Pandantivele norocoase VREM COPII!

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Chocolate

Re: Pandantivele norocoase VREM COPII!

Mesajde Chocolate » Mar Feb 12, 2013 11:30 am

Mie tot astea mici si delicate imi plac, restul sunt prea-prea. :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 12, 2013 10:22 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Feb 19, 2013 12:25 pm

O noua serie de plicuri cu berze cu noroc in cioc a plecat catre solicitante.

Sa fie cu noroc! %%-
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

adyrem

Mesajde adyrem » Vin Feb 22, 2013 9:51 am

Vreau si eu un pandativ pentru prietena mea cea mai buna. Are o poveste .... dar mai astept pana sa v-o impartasesc.
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

littlegirl

Mesajde littlegirl » Lun Feb 25, 2013 8:54 am

Pentru fetele din CJ si din zona, detin un stoc de pandantive norocoase! ;)) Cine mai doreste, cine mai pofteste?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mar 04, 2013 8:04 am

adyrem scrie:Vreau si eu un pandativ pentru prietena mea cea mai buna. Are o poveste .... dar mai astept pana sa v-o impartasesc.

Ne amintim de prietena ta cea mai buna, avea si ea dosar aprobat in cadrul Subprogramului. Speram sa fie cu happy-end povestea.

Trimite-ne adresa ei postala la contact@vremcopii.ro

Am expediat o noua serie de berze, sa fie cu noroc! [barza2] %%- [barza1]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

adyrem

Mesajde adyrem » Mar Mar 05, 2013 11:35 am

Salutare dragelor @};-
In mare povestea e cam asa: dupa aproape 5 ani de lupta corp la corp cu infertilitatea, depresii si tot tacamul, dupa 2 FIVuri si un ET cu embrioni congelati nereusite a ramas insarcinata natural la numai 2 luni de la ultimul FIV in conditiile in care 3 medici din Bucuresti ii spusesera ca sub nici o forma nu poate concepe natural datorita trompelor subtiri si semipermeabile si cu o spermograma de pus la panoul cu "Asa nu". Dupa ce a stat internata in spital de la 5 saptamani de sarcina cu sangerari destul de abundente de cateva zile, recomandare de repaus total la pat, acum isi poate simti puiutul miscand in burtica [gravida] si se pare ca sunt pe drumul cel bun. Pana la sfarsitul calatoriei mai este destul caci bebe are doar 18 saptamani, dar cu incredere in Doamne Doamne si cu sufletul cat un purice (ii este frica sa si respire mititica) eu sunt convinsa ca va ajunge la un foarte mare happy end si gasca noastra de lei se va mari cu inca un membru (avem aproape numai lei in gasca, inclusiv tati lui bebe) si da, o sa avem un baietel :x [baietel]
Deci speranta exista! Povestea ei e din categoria celor din care citeam si eu nu acum multa vreme si spuneam ca mie nu mi se va intampla niciodata asa ceva si nici cuiva apropiat mie. Cu o zi inainte de botezul Sofiei ea tocmai primise rezultatul negativ de la cel de al 2lea FIV (ultimul) si la slujba din biserica m-am rugat la DD sa faca o minune. Nu stiu daca a contat, dar bebe chiar este o minune, dubla minune chiar tripla daca stau sa ma gandesc mai bine (trompe - extrauterina, spermograma varza - deci a fost unul vanjos in cele din urma, sangerari - bebe luptator si un BHCG care nu crestea chiar tocmai graficelor). Vroiam sa astept pana se nastea bebelusul sa va povestesc, dar se pare ca nu am putut rezista ;))

Mii de pupici tuturor
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mar 13, 2013 6:05 pm

Adyrem, impresionanta poveste. Felicitari prietenei tale si sa fie bine pana la capat. [mama&bebe]

Pandantivele vor pleca si catre tine, si catre cei care au mai solicitat in ultimul timp.

