FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Flamur

Re: FIV abroad

Post by Flamur » Wed Apr 24, 2013 11:47 am

Buna fetelor, am o intrebare scurta: in ziua 6 de la et s-ar obtine un rezultat valid pentru beta hcg? am vazut ca voi ati testat incepand cu ziua 7, dar in ziua 6 ar fi ok? mersi frumos.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 11:52 am

Flamur, raspuns la fel de scurt: NU.

Te rog sa citesti aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 320#p31432

Nu ma faceti sa regret ca am spus ca am testat atat de devreme (EU am testat la z7, nu „noi”), nu recomand sa faceti acelasi lucru, ascultati-va medicii.

Eu am destula expertiza si experienta pentru a gestiona un rezultat incert, tu ce faci daca maine ai beta = 5. Esti gravida sau nu esti gravida?

Ascultati-va medicii [medic] . Testati cel mai devreme la 12 zile de la punctie (ziua punctiei = ziua zero).
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 12:04 pm

Update:

Beta joi, la 10 zile de la punctie / 7 zile de la transfer = 11,5.
Beta vineri, la Z8 de la transfer = 30,8.
Beta sambata, la Z9 de la transfer = 55, progesteron = 11
Beta luni, la Z11 de la transfer = 195, progesteron = 25
Beta marti, la Z12 de la transfer = 260, progesteron = 41
Beta, miercuri, la Z13 de la transfer = 430, progesteron = 46
Beta, vineri, la Z15 de la transfer = 1007, progesteron = 44
Beta, luni, la Z18 de la transfer = 3196, progesteron = 46
Beta, miercuri, la Z20 de la transfer = 6280

Sa stiti ca ma apropii de valoarea medie pentru sarcina cu un singur [bebe] .

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 12:12 pm

brunadria wrote:Fetelor , nu puteam sa nu intru si sa va felicit din tot sufletul!!!!
Ce vi se intampla voua(Nicole, Choco) e un miracol!
Va felicit si ma bucur enorm!
Si... e adevarat "se poate"!
Sarcina usoara tuturor gravidutelor!!
Pupici!

Brunadria, te imbratisez si aici.

Si da, iti spun again: se poate.

Acum doua luni eram „cap la cap” cu tine: 6 FIV-uri si un FET, sarcini debutate dar fara bebe in brate. Daca ma opream?

Astept vesti minunate de la tine! %%-

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 12:39 pm

Angella wrote:
Flamur wrote:Ajutati-ma si pe mine va rog cu cateva informatii, daca puteti sa imi spuneti cum afost la embriotransfer - cat ati mai stat pe masa,daca la et ati avut vezica plina sau nu, de cate ori ati fost la toaleta in ziua de et - si daca are importanta sau nu, daca ati avut miscari spastice ale intestinului/uterului dupa et si daca au importanta sau nu... multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Iti raspund, dar am avut numai doua pana acum:
- cat ati mai stat pe masa: cam 20 min
- ati avut vezica plina sau nu: da, vezica plina
- de cate ori ati fost la toaleta in ziua de et - si daca are importanta sau nu: nici nu mai tin minte, dar inainte de vreo 3 ori si nu m-am mai dus cam o ora inainte de ET, timp in care am baut 500ml de apa
- daca ati avut miscari spastice ale intestinului/uterului dupa et: cand au bagat cateterul am avut, dar nu au pus embrionul pana nu s-a terminat spasmele si apoi am mai avut in timpul zilei de vreo 2 ori ultima data, dar daca are importanta nu stiu, dar nu cred...
Am scris despre vezica inainte de ET aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... =20#p14729

Nu are importanta de cate ori mergi la toaleta in ziua ET - nu, embrionii nu cad cand faci pipi!! :))

Spasmele uterine in timpul si dupa ET nu sunt ok (cautati pe net, sunt studii despre tehnicile de transfer si rata de reusita, spasmele constituie unul din criteriile de evaluare, alaturi de durata ramanerii cateterului in uter, sange pe cateter s.a.m.d.)

Eu fac ET-urile doar sub valium si bag spasfon, doza semnificativa, si inainte si dupa ET.

