FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
laura iv

Re: FIV abroad

Post by laura iv » Fri Oct 28, 2011 10:33 am

Swanheart wrote:Laura iv, felicitari! Imi pot doar imagina bucuria si sentimentele care v-au cuprins si sper ca toate sa avem aceste trairi, cat mai curand... :)

Raluca, maine vom fi cu gandul la tine. Iti doresc ca de aceasta data sa decurga totul ca la carte, iar peste aproximativ 1 an sa te plimbi cu [cf] [cb]
multumesc.Doamne ajuta!
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

brunadria

Post by brunadria » Fri Oct 28, 2011 11:15 am

din pacate eu am intrerupt tratamentul pt fiv 6 , noroc ca nu am apucat sa incep stimularea (trebuia sa incep duminica)
s au schimbat legile pe aici si m au anuntat cei de la clinica doar dupa ce incepusem ! nu prevazusem ca va costa asa mult!
asa ca probabil voi incepe iar la urmatorul cm sau la anul!
am fost foarte dezamagita ca pe langa toate greutatile fiv ului apar si piedici!
insa nu renunt oricum si pana la urma va fi bine!
voi sa veniti cu beta mare ! [barza4]
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

adyrem

Post by adyrem » Fri Oct 28, 2011 11:19 am

brunadria wrote:din pacate eu am intrerupt tratamentul pt fiv 6 , noroc ca nu am apucat sa incep stimularea (trebuia sa incep duminica)
s au schimbat legile pe aici si m au anuntat cei de la clinica doar dupa ce incepusem ! nu prevazusem ca va costa asa mult!
am fost foarte dezamagita ca pe langa toate greutatile fiv ului apar si piedici!
voi sa veniti cu beta mare ! [barza4]
Imi pare tare rau [parerau] dar sa nu te dai batuta, stii vorba ce nu te doboara te intareste asa ca sperantele inca exista (mama lor de bani ... x( ). Pana la urma vom avea toate [bebe] [bebe] nostri sa-i strangem la piept. Iti doresc din inima sa ai parte de reusita [floare]
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

Luna36

Post by Luna36 » Fri Oct 28, 2011 12:27 pm

Buna Raluca .Iti doresc din tot sufletul mult noroc. %%-

Felicitari pt beta pozitiv [majoreta]

Si tuturor aspirantelor luptatoare ,printre care si eu,mult noroc si sanatate
[floare]

Simonika

Post by Simonika » Fri Oct 28, 2011 12:35 pm

Laura iv: FELICITARI pentru bebeii %%- sa ai o sarcina usoara!
Raluca : multa bafta, sa aveti productie maxima si sa veniti cu vesti excelente.

Despre noi: maine mai mergem odata sa numaram oualele (dimensiuni etc), in principiu ar fi vreo 7, miercuri aveam 4 de 10-11 mm (doi pe stanga doi pe dreapta), si inca cativa micuti, pe care ii vom vedea maine cum au crescut.
In rest, suntem foarte multumiti ca am ales Budapesta, pentru ca efectiv ne-am simtit ca in vacanta, in fiecare zi ne-am plimbat (ieri spre exemplu am fost la Viena toata ziua), iar stresul este la cote minime :D.
Asteptam cu interes ziua de maine, sa vedem cand ne programam la punctie.

V-am pupat si va tin pumnii tuturor %%-
Mamica implinita [cf]

Luna36

Post by Luna36 » Fri Oct 28, 2011 1:08 pm

Simonika wrote:Laura iv: FELICITARI pentru bebeii %%- sa ai o sarcina usoara!
Raluca : multa bafta, sa aveti productie maxima si sa veniti cu vesti excelente.

Despre noi: maine mai mergem odata sa numaram oualele (dimensiuni etc), in principiu ar fi vreo 7, miercuri aveam 4 de 10-11 mm (doi pe stanga doi pe dreapta), si inca cativa micuti, pe care ii vom vedea maine cum au crescut.
In rest, suntem foarte multumiti ca am ales Budapesta, pentru ca efectiv ne-am simtit ca in vacanta, in fiecare zi ne-am plimbat (ieri spre exemplu am fost la Viena toata ziua), iar stresul este la cote minime :D.
Asteptam cu interes ziua de maine, sa vedem cand ne programam la punctie.

V-am pupat si va tin pumnii tuturor %%-
Buna Simonika....ce gainusa harnica esti..cate outeeeeeeee:)))) bravo.Vad ca Ungaria va prieste...sa fie sarmul lu Kovaci de vina?:)))

Maine ca la abac ,numaratoare..hihi.

Sa ne auzim cu vesti bune.

Te pup

[floare]

adyrem

Post by adyrem » Fri Oct 28, 2011 2:19 pm

Raluca fata draga cum fuse ? Stau cu inima cat puricele asteptand vesti. :YMPRAY: Doamne ajuta sa fie totul bine :YMPRAY:
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!

Bubu

Post by Bubu » Fri Oct 28, 2011 5:12 pm

Raluca, da-ne vesti bune!!!
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

patry27

Post by patry27 » Fri Oct 28, 2011 5:18 pm

raluca .....hai cu vesti bune!!!!astept sa vad ce ai facutsi cum te simti?!! :ymdaydream:

@};- %%-

patry27

Post by patry27 » Fri Oct 28, 2011 5:23 pm

brunadria wrote:din pacate eu am intrerupt tratamentul pt fiv 6 , noroc ca nu am apucat sa incep stimularea (trebuia sa incep duminica)
voi sa veniti cu beta mare !
brunadria imi pare sincer rau asta e viata dar tu mergi inainte si ai sa vezi ca o sa vii cu beta mare si o sa fie un fiv cu [gravida]. ai trecut tu prin multe capul sus si mult succes sa ne anunti cand incepi chiar de este la anul sau luna de vine :-* %%- :ymhug:

mihaele

Post by mihaele » Fri Oct 28, 2011 6:48 pm

Hai Raluca cu vesti bune ca ma apuca tahicardia aici :ymhug: [majoreta] [majoreta] [majoreta] %%- %%-
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 28, 2011 6:51 pm

Multumesc pentru gandurile bune! @};-

Am avut opt ovo mature, iar sotul 8 mil/ml, cu mobilitate >20% (formele normale nu se analizeaza in ziua FIV-ului, dar e de obicei capitolul la care sta cel mai bine). Acum ...urma alege.

Aflam abia luni vesti despre embrionasi, cand vom face si ET-ul. Dupa cum v-am spus, de data asta indraznesc sa pun doi embrioni, ceea ce nu s-a mai intamplat de la nenorocire incoace. Sa nu imi urati gemeni, va rog - si vorbesc foarte serios. Vreau doi copii, dar pe rand.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mihaele

Post by mihaele » Fri Oct 28, 2011 7:00 pm

Raluca ma bucur pentru tine bravo o sa fie bine de data asta.Eu nu ati doresc decat Bunul Dumnezeu sa ati dea copilasul mult dorit %%- :ymhug: :ymhug: :ymhug:
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 28, 2011 7:02 pm

mihaele wrote:Hai Raluca cu vesti bune ca ma apuca tahicardia aici :ymhug: [majoreta] [majoreta] [majoreta] %%- %%-
Hhahahah. Am ras sincer. Pentru cine nu cunoaste istoria - eu si Mihaele am facut in exact acelasi timp primul fiv, in martie 2008. Mihaele era lesinata maxim, se vaita continuu, se temea de toate cele si se speria la orice detaliu. Nici eu nu stiam mult mai multe despre FIV despre ea, dar eram mai dura (unii dintre voi ziceti ca as fi si-acum - nu stiti nimic! acum sunt o mielusea, dar am fost foarte cinica in prima mea tinerete punk; niciodata rea, dar adesea taioasa) si aproape ca am bruftuluit-o "Inceteaza, femeie, ca faci tahicardie!" etc. Cum o prindeam ca incepe sa se vaite si sa inventeze probleme, o potoleam subit si fara drept de apel, amenintand-o cu spectrul tahicardiei. :)

Of, mai Mihaele, cine-ar fi crezut sa vorbim tot de de-astea aproape 4 ani mai tarziu, in loc sa ne ducem copiii la gradinita?!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

silviacris

Post by silviacris » Fri Oct 28, 2011 7:26 pm

raluca [floare] felicitari !!! iti urez din suflet sa vina [barza5] si sa-ti aduca bebelusul mult visat ! Succes luni... [majoreta]
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Alla76

Post by Alla76 » Fri Oct 28, 2011 7:50 pm

RalucaBonzi wrote:Multumesc pentru gandurile bune! @};-

Am avut opt ovo mature, iar sotul 8 mil/ml, cu mobilitate >20% (formele normale nu se analizeaza in ziua FIV-ului, dar e de obicei capitolul la care sta cel mai bine). Acum ...urma alege.

Aflam abia luni vesti despre embrionasi, cand vom face si ET-ul. Dupa cum v-am spus, de data asta indraznesc sa pun doi embrioni, ceea ce nu s-a mai intamplat de la nenorocire incoace. Sa nu imi urati gemeni, va rog - si vorbesc foarte serios. Vreau doi copii, dar pe rand.
ce vesti bune! mai un hop pana luni si te indrepti cu pasi repezi spre starea de [gravida]
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

adyrem

Post by adyrem » Fri Oct 28, 2011 7:54 pm

Raluca 8 ovocite mature e un lucru foarte bun :YMPARTY: . Iti doresc din suflet sa ai cat mai multi embrioni de calitate buna, iar in legatura cu faptul ca pui 2 ... eu nu-ti doresc decat sa ramai [gravi] iar mai departe vede Dumnezeu ce si cum le aranjeaza pe toate. Fii increzatoare %%-

brunadria

Post by brunadria » Fri Oct 28, 2011 8:03 pm

Ralu, ma bucur ca totul a decurs bine , de acum sa sa tina lant, vestile bune!
%%- %%- %%- %%- %%-
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 28, 2011 8:10 pm

Imi pare foarte rau! [parerau] Sa stii insa ca pe mine m-a surprins cand ai spus ca speri sa fie 1.000€ tentativa, indiferent cat ai fi reusit sa acoperi cu asigurarea standard, in afara prise en charge 100%. Eu stiam ca e semnificativ mai mult, cu medicamentele se ajunge la cca 4.000€ or something.

Pana la urma, cat costa?

laura iv

Post by laura iv » Fri Oct 28, 2011 8:16 pm

Super! Asteptam vestile bune ! multa, multa bafta. %%- %%- %%- %%-
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

Post Reply