FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Loredana

Re: FIV in Romania

Mesajde Loredana » Sâm Ian 02, 2010 11:09 am

Multumesc mult Elena :ymhug:
Aura, iti doresc multa putere sa depasesti cu bine momentele astea de deznadejde si sa reusesti sa o iei de la capat :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

aura81

Mesajde aura81 » Lun Ian 04, 2010 9:15 am

va multumesc tuturor. da vom reusi. nu ne dam batute.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Ian 17, 2010 11:36 am

io2010 scrie:Buna fetelor,
Ma numar printre aspirante la aducerea pe lume a unui bebe.Se pare ca ne confruntam cu o infertilitate de cauza neprecizata. Anul trecut am facut 3 IA-uri -nereusite in final. Anul acesta am schimbat medicul si clinica. Am ales Medlife, doctor Dragos Albu. Am fost la prima consultatie, impresia a fost una buna. Se pare ca vom merge pe FIV. Care dintre voi ati mers la aceasta clinica si ati recurs la aceasta metoda? As vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra.Pupicei
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

ydy

Fiv-uri nereusite

Mesajde ydy » Sâm Feb 13, 2010 4:04 pm

Buna fetelor tocmai sunt dupa al 3-lea fiv nereusit, sunt disperata si aproape fara speranta.La inceput am crezut ca problema mea se va rezolva cu Fiv avand in vedere ca nu am probleme majore.Am 31 de ani, dupa laparo si o sarcina extrauterina,dupa care am ramas doar cu o trompa si aia se pare defecta am ajuns la fiv.Sotul e ok si cam astea ar fi problemele mele si totusi nu se intampla.Mi-a disparut orice speranta, oare voi reusii vreodata ??

Elenada

Mesajde Elenada » Sâm Feb 13, 2010 4:15 pm

ydy atata timp cat nu te vei da batuta vei reusi. stiu ca un esec dupa altul nu iti da putere dar trebuie sa lupti. cazi jos te ridici si tot asa pana cand intr-o zi iti vei tine puiul in brate si atunci vei realiza cat de mult a meritat tot chinul.
Bafta multa
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

ydy

Mesajde ydy » Sâm Feb 13, 2010 4:21 pm

Mersi ptr incurajari Elenada si felicitari ptr copilasii tai.Tu cand ai reusit?Poti sa-mi spui ceva de calitatea embrionilor.Cred ca depinde f mult de calitatea lor.Din astea 3 incercari ale mele doar la al 2 lea embriotransfer au fost toti clasa A, cand s-a prins unul dar nu stiu din ce motive nu a mai evoluat.La al 2-lea beta HCG a crescut f putin.Si asa esecul s-a produs din nou

Elenada

Mesajde Elenada » Sâm Feb 13, 2010 4:32 pm

ydy eu am facut doua fivuri. Primul l-am facut la Giulesti si al doilea in Austria. la noi a fost problema de infertilitate masculina. La primul fiv din 10 ovocite s-au fecundat 8 iar in a treia zi la transfer am avut un embrion de 6 celule cu fragmentatii si unul de 4 celule cu fragmentatii. Nu s-a prins nici unul. La al doilea fiv am ales Austria pt ca aveau o metoda mai buna de sortare a spermatozoizilor. Am avut tot 10 ovocite si tot 8 embrion. In ziua 3 la transfer aveam 7 embrioni din care 6 de 8 celule si unul de 7 celule. Cred ca din cei 7 mai erau unu doi cu ceva fragmentatii dar dr mi-a spus ca sunt buni. Am transferat 3 embrioni perfecti iar rezultatul il vezi la semnatura.
Poate ca ar trebui sa faci si ceva investogarii sa vezi din ce cauza s-a oprit din evolutie sarcina.
Poti sa intri pe subiectul de trombofilie si fetele de acolo te vor indruma ce analize ar trebui facute.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

ydy

Mesajde ydy » Sâm Feb 13, 2010 8:56 pm

Ti-am vazut piticii Elenada sa-ti traiasca si sa fiti fericiti cu ei.Am si eu o rugaminte poti sa-mi dai cateva detalii despre fiv-ul din Austria.Cat costa, iti explica, sunt buni profesionisti, mi-ai recomanda sa merg acolo? Daca poti sa-mi dai si niste detalii legate de tratamentul de stimulare cum decurge avand in vedere ca e in Austria, si apoi cu ce medic ai continuat sarcina?Ce analize sau ceva in plus fata de ce se face in Romania ai facut?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Feb 13, 2010 9:13 pm

Ydy, exista un topic despre fiv in strainatate viewtopic.php?f=2&t=4&start=0 , Elena a povestit acolo de mai multe ori, citeste-l pe indelete si apoi adreseaza intrebarile suplimentare despre clinica din Viena pe topicul respectiv, Elena iti va raspunde cu placere!

Bun venit si mult succes! :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

ydy

Mesajde ydy » Sâm Feb 13, 2010 11:09 pm

Buna fetelor, sunt noua pe forum, problema mea e ca am facut 2 fiv-uri nereusite, 1 reusit BHCG=113 dar nu s-a mai dublat si l-am pierdut.Problema mea e ca nu mai am o trompa dupa o sarcina extrauterina iar cealalta nu e buna dupa o investigatie prin laparo, sotul e bine.A mai avut cineva aceasta pb si pana la urma a reusit? Cred ca f imp e calitate embrionilor, dupa parerea mea reusita mea a fost atunci cand am avut doar embrioni f buni, dar nu stiu de ce nu a evoluat

ydy

Mesajde ydy » Sâm Feb 13, 2010 11:12 pm

Fiv-urile le-am facut in Romania ma gandesc sa-ncerc si la o clinica din afara tarii, poate sunt embriologi mai buni sau o schema de stimulare prin care sa se obtina embrioni de calitate.Din cele 3 fiv-uri doar la cel reusit dar nefinalizat am avut 3 embrioni de clasa A,de 16 si 8 cel

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Feb 14, 2010 12:02 am

Am postat pe blog inregistrarea integrala a emisiunii despre infertilitate si fiv cu dna dr. Gabriela Cotarcea: http://infertilitate.com/2010/02/14/dr- ... tilitatea/

Faceti-va timp sa o urmariti (dureaza o ora), emisiunea raspunde la multe intrebari (este o emisiune generalista, subiectele sunt abordate pentru publicul larg, deci sunt si multe aspecte pe care noi, care din pacate ne confruntam de mult timp cu infertilitatea si am fost nevoiti sa citim mult despre subiect, le stim), iar dna doctor Cotarcea este carismatica, vorbeste liber si bine, emisiunea e alerta si vie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Apr 04, 2010 10:14 pm

Ale33 scrie:Bine (ca) v-am gasit!
As fi recunoscatoare oricui imi poate da ceva detalii despre FIV-ul cu ovule donate. Am 33 de ani si, din cauza unor operatii pentru endometrioza, am ramas doar cu o bucatica de ovar care nu mai raspunde stimularilor. Deocamdata in Romania orice intentie de donare de ovule - de catre pacientele care deja fac FIV si ar fi de acord sa doneze ce ramane - moare in fasa, probabil in urma scandalului Sabyc. Singura solutie recomandata (de doctorii de la Bucuresti si Brasov) este gasirea unei donatoare cu care sa fac un act notarial solid si apoi sa o aduc de mana la tratament. Cum nu gasesc in jurul meu pe nimeni in sensul acesta, orice recomandare spre o clinica unde sa existe si banca de ovule ar fi binevenita. Daca stiti vreuna care sa nu implice costuri uriase, cu atat mai bine.
Ar fi grozav ca noile reglementari de la Ministerul Sanatatii sa includa si problema donarii de ovule...
Multumesc.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Apr 04, 2010 10:14 pm

RalucaBonzi scrie:Ale, imi pare rau ca esti nevoita sa faci apel la donatoare. Cred ca azi problema e foarte delicata si dificila in Romania, dupa scandalul Sabyc. Da, aspectul ar trebui reglementat, dar nu prin ordine/programe ale Ministerului Sanatatii, ci prin legea "mare", legea reproducerii umane asistate medical, care se lasa asteptata.

