FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Yminodora

Re: FIV in Romania

Post by Yminodora » Sun Aug 09, 2020 5:13 pm

Anemona_09 wrote:
Sun Aug 09, 2020 5:04 pm
Buna ziua tuturor! Doresc sa ma adresez mamicilor, nu gasesc subiectul pe forum sau poate nu ma descurc eu, referitor la saptamana nasterii. Intrebarea mea este la cate saptamani de sarcina ati nascut si cand totul este ok? Eu sunt insarcinata in saptamana 31 si imi doresc foarte mult sa duc sarcina la termen. Nu am probleme, totul este ok pana acum, dar cu cat se apropie termenul am tot felul de temeri.
Sigur, medicul meu va hotari, dar as vrea sa stiu cum a fost la voi.
Va multumesc si va doresc o duminica placuta in continuare!
Buna, eu am vrut sa nasc natural si la 38 s si 4 zile ma luat durerile dupa masa la ora 16, am ajuns la spital la ora 1 noaptea si am nascut prin cezariana de urgenta seara la ora 20:45 pt ca nu m-am dilatat deloc, deci am nascut la 38+5 dar cum suntem toate diferite nu prea ai cum sa sti cand va veni momentul decat daca programezi cezariana.
Eu 32 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
5 Iulie 2019 histeroscopie: endometru inflamat.
5 August 2019 histeroscopie: endometru inflamat si sinechie cervicoistmica desfăcută cu histeroscopu, tratament cu antibiotic.
30 august histeroscopie ok.
FIV 3 2019 Giulesti/ASSMB, Andreea Veliscu, 3 blasto congelati.
Fet 1- beta pozitiv.
O sa avem un baietel [baietel]
Iulie 2020 parinti fericiți de Edan Rareș [copilas]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Aug 09, 2020 9:31 pm

Anemona_09 wrote:
Buna ziua tuturor! Doresc sa ma adresez mamicilor, nu gasesc subiectul pe forum sau poate nu ma descurc eu, referitor la saptamana nasterii. Intrebarea mea este la cate saptamani de sarcina ati nascut si cand totul este ok? Eu sunt insarcinata in saptamana 31 si imi doresc foarte mult sa duc sarcina la termen. Nu am probleme, totul este ok pana acum, dar cu cat se apropie termenul am tot felul de temeri.
Buna Anemona si sarcina la termen iti doresc!
Banuiesc ca vrei sa nasti natural, ceea ce iti si urez, sa decurga totul cat mai lin si sa fiti bine bebe si tu.
"Cand totul este ok" - bebelusul tau e deja dezvoltat practic complet; bineinteles, viata intrauterina pana la ~40 de saptamani are rolul ei. Bebelusul ia mult si accelerat in greutate in aceste ultime saptamani de sarcina, plamanii se maturizeaza, sunt multe procese care se definitiveaza in preajma termenului. Daca te intrebi daca ti se poate declansa nasterea mai devreme si daca totul va fi ok cu bebe, asta medicul tau te poate linisti si lamuri cel mai bine. Bineinteles, exista o posibilitate ca nasterea sa se declanseze mai devreme. Depinde de la femeie la femeie, insa stii bine ca majoritatea covarsitoare nasc la termen. Un bebelus nascut peste 36 de saptamani e considerat la termen. Sunt sigura ca bebele tau va sta cumintel la tine in burta pana in preajma DPN.
Important in aceasta perioada este ca tu sa incerci sa fii cat mai linistita si calma, si sa nu uitam - bucuroasa, pt ca mai e putin pana la marea intalnire. Incearca sa nu te lasi coplesita de griji; cu toate le avem, pe masura ce se apropie termenul (asa cum am avut toate grijile aferente fiecarei perioade a sarcinii).
E bine sa fii pregatita, adica in cunostinta de cauza; sa ai grija sa nu faci efort, sa iti monitorizezi tensiunea, si bineinteles miscarile bebelusului, care in perioada asta este ff activ (si asa si trebuie). Unii medici recomanda pe la 34-36 saptamani un test non stres, adica test ecografic care masoara si coreleaza miscarile fetale cu ritmul cardiac al bebelusului, precum si eventualele contractii. Contractii pot exista... nu inseamna ca se declanseaza nasterea, ele pot fi false sau pot fi pe bune insa de mica intensitate si apar dar dispar. Aici nu iti pot spune in cunostinta de cauza pt ca eu nu am avut (sau nu mi-am dat seama.... la testul non stres din ziua internarii pt cezariana pe grafic s-au vazut si contractii insa nu as putea spune ca am simtit sau le-am constientizat).
Eu am nascut la 38s3z, cu cezariana programata (asta a fost optiunea mea, adica a fost la cerere; nu am avut contraindicatie medicala pt nasterea naturala, din contra, totul era ok, bebe pozitionat bine, erau conditii sa zic asa insa am ales cezariana, din mai multe motive care au contat pt mine, unii ar spune destul de egoiste).
Deci, discuta totul cu medicul tau, pune toate intrebarile care te pot nelinisti, intreaba de toate semnele pe care consideri ca trebuie sa le stii.
Eu pe la 35s am fost la ultimul control la doctorita mea, si atunci am programat si cezariana. Mi-a spus ca intre timp daca mi se declanseaza nasterea, adica daca pierd lichidul si/sau incep sa am contractii, sa nu stau acasa sa mi le monitorizez ca-n filme, ci sa o sun pe ea sau la spital (care oricum o contacteaza) si sa o luam spre spital.
Stai cumintica si cat se poate de linistita, stiu ca emotiile cresc, insa fii increzatoare ca puiul stie bine cand trebuie sa vina.
Nastere usoara si la termen iti doresc!
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

irisana

Post by irisana » Sun Aug 09, 2020 9:45 pm

MariaB wrote:
Tue Aug 04, 2020 2:51 pm
Bună fetelor.
Azi am fost la spital pentru beta...rezultat negativ <0.1...
Aici se încheie Fiv1 pentru mine.
Am pierdut o luptă...mergem înainte...nu voi renunța!
Urmează să vorbesc și cu dna doctor ce e de făcut în continuare,ce îmi recomandă...Să mai încercăm încă o dată sau să mergem către ovodonate sau embrioadopție...Ne dorim atât de mult să fim părinți și să oferim dragostea noastră încât nici nu mai contează cum reușim...
Am două moto-uri luate de pe grup care mă motivează să continui:
*The moment you quit is just the moment before the miracle happens.*
*Capacitatea de a fi parinte ține de iubire, nu de ADN.*

Vă îmbrățișez cu drag....am să vă urmăresc în continuare și vă doresc tuturor să vi se împlinească visul.
Doamne ajută!
F frumoase aceaste ganduri! Nu renunta, iti tin pumnii sa devii mama cat mai repede!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista

Anemona_09

Post by Anemona_09 » Mon Aug 10, 2020 8:44 am

Yminodora si jurnaldefiv, va multumesc din suflet.
O saptamana buna tuturor! :x

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Aug 10, 2020 12:26 pm

Anemona_09 wrote:
Anemona,eu vreau sa te încurajez spunându ți sa nu ți fie teama ,eu am născut cezariana dar nu in Ro,mie sincer îți spun ,nu mi a fost deloccccc teama de naștere ,in principiu am vrut sa nasc natural dar m am răzgândit in ultima luna ,eu am considerat ca pt mn și bebe e mai ok cezariana ,atât timp cât sarcina decurge ok ca pana acum n are de ce sa ți fie teama,eu una m am recuperat f repede ,am născut la 38 sapt și o zi,oricum dr decide ultimul cum vei naște ,oricum recuperarea de după naștere este in funcție de organismul fiecăruia,eu îți doresc sa ți învingi temerile și sa ai o naștere ușoară ,când îți vei tine beba la piept o sa ai cea mai mare bucurie ,nu se compara cu nmk ,at îți vei cunoaște adevarata putere :ymdaydream:
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Mon Aug 10, 2020 12:33 pm

Lorelei am tot citit și tind sa cred ca mai ai puțin pana îți vei tine minunea in brațe ,in sfr după atât drum de parcurs și cu multe piedici,naștere ușoară ,va tot citesc ,nu a foat ușor pt multe dintre noi ,unele am reușit altele încă lupta cu infertilitatea din păcate 😔,Dumnezeu știe cum și când
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Anemona_09

Post by Anemona_09 » Mon Aug 10, 2020 5:56 pm

Multumesc, Liliana.
Inteleg ca majoritatea ati nascut la 38 saptamani. Ar fi excelent si pt mine sa se-ntample asa. M-am mai linistit putin...
Seara frumoasa! :x

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue Aug 11, 2020 8:28 am

Anemona_09 wrote:
Mon Aug 10, 2020 5:56 pm
Multumesc, Liliana.
Inteleg ca majoritatea ati nascut la 38 saptamani. Ar fi excelent si pt mine sa se-ntample asa. M-am mai linistit putin...
Seara frumoasa! :x
Cezarienele in general se programeaza cu aprox 7-10 zile inainte de termen, acolo clar inseamna 38-39 s.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.

