FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Danuta2020

Re: FIV in Romania

Post by Danuta2020 » Sat Nov 28, 2020 9:15 pm

jurnaldefiv wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:10 pm
Danuta2020 wrote:
Sat Nov 28, 2020 8:38 pm
AlinaPufi wrote:
Sat Nov 28, 2020 8:24 pm

Buna Danuta! Nu cred ca ai noroc cu laboratorul. Sunt deschise la synevo cateva centre de recoltare, si luni si marti, insa nu cred ca laboratorul lucreaza, deci nu te prea ajuta. Daca maine trebuie sa faci beta, poti sa incerci un test barza ultrasensibil. Ce sensibilitate are cel pe care l-ai folosit?
Merci frumos! Da..ma gandeam ca n.am noroc..tot caut pe net...am mai gasit vreo 2 lab, insa posibil doar sa recolteze si rezultatul pe 2 dec. Test sarcina similar cu barza ultrasensibil..tot asa detectecteaza cu 6 zile inainte sa vina menstruatia. Am mai citit pe aici...desi multe fete sunt de parere ca acestea sunt proaste si nu dau rezultate clare...in destul de multe cazuri, testelele au iesit pozitive inainte de beta, cand intr-adevar exista o sarcina.
Of, da, sunt tare delicate zilele astea libere din pdv beta.
Nu stiu ce test ai facut, poti incerca Viola:
https://comenzi.farmaciatei.ro/viata-se ... ca-p326441
Legate de histeroscopie, da, poti face ET in luna imediat urmatoare.
Merci mult draguta! De histero citisem ca se recomanda pauza 3-6 luni de bebe si eram noooooo :).

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Sat Nov 28, 2020 9:18 pm

AlinaPufi wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:08 pm
Danuta2020 wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:01 pm
AlinaPufi wrote:
Sat Nov 28, 2020 8:48 pm

Eu am incredere in barza, de asta ti l-am si recomandat. La mine nu a dat gres niciodata, desi in acele momente imi doream si eu sa fie testul stricat. Te inteleg la faza cu indopatul cu progesteron aiurea, insa nu ai cum sa renunti fara sa stii sigur. Voiam sa te intreb, tu ai vrut transfer de 2, sau asa ti s-a recomandat? Intreb pentru ca eu am facut tot la columna, aceeasi calitate a blastocistilor, dar la primul transfer cu 2 blasto nu am reusit. Am reusit la al doilea cu 1 singur. Chiar ma gandeam la primul transfer, ca sunt de calitate, nu se poate sa nu se prinda macar unul...si m-am inselat.
Referitor la histero,daca e histeto exploratorie, teoretic poti sa faci transfer imediat dupa, daca nu ai alte recomandari.
O sa mai fac maine un test...oricum astept beta, nu intrerup pana nu vad rezultatul analizei de sange. Am facut transfer cu 2 blasto f buni amandoi pt ca fix inainte de programare, doctorul mi-a spus ca nu arata f bine dupa decongelare si sa mai decongelam unul. Am mai asteptat 1 ora...si surpriza..isi revenise si arata f ok si cel decongelat :). Am hotarat sa merg cu amandoi mai departe. La primul et...am transferat doar unul..tot asa fara reusita...e megaaa frustrant..pt ca e totul ok si la mine si la sot...si totusi nu se intampla. Poate daca fac histero...gasesc cauza. Tu cu ce medic de la columna ai facut fiv?
Corina Manolea a fost dr. mea. Si dr. Bechir Melihan a fost embriologul. Tu nu ai facut histero deloc inainte de fiv? De obicei se recomanda inainte de a incepe procedurile. In fine, histero e floare la ureche. Eu am facut pentru rezectie de sept, si tot a fost insesizabil. Nu am simtit nimic, doar mi-a fost rau de la anestezie. Iti inteleg frustrarea, e greu sa iti pastrezi rabdarea insa ai incredere ca vei reusi!
Am facut hsg - totul ok cu trompele..nu mi-au recomandat aceasta procedura, pb nu era necesara. Daa cu anestezia e haos :) mie mi.a fost rau si dupa punctie putin...ma rog greata toata ziua, dar a trecut. Ai facut in sept histero si et.ul in oct?

