FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Caress

Re: FIV abroad

Post by Caress » Sun Oct 09, 2011 4:40 pm

annamariaa wrote:Multumesc pt incurajari! bHCG-ul a fost facut la 11 zile dupa transferul embrionului....In Belgia la primul fiv iti transfera un singur embrion.Am emotii f mari,sper sa fie totul ok,parca nu indraznesc sa ma bucur,mi-e teama sa nu ma bucur prea devreme.Cand citesc toate povestile voastre si prin ce ati trecut parca nu imi vine sa cred ca eu la prima incercare as putea sa fiu gradiduta...sa ne ajute d-zeu pe toate!

Anamaria, stai linistita, ai bebel puternic, va sta acolo lipit pana la vara. Ai grija de tine de acum sunteti doi;)La ce clinica din be ai facut fiv-ul?Mult noroc in continuare! %%-

Luna36

Post by Luna36 » Sun Oct 09, 2011 5:25 pm

Caress wrote:
Luna36 wrote:Buna fetelor si o duminica linistita la gura sobei :D ,tinand cont de starea vremii....Anamaria mult noroc in continuare %%- ...ceea ce le doresc tuturor pe viitor (inclusa si persoana mea).

Ca deobicei sunt in dileme pe care le deslusesc cu voi aici pe forum.Puteti sa ma certati sau sa fiti de aord cu mine dupa ce o sa va povestesc ceva.

Mai sus am citit scris de Raluca (Super Raluca a-si chema-o eu),ca din analizele estradiolului se poate vedea daca exista ovocite in foliculi,da?Deci medicul poate sa-si dea seama daca foliculul este gol sau nu...zic bine?

Astea-s rezultatele mele la estradiol pe perioada monitorajului.
188 pmol/L cu val de ref: f.foll - 40-606/ovul-536-1930/f.lut-121-719/menop mai mic de 136
Primul monitoraj l-am facut la spital.

De la al doilea monitoraj am fost la clinica sub indrumarea dr meu cu urmatoarele rezultate:
al 2-lea : 96.53 pg/ml (mi-a explicat ca are alte valori de ref) ,cum urmeaza: f foli-18-147/93-575/43-214/mai mic de 58
al 3-lea : 179 .30
al 4-lea : 258 .09
La intrebarea mea ,daca se poate vedea daca folicolul era gol inainte de pick-up ,raspunsul a fost ca nu.Acum citesc ca se poate vedea si inainte de pick-up in functie de estradiol. @-) Si inainte de a mai spune ceva ,astept sa ma lamuriti .Si daca da,putea sa-si de-a seama ca e gol...de ce ma ajuns la punctie?

Inainte de a trage concluzii pripite despre mine (poate ca-s grea de cap sau ceva de genul),vreau sa va spun atat:aici sunt singura,doar eu si sotul meu,m-am trezit in situatia asta brusc si dintr-o data,singurul sprijin il consider venind din partea unui medic dar si din partea voastra.La anul voi decide unde voi face ovodonatia,si vreau sa strang informatii cat mai multe pt a nu fii pusa in fata altor dileme .Spun asta pt ca medicul meu se va ocupa de tot ,in Grecia si vreau niste confirmari.

Va multumesc pentru tot.

:-* :-* :-*

Si inca ceva ca sa nu uit....poate un fsh de 15 sa scada la 2 si ceva?In ce conditii?

Luna, [floare]
foliculii produc estrogen ( denumit si estradiol sau E2). Estrogenul este o dovada a activitatii ovariene (datorita faptului ca foliculii produc estrogen).
In mod normal in timpul unui ciclu natural valorile estradiolului ar tb sa fie intre 25-75 in zi 3. Cu cat valoarea este mai scazuta cu atat mai bine. Valori anormal de mari ale estradiolului indica o rezerva ovariana scazuta.
In timpul ciclului in vitro valoarea estradiloului este masurata in mod regulat pentru a se vedea progresul in timpul stimularii. este foarte greu de determinat ce valoare de estradiol ar fi cea mai buna pentru ca difera de la caz la caz si in functie de numarul de foliculi. Cu cat sunt mai multi maturi cu atat estradiolul va fi mai crescut.In mod normal valoarea lui trebuie sa se dubleze la fiecare 48 de ore si scade dramatic in urma punctiei.

Un estrogen scazut inseamna ca nu sunt foarte multi foliculi maturi care se dezvolta.

Este o diferenta intre un folicul gol si un folicul care contine un ovocit si un folicul care contine un ovocit matur.
Totodata in cazul in care ai rezerva ovocitara redusa, in care se produce doar un singur folicul pe ciclu fiv de obicei nu se anuleaza fivul ci se merge mai departe , este de ajuns un folicul si bun.
In cazul tau din cate vad eu valorile acelea nu se dubleaza la 48 de ore (desi imie este greu sa inteleg in ce zi de stimulare erai mai exact)In mod normal daca in ziua 8 estradiolul se mentine intre 150-500 este satisfacator. Foliculul nu cred ca a fost gol poate a avut un ovocit care nu a fost suficient de matur...sau ti s-a spus ca a fost punctie oarba?..Eu iti spun din proprie experienta din pacate mie data trecuta mi-au dat 20 de mii de unitati de pregnyl ca sa poate matura cat mai multe din ovocite si au reusit cu doza aia imensa sa matureze 5.....din 10 foliculi care au continut ovocite
Se spune ca pentru ca un ciclu Fiv sa aiba succes trebuiesc cel putin 4 ovocite mature.......in cazurile in care este produs doar un folicul de catre o femeie cu rezerva ovocitara scazuta atunci se incearca sis e spera poate poate foliculul acela va contine ovocitul minune, de fapt asta este tot ce ne trebuie, unul si pun care sa 'hang in there'
Cum mai esti cu moralul, e mai bine?? :ymhug:

Buna Caress...moralul este ca moralul..cand jos cand sus si tot asa si viceversa

Monitorajele le-am facut asa,executate de dim :
1 in a 5-a zi ..deci dupa 4 zile de stimo....
2 in a 7-a zi
3 in a 10-a zi
4 in a 12-a zi pt ca dupa ultimul monitoraj ,a fost o zi de pauza de tratament si dupa pick-up=ul.:(
L-am intrebat si mi-a zis ca a fost gol.Altceva nu am mai scos de la el.Ovononatia.Asta aud mereu. [parerau]
Nu mai vrea sa-mi faca alta stimulare nici in ruptul capului.
Cam asta e starea mea.Nu stiu ce sa fac,unde sa ma mai duc ,ce sa mai intreb.

Acum rad,acum plang.

Multumesc de info ...tu cum esti?

[floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 09, 2011 5:42 pm

Si inca ceva ca sa nu uit....poate un fsh de 15 sa scada la 2 si ceva?In ce conditii?
NU.

In niciun fel de conditii. Nici nu prea exista valoare 2 la FSH la Z3. @-) Sigur nu confuzi cu LH-ul?
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

annamariaa

Post by annamariaa » Sun Oct 09, 2011 5:56 pm

Fivul este facut la o clinica in liege,unde au o echipa PMA extraordinara pe care o recomand tuturor ...maine este ziua cea mare si incerc sa ma gandesc ca totul o sa fie bine( asteptarea asta este cumplita si incep sa devin paranoia la orice simptom)...mult noroc si voua fetelor!

Luna36

Post by Luna36 » Sun Oct 09, 2011 5:56 pm

RalucaBonzi wrote:
NU.

In niciun fel de conditii. Nici nu prea exista valoare 2 la FSH la Z3. @-) Sigur nu confuzi cu LH-ul?
Buna...ma apuc sa caut unde am vazut scris...poate l-am confundat eu...dar sa ma uit si revin.

Luna36

Post by Luna36 » Sun Oct 09, 2011 6:18 pm

Ha..am gasit....fii antenta Raluca...deci scrie asa:
FSH 2,98
LH 1,25
E2 47,00
ce mai scrie este asa:ca a facut acupunctura,a luat inofolic,inofolic plus,polivitamine,si ca a avut fsh mai mare de 15 si chiar 18 ,amh 0,26 si inhibina b mai mica de 7 si are 43 de ani....boooo deci asta scrie ,asta zic.
Eu iti dau valorile de ref de aici
faza fol:2,9-12
faza ovul:6,3-24
faza lut:1,5-7
menopauza:17-95 ..mUI/ml

Luna36

Post by Luna36 » Sun Oct 09, 2011 6:23 pm

Raluca sa te intreb ceva...eu fsh,lh si estradiolul le-am facut analizele in feb si era 19 ,in nov era 24....pana acum deloc...mai are rost sa le mai fac?Medicul meu cu care am facut stimularea nu mi-a mai dat sa fac .Nu stiu,asa pt mine,nu stiu....simt ca vreau sa fac analize.Dupa cat timp de la stimulare se pot reface?Sa-l monitorizez 4 luni la rand?
Poate ma credeti nebuna dar nu ma simt eu impacata asa cu situatia asta.