* * *

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Apr 24, 2013 12:51 pm

Deci, da. Eram SIGURA ca nu rezisti sa nu faci si saptamana asta HCG, chiar daca nu-mi spui nimic! :-P Bravo, doamna! Sa fie bine si luni si tot timpul! :ymhug: :-*

(Eu doar innebunesc de grija acasa... :-ss )
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Apr 24, 2013 2:28 pm

Bravo Nicolle, ce mult imi place cum creste beta ala, care s-a lasat atat de mult asteptat! Nu m-as speria ca sunt 2...
Iti doresc sa ai o sarcina cat mai usoara, finalizata cu un bebe perfect!
Cand ai timp, te rog nu ma uita cu detaliile pe care te-am rugat in sms sa mi le trimiti. Mersi! @};-
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

mihaele

Post by mihaele » Wed Apr 24, 2013 2:50 pm

N.C.B. [majoreta] [majoreta] [majoreta] :x :-* :-* :-* Felicitari sarcina usoara si la termen. Nu ati poti imagina cat ma bucur pentru tine. M-a apucat tahicardia de bucurie :x . In sfarsit a venit si ziua ta sa ai puiul mult dorit. Ai grija de tine si de bebe. PUP
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Apr 24, 2013 3:36 pm

Draga doamna,
da, esti insarcinata si cred ca vei avea gemeni la ce beta mare ai.!! al catelea beta este?? :D
cred ca si eu as face la fel! ;)
chocolate, tu n-ai tentatii? :D lasa grijile, bucura-te de sarcina!daca crezi ca-ti face bine ;) te invit la o plimbare in parcul copiilor....
ce zici? ;) poate vin cu rolele :D
va imbratisez !

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Apr 24, 2013 3:48 pm

Ba da, si pe mine ma bate gandul. Ma opreste doar ideea ca mai e putin si ajung la eco. Si sotul care ma tine pe linia de plutire, ca el e mai echilibrat. :ymblushing:

Nu stiam ca esti in Tm, Diana. As veni eu in parc, dar habar nu am de role si d-astea. :)) Poate alta data. :ymhug:

Anemari

Post by Anemari » Wed Apr 24, 2013 4:16 pm

Nicolle bravo ptr ultimul beta,bebe creste asa ca stai linistita si bucura-te.Stiu ca e greu si pe mine ma apuca crizele o data la cateva zile , plang si ma stresez, ma linistesc cand ii vad la eco si apoi peste 3 zile iar ma crizez....
Tu Nicolle ai dat speranta tuturor fetelor greu incercate care citesc,bebele tau ne arata tuturor ca se poate!
Iti doresc o sarcina frumoasa si bebe sanatos!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

oanad

Post by oanad » Wed Apr 24, 2013 5:16 pm

Flamur wrote:Buna fetelor, am o intrebare scurta: in ziua 6 de la et s-ar obtine un rezultat valid pentru beta hcg? am vazut ca voi ati testat incepand cu ziua 7, dar in ziua 6 ar fi ok? mersi frumos.
Da ,e foarte greu cu asteptarea ,eu am gasit tabelul de mai jos dupa care ma ghidam

3-Day Transfer Transfer 3 zile
z4-Embrionul continuă să crească și să dezvolte de la un embrion celula de 6-8 într-un morula
z5-Celulele morula continuă să împartă, în curs de dezvoltare într-un blastocist
z6- The blastocyst begins to hatch out of its shell Blastocist începe să hatch din carapace
z7- The blastocyst continues to hatch out of its shell and begins to attach itself to the uterus
z8- Blastocist se fixeaza mai adanc in mucoasa uterina, începând implantare
z9-Implantarea continuă
z10- Implantarea este completă
z11- Gonadotropina corionica umana (hCG), începe să intre în fluxul de sânge
z12- hCG continuă să fie secretat
z13- hCG continuă să fie secretat
z14-Niveluri de hCG sunt acum suficient de mari pentru a detecta o sarcina

E teoretic ,practic poate sa existe diferente.Deci idealul pt cine rezista sunt 14 zile de la punctie.Abia in ziua 11 de la punctie hcg se secreta in sange,dar vezi cazul lui NCB-care la 10 zile deja era prezent.

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 5:29 pm

clau2013 wrote:De cand nu am mai intrat pe forum multe s-au intamplat.
Felicitari fetelor pentru vestile bune (Nicole si Chocolate). Pentru celelalte care nu au vesti asa bune, tinem pumnii sa vina curand.
Eu urmez :)
Sunt la Budapesta din 18 aprilie. Fac stimulare si urmeaza FIV cu PK. Sambata sau duminica punctia, apoi ICSI si PGD.
Clau, mult-mult noroc!! %%- Esti primul caz de PGD pe care il stiu „direct”, sa ne tii la curent cu evolutia. Tinem pumnii maxim!