SOSI n-are sediu, dar, cand o sa aiba, jur ca o sa-l dotez cu un astfel de suport de plante, l-am identificat pe mesterul care le fabrica pe comanda! ;))

Imagine

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 08, 2013 9:33 am

Am mai trimis o serie de pandantive celor care ne-au solicitat, sper ca au ajuns.

Si mi-am pus si eu la mana, in premiera:

Imagine

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Apr 11, 2013 12:03 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

adyrem

Mesajde adyrem » Mie Mai 08, 2013 10:43 am

Salut fetelor, Hristos a inviat!

Eu am intrat sa va anunt ca barzutele chiar sunt norocoase [majoreta] . Am oferit una din cele doua barzute pe care mi le-ati trimis sotiei unui coleg de servici si dupa aproximativ 2 luni a aparut testul cu doua liniute ;)) Dupa cativa ani de infertilitate mixta, 2 FIVuri, sarcina a survenit in mod natural la numai un an de la ultimul FIV cu sarcina oprita din evolutie. Deci, sa calatoreasca barzutele in toata tara si sa ploua cu vesti de genul.

Multi pupici.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 09, 2013 8:34 am

Ce frumos, Adyrem! Sa aiba o sarcina perfecta!

Dom'le, astia chiar au pus ceva in berze! :D

Cine mai doreste, cine mai pofteste - sunteti invitati la standul SOS Infertilitatea de la ONGFest! viewtopic.php?f=4&t=426

* * *

jeni38

Mesajde jeni38 » Dum Iun 23, 2013 9:54 pm

as vrea si eu un pandantiv,mai aveti si pt mine? [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iun 28, 2013 12:00 pm

Buna. Te rugam sa trimiti adresa postala la contact@vremcopii.ro Numai bine! [barza2] [barza1]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 10, 2013 11:41 am

O noua serie de berze norocoase a plecat catre solicitanti.

Imagine

Intrucat aceste pandantive au fost cumparate de catre Asociatie (deci nu sunt obtinute in cadrul unui barter, de pilda, cum avem testele de sarcina sau de ovulatie pe care le distribuim gratuit) iar, la expediere, se vor adauga si taxe postale, rugam doritorii sa faca in schimb o donatie Asociatiei, cat ii lasa inima, prin sistemul de donatii online (dureaza un minut, este securizat si nu exista comision).

Sa fie cu noroc! [barza2] %%- [barza1]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 31, 2013 7:27 pm

Am mai trimis o serie de pandantive-berze. [barza2] %%- [barza1]

Si cateva testimoniale de la norocoasele de pe forum:

MonBibi scrie:
Chocolate scrie:Bravo acelora care au facut-o, atunci!

Foarte frumos. Si eu port barzuca la evenimente importante. ;)

Eu nu o dau jos de la gat de cand am primit-o, decat cand fac dus/baie
Sper din suflet sa fie barzuca norocoasa [barza2]

Chocolate si MonBibi sunt [gravi] [gravi] in prezent.

MonBibi scrie:
N.C.B. scrie:
MonBibi scrie:Sper ca sambata sa vin cu el dublu. Azi vreau sa impart cu voi fericirea mea: Z11 de la punctie, beta 41.5.
Doamne ajuta-ne si pe mai departe

Barza norocoasa SOSI a lovit din nou. [barza2] Ce valoare dolofana ai!! Felicitari si sa fie bine pana la capat!

