FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Wed Jan 20, 2021 9:24 pm

Meia wrote:
Wed Jan 20, 2021 7:35 pm
jurnaldefiv wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:38 pm
Meia wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:18 pm
Bună fetelor! Va scriu pentru sunt foarte fericita ca am parcurs toate etapele și mâine am programare pentru primul meu Et🤗. Deși am început fiv în ian 2020, din cauza progesteronului, care mi-a mâncat zilele, ....nu reușeam sa mai ajung la transfer(am 4 embrionasi acolo la cutiuță) ❤️
Nu m-am gândit ca o sa îmi ia un an de zile treaba asta. Pentru multe fete un fiv se finalizează relativ repede cu transfer; eu nu ma mai vedeam aici.
Mai e drum lung dar eu am învățat sa ma bucur pe etape.
Maine la ora 14 o sa fac transferul!!!!
Va pup și sa va rugați pt mine, când aveți timp!🙄🙄😋
Va țin la curent cu tot ce se mai intampla😘😘😘😘
Doamne ajuta! Ma bucur ca de data asta esti binencu hormonii. Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc acest +transfer, s-o fi lasat el asteptat cu un motiv. Iti tin pumnii!
Nu-mi vine sa cred ca au ieșit bine. Am Dozat progesteronul de 4 ori luna asta, sa fim siguri😂😂😂.
Dar azi, cu o zi de transfer am avut progesteronul 83.05 nmol(26.11 ng) și era peste limita superioara de interval pt faza luteala. Exista progesteron prea mare în etapa asta? (dr. A zis ca e ok). Am luat 4 lutinus pe zi (sâmbăta seara-2 și apoi 1-1--2) Și ce mi se pare iar neobișnuit e ca mâine e ziua 15 de cm și eu deja fac transferul cu blasto de ziua 5. Din ce am mai citit pe forum, se cam făcea transfer în ziua 20, 21. Misterioase chestii... 🙈🙈🙈. Aaa... Și endometru era înainte de lutinus 7mm dar arata foarte bine...Cam la limita cu grosimea.
Mulțumesc mult și revin cu vesti. 😘
Poate e peste limita superioara pt faza luteala insa tu esti pe faza luteala cu progesteron suplimentar la greu. Stai linistita ca e fff bine, eu inainte de transfer am avut si valori de sute :D si doc a zis ca e f bine (si a fost). Legat de ziua cm, iarasi nu iti face griji. Tu esti pe ciclu practic controlat, deja fereastra de implantare e controlata de 2 chestii: valoarea progesteronului inainte de start Lutinus si faptul ca iei progesteron de 5 zile. Adica mecanismul este deja initiat, iar acum totul e dat de evolutia hormonala. Acea valoare cheie e cea din ziua de dinaintea startului progesteronului, pt ca atunci se cam da startul mecanismului ferestrei de implantare; ca fereastra sa nu fie defazata, e important ca progesteronul sa fie mai mic de 1-1.5 inainte de start (altfel spus asta ar insemna la ovulatie sau la punctie). Daca e prea mare practic fereastra de implantare ar fi prea devreme fata de transfer.
Practic medicul probabil a hotarat asa bazandu-se clar pe niste repere: hormoni si endometru. Daca te mai lasa, era posibil ca progesteronul sa inceapa sa creasca si sa apara o defazare intre valoarea progesteronului si structura endometrului. Legat de grosime iarasi ti-as zice sa nu te ingrijorezi, el mai creste odata introdus progesteronul suplimentar in schema, cu siguranta acum e deja crescut in grosime si maine la momentul transferului va fi ff frumos.
Eu mereu o intreb pe dna doctor si de endometru, cum e, atunci pe masa la transfer, si zice ca e ff bine, nici macar nu il mai masoara, probabil se vede clar ca e cum trebuie.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.
eu 34 el 26 in 2016 cand am inceput.
2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti), 2 blasto, 6 morule.
ET1 Dec 2016 2 blasto, beta 49.9, SOE 7s.
FET2 Mar 2017 2 morule, beta negativ.
FET3 Aug 2017 2 morule, beta negativ.
FET4 Ian 2018 anulat-opriti din evolutie la decongelare).
FIV2 Mar 2018 (Unica Praga): 2 z3, 3 blasto.
ET4 Mar 2018 2 embrioni z3, beta negativ.
FET5 Iul 2018 2 blasto, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna/ASSMB): 4 blasto.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA, beta z8 34.5.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi si te rugam, mai ingaduie-ne o minune.
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Mon

Post by Mon » Thu Jan 21, 2021 7:01 pm

Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:45 pm
AlinaPufi wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:14 pm
Me123 wrote:
Sun Dec 27, 2020 5:51 pm
Buna fetelor.De foarte mult timp va urmăresc și nu am îndrăznit sa intervin.Pe scurt,am făcut fiv in luna Feb(sarcina oprită din evoluție in sapt 6)In luna Iunie am făcut Transfer de 2 embrioni(unul oprit din evoluție in sapt 6 și unul in sapt 9)După aceste dezamăgiri și după un chiuretaj oribil am hotărât sa iau o pauza.Acum in Ianuarie am planificat un nou embrio tranfer(mai am 4)dar de data aceasta doamna doctor mi-a propus sa l facem pe ciclu natural.Credeți ca sunt șanse mai mari?E greu de urmărit ovulatia?-mentionez ca am un ciclu regulat 27-28 zile.Va Multumesc mult și sper sa avem doar vesti frumoase.
Buna! Imi pare rau sa aud de experientele tale... eu am facut transfer pe ciclu natural. Si eu aveam un ciclu regulat, insa dupa stimulare si punctie mi se dereglase ovulatia, in sensul ca ovulam prea devreme(ziua 7) si endometrul nu apuca sa se dezvolte suficient pentru a sustine o implantare. La transferul reusit, totusi, ovulatia tot in ziua 7 s-a produs insa endometrul era perfect. Am urmarit ovulatia cu teste de ovulatie, incepand cu ziua 5, ca sa fiu sigura ca nu o ratez. In ziua cu testul pozitiv fugeam la clinica sa recoltez Lh, Estradiol si progesteron. La o zi sau doua dupa testul pozitiv m-au chemat pentru echografie ca sa confirmam ovulatia si sa vedem cum arata endometrul. Daca ovulezi in mod spontan, probabil ca transferul pe ciclu natural este o idee buna,pt ca nu ai organismul bombardat de hormoni.
Iti doresc ca luna ianuarie sa iti aduca un rezultat pozitiv, si ca bebe sa ramana cuminte in burtica 9 luni!
Multumesc foarte mult pentru răspuns.Din câte al observat și eu tot cam in ziua 7 ovulez.Îmi poți recomanda un test de ovulatie?Foloseam niște teste înainte care erau aduse din Rusia și erau super eficiente,dar la noi nu știu către ce sa ma directionez.🤗🤗🤗
Buna.Tot cautand experiente similare cu a mea, am regasit postarea ta, despre sarcini oprite in evolutie in primul trimestru. Imi pare foarte rau, sunt cam in aceeasi situatie, ma intreb daca ai facut vreo testare dupa chiuretaj, sau iei in calcul testarea genetica a embrionilor ramasi, eu iau in calcul fix asta, vreau sa inteleg ce se intampla. Mai am un embrion si eu, problema din cate vad nu ar fi implantarea, ci ducerea la bun sfarsit a sarcinii, care tine printre altele de calitatea embrionului...Ai mers mai departe cu transfer pe ciclu natural? ai testat embrionii? iti tin pumnii, mult succes!!
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2016 operatie inlaturare chist ovarian
2017 laparoscopie diagnostica, explorare trompe ok
2018 Iunie - IUI, negativ
2018 August - FIV 1 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni ziua 5
2018 Octombrie - FIV 2 - 4 ovocite, 4 embrioni ziua 5
2018 Decembrie - histeroscopie diagnostica, toate ok
2019 Ianuarie - ET1 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Martie - ET2 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Iunie - ET3 cu 1 blasto, beta negativ
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2019 Octombrie - laparoscopie, scos trompa stanga
2020 Septembrie - Test ERA complet, toate bune
2020 FIV 3 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni z5, congelati intrucat nu am avut rezultat ERA la timp
2020 ET 5 - transfer blastocist, SOE 8 sapt

Dana2020

Post by Dana2020 » Fri Jan 22, 2021 11:16 am

Mon wrote:
Thu Jan 21, 2021 7:01 pm
Me123 wrote:
AlinaPufi wrote:
Sun Dec 27, 2020 6:14 pm

Buna! Imi pare rau sa aud de experientele tale... eu am facut transfer pe ciclu natural. Si eu aveam un ciclu regulat, insa dupa stimulare si punctie mi se dereglase ovulatia, in sensul ca ovulam prea devreme(ziua 7) si endometrul nu apuca sa se dezvolte suficient pentru a sustine o implantare. La transferul reusit, totusi, ovulatia tot in ziua 7 s-a produs insa endometrul era perfect. Am urmarit ovulatia cu teste de ovulatie, incepand cu ziua 5, ca sa fiu sigura ca nu o ratez. In ziua cu testul pozitiv fugeam la clinica sa recoltez Lh, Estradiol si progesteron. La o zi sau doua dupa testul pozitiv m-au chemat pentru echografie ca sa confirmam ovulatia si sa vedem cum arata endometrul. Daca ovulezi in mod spontan, probabil ca transferul pe ciclu natural este o idee buna,pt ca nu ai organismul bombardat de hormoni.
Iti doresc ca luna ianuarie sa iti aduca un rezultat pozitiv, si ca bebe sa ramana cuminte in burtica 9 luni!
Multumesc foarte mult pentru răspuns.Din câte al observat și eu tot cam in ziua 7 ovulez.Îmi poți recomanda un test de ovulatie?Foloseam niște teste înainte care erau aduse din Rusia și erau super eficiente,dar la noi nu știu către ce sa ma directionez.🤗🤗🤗
Buna.Tot cautand experiente similare cu a mea, am regasit postarea ta, despre sarcini oprite in evolutie in primul trimestru. Imi pare foarte rau, sunt cam in aceeasi situatie, ma intreb daca ai facut vreo testare dupa chiuretaj, sau iei in calcul testarea genetica a embrionilor ramasi, eu iau in calcul fix asta, vreau sa inteleg ce se intampla. Mai am un embrion si eu, problema din cate vad nu ar fi implantarea, ci ducerea la bun sfarsit a sarcinii, care tine printre altele de calitatea embrionului...Ai mers mai departe cu transfer pe ciclu natural? ai testat embrionii? iti tin pumnii, mult succes!!
Buna Mon,
M am uitat in snatura ta si am observat ca ai o rata de 100% fertilizare si obtinere blastocisti, ceea ce e ff bine ( adica putin probabil sa fie probleme genetice). Din experienta mea as lua in calcul urmatoarele aspecte:
- administrarea de progesteron injectabil ( se gaseste f greu ) dupa transfer. Noi cam toate am sangerat puternic la 8 saptamani si eram sa pierdem sarcinile fara ca bebelusii sa aiba vreo problema. Eu la 6 saptamani aveam decolare si hematom. Dupa progesteronul injectabil si stat efectiv 2 saptamani in pat sarcina si a revenit.
- ar fi util sa faceti cariotipul (tu si sotul) si poate sa vb cu un genetician. Ar fi bine sa intrebi in familie daca exista rude care au avut pierderi de sarcina care sa indice o anumita boala.
- exista doua metode de biopsiere embrioni. Una urmareste cariotipul sa vada daca este vreo anomalie grava genetica (nu acopera toate anomaliile ci doar cele mai grave si evidente) si o metoda care cauta o animita anomalie genetica pe baza istoricului de familie si daca era rezultatele de la biopsia sarcinilor pierdute. Eu am facut trasfer cu embrion biopsiat si a fost ok.
- exista posibilitatea ca la nivelul uterului tau sa nu se dezvolte receptori de progesteron ( astfel degeaba ai progesteron in sange si vagin ca el nu ajunge destul la uter si implicit la bebe). In acest caz cel mai probabil ai endometrita cronica. Sincer eu am avut dar nu s a implantat nimic pana n am rezolvat o. Cu toate acestea am avut si eu doua extrauterine pe endometrita cronica. Pt a vedea daca ai endometrita cronica ar fi bine sa faci EMMA SI ALICE tot acolo unde se face ERA. ALICE vede daca exista o inflamatie cronica si EMMA vede disbioza. ( adica flora din uter). Cred ca ar fi bine sa ei niste lactobacili gen gynoflor ( asta mi s a recomadat mie).
Sper sa ti fi fost de ajutor si sa ne dai vesti minunate.
Numai bine,
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Jan 22, 2021 11:23 am

