FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Eproxy

Re: FIV in Romania

Post by Eproxy » Sat Sep 26, 2020 10:04 pm

Mulțumesc de sfat, miercuri va povestesc ce am facut. Trebuie sa fie o solutie in cele din urma...eu asa sper. Va pup

Update: Am fost la Giulesti cu dosarul...si am ramas cu un gust amar...nope, nu ma mai prinde dl profesor pe acolo.
Last edited by Eproxy on Wed Sep 30, 2020 1:57 pm, edited 1 time in total.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Sep 27, 2020 2:29 pm

Eproxy wrote:
Sat Sep 26, 2020 10:04 pm
Mulțumesc de sfat, miercuri va povestesc ce am facut. Trebuie sa fie o solutie in cele din urma...eu asa sper. Va pup
Sigur ca da, o solutie exista de cele mai multe ori, de aceea este esential sa gasim medicul care sa gaseasca solutia salvatoare pt fiecare dintre noi.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput..
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 cu 2 blasto Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 cu 2 morule, Martie 2017, beta negativ.
FET3 cu 2 morule, August 2017, beta negativ.
FET4, Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare).
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 cu 2 embrioni z3, Martie 2018, beta negativ.
FET5 cu 2 blasto, Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 cu 1 blasto 2AA, Nov 2018, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si mai ingaduie-ne o minune.

Gena 78

Post by Gena 78 » Mon Sep 28, 2020 5:09 pm

Gety wrote:
    Fri Sep 25, 2020 8:20 am
    Mulțumesc!eu merg la doamna Alina Bolintineanu,sper să fie bine.
    Buna! Eu am reusit cu dansa, primul fiv la 40 da ani... Doamna doctor mi-a dat incredere, a fost alaturi de mine, m-a incurajat cand eram aproape sa renunt la procedura de teama esecului. Mergi inainte cu speranta, cu gandul ca va fi bine, si cu ideea ca tot ce se întâmpla este ca asa trebuie sa fie. Succes!

Gety

Post by Gety » Mon Sep 28, 2020 10:01 pm

Mulțumesc!este incurajarea de care aveam nevoie!🤗🤗🤗

Isis

Post by Isis » Tue Sep 29, 2020 5:08 pm

Buna. Ce tratament este necesar pentru Fiv cu ovocite donate si la ce pret ajunge (tratamentul) ?

Gety

Post by Gety » Tue Sep 29, 2020 7:48 pm

Din câte stiu,cam 6000/7000 de euro prin Ovobank Spania.

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Wed Sep 30, 2020 11:12 pm

Buna tuturor, noua pe forum si eu :). Primul fiv iulie 2020, (columna) punctie totul ok, 10 ovocite, 6 fertilizate ajunse la stadiul de blasto, 5aa si 1ab. Pt ca am avut o usoara hiperstimulare am hotarat sa mai aman o luna et. August eco - nu se eliminase un corp galben, doc a hotarat sa mai asteptam. Septembrie totul ok, et pe ciclu natural..azi rezultat..beta 1.2. Va rog sa-mi spuneti cele care ati avut situatii similare..ati facut urmatorul et imediat?

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Oct 01, 2020 10:45 am

Danuta2020 wrote:
    Wed Sep 30, 2020 11:12 pm
    Buna tuturor, noua pe forum si eu :). Primul fiv iulie 2020, (columna) punctie totul ok, 10 ovocite, 6 fertilizate ajunse la stadiul de blasto, 5aa si 1ab. Pt ca am avut o usoara hiperstimulare am hotarat sa mai aman o luna et. August eco - nu se eliminase un corp galben, doc a hotarat sa mai asteptam. Septembrie totul ok, et pe ciclu natural..azi rezultat..beta 1.2. Va rog sa-mi spuneti cele care ati avut situatii similare..ati facut urmatorul et imediat?
    In mod normal da, poti face un nou embriotransfer pe ciclul imediat urmator.
    August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei.

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Thu Oct 01, 2020 12:00 pm

jurnaldefiv wrote:
    Thu Oct 01, 2020 10:45 am
    Danuta2020 wrote:
    Merci frumos! O vb veche spune ca a 3a e cu noroc...eu sper totusi sa fie din a doua.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Oct 01, 2020 9:32 pm

Danuta2020 wrote:
    Thu Oct 01, 2020 12:00 pm
    jurnaldefiv wrote:
    Thu Oct 01, 2020 10:45 am
    Danuta2020 wrote:
    Merci frumos! O vb veche spune ca a 3a e cu noroc...eu sper totusi sa fie din a doua.
    Da, asa se spune, insa aici oricare procedura poate fi cea norocoasa. Ca e prima, ca e a doua... la mine a fost a sasea. Fiecare dintre noi a reusit in diferite etape. Tie iti doresc ca incercarea ta norocoasa sa fie cat mai curand. Tinem pumnii si sa vii cu vesti frumoase.

