FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Caress

Re: FIV abroad

Post by Caress » Thu Jan 28, 2010 6:04 pm

Cuvintele folosite au fost astea:' s-a format un embrion care in momentul de fatza nu s-a dezvoltat complet pentru a fi apt de viatza' Cand am auzit asta nu am mai fortzat sa mi-l transfere banuiesc ca stiu ei ce si cum...eu aveam acum o sapt un endometru de 14.3 acum cred ca era vro 15 deci foarte bun, mare pacat

Loredana

Post by Loredana » Thu Jan 28, 2010 7:19 pm

Caress, m-am intristat si eu cand am citit despre nereusita de acum dar iti urez din tot sufletul sa mergi mai departe si sa reusesti sa ai copilul mult visat :ymhug: Asa cum ai spus tu, ai timpul inainte si posibilitati sa incerci variante..pana la urma vei reusi!
Raluca, nu ai voie sa o superi pe bebita ta. Te rog sa fii optimista pt ea ;) [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

felicioc

Post by felicioc » Thu Jan 28, 2010 7:29 pm

Off, Oana, si eu am ramas fara cuvinte! :( Daca mai ai doua fiv-uri gratuite, incearca si varianta cu spermodonor!

sophie76

Post by sophie76 » Fri Jan 29, 2010 2:57 pm

Buna fetelor! Imi cer scuze ca nu prea am mai aparut pe forum ,dar am avut o perioada cam agitata, am elimintat ceva cheaguri si am dat fuga la spital unde s a dovedit ca am un hematom decidual. Bebe e bine, ceea ce ma mai linisteste si nu am mai singerat deloc,sper ca sunt pe drumul cel bun.Raluca sa stii ca m am gindit la tine si ma rog sa ai rezultatul dorit ca doar trebuie sa facem poza aia anul asta ,nu mai incape indoiala!!!!!
Raluca sa stii ca si mie dr Kovacs mi a recomandat 6 utrogestan /zi intravaginal.Acum de cind cu pb aparute pt ca aveam iminenta de avort am facut si 200 mg progesteron injecatabil timp de 7 zile, pe care urmeaza sa l scad treptat.
O zi buna tuturor! [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Jan 29, 2010 5:18 pm

Sophie, ma intrebam unde esti. Imi pare rau ca ai avut de trecut prin spaima hematomului. Bine ca e bine, dar continua sa fii prudenta. In cate saptamani esti, cand ai morfofetala?

Oana, cum iti este? Vino aici si vorbeste cu noi, peste doar cateva luni o vei lua de la capat, pentru spermodonor nu se asteapta, iar de data asta va fi pe bune!

Eu sunt ca o frunza-n vant. Dupa ce-am mârâit toata saptamana "de ce nu mai vine sambata, eu vreau sa fie sambata!!", acum nu imi mai vine sa ma duc. Ma gandesc sa las pe luni.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

sophie76

Post by sophie76 » Fri Jan 29, 2010 5:57 pm

Raluca am abia 10 saptamini de sarcina, peste 2 saptamini voi face dublu test(alte emotii :D ).Referitor la dilema ta eu zic ,daca poti, sa astepti pina luni ,stiu ca e greu, eu am asteptat data testului si cind se apropia parca nu mai vroiam sa l fac ca sa nu mi spulbere iluziile.

Caress

Post by Caress » Fri Jan 29, 2010 7:48 pm

Raluca, sunt ok nu pot zice foarte bine, adica su t ok pana imi aduc aminte de situatia asta si ma amarasc...
Bon, azi am reusit prin prietena mea ce mai buna sa ajung la seful clinicii in vitro de la Sint Pierre din Brussel (clinica concurenta celei la care am facut eu procedurile pana acum). M-am dus cu tot ce aveam eu din dosar. Am stat cred ca o ora de vorba cu el, s-a uitat peste analize, peste hartiile tuturor fivurilor (mai putin al ultimului desigur) iar concluzia lui a fost imi pare foarte rau ca ai asa o istorie trista a FIV. Insa si eu daca as fi fost in locul doctorului tau as fi facut aceeasi pasi: respectiv as fi recomandat aceleasi medicamente, as fi incercat sa schimb dozele , as fi recomandat in final donator de ovocite.
Mi-a zis ca intr-adevar as putea sa schimb, sa mai fac o incercare pe ovulele mele si cu spermdonor, insa a zis ca nu-mi poate garanta ca voi avea transfer nici asa..nu-mi pot spune care este calitatea ovocitelor mele iar ca sperma este foarte putina si very very bad (asta stiam:)....dar ca putem fertiliza insa este o problema in dezvoltarea embrionara (intr-adevar in zi 2 aveam mereu 2 embrioni dar ca un facut nu ajungea nici unul la zi 3)...
A zis ce as mai putea incerca si ca jumatate din ovulele mele sa fie fecundate cu sperma alui meu si jumatate cu sperm de donor dar ca se ridica o problema morala: daca am de la sotz un embrio si de la donor un embrio pe care il aleg......eu oricum sunt convinsa am avut mereu un instinct ca nu putem fertiliza cu sperma alui meu (care fumeaza nu mult ci foarte mult si tigari foarte puternice de vro 20 de ani...fumatul bata-l vina)
Bon, deci mi-a zis sa am incredre in clinica la care sunt pt ca au laborator extrem de bun si daca acolo nu au poutut face nimic este pt ca a fost probabil peste putintza lor.
A zis ca in cele din urma voi ajunge sau la embrioadoptie (pt care e de asteptat minim 2 ani iar eu exclud aceasta varianta din start..pot astepta doi ani ca in ziua transferului sa aud ne pare rau nu s-au decongelat)....sau la adoptie sigur (pe care oricum o am inceputa in ro insa trebuie sa ma mut cu domiciliul si sa-mi intrerup slujba de aici, lucru nu foarte evident..)
Cam asta in mare pentru cine are timp sa citeasca:)

Raluca te inteleg, stiu cum e sa fii in nesigurantza...si nu-ti poate spune nimeni care va fi rezultatul...si orice am spune noi nu poate schimba cu nimic situatia..dar eu cred ca ai o sansa foarte mare acum, un embrion bun, un endometru bun logic si rezultatul va fi check!!!!Continua sa crezi, te rog eu, continua sa crezi!!!!!!
Pupici si bafta!!!!

Elenada

Post by Elenada » Sat Jan 30, 2010 11:45 am

Sophie imi pare rau ca a trebuit sa te lupti cu hematoame. Ma bucur ca e bebe bine. Cu repaos la pat vei depasi problema. Si eu am avut parte de hematoame si de sangerari vreo 7 saptamani. Am stat cumintica la pat si mi-am pastrat optimismul si am reusit sa trecem cu bine peste acel moment. Sarcina usoara si la termen iti doresc.

Ralu stiu cum cand se apropie ziua testului si nu iti mai vine sa il faci. Asa am patit si eu la al doilea fiv. Dupa et am zis ca sunt gravida si imi placea. Imi era teama ca testul o sa imi spulbere visele dar spre norocul meu le-a confirmat.
O sa fie bine si la tine.
Te astept azi cu un beta mare mare. :ymhug:
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

miki70

Post by miki70 » Sun Jan 31, 2010 8:19 pm

Oana :-* [floare] m-ai lasat masca, imi inchipui ce e in sufletelul tau. Sper ca in curand sa ti se schimbe norocul si sa ne anunti ca vei fi mamica , indiferent de calea care o alegi.
Sophi [floare] imi pare rau pt pb pe care o ai cu hematomul, ce tratam faci pt el? Am auzit ca se da anticoagulanti, tu iei? Anal de coag a sangelui ai facut?
Raluca [floare] te asteptam cu un beta mare ;;) DOMNE AJUTA!

Loredana

Post by Loredana » Sun Jan 31, 2010 8:25 pm

Raluca, hai odata cu vesti bune!!! :ymhug:

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Feb 01, 2010 12:36 pm

In dimineata asta, la Z12 de la punctie, bhcg = 1.

Nu stiu ce as fi putut face mai mult / mai bine. Teoretic chiar aveam sanse mari. M-am rugat si am crezut. Iar nereusitele succesive nu fac decat sa imi invarta cutitul in rana pierderii pe care am suferit-o, in amintirea vie si durerea si mai vie a celor doi copilasi perfecti pe care nu am putut sa ii duc la termen. Nu ca daca as fi reusit as fi uitat, dar incep din ce in ce mai serios sa ma gandesc ca poate a fost singura mea sansa de a deveni mama si ca nu voi mai reusi niciodata, ca mi-a fost dat doar ca sa vad cum e si sa sufar si mai mult.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Post by miki70 » Mon Feb 01, 2010 1:12 pm

:( Imi pare tare rau Raluca. Nu am cuvinte.... nu stiu ce sa-ti spun. Te imbratisez strans. :ymhug:

sophie76

Post by sophie76 » Mon Feb 01, 2010 4:41 pm

ufffffffffff Raluca :(( , imi pare enorm de rau , nu stiu ce as putea spune,oricum nimic nu cred ca te consoleaza, dar te rog nu ti fa mai rau si nu te gindi la trecutul dureros. :ymhug:

miki70

Post by miki70 » Mon Feb 01, 2010 5:37 pm

Raluca tu ti-ai facut anal imunologice? imunofenotipare limfocite , anticorpi anti ADN si anticorpii antinucleari. Dc ai vre-o pb de genul asta bb nu se implanteaza. A... cortizon ai luatr? Dc da cat?

Caress

Post by Caress » Mon Feb 01, 2010 5:39 pm

...........io n-am cuvinte sa mai zic nimic.......ce sa zic ca e nedrepta soarta? ca amageste si apoi dispare cu fericirea-n zare?.........ca trebuia sa avem copii marisori deja de acum, vb aia femei la 31-32 de ani.....ca ne imbibam de hormoni si ne jucam cu propria sanatate pentru nmic pana la urma?
Raluca, come up, nu te astepta sa intelegi ceva din toata situatia asta , eu una habar n-am daca am facut atatea pacate de trebuie sa le platesc acum si-n halul asta...........Raluca draga, e situatie grea asta prin care trecem, lipsa asta de perspectiva, de sigurantza ...........iar in cazul tau e si mai nedrept.........dar sunt sigura sigura sigura ca ingerasii aceia de fetitze vor trimite intr-o zi parintilor lor o surioara sau un fratior.....Eu te inteleg ca traiesti in trecut si eu ma refugiez acolo mult in ultima vreme....macar acolo stiu ce se petrece, am sigurantza ca stiu cum se termina si nu ma poate rani nimeni si nimic...............
Te imbratisez strans strans strans si-mi pare rau ca viatza asta e asa o scorpie uneori

Loredana

Post by Loredana » Mon Feb 01, 2010 6:31 pm

Raluca.... :( sunt alaturi de tine cu sufletul si as vrea sa-ti atenuez durerea si dezamagirea(daca as putea). Este trist...Exact de situatiile astea mi-e teama si mie dar sper ca tu sa gasesti sprijinul si puterea necesare pt. a depasi momentele astea cumplite si te rog ceva:``NU ITI PIERDE SPERANTA!``Iti doresc multa multa putere sa reusesti sa te ridici cat mai repede; ai nevoie, pt a lupta in continuare. :ymhug:

infertilitate tubară

Laura

Post by Laura » Tue Feb 02, 2010 8:27 pm

Raluca, imi pare arat de rau. Nu te lasa prada gandurilor astea, sunt normale, dar tu trebuie sa fii tare. Te pup. ai grija de sufletelul tau. O SA FIE BINE.

Caress

Post by Caress » Tue Feb 02, 2010 8:53 pm

Miki, Raluca zicea ca tu ai o 'retzeta' buna de a face gigeii mai fortzosi; mi-ai putea da si mie mai multe amanunte? pupici

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Feb 03, 2010 7:13 pm

1vergj wrote:
Elenada wrote:littlegirl iti doresc multa bafta la inseminare si sa se lase cu bebe.
fii optimista draga mea si atunci bebe sigur te va indragi.
Cand ma facut primul fiv am fost stresata si exagerata si din pacate nu am reusit. la al doilea fiv am fost super relaxata m-am bucurat de frumusetile vienei am baut bere si am mancat wurst(nu stiu daca asa se scrie) si se pare ca piticilor mei le-a placut si au ales sa ramana cu mine.
Eu cred ca o gandire pozitiva si optimista ajuta mult.
salut imi doresc si eu sa ajung undeva afara dar nu stiu cum poti sa imi dai si mie mai multe detalii
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Feb 03, 2010 7:13 pm

1vergj wrote:salut imi pare bine de reusita ta dar daca se poate sa imi spui si mie cum ai ajuns la clinica .sa ai niste copii sanatosi si sa reusim toate.eu am facut doua fiv si nimic
dar nu am sa ma las batuta
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate