FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Luna36

Re: FIV abroad

Post by Luna36 » Thu Oct 06, 2011 12:52 pm

Buna fetelor

In urma analizelor facute am mutatii,dupa cum urmeaza:
G1691A ETROZIGOT,
C677T ETEROZIGOT,
A1298C ETEROZIGOT,
4G/5G din gena PAI-I este responsabila in asociere cu alti factori ,la cresterea probabilitatii de evenimente trombotice,
CYP7A-I - Genotipo A/A-predispusa la risc de colesterol
ACE- Genotipo D/D - omozigot -este responsabila la un risc de patologii caridovasculare ,cauza fiind cresterea nivelului plasmatic de ACE

La anul vom lua o decizie in ceea ce priveste ovodonatia,dar pana atunci mi=ati fii de mare ajutor daca mi-ati raspunde la urmatoarea intrebare:pana la anul,tinand cont de mutatiile de mai sus ,trebuie sa urmez vreun tratament?V-ati confruntat cu mutatiile de mai sus?Medicul meu nu mi-a dat si nu mi-a spus nimic pana in prezent.

%%- %%- %%- %%- si va tin pumnii stransi tuturor.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Oct 06, 2011 1:42 pm

Luna, topicul despre mutatii este aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=18" onclick="window.open(this.href);return false;
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Luna36

Post by Luna36 » Thu Oct 06, 2011 3:00 pm

RalucaBonzi wrote:Luna, topicul despre mutatii este aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=18" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Multumesc Raluca.Tu ce faci?

Pup

Caress

Post by Caress » Thu Oct 06, 2011 3:14 pm

Simonika bafta multa la noul Fiv!
Eu la Fivul asta am avut de ales intre 4 clinici : una in Los Angeles (la care am renuntzat pentru ca imi dadeau tratament cu Lupron ceea ce, sa ma scuze dar nu mi se pare potrivit cazului meu), a doua Budapesta kaali Institute (unde Kovacs voia sa ma puna pe Marvelon si clompihene iar eu prefer sa-mi las ovarele fara o presiune inutila inainte de un fiv) si apoi aproape de casa Leuven si Brussel care mi-au dat aceeasi schema(respectiv asta pe care o fac acum) .
9500 euro pretul pt un fiv in Luxemburg mi se pare enorm!!!!Eu habar n-am cat ma costa asta (in sensul ca nu am primit un pret exact) dar va fi undeva in jurul a 4-5 mii (cu medicamentele incluse in pret si anestezie generala ca nu mai vreau sa trebuiasca sa ma reanimeze aia pe acolo ca anul trecut).

Raluca, estradiolul o sa creasca , am vorbit eu cu el;) Endometrul meu a fost mereu in zona aia (anul trecut 9.6 in zi 6 stimulare), anul asta 9.9 dar deh eu am endometrioza am asa de mult ca de pe afara :(((((

DHEA am oprit-o cand am inceput stimularea, iau q10 si multivitamine incerc sa beau foarte multa apa, alt ceva nu iau am incercat la celelate Fivuri mai tot acum am zis sa keep it easy cu vitaminele si sa ....imi fac ordine in casa :)imi fac cuib looolllll...nu, glumesc:)Docotrul meu de familie a fost de gasca si m-a lasat acasa 2 saptamani deci boierie :))

kisses

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 07, 2011 1:11 pm

Caress, clinicile belgiene au super-reputatie pe plan european. Sper ca de data asta sa nu le mai strici rata de reusita! [bebeou]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

annamariaa

Post by annamariaa » Fri Oct 07, 2011 3:45 pm

buna fetelor!!! Citesc de cava vreme acest forum+altele legate de FIV si tot ce tine de el si ma uimeste cate femei se afla in aceasi situatie,aceleasi ganduri,sentimente,avem sufletul la gura cand asteptam rezultatele analizelor,plangem,radem ,ne ridicam si mergem mai departe...sunteti niste curajoase! Eu sunt la primul fiv,facut pe 22 sept ,am rezultatul de la primul BHCG care este160( Fiv-ul este facuta la o clinica in belgia), acum nu imi mai ramane sa astept sa fac peste cateva zile a doilea bHCG...sper sa fie bine ...sa ne ajute D-zeu pe toate!

