FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
oanad

Re: FIV abroad

Post by oanad » Tue Aug 23, 2011 11:19 pm

Buna seara,

fac si eu parte din categoria acelor care-si doresc sa fie mame, dar pt. care singura optiune realista, in afara de adoptie, este fiv cu ovule donate.
Ami m-a intristat postarea ta cu atat mai mult ca e facuta pe un forum pe care toate, intr-o forma sau alta, ne luptam cu aceeasi boala - infertilitatea.
Nu m-a deranjat ca ti-ai exprimat parerea - ca tu nu ai face asta, ma bucur ca nu esti in aceasta situatie si poate e mai greu de inteles, ci modul cum ai dezvoltat, ca acel copil nu o sa fie niciodata al primitoarei ovocitului si ca o facem pt. sot. TOTAL GRESIT.
Pe mine nu ma mai afecteaza aceste comentarii, dar exista pers. care sunt in aceasta situatie, care sunt intr-o perioada de acceptare a acestei variante si care pot fi afectate. Nu e defel usor de inteles si pe urma de acceptat un asemenea diagnostic si asta cu atat mai mult cu cat traiesti in Romania, unde gasesti greu un suport specializat psihic pe acest fel de probleme.

Sarcina usoara !

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Aug 24, 2011 10:23 am

Céline Dion despre infertilitate si FIV-uri:

33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mireille

Post by mireille » Wed Aug 24, 2011 12:21 pm

Extrem de emotionanta povestea....Oricat incerc sa fug in ultima vreme de toate trairile astea, poate ca lacrimile care m-au cuprins ma ajuta. Sau nu. Nu mai stiu.Nu am banuit nicio clipa, la inceputul luptei cu infertilitatea, cat de dureros poate fi si cum aceasta afectiune iti schimba complet viata. Iti trebuie multa putere si perseverenta si noroc. Eu acum simt ca nu mai am nici putere, nici noroc. Doar perseverenta in a-mi face rau singura.

clauditsa

Post by clauditsa » Wed Aug 24, 2011 6:38 pm

amioprea wrote:Faptul ca sunt profesor de limba romana, imi da dreptul la o mica rectificare:
Faptul ca sunt (si eu) filolog imi da dreptul sa anunt ca intre subiect (implicit, propozitie subiectiva, in cazul unei fraze) si predicat NU se pune virgula (exceptand eventuale intercalari). Nici inainte de SI. Sper ca nu te superi ca mi-am scris si eu parerea... [floare]
Scuze, am fost off topic, dar nu m-am putut abtine (asta e, I am a spelling nazi :)) ).
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Aug 24, 2011 9:14 pm

mireille wrote:Extrem de emotionanta povestea....Oricat incerc sa fug in ultima vreme de toate trairile astea, poate ca lacrimile care m-au cuprins ma ajuta. Sau nu. Nu mai stiu.Nu am banuit nicio clipa, la inceputul luptei cu infertilitatea, cat de dureros poate fi si cum aceasta afectiune iti schimba complet viata. Iti trebuie multa putere si perseverenta si noroc. Eu acum simt ca nu mai am nici putere, nici noroc. Doar perseverenta in a-mi face rau singura.
Of, Mireille! Cand citesc posturi ca al tau, as da orice sa am bagheta magica. As vrea sa poata tine de mine. ...Nu tine.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

clauditsa

Post by clauditsa » Wed Aug 24, 2011 9:34 pm

mireille wrote:Extrem de emotionanta povestea....Oricat incerc sa fug in ultima vreme de toate trairile astea, poate ca lacrimile care m-au cuprins ma ajuta. Sau nu. Nu mai stiu.Nu am banuit nicio clipa, la inceputul luptei cu infertilitatea, cat de dureros poate fi si cum aceasta afectiune iti schimba complet viata. Iti trebuie multa putere si perseverenta si noroc. Eu acum simt ca nu mai am nici putere, nici noroc. Doar perseverenta in a-mi face rau singura.
Mireille, curaj, suntem alaturi de tine! :-* Pentru fiecare din noi exista o sansa, dar trebuie sa luptam pentru ea. Ai dreptate, ne trebuie putere si noroc: daca norocul nu depinde de noi, puterea da, se antreneaza. Uneori, si lacrimile ajuta: ne descarcam de tensiunile acumulate si ne facem curaj sa mergem mai departe. Iti tin pumnii, numai bine! :ymhug:
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