Zici tu ca vrei o clinica de incredere si care sa nu coste mult... Eu din lecturile mele nu stiu, poate te va putea ajuta altcineva, care locuieste in tara. Stiu ca Giulestiul are teoretic banca de ovule, dar in mod practic, nu e prea functionala ca nu prea au "material", tocmai pentru ca greu se gasesc donatoare "spontane", care sa doneze din proprie initiativa. Ma tem ca tot pe tine cade sarcina de a identifica donatoarea. Iti tinem pumnii!

PS: Daca ai avea resurse, in Spania este legala donarea de ovule si practicata intens. Dar costa multicel.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Apr 04, 2010 10:15 pm

Ale33 scrie:Raluca, iti multumesc de raspuns. Mai sap si va dau de stire daca apare vreo solutie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Apr 04, 2010 10:16 pm

monaramona scrie:as dori sa va ajut, stiu ce inseamna sa te chinui cu o astfel de problema. cautati-ma la mona_miu2000
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AleDutulescu

Mesajde AleDutulescu » Dum Apr 04, 2010 11:38 pm

eu fac FIV la Cluj cam in 30 de zile. luni 5 aprilie incep tratamentul, in ziua 21. as fi fericita sa donez ovocite, daca am cum si doctorul poate ajuta. nu stiu insa care sunt procedurile legale si care e procedura medicala. daca as avea multe ovocite as ajuta fara 1leut.

Doamne ajuta toate fetele sa faca bebici sanatosi. [floare]
Ale

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Apr 05, 2010 12:11 pm

Alexandra, welcome! Tinem pumnii sa fie FIV-ul norocos!

E foarte nobil si altruist din partea ta ca ai vrea sa donezi ovule, dar, din ce stiu eu, nu prea se face la primul FIV, pentru ca inca nu se poate prezice cum stai /cum reactionezi, care e proportia de embrioni obtinuti raportati la nr. de ovocite etc. Se prefera chiar ca ovodonatia sa fie facuta de catre femei care au deja un copil, cum a fost in cazul lui Caress - donatoarea avea deja un bb, obtinut la primul fiv, iar acum facea fiv pentru bb2, avea un bun prognostic de reusita, deci nu voia sa congeleze multi embrioni, asa ca a pastrat 4 ovocite, ceea ce in principiu, statistic, ii asigura sansa de a ramane gravida, si le-a donat pe celelalte 4 sau 5. La noi in tara nu este reglementat legal aspectul, nu exista reguli exacte dar cred ca si in Romania medicii recomanda ca ovodonatoarele sa fie deja mame, pentru a avea teoretic confirmarea ca respectivele ovule au sanse sa se transforme intr-un pui de om.

Tinem pumnii si asteptam vesti bune de la Cluj! (Sa scrii te rog si un scurt istoric al infertilitatii pe topicul "sa ne cunoastem", ca sa nu te intrebam de zece ori cum/de ce ai ajuns la FIV).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 10, 2010 7:58 am

monaramona scrie:buna tuturor fetelor care urmeaza fiv la sibiu sau care vor incepe. aici puteti vb despre fiv si tratamentele pe care unele dintre noi le face ..ne vom ajuta reciproc (daca putem). haideti sa impartim cunostiintele intre noi.... sedere cat mai scurta (sa dea Domnul sa fie cu bebe) [floare] :ymhug:
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 10, 2010 7:59 am

monaramona scrie:am uitat sa mentionez ca eu sunt in faza de analize si urmeaza sa fac fiv la sibiu si in acelasi timp sa donez ovule unui cuplu minunat care nu poate avea copii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie