul ciclu sa vad cum procedam pentru FET. Fiind si inainte de sarbatori in final de 2018, doctorita a decis sa mai asteptam pentru ca hormonal nu era ea perfect multumita de cum aratam dupa FIV... long story short, in "acea pauza" am ramas insarcinata. Am fost coplesiti de surpriza incredibila,dupa 3 ani de incercari si un diagnostic de infertilitate inexplicabila... In fine, apoi la 12 saptamani am aflat despre problemele fatului si am luat decizia cea mai grea pe care cred ca as fi putut-o lua vreodata.

Nu exista cuvinte sa descrie situatia asta imposibila si durerea pe care o ai renuntand la o sarcina atat de dorita, iti doresc putere si da-ti rabdare multa, procesul e lung dar vindecarea este posibila. La 9 luni dupa intreruperea primei sarcini, am facut un transfer cu un embrionas din acel FIV freeze all si acum sunt insarcinata in aproape 5 luni. Da, primele saptamani de sarcina sunt pline de teama si bucurie, in egala masura, mi-am tinut respiratia la morfologia de trimestru 1 pana cand mi-a spus ca e totul ok doctorita... Uitandu-ma in urma, totul e foarte viu si inca acolo, insa iti doresc putere si te imbratisez, pentru mine a fost o consolare sa citesc despre povestile altor persoane care au trecut prin asta pentru ca e ceva atat de particular incat nu poate fi inteles pe deplin de cineva care nu a trecut din pacate prin asta. Am cautat suport prin grupuri mai ales din afara pe topicul "TMFR" - termination for medical reasons si m-a ajutat sa pun lucrurile intr-o perspectiva. Of, m-am lungit cam mult...

Multa putere si rabdare sa mergi mai departe. Nu pot spune sa treci peste, pentru ca e ceva peste care nu poti trece, e ceva cu care doar poti merge mai departe in viata ta.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Thu Apr 02, 2020 11:00 am

Imi pare rau prin ce ai trecut Anelim :( intr-adevar e foarte greu. Prinzi drag de el inca de cand ii bate inimioara si mai tarziu cand il vezi ca se misca..voiam sa te intreb daca dupa intrerupere au fost recomandari sa mai astepti pt embriotransfer pt ca vad ca ai facut dupa 9 luni. Dr mi-a zis ca pt un nou fiv trebuie sa treaca macar un ciclu menstrual...la cat timp ti-a venit menstrutia dupa asta? :( ma bucur ca acum totul e bine si Doamne ajuta pana la final! :*
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Anelim

Post by Anelim » Thu Apr 02, 2020 9:38 pm

Prima menstra am avut-o după 40 de zile de la întreruperea sarcinii. Recomandarea primită de la Filantropia,unde am făcut întreruperea,a fost sa aștept 6 luni,dar doctorița mea,dna Veliscu,mi-a recomandat întâi sa fac o histeroscopie după ce am minim o menstruație,ca să ne asiguram că nu a rămas nimic gen țesut prin uter care sa se fi transformat în aderențe ce ar putea dăuna unei viitoare sarcini. Așa am făcut,am așteptat 2 cicluri și am făcut apoi histero la dumneai,a fost foarte ok, a găsit puține aderențe. Apoi a zis sa putem incerca transfer sau natural. După histero am zis că mai incercam natural,având în vedere că sarcina fusese totuși obținută spontan, urmând să facem transfer când decidem noi,adică eu și soțul. Cam 3-4 luni am incercat natural,nu s-a întâmplat nimic,apoi am vrut sa fac transfer pe natural la propunerea doctoriței,însă hormonal nu eram prea ok,a fost o perioadă zbuciumată și stresanta in care mă regăseam iar pe drumul frustrărilor infertilității după ce abia mă vindecăm după pierderea avută,dar necesară dacă mă uit în urmă,pentru a mă putea împăca mai mult cu mine însămi după toată experiența. Până la urmă am ajuns sa fac transfer după ce m-am mai liniștit sufletește și chiar m-am simțit pregătită. Asta deși inițial îmi doream o sarcina cat mai repede după întrerupere. Pentru mine a fost mai bine așa,am mers la transfer când am fost liniștită și asta a ajutat sa fac fata și temerilor din primele săptămâni, până am ajuns la morfo 1 și eco de 16 săptămâni.

Sper sa fie bine in continuare, mulțumesc,îți doresc multa putere și răbdare și tuturor de aici sarcini ușoare - cele care sunteți însărcinate in perioada asta ciudată, și mult succes și răbdare tuturor care mai aveți încă puțin până să vă atingeți visul.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Fri Apr 03, 2020 7:39 pm

Gata fetelor :( astazi am facut procedura... parca nici nu realizez ce se intampla. Sunt bulversata si nu stiu momentan pe ce drum o sa o apuc, oricum, imi iau timp de gandire. Mai ales si perioada asta de coronavirus. Plus ca nici cu banii nu stam prea bine :(

Va doresc numai bine tuturor si sa aveti toate bebei sanatosi!
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

Anelim

Post by Anelim » Fri Apr 03, 2020 11:24 pm

AlinaMaria2129,îmi pare tare rău,îți doresc putere,răbdare și sănătate,da-ti timp...Cuvintele sunt oricum total de prisos in situația acesta, te îmbrățișez și ai grija de tine.

