FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mademoiselle PasDeChance

Re: FIV abroad

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Apr 17, 2010 3:33 pm

Sophie, nu ai citit cu atentie ultimele cifre, de marti incoace... Din motive misterioase nu am asimilat progesteronul (desi am luat doze de elefant, pe toate caile posibile), iar sarcina mea s-a oprit din evolutie. :( :( :( :( :( :( :(
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Apr 17, 2010 3:36 pm

RalucaBonzi wrote: Va multumesc inca o data iar celor care sunteti inca aspirante va urez sa nu va pierdeti speranta! (eu mi-o pierdusem, in urma cu cateva zile eram la minus infinit, toate portile mi se pareau inchise, realizasem ca nici sa INCEP pocedura de adoptie nu pot mai devreme de un an - un an jumate, eram intr-o situatie absolut fara iesire, cred ce de-aia i s-a facut lui Dumnezeu mila de mine si a decis sa ramana Hero cu mine). Continuati sa sperati si sa va rugati.
M-am intors inca si mai in spate decat minus infinitul la care eram de Paste, cand credeam ca fiv-ul nu a reusit.

Nu mai pot. Am sansa de a avea alaturi un om extraordinar, care spune ca o sa mai putem si care face totul pentru a ma remonta, dar eu simt ca nu mai pot...
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

sophie76

Post by sophie76 » Sat Apr 17, 2010 4:47 pm

Raluca iarta-ma, nu pot sa cred, nu am cuvinte :(( :(( :((

Loredana

Post by Loredana » Sat Apr 17, 2010 10:05 pm

Raluca, :(( am trecut de la zambet la tristete....iti scrisesem un mesaj de bucurie...apoi am citit mesajul nefericit :( Nu stiu cum este si ce simti dar imi inchipui ca este f f dureros....nici nu stiu ce sa-ti spun...probabil ca indiferent ce as scrie nu te ajuta cu nimic..oricum iti doresc sa fii tare!!! :( :( :( Imi pare f rau!!!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

miki70

Post by miki70 » Sun Apr 18, 2010 4:02 pm

Raluca :( :( :(
:ymhug: :ymhug: :ymhug:

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu May 13, 2010 11:43 am

Dragele mele,

Din pacate, povestea mea a fost mai lunga, mai complicata si mai trista decat parea.

Totul s-ar fi putut termina dupa acele prime betaHCG discordante, insa a continuat, pentru ca analizele ulterioare aratau ca beta nu cobora, ci continua sa creasca, desi foarte-foarte lent. Teoretic, sarcina era evolutiva.

Asta a fost evolutia (am facut atat de multe beta, ca a trebuit sa fac tabel)

1. 1 aprilie, Z6 de la ET, beta <4
2. 6 aprilie, Z11, beta = 43, beta estradiol ok, progesteron 4 (am trecut pe de la 3 la 4 gelule de progesteron micronizat, 800 mg)
3. 7 aprilie, Z12, beta = 63
4. 9 aprilie, Z14, beta =142, beta estradiol ok, progesteron 8 (am trecut, pe langa cele 4 gelule de progesteron micronizat, si pe cate o injectie intramusculara de Progesténore Phorlon Retard 2 ml / saptamana)
5. 13 aprilie, Z18, beta = 582 (dublare ca la carte, cu un usor +), insa, in ciuda progesteronului injectabil, acesta este in scadere – 7,2.
6. 14 aprilie, Z19, progesteron 4,3(am trecut pe gel Crinone, plus 200 mg de progesteron micronizat, plus intramuscularul care e cu eliberare prelungita)
7. 16 aprilie, Z21, orele 9h30: beta 926, progesteron 9
8. 16 aprilie, Z21, orele 16h30: beta 930
9. 19 aprilie, Z24, betaHCG 1150, progestron 14
10. 20 aprilie – ecografie. Sac gestional de 5 mm, nu se poate observa embrionul / activitatea cardiaca. Continuu tratamentul.
11. 21 aprilie, Z26, betaHCG 1490, estradiol 286, progesteron 11,6
12. 24 aprilie, Z30, betaHCG 1935, progesteron 31,8
13. 27 aprilie, Z33, betaHCG 2837, estradiol 244, progesteron 14,25
14. 28 aprilie – ecografie. Sac gestational de 8 mm, nu se observa activitate cardiaca. Continuu tratamentul de sustinere.
15. 30 aprilie – betaHCG 5140. Sarcina teoretic evolutiva.
16. 3 mai, betaHCG 6502.
17. 5 mai – ecografie la opt sapamani si o zi de amenoree. Sac gestional de 17 mm, nu se observa embrion / activitate cardiaca. Diagnostic: sarcina cu ou clar (embrionul s-a oprit din evolutie, dar placenta a continuat sa se dezvolte, in ritm lent). Opresc tratamentul de sustinere.
18. 12-13 mai. Saptamana a zecea de amenoree. Sangerari si avort spontan. :(

Loredana

Post by Loredana » Thu May 13, 2010 4:04 pm

Raluca, nu am cuvinte..: :((
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

alif

Post by alif » Thu May 13, 2010 9:35 pm

Raluca, imi pare tare rau si iti doresc sa te refaci fizic si psihic cat mai curand!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Laura

Post by Laura » Sat May 15, 2010 4:54 am

Raluca, o sa vina si vremuri mai bune, nu stiu cum sa te fac sa crezi. Pt mine cand eram jos au contat enorm cuvintele unei persoane la care tin f tare si care nu face afirmatii gratuite: Daca vrei un copil o sa il ai. Suna simplu dar in acelsi timp lasa loc de orice interpretare a viitorului si siguranta cu care mi-a zis-o m-a frapat. cred ca mi-a intrat in subconstient bine de tot si la fiv nici nu concepeam ca ar putea fi altfel, ca o sa imi traiesc viata fara copil.
Te pup draga mea iti urez si eu sa te refaci repede, ai trecut prin multe, dar esti o persoana puternica si am incredere in tine.

georgi

Post by georgi » Sat May 15, 2010 7:27 pm

Raluca, nici nu stiu ce sa-ti spun, nimic nu-ti poate alina suferinta. Poate doar ca Dumnezeu ni le da pe toate si nu mai mult decat putem duce. Tot ce poti sa faci e sa crezi foarte tare in ceea ce vrei si ti se va intampla. Multa putere si capul sus! :ymhug: :ymhug: :ymhug:

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed May 26, 2010 11:05 am

Va multumesc mult pentru mesaje.

Azi ar fi trebuit sa am 12 saptamani, am pastrat programarea pentru morfofetala dar din pacate a fost doar o eco de controlare a cavitatii uterine. :(

Ziceti de voi, ce mai faceti...

Laura, cand nasti??

Maria

Post by Maria » Fri Jun 04, 2010 10:29 am

Buna!
Am o intrebare pentru Sophie76. Am mers la Budapesta, am vorbit cu Dr. Kovacs, totul o OK, va povestesc alta data ce impresie mi-a lasat aceasta noua experienta. Sophie76, nu as mai vrea sa-l deranjez pe doctor cu mail-urile, asa ca te intreb pe tine. Dupa cele 21 de zile de Marvelone (anticonceptionalul) ai facut pauza 7 zile dupa care ai inceput tratamentul de stimulare ovariana? Imi trebuie sa stiu exact pentru ca trebuie sa-mi fac rezervarile pentru drum, cazare...stii tu. :)
Iti multumesc mult.
Toate cele bune tuturor si multa bafta! Sa auzim numai vesti minunate!

felicioc

Post by felicioc » Fri Jun 04, 2010 11:17 am

Maria, Sophie banuiesc ca intra mai rar (cred ca mai are putin si naste). Am facut si eu fiv cu dr Kovacs, asa ca iti raspund eu: dupa Marvelon am facut pauza doar 3 zile (si la fel am auzit la mai multe fete). Dupa aceste 3 zile de pauza, in a patra zi incepi stimularea, indiferent daca ti-a venit ciclul sau nu (de fapt nu e chiar ciclul, e o usoara sangerarea care poate sa inceapa in z 2-3 dupa intreruperea AC, dar poate incepe si mai tarziu, dupa ce ai inceput stimularea, nu e nicio problemea). Deci, daca stii data inceperii AC, poti sa iti faci rezervarile.
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere! Bafta! [floare]

Maria

Post by Maria » Fri Jun 04, 2010 2:04 pm

Iti multumesc tare mult!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Jun 07, 2010 11:37 pm

CAMI wrote:Buna!
Stie cineva ce preturi se practica pentru aceste proceduri?
si daca se pot face la Szeged?
Multumesc.

Cami, ti-am mutat postul de pe subiectul cu raspunsurile medicilor [acolo sunt doar raspunsuri, dar oricum n-am fi priceput nici daca scriai pe topicul de intrebari - ii intrebai pe medicii si embriologii romani cat costa fiv-ul la Szeget?! :) ]

Nu stim exact la care "aceste proceduri" te referi, fii mai specifica, dar preturi FIV in Romania si la cateva dintre clinicile din Ungaria gasesti aici: http://infertilitate.com/glosar-inferti ... eturi-fiv/" onclick="window.open(this.href);return false; Numai bine!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

alinutz

Post by alinutz » Sat Jun 12, 2010 12:35 pm

Raluca :ymhug:
Sunt pregatita sa fiu mamica!

georgi

Post by georgi » Wed Jun 16, 2010 3:20 pm

Buna ziua la toate fetele! Desi intru foarte des sa va citesc, n-am mai postat in ultimul timp. Noi o sa facem FIV la Szeged in septembrie si nu prea stiu exact nici unde sa ne cazam sau alte amanunte legate de aceasta experienta. Daca sunt fete care au trecut prin asta si pot sa ma ajute cu informatii, as ramane indatorata, e greu sa pui informatiile capa la cap si sa-ti dea ceva bun. Din cate-mi amintesc elena zicea ceva de Szeged, nu stiu daca am retinut bine. Orice imi spuneti poate fi de folos. Multumesc anticipat.

zisaCami

Post by zisaCami » Thu Jun 17, 2010 12:38 pm

georgi wrote:Buna ziua la toate fetele! Desi intru foarte des sa va citesc, n-am mai postat in ultimul timp. Noi o sa facem FIV la Szeged in septembrie si nu prea stiu exact nici unde sa ne cazam sau alte amanunte legate de aceasta experienta. Daca sunt fete care au trecut prin asta si pot sa ma ajute cu informatii, as ramane indatorata, e greu sa pui informatiile capa la cap si sa-ti dea ceva bun. Din cate-mi amintesc elena zicea ceva de Szeged, nu stiu daca am retinut bine. Orice imi spuneti poate fi de folos. Multumesc anticipat.

Eu m-am cazat aici: http://www.hunguesthotels.hu/hu/hotel/s ... el_forras/" onclick="window.open(this.href);return false;
Am fost foarte multumiti, am avut demipensiune cu mancare excelenta, hotelul avea nu stiu cate piscine atat interioare, cat si exterioare, laborator de analize la et. 2 in hotel ... ne-a costat ~ 900 de euro pentru 15 zile, cu tot cu parcare; insa noi nu ne-am uitat la pret, am vrut sa ne simtim ca in vacanta si sa nu ne mai gandim la tratament si asa ne-am si simtit ...a fost un sejur extraordinar, ne-am detasat de toate problemele si am reusit, desi nu mai speram!
Mult noroc! [floare]

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Jun 18, 2010 8:36 am

Georgi - la Szeged noi ne-am cazat la o pensiune unde proprietarii sunt romani si ne-a costat cam 400 euro pt 20 de zile. Iti dau nr de tel : 0036303846397, sper sa mai fie valabil. Daca nu - id-ul de mess: gyongyig
Alte amanunte - mai bine pui tu intrebarile si intru sa iti raspund, nu am timp altfel sa povestesc, imi ocupa tot timpul fetita mea :)
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

georgi

Post by georgi » Fri Jun 18, 2010 12:15 pm

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Zisacami, recomandarea ta depaseste putin bugetul nostru, iti multumesc oricum, o sa intru sa vad cum arata.
Ioana, pe tine o sa te tot intreb diverse lucruri, sper sa nu te deranjez foarte tare, n-as vrea sa te rapesc de langa fetita ta. Sincer, la momentul asta am stabilit cu dr. Zadori ca ne vedem pentru o consultatie inainte de fertilizare in prima parte a lunii iulie, deoarece in prezent sotul meu urmeaza tratament pentru imbunatatirea mobilitatii. Una dintre intrebari este daca-mi poti spune cam ce perioada de timp ar trebui sa stam la Szeged in perioada fertilizarii, asta ca sa stim cum ne aranjam la serviciu. Restul o sa vina pe parcurs, atunci cand ne apropiem de moment.

Post Reply