FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Laura

Re: FIV abroad

Post by Laura » Sat Jan 23, 2010 6:17 pm

Da, trebe sa recunosti chiar si asa suparata pe protocolul asta ca ai rezultatul superb de 8 celule nefragmentate si endometrul de 12 plus cum ai zis tu fertilitatea confirmata, incredrea data de sarcina anterioara, e singurul aspect pozitiv din trecut care are voie sa iti treaca prin capsor zilele astea!
Last edited by Laura on Wed Sep 15, 2010 5:50 am, edited 1 time in total.

miki70

Post by miki70 » Sat Jan 23, 2010 7:01 pm

Laura am ras cu lacrimi :)) Cine ne citeste zice ca suntem duse rau cu pluta :D . Eu nu am avut niciodata grija asta, nici cu ochii in chiloti nu statea pt ca dc iau progesteron nu-mi vine neam. Naturistele tb sa stii care fac bine ori ba, acum "am studiat imunologia" :D si am aflat multe. De ex in pb mea cu NK mariti e indicat Green tea, resveratrol, pycnogenol, curcumin, genistein, quercetin dar dc ai limfocite B marite ac sunt contraindicate deoarece le creste. Un link interesant : http://www.precisionnutrition.com/rr-green-tea-hazards" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca sa fii un medic bun tb sa stii cate putin din fiecare. Imi da dr hematolog vit C 1gr/zi pt fragilitate capilara dar el nu stie ca asta e avortiva la sarcina mica http://www.sisterzeus.com/Hsp1shlp.htm" onclick="window.open(this.href);return false; si creste NK (la sarcina a2-a am luat ac vit C 1gr/zi :( ). M-am dus la dermatolog sa-mi dea un tratam pt herpes, sa nu-mi mai apara dupa FIV , ii spun ca am NK f mari si-mi spune ca asta e ceva biiiiine de parca eu nu stiam cat de bine e (nici nu mai stiu cand am racit ultima data). Nu am mai apucat sa-i spun ca nu vreau ceva care sa-mi stimuleze NK pt ca am deviat de la subiect si ajung acasa cu medicamentul, caut pe net si ce crezi ca aflu " stimuleaza f mult NK" :( . Bine ca mi l-au primit inapoi la farmacie, nu costa decat 170 ron. Dc as mai tampitzica si m-as lasa pe mainile lor nu voi avea niciodata bb.

Raluca eu spun de acum ca esti graviduta, am un presentiment ;)

Elenada

Post by Elenada » Sat Jan 23, 2010 7:04 pm

laura esti de belea. :)) foarte tare. bine ca a iesit asa cum ti-ai dorit.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Laura

Post by Laura » Sat Jan 23, 2010 7:18 pm

Miki, nu stiu in lgatura cu Nk multe. dar vad ca tu ai studiat problema. Eu nu ma pot da cu parearea. fa ce crezi tu ca iti face bine si nu iti poate face rau. E foarte important sa fii tu cu constiinta impacata pentru succes. Deep down nici eu nu credeam ca embrionii mei cad in wc la pipi, dar cred ca am vrut sa elimin gandul asta cu totul, asa ca am facut ce am crezut eu de cuviinta. A, si am mai si luat Valium zilele alea la tranfer plus inca vreo 2 zile cat am stat in pat.
va pup fetele luptatoare!
Last edited by Laura on Wed Sep 15, 2010 5:52 am, edited 1 time in total.

Caress

Post by Caress » Sat Jan 23, 2010 7:41 pm

Raluca, bun asa! Transfer check embrion de calitate check ceva embrio in frigo check sambata test pozitiv check :)

Laura m-ai distrat si pe mine cu pampersii, mie nu mi-e de cazut in toa, mie mi-e la cateva minute dupa Et sa nu respir prea tare, sa nu rad, sa nu stranut, sa nu oftez , sa nu sa nu si iara nu :)