Caress

Post by Caress » Sat Oct 08, 2011 6:12 pm

RalucaBonzi wrote:Caress, clinicile belgiene au super-reputatie pe plan european. Sper ca de data asta sa nu le mai strici rata de reusita! [bebeou]

Da Raluca asa este au reputatie foarte buna dar au si de ce pentru ca fac studii dupa studii peste studii. Din cele 6 in vitro gratuite pe care un cetatean belgian le are obligatoriu la prima incercare este bagat in grup de studiu (tii minte ca si eu prima oara m-am trezit ca sunt in grup de studiu si nu pricepeam de ce?.....). Totul in beneficiul stiintei !

Tu cum esti Raluca? Ai inceput stimularea sau nu inca? Eu am fost azi la eco, am 6 foliculi toti cam egali in marime insa domnul chist a crescut de la 11.8 mm miercuri la 18.4 mm azi. Endomterul a crescut si el de la 9.9 la 12 si estradioulul a crescut si el de la 386 la 1116.
Ma ingrijoreaza chistul, i-am sunat sa le exprim ingrijorarea mea legata de faptul ca acel chist creste destuld e repede in dimensiuni si nu as vrea sa interfereze cu stimularea mi-au spus ca este chist endometriozic si ca nu produce estrogeni nu are efect (momentan a zis.........ha?momentan???) asupra stimularii. A notat insa in dosar ingrijorarea pacientei adica a mea si a ramas sa vedem mai multe luni la echografia number 3.
Acum continuam mai departe cu Puregon Menopur in seara asta si maine, orgalutran maine si luni si vedem ce va fi mai departe

Caress

Post by Caress » Sat Oct 08, 2011 6:13 pm

annamariaa wrote:buna fetelor!!! Citesc de cava vreme acest forum+altele legate de FIV si tot ce tine de el si ma uimeste cate femei se afla in aceasi situatie,aceleasi ganduri,sentimente,avem sufletul la gura cand asteptam rezultatele analizelor,plangem,radem ,ne ridicam si mergem mai departe...sunteti niste curajoase! Eu sunt la primul fiv,facut pe 22 sept ,am rezultatul de la primul BHCG care este160( Fiv-ul este facuta la o clinica in belgia), acum nu imi mai ramane sa astept sa fac peste cateva zile a doilea bHCG...sper sa fie bine ...sa ne ajute D-zeu pe toate!

Annamaria, felicitari pentru beta si tin pumnii pentru al doilea sa fie mare si grasutz!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Oct 08, 2011 6:15 pm

annamariaa wrote:buna fetelor!!! Citesc de cava vreme acest forum+altele legate de FIV si tot ce tine de el si ma uimeste cate femei se afla in aceasi situatie,aceleasi ganduri,sentimente,avem sufletul la gura cand asteptam rezultatele analizelor,plangem,radem ,ne ridicam si mergem mai departe...sunteti niste curajoase! Eu sunt la primul fiv,facut pe 22 sept ,am rezultatul de la primul BHCG care este160( Fiv-ul este facuta la o clinica in belgia), acum nu imi mai ramane sa astept sa fac peste cateva zile a doilea bHCG...sper sa fie bine ...sa ne ajute D-zeu pe toate!
Felicitari, Annamariaa!! Minunat! :ymapplause:

A cata zi de la punctie a fost facut bhcg-ul? Cati embrioni ai implantat?

Sarcina perfecta iti uram!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Oct 08, 2011 6:23 pm

Estradiolul a crescut frumos, si inteleg ca nu din cauza chistului, 1200 la punctul asta e foarte bine. Asta inseamna ca ai samburei in foliculi! :ymapplause: Asteptam confirmarea luni. %%- Ce zi de stimulare vei fi luni?

Eu nu fac mare lucru, cate o juma' de doza de decapeptyl seara, ma inhib in bucla. Abia dupa 14 incep stimularea, sunt in faza aia, in care astept CM, care presimt ca va intarzia, caci trebuie sa fie cu stres si emotii.

Si am o masea de minte care ma jeneaza vag, in mod normal as ignora-o, caci nu ma doare ci doar ma jeneaza la apasare, dar bineinteles ca eu ma gandesc ca peste trei saptamani sunt gravida, asa ca intentionez s-o tratez urgent cu radacina de cleste.

Chocolate

Post by Chocolate » Sat Oct 08, 2011 6:30 pm

Ralucule, eu zic ca maselele / dintii trebuie tratati indiferent de moment ca nu e de joaca.
Spor la injectii, te astept cu vesti bune! :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

annamariaa

Post by annamariaa » Sat Oct 08, 2011 7:38 pm

Multumesc pt incurajari! bHCG-ul a fost facut la 11 zile dupa transferul embrionului....In Belgia la primul fiv iti transfera un singur embrion.Am emotii f mari,sper sa fie totul ok,parca nu indraznesc sa ma bucur,mi-e teama sa nu ma bucur prea devreme.Cand citesc toate povestile voastre si prin ce ati trecut parca nu imi vine sa cred ca eu la prima incercare as putea sa fiu gradiduta...sa ne ajute d-zeu pe toate!

Giorgia

Post by Giorgia » Sat Oct 08, 2011 8:09 pm

RalucaBonzi wrote: Si am o masea de minte care ma jeneaza vag
De acord cu Chocolate. Eu am bifat 3 din 4 anul asta la un interval confortabil, cat sa pot manca. :D Pe cea de-a patra am lasat-o pentru dupa sarcina. :P
Daca erai in Timisoara, iti recomandam un stomatolog cu mana usoara.

Am citit ca din cauza hormonilor sarcinii, gingiile sunt mult mai vascularizate si se sensibilizeaza, iar de-aici problemele.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

zoi

Post by zoi » Sat Oct 08, 2011 9:24 pm

Giorgia wrote:
RalucaBonzi wrote: Si am o masea de minte care ma jeneaza vag
De acord cu Chocolate. Eu am bifat 3 din 4 anul asta la un interval confortabil, cat sa pot manca. :D Pe cea de-a patra am lasat-o pentru dupa sarcina. :P

Am citit ca din cauza hormonilor sarcinii, gingiile sunt mult mai vascularizate si se sensibilizeaza, iar de-aici problemele.
Am scos si eu o masea de minte care ma jena putin de teama sa nu imi faca probleme in cazul ca voi ramane insarcinata.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 09, 2011 11:44 am

Giorgia wrote:Eu am bifat 3 din 4 anul asta la un interval confortabil, cat sa pot manca. :D Pe cea de-a patra am lasat-o pentru dupa sarcina. :P
Pai trei din patru am bifat si eu pana acum, asta e ultima - prima am extras-o in Geneva si am avut o oarece durere, suportabila, dupa; apoi urmatoarele doua in Franta, nu am simtit nimic, dar absolut NIMIC dupa, desi cu una s-a luptat aproape o ora, fiind "enclavata", in rasul gingiei; sper sa reusesc sa obtin programare in timp util la acelasi stomatolog-magician.

Nu am nicio carie / plomba in rest, dar maselele de minte sunt din alta galaxie, daca ma intrebati pe mine le-as suprima din start, nu fac decat sa complice existenta.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 09, 2011 11:48 am

annamariaa wrote:Multumesc pt incurajari! bHCG-ul a fost facut la 11 zile dupa transferul embrionului....In Belgia la primul fiv iti transfera un singur embrion.Am emotii f mari,sper sa fie totul ok,parca nu indraznesc sa ma bucur,mi-e teama sa nu ma bucur prea devreme.Cand citesc toate povestile voastre si prin ce ati trecut parca nu imi vine sa cred ca eu la prima incercare as putea sa fiu gradiduta...sa ne ajute d-zeu pe toate!
Annamariaa, da, esti foarte norocoasa! Sa fie bine pana la capat!

Stai prin preajma, ca ne gravidim si noi curand, si ne vom muta pe topicul "experiente din timpul sarcinii". :ymdaydream:

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 09, 2011 11:50 am

Haideti sa va arat o poveste exceptionala din Special Families Campaign:

Image

Puteti sa va spuneti si voi povestea aici: http://specialfamiliescards.fertilityeurope.eu/rou" onclick="window.open(this.href);return false;

Luna36

Post by Luna36 » Sun Oct 09, 2011 2:01 pm

Buna fetelor si o duminica linistita la gura sobei :D ,tinand cont de starea vremii....Anamaria mult noroc in continuare %%- ...ceea ce le doresc tuturor pe viitor (inclusa si persoana mea).

Ca deobicei sunt in dileme pe care le deslusesc cu voi aici pe forum.Puteti sa ma certati sau sa fiti de aord cu mine dupa ce o sa va povestesc ceva.

Mai sus am citit scris de Raluca (Super Raluca a-si chema-o eu),ca din analizele estradiolului se poate vedea daca exista ovocite in foliculi,da?Deci medicul poate sa-si dea seama daca foliculul este gol sau nu...zic bine?

Astea-s rezultatele mele la estradiol pe perioada monitorajului.
188 pmol/L cu val de ref: f.foll - 40-606/ovul-536-1930/f.lut-121-719/menop mai mic de 136
Primul monitoraj l-am facut la spital.

De la al doilea monitoraj am fost la clinica sub indrumarea dr meu cu urmatoarele rezultate:
al 2-lea : 96.53 pg/ml (mi-a explicat ca are alte valori de ref) ,cum urmeaza: f foli-18-147/93-575/43-214/mai mic de 58
al 3-lea : 179 .30
al 4-lea : 258 .09
La intrebarea mea ,daca se poate vedea daca folicolul era gol inainte de pick-up ,raspunsul a fost ca nu.Acum citesc ca se poate vedea si inainte de pick-up in functie de estradiol. @-) Si inainte de a mai spune ceva ,astept sa ma lamuriti .Si daca da,putea sa-si de-a seama ca e gol...de ce ma ajuns la punctie?

Inainte de a trage concluzii pripite despre mine (poate ca-s grea de cap sau ceva de genul),vreau sa va spun atat:aici sunt singura,doar eu si sotul meu,m-am trezit in situatia asta brusc si dintr-o data,singurul sprijin il consider venind din partea unui medic dar si din partea voastra.La anul voi decide unde voi face ovodonatia,si vreau sa strang informatii cat mai multe pt a nu fii pusa in fata altor dileme .Spun asta pt ca medicul meu se va ocupa de tot ,in Grecia si vreau niste confirmari.

Va multumesc pentru tot.

:-* :-* :-*

Si inca ceva ca sa nu uit....poate un fsh de 15 sa scada la 2 si ceva?In ce conditii?

Caress

Post by Caress » Sun Oct 09, 2011 4:31 pm

Luna36 wrote:Buna fetelor si o duminica linistita la gura sobei :D ,tinand cont de starea vremii....Anamaria mult noroc in continuare %%- ...ceea ce le doresc tuturor pe viitor (inclusa si persoana mea).

Ca deobicei sunt in dileme pe care le deslusesc cu voi aici pe forum.Puteti sa ma certati sau sa fiti de aord cu mine dupa ce o sa va povestesc ceva.

Mai sus am citit scris de Raluca (Super Raluca a-si chema-o eu),ca din analizele estradiolului se poate vedea daca exista ovocite in foliculi,da?Deci medicul poate sa-si dea seama daca foliculul este gol sau nu...zic bine?

Astea-s rezultatele mele la estradiol pe perioada monitorajului.
188 pmol/L cu val de ref: f.foll - 40-606/ovul-536-1930/f.lut-121-719/menop mai mic de 136
Primul monitoraj l-am facut la spital.

De la al doilea monitoraj am fost la clinica sub indrumarea dr meu cu urmatoarele rezultate:
al 2-lea : 96.53 pg/ml (mi-a explicat ca are alte valori de ref) ,cum urmeaza: f foli-18-147/93-575/43-214/mai mic de 58
al 3-lea : 179 .30
al 4-lea : 258 .09
La intrebarea mea ,daca se poate vedea daca folicolul era gol inainte de pick-up ,raspunsul a fost ca nu.Acum citesc ca se poate vedea si inainte de pick-up in functie de estradiol. @-) Si inainte de a mai spune ceva ,astept sa ma lamuriti .Si daca da,putea sa-si de-a seama ca e gol...de ce ma ajuns la punctie?

Inainte de a trage concluzii pripite despre mine (poate ca-s grea de cap sau ceva de genul),vreau sa va spun atat:aici sunt singura,doar eu si sotul meu,m-am trezit in situatia asta brusc si dintr-o data,singurul sprijin il consider venind din partea unui medic dar si din partea voastra.La anul voi decide unde voi face ovodonatia,si vreau sa strang informatii cat mai multe pt a nu fii pusa in fata altor dileme .Spun asta pt ca medicul meu se va ocupa de tot ,in Grecia si vreau niste confirmari.

Va multumesc pentru tot.

:-* :-* :-*

Si inca ceva ca sa nu uit....poate un fsh de 15 sa scada la 2 si ceva?In ce conditii?

Luna, [floare]
foliculii produc estrogen ( denumit si estradiol sau E2). Estrogenul este o dovada a activitatii ovariene (datorita faptului ca foliculii produc estrogen).
In mod normal in timpul unui ciclu natural valorile estradiolului ar tb sa fie intre 25-75 in zi 3. Cu cat valoarea este mai scazuta cu atat mai bine. Valori anormal de mari ale estradiolului indica o rezerva ovariana scazuta.
In timpul ciclului in vitro valoarea estradiloului este masurata in mod regulat pentru a se vedea progresul in timpul stimularii. este foarte greu de determinat ce valoare de estradiol ar fi cea mai buna pentru ca difera de la caz la caz si in functie de numarul de foliculi. Cu cat sunt mai multi maturi cu atat estradiolul va fi mai crescut.In mod normal valoarea lui trebuie sa se dubleze la fiecare 48 de ore si scade dramatic in urma punctiei.

Un estrogen scazut inseamna ca nu sunt foarte multi foliculi maturi care se dezvolta.

Este o diferenta intre un folicul gol si un folicul care contine un ovocit si un folicul care contine un ovocit matur.
Totodata in cazul in care ai rezerva ovocitara redusa, in care se produce doar un singur folicul pe ciclu fiv de obicei nu se anuleaza fivul ci se merge mai departe , este de ajuns un folicul si bun.
In cazul tau din cate vad eu valorile acelea nu se dubleaza la 48 de ore (desi imie este greu sa inteleg in ce zi de stimulare erai mai exact)In mod normal daca in ziua 8 estradiolul se mentine intre 150-500 este satisfacator. Foliculul nu cred ca a fost gol poate a avut un ovocit care nu a fost suficient de matur...sau ti s-a spus ca a fost punctie oarba?..Eu iti spun din proprie experienta din pacate mie data trecuta mi-au dat 20 de mii de unitati de pregnyl ca sa poate matura cat mai multe din ovocite si au reusit cu doza aia imensa sa matureze 5.....din 10 foliculi care au continut ovocite
Se spune ca pentru ca un ciclu Fiv sa aiba succes trebuiesc cel putin 4 ovocite mature.......in cazurile in care este produs doar un folicul de catre o femeie cu rezerva ovocitara scazuta atunci se incearca sis e spera poate poate foliculul acela va contine ovocitul minune, de fapt asta este tot ce ne trebuie, unul si pun care sa 'hang in there'
Cum mai esti cu moralul, e mai bine?? :ymhug:

Caress

Post by Caress » Sun Oct 09, 2011 4:36 pm

RalucaBonzi wrote:Haideti sa va arat o poveste exceptionala din Special Families Campaign:

Image

Puteti sa va spuneti si voi povestea aici: http://specialfamiliescards.fertilityeurope.eu/rou" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Tja, asta e exemplu de minune......Genul de minune la care te uiti, te bucuri pentru persoanele respective si iti spui 'De mi s-ar intampla si mie asa ceva vreodata...' Bravo lor pentru curaj, rabdare si fortza de lupta!

Post Reply