Coraline

Post by Coraline » Thu Aug 13, 2020 3:20 pm

Buna fetelor,

ati avut careva Colestaza in sarcina?
Se pare ca m-am pricopsit cu asta si sunt un pic ingrijorata pentru bebelina.

Multumesc de raspuns!
Eu - 38 ani Timisoara
AMH 0,1
FIV cu Ovo Donate Gynatal
ET 16.12.2019 - 2 blasto - rezultat [gravi]
Cu mari emotii speram sa fie bine pana la capat [heart]

Lorelei

Post by Lorelei » Thu Aug 13, 2020 8:34 pm

Coraline wrote:
Thu Aug 13, 2020 3:20 pm
Buna fetelor,

Multumesc de raspuns!
Cel mai bine sa vb cu dr care iti supravegheaza sarcina. Sunt modalitati de monitorizare gen test nonstres, analize sange , ecografii mai dese etc. Dupa caz se recomanda inducerea nasterii mai devreme. Si eu am crezut ca sunt suspecta de colestaza ca ma maninca pielea rau dar am schimbat gelul de dus si ma dau cu bioderma pt piele atopica si nu mai am mancarimi.

Stai linistita, mai ai si tu un pic!
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

Coraline

Post by Coraline » Fri Aug 14, 2020 3:09 am

Lorelei wrote:
Thu Aug 13, 2020 8:34 pm
Coraline wrote:
Buna fetelor,

Multumesc de raspuns!
Cel mai bine sa vb cu dr care iti supravegheaza sarcina. Sunt modalitati de monitorizare gen test nonstres, analize sange , ecografii mai dese etc. Dupa caz se recomanda inducerea nasterii mai devreme. Si eu am crezut ca sunt suspecta de colestaza ca ma maninca pielea rau dar am schimbat gelul de dus si ma dau cu bioderma pt piele atopica si nu mai am mancarimi.

Multumesc de raspuns!
Din pacate la mine analizele sunt foarte proaste (TGO/TGP mari 170 si 130) - asta pe langa mancarimile
de care ziceai si tu si urina inchisa la culoare.

Gelul de dus l-am schimbat si eu - A-derma. Ma ajuta pe
moment dar dupa cateva ore revine mancarimea.

Momentan fac analize de sange zilnic aproape sa monitorizam transaminazele si CTG-uri la bebelina la fel cam din 3 in 3 zile.

Mai as avea 2 saptamani pana la cezariana - sper sa fie totul ok pana atunci :-(

Cam de cateva saptamani sughite si bebelina foarte des (4-5 ori pe zi). Nu stiu daca e normal - doctorul zice ca da insa mie mi se pare foarte mult...

incerc sa #resist desi imi este foarte greu si sunt foarte ingrijorata pentru micuta. Vorbesc cu doctorul meu zilnkc - el ma asigura ca este ok dar nah - eu sunt panicata si paranoia :-)
Eu - 38 ani Timisoara
AMH 0,1
FIV cu Ovo Donate Gynatal
ET 16.12.2019 - 2 blasto - rezultat [gravi]
Cu mari emotii speram sa fie bine pana la capat [heart]

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Aug 14, 2020 9:42 am

Coraline wrote:
Fri Aug 14, 2020 3:09 am
Lorelei wrote:
Thu Aug 13, 2020 8:34 pm
Coraline wrote:
Buna fetelor,

Multumesc de raspuns!

Multumesc de raspuns!
Din pacate la mine analizele sunt foarte proaste (TGO/TGP mari 170 si 130) - asta pe langa mancarimile
de care ziceai si tu si urina inchisa la culoare.

Gelul de dus l-am schimbat si eu - A-derma. Ma ajuta pe
moment dar dupa cateva ore revine mancarimea.

Momentan fac analize de sange zilnic aproape sa monitorizam transaminazele si CTG-uri la bebelina la fel cam din 3 in 3 zile.

Mai as avea 2 saptamani pana la cezariana - sper sa fie totul ok pana atunci :-(

Cam de cateva saptamani sughite si bebelina foarte des (4-5 ori pe zi). Nu stiu daca e normal - doctorul zice ca da insa mie mi se pare foarte mult...

incerc sa #resist desi imi este foarte greu si sunt foarte ingrijorata pentru micuta. Vorbesc cu doctorul meu zilnkc - el ma asigura ca este ok dar nah - eu sunt panicata si paranoia :-)
Si al meu sughita destul de des in ultimele saptamani de sarcina. Nu cred ca ai motive de grija.
Fff bine ca tii legatura constant cu medicul, ai incredere in el. Iti doresc ca cele 2 saptamani pana la cezariana sa decurga lin si fara alte probleme. Nastere usoara!

maradeliu

Post by maradeliu » Fri Aug 14, 2020 3:31 pm

Buna tuturor.

Revin si eu cu vesti. Am facut ET cu embrion congelat joia trecuta, pe 6 august. Azi am facut beta (nu stiu daca e ziua 8 sau 9 - se socoteste si data de 6 aug sau nu?) si e 56,67 valoarea.
In iunie am mai avut un transfer fresh.. si a fost biochimica, si tare ma tem si acum.
Am vazut valori mult mai mari la primul beta, nu e cam mic?
Eu: 31 ani, el 32 ani. AMH: 2,8 acum. Start investigatii 2012, start proceduri 2016.
IA Sibiu Polisano 2016 - Beta negativ
FIV1 Cluj dr Surcel August 2018: 7 ovocite, 5 embrioni, 2 calitate slaba, 3 embrioni de ziua 3, transfer fresh cu toti, Beta negativ.

FIV2 Columna Iunie 2020
1blasto 5AA transfer fresh - SOE 4s5zile
1blasto 3AA si un blasto 4AA congelati

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Aug 14, 2020 7:14 pm

maradeliu wrote:
Fri Aug 14, 2020 3:31 pm
Buna tuturor.

Revin si eu cu vesti. Am facut ET cu embrion congelat joia trecuta, pe 6 august. Azi am facut beta (nu stiu daca e ziua 8 sau 9 - se socoteste si data de 6 aug sau nu?) si e 56,67 valoarea.
In iunie am mai avut un transfer fresh.. si a fost biochimica, si tare ma tem si acum.
Ziua transferului este ziua 0.Deci nu o numeri. Eu asa stiu. Conteaza acum dinamica. Sa stii ca valoarea e ok! Tin pumnii sa fie cu reusita de data asta! :YMPRAY:
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492!
august 2020 a venit pe lume fetita noastra Eva Marie! [heart]

maradeliu

Post by maradeliu » Fri Aug 14, 2020 10:52 pm

Lorelei wrote:
Fri Aug 14, 2020 7:14 pm
maradeliu wrote:
Buna tuturor.

Ziua transferului este ziua 0.Deci nu o numeri. Eu asa stiu. Conteaza acum dinamica. Sa stii ca valoarea e ok! Tin pumnii sa fie cu reusita de data asta! :YMPRAY:
Multumesc pentru incurajari, sa speram. Repet luni, chiar daca vor fi 72 de ore.. duminica nu am unde.
Eu: 31 ani, el 32 ani. AMH: 2,8 acum. Start investigatii 2012, start proceduri 2016.
FIV1 Cluj dr Surcel August 2018: 7 ovocite, 5 embrioni, 2 calitate slaba, 3 embrioni de ziua 3, transfer fresh cu toti, Beta negativ.

FIV2 Columna Iunie 2020

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Aug 15, 2020 9:54 am

maradeliu wrote:
Buna tuturor.

Doamne ajuta! Valoarea este foarte buna. Am vazut in semnatura ca ai transferat un 3AA si un 4AA. Daca s-a prins cel 3AA, gandeste-te ca implantarea e firesc sa fie putin mai tarzie pt ca i-a luat putin timp sa ajunga la 6AA, cand a eclozat si s-a implantat.
La mine baietelul a fost blasto 2AA la transfer si am avut in ziua 8 beta de 34.5. La tine e cu vreo 60% mai mare valoarea in aceeasi zi (tot z8, se numara cum a zis si Lore, ziua transferului e z0), e foarte bine!
Daca nu poti sta (linistita) pana luni, poti testa azi (sambata), e fff relevanta si dinamica la 24h in situatia asta, caci trebuie sa vezi crestere de 50%.
Eu am testat primul beta intr-o joi, apoi nu am rezistat si am mai facut un beta si a doua zi deci vineri, apoi iarasi nu am putut sta lana luni asa ca am testat si sambata (deci joi-vineri-sambata consecutiv). Valorile au fost 34.5-62.1-117, o sa le tin minte toata viata, aproape se dubla la 24h; chiar nu ma dau eu drept exemplu dar doar asa simteam ca pot respira, sa astept 48h atunci mi se parea tortura curata. Iti doresc dinamica excelenta indiferent ca testezi azi sau luni! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat, iti tin pumnii stransi!

irisana

Post by irisana » Sat Aug 15, 2020 6:56 pm

Multa bafta si din partea mea! Sa creasca bine beta!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista

maradeliu

Post by maradeliu » Sat Aug 15, 2020 11:51 pm

irisana wrote:
Sat Aug 15, 2020 6:56 pm
Multa bafta si din partea mea! Sa creasca bine beta!
Multumesc mult!

FIV2 Columna Iunie 2020

maradeliu

Post by maradeliu » Sat Aug 15, 2020 11:55 pm

jurnaldefiv wrote:
Sat Aug 15, 2020 9:54 am
maradeliu wrote:
Buna tuturor.

Doamne ajuta! Valoarea este foarte buna. Am vazut in semnatura ca ai transferat un 3AA si un 4AA. Daca s-a prins cel 3AA, gandeste-te ca implantarea e firesc sa fie putin mai tarzie pt ca i-a luat putin timp sa ajunga la 6AA, cand a eclozat si s-a implantat.
La mine baietelul a fost blasto 2AA la transfer si am avut in ziua 8 beta de 34.5. La tine e cu vreo 60% mai mare valoarea in aceeasi zi (tot z8, se numara cum a zis si Lore, ziua transferului e z0), e foarte bine!
Daca nu poti sta (linistita) pana luni, poti testa azi (sambata), e fff relevanta si dinamica la 24h in situatia asta, caci trebuie sa vezi crestere de 50%.
Eu am testat primul beta intr-o joi, apoi nu am rezistat si am mai facut un beta si a doua zi deci vineri, apoi iarasi nu am putut sta lana luni asa ca am testat si sambata (deci joi-vineri-sambata consecutiv). Valorile au fost 34.5-62.1-117, o sa le tin minte toata viata, aproape se dubla la 24h; chiar nu ma dau eu drept exemplu dar doar asa simteam ca pot respira, sa astept 48h atunci mi se parea tortura curata. Iti doresc dinamica excelenta indiferent ca testezi azi sau luni! Doamne ajuta sa fie bine pana la capat, iti tin pumnii stransi!
Iti multumesc pentru incurajari :) A fost inchis laboratotul azi, pt ca e sarbatoare.. altfel clar testam, chiar daca erau doar 24 de ore.
Am transferat unul singur, cel care la congelare era 3AA. Dupa decongelare mi-a zis embriologul ca e 5AA, ca se dezvoltase si crescuse rapid.
Am transferat joi seara la 17:30, iar dna doctor a zis ca intr-adevar aceea e ziua 0, si numaram de vineri, dar la fel recoltarea fiind dimineata, am 7 zile si jumatate, spre 8. Si dansa a zis ca e buna valoarea si asteptam luni sa vedem. Doamne ajuta tuturor.
Si mai avem unul la congelator, 4AA :) Acela inca nu e transferat, am zis sa nu riscam..

FIV2 Columna Iunie 2020

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Aug 16, 2020 9:11 am

maradeliu wrote:
Sat Aug 15, 2020 11:55 pm
jurnaldefiv wrote:
Sat Aug 15, 2020 9:54 am
maradeliu wrote:
Buna tuturor.

Iti multumesc pentru incurajari :) A fost inchis laboratotul azi, pt ca e sarbatoare.. altfel clar testam, chiar daca erau doar 24 de ore.
Am transferat unul singur, cel care la congelare era 3AA. Dupa decongelare mi-a zis embriologul ca e 5AA, ca se dezvoltase si crescuse rapid.
Am transferat joi seara la 17:30, iar dna doctor a zis ca intr-adevar aceea e ziua 0, si numaram de vineri, dar la fel recoltarea fiind dimineata, am 7 zile si jumatate, spre 8. Si dansa a zis ca e buna valoarea si asteptam luni sa vedem. Doamne ajuta tuturor.
Si mai avem unul la congelator, 4AA :) Acela inca nu e transferat, am zis sa nu riscam..
In cazul asta calculul e si mai incurajator. Cred ca vei avea o valoare foarte frumoasa la beta luni, asteptam vestile bune.

Post Reply