La noi azi s-a programat punctia pentru luni..eu continui Suprefact, de maine imi scad Progynova pentru ca incep cu Utrogestan 3xzi. Luni la 9.30 trebuie sa sunam la labo sa vedem cate ovocite au fost prelevate la punctie (daca au fost minim 8 se face jumi juma, daca au fost 7 se termina procedura pt mine iara fara Et si tipa mea inimoasa si le pastreaza pe toate 7).
Urmeaza asadar saptamana stressy luni ne rugam de oo si joi sa avem transfer, nu-mi vine sa cred ca a trecut vremea si am ajuns (IARASI) aici...
:-ss :-ss :-ss :-ss :-ss :-ss :-ss :-ss
A, vinerea trecuta la eco stateam in sala asteptand sa-mi vina randul la ecograf. Si chiar in momentul in care m-a strigat sa intru a inceput la radio o melodie superba (Leonard Cohen si Hallelujah: 'baby I have been here before/I know this room/I've walked this floor' -canta exact ce simtzeam eu ), am intrat cu lacrimi in ochi..............nu crdeam ca voi mai ajunge vreodata la ecograful ala, in sala aia.....

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Jan 23, 2010 7:54 pm

Hahahaha, am ras pe bune! Azi dimineata m-am conversat pe tema asta, am facut ET cu vezica plina (bine, in instructiuni scria "demi pleine", dar e greu sa estimezi exact, asa ca am beut cu incredere, gâl-gâl-gâl, sa se vada bine uterul la eco - in concluzie la ora ET aveam brotacei in burta); am ramas cu conjugalul zece minute dupa transfer, pe o muzica foaaarte lesinata si, desigur, sub valium, pana a venit la sage-femme sa ma trimita la toaleta. Si am bagat, zambind conspirativ si "cu cheie", un "dar nu pica, nu?!" Ea: "heh, radeti dvs., dar nu vreti sa stiti de cate ori am auzit intrebarea asta pe bune".

Deci e boala grea, internationala. Pandemie!

Dar asta cu pampersii e absolut exceptionala. :D De inramat!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Jan 23, 2010 8:03 pm

Hahaha, Caress, imi amintesc eu bine ca tu lucrai la un check-in? :) Sa ai gura aurita!

M-a amuzat aproape ca te-ai prezentat cu nickname-ul de pe celalalt forum ca sa te recunosc, te-as fi identificat oricum, n-as putea sa iti uit golgota, parcursa partial impreuna. Dar simt ca 2010 e anul nostru: pregateste-te pentru Noor!! :x
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Caress

Post by Caress » Sat Jan 23, 2010 8:09 pm

Pai de Raluca am zis scriu vechiul nume ma scuteste de alte prezentari stie lumea direct cu cine vb;)
Si daa, vine Noor joi;) :ymhug:

Laura

Post by Laura » Sat Jan 23, 2010 8:44 pm

Deci nu, nu mai cred in stiinta exacta FIV, cred in dorinta de viata a embrionilor si-n optimismul mamei.

Oana, cum adica daca sunt 8 iti da jumate, daca sunt 7 nu-ti da nimic? that's not fair. oricum o sa fie 8, daca pana si eu am produs 12...dar conteaza cati sunt maturi sau doar numarul lor?banuiesc ca doamna donatoare e tinerica, asa ca noi :) Leonard Cohen, oh, da, waiting for The Miracle...

Miki, m-ai intrebat pana cand am luat Arixtra, pana la 12 sapt, am ascultat de medic:))
Last edited by Laura on Sun Jan 24, 2010 1:56 am, edited 1 time in total.

Loredana

Post by Loredana » Sat Jan 23, 2010 10:14 pm

Raluca, aşteptare uşoară. [floare] Gândeşte pozitiv!God bless!!! :)
Oana, mult noroc şi ţie!
Laura, astăzi ai fost responsabilă cu veselia pe forum :)
Miki, îţi doresc să reuşeşti în lupta cu killerii!!
Elena, bb-ii tăi sunt superbi, nici nu-mi vine să cred cât au crescut de repede..deşi intru periodic şi îi privesc. Matei deja îşi depăşeşte surioara..ce mai..bărbat în toată regula :-*
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