amioprea

Post by amioprea » Thu Aug 25, 2011 8:42 am

clauditsa wrote:
amioprea wrote:Faptul ca sunt profesor de limba romana, imi da dreptul la o mica rectificare:
Faptul ca sunt (si eu) filolog imi da dreptul sa anunt ca intre subiect (implicit, propozitie subiectiva, in cazul unei fraze) si predicat NU se pune virgula (exceptand eventuale intercalari). Nici inainte de SI. Sper ca nu te superi ca mi-am scris si eu parerea... [floare]
Scuze, am fost off topic, dar nu m-am putut abtine (asta e, I am a spelling nazi :)) ).
1. Draga Clauditsa, in primul rand, nu cauta greselile altora din dorinta de a te razbuna pe vorbele mele. Mai analizeaza totusi si vei vedea care subiect e cu predicatul lui. Eu imi asum virgula de acolo. Ca un bun filolog ce esti iti sugerez sa te uiti si peste restul paginilor din forum.

2. Desi am zis ca nu doresc sa mai folosesc acest forum, am intrat din dorinta de a vedea cata rautate poate exista in unii. Nici macar nu cititi corect spusele mele, ati devenit toti contra doar pentru ca Raluca a fost prima care si-a exprimat nemultumirea.

3. In al treilea rand, cand mi-am exprimat parerea , am facut-o doar pentru ca am citit mesajul lui Caress cand povestea de prietena ei. N-am stiut ca si ea a apelat la aceasta procedura. Nu am facut-o din rautate sa o supar cu ceva ca doar nu-s tampita sa nu realizez ca-i dau omului in cap.

Eu zic sa nu mai cautati motive aiurea sa ma contracarati pe mine. Mai bine ati cauta motive sa ma convingeti. Iar pana la urma eu nu v-am interzis nimic, faceti ceea ce doriti si cum va e mai bine, nu trebuie sa va afecteze ceea ce spun eu sau altul.Eu am indurat 2 ani de zile parerile unor nemernice la servici despre fiv, ca fac cancer si eu mai stiu ce. Alea vorbe urate, nu faptul ca mi-am exprimat o parere cu care puteati simplu sa fiti sau nu de acord.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Aug 25, 2011 12:12 pm

Ami, eu nu cred ca celelalte persoane si-au exprimat punctul de vedere "doar pentru ca Raluca a fost prima care si-a exprimat nemultumirea." Suntem oameni in toata firea, capabili sa avem propriile opinii (fie si in contradictoriu - dupa cum se vede), nu ne lasam antrenati de spiritul gregar, spunem ceva pentru ca avem ceva de spus, nu pentru ca altcineva s-a exprimat anterior.

Referitor la interviul Célinei Dion, niciodata nu mi-a placut cantareata asta, are o voce dificil de contestat, dar mie stilul ei nu imi spune NIMIC, mi se pare mult prea lalaita. De fapt, cred ca nici n-am ascultat-o, doar asa, cand n-am avut unde fugi. :D Dar, ca femeie, am decis ca-mi place, e atat de sincera si de expresiva si de convingatoare cand vorbeste despre "son long parcours de combattante" (de altfel, cred ca interviul e mai vechi, vorbeste despre prima ei sarcina, cea cu primul baietel; au mai urmat vreo sase fiv-uri si o sarcina pierduta pana a avut gemenii).

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Aug 25, 2011 12:29 pm

Ah, si à propos de people care au vorbit despre lupta cu infertilitatea, Laeticia Hallyday a declarat ca a avut zece avorturi spontane si opt FIV-uri:
Vous faites allusion à votre stérilité ?
Laeticia Hallyday: Oui. J’ai quand même eu dix fausses couches en dix ans et subi huit fécondations in vitro. La première fois, on se sent comme répudiée. Cette stérilité a vraiment été douloureuse car mon désir d’enfant était partagé. Malheureux de n’avoir pu élever ses enfants (David et Laura, ndlr) comme il l’aurait souhaité, Johnny souhaitait être de nouveau père, et j’ai tellement souffert de ne pouvoir le satisfaire. Il a toujours été là pour moi dans les moments difficiles où il fallait me transporter à l’hôpital en pleine nuit. Toutes ces barrières qui se sont mises en travers de mon chemin m’ont finalement permis de m’aimer et de remettre un tas de choses en question. Je ne me serais pas construite dans la facilité.
Articolul integral aici: http://www.selectionclic.com/people-lae ... 871?page=3" onclick="window.open(this.href);return false;

In prezent, a adoptat doua fetite din Vietnam (ceea ce a declansat un scandal in Franta, pentru ca s-a spus ca a putut adopta gratie celebritatii / relatiilor pe care le are, intrucat cuplurile "normale" din Franta nu reusesc sa adopte din strainatate, sau cel putin nu mai repede de patru-cinci ani dupa inceperea procedurii de adoptie. Sora prietenei mele a adoptat din China dupa sase ani de asteptare - sau de alergatura, mai exact.)