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sat Nov 28, 2020 9:28 pm

Danuta2020 wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:18 pm
AlinaPufi wrote:
Danuta2020 wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:01 pm

O sa mai fac maine un test...oricum astept beta, nu intrerup pana nu vad rezultatul analizei de sange. Am facut transfer cu 2 blasto f buni amandoi pt ca fix inainte de programare, doctorul mi-a spus ca nu arata f bine dupa decongelare si sa mai decongelam unul. Am mai asteptat 1 ora...si surpriza..isi revenise si arata f ok si cel decongelat :). Am hotarat sa merg cu amandoi mai departe. La primul et...am transferat doar unul..tot asa fara reusita...e megaaa frustrant..pt ca e totul ok si la mine si la sot...si totusi nu se intampla. Poate daca fac histero...gasesc cauza. Tu cu ce medic de la columna ai facut fiv?
Corina Manolea a fost dr. mea. Si dr. Bechir Melihan a fost embriologul. Tu nu ai facut histero deloc inainte de fiv? De obicei se recomanda inainte de a incepe procedurile. In fine, histero e floare la ureche. Eu am facut pentru rezectie de sept, si tot a fost insesizabil. Nu am simtit nimic, doar mi-a fost rau de la anestezie. Iti inteleg frustrarea, e greu sa iti pastrezi rabdarea insa ai incredere ca vei reusi!
Am facut hsg - totul ok cu trompele..nu mi-au recomandat aceasta procedura, pb nu era necesara. Daa cu anestezia e haos :) mie mi.a fost rau si dupa punctie putin...ma rog greata toata ziua, dar a trecut. Ai facut in sept histero si et.ul in oct?
Am facut histero in iulie. Fiv am inceput in august, la fix o luna de la histero. ( la mine era necesar sa se vindece, am luat antibiotice, etc) Nu am facut transfer fresh, am facut fiv cu freeze all. Am facut primul transfer in octombrie, si al doilea in noiembrie. Dar tu , daca faci doar histero exploratorie, adica daca doar arunca un ochi pe acolo, e mult mai simplu. Totul depinde de cum arati pe dinauntru🤣

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Sat Nov 28, 2020 9:32 pm

AlinaPufi wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:28 pm
Danuta2020 wrote:
AlinaPufi wrote:

Am facut histero in iulie. Fiv am inceput in august, la fix o luna de la histero. ( la mine era necesar sa se vindece, am luat antibiotice, etc) Nu am facut transfer fresh, am facut fiv cu freeze all. Am facut primul transfer in octombrie, si al doilea in noiembrie. Dar tu , daca faci doar histero exploratorie, adica daca doar arunca un ochi pe acolo, e mult mai simplu. Totul depinde de cum arati pe dinauntru🤣
:))))))) o sa ma grabesc acum in dec sa nu mai pierd timpul.

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Sat Nov 28, 2020 9:34 pm

AlinaPufi wrote:
Danuta2020 wrote:
AlinaPufi wrote:

Incaa cevaa te rog, cat costa histero?

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sat Nov 28, 2020 9:42 pm

Danuta2020 wrote:
Sat Nov 28, 2020 9:34 pm
AlinaPufi wrote:
Danuta2020 wrote:

Pe mine nu m-a costat nimic ca am facut la spital de stat, la Polizu. Am facut pe asigurare. Fara asigurare m- ar fi costat in jur de 3000 ron cu tot cu zilele de internare( mi-au dat factura la externare dar nu mai tin minte exact)

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Sat Nov 28, 2020 9:46 pm

Danuta2020 wrote:
AlinaPufi wrote:
Danuta2020 wrote:

Vad ca la Columna e 1900ron cea de diagnostic la dr. Lara Andronescu

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Nov 28, 2020 11:35 pm

Danuta2020 wrote:
AlinaPufi wrote:
Danuta2020 wrote:

Pe mine la Columna in 2018 m-a costat 1,500 de lei, cu dna doctor Andreea Veliscu. Am facut si la Giulesti in 2016 inainte de primul FIV, dar FARA anestezie, ca habar nu aveam atunci de capul meu, si a fost destul de neplacut, chiar daca a fost cu cost zero.
In ambele cazuri, zero zile de internare (doar internare ambulatorie, am stat in spital/clinica doar cateva ore).
Legat de ce am scris mai devreme cu histero o luna apoi ET luna imediat urmatoare, asa cum ti-a zis si Alina, poti face in luni consecutive doar daca e histero exploratorie si asa si ramane - adica nu se gaseste ceva ce trebuie tratat. In acest caz cu siguranta "sari" o luna ca nu te incadrezi probabil ca timp cu tratamentul.
Eu am facut in aprilie 2018, mi-a gasit endometru cu petesii, am primit tratament, apoi desi teoretic puteam presupune by default ca antibioticul si-a facut treaba si a disparut inflamatia, dna doctor a zis ca safe ar fi sa repet histero sa fim sigure. Asa ca in mai, luna imediat urmatoare, am mai facut o histero (care a confirmat ca intr-adevar tratamentul fusese eficient).
Exista inclusiv teoria conform careia o histero cu endoscratching in luna imediat de dinaintea celei cu ET chiar ar ajuta la cresterea sanselor de implantare, la unele fete chiar a functionat ca "pattern" sa spunem asa. Face sens, uneori endometrul se regenereaza mai bine dupa un scratching.
Last edited by jurnaldefiv on Sun Nov 29, 2020 12:21 pm, edited 1 time in total.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Danuta2020