Giorgia

Post by Giorgia » Sun Oct 09, 2011 7:54 pm

RalucaBonzi wrote: Pai trei din patru am bifat si eu pana acum, asta e ultima - prima am extras-o in Geneva si am avut o oarece durere, suportabila, dupa; apoi urmatoarele doua in Franta, nu am simtit nimic, dar absolut NIMIC dupa, desi cu una s-a luptat aproape o ora, fiind "enclavata", in rasul gingiei; sper sa reusesc sa obtin programare in timp util la acelasi stomatolog-magician.
Eu le-am scos pe ambele de sus si una de jos. Cu primele doua n-am avut nici o problema, in cazul celei de-a doua mi s-a umflat si invinetit obrazul, dar nu exagerat. Durerea de dupa anestezie a fost suportabila de fiecare data. Medicul meu mi-a explicat (pun enervant de multe intrebari, cand ma intereseaza ceva :p) ca masa osoasa e mai densa in mandibula decat in maxilar, de-aici problemele de dupa extractiile de jos.
Poate ca tot cu cea de jos ai avut si tu probleme?
RalucaBonzi wrote: Nu am nicio carie / plomba in rest, dar maselele de minte sunt din alta galaxie, daca ma intrebati pe mine le-as suprima din start, nu fac decat sa complice existenta.
Nu (mai) au nici o functionalitate, sunt o mostenire de la stramosii nostri blanosi. Am citit ca o parte dintre noi - cei evoluati - nu le mai au. Nu e cazul nostru, se pare. :))
Personal nu sunt pentru extractii, dar in cazul molarilor de minte cred ca iti faci mai multe probleme pastrandu-i.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

adina dumitrache

Post by adina dumitrache » Sun Oct 09, 2011 9:48 pm

Buna! nu stiu daca iti mai amintesti de mine dar inca iti multumesc pentru incurajarile trimise in decembrie. eu din pacate nu am sa mai incerc inca o data nu stiu daca mai am puterea psihica pentru asta iar in afara de asta si starea materiala. sa va ajute d-zeu pe toate fetele care aveti puterea sa incercati.sper sa fie cu noroc si inca o data iti multumesc pentru tot chiar daca nu ma cunosti dar toate mesajele voastre m-au ajutat foarte mult. Multa noroc la [barza3]

annamariaa

Post by annamariaa » Mon Oct 10, 2011 6:27 pm

salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune...al doilea bHCG 1100 ( ziua 18 de la transferul embrionului)...Sa ne ajute d-zeu pe toate !

Caress

Post by Caress » Mon Oct 10, 2011 7:34 pm

annamariaa wrote:salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune...al doilea bHCG 1100 ( ziua 18 de la transferul embrionului)...Sa ne ajute d-zeu pe toate !

Annamaria, super! Felicitari din suflet! Bine ca s-a mai dus din stress asa-i?;)Bafta multa in continuare tine-ne la curent!

Caress

Post by Caress » Mon Oct 10, 2011 7:43 pm

Repede si un update despre noi:) Azi zi 10 de stimulare endometru a scazut la 11.6 (docotul e multumit si eu la fel). 4 foliculi de 18mm, 1 de 15 mm si unu de 16 mm plus cativa mai mici (10-11). Domnul chist a fost masurat aiurea data trecuta mi s-a zis pentru ca acum avea fix 11 mm ca la prima masuratoare.
In seara asta la 21 imi face domnu sotz Pregnylul 10 mii si miercuri la 9am punctia sub anestezie generala.
Doamne Ajuta sa fie de cateva ovocite mature si fara alte probleme.....si sper ca nu degeaba am luat DHEA atata amar de vreme!Si Doamne Ajuta ca printre printre foliculii astia si ovocitul meu minune!!! :ymdaydream:

Numai bine tuturor

nusha

Post by nusha » Mon Oct 10, 2011 10:02 pm

Mult noroc Caress.
Ce doza de DHEA ai luat? Ai luat continuu din 2009?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

annamariaa

Post by annamariaa » Mon Oct 10, 2011 10:45 pm

mult noroc caress...cred ca o sa fiu stresata multa vreme de acum incolo,dar este oarecum normal ,dar este adevarat ca mi-am luat o piatra de pe inima( una dintre ele) si va mai tin la curent cu evolutia...sa ne ajute d-zeu pe toate!