Loredana

Post by Loredana » Fri Aug 26, 2011 11:27 pm

amioprea wrote:
clauditsa wrote:
1. Draga Clauditsa, in primul rand, nu cauta greselile altora din dorinta de a te razbuna pe vorbele mele. Mai analizeaza totusi si vei vedea care subiect e cu predicatul lui. Eu imi asum virgula de acolo. Ca un bun filolog ce esti iti sugerez sa te uiti si peste restul paginilor din forum.

2. Desi am zis ca nu doresc sa mai folosesc acest forum, am intrat din dorinta de a vedea cata rautate poate exista in unii. Nici macar nu cititi corect spusele mele, ati devenit toti contra doar pentru ca Raluca a fost prima care si-a exprimat nemultumirea.

3. In al treilea rand, cand mi-am exprimat parerea , am facut-o doar pentru ca am citit mesajul lui Caress cand povestea de prietena ei. N-am stiut ca si ea a apelat la aceasta procedura. Nu am facut-o din rautate sa o supar cu ceva ca doar nu-s tampita sa nu realizez ca-i dau omului in cap.

Eu zic sa nu mai cautati motive aiurea sa ma contracarati pe mine. Mai bine ati cauta motive sa ma convingeti. Iar pana la urma eu nu v-am interzis nimic, faceti ceea ce doriti si cum va e mai bine, nu trebuie sa va afecteze ceea ce spun eu sau altul.Eu am indurat 2 ani de zile parerile unor nemernice la servici despre fiv, ca fac cancer si eu mai stiu ce. Alea vorbe urate, nu faptul ca mi-am exprimat o parere cu care puteati simplu sa fiti sau nu de acord.
Ami, imi pare rau, cred ca ai inteles gresit postarile noastre. Raluca este coordonatorul s.o.s.i. nu al nostru. Din cate imi amintesc niciodata nu a ``pedepsit`` pe nimeni daca si-a exprimat opinia. Faptul ca si-a sustinut punctul de vedere ( in stilul ei), nu te indreptateste sa o acuzi cu atat mai putin sa presupui din ce motiv ne-am postat noi parerea.
Te rog frumos, inainte de a-ti etala cunostintele lingvistice ( conteaza prea putin aici) , respecta-ne pe noi, femei cu probleme de infertilitate, suntem si asa destul de batute de soarta, nu ne mai critica si tu gratuit!
Iti urez sincer sa reusesti sa iti indeplinesti visul cu sau fara sprijinul nostru moral si sa incerci mai mult sa ajuti decat sa ranesti si aici nu ma refer la persoane pe care le ranesti involuntar ci la general cand spui tu ca nu esti de acord cu o procedura anume. Nu cred ca avea mare importanta parera ta negativa, nu ti-o ceruse nimeni. Este adevarat ca suntem persoane libere si ne putem exprima parerea deschis insa trebuie sa ne gandim bine inainte daca parerea noastra ajuta la ceva sau doar loveste fara sens.
Numai bine!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Sun Aug 28, 2011 9:50 am

Bruni, tu esti o fire puternica si stiu o ca sa fii bine. Imi pare rau ca a trebuit sa treci si prin asa ceva.

Nu am mai intrat pe forum de vreo 10 zile, am fost in vacanta, si acum cand va citesc am ramas socata de discutiile pe care le-am provocat cu reticentele mele la adresa fertilizarii cu material genetic donat de cunoscuti. :) Daca stiam ca o sa iasa atatea polemici, m-as fi abtinut. Nu stiu pentru voi cum a fost, insa eu de cand am inceput lupta cu infertilitatea am facut multe lucruri pe care la inceputuri as fi spus ca nu le voi face niciodata. Se poate vedea si de pe postarile mele initiale. Am intrat prima data pe infertilitatea masculina - tratamente naturiste. Nu concepeam pe atunci sa incerc si altceva inafara de a ramane insarcinata pe cale naturala. Apoi, incet incet am zis ca trebuie sa incerc si un FIV. Doar unul. Acum, imi spun ca e necesar sa mai incerc macar unul. La inceput eram impotriva donatorului de sperma, apoi mi-am zis ca ar trebui totusi sa incerc si asa, inca imi mai pun intrebari daca ar fi corect sau nu fata de sotul meu. Acum, spun clar ca NICIODATA nu as face fiv cu donatori cunoscuti. Dar, cine stie ce o sa gandesc despre asta peste un an sau doi.