felicioc

Post by felicioc » Sat Jan 23, 2010 11:21 pm

Raluca, [floare] azi-dimineata am intat pe fuga, sa iti zic cat utrogestan am luat eu, n-am apucat sa citesc tot. Eu nu am studiat statisticile referitoare la antagonisti si agonisti, dar voiam sa iti zic ca la mine a mers! Si eu sunt normal-repondeuse, dar cu doza relatic mica de stimulare am avut 15 ovocite, 14 mature! Mai departe, stii povestea. Adevarul e ca pt noi e f greu sa echilibram increderea in dr cu dorinta de a ne ajuta singure... nu stii niciodata cum e mai bine. Si eu vrea ca dupa transferul cu embrioni sa fac tot ce pot pentru sustinere, pana acum am luat doar utrogestan... acum mi-a zis dr Kovacs ca voi avea cate o injectie de 25 ml progesteron injectabil + 200 mg utrogestan. Am de gand sa imi dozez estradiolul si progesteronul, ca am o banuiala ca am estradiolul prea mare si e in dezechilibru cu progesteronul, char daca si asta are valori in limitele normale.
Dar in cazul tau, discutiile si indoielile se amana... pe durata nedeterminata, acum trebuie sa fii zen pt luptatorul din burtica!
Laura, ce mult ma bucur ca te simti mai bine, se simte din mesajele tale! Iar la pampers zau ca nu m-as fi gandit in ruptul capului! :))
Oana, :-* sper din tot sufletul sa obtneti mai mult de 8 ovocite si sa meargat totul bine! Imi dau seama prein cate emotii si cat stres treceti...
Loredana, iei notite? :p

Caress

Post by Caress » Sun Jan 24, 2010 11:49 pm

Laura wrote:Oana, cum adica daca sunt 8 iti da jumate, daca sunt 7 nu-ti da nimic? that's not fair. oricum o sa fie 8, daca pana si eu am produs 12...dar conteaza cati sunt maturi sau doar numarul lor?banuiesc ca doamna donatoare e tinerica, asa ca noi :) Leonard Cohen, oh, da, waiting for The Miracle...
Laura, legea belgiana este foarte precisa in cazul procedurii fiv cu donator sau egg-sharing. Pentru ca o procedura Fiv sa fie considerata de succes pentru acceptor (in cazul asta pt mine) trebuie ca acceptorul sa primeasca MINIM 4 ovocite mature. Ina cazul in care faceam cu donator(deci o femeie care facea toata procedura Fiv pt mine si ne dadea noua toate ovocitele sale) trebuia ca acel donator sa aiba minim 4. Daca avea 10 primeam noi 10, daca avea 15 la fel, daca avea 3 se considera procedura pierduta (ma intreb ce faceau cu cele 3 ovocite in cazul asta....). asta deoarece asigurarea mea plateste procedura ei, si eu ii mai dau pe deasupra 1200 euro
Pt ca asteptarea pe lista pt donator anonim este lunga (9 luni -1 an), exista posibilitatea de egg-sharing, adica o tipa face procedura Fiv si pentru ea si pentru o alta femeie careia decide sa-i dea jumatate din ovulele mature recoltate la pick-up. In conditiile astea procedura ei fiv e platita jumatate de asigurarea mea jumatate de asigurarea ei sau de ea. Ea mai primeste si 1200 euro ca recomensa pentru gestul facut (nu e vb de plata ei ii zic gest de multumire). Si aici sunt valabile aceleasi reguli; daca ea maine la punctie are 7 sau sub 7 eu nu primesc nimic(pentru ca nu se indeplineste conditia de minim 4 si nu exista ca ea de ex sa ia 3 si eu 4, donatorul in caz de numar impar ia surplusul)
Eu acum sper ca al meu doctor sa fi cantarit bine gestul de a-mi propune mie aceasta doamna ca egg-donor constiient fiind de drama traita de mine la toate fivurile @-) ....de obicei cele care aleg egg-sharing sunt femei care sau au facut deja un fiv la care au avut multe ovocite si au ramas insarcinate dupa (sper ca asta sa fie cazul meu) deci femei despre care docotrii stiu ca raspund bine la tratament sau femei care se afla in dificultati financiare ..vedem noi maine ce si cum inca 11 ore de asteptare si stim cat de cat cum stam
pupe

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Jan 25, 2010 12:25 pm

Oana, ceva vesti?! :-ss

Ma rog pentru voi!

Eu ma simt excelent, ieri am iesit la restaurant, undeva foarte aproape de casa. Institutia pentru care lucrez mi-a oferit bilete pentru maine seara la opera, dar ma mai gandesc. Distanta nu e o problema (cladirea Operei este situata la 250 de metri de unde locuiesc), fotoliile sunt supercomode, emotiile estetice nu imi pot face decat bine (e un balet), dar ma mai gandesc inca, maine ar fi sa fie ziua implantarii. Poate il trimit pe conjugal singur.

In rest, mi-am dat seama ca nu am nume!! Numele pe care le voiam sunt "alocate" si raman ale ingeraselor mele din ceruri, acum sunt in cautarea unui nou nume de fetita. Trebuie sa fie scurt si international, nici foarte rar, nici foarte frecvent. Idei, pliz? ;;)

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Mon Jan 25, 2010 1:26 pm

Oana te asteptam cu vesti bune!

Raluca felicitari pentru embrionas, sa fie lipicios de mami! As zice sa nu ratezi baletul de maine, te vei simti bine si ii vei crea si lui bebe un moment procice pentru implantare, pentru ca vei fi relaxata si vei trai momente placute.
Uite eu in perioada cand am ramas gravi ma relaxam mergand la inot la mare - cred ca si asta a ajutat, faceam ceva ce imi placea si ma simteam si f bine.
Ref la nume ce zici de numele pe care noi l-am ales pt fetita noastra - Ema. E exact conform cerintelor tale. Puteti pune cu 2 m- Emma - asa chiar e international. Noi ne-am bucura daca l-ati folosi si voi. :-* de la Ema mea pt embrionasa lipicioasa!
Last edited by ioana_p76 on Mon Jan 25, 2010 1:42 pm, edited 1 time in total.
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Elenada

Post by Elenada » Mon Jan 25, 2010 1:35 pm

Raluca sfatul meu e sa te duci la opera si sa te simti bine. nu patesti nimic daca faci activitati placute. Stii bine ca eu asa am facut si vezi ce comori am
nu am stat in pat o secunda. Have fun si bebe o sa fie foarte fericit la tine in burtica.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

Caress

Post by Caress » Mon Jan 25, 2010 2:48 pm

Pe scurt ca nici eu nus tiu mai multe: procedura cu donator merge inainte, avem cel putin 4 ovocite mature(-erau in lucru nu le curatzasera pe toate cand am sunat noi dar pusesera deja la o parte 4 pt mine 4 pentru donatoarea mea :ymhug: ), acum asteptam telef de la spit sa vedem daca e nevoie de a doua proba cu gigei(la toate celeleate fivuri a fost nevoie de 2 probe...)Bon, am pasit c dreptul pana una alta

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Jan 25, 2010 2:54 pm

Iuhuhu!!! Te imbratisez tare! Si un gand bun pentru donatoarea ta, care e o femeie minunata, asa ca bebelusul tau are un capital genetic excelent si pe linie materna!

Sigur ca va fi bine, se vor gasi cei cinci invingatori!

Cat ma bucur!

Elenada

Post by Elenada » Mon Jan 25, 2010 3:57 pm

Caress tinem pumnii. sa fie intr-un ceas bun si sa ai niste embrionasi frumosi si lipiciosi.

felicioc

Post by felicioc » Mon Jan 25, 2010 6:35 pm

Deci, pana acum e bine, Oana! :ymhug: Bafta in continuare! Noi ne concentram sa va transmitem (tie si Ralucai) energii pozitive! :)

Loredana

Post by Loredana » Mon Jan 25, 2010 9:18 pm

Feli, ma straduiesc!! :)
Oana, super vesti, bafta in continuare!
Raluca, ce zici de( Betty - Ebraic - Daruita de Dumnezeu),(Bernice Grec Aducatoare de izbanda),( Desiree Francez Mult-dorita) ( Ioana-desi cam frecvent- Ebraic -Yochana= binecuvantarea Domnului )(Maria Ebraic Miryam= copil dorit) s.a. aici
http://www.nume-copii.ro/nume-de-fete-n.php" onclick="window.open(this.href);return false;
;;) :) ..hai ca te-am ajutat..:)
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Post Reply