Giorgia

Post by Giorgia » Tue Oct 11, 2011 12:11 pm

annamariaa wrote:salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune...al doilea bHCG 1100 ( ziua 18 de la transferul embrionului)...Sa ne ajute d-zeu pe toate !
Ce veste grozava! Bravo, Annamariaa! [floare]
Astfel de vesti ne dau speranta. Mie cel putin... :)
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Caress

Post by Caress » Tue Oct 11, 2011 1:31 pm

nusha wrote:Mult noroc Caress.
Ce doza de DHEA ai luat? Ai luat continuu din 2009?

Nusha ,
nu nu am luat non-stop. Am luat asa cam 90 de zile inainte de fiv 6 luam 75 mg pe zi dimineatza. Acum nu stiu daca rezultatele mele de la fivul trecut (respectiv de la donatoare de ovocite la 5 ovocite mature productie proprie si un embrion de foarte buna calitate) se datoreaza DHEA sau schemei (puregon /menopur + orgalutran si declansarea cu 20 mii de pregnyl. Dhea pe care am luat-o a fost comandata de la un laborator din state, era Dhea pura
Anul asta am luat cam 100 de zile inaintea Fivului astuia (zic pe zile pe ca am avut o cutie cu 300 pastilutze si mai am cam 150 cred) dar am facut pauza vara asta 2 saptamani cat am fost in vacanta in iulie nu am luat. La inceput am luat 50 mg pe zi si cu o luna inainte de a incepe Fivul asta am luat 2*50mg una seara una dimineata. De data asta a fost Dhea time released desi acum regert ca nu mi-am luat microionizata se pare ca este cea mai buna. Eu am luat insa la sfatul doctorului dupa ce am citit pe net tot felul de pro si contra l-am intrebat pe el si el mi-a dat dozele. Sigurele efecte negative vizibile ale Dhea in cazul meau au fost aparitia unor cosuri in rest nimic special. Nu pierderi de par (din contra), nu vise aiurea nimic altceva special.

Simonika

Post by Simonika » Tue Oct 11, 2011 3:21 pm

@ Annamariaa FELICITARI pt beta @};-

Fetelor : Raluca, Caress si Giorgia va tin pumnii, sa fie totul perfect si va aud strigand "AM REUSIT!!!" %%-
Mamica implinita [cf]

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 11, 2011 5:11 pm

felicitariiiiiiiiiiii anamaria! :ymhug: sa fii sanatoasa si tu si bebele!ma bucur tare mult pentru tine!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 11, 2011 5:18 pm

Caress wrote:Repede si un update despre noi:) Azi zi 10 de stimulare endometru a scazut la 11.6 (docotul e multumit si eu la fel). 4 foliculi de 18mm, 1 de 15 mm si unu de 16 mm plus cativa mai mici (10-11). Domnul chist a fost masurat aiurea data trecuta mi s-a zis pentru ca acum avea fix 11 mm ca la prima masuratoare.
In seara asta la 21 imi face domnu sotz Pregnylul 10 mii si miercuri la 9am punctia sub anestezie generala.
Doamne Ajuta sa fie de cateva ovocite mature si fara alte probleme.....si sper ca nu degeaba am luat DHEA atata amar de vreme!Si Doamne Ajuta ca printre printre foliculii astia si ovocitul meu minune!!! :ymdaydream:

Numai bine tuturor

va fi,caress!ai incredere!suntem alaturi de tine miercuri!pupici!sa de-a dumnezeu sa ai cel putin 4 foliculi frumosi,numai buni de [fecundare]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

annamariaa

Post by annamariaa » Tue Oct 11, 2011 5:21 pm

Va multumesc din suflet fetelor fetelor!!!! Va tin pumnii la toate si ma bucur ca sunteti alaturi de mine...sa ne ajute d-zeu sa ne dea putere si credinta la toate!

Post Reply