Lavinia sm

Post by Lavinia sm » Thu Oct 08, 2020 12:02 am

Buna seara.

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat. Facut 3 fiv-uri Fiv 1 la Budapesta ramas 5 balstociti ziua 5 la decongelare ras 1 transferat rezultat 0
    Fiv 2 Debreten ramas 3 blastociti la decongelare 1 rezultat 0 Fiv 3 Timisoara gynatal 8 ovule fecundate, 2 anormali ras 4 in ziua 3 raman 2 si in ziua 5 nici unu
    In ce parte sa o iau?

Lavinia sm

Post by Lavinia sm » Thu Oct 08, 2020 4:21 am

Si eu ma gandesc la acelasi lucru. Sa incerc natural?
    Cu vitamina D oare la viitorul FIV o sa am o calitate mai buna. Va rog sa ma ajutati si îndrumați, chair sunt disperata. Mulțumesc! Danuta 2020 as vrea sa stiu mai multe despre climica origyn. Vad multe persoane care recomanda Pe dl.dr.Doroftei Bogdan.

Dana2020

Post by Dana2020 » Thu Oct 08, 2020 10:39 am

Lavinia sm wrote:
    Thu Oct 08, 2020 4:21 am
    Cu vitamina D oare la viitorul FIV o sa am o calitate mai buna. Va rog sa ma ajutati si îndrumați, chair sunt disperata. Mulțumesc! Danuta 2020 as vrea sa stiu mai multe despre climica origyn. Vad multe persoane care recomanda Pe dl.dr.Doroftei Bogdan.
    Buna Lavinia,
    Cred ca e cazul sa vezi daca nu ai endometrita cronica. Ar trebui sa fac ERA+EMMA+ALICE.
    Cred ca nu ai o problema la ovocite ci o problema la uter.
    Vitamina D si vitamina E ajuta la imbunatatirea circulatiei la nivelul uterului. Atentie ca pot da toxicitate la ficat luate in cantitati marri si pe termen lung. Adica trebuie sa vorbesti cu un doctor sa te urmareasca.
    Succes
    38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
    FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
    FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
    Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
    2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
    2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
    2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
    2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
    2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
    2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
    2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
    Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
    2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

MihaelAM

Post by MihaelAM » Thu Oct 08, 2020 12:17 pm

Bună fetelor! Sunt Mihaela și sunt noua pe acest forum! Am 32 ani și sunt la prima încercare FIV! Am făcut procedura in Grecia, în prezent sunt în ziua 9 de la embriotransfer (2 blastociti frumoși, ziua5) am nevoie de sfaturile voastre, am făcut primul test de urina ieri ziua8, iar rezultatul a fost negativ! Am repetat azi test urina digital iar rezultatul este tot negativ! Menționez ca nu am alte "simptome", doar sâni măriți și sensibili la atingere!! cele doua teste m-am demoralizat, pe 11 am programare pt beta!

Dana2020

Post by Dana2020 » Thu Oct 08, 2020 7:51 pm

Lavinia sm wrote:
    Thu Oct 08, 2020 4:21 am
    Buna,
    Iti recomand Origyn. Eu as merge la Radu Maftei ( face echipa cu Doroftei). Cum am mai spus. Cand am facut transferul am fost trei fete. Toate avem bebelusi. Cum bine stii din aventurile din Ungaria, aceasta performanta e aproape imposibil de atins. Plus ca fac la Origyn cam tot ce se poate face. Adica au tehnologie de varf si sunt deschisi la nou.
    Iti recomand sa mergi macar sa vorbesti cu Maftei. Ai sa vezi ca o sa ai o alta perspectiva si probabil un diagnostic. Te poti duce dupa sa faci transfer cu embrionii din Ungaria.
    Numai bine!
    38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
    FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
    FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
    Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
    2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
    2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
    2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
    2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
    2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
    2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
    2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
    Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
    2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Lavinia sm

Post by Lavinia sm » Fri Oct 09, 2020 4:16 pm

Multumesc de sfat [gravida]