Buna tuturor! Nu am mai intrat de mult pentru ca nu am mai facut nimic. Astept de 1 an si 3 luni testarea embrioniilor si inca nu sunt gata. Am vrut sa mai fac o stimulare in toamna dar eu cu partenerul meu am luat CO vid si al meu a fost destul de rau, am crezut ca il pierd...Mi a trebuit cateva luni sa imi revin dupa virus. Cei de la Origyn spun ca o sa fie gata embrionii luna de vine... Oricum o sa mai fac o stimulare in caz ca nu o sa fie gata nici de data asta.
Bafta tuturor!! Va pup !
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Miha_80

Post by Miha_80 » Fri Jan 22, 2021 12:23 pm

Buna Georgi,

Dar de ce durează atât testarea genetica a embrionilor? Parca ziceai ceva de 3 luni...

Georgiana Mihai wrote:
Fri Jan 22, 2021 11:23 am
Buna tuturor! Nu am mai intrat de mult pentru ca nu am mai facut nimic. Astept de 1 an si 3 luni testarea embrioniilor si inca nu sunt gata. Am vrut sa mai fac o stimulare in toamna dar eu cu partenerul meu am luat CO vid si al meu a fost destul de rau, am crezut ca il pierd...Mi a trebuit cateva luni sa imi revin dupa virus. Cei de la Origyn spun ca o sa fie gata embrionii luna de vine... Oricum o sa mai fac o stimulare in caz ca nu o sa fie gata nici de data asta.
Bafta tuturor!! Va pup !
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2
Martie 2019 - embrioadoptie Cehia negativ
Iulie și August 2019 - 2 IUI cu sperma donata - negativ
Octombrie 2019 - fiv ovocite donate Cehia, [its a boy]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Jan 22, 2021 5:37 pm

Miha_80 wrote:
Fri Jan 22, 2021 12:23 pm
Buna Georgi,

Dar de ce durează atât testarea genetica a embrionilor? Parca ziceai ceva de 3 luni...

Georgiana Mihai wrote:
Fri Jan 22, 2021 11:23 am
Bafta tuturor!! Va pup !
Nu au umplut paieta cu nr necesar testarii si nu pot trimite biopsiile in strainatate. Au avut inchisa clinica, au ramas la un moment dat si fara embrioni. Sper ca nu mai dureaza mult...
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Meia

Post by Meia » Sat Jan 23, 2021 11:59 am

jurnaldefiv wrote:
Wed Jan 20, 2021 9:24 pm
Meia wrote:
Wed Jan 20, 2021 7:35 pm
jurnaldefiv wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:38 pm