Post by Danuta2020 » Sun Nov 29, 2020 11:04 am

jurnaldefiv wrote:
Sat Nov 28, 2020 11:35 pm
Danuta2020 wrote:
AlinaPufi wrote:

Pe mine la Columna in 2018 m-a costat 1,500 de lei, cu dna doctor Andreea Veliscu. Am facut si la Giulesti in 2016 inainte de primul FIV, dar FARA anestezie, ca habar nu aveam atunci de capul meu, si a fost destul de neplacut, chiar daca a fost cu cost zero.
In ambele cazuri, zero zile de internare (doar internare ambulatorie, am stat in spital/clinica doar cateva ore).
Legat de ce am scris mai devreme cu histero o luna apoi ET luna imediat urmatoare, asa cum ti-a zis si Alina, poti face in luni consecutive doar daca e histero exploratorie si asa si ramane - adica nu se gaseste ceva ce trebuie tratat. In acest caz cu siguranta "sari" o luna ca nu te incadrezi probabil ca timp cu tratamentul.
Eu am facut in aprilie 2018, mi-a gasit endometru cu petesii, am primit tratament, apoi desi teoretic puteam presupune by default ca antibioticul si-a facut treaba si a disparut inflamatia, dna doctor a zis ca safe ar fi sa repet histero sa fim sigure. Asa ca in mai, luna imediat urmatoare, am mai facut o histero (care a confirmat ca intr-adevar tratamentul fusese eficient).
Exista inclusiv teoria conform careia o histero cu endoscratching in luna imediat de dinaintea celei cu ET chiar ar ajuta la cresterea sanselor de implantare, la unele fete chiar a functionat ca "pattern" sa spunem asa. Face sens, uneori endometrul se regenereaza mai bine dupa un scrathing.
Multumesc pt clarificari :). O sa vb saptamana urmatoare cu doctorul sa vedem care este planul de bataie.

Plusica1979

Post by Plusica1979 » Thu Dec 03, 2020 6:42 pm

AlinaPufi wrote:
Thu Nov 26, 2020 1:09 pm
MariaC wrote:
Thu Nov 26, 2020 12:39 pm
Multumesc de raspuns. Proba sotului e fff buna
Nu mi s-a spus ca ar fi necesar histero si nici sa fac ERA test
Urmatorul pas ar fi tot fiv pe ciclu natural dar cu icsi
Pana atunci eu iau suplimente: CoQ10, vit E, vit D, DHEA, Femibion, omega 3... sper sincer sa ma ajute
Tratamentul pe care il iei este identic cu cel pe care l-am luat si eu. Histero vad ca ai facut la inceputul anului. Teoretic nu ar fi nevoie de inca o histero, poate doar pentru linistea ta, sa ai o confirmare ca e totul in regula. Icsi intr-adevar poate ca este o idee buna. In ceea ce priveste laboratorul de la columna, eu sunt de parere ca in ceea ce priveste dotarile stau foarte bine, iar embriologii de acolo sunt top. Nu trebuie sa uitam ca ei lucreaza cu " materialul clientului", iar in afara de proceduri gen icsi nu prea au ce sa faca. Odata fertilizate, ovocitele isi urmeaza cursul natural. Iar in ceea ce priveste implantarea, laboratorul nu cred ca are legatura. Eu am facut FIV la columna si am reusit la al doilea FET. La primul am transferat 2 blasto, ziua 5- nereusit, iar la al doilea am transferat un blasto tot ziua 5- reusit. Ambele transferuri au fost facute pe ciclu natural ( doar sustinere progesteronica( duphaston si crinone )+aspenter si elevit) . Deci intre cele 2 transferuri nu a fost nici o diferenta( calitatea blasto a fost acceasi) De ce la unul nu s- a prins iar la cel de al doilea da, habar nu am. Sunt sigura ca vei reusi si tu, mai ales ca la mine amh era de 0,6 iar eu am aproape 35 de ani. Bineinteles la fiv pe natural sunt in teorie mai putine sanse pentru ca te bazezi pe un singur ovocit, insa acel ovocit poate sa fie cel norocos. In cele din urma " it only takes one egg" . Draga mea iti doresc din suflet sa reusesti, si drumul meu a fost unul lung, inclusiv o sarcina pierduta la 16 saptamani, deci stiu ce inseamna sa iti doresti din tot sufletul un copil si ce sacrificii implica acest lucru. Ai incredere in echipa de la columna, si mai ales ai incredere in corpul tau! Vizioneaza in mintea ta momentul cand vei afla ca esti insarcinata( eu am facut asta de sute de ori), roaga-te daca esti credincioasa, si capul sus!
Buna. Si eu vreau sa incerc FIV pe ciclu natural. Asta inseamna fara stimulare, corect? Doar ca eu am o schema de luat: orgalutran, pergoveris si ovitrelle. Sunt si acestea de sustinere progetogenica oare? (inca ma documentez deocamdata, azi am fost la dr si am discutat). Ce detalii mai poti sa imi dai pentru FIV pe CN? Multumesc mult!

Mon

Post by Mon » Thu Dec 03, 2020 11:53 pm

AlinaPufi wrote:
Thu Nov 26, 2020 3:00 pm
Mon wrote:
Thu Nov 26, 2020 2:20 pm
irisana wrote:
Wed Nov 11, 2020 11:38 pm

Buna fetele! Revin si eu cu un semn de viata. In dec sper sa fac si eu fiv.
Sper ca totate sunteti ok si lucrati de zor la planul vostru.
Jurnalutz am vazut ca ai incercat din nou, imi pare rau ca a fost biochimica.
Meia, imi pare rau, intelegem perfect frustrarea sa vrei sa faci transfer si mereu sa ai cate o piedica. Dar fii optimista si bucuroasa ca ai puiuti care te asteapta.
Cat despre progesteron, chiar e ciudat. La mine pe ciclu controlat nu crestea bine nici cu doze super serioase...deci nu prea imi explic...un endocrinolog poti consulta?
Buna! Revin dupa un an si eu, caci mi-am luat inima in dinti si am mai incercat o data la alta clinica si alt doctor, desi nu am avut ceva anume sa le reprosez. Sunt inca surprinsa ca azi am primit un beta pozitiv la 8 zile de la ET, de 117!! Nu stiu ce sa fac, sa incep sa verific la fiecare doua zile sau sa merg inainte cu incredere si pana la prima ecografie doar sa continui tratamentul?! Asistenta mi-a zis ca e bun rezultatul si dr zice ca nu mai e nevoie sa verific. Parca nu-mi vine a crede!! Voi cum ati navigat perioada asta de la beta la prima ecografie?! E cineva in etapa asta?
Buna Mon! Felicitari!! Eu sunt in asteptarea primei eco. A fost grea asteptarea pana la primul beta dar acum e si mai si. De obicei se face un al doilea beta ca sa se verifice evolutia, patternul de crestere. La primul beta se dozeaza si progesteronul. Daca vrei un termen de comparatie, eu am avut la primul beta 293( 9 zile de la transfer) iar la al doilea beta, peste 2 zile a fost 997. Ideea e ca trebuie sa se dubleze la cel putin 40-48 de ore. Eu am prima eco pe 10 dec. ( dr. mea mi-a zis sa facem la 7 sapt de la ultima menstruatie) si pare o eternitate pana atunci. Daca as avea ecograf acasa nu m-as deconecta de la el🤣🤣
Multumesc mult pentru incurajari! Imi doresc foarte tare sa fie totul bine, am repetat beta si era 272, o veste buna care m-a tinut cateva zile, acum iar m-a apucat, ce sa mai
zic 🙈🙄 Am crampe si unele dureri ocazionale, daca stau prea mult pe scaun, si imediat mi se pare ca nu e in regula ceva. Trecem printr-un carusel de emotii, meritam sanatate si bucurie, sa avem toate incredere, tarie si credinta!
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2016 operatie inlaturare chist ovarian
2017 laparoscopie diagnostica, explorare trompe ok
2018 Iunie - IUI, negativ
2018 August - FIV 1 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni ziua 5
2018 Octombrie - FIV 2 - 4 ovocite, 4 embrioni ziua 5
2018 Decembrie - histeroscopie diagnostica, toate ok
2019 Ianuarie - ET1 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Martie - ET2 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Iunie - ET3 cu 1 blasto, beta negativ
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2019 Octombrie - laparoscopie, scos trompa stanga
2020 Septembrie - Test ERA complet, toate bune
2020 FIV 3 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni z5, congelati intrucat nu am avut rezultat ERA la timp
2020 ET 5 - transfer blastocist, SOE 8 sapt

FlorinaMan

Post by FlorinaMan » Sat Dec 05, 2020 9:45 pm

[barza4] Buna fetelor! O sa incep FIV in ianuarie si voiam să văd dacă sunt pe grup fete care au încercat in Târgu Mureș 😊

irisana

Post by irisana » Sun Dec 06, 2020 5:21 pm

Plusica1979 wrote:
Thu Dec 03, 2020 6:42 pm
AlinaPufi wrote:
MariaC wrote:
Thu Nov 26, 2020 12:39 pm
Multumesc de raspuns. Proba sotului e fff buna
Nu mi s-a spus ca ar fi necesar histero si nici sa fac ERA test
Urmatorul pas ar fi tot fiv pe ciclu natural dar cu icsi
Pana atunci eu iau suplimente: CoQ10, vit E, vit D, DHEA, Femibion, omega 3... sper sincer sa ma ajute
Tratamentul pe care il iei este identic cu cel pe care l-am luat si eu. Histero vad ca ai facut la inceputul anului. Teoretic nu ar fi nevoie de inca o histero, poate doar pentru linistea ta, sa ai o confirmare ca e totul in regula. Icsi intr-adevar poate ca este o idee buna. In ceea ce priveste laboratorul de la columna, eu sunt de parere ca in ceea ce priveste dotarile stau foarte bine, iar embriologii de acolo sunt top. Nu trebuie sa uitam ca ei lucreaza cu " materialul clientului", iar in afara de proceduri gen icsi nu prea au ce sa faca. Odata fertilizate, ovocitele isi urmeaza cursul natural. Iar in ceea ce priveste implantarea, laboratorul nu cred ca are legatura. Eu am facut FIV la columna si am reusit la al doilea FET. La primul am transferat 2 blasto, ziua 5- nereusit, iar la al doilea am transferat un blasto tot ziua 5- reusit. Ambele transferuri au fost facute pe ciclu natural ( doar sustinere progesteronica( duphaston si crinone )+aspenter si elevit) . Deci intre cele 2 transferuri nu a fost nici o diferenta( calitatea blasto a fost acceasi) De ce la unul nu s- a prins iar la cel de al doilea da, habar nu am. Sunt sigura ca vei reusi si tu, mai ales ca la mine amh era de 0,6 iar eu am aproape 35 de ani. Bineinteles la fiv pe natural sunt in teorie mai putine sanse pentru ca te bazezi pe un singur ovocit, insa acel ovocit poate sa fie cel norocos. In cele din urma " it only takes one egg" . Draga mea iti doresc din suflet sa reusesti, si drumul meu a fost unul lung, inclusiv o sarcina pierduta la 16 saptamani, deci stiu ce inseamna sa iti doresti din tot sufletul un copil si ce sacrificii implica acest lucru. Ai incredere in echipa de la columna, si mai ales ai incredere in corpul tau! Vizioneaza in mintea ta momentul cand vei afla ca esti insarcinata( eu am facut asta de sute de ori), roaga-te daca esti credincioasa, si capul sus!
Buna. Si eu vreau sa incerc FIV pe ciclu natural. Asta inseamna fara stimulare, corect? Doar ca eu am o schema de luat: orgalutran, pergoveris si ovitrelle. Sunt si acestea de sustinere progetogenica oare? (inca ma documentez deocamdata, azi am fost la dr si am discutat). Ce detalii mai poti sa imi dai pentru FIV pe CN? Multumesc mult!
Buna, daca tu ai orgalutran, pergoveris si ovitrelle nu pare pe ciclu natural. Pare mai degraba poate un mini ivf?
Si intru si eu in discutie, ca tot nu am mai scris de multicel pe aici.
Cine a facut mini ivf sau fiv pe c.n. ne poate da mai multe detalii?
Ma intereseaza pt mini ivf cam ce doze de medicatie s-au primit si daca fiv-ul are acelasi tarif ca un fiv cu stimulare sau tarif mai mic?
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista
Fiv 2 - dec 2020

linaf18

Post by linaf18 » Tue Dec 08, 2020 12:51 pm

irisana wrote:
Sun Dec 06, 2020 5:21 pm
Plusica1979 wrote:
AlinaPufi wrote:

Buna, daca tu ai orgalutran, pergoveris si ovitrelle nu pare pe ciclu natural. Pare mai degraba poate un mini ivf?
Ma intereseaza pt mini ivf cam ce doze de medicatie s-au primit si daca fiv-ul are acelasi tarif ca un fiv cu stimulare sau tarif mai mic?
Buna, eu am facut fiv pe c.n., nu am luat nici o medicatie, nici macar ovitrelle pentru ca deja se declansase ovulatia. Am mers mai des la control decat la fiv pe stimulare si dadeam analize hormonale la 2 zile. Am avut un singur folicul si punctia s-a facut fara anestezie, ba chiar uitasera sa imi dea si supozitorul, dar a fost super ok, nu am simtit decat o durere scurta. Oricand as alege orice interventie fara anestezie. Am facut transfer de ziua 3, era un embrion de calitate B cu vreo 5-6 celule. Costul este mult mai mic, de asta am si incercat. Am dat in jur de 2000 lei. Din pacate pentru mine nu a fost reusit, posibil de la endometrita (dupa jumatate de an am facut histero exploratorie) sau pur si simplu nu se dezvoltase mai departe embrionul. Ce pot sa spun, desi nu am gasit multe informatii despre clasificarea asta si poate gresesc, este ca la fiv pe c.n. ovocitul scria ca e MII si la fiv pe stimulare scria XMII (desi poate X e de la "ori", ca avea si 9 in fata). Aici poate sunt alte persoane sa ne lumineze. In privinta sotului, la fiv pe c.n. scria oligozoospermie si cantitatea dupa prepararea 7 mil/ ml (fertilizare clasica) si la fiv cu stimulare scria normospermie si cantitatea dupa prepararea 3 mil/ ml (aici s-a facut ICSI ca morfologia era la limita de jos si ne-au spus ca avand multe ovule sa crestem rata de fertilizare). Nu mi-e clar daca diagnosticul la el nu e gresit pe undeva, de ce la 7 mil/ml au scris oligo si la 3 mil normo (acelasi laborator)? Daca mai sunt si alte intrebari, te rog sa imi spui.
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
cariotip normal. Ultima spermograma a fost cu teratospermie. Sotul are HPV in sperma.

-2018 ERAD (tulpina HPV 33)
- IAS 1 ian 2019(Giulesti)
- IAS 2 apr 2019(Medlife)
- FIV 1 iulie 2019 (Giulesti)- ciclu natural, un embrion 3B- beta negativ
- Celulele NK- normale
- Ian 2020- histeroscopie diagnostica- endometrita.
- FIV 2 iulie 2020 (Giulesti)- 5 blasto- 1 transferat- beta pozitiv.

Mon

Post by Mon » Tue Dec 08, 2020 10:26 pm

AlinaPufi wrote:
Mon wrote:
irisana wrote:
Wed Nov 11, 2020 11:38 pm

Buna fetele! Revin si eu cu un semn de viata. In dec sper sa fac si eu fiv.
Sper ca totate sunteti ok si lucrati de zor la planul vostru.
Jurnalutz am vazut ca ai incercat din nou, imi pare rau ca a fost biochimica.
Meia, imi pare rau, intelegem perfect frustrarea sa vrei sa faci transfer si mereu sa ai cate o piedica. Dar fii optimista si bucuroasa ca ai puiuti care te asteapta.
Cat despre progesteron, chiar e ciudat. La mine pe ciclu controlat nu crestea bine nici cu doze super serioase...deci nu prea imi explic...un endocrinolog poti consulta?
Buna! Revin dupa un an si eu, caci mi-am luat inima in dinti si am mai incercat o data la alta clinica si alt doctor, desi nu am avut ceva anume sa le reprosez. Sunt inca surprinsa ca azi am primit un beta pozitiv la 8 zile de la ET, de 117!! Nu stiu ce sa fac, sa incep sa verific la fiecare doua zile sau sa merg inainte cu incredere si pana la prima ecografie doar sa continui tratamentul?! Asistenta mi-a zis ca e bun rezultatul si dr zice ca nu mai e nevoie sa verific. Parca nu-mi vine a crede!! Voi cum ati navigat perioada asta de la beta la prima ecografie?! E cineva in etapa asta?
Buna Mon! Felicitari!! Eu sunt in asteptarea primei eco. A fost grea asteptarea pana la primul beta dar acum e si mai si. De obicei se face un al doilea beta ca sa se verifice evolutia, patternul de crestere. La primul beta se dozeaza si progesteronul. Daca vrei un termen de comparatie, eu am avut la primul beta 293( 9 zile de la transfer) iar la al doilea beta, peste 2 zile a fost 997. Ideea e ca trebuie sa se dubleze la cel putin 40-48 de ore. Eu am prima eco pe 10 dec. ( dr. mea mi-a zis sa facem la 7 sapt de la ultima menstruatie) si pare o eternitate pana atunci. Daca as avea ecograf acasa nu m-as deconecta de la el🤣🤣
Wow, bravo si tie, succes maine la eco!! Eu mai am pana pe 16dec, si ca sa stau linistita am dozat la 2 zile si se dublase la 272, apoi vinerea trecuta m-a luat anxietatea iar si eram la 1079. M-am decis sa nu mai dozez ca altfel creste tensiunea, dar abia astept sa ajung la eco! 😂
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2020 FIV 3 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni z5, congelati intrucat nu am avut rezultat ERA la timp

irisana

Post by irisana » Wed Dec 09, 2020 8:20 am

linaf18 wrote:
Tue Dec 08, 2020 12:51 pm
irisana wrote:
Sun Dec 06, 2020 5:21 pm
Plusica1979 wrote:

Buna, eu am facut fiv pe c.n., nu am luat nici o medicatie, nici macar ovitrelle pentru ca deja se declansase ovulatia. Am mers mai des la control decat la fiv pe stimulare si dadeam analize hormonale la 2 zile. Am avut un singur folicul si punctia s-a facut fara anestezie, ba chiar uitasera sa imi dea si supozitorul, dar a fost super ok, nu am simtit decat o durere scurta. Oricand as alege orice interventie fara anestezie. Am facut transfer de ziua 3, era un embrion de calitate B cu vreo 5-6 celule. Costul este mult mai mic, de asta am si incercat. Am dat in jur de 2000 lei. Din pacate pentru mine nu a fost reusit, posibil de la endometrita (dupa jumatate de an am facut histero exploratorie) sau pur si simplu nu se dezvoltase mai departe embrionul. Ce pot sa spun, desi nu am gasit multe informatii despre clasificarea asta si poate gresesc, este ca la fiv pe c.n. ovocitul scria ca e MII si la fiv pe stimulare scria XMII (desi poate X e de la "ori", ca avea si 9 in fata). Aici poate sunt alte persoane sa ne lumineze. In privinta sotului, la fiv pe c.n. scria oligozoospermie si cantitatea dupa prepararea 7 mil/ ml (fertilizare clasica) si la fiv cu stimulare scria normospermie si cantitatea dupa prepararea 3 mil/ ml (aici s-a facut ICSI ca morfologia era la limita de jos si ne-au spus ca avand multe ovule sa crestem rata de fertilizare). Nu mi-e clar daca diagnosticul la el nu e gresit pe undeva, de ce la 7 mil/ml au scris oligo si la 3 mil normo (acelasi laborator)? Daca mai sunt si alte intrebari, te rog sa imi spui.
Multumesc pt info! E bine ca nu se face cu anestezie si faptul ca sunt costurile mai mici iara e un lucru bun!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista
Fiv 2 - dec 2020

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Thu Dec 10, 2020 5:34 pm

Mon wrote:
Tue Dec 08, 2020 10:26 pm
AlinaPufi wrote:
Mon wrote:

Wow, bravo si tie, succes maine la eco!! Eu mai am pana pe 16dec, si ca sa stau linistita am dozat la 2 zile si se dublase la 272, apoi vinerea trecuta m-a luat anxietatea iar si eram la 1079. M-am decis sa nu mai dozez ca altfel creste tensiunea, dar abia astept sa ajung la eco! 😂
Si eu am anxietate. Cred ca e normal. Zilele trecute ma apucase paranoia- parca sanii nu mai erau asa sensibili, parca nu mai imi era greata... mi-am cumparat un test de sarcina sa verific daca e inca acolo🤣🤣🤣 azi am avut prima eco, am auzit inima lui bebe, si pentru cel putin o saptamana, doua mi-am mai castigat un pic de liniste😁oricum ma trezesc in fiecare noapte, asa din senin, si ma chinui sa adorm la loc.
Iti urez succes la prima eco, sunt sigura ca o sa fie minunat!

Mon

Post by Mon » Wed Dec 16, 2020 9:50 am

dragele mele, tocmai am fost la ecografie si am vesti partial bune - sarcina este evolutiva, dar mai mica decat ar trebui, cu o saptamana!! :( mi-e foarte frica, mai merg la un control pe 22. Oare aici pe forum sunt mamici care au patit asa ceva si totusi au evoluat bine pana la capat?! Ce sfaturi aveti pentru cresterea fortei vitale? In afara de tratamentul de sustinere, vreo dieta speciala, alte vitamine sunt? Chiar dc stiu rational ca nu depinde de mine, parca simt ca as face ceva- dincolo de mai mult somn.

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Wed Dec 16, 2020 10:10 am

Mon wrote:
Wed Dec 16, 2020 9:50 am
dragele mele, tocmai am fost la ecografie si am vesti partial bune - sarcina este evolutiva, dar mai mica decat ar trebui, cu o saptamana!! :( mi-e foarte frica, mai merg la un control pe 22. Oare aici pe forum sunt mamici care au patit asa ceva si totusi au evoluat bine pana la capat?! Ce sfaturi aveti pentru cresterea fortei vitale? In afara de tratamentul de sustinere, vreo dieta speciala, alte vitamine sunt? Chiar dc stiu rational ca nu depinde de mine, parca simt ca as face ceva- dincolo de mai mult somn.
Mon , eu zic sa stai linistita. Bebe e putin mai lenes atata tot🙂 o sa recupereze pana la urma. Cred ca o dieta bogata in vitamine ar fi ideala. Iei vreun supliment? Eu iau femibion. Dincolo de asta nu fac nimic deosebit. Ma beau zeama de la o lamaie o data la 2 -3 zile, cand simt ca greata e prea intensa. Merg cam in fiecare zi pe jos, vreo ora. La mine situatia e inversa- bebe e mai mare cu o sapt. Stai linistita ca lucrurile o sa evolueze intr-un mod pozitiv.

linaf18

Post by linaf18 » Wed Dec 16, 2020 2:00 pm

Mon wrote:
Wed Dec 16, 2020 9:50 am
Mie la primul eco mi s-a spus ca embrionul, de fapt vezicula vitelina pentru ca embrionul nu se vedea inca (eram in 5 sapt, mai mult am mers pentru ca aveam dureri ingrozitoare) e prins langa col, deci avea sanse sa se elimine. Peste o saptamana am fost la alt medic care mi-a zis aceeasi chestie. Eu am mers pe acelasi principiu ca inainte de pandemie, care mi-a amanat fiv-ul cu cateva luni, am luat zi dupa zi. Mi-am zis ca azi sunt insarcinata si sa ma bucur de moment. Am facut doar ce mi-a placut (plimbari, citit etc) si am incercat sa nu ma gandesc la ce mi-a spus doctorul. Si pe principiul "day by day" am luat fiecare zi, fara sa ma gandesc la viitor. Am avut si episoade de sangerari pe care le-am tratat la fel, pentru ca din pacate nu era in puterea mea sa fac ceva. Psihologul mi-a spus ca trebuie sa inteleg fraza "Faca-se voia Ta"(si daca poti, cateva sedinte sunt utile) pentru ca in modul asta nu ma mai stresez sa fac ceva la lucrurile pe care nu le pot influenta. In primul trimestru am luat Femibion, Magne B6, Acid folic 5 mg, Arefam si Duphaston. Fructe de cel putin 2 ori pe zi ca gustare intre mese. Sper sa-ti fie de folos. Ai grija de tine!
- Eu 35, el 36, fara protectie din iulie 2015, eu- operata de polip endometrial, HSG (Giulesti) ambele trompe permeabile, analize hormonale in norma, ciclu neregulat 23-35 zile, el- normospermie si analize hormonale in norma
cariotip normal. Ultima spermograma a fost cu teratospermie. Sotul are HPV in sperma.

-2018 ERAD (tulpina HPV 33)
- IAS 1 ian 2019(Giulesti)
- IAS 2 apr 2019(Medlife)
- FIV 1 iulie 2019 (Giulesti)- ciclu natural, un embrion 3B- beta negativ
- Celulele NK- normale
- Ian 2020- histeroscopie diagnostica- endometrita.
- FIV 2 iulie 2020 (Giulesti)- 5 blasto- 1 transferat- beta pozitiv.

Post Reply