Lorelei

Post by Lorelei » Sat Apr 04, 2020 12:33 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Apr 03, 2020 7:39 pm
Gata fetelor :( astazi am facut procedura... parca nici nu realizez ce se intampla. Sunt bulversata si nu stiu momentan pe ce drum o sa o apuc, oricum, imi iau timp de gandire. Mai ales si perioada asta de coronavirus. Plus ca nici cu banii nu stam prea bine :(

AlinaMaria iti doresc multa purere, sa te ajuta Dzeu sa te vindeci sufleteste si sa te linistesti. Nu treci niciodata cu adevarat peste asa ceva dar la un moment dat vei gasi forte sa o iei de la capat. Te imbratisez!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Sat Apr 04, 2020 1:01 pm

Va multumesc pt incurajari si va apreciez pentru puterea pe care a-ti avut-o si voi si ati mers mai departe. Va pup!
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Apr 04, 2020 6:01 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Fri Apr 03, 2020 7:39 pm

AlinaMaria, nu exista cuvinte ce pot face mai usoara, nici macar mai suportabila, aceasta trauma. Timpul ne face inevitabil sa trecem peste bune si peste rele, peste bucurii si peste dureri imense. Cum trecem, sufleteste mai ales, depinde de noi, de cei iubiti care ne sunt alaturi, de noroc, de Dumnezeu. Iti doresc ca toate acestea sa iti fie alaturi de o mie de ori si mai ales iti doresc inima tare si putere multa. Multa multa. Te imbratisez, si stiu ca vei merge mai departe.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Sun Apr 05, 2020 4:33 pm

Va multumesc din suflet pt sustinere. Conteaza foarte mult! Voiam sa va intreb din experiente sau daca stiti: dupa un chiuretaj, inainte de o noua procedura fiv, se face obligatoriu histeroscopie inainte? Sau doar daca considera medicul ca ar parea ceva neinregula la eco cu uterul?
Eco 6s si 8s - in regula
Urmeaza FIV2

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Apr 05, 2020 6:27 pm

AlinaMaria2129 wrote:
Sun Apr 05, 2020 4:33 pm
Va multumesc din suflet pt sustinere. Conteaza foarte mult! Voiam sa va intreb din experiente sau daca stiti: dupa un chiuretaj, inainte de o noua procedura fiv, se face obligatoriu histeroscopie inainte? Sau doar daca considera medicul ca ar parea ceva neinregula la eco cu uterul?
Eu as face oricum o histero inainte de alt transfer, indiferent ca medicii o considera sau nu obligatorie. Cred ca este absolut necesar si este o procedura ce poate asigura "linistea" si nu prea lasa loc intrebarilor de genul "what if...?"

Graty

Post by Graty » Tue Apr 07, 2020 12:16 am

Buna,

Vreau sa va mulțumesc tuturor celor care ati scris pe acest forum, m-ati ajutat enorm.
Sunt convinsă ca sunt multe fete care au trăit poveștile voastre cu sufletul la gura si va sunt recunoscătoare vouă.
Tocmai de aceea vreau ca povestea mea sa rămână aici alături de ale voastre.
Primul FIV l-am facut anul trecut la Wellborn cu dl. Dr Tarig finalizat cu beta pozitiv dupa ce am transferat 3 embrioni de ziua 3. Prima oara însărcinată la 39 de ani va dați seama câta bucurie. Din păcate sarcina s-a oprit din evoluție undeva pe la 5 saptamâni.
Anul acesta in februarie am facut al doilea Fiv, același spital, același doctor, 3 embrioni de ziua 3 transfer.
Am facut beta astăzi in ziua 12 de la transfer - 655,7.
Se poate, nu va pierdeți încrederea.
Dacă am putut eu la 40 de ani sigur puteți si voi fete tinere si frumoase.
AlinaMaria2129 îți trimit îmbrățișări virtuale 😞

AlinaMaria2129

Post by AlinaMaria2129 » Tue Apr 07, 2020 7:31 am

Graty iti multumesc din suflet si iti doresc multa sanatate si sa fie totul bine pana la capat cu aceasta sarcina. Eu tot la Wellborn am facut si o sa fac si urmatorul fiv. Iti tin pumnii.

Carla123

Post by Carla123 » Thu Apr 09, 2020 3:43 pm

Buna fetelor. Ma bucur sa va cunosc.
Eu am varsta de 28 ani, sotul 29. Incercam de 3 ani sa facem un copil, insa drumurile ne-au fost pline de obstacole. Am plecat la drum cu o spermograma extrem de slaba, pe care pe parcursul a multor tratamente si vizite la urologi am reusit sa o reglam, insa doar numarul nu si mobilitatea. Am facut 3 inseminarii nereusite , iar pe 1 aprilie primul embriotransfer la clinica Gynatal din timisoara. Adica am trecut prin primul nostru Fiv, motiv pentru care sunt foarte emotionata. Am avut niste crampe abdominale timp de 2 zile, iar astazi o mica scurgere maronie, nu stiu ce sa cred este vorba de menstruatie care urmeaza sa vina sau nu.

Post Reply