Hecuba, tu ai vesti? Cand testezi? %%-

Cine mai e „in focuri”? [floare]

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 5:38 pm

mihaele wrote:N.C.B. [majoreta] [majoreta] [majoreta] :x :-* :-* :-* Felicitari sarcina usoara si la termen. Nu ati poti imagina cat ma bucur pentru tine. M-a apucat tahicardia de bucurie :x . In sfarsit a venit si ziua ta sa ai puiul mult dorit. Ai grija de tine si de bebe. PUP
Offffffff! M-am emotionat rau cand am citit de tahicardie (pentru ceilalti useri - acum 5 ani si-un pic, Mihaele, in asteptarea rezultatului la primul FIV - ca si mine, dar eu faceam pe dura: decisesem (?!) deja ca nu am reusit pentru ca nu simteam nimic (?!), asa ca nu mai aveam nimic de pierdut - deci Mihaele facea crize pe forum, iar eu o mustruluiam - pe bune, nu la misto - si ii ziceam sa se potoleasca, prezicandu-i o criza de tahicardie si un priveghi virtual).

...Of, mai Mihaele. De ce nu am bagheta aia magica?!

Ti-am bagat pe e-mail tabelul meu sintetic cu istoricul de infertilitate, apuca-te de el (ai de munca, din pacate) si mai cere niste opinii medicale.

Te imbratisez tare-tare!! :ymhug:

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 5:41 pm

Chocolate wrote:Hai, Nicole, ca 1 sau 2 o sa fie bine. Important e sa fie sanatosi bebelushii (ai mei si ai tai sau al meu si al tau) si noi pe langa ei. :ymhug:
Pai bineinteles ca „important e sa fie sanatosi bebelusii si noi pe langa ei”. Exact despre asta e vorba. Acolo e teama mea. Exact asta spuneam si eu ca e important.

Eu ma straduiesc sa fiu optimista si sa imi asum sarcina asa cum este scris sa fie ea, dar nu se poate nega realitatea ca o sarcina gemelara are statistic sanse considerabile sa se termine cu cel putin 1/2 din afirmatia anterioara sfaramata in bucati. Shit happens. Iar pentru mine asta nu este un slogan pe un tricou funny.
Nu mai da atatia bani pe analize c-o sa dai faliment. [-x
Deci, da. Eram SIGURA ca nu rezisti sa nu faci si saptamana asta HCG, chiar daca nu-mi spui nimic!
La prima sarcina am facut un beta la Z11, altul la Z13 si am mai facut unul cand valoarea era de peste 17.000 ui. Ala e un comportament normal pentru o persoana care nu are antecedente care sa o ingrijoreze suplimentar.

Eu stiu ca am prezentat pe forum betele mele fara numar in cheie amuzanta, sunt big fan autoironie, dar exista tot aici, pe forum, postat acum exact trei ani (aprilie 2010) si alt sirag de bete - tot al meu -, care a inceput bine si a evoluat haotic, terminandu-se dramatic. Shit happens. Again. Tot mie si tot sotului meu.

Credeti ca eu nu as prefera sa donez banii aia la Asociatie in loc sa cotizez de 3-5 ori pe saptamana la un laborator?

Dar tremura sufletul in mine. Stiu ca toti cei de aici au trecut prin ani lungi de infertilitate, ca unii au numeroase fiv-uri esuate, ca altii au sarcini pierdute, ca altii au avut nasteri premature si ingerasi in ceruri - dar eu ...le-am bifat pe toate.

Statistic, numarul de dati de care eu, plecand cu premise medicale incurajatoare, am nimerit de partea proasta a statisticii este improbabil de mare.

Deci am nevoie sa vad cifra aia cum creste, ca sa mai pot functiona. Va rog sa ma intelegeti, nu e rasfatul unei femei care nu are ce face cu banii.

* * *

Giorgia

Post by Giorgia » Wed Apr 24, 2013 6:26 pm

N.C.B. wrote:am nevoie sa vad cifra aia cum creste, ca sa mai pot functiona. Va rog sa ma intelegeti, nu e rasfatul unei femei care nu are ce face cu banii.
Nu cred ca e nimeni pe forumul asta care sa nu te inteleaga, Nicole. Suntem alaturi de tine si cred ca toate ne rugam sa ai o sarcina sanatoasa, cu bebe grasun si mancacios la final. [mama&bebe]
Asteptam cu nerabdare vesti de la prima ecografie. %%-
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Chocolate

Post by Chocolate » Wed Apr 24, 2013 7:53 pm

Nicole, n-o sa pretind ca stiu exact prin ce ai trