FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Caress

Re: FIV abroad

Post by Caress » Fri Apr 12, 2013 4:44 pm

P.S. Sper sa fie si primavara asta o primavara la fel de norocoasa si plina de Fivuri reusite si sarcini duse cu bine pana la capat asa cum a fost pentru Alla, Cris, Eliza, Andreea, Irina si mine primavara trecuta!

Irina_

Post by Irina_ » Fri Apr 12, 2013 4:52 pm

P.S. si eu :). Nicole, (mi-am adus aminte) apropos de reusite asteptate si neasteptate, iti mai aduci aminte tu de feeling-ul acela de astre aliniate de care imi spuneai inainte de procedura??! Si sa nu ajungi sa crezi Dom'le in semnale extrasenzoriale?!? :-?

Adriana.G

Post by Adriana.G » Fri Apr 12, 2013 5:11 pm

N.C.B. wrote:Felicitari, Andreea! Sa fie sanatos si norocos!

Daca tot e ziua vestilor minunate pe topicul asta, anunt si eu FIV 7 reusit, dupa 7 ani de lupta cu infertilitatea.

Beta ieri, la 10 zile de la punctie / 7 zile de la transfer = 11,5.
Beta azi, la Z8 de la transfer = 30,8.

Lupta e departe de a fi castigata, sunt in pozitia de a sti prea bine asta, dar sunt optimista. Cate stele pot pica in acelasi loc?

Multumesc doctorului care a reusit miracolul (a fost primul transfer la care, din cauza unei complicatii de ultim moment, doctorul mi-a spus ca NU plec cu sanse maxime de implantare, ci diminuate la doar 33% din rata normala de reusita; mai am si doi embrioni perfecti lasati sa citeasca Iliada si Odiseea, eu pe ei ma bazam.)

Continuu si cu adoptia.

Rugati-va pentru mine si sa ma felicitati peste opt luni, la nastere.

Sunt foarte emotionata.

Hey,
Bravooo [majoreta] :ymhug:
Ma bucur foarte tare si tinem pumnii sa fie bine pana la final :
Chiar vroiam sa intreb si nu stiam cum :ymblushing:
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Image

sdmdi

Post by sdmdi » Fri Apr 12, 2013 5:17 pm

N.C.B. wrote: Daca tot e ziua vestilor minunate pe topicul asta, anunt si eu FIV 7 reusit, dupa 7 ani de lupta cu infertilitatea.
Dupa cum zicea si Caress, ieri eram mai vesela ca de obicei. Ma bucur ca ai castigat aceasta batalie si iti tin pumnii sa castigi razboiul :).

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

eliza_maria

Post by eliza_maria » Fri Apr 12, 2013 6:09 pm

Uau, Nicole, felicitari! [floare] Iti doresc sa fie bine pana la capat!
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Caress

Post by Caress » Fri Apr 12, 2013 6:23 pm

Irina_ wrote:P.S. si eu :). Nicole, (mi-am adus aminte) apropos de reusite asteptate si neasteptate, iti mai aduci aminte tu de feeling-ul acela de astre aliniate de care imi spuneai inainte de procedura??! Si sa nu ajungi sa crezi Dom'le in semnale extrasenzoriale?!? :-?

Irina eu cred ca exista feelingul asta, si eu l-am avut la fivul reusit atata doar ca nu puteam crede ca il am:) dar l-am avut!Apropo tu cat mai stai 2 in 1;)?

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Apr 12, 2013 6:25 pm

Nicolle, iti scriu si aici: ma bucur nespus!!! Era cazul sa se intample si minuni, atunci cand te asteptai mai putin. Ce ziceai de progesteronul care a luat-o la vale, de embrionasii slabi? :D Poate de data asta ai fost linistita, pentru ca nici asteptarile nu erau foarte mari. :)
Ma lasati aici cam singurica, dar va prind eu din urma!

Edit: iti doresc sa fie unul singur, si sa reziste inca 9 luni! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Post by Irina_ » Fri Apr 12, 2013 6:51 pm

Caress wrote: Irina eu cred ca exista feelingul asta, si eu l-am avut la fivul reusit atata doar ca nu puteam crede ca il am:) dar l-am avut!Apropo tu cat mai stai 2 in 1;)?
Nu stiu ce sa mai zic :ymdaydream: .

Eu am fost pe dos la FIV. Faceam eforturi supraomenesti sa ma resemnez dinainte cu gandul ca probabil va fi nevoie de vreo 3-4 incercari de FIV, (date fiind sansele statistice in conditiile diagnosticului si inclusiv rezervele medicului, care tinuse sa se asigure ca sunt constienta ca e posibil sa nu reusesc chiar din prima), ca sa nu fiu descurajata total daca rezultatul era negativ. Adica m-am straduit sa bag ratiunea in fata, ca sa sustin emotivul in caz de prabusire. Asa functionez eu, pe baza de psihologie inversa ;)) . Primele feeling-uri pozitive le-am avut cu doar vreo 2-3 zile inainte de testul BHCG (bazat oarecum si pe cateva simptome).

Pe de alta parte, am si zile in care tind sa cred in fortele nevazute ale Universului. Iar Nicole cu siguranta ar trebui sa se regaseasca in zicala: "ceea ce ii daruiesti Universului in fapte bune dezinteresate, se va intoarce la tine in cele din urma intr-o alta forma". E drept, cred ca Universul s-a cam lasat asteptat de data asta. Ar fi putut si el sa fie ceva mai prompt ;))!! Sper sa compenseze insa prin calitate %%-

Acum, eu mai stau maxim 4 zile si jumatate in formula 2 in 1. Dupa care schimb iar topicul.

La o primavara plina de berze harnice!! [barza5]
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

corynacoryna

Post by corynacoryna » Fri Apr 12, 2013 7:03 pm

Felicitari Nicolle !!! Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos [floare] [floare] [floare] :-*
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

Caress

Post by Caress » Fri Apr 12, 2013 7:09 pm

:)Idem. la Fiv 1 ma pregateam rational si emotional de nereusita ca sa nu cad de prea de sus.....dar am cazut, cu toata pregatirea mea pentru un esec tot izbita de pamant am fost...;Nici la celelate nu pot spune ca am avut vreun feeling in vreun fel sau altul...La ultimul Fiv toate au fost insa pe dos, cam depusesem armele, voiam sa imi schimb masina, sa imi iau un an pauza de la job sa fac o calatorie lunga in tzari indepartate mintea mea incerca sa isi gaseasca refugii in mici bucurii ale vietii ca sa nu dea in depresie...dar la Fivul ala si dupa am intrat asa intr-o stare de comfort psihica, de parca mintea mea a fost 9 luni departe de lumea asa cum era ea inainte de Fiv 8. Si intr-adevar dupa Fivul ala nimic nu a mai fost la fel caci iata-ma acum nu in calatorii ci incercand sa am timp de un ceai intre schimbat de pampers, hrana si alintat de bebelus.

Irina, ca nu cred ca ne mai auzim virtual la ce timp am eu in ultima vreme, nastere usoara, bebe sanatos si mancacios si tie refacere si adaptare usoara!

Dar sa revenim la Nicole pentru ca este ziua ei asteptata de prea mult timp....da infertilitatea poate fi invinsa fetelor!Intrebarea este cum si in cat timp(1, 3 sau in cazul lui Nicole 7 Fivuri si 1 FEt concretizat(daca nu ma insel) deci da, infertilitatea poate fi invinsa !

Angella

Post by Angella » Fri Apr 12, 2013 7:46 pm

Felicitari, Nicole!!! @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Ai invins infertilitatea!!! Deci se poate :ymsmug:

De acum zeeeeennn maxim!!

[floare]

Felicitari, Andreea! Sa fie sanatos!!!

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

Hecuba

Post by Hecuba » Fri Apr 12, 2013 7:52 pm

lilu wrote:Din pacate am facut doar estradiolul. Nu mi-au cerut sa fac analize in timpul stimularii. Am facut in luna precedenta toate hormonalele si masurarea foliculilor iar in timpul stimularii doar urmarire ecografica.
Eu am o "problema" cu venele si nu prea ma incanta ideea de a face analize pt ca tot timpul plec cu trei intepaturi si sunt vanata o saptamana dupa asa ca am fost incantata ca nu mi s-au cerut.
Swanheart am vazut rezultatul tau si imi pare foarte rau.
Choco multa rabdare in continuare!
Mie mi-a oprit doctorul primul tratament pentru ca dupa 5 zile de stimulare aveam progesteronul mare de tot (8.9) Mi-a spus ca asta inseamna ca este compromis endometrul, si ovocitele ar fi fost de slaba calitate.
A doua oara, mi-a schimbat schema si am facut progesteronul si estradiolul tot a doua zi. Sunt plina de vanatai, ma dor venele, dar macar stau linistita din punctul asta de vedere

Andrutza

Post by Andrutza » Fri Apr 12, 2013 8:03 pm

felicitari N.C.B. !! te urmaresc demult si te admir pentru perseverenta. felicitari ! sa ai o sarcina perfecta cu final fericit ! unde ai facut fiv, cu ce medic (daca nu e secret). felicitari inca o data , cred ca esti foarte fericita !

MonBibi

Post by MonBibi » Fri Apr 12, 2013 8:18 pm

N.C.B. wrote:Felicitari, Andreea! Sa fie sanatos si norocos!

Daca tot e ziua vestilor minunate pe topicul asta, anunt si eu FIV 7 reusit, dupa 7 ani de lupta cu infertilitatea.

Beta ieri, la 10 zile de la punctie / 7 zile de la transfer = 11,5.
Beta azi, la Z8 de la transfer = 30,8.

Lupta e departe de a fi castigata, sunt in pozitia de a sti prea bine asta, dar sunt optimista. Cate stele pot pica in acelasi loc?

Multumesc doctorului care a reusit miracolul (a fost primul transfer la care, din cauza unei complicatii de ultim moment, doctorul mi-a spus ca NU plec cu sanse maxime de implantare, ci diminuate la doar 33% din rata normala de reusita; mai am si doi embrioni perfecti lasati sa citeasca Iliada si Odiseea, eu pe ei ma bazam.)

Continuu si cu adoptia.

Rugati-va pentru mine si sa ma felicitati peste opt luni, la nastere.

Sunt foarte emotionata.
Milioane si milioane de felicitari si ganduri bune. Sa iti ajute Dumnezeu sa iti tii minunea in brate in 8 luni
noiembrie 2001- salpingectomie dreapta, in urma unei SEU rupte+complicatii
decembrie 2008: avort spontan S6
decembrie 2011: SEU stanga, ,,tratata'' cu metotrexat
mai 2012: avort spontan S5; Mutatii trombo MTHFR C677T,A1298C
iunie 2012: inca un SEU...renunt si la trompa stanga :(
februarie 2013: FIV, Gynatal, protocol scurt- Intrerup tratamentul in Z6: 5 foliculi pe stangul, nimic pe dreptul, progesteron 8.9'
aprilie 2013, FIV Gynatal, protocol ,,semi-lung'' cu antagonisti. 14.04- Punctia; 19.04-transferat 2 blasto; 25.04.13 Beta 41.5; 27.04.2013 Beta 2: 117.9
Acolo SUS cineva ne iubeste....33+

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Apr 12, 2013 8:28 pm

Nicole, ma emotioneaza ff tare reusita ta [floare] :ymhug: :)
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Alla76

Post by Alla76 » Fri Apr 12, 2013 8:31 pm

OMG!!OMG!!OMG!!OMG!! Nicolle!!!
Doamne ajuta!!! ne rugam pentru voi si tinem pumnii, si alea doua perechi de pumni micuti!
o gramada de ganduri bune se indreapta spre voi, sper din toata inima sa ajute!
Imi doresc enorm sa te felicit la nastere!
Mai mult de atat nu mai stiu ce sa-ti spun! M-ai lasat cu ochii in lacrimi!!!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Andreea84

Post by Andreea84 » Fri Apr 12, 2013 8:48 pm

Felicitari Nicole [majoreta] , sa ai o sarcina usoara si la termen sa fie lupta castigata! :)
Deci daca pandativele norocoase au adus fericire si noroc pe la voi in Bucuresti, atunci sa vina norocul si in vest.
Felicitari inca o data! [majoreta]
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

Anda30

Post by Anda30 » Fri Apr 12, 2013 10:07 pm

Felicitari Nicolle! [majoreta] Sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la capat!
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

lazar-veronica

Post by lazar-veronica » Sat Apr 13, 2013 5:05 pm

Felicitari, Nicole!!! Ma bucur nespus pt tine!! @};-
Sa dea D-zeu sa mearga totul bine pana la capat! Tu ne-ai sustinut pe noi toate, acum este randul nostru sa fim alaturi de tine.
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Simonika

Post by Simonika » Sat Apr 13, 2013 5:13 pm

Doamne Nico ce veste m i n u n a t a !!!! Sunt sigura ca totul va fi perfect, iti doresc sa fii ZEN si de acum inainte numai lucruri frumoase sa vi se intample.

[floare]
Mamica implinita [cf]

Post Reply