FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
mirimir

Re: FIV abroad

Post by mirimir » Mon Apr 05, 2010 10:18 am

RalucaBonzi wrote:Mirimir, bine ai revenit. Vad ca te-au solicitat aia micii, te-au tinut departe de computer. Cum ii cheama pe baietei?
Bine v-am regasit.Da, nu mi-a ars de nimic, din cauza colicilor, mi se rupea sufletul la plansul lor, am incercat tot ce exista pe piata anticolici, degeaba.Acum aproape ne-au trecut.Pe nr. 1 il cheama Gabriel si nr.2 Paul.
Iti tinem pumnii zilele acestea si ne rugam pentru tine.

Loredana

Post by Loredana » Mon Apr 05, 2010 7:08 pm

Raluca, bafta maine!! Sa vii cu beta mare!!! :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Apr 06, 2010 11:03 am

La 11h30 (12h30, ora Romaniei) primesc rezultatul.

Trebuie insa sa spun ceea ce cateva dintre voi stiti deja. Din cauza sarbatorilor legale si a laboratoarelor inchise, am facut un test de sange joi (ar fi trebuit sa il fac vineri, Z10 de la punctie, ziua in care, din experiente repetate, nu doar ale mele, incepe sa urce beta, daca e sa urce).

Testul de joi a fost negativ :(( , asa ca va inchipuiti ce sarbatori de Paste am avut. :|
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

monaramona

Post by monaramona » Tue Apr 06, 2010 12:08 pm

imi pare rau de tine ..dar te asteptam cu vesti bune :ymhug:
MULTUMESC DOAMNE

Loredana

Post by Loredana » Tue Apr 06, 2010 1:29 pm

Ralu, e 13.30.Spune-mi ca testul de sange a fost gresit!

infertilitate tubară

Maria

Post by Maria » Tue Apr 06, 2010 3:19 pm

Buna fetelor!
Am o intrebare. Daca a facut cineva FIV in Ungaria: cum a fost clinica, medicul, interesul acordat pacientului, promtitudine, profesionalism...etc.
Deja ma interesez pentru a pleca in stainatate deoarece am ajuns sa fiu extrem de dezamagita de tot sistemul medical din tara noastra draga. Mai ales cel privat... E pur si simplu jignitor pentru pacient... care, by the way, plateste o caruta de bani si tot e tratat de parca i se face un mare favor...Mizerabil.
Va pup si astept vesti!
Va multumesc mult.

sophie76

Post by sophie76 » Tue Apr 06, 2010 3:40 pm

Hristos a inviat! Raluca inca mai tin pumnii si ma rog pt un rezultat pozitiv :ymhug: .
Laura, ma bucur ca sunteti bine nu mai ai mult pina sa ti tii fetita in brate, noi avem 19 saptamini si azi la eco s a confirmat ca e baietel.
Maria, eu am facut FIV la clinica Kaali Budapesta cu dr Peter Kovacs, un profesionist desavarsit si mai ales un om cu suflet.Clinica e OK, personalul amabil si desi aglomerat se respecta programul. Daca mai doresti detalii iti raspund cu placere.

felicioc

Post by felicioc » Tue Apr 06, 2010 4:50 pm

Raluca, eu stiu ca joi ai facut testul prea devreme! Mai ales ca am citit ca embrionii congelati isi reiau putin mai lent evolutia! Asa ca, hai cu vesti bune!
Sophie, sanatate multa, ai mare grija de voi!
Maria, si eu am facut la Budpaesta, tot cu dr kovacs. Desi n-am reusit, nu am ce sa ii reprosez. Dr e f amambil, iti explica cu rabdare absolut tot, iti raspunde la intrebari, nu iti da impresia ca abia asteapta sa iesi. Toti au fost amabili, s-au respectat programarile.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Apr 06, 2010 5:37 pm

Sorry, n-am vrut sa va testez nervii, dar nu m-au mai tinut pe mine nervii langa computer. Am avut telefoane de dat, oameni de bucurat! :))

BetaHCG 43 la Z11 de la ET, repet maine (ei au zis sa repet vineri, dar eu repet MAINE, sa vad eu 60 acolo, sa vad ca evolueaza). Estradiolul e ok, progesteronul un pic mic, pana la noile rezultate de vineri marim la 800 mg, doua gelule dimineata, doua seara.

Felicitati-ma maine, ok? :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

sophie76

Post by sophie76 » Tue Apr 06, 2010 7:51 pm

Raluca promit sa te felicit miine , dar azi permite mi sa ma bucur cu si pt tine!Doamne ajuta in continuare! [floare] [floare] [floare]

miki70

Post by miki70 » Tue Apr 06, 2010 8:01 pm

Raluca DOAMNE AJUTA!!! Ma bucur tare-tare mult, maine te felicit dar eu cred ca te putem felicita de azi ;)

monaramona

Post by monaramona » Tue Apr 06, 2010 8:02 pm

doamne ajuta si iti tinem pumnii
MULTUMESC DOAMNE

Loredana

Post by Loredana » Tue Apr 06, 2010 9:08 pm

Astazi zic decat:``Uraaaa``

infertilitate tubară

Elenada

Post by Elenada » Tue Apr 06, 2010 11:25 pm

Raluca tinem pumnii stransi pt maine.

Mirimir bine ai revenit. ma bucur ca au scapat de colici voinicii tai.

Bafta multa fetelor
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Arina21

Post by Arina21 » Wed Apr 07, 2010 8:51 am

Raluca, ma bucur enorm pentru tine. Dar trebuie sa recunosc ca mor de invidie :D :ymblushing:

Eu nu scriu prea des dar citesc si la asa vesti, nu ma pot abtine si bag si cate un rand.

'Fingers crossed' pentru beta de azi!
Arina [floare]

Maria

Post by Maria » Wed Apr 07, 2010 10:35 am

Sophie, iti multumesc pentru informatie. Daca ai timp sa-mi dai niste detalii despre FIV-ul din Ungaria as fi bucuroasa. Analizele trebuie sa le faci acolo sau le accepta si facute la noi in tara? Iti multumesc anticipat pentru raspuns.
Raluca, sa dea Dumnezeu sa fie intr-un ceas bun! Iti tin pumnii!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Apr 07, 2010 2:19 pm

Va multumesc tuturor!

Azi, la cca 23 de ore de la beta de ieri (43) am avut valoarea 63. Progresie ok, deci.

Insa nu respir complet usurata inca, refac vineri.

Dar My Hero :x e cu mine, rugati-va sa ramana acolo!

Arina21

Post by Arina21 » Wed Apr 07, 2010 2:26 pm

Doamne-ajuta Raluca!
Sunt sigura ca o sa fie bine si ca e baiat! Pot sa pun pariu...
Imi imaginez ce simti si te rog sa nu te superi pe siguranta mea. Dar mai vorbim peste 9 luni... [floare]

Arina :ymhug:

sophie76

Post by sophie76 » Wed Apr 07, 2010 4:01 pm

Raluca, tine-o tot asa in continuare, tinem si noi pumnii :ymhug:
Maria, analizele pot fi facute si la Budapesta, dar sunt acceptate fara pb si analizele facute in tara.
Pasul no 1 e sa ii scrii un mail dr cu un scurt istoric medical al tau, adresa de mail este : info@ivfpregnancycenter.com ,limba de comunicare engleza.
Dr iti va raspunde propunindu ti o data pt o prima consultatie si de asemeni iti va spune care sunt analizele necesare si ti va da info despre FIV (daca asta doresti). Dupa prima consultatie, in functie de analize si eco dr iti va comunica cind sa incepi FIV ul si ti va da o schema de tratamment. Oricum vei tine legatura cu el pe mail . In functie de protocolul pe care l vei avea, cam in a 5 a zi de stimulare trebuie sa fii la Budapesta pt eco.Trebuie sa stai in Budapesta intre 10 si 14 zile pina la ET, dr spune ca poti calatori chiar in ziua transferului, eu am asteptat pina a doua zi. fiv+icsi costa cam 2000 eur (desi eu in decembrie am platit cam 1600 eur = 432000 forinti), poti face plara cash in forinti sau cu card ul (eu asa am preferat). La aceste costuri se mai adauga costul tratamentului +cazare transport etc, pe mine m a ajuns in decembrie cam 3000 eur cu totul. Sper sa ti fie de folos info.

miki70

Post by miki70 » Wed Apr 07, 2010 4:26 pm

YESSSSSSSSS!!!!!!!!! Bravo Raluca :ymhug: , ai spart gheata veteranelor :ymapplause: , tin pumnii in continuare si sper sa-ti calc pe urme anul acesta.
A.....cred ca o sa ai o fetita ;) :x .

Post Reply