Apopo de asta, acum in tara o verisoara care este mai mare decat mine cu vreo 5 ani (are 35 de ani si 2 baieti, unul de 13 si celalat de vreo 9 ani) imi spune ca daca mai ramane insarcinata, accidental bineinteles, pentru ca nu-si mai doreste copii, o sa pastreze copilul si mi-l da mie. I-am spus ca apreciez ca ar face asta pentru mine, insa, nu as fi de acord. Desi, vreau sa adopt un copil, nu as vrea sa fie dintre rude. I-as creste cu cea mai mare grija copiii, daca Doamne fereste s-ar intampla ceva cu ea, dar altfel, nu. M-as intreba mereu, oare e de acord cu felul in care il educ, oare e de acord cu metodele de pedepsire pe care le aplic, oare e de acord cu scoala pe care am ales-o si asa mai departe. Nu, nu e pentru mine :).
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

brunadria

Post by brunadria » Mon Aug 29, 2011 1:33 pm

salutare...
am fost azi la echo si acelasi rezultat!
mi a prescris cytotec 1 la 8 ore timp de 48 de ore!
daca nu trebuie sa anunt dr si vom decide cand imi va face curetajul!
Ralu , daca esti prin zona: imi poti zice daca despre acest medicament mi ai zis si tu..
cam atat deocamdata...
aa cat despre urmatorul fiv : il platesc integral fara medicatie! asta e! macar de ar fi bine data viitoare!
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

pupacila

Post by pupacila » Mon Aug 29, 2011 4:03 pm

brunadria wrote:salutare...
Ralu , daca esti prin zona: imi poti zice daca despre acest medicament mi ai zis si tu..
cam atat deocamdata...
aa cat despre urmatorul fiv : il platesc integral fara medicatie! asta e! macar de ar fi bine data viitoare!

imi pare rau!Dar data viitoare o sa fie bine!
Am 35 ani, infertilitate tubara, dar acum trompa dreapta e ok. La ultima spermograma :azospermie usoara.Am facut 8 fiv: primul fiv: nu am avut embrion din lipsa de ovocite
al 2 lea fiv: a fost cel cu congelarea ovocitelor timp de 6 luni cu stimulare normala de fiv, in urma careia a rezultat 4 embrioni , dar cu sarcina extrauterina
al 3 lea pana la al 7 lea fiv rezultat 3 embrioni, dar fara sarcina
al 8 lea fiv facut la giulesti , pe fiv scurt, mi-a rezultat 5 ovocite, 3 embrioni, si la final nimic
al 9 lea fiv , giulesti, protocol scurt, 2 ovocite, 1 embrion, NIMIC
pornim pe al 10 lea fiv si ne oprim : 3 ovocite, 2 embrioni ( unu calitate a si unu calitate b), beta 0.9. Pentru noi a luat sfarsit stresul cu tratamentul.

lauragar

Post by lauragar » Mon Aug 29, 2011 5:23 pm

of, mai fetelor!!!

de la inceput fac mentiunea: ,,parere personala,,.

cineva imi spunea zilele trecute,in urma unui conflict,ca femeile care nu au copii sunt ,,rele si egoiste,,.

stiti ce mi-a venit in momentul ala?sa o strang de gat,sa-i arat cat de rea si egoista sunt.dar....cred ca ami si-a spus o parere personala,iar de aici pana la a-i face,,corecturi gramaticale,,...la fel au facut si celelalte fete (ele neavand o comoara in burtica, INCA).

ami sa stii ca o vorba din batrani spune,,cand te-ai vazut cu sacii in caruta....,,. e de inteles de ce celelalte fete,,au sarit ca arse,, isi doresc cu adevarat un copilas si ar trebui sa le intelegi.daca ai ascultat interviul cu simona patruleasa ai vazut ca si ea ar fi vrut sa faca orice sa aiba un bebe mic,inclusiv cu ovocite donate.

raluca nu cred ca ,,te-a luat la rost,,.eu una sincer prefer stilul ei transant de a-si spune parerea,decat o ,,pisicoasa pupacioasa,,.

astazi cred ca am o problema cu zicalele:,,mama nu e cine te face,mama e cine te creste!,,.

ami iti doresc sarcina usoara si sa-ti tii puiul/tii in brate,iar celorlalte fete le doresc acelasi lucru (bineinteles si mie!!!! :D).brunadria jos palaria in fata ta!asta da exemplu de mers mai departe.te asteptam printre noi ,,bobocitele de toamna,,chiar daca tu esti la mii de km departare la fel ca raluca,trebuie sa reusim cu toatele!
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Aug 29, 2011 8:50 pm

brunadria wrote:salutare...
cam atat deocamdata...
Imi pare tare rau, Bruni! :|

Da, Cytotec 200 g Misoprostol am luat si eu. Este de fapt un medicament pentru ulcer. Se foloseste la sarcinile oprite din evolutie DEVREME, provoaca puternice contractii uterine si determina astfel eliminarea, ceea ce in principiu evita chiuretajul. La mine asa a fost, in conditiile in care sarcina era mai mare, deci sigur nu vei avea nici tu nevoie de chiuretaj, ceea ce conteaza in vederea tentativei urmatoare, sa fie endometrul cat mai putin deranjat.

N-am inteles cum e cu plata urmatoarei tentative, nu era faza cu jurisprudenta recenta de la Curtea de Casatie, cf careia o sarcina, chiar daca oprita din evolutie, repune contorul la zero?

brunadria

Post by brunadria » Mon Aug 29, 2011 10:04 pm

Raluca, iti spun ce mi a zis dr azi , a sunat sa se intereseze in fata mea!
daca obtii o sarcina si o pierzi la +22 saptamani ,contorul porneste de la 0!
in cazul unei sarcini mai mici de 22 saptamani (chiar 5-6 saptamani dar numai cu activitate cardiaca) tentativa se anuleaza si poti reface 1 fiv in locul tentativei anulate!
insa la fausse couche - oeuf clair , tentativa nu se anuleaza!
insa asigurarea suporta medicatia (nu stim inca daca si ecografiile si laboratorul pt analize) dar punctia, procedura icsi ,laboratorul , embriotransferul se platesc!
cam asta mi a zis dr ! noi oricum suntem hotarati sa facem un nou fiv indiferent de facilitati!
sper sa rezolve cytotecul pb si in cazul meu ! deocamdata nu am contractii , doar niste dureri ca la cm. am luat acuma seara a 2a pastila, sa vedem cum va fi!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Aug 31, 2011 9:32 am

Ce faza cu aceste diferentieri pentru la prise en charge. O fi la fel in fiecare departament? Oricum, eu am la prise en charge pentru aceasta a cincea tentativa, pentru ca prima tentativa a repus contorul la zero. Dar inteleg ca sarcina de la FIV3 nu ar fi luata in considerare nici la mine, pentru ca nu a existat activitate cardiaca.

Oricum, si medicatia acoperita e deja foarte mult.

Cum te mai simti?

Uite aici un articol despre cauzele opririi din evolutie a sarcinii: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 180#p11478" onclick="window.open(this.href);return false;

brunadria

Post by brunadria » Wed Aug 31, 2011 12:41 pm

Ralu, in cazul meu cytotec ul nu a functionat deloc!
nicio sangerare, doar dureri de burta ca la cm , insa atat !
in schimb m am ales cu niste dureri (arsuri, acid) de stomac groaznice, azinoapte abia am reusit sa dorm putin!
i am scris dr lui dimineata sa vedem ce facem!
am inteles ca aspirarea nu afecteaza la fel de tare uterul ca si chiuretajul ,(gresesc? )
iar dr mi a spus ca vom face aspirare! nu cred ca mai am de ce sa astept sa se elimine singura cand nici cu medicatie nu s a intamplat...
sper sa rezolv pb cat mai repede pt ca ma simt destul de nasol din cauza starilor induse de falsa sarcina!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Aug 31, 2011 10:31 pm

Uf! Imi pare rau, Bruni! [parerau]

Ca si cum n-ar ajunge suferinta initiala...

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Sep 01, 2011 9:01 am

Bruni, cum te mai simti?...

Post Reply