Barza aia mi-a dat aripi. Cand am primit-o, m-am simtit in mare avantaj in lupta asta.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iul 31, 2013 7:35 pm

annamary79 scrie:Buna fetelor
e prima data cand scriu aici , insa va urmaresc de foarte multa vreme. Mi-am promis ca daca totul va decurge bine si voi avea un rezultat pozitiv va voi impartasi experienta mea. Asadar trecutul meu glorios suna cam asa: incercam sa avem un copilas de 4 ani . Nu am ramas insarcinata niciodata pana acum :). Am inceput analize peste analize , toate bune se frumoase pana am ajuns la Amh 0.895 si fsh marit , trompa stanga permeabila iar cea dreapta slab permeabila. Am inceput cu tratament cu clostybegyt , foliculometrie, brevactid pentru spargerea foliculului si contact sexula dirijat , 5 luni la rand fara nici un rezultat. Apoi am trecut la 3 inseminari artficiale la fel fara nici un rezultat. Dupa ce am citit si rascitit forumurile si am povestit cu diverse persoane in domeniu am incercat primul Fiv la Tg Mures in octombrie anul trecut. Tratament cu gonal si menopur, 6 ovocie si in final 4 embrioni din care am transferat doi embrioni de 8 celule fiecare. Rezultat Beta HCG -0.1. A cazut cerul pe mine , am fost foarte suparata. Am inceput din nou sa citesc forum-urile, parerile fetelor si in ianuarie i-am scris un mail dr Peter Kovacs/Budapesta. Mi-a facut o programare pe 20 februarie care apoi a mutat-o pe 5 martie , intervenindu-i ceva intre timp. La intalnirea cu el mi-am dat seama ca este foarte optimist in ceea ce ne priveste. Tot in februarie m-am intalnit cu fetele de la asociatie ( cu N.C.B. si Bea ) si le-am spus ca vreau sa merg la PK si m-au incurajat spunandu-mi ca e o alegere buna. In plus am primit si o barzuta roz [barza2] care se pare ca mi-a purtat noroc. In aprilie am inceput tratamentul, in 23 aprlie am avut punctia unde mi s-au recoltat tot 6 ovocite ( eu stiu sa fac numai 6 oute- dar bune :), am avut 6 embrioni frumosi si mi s-au transferat doi care erau mai mari de 8 celule ( morule). Eu i-am sugerat dr sa imi puna 3 si el mi-a spus ca dat fiind istoricul cu un FIV nereusit imi pune 2, altfel imi punea doar unul singur. Azi la 12 zile de la transfer si 15 de la punctie am Beta HCG-474.1 si progesteronul 190 deci pot sa declar ca sunt insarcinata. Stiu ca inca nu pot sa spun " Gata , a trecut ce e mai greu" insa primul pas este facut. Vreau sa va doresc tuturor aceeasi fericire pe care o simt eu si vreau sa ii multumesc bunului Dumnezeu ca este langa mine si ca m-a ajutat , caci fara el nu se intampla minunea! :-*
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Aug 26, 2013 5:41 am

A, berzele noastre isi fac in continuare datoria, chiar si in cazuri disperate, de indelunga asteptare. De pe e-mail:

Buna ziua,
Am primit pandantivul pentru care va multumesc ff mult, si vreau sa va spun ca mi-a purtat atata noroc, incat chiar am ramas insarcinata, sunt insarcinata in 15sapt cu o minune, dupa noua ani de asteptare, investigatii, interventii chirurgicale, tratamente.
Doamne ajuta tuturor celor care isi doresc sa devina parinti !

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Aug 26, 2013 5:43 am

Aseara, la intalnirea VREM COPII, Andra-Alexandra a pregatit nu mai putin de 16 berze care au plecat catre respectivele aspirante. Asteptam deci o noua serie de vesti bune [gravi] curand. [barza2] %%- [barza1]

* * *

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Lun Aug 26, 2013 11:56 am

N.C.B. scrie:Aseara, la intalnirea VREM COPII, Andra-Alexandra a pregatit nu mai putin de 16 berze care au plecat catre respectivele aspirante. Asteptam deci o noua serie de vesti bune [gravi] curand. [barza2] %%- [barza1]

mare parte din ele vor pleca chiar azi catre destinatare!
sper sa le poarte noroc si sa avem un val de liniute cat de curand %%-
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Înapoi la “PROCEDURI”