Doamne ajuta! Ma bucur ca de data asta esti binencu hormonii. Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc acest +transfer, s-o fi lasat el asteptat cu un motiv. Iti tin pumnii!
Nu-mi vine sa cred ca au ieșit bine. Am Dozat progesteronul de 4 ori luna asta, sa fim siguri😂😂😂.
Dar azi, cu o zi de transfer am avut progesteronul 83.05 nmol(26.11 ng) și era peste limita superioara de interval pt faza luteala. Exista progesteron prea mare în etapa asta? (dr. A zis ca e ok). Am luat 4 lutinus pe zi (sâmbăta seara-2 și apoi 1-1--2) Și ce mi se pare iar neobișnuit e ca mâine e ziua 15 de cm și eu deja fac transferul cu blasto de ziua 5. Din ce am mai citit pe forum, se cam făcea transfer în ziua 20, 21. Misterioase chestii... 🙈🙈🙈. Aaa... Și endometru era înainte de lutinus 7mm dar arata foarte bine...Cam la limita cu grosimea.
Mulțumesc mult și revin cu vesti. 😘
Poate e peste limita superioara pt faza luteala insa tu esti pe faza luteala cu progesteron suplimentar la greu. Stai linistita ca e fff bine, eu inainte de transfer am avut si valori de sute :D si doc a zis ca e f bine (si a fost). Legat de ziua cm, iarasi nu iti face griji. Tu esti pe ciclu practic controlat, deja fereastra de implantare e controlata de 2 chestii: valoarea progesteronului inainte de start Lutinus si faptul ca iei progesteron de 5 zile. Adica mecanismul este deja initiat, iar acum totul e dat de evolutia hormonala. Acea valoare cheie e cea din ziua de dinaintea startului progesteronului, pt ca atunci se cam da startul mecanismului ferestrei de implantare; ca fereastra sa nu fie defazata, e important ca progesteronul sa fie mai mic de 1-1.5 inainte de start (altfel spus asta ar insemna la ovulatie sau la punctie). Daca e prea mare practic fereastra de implantare ar fi prea devreme fata de transfer.
Practic medicul probabil a hotarat asa bazandu-se clar pe niste repere: hormoni si endometru. Daca te mai lasa, era posibil ca progesteronul sa inceapa sa creasca si sa apara o defazare intre valoarea progesteronului si structura endometrului. Legat de grosime iarasi ti-as zice sa nu te ingrijorezi, el mai creste odata introdus progesteronul suplimentar in schema, cu siguranta acum e deja crescut in grosime si maine la momentul transferului va fi ff frumos.
Eu mereu o intreb pe dna doctor si de endometru, cum e, atunci pe masa la transfer, si zice ca e ff bine, nici macar nu il mai masoara, probabil se vede clar ca e cum trebuie.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.
După lupte grele🙈, joi am reușit primul transfer, fix la un an de la debutul Fiv-ului meu!! Totul a fost bine, endometrul arata "mișto", după părerea medicului, embrionasii.. la fel. Eu.. Foarte fericita ca am ajuns pana aici și doctorul... Parca mai bucuros ca mine😂😂😂. Acum îmi pun speranța în embrionasi și încerc sa fiu cât ma relaxata. Ce o fi, o fi!!!
Va îmbrățișez și va țin la curent cu noutăți. ❤️❤️❤️
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
2020 - start Fiv la Imed Sibiu.
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- martie 2020 pauza 3 luni(covid) - myo sun 2 plicuri /zi 3 luni
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.
- 30 ian 2021-z9 - beta 56.19❤️
- 01 feb 2021-z11 beta 153.3 ❤️
- 03 feb 2021-z 13 beta 501.23❤️
- 05 feb 2021- z15 beta 1635❤️... Programare eco 11.02

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sun Jan 24, 2021 9:44 am

Meia wrote:
Sat Jan 23, 2021 11:59 am
După lupte grele🙈, joi am reușit primul transfer, fix la un an de la debutul Fiv-ului meu!! Totul a fost bine, endometrul arata "mișto", după părerea medicului, embrionasii.. la fel. Eu.. Foarte fericita ca am ajuns pana aici și doctorul... Parca mai bucuros ca mine😂😂😂. Acum îmi pun speranța în embrionasi și încerc sa fiu cât ma relaxata. Ce o fi, o fi!!!
Doamne ajuta ca a decurs totul ok. Acum incepe marea asteptare. Dupa cat timp ti-a zis sa faci beta?
Mie deja la cel mai recent transfer dna doc a zis sa fac dupa o saptamana, in z7. Si la transferul cu baietelul m-a sfatuit sa fac destul de repede, in z8 atunci.
Oricum ar fi, indiferent cand testezi, iti doresc din suflet sa fie rezultatul pozitiv mult asteptat.
August 2019 - suntem parinti! mami si tati fericiti de bebe minunat Ianis Andrei[baietel] [heart]
FET7 Oct 2020 1 blasto 4AA, beta z7 24.9, z9 44.86, z11 27.67, sarcina biochimica.

Mon

Post by Mon » Mon Jan 25, 2021 4:54 am

Dana2020 wrote:
Fri Jan 22, 2021 11:16 am
Mon wrote:
Thu Jan 21, 2021 7:01 pm
Me123 wrote:

