FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
miki70

Re: FIV abroad

Post by miki70 » Sat Nov 28, 2009 8:22 pm

Feli :ymhug: in 2010 ne luam de manuta ;) . Tu ti-ai facut ceva investigatii de trombofilie si imunologice?

felicioc

Post by felicioc » Sat Nov 28, 2009 8:57 pm

Miki, nu le-am facut... o sa le fac si pe alea, intru si te intreb mai multe la subiectul dedicat. :ymhug:

bettyro

Post by bettyro » Sat Nov 28, 2009 9:11 pm

felicia,stiu ca esti o luptatoare si vei reusi.anul viitor sa pregatesti un culcus caldut.berzele mi-au spus ca vin la tine. :ymhug: [floare]

felicioc

Post by felicioc » Tue Dec 01, 2009 6:13 pm

Sophie, esti la Budapesta, asa-i? Ma gandesc la tine, tin pumnii sa vii cu vesti bune!

Loredana

Post by Loredana » Wed Dec 02, 2009 6:54 pm

Succes Sophie!!!Sa vii [gravi] :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

sophie76

Post by sophie76 » Fri Dec 11, 2009 1:13 pm

felcia, loredana :ymhug: , acum sunt acasa si ma pipai toata ziua pe la tzatze si ma caut de tot felul de semne :D
Pe scurt: am produs 16 oo, am apelat la icsi pt jumatate din ele,s-au fertilizat 11 si am sperat ca voi ajunge sa fac transfer cu blasto, dar s a hotarit sa fac ET in ziua 3 cu 2 embrioni , de nota 3 din 4, a cite 10 celule, restul au mai ramas in laborator si urmeaza sa mi raspunda de la clinica astazi daca au congelat ceva.

sophie76

Post by sophie76 » Fri Dec 11, 2009 2:18 pm

tocmai mi a raspuns dr. Kovacs la mail, se pare ca nu au reusit sa mai congeleze nimic :(( :(( :(( . Sper ca embrionasii transferati sa evolueze bine si sa nu am nevoie de alti embrioni !!!

Loredana

Post by Loredana » Fri Dec 11, 2009 10:32 pm

Sophie, nu fi trista. Doamne ajuta sa se fi prins bine cei 2 embrionasi [floare] :ymhug:

infertilitate tubară

felicioc

Post by felicioc » Sun Dec 13, 2009 3:46 pm

Of, Sophie... Doamne-ajuta sa nu ai nevoie de alta incercare! :ymhug: Ti-a zis cumva de ce nu au rezistat? Eu credeam ca nu rezista la decongelare...

sophie76

Post by sophie76 » Sun Dec 13, 2009 7:53 pm

Felicia, embrionii mei nu au fost de o calitate stralucita, cei mai buni, notati cu nota 3 (din 4) mi au fost transferati iar restul aveau putine celule si erau notati cam cu 2, dr K a zis ca ii mai lasa in laborator poate mai evolueaza si daca sunt buni ii congeleaza, dar mi a scris ca nu au mai evoluat deloc si nu avea sens sa i congeleze. Deci cumva am aflat si o posibila explicatie la infertilitatea mea inexplicabila : calitatea materialului genetic, cu cantitatea stam f bine dar din pacate se pare ca sunt pb de calitate, de aia am emotii mari si pt puiutii transferati ,dar de acum e voia Domnului, oricum o noua incercare nu mi permit, cel putin nu curind. Eu am facut stimulare cu gonal 150 ui/zi si inhibare cu suprefact, am produs 16 ovocite,ma gindesc ca poate un tratament combinat si cu LH m ar fi ajutat mai mult la calitate.

felicioc

Post by felicioc » Sun Dec 13, 2009 11:41 pm

Am inteles, Sophie. Nu se stie niciodata... stii bine ca au fost reusite cu embrioni de calitate f slaba, de se minunau si doctorii.. pe de alta parte, eu am avatu de primele 2 dati embrioni perfectie de 8 celule, clasa A, acum blastocisti la fel de perfecti.. si ce folos? Asa ca... crede in sansa ta! :-*

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Dec 16, 2009 7:29 pm

Sophie, cand faci testul? Pumnii stransi maxim!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

aura81

Post by aura81 » Thu Dec 17, 2009 12:14 pm

cn a facut fiv in turcia??? astept vesti . vreau sa stiu cat a costat cu totul

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 22, 2009 2:52 pm

Sofie, cand faci beta?! Hai cu vestea minunata!

Aura, din pacate nu stiu direct pe cineva care sa fi facut fiv in Turcia. Dar ti-am scris pe pm contactele unei persoane care se oferise voluntara pentru campanie si care locuieste in Turcia - sa o intrebi pe ea detalii.

Eu am protocolul fiv si retetele - incep foarte curand, revin cu detalii.
Last edited by Mademoiselle PasDeChance on Tue Dec 22, 2009 3:38 pm, edited 1 time in total.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 22, 2009 3:27 pm

Asa. Dupa cum stiti, eu am schimbat clinica. Ma asteptam sa fie schimbari in protocol, dar nu chiar in halul asta. :)) Nimic nu mai e ca inainte! Aflati ca fac protocolul antagonist, deci nu am blocaj/inhibare inainte, ci in timpul stimularii, ceea ce face tratamentul foarte scurt, practic in pana la sfarsitul lui ianuarie fac si testul! In mai putin de o luna sunt gravida!!

Protocolul este urmatorul: cu patru zile inainte de data prezumata a CM (care la mine e 5 ianuarie - deci incep pe 1 ianuarie) iau pe cale orala un tratament pentru pregatirea ovarelor - Oromone 2 mg, al carui principiu activ este estradiolul. Apoi va veni CM si sun la clinica sa ma programez pentru prima monitorizare. In functie de aceasta incep injectiile de stimulare cu Puregon 150 UI (plus Lovenox 0,4 zilnic, din prima zi de stimulare, pentru ca am mutatia protrombinica, Factor 2). Apoi, in functie de monitorizari, cand am primul folicul la 14 mm, la Z6 - Z8 voi injecta zilnic minidoze de Orgalutran 0,25 (asta e antagonistul, practic medicamentul asta impiedica ovulatia spontana, spargerea necontrolata a foliculilor mari). Monitorizarea continua, restul e ca de obicei, declansare si dupa 36 de ore - punctia ovocitara. A, mic amanunt cu caracter de noutate: in reteta am prescrisa inclusiv o solutie cu care sa ma spal inainte de punctie si transfer - Bétadine moussante, deci nu am voie sapun / gel de dus obisnuit.

Caracteristicile protocolului cu antagonisti sunt: durata mai scurta, cantitatea de hormoni mai redusa, pretul mai mic. Initial acest protocol era recomandat fie celor care nu raspundeau bine la stimularea "clasica" (poor responders), fie celor care raspundeau excesiv (PCOS). Doctorita mea mi-a spus ca tendinta recenta privilegieaza protocolul cu antagonisti, sunt clinici in lume care au renuntat complet la protocoalele cu agonisti (cele care au inhibarea/blogajul inainte) si au trecut exclusiv pe protocolul cu antagonisti pentru toate femeile, pentru ca are rezultate bune. Este posibil ca la normorépondeuses (femei care raspund "normal" la stimulare) sa se obtina un numar un pic mai mic de ovocite, dar de mai buna calitate si cu un atac hormonal redus. Mi-a spus ca interesul nu este sa facem colectie de ovocite si de embrioni supranumerari care sa nu reziste la decongelare, ci sa avem ovocite de calitate si un aparat genital cat mai putin bombardat hormonal si stresat, care sa primeasca embrionul si sa-l dezvolte noua luni.

Deci: incep!!!

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 22, 2009 7:44 pm

Raluca sper sa ai un start reusit:) si rezultatul sa fie favorabil. :ymhug:

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 22, 2009 7:47 pm

Asa sa fie, Loredana! Iar tu sa ma urmezi!

Sophie, hai cu rezultatul ala! :) [daca eu nu mai pot de nerabdare, ce-o fi in sufletelul tau!]

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Tue Dec 22, 2009 8:23 pm

Raluca sa fie intr-un ceas bun! Iti doresc din suflet sa fie bine si sa te vedem cu bebe!
Vei da startul la [gravi] de 2010!

Sophie te asteptam cu rezultatul pozitiv! Doamne Ajuta!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Loredana

Post by Loredana » Tue Dec 22, 2009 8:35 pm

Sa te auda Doamne Doamne draga Raluca si sperantele noastre sa devina realitate. Tu sa dai startul la gravidute pe 2010 iar eu si alte aspirante, sa te urmam :ymhug:

infertilitate tubară

aura81

Post by aura81 » Wed Dec 23, 2009 7:25 am

fetelor multa bafta si mos craciun sa va aduca [gravi]

Post Reply