FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
sophie76

Re: FIV in Romania

Post by sophie76 » Tue Dec 15, 2009 12:06 pm

Aura tin pumnii sa vii cu beta mare azi.
Eu testul l as putea face la sf saptaminii, dar am facut un pregnyl si mai astept pina luni.

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 15, 2009 6:11 pm

Auras, sa vii cu vesti bune :ymhug: :ympray:
Sophie, iti doresc week-end rapid:) si bafta si tie luni :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

aura81

Post by aura81 » Wed Dec 16, 2009 9:52 am

AM PIERDUT O LUPTA . NU CREDEAM K O SA PIERD. TESTUL DE SANGE A FOST NEGATIV. INCERC SA MA RIDIC SA MERG MAI DEPART. NU CREDEAM CA ESTE ASA GREU SI ASA DUREROS. MULTUMESC CA MI ATI FOST ALATURI :(

sophie76

Post by sophie76 » Wed Dec 16, 2009 11:49 am

aura, imi pare sincer rau , mult curaj sa mergi mai departe!!

Loredana

Post by Loredana » Wed Dec 16, 2009 5:35 pm

Aura fii tare :ymhug: .Imi pare rau ca ai pierdut prima lupta dar razboiul o sa-l castigi pt ca tu esti o invingatoare.Sunt convinsa!

infertilitate tubară

felicioc

Post by felicioc » Wed Dec 16, 2009 6:46 pm

Offf, Aura... :(

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Dec 16, 2009 7:27 pm

Aura, imi pare nespus de rau!! Stiu ca ti se pare ca ti-a picat cerul in cap, dar din experienta iti spun: te vei ridica si o vei lua de la capat. Deja vorbesti de "o lupta pierduta", iti doresc sa fie cat mai scurt razboiul din care vei iesi victorioasa. Tu ai enormul avantaj de a fi foarte tanara, ai tot timpul de partea ta. Rabdare, putere si credinta iti urez. Te imbratisez. Nu uita ca si sotul tau sufera, sa fii rabdatoare cu el, sa te arati optimista, sa depasiti impreuna esecul asta.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 17, 2009 1:02 am

Aura, m-am gandit din nou la tine. O sa iti fie tare greu zilele urmatoare, mai ales ca vin si sarbatorile. Sa nu te dai batuta, sa nu te lasi invinsa de depresie. Sa vorbesti cu noi. Daca nu ai cu cine vorbi in viata reala, te rog sa vorbesti cu noi, aici. Conteaza foarte mult sa nu te simti singura, sa nu te insingurezi, sa nu te izolezi. Iti mai amintesti de bebelusii Elenei? Si ea a trecut prin esec, si ea a crezut ca poate ei nu ii este dat sa aiba copii si azi se pregateste sa le faca brad. La anul facem si noi! Daaaa?
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Thu Dec 17, 2009 7:38 am

Aura imi pare sincer rau..te inteleg si stiu prea bine prin ce treci..
Am trecut si eu prin asta de doua ori si uite ca Dumnezeu ne-a ajutat pana la urma si mai avem putin si ne vom vedea visul cu ochii!
Si la voi va fi la fel candva, trebuie sa crezi in sansa ta si sa nu renunti. Stiu cat e de greu, te intrebi mereu "de ce pt noi e asa de greu" sunt dati cand ti se pare imposibil. Pe mine speranta continua (uneori ma gandeam eu - chiar prosteasca) m-a facut sa trec peste fiecare esec si sa pot sa-mi vad de viata.
Asa cum zice si Raluca: la anul veti face si voi bradut!

Te imbratisez! :ymhug: [floare]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

aura81

Post by aura81 » Thu Dec 17, 2009 12:12 pm

sigur voi face intr un an un bradut pentru puiul meu. da voi reusi sa merg mai departe. o sa inving. eu nu prea stiu sa pierd. va veni si ziua mea. multumesc fetelor. v am citit cu lacrimi in ochi emotionata ca ati fost langa mine. multumesc. o sa va dau si vesti bune :ymhug:

Loredana

Post by Loredana » Sat Dec 19, 2009 12:31 pm

Fetelor,m-am hotarat!Am gasit si de unde sa imprumut 2000 de euro fara dobanda si rambursabili in cativa ani:).Acum ma macina gandul unde sa fac fiv-ul. Eram hotarata sa-l fac cu prof. Marinescu dar m-a dezamagit nereusita Aurei la Giulesti. Oare asa o fi?? Se fac loturi??? Stiu ca fiecare cu problemele lui dar totusi...e cineva care a reusit din prima cu dansul? M-ar tenta si Ungaria dar e prea departe de mine. Nici cu Bucurestiul n-o sa-mi fie usor dar macar e vb de 250 km si e in Rom. Voi ce ma sfatuiti sa fac? As fi dispusa sa dau si 3000 la o clinica privata daca as sti ca sansele sunt mai mari decat la Giulesti. Va rog sa-mi spuneti parerile voastre. Vreau sa incep anul cu dreptul si sa nu am indoieli dupa ce aleg. Va pup.

infertilitate tubară

bettyro

Post by bettyro » Sun Dec 20, 2009 9:07 am

Aura,multa putere sa treci peste aceste zile mai grele.ai incredere ca va fi o zi cand iti vei vedea visul implinit.multa rabdare si de la mine: [floare] :ymhug:

mirimir

Post by mirimir » Tue Dec 22, 2009 12:15 pm

Loredana wrote:Fetelor,m-am hotarat!Am gasit si de unde sa imprumut 2000 de euro fara dobanda si rambursabili in cativa ani:).Acum ma macina gandul unde sa fac fiv-ul. Eram hotarata sa-l fac cu prof. Marinescu dar m-a dezamagit nereusita Aurei la Giulesti. Oare asa o fi?? Se fac loturi??? Stiu ca fiecare cu problemele lui dar totusi...e cineva care a reusit din prima cu dansul? M-ar tenta si Ungaria dar e prea departe de mine. Nici cu Bucurestiul n-o sa-mi fie usor dar macar e vb de 250 km si e in Rom. Voi ce ma sfatuiti sa fac? As fi dispusa sa dau si 3000 la o clinica privata daca as sti ca sansele sunt mai mari decat la Giulesti. Va rog sa-mi spuneti parerile voastre. Vreau sa incep anul cu dreptul si sa nu am indoieli dupa ce aleg. Va pup.
Din pacate nimeni nu-ti poate spune"acolo vei reusi ".Eu pana m-am hotarat asupra clinicii, am cules informatii despre foarte multe, am trimis analizele la multe clinici de afara.Ai incredere in ceea ce hotarasti,culege cat mai multe informatii si la un moment dat, vei stii unde sa mergi.Multa bafta.

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 22, 2009 7:27 pm

Mirimir, iti multumesc ca mi-ai raspuns si speram sa stau de vb cu tine daca ai timp.Se pare ca ti-am transmis telepatic.:).Te rog, daca vrei ..as vrea sa vb mai multe despre Medlife.Trebuie sa ma hotarasc f repede pt k nu mai am timp de pierdut. :-* Stiu ca este f greu sa aleg si nici nu ma astept ca cineva sa ma asigure de reusita dar mi-as dori sa-mi impartasiti gandurile si parerile voastre si propria experienta iar eu sa trag concluziile.Va rog sa ma ajutati.Multumesc! :ymhug:

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 22, 2009 7:42 pm

Loredana, eu ma bucur mult ca ai reusit sa faci rost de banuti si ca esti hotarata sa treci rapid la fapte. Sa fie intr-un ceas bun!

Eu sunt ultima care poate sa te consilieze referitor la clinicile din Romania, dar sper din suflet sa poti discerne printre informatiile de tot felul care exista si sa faci alegerea norocoasa.

Dar un sfat pot sa iti dau: imi amintesc ce ziceai de ecografii ambigue - inainte de fiv, baga o histeroscopie de control, sa fii sigura ca uterul e ok.

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 22, 2009 8:25 pm

Ralu...100% verific uterul si nu ma mai duc la Cv pt ca am impresia ca si a treia oara dau banii de pomana. Mai bn ii pastrez pt prima consultatie la clinica unde o sa fac fiv-ul.M-am gandit ca cel mai bine este sa iau legatura cu medicul pe care o sa-l aleg sa-mi faca fiv-ul si sa-i spun ce vreau..adik verificarea uterului care e cu semnul intrebarii, eventual sa verifice f bn si trompa sa nu am hidrosalpinx si apoi spermograma care n-am habar cum o sa fie(n-a verificat niciodata) si nu in cele din urma hormonalele care sper sa fie bune desi sunt cam ingrijorata ca ultimele doua menstre au fost neregulate. Sper sa nu ingros randurile mutantelor:(..nu de alta dar am destule probleme..
Sunt bucuroasa ca in sfarsit am gasit resursele necesare sa putem visa la fiv si am intrat in criza de timp pt ca vreau sa culeg cat mai multe informatii in timp scurt si in final sa fiu impacata cu alegerea pe care am facut-o.Vreau sa fac programarea cat mai repede.Raluca..poate ma vor consilia fetele ...sper...si le rog inca odata . [floare]

infertilitate tubară

Elenada

Post by Elenada » Tue Dec 22, 2009 10:39 pm

Loredana din pacate nimeni nu iti poate garanta reusita. Eu primul fiv l-am facut cu Dr. Dracea si nu am reusit desi ea are destul de multe reusite. Nu a fost sa fie pt mine. Eu am reusit in Austria dar la fel au fost si alte fete care au facut acolo si nu au reusit. Cred ca e importanta experienta medicului cu care faci fivul si mai ales a embriologului dar cred cel mai mult tine de noroc.

Iti doresc mult noroc sa faci o alegere buna si la anu sa iti tii copilasul in brate.

Aura te imbratisez cu drag. Esti o luptatoare si vei reusi cu siguranta.

Va pup fetelor si va doresc tuturor ca 2010 sa va aduca copilasul mult dorit
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 22, 2009 11:02 pm

Iti multumesc mult Elena si sper ca urarile voastre de bine sa se materializeze.Chiar mai devreme citeam despre d-na dr. Laura Dracea dar am inteles ca s-a mutat de la Giulesti iar eu intentionez sa reduc pe cat posibil costurile si ma gandeam in primul rand la Giulesti si la Med Life pt ca din preturile pe care le avem pe site deduc ca sunt cele mai accesibile pt situatia mea financiara. Iti multumesc mult ca ti-ai rapit din pretiosul timp si mi-ai scris si vreau sa iti urez multa sanatate pt ingerasii tai si pt familia ta si sa stii ca urmaresc mereu pozele pe care le adaugi cu bebi si deseori imi dau lacrimile. Te imbratisez si iti multumesc inca odata pentru sprijin.Stiu ca tu ai facut in Austria fiv dar eu incerc sa ma limitez momentan la Romania..sa imi incerc ``norocul`` acasa..din mai multe motive.
Cu bine! :ymhug:

infertilitate tubară

aura81

Post by aura81 » Wed Dec 23, 2009 7:19 am

fetelor ce mai faceti? vesti noi??? in ziua in care am facut eu testul 3 au fost pozitive din 9 si 1 a fost cu sarcina extrauterina. cand e sa fie este. oriunde te ai duce daca Dzeu vrea o sa se prinda.Offfffffffffffffffffff D zeu unele dintre noi ne cam pierdem speranta si credinta. Cand am venit de la Buc dupa ce am aflat de nereusita era una in tren cu 6 copii cersea. Iiam spus k dak nu iese in acea clipa din compartiment o omor. Toata lumea se uita ciudat, mie imi siroiau lacrimile pe fata si ma intrebam ea de ce are copii??????????????? de ce???// eu ce am facut?????????? de ce nu ne vede D zeru si pe noi, de ce nu ma vedea cand plingeam si ma rugam k cei 2 embrioni sa ramana acolo. de ce nu ma vedea k pling pe strada cand vad un copil si imi pun intrebarea cand voi avea si eu?? dar si voi stiti cum este. voi merge mai departe dar ranita, cu sufletul sfasiat, cautand putere sa ma ajute sa reusesc si eu intr o zi, sa vina si acel an in care voi face bradut puiului meu, sa vina acea zi in care sa l duc la garadinita si asa mai departe.............

Elenada

Post by Elenada » Fri Jan 01, 2010 3:32 pm

Aura eu cred ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi. Va veni si bebe atunci cand o sa considere El ca va fi momentul. Nu iti pierde increderea si lupta pentru ceea ce iti doresti oricat de greu iti va fi. Te imbratisesz cu drag. :ymhug:

Loredana multa bafta iti doresc.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Post Reply