Buna Mon,
M am uitat in snatura ta si am observat ca ai o rata de 100% fertilizare si obtinere blastocisti, ceea ce e ff bine ( adica putin probabil sa fie probleme genetice). Din experienta mea as lua in calcul urmatoarele aspecte:
- administrarea de progesteron injectabil ( se gaseste f greu ) dupa transfer. Noi cam toate am sangerat puternic la 8 saptamani si eram sa pierdem sarcinile fara ca bebelusii sa aiba vreo problema. Eu la 6 saptamani aveam decolare si hematom. Dupa progesteronul injectabil si stat efectiv 2 saptamani in pat sarcina si a revenit.
- ar fi util sa faceti cariotipul (tu si sotul) si poate sa vb cu un genetician. Ar fi bine sa intrebi in familie daca exista rude care au avut pierderi de sarcina care sa indice o anumita boala.
- exista doua metode de biopsiere embrioni. Una urmareste cariotipul sa vada daca este vreo anomalie grava genetica (nu acopera toate anomaliile ci doar cele mai grave si evidente) si o metoda care cauta o animita anomalie genetica pe baza istoricului de familie si daca era rezultatele de la biopsia sarcinilor pierdute. Eu am facut trasfer cu embrion biopsiat si a fost ok.
- exista posibilitatea ca la nivelul uterului tau sa nu se dezvolte receptori de progesteron ( astfel degeaba ai progesteron in sange si vagin ca el nu ajunge destul la uter si implicit la bebe). In acest caz cel mai probabil ai endometrita cronica. Sincer eu am avut dar nu s a implantat nimic pana n am rezolvat o. Cu toate acestea am avut si eu doua extrauterine pe endometrita cronica. Pt a vedea daca ai endometrita cronica ar fi bine sa faci EMMA SI ALICE tot acolo unde se face ERA. ALICE vede daca exista o inflamatie cronica si EMMA vede disbioza. ( adica flora din uter). Cred ca ar fi bine sa ei niste lactobacili gen gynoflor ( asta mi s a recomadat mie).
Sper sa ti fi fost de ajutor si sa ne dai vesti minunate.
Numai bine,
Mersi mult pt sugestii, Dana! am investigat cariotipul pt noi si e normal, nici o problema, iar transferul acesta a reusit dupa ce am facut ERA, complet cu ALICE si EMMA. Am avut si eu o flora dezechilibrata si am luat lactobacili, chiar cred ca acest transfer a fost un succes de implantare datorita acestor teste. Cu atat mai mult nu inteleg ce s-a intamplat cu sarcina ulterior, nu am avut sangerari, doar simptomele clasice de oboseala maxima si foame mare, dar cu sarcina oprita la 8 sapt si tratament de sustinere progesteron, nu stiu, poate ai dreptate si am luat prea putin - 2 arefam seara, crinone dimineata, proluton injectabil o data la 3 zile ... Ma gandesc sa nu fi respins pe baza NK, dar astea mai mult la implantare actioneaza, nu? Acum sunt necajita ca am luat topogyne inainte de chiuretaj maine, si am eliminat ceva, sper sa accepte “proba” si sa faca biopsia ... nu am realizat ca dupa doar o pastila voi si elimina ceva :(( Sper sa mai ramana tesut pt chiuretaj, m-am fixat pe biopsie pt ca mai am un embrion fix la fel, si nu vreau sa transfer dc acesta a fost cu probleme :(( De aici inainte nici nu stiu incotro sa merg, doctora zice ca am calitatea slaba a embrionilor, ceea ce ma descurajeaza maxim, pe de alta parte, dc embrionii sunt buni si doar eu nu pot sustine, mai am optiune ...
Eu 37, sotul 38, deja 5ani de lupta; 2018- AmH 0.55, spermograma ok, fara alte probleme evidente
2015 SOE la 10s, sarcina obtinuta natural; in 2014 Amh 1.89, din pacate n-am incercat FIV
2016 operatie inlaturare chist ovarian
2017 laparoscopie diagnostica, explorare trompe ok
2018 Iunie - IUI, negativ
2018 August - FIV 1 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni ziua 5
2018 Octombrie - FIV 2 - 4 ovocite, 4 embrioni ziua 5
2018 Decembrie - histeroscopie diagnostica, toate ok
2019 Ianuarie - ET1 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Martie - ET2 cu 2 blasto, beta negativ
2019 Iunie - ET3 cu 1 blasto, beta negativ
2019 Septembrie - Punctie ovariana pe ciclu natural, din pacate nici un ovocit! ET4 cu ultimul blasto z5, beta pozitiv dar sarcina extrauterina
2019 Octombrie - laparoscopie, scos trompa stanga
2020 Septembrie - Test ERA complet, toate bune
2020 FIV 3 - 2 ovocite recoltate, 2 embrioni z5, congelati intrucat nu am avut rezultat ERA la timp
2020 ET 5 - transfer blastocist, SOE 8 sapt

MariaC

Post by MariaC » Tue Jan 26, 2021 9:01 am

Buna fetelor, as vrea sa va intreb cand e cazul de ovocite donate? Dupa ce ai incercat cat timp? M-ar interesa si un cost estimativ.. cat costa si cat timp dureaza? Sunt genul de persoana careia ii place sa stie toate optiunile
In noiembrie am incercat un fiv pe ciclu natural-fiv conventional si nu s-a fertilizat. Dorim sa incercam fiv pe ciclu natural cu icsi. M-ar ajuta sa stiu si de ovocite donate Va multumesc
Eu, el 31 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot
Eu cariotip - normal
Sep ‘19 AMH 1,32
Nov ‘19 - IUI nereusit
Ian ‘20 histeroscopie endometrita cronica + tratament
FIV 2 Feb ‘20 Menopur 150+Puregon 150 +0.05 gonapeptyl 8 ovocite- 2 fertilizate imsi -> un embrion z6
Iun ‘20 imunofenotipare limfocitara-valoare limfocite T helper si T supresoare crescuta
FET 24 August embrion z6 - negativ
Oct ‘20 AMH -1,25
Nov 20 - FIV ciclu natural -> un ovocit matur nefertilizat natural

Dana2020

Post by Dana2020 » Tue Jan 26, 2021 8:53 pm

MariaC wrote:
Tue Jan 26, 2021 9:01 am
Buna fetelor, as vrea sa va intreb cand e cazul de ovocite donate? Dupa ce ai incercat cat timp? M-ar interesa si un cost estimativ.. cat costa si cat timp dureaza? Sunt genul de persoana careia ii place sa stie toate optiunile
In noiembrie am incercat un fiv pe ciclu natural-fiv conventional si nu s-a fertilizat. Dorim sa incercam fiv pe ciclu natural cu icsi. M-ar ajuta sa stiu si de ovocite donate Va multumesc
Buna Maria,
In primul rand pe ce baza ai fost diagnosticata cu endometrita cronica: ochiometric ( adica s au vazut pete pe uter), ai facut biopsie si CD38, sau ai facut testul ALICE?
Ideea e ca endometrita cronica necesita mai multe runde de antibiotic. Cred ca e oportun sa nu treci peste endometrita cronica asa usor. Eu am avut nevoie de trei ture de antibiotic si ultima tura a fost tintita pe patogen ( adica nu antibiotic cu spectru larg).
Si eu am facut pe ciclul natural la Columna si am patit ca tine adica nu s a fertilizat ovocitul. Nu am fost incantata de laboratorul lor. Poate ar fi oportun sa schimbi laboratorul/clinica.
Esti tanara si nu cred ca problema e la ovocite. Cred sincer ca problema e la uter. Endometrita cronica nu lasa embrionul sa se implanteze.
Endometrita cronica da dezechilibru la nivel de flora uterina. Ar fi bine sa ei niste lactobacili vaginal( gynoflor mi au dat mie). Vorbeste si cu doctorul tau sau fa testul EMMA.
Mai e si problema ferestrei de implantare -test ERA.
Mult succes!
38 ani, AMH 5.6, 2 extrauterine ( 2004 si 2009; lipsa trompe)
FIV 1, 2 si 3 Szeged Ungaria, de fiecare data embrioni ok, rata fertilizare 100%, beta negativ
FIV 4 Acibaden Turcia (Taifun)- vreo 14 embrioni, embrioscop, transfer doi blastocisti, congelat 6 de ziua 5, beta negativ
Embrioniotransfer congelati Turcia - beta negativ
2014 Laparoscopie - un pic de endometrioza, hidrosalpinx pe restul de trompa ( de care nu știam)
2014 FIV Tutunaru București, 6 embrioni de ziua 5, transfer 2 minunați, beta negativ.
2014 Histeroscopie - cavitate uterina ok. Doctor Tutunaru nu explica rezultatele de la biopsie - dezamagita renunț sa mai fac transfer cu congelati la el - duc embrionii la Columna București
2015 ERA test Columna ( Dr Bucur) - rezultate bune pe ciclu natural
2015 Columna FIV pe ciclu natural ( 2 încercări) ovocite imature. Încercare transfer embrioni congelati Tutunaru - nu s-au decongelat deoarece au fost congelati rău ( 4 pe o paieta dupa o tehnologie învechita)
2018 dosar Ucraina pt mama surogat - m-au trimis sa fac AMH ul care a ieșit 5,6 - decid sa mai încerc un FIV
2018 încep pregatiri pt FIV Grecia (Andreas Vythoulkas) - fac histeroscopie unde se vede uter inflamator restul analizelor minunate. Doctorul imi da tratamentul de stimulare spunând ca e ok.
Între timp consult Origyn Iasi doctor Radu Maftei - diagnostic pe baza dosarului meu de endometrita cronica - biopsie CD38 confirmare endometrita fără a sti patogenul - confirmare diagnostic endometrita cu streptococ, dezechilibru flora bacteriana la nivel de lactobacili, fereastra implantare cu decalaj de o zi pe baza ERA+ALICE+EMA - tratament cu antibiotic țintit pentru streptococ, echilibrare flora bacteriana.
2018 FIV 7 Origyn Iasi - 11 embrioni de ziua 5 biopsiati, 7 minunați, 1 transferat conform rezultat ERA = BEBE [bebe]

MariaC

Post by MariaC » Wed Jan 27, 2021 2:44 pm

Multumesc Dana
Endometrita s-a observat in urma histeroscopiei facuta la Iasi cu medicul Maftei
S-au vazut niste pete, nu am facut alte investigatii si nici nu mi s-au cerut.
Tot acolo vom continua si cu fiv pe ciclu natural si icsi
Eu, el 31 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot
Eu cariotip - normal
Sep ‘19 AMH 1,32
Nov ‘19 - IUI nereusit
Ian ‘20 histeroscopie endometrita cronica + tratament
FIV 2 Feb ‘20 Menopur 150+Puregon 150 +0.05 gonapeptyl 8 ovocite- 2 fertilizate imsi -> un embrion z6
Iun ‘20 imunofenotipare limfocitara-valoare limfocite T helper si T supresoare crescuta
FET 24 August embrion z6 - negativ
Oct ‘20 AMH -1,25
Nov 20 - FIV ciclu natural -> un ovocit matur nefertilizat natural

Miha_80

Post by Miha_80 » Thu Jan 28, 2021 4:32 pm

Buna fetelor,

Ma adresez in special fetelor care au obținut o sarcina prin fiv și mai au embrioni congelati. Noi mai avem 2 embrioni și as vrea sa ii transfer după ce bebe împlinește 1 an, dar ma gândesc ca tratamentul de pregătire pt noul et sa nu afecteze alăptatul.
Jurnaldefiv ma poți ajuta, te rog? Mulțumesc! [floare]
Eu 40 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, HSG 2017 - trompe permeabile, histeroscopie Mai 2018 Ok, tiroidita autoimună, soțul 40 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
IIulie 2018 fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jan 28, 2021 9:25 pm

Miha_80 wrote:
Thu Jan 28, 2021 4:32 pm
Buna fetelor,

Ma adresez in special fetelor care au obținut o sarcina prin fiv și mai au embrioni congelati. Noi mai avem 2 embrioni și as vrea sa ii transfer după ce bebe împlinește 1 an, dar ma gândesc ca tratamentul de pregătire pt noul et sa nu afecteze alăptatul.
Buna Miha! Ma bucur mult sa mai citesc mesaje de la tine, ma bucur ca sunteti bine si iti tin pumnii pentru ce va doriti pe mai departe.
Din pacate nu te pot ajuta cu experienta personala in aceasta situatie; eu l-am alaptat pe bebe pana pe la 8-9 luni. Am reinceput pregatirile si am facut FET cand el avea 1 an si 2 luni si era exclusiv pe formula de lapte praf (si bineinteles hrana solida).
Categoric trebuie sa discuti cu medicul tau legat de cum influenteaza alaptarea. Depinde ff mult de protocolul pe care ti-l va indica (FET pe ciclu natural, controlat sau chiar cu doze mici de "stimulare"); si sunt 2 aspecte, cum influenteaza tratamentul lactatia in sine dar si daca nu o influenteaza in sensul scaderii, daca hormonii si toata medicatia trece si in laptele matern deci ajunge la bebe atunci iarasi e o discutie.
Imi pare rau ca nu am un raspuns cu care sa te pot ajuta, poate mai citesc fete care sunt in aceeasi situatie si ne spun cum au facut exact.
Te imbratisez! Asteptam vesti bune de la tine.

Miha_80

Post by Miha_80 » Fri Jan 29, 2021 10:43 am

jurnaldefiv wrote:
Thu Jan 28, 2021 9:25 pm
Miha_80 wrote:
Buna fetelor,

Buna Miha! Ma bucur mult sa mai citesc mesaje de la tine, ma bucur ca sunteti bine si iti tin pumnii pentru ce va doriti pe mai departe.
Din pacate nu te pot ajuta cu experienta personala in aceasta situatie; eu l-am alaptat pe bebe pana pe la 8-9 luni. Am reinceput pregatirile si am facut FET cand el avea 1 an si 2 luni si era exclusiv pe formula de lapte praf (si bineinteles hrana solida).
Categoric trebuie sa discuti cu medicul tau legat de cum influenteaza alaptarea. Depinde ff mult de protocolul pe care ti-l va indica (FET pe ciclu natural, controlat sau chiar cu doze mici de "stimulare"); si sunt 2 aspecte, cum influenteaza tratamentul lactatia in sine dar si daca nu o influenteaza in sensul scaderii, daca hormonii si toata medicatia trece si in laptele matern deci ajunge la bebe atunci iarasi e o discutie.
Imi pare rau ca nu am un raspuns cu care sa te pot ajuta, poate mai citesc fete care sunt in aceeasi situatie si ne spun cum au facut exact.
Mulțumesc, Jurnalut! Ma bucur și eu sa citesc despre tine. O sa vorbesc cu medicul la controlul de 1 an de la naștere, pana atunci voiam doar sa îmi fac o idee.
Mai ai embrioni congelati?
Doamne ajuta sa ne iasă planul! [crossfingers

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Jan 29, 2021 1:25 pm

Miha_80 wrote:
Fri Jan 29, 2021 10:43 am
jurnaldefiv wrote:
Thu Jan 28, 2021 9:25 pm
Miha_80 wrote:
Buna fetelor,

Mulțumesc, Jurnalut! Ma bucur și eu sa citesc despre tine. O sa vorbesc cu medicul la controlul de 1 an de la naștere, pana atunci voiam doar sa îmi fac o idee.
Mai ai embrioni congelati?
Doamne ajuta sa ne iasă planul! [crossfingers
Mai avem, da.... 2 aici in Romania si 1 la Praga.

Meia

Post by Meia » Sat Jan 30, 2021 1:18 pm

jurnaldefiv wrote:
Sun Jan 24, 2021 9:44 am
Meia wrote:
Doamne ajuta ca a decurs totul ok. Acum incepe marea asteptare. Dupa cat timp ti-a zis sa faci beta?
Mie deja la cel mai recent transfer dna doc a zis sa fac dupa o saptamana, in z7. Si la transferul cu baietelul m-a sfatuit sa fac destul de repede, in z8 atunci.
Oricum ar fi, indiferent cand testezi, iti doresc din suflet sa fie rezultatul pozitiv mult asteptat.
Primul beta azi, ziua 9 de la mult asteptatul transfer 56.19🎉🎉🎉🎉🎀🎁🍀. Sunt asa de fericita. Nici nu realizez. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine pana la capat.
Va pup fetelor dragi și va doresc sa vi se împlinească visul cel Mare ❤️❤️❤️❤️
Eu 39. El 41
2018 - start investigații după ce o sarcina se lasă așteptată de mai bine de 2 ani.
2019 - 2 IUI nereusite
2020 - start Fiv la Imed Sibiu.
- ianuarie 2020 stimulare Menopur(cu diphereline din ziua 21 0,1) oprita după 6 zile... Răspuns nesatisfacator
- martie 2020 pauza 3 luni(covid) - myo sun 2 plicuri /zi 3 luni
- mai 2020 început stimulare 2-protocol scurt cu Pergoveris 350ui/zi, orgalutran, declasansare cu ovitrelle: 13 ovocite, 7 fertilizare, 4 blasto ziua 5 all freeze(progesteron mare înainte de declansare)
- iulie, august, sept, Oct, nov 2020- pregatire ET ciclu controlat cu femoston...toate anulate (progesteron mare înainte de start Lutinus)
- ian 2021 pregătire ET(cycloprogynova, medrol, lutinus) dozari hormonale ok(finally!!). Transfer 2 blasto de ziua 5 în data de 21.01.2021🤗🤗🤗.
- 30 ian 2021-z9 - beta 56.19❤️
- 01 feb 2021-z11 beta 153.3 ❤️
- 03 feb 2021-z 13 beta 501.23❤️
- 05 feb 2021- z15 beta 1635❤️... Programare eco 11.02

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Sat Jan 30, 2021 2:41 pm

Meia wrote:
Sat Jan 30, 2021 1:18 pm
jurnaldefiv wrote:
Sun Jan 24, 2021 9:44 am
Meia wrote:
Primul beta azi, ziua 9 de la mult asteptatul transfer 56.19🎉🎉🎉🎉🎀🎁🍀. Sunt asa de fericita. Nici nu realizez. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine pana la capat.
Va pup fetelor dragi și va doresc sa vi se împlinească visul cel Mare ❤️❤️❤️❤️
Si uite ca asteptarea lunga a fost cu noroc!
Doamne ajuta, de acum dublare perfecta si totul sa fie bine pana la capat.

OanaCristina

Post by OanaCristina » Sun Jan 31, 2021 12:19 am

Miha_80 wrote:
Buna fetelor,

Buna. Eu am vrut sa fac un nou transfer dupa ce a facut bebe 1 an. Inca alaptam iar dna doctor a spus ca ne incurca treaba asta si sa revin cand inchei cu alaptatul. Sincera sa fiu, nu stiu sa-ti spun daca problema este ca tratamentul ajunge in lapte sau ca influenteaza cumva din punct de vedere hormonal. Cert este ca a fost categorica, un nou transfer dupa ce opresc alaptatul. 🙂

od34

Post by od34 » Mon Feb 01, 2021 10:48 am

Buna tuturor!

De-a lungul anilor am citit constant acest forum in perioadele in care am incercat sa raman insarcinata.
Eu locuiesc in Germania si aici asigurarea acopera o parte din costuri, ceea ce face ca cel putin aceasta parte sa nu reprezinte un stres.
Dupa 7 luni de stimulare a venit recomandarea din partea clinicii de fertilitate ca cea mai buna solutie ar fi FIVul.
Mentionez ca nu exista o cauza clara a infertilitatii, in afara de mici probleme cu tiroida care a fost tinuta totusi sub control si o endometrioza usoara(in 2015 am avut o interventie laparoscopica pentru verificare trompelor si in timpul acestei interventii s-au eliminat si niste aderente , insa medicul chirurg a mentionat ca nu este ceva ce ar impiedica aparitia unei sarcini).
Am un medic care a reusit sa imi castige increderea prin felul ei de a fi, foarte calda dar si directa in acelasi timp. In decembrie 2016 au fost obtinuti 10 foliculi din care 10 s-au fertilizati. Datorita unei hiperstimulari usoare, medicul a decis ca nu este in regula sa facem un transfer fresh, asa ca primul transfer a fost in ianuarie 2017 cu doi embrioni (primul test usor pozitiv, apoi au scazut valorile sub 5), al doilea transfer din februarie cu un embrion cu valori pozitive, insa nu foarte mari, iar al treilea transfer in luna urmatoarea care a rezultat intr-o fetita minunata care acum are 3 ani.
In urma acestei proceduri fiv au ramas 4 embrioni congelati pe care i-am transferat vara trecuta, din al doilea transfer rezultand o sarcina biochimica.
Initial am spus ca nu vom mai incerca inca o procedura deoarece implicatiile psihologice sunt destul de mari si acum suntem responsabili sa crestem si un copil si nu vrem sa dam si in alte probleme. In acests ens, in decembrie chiar am dat toate hainele mele de gravida, carut, scoica si tot ce am putut sa mai dau, convinsa fiind ca nu voi mai incerca.
Insa saptamana trecuta am hotarat spontan ca vom mai face totusi o procedura FIV pentru ca altfel as ramane cu senzatia ca nu am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ii ofer fetitei mele o sora sau un frate (ma gandesc ca e foarte bine pentru ea, mai ales ca noi nu avem familia extinsa aici). Sa zicem ca acest argument l-a convins si pe sotul meu sa mai incercam o data. Fix in aceeasi zi am sunat la clinica si doctorita m-a primit a doua zi in pauza ei de pranz :). Acum asteptam sa vina aprobarile de la casa de sanatate si urmeaza ca la urmatorul ciclu menstrual sa inceap stimularea. Voi face un dozaj mai mic decat data trecuta in speranta ca voi reusi si un transfer fresh. Sper ca va merge.
Am din nou emotii, desi tot citind statistici, ar fi sanse mai mari sa obtin din nou o sarcina dupa una reusita. Dar la fel de bine trebuie sa fiu constienta ca pot fi si de cealalta parte a statisticii care nu va obtine o sarcina viabila. Foarte multe sentimente amestecate.
Infertilitate din cauze necunoscute, 28 de ani si eu si sotuleu prima vizita la o clinica de fertilitate (2016)
2016 - 7 stimulari fara niciun rezultat, recomandare FIV
Decembrie 2016 - Inceput proceduri FIV si obtinere 10 ovocite fertilizate, insa totul congelat datorita unei hiperstimulari
Ianuarie 2017 - FET1 cu doi embrioni - valori slab pozitive
Februarie 2017 - FET 2 cu un embrion - valori mult mai bune, sarcina biochimica
Martie 2017 - FET 3 cu doi embrioni - valori foaaarte pozitive la testele de sange apoi sarcina confirmata si ecografic [gravida]
Noiembrie 2017 - mamica de fetita [fetita]
Iulie 2020 - FET 4 cu un embrion - test slab pozitiv, apoi au scazut valorile
August 2020 - FET 5 cu un embrion - sarcina biochimica

Pentru final de februarie 2021 planuit un nou FIV

Post Reply