Lavinia sm

Post by Lavinia sm » Fri Oct 09, 2020 4:20 pm

Gena 78 wrote:
    Mon Sep 28, 2020 5:09 pm
      Gety wrote:
      Fri Sep 25, 2020 8:20 am
      Mulțumesc!eu merg la doamna Alina Bolintineanu,sper să fie bine.
      Buna! Eu am reusit cu dansa, primul fiv la 40 da ani... Doamna doctor mi-a dat incredere, a fost alaturi de mine, m-a incurajat cand eram aproape sa renunt la procedura de teama esecului. Mergi inainte cu speranta, cu gandul ca va fi bine, si cu ideea ca tot ce se întâmpla este ca asa trebuie sa fie. Succes!

Buna. Nu ma pricep sa scriu pe forum nici sa caut ....iata-a dar unde ai reușit cu dna dr.sa faci fiv? Este primul sau?

Meia

Post by Meia » Fri Oct 09, 2020 4:43 pm

Bună tuturor. Povestea lunga pe scurt: primul fiv încă nefinalizat cu transfer. Am din 20 iunie 4 blasto congelati. Transfer fresh ratat deoarece analiza progesteron mare înainte de ovitrelle.Tentativa de et august eșuată pe ciclu controlat cu femoston și lutinus, sângerare înainte de et(fără sa ne dam seama de motiv, toate dozarile și eco endometru ok) . Oprit. Tentativa de et septembrie, oprita: endometru nu arata bine la eco înainte de a introduce lutinus în schema. Început tentativa octombrie cu pregătire cu medrol 16 mg/zi, femoston cele inchise doza mai mare 4/zi., aspenter... Pana la eco programata pe 15.10,astept sa vedem cum arata. Ați pățit și voi? Oare ce ar mai putea sa apară?

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sat Oct 10, 2020 3:34 pm

Buna Meia,
      Eu am patit ceva asemanator. Am facut punctia pe 11 August. Nu am facut transferul atunci- am facut stimulare in faza luteala. Embrionii obtinuti au fost congelati. Am stabilit cu medicul sa facem transfer pe ciclu natural, eu ovuland spontan. Eh, prima tentativa esuata- am ovulat prea devreme, endometru nu avea timp sa se dezvolte. Astept urmatorul ciclu, si bineinteles aceeasi poveste-ovulatie prematura. Stabilim sa facem pe ciclu controlat. Asta presupunea ca la vreo 10 zile de la ovulatie sa fac o injectie cu diphereline sa suprime ovulatia pe urmatorul ciclu, ca sa poata fii controlata medicamentos. In ziua in care trebuia sa fac injectia ...se intampla altceva @-) imi vine menstruatia( extrem de devreme). Injectie anulata, bineinteles. Menstruatia a venit, a plecat si surpriza, ovulatie normala, endometru normal, planetele s-au aliniat si am reusit sa fac transferul chiar ieri. Deci nu esti singura cu astfel de intamplari :-BD

Meia

Post by Meia » Sat Oct 10, 2020 3:41 pm

AlinaPufi wrote:
      Sat Oct 10, 2020 3:34 pm
      Buna Meia,
      Eu am patit ceva asemanator. Am facut punctia pe 11 August. Nu am facut transferul atunci- am facut stimulare in faza luteala. Embrionii obtinuti au fost congelati. Am stabilit cu medicul sa facem transfer pe ciclu natural, eu ovuland spontan. Eh, prima tentativa esuata- am ovulat prea devreme, endometru nu avea timp sa se dezvolte. Astept urmatorul ciclu, si bineinteles aceeasi poveste-ovulatie prematura. Stabilim sa facem pe ciclu controlat. Asta presupunea ca la vreo 10 zile de la ovulatie sa fac o injectie cu diphereline sa suprime ovulatia pe urmatorul ciclu, ca sa poata fii controlata medicamentos. In ziua in care trebuia sa fac injectia ...se intampla altceva @-) imi vine menstruatia( extrem de devreme). Injectie anulata, bineinteles. Menstruatia a venit, a plecat si surpriza, ovulatie normala, endometru normal, planetele s-au aliniat si am reusit sa fac transferul chiar ieri. Deci nu esti singura cu astfel de intamplari :-BD
      🎉🎉🎉Abia aștept și eu sa se alinieze toate planetele.... 😂😂. Cred ca își aleg momentul... Embrionasii noștri. Îți țin pumnii la un beta baban😘🎁

Post Reply