FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
amiruta

Re: FIV abroad

Post by amiruta » Sun Nov 06, 2011 4:06 pm

Raluca, te asteptam cu vestile bune!#
Te rog sa ma ajuti cu un raspuns.Am vazut ca tu ''le stii pe toate'' , in sensul bun al cuvantului.
Cum e cu embrionii de 10-12 celule?
Am vazut ca ai adus o informatie in legatura cu transferul embrionilor de 10 si 12 celule la lauragar.
Si mie mi s-a transferat unul de 10, d-na embriolog spunand ca e bun, si atat.Nu stiu nimic mai mult .
Sa vii repede cu beta mare, si iti doresc de pe acum sarcina usoara.
Apropos, o sa imi pun si eu pisica sa faca abracadabra pt mine:)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 4:15 pm

Amiruta, nu le stiu pe toate, chiar nu le stiu. Dar in mod cert stiu mai multe decat mi-as fi dorit, n-as mai fi stiut.

Despre embrionii de 10-12 celule la Z3 nu am spus decat ca sunt grabiti. Si ca nu intotdeauna mai binele e preferabil binelui. Atat. Ca e normal ca la Z3 un embrion care evolueaza standard sa aiba opt celule. Dar e o chestiune de ore - distanta dintre Z3 si Z4 e cea stiuta, iar la Z4 deja embrionul e morula, deci e normal ca la un moment dat embrionul de opt celule sa inceapa transformarea in morula. Asta e tot ce am zis, nicidecum ca embrionii de 10 - 12 celule nu sunt transferabili, cum citii dincolo ca ai inteles tu, ci ca unii embriologi le prefera pentru ET la Z3 embrionii de opt celule, daca acestia sunt perfecti si au de ales.

Mult noroc iti urez! %%-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 4:20 pm

Simonika, ce vesti ai, in ce stadiu esti? %%-

Anamariaa, Laura_Iv, echo, ceva? %%-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Nov 06, 2011 6:48 pm

RalucaBonzi wrote:Hai sa va spun si voua in ce hal m-am dilit. Cum ziceam, eu simptome nu caut. Dar!! Mi-am pus pisica sa-mi ghiceasca-n bobi. *-:) I-am spus "daca te ridici in doua labute cand iti fac semn, sunt gravida. Hai, zi-mi, sunt gravida?"

A ezitat o sedunda, m-a privit cu ochi rotunzi si apoi s-a ridicat fix ca ursuletii astia!

Ha-ha, super tare! O fi simtit pisulina ceva, mai ales ca pentru "DA" trebuia sa faca partea cea mai grea... O sa apelez si eu la tactica asta, cand va fi cazul. Mai greu va fi la alegerea animalutului, ca eu am o mini-zoo: 3 pisicute, 6 perusi si 1 papagal Marele Alexandru - care vorbeste vrute si nevrute, tot ce mai am de facut e sa il invat sa spuna "da" si "nu", astfel imi va fi mai usor la interpretarea raspunsului. :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

laura iv

Post by laura iv » Mon Nov 07, 2011 10:31 am

RalucaBonzi wrote:Simonika, ce vesti ai, in ce stadiu esti? %%-

Anamariaa, Laura_Iv, echo, ceva? %%-

eu merg la echo miercuri (m-am mutat la "experiente in timpul sarcinii"si ma conversez cu adyrem ), deci mai avem 2 zile de asteptat...deocamdata stau cumintica mai ales ca sambata si duminica am avut dureri, suportabile, dar erau si am intrat putin in panica.
tu cum te simti? [floare] [majoreta]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Nov 07, 2011 10:58 am

Eu nu ma mai simt nicium, sunt anesteziata! Cred ca inca nu m-am trezit din hipnoza!

Asteptam vesti frumoase de la echo!

miha73

Post by miha73 » Mon Nov 07, 2011 11:21 am

Raluca - iti tin pumnii stransi. Sper din tot sufletul ca embrionasii tai sa se fixeze. Iti doresc sa fii graviduta si sa fiti cu totii sanatosi.
(In ultimul an nu am mai intrat pe forum dar v-am urmarit cu interes "din umbra"). Anul trecut am facut un FIV nereusit. Mai am 6 embrioni congelati (clasa A) in cate 2 paiete a cate 3 embrioni. Sper sa reziste la decongelare si sa fie Ok. Eu ma pregatesc pentru un embriotransfer probabil ca dupa 1 decembrie. Am terminat monitorizarile la mine problema este uterul fibromatos, endometru slab - in Z10 = 7.3 mm. Sper sa ma ajute D-zeu si sa se prinda si la mine.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Nov 07, 2011 11:29 am

Miha, imi amintesc foarte bine de tine, faci fiv la Vivamed. Mult - mult noroc la TEC iti urez! %%-

Luna36

Post by Luna36 » Mon Nov 07, 2011 3:44 pm

Buna ziua la toata lumea.Cum ati inceput saptamana?Cum se putea sa incep eu saptamana,daca nu cu o nedumerire.Sunt in a 31 zi si inca nu mi-au venit musafirii de la lacul rosu...ieri am avut niste scurgeri maronii care au disparut .Speram ca se vor transforma in sange dar ..nu.Starea specifica de inceput de cm o am,dar nu se intampla nimic.Sa ma preocup mai mult decat o fac ?
Dupa punctie..am luat dufaston si mi-a venit la 28 de zile.Acum nimic.Sa fie din cauza stimularii?

Raluca cum suntem azi?Ai observat ca vorbesc la plural:))
Simonik da-ne vesti...sau te-a infiat Kovacs?

Pup fetele si merci de lamuriri.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Nov 07, 2011 5:08 pm

Va urez din suflet mult noroc tuturor!

mara80

Post by mara80 » Mon Nov 07, 2011 5:47 pm

raluca.........deci eu nu mai pot :(( .....ce s-a intamplat???????ai facut testul?de ce spui ca nu ai reusit?nu esti in z7 de la transfer?.........nu mai inteleg nimic!!!!!!! [jale!]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

bbcc

Post by bbcc » Mon Nov 07, 2011 6:26 pm

wtf... Raluca? tu esti bine?
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Nov 07, 2011 7:01 pm

Mademoiselle PasDeChance wrote:Va urez din suflet mult noroc tuturor!
Imi pare foarte rau! Semnatura si noul tau nickname spun totul, din pacate... Sper ca esti bine (ma rog, atat de bine cat poti sa fii in situatia data), si iti doresc sa fii tare, sa poti avea parte de o perioada cat mai linistita. Stiu cat a insemnat pentru tine acest FIV, si stiu ca ziceai ca de anul viitor vei veni in Romania. As fi vrut sa nu trebuiasca sa vii... Iti suntem alaturi! @};-
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

mari g.

Post by mari g. » Mon Nov 07, 2011 7:03 pm

Mademoiselle PasDeChance wrote:Va urez din suflet mult noroc tuturor!

Imi pare nespus de rau Raluca!
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

oanandries

Post by oanandries » Mon Nov 07, 2011 7:35 pm

Nu imi vine sa cred Raluca...
Ma intristeaza enorm de mult postarea ta...tu mai mult decat oricare dintre noi meritai sa invingi,meritai o rasplata pentru tot binele facut , o meritai ca sa reusesti sa depasesti cat de cat urmele trecutului...
Iti doresc sa te poti linisti cat mai curand,sa te remontezi pentru ca chiar daca acum nu vezi soarele de printre nori ,intr-o zi il vei vedea din nou.
Cu multa respect si apreciere pentru o " superwoman" !
PS : cand ai sa poti sa ne spui te rog ce s-a intamplat si cum de ai aflat asa de curand rezultatul.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

nusha

Post by nusha » Mon Nov 07, 2011 7:45 pm

Raluca, cuvintele noastre sunt nimic in fata suferintei tale. Imi pare rau din tot sufletul. Cateodata e prea nedreapta viata :((
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Caress

Post by Caress » Mon Nov 07, 2011 7:46 pm

Nu Raluca, nu iar Raluca..................................Stiu ca tu nu ti-ai schimba semnatura daca nu ai fi sigura dar trebuie sa te intreb esti sigura sigura? Ti-a venit cm sau ai facut progesteronul?

Oricum ar fi Ralu te rog eu sa nu pleci, poti sa iei o pauza dar nu pleca de aici, nu lasa durerea asta sa darame tot ce ai facut..forumul asta e munca ta, e casa ta si e locul unde avem nevoie de tine!

Sunt foarte trista!

mihaele

Post by mihaele » Mon Nov 07, 2011 8:09 pm

Raluca nu pot sa cred.... :(( :(( :(( :(( :(( Te rog frumos adunate si ridicate pentru tot binele pe care lai facut pana acum. Offf Raluca plang de durere nu pot sa cred Ralu si tu ma lasi? Te rog Ralu nu ma lasa singura in lupta asta nenorocita amdoua oadat am plecatca la acest drum greu si anevoios nu poti sa abandonezi totul. NU ma lasa Ralu singura ma nevoie de tineeeee.Toate fetele de pe acest forum avem nevoie de tine :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY:
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

laura iv

Post by laura iv » Mon Nov 07, 2011 8:39 pm

raluca...ma apuca plansul...off ...e tare nedrept :(
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

littlegirl

Post by littlegirl » Mon Nov 07, 2011 8:54 pm

Raluca???Ma intrebam cine-i madmoazela fara sanse cu mii de mesaje la activ. Zi ceva, nu putem crede ca totul s-a terminat brusc la 7 zile de la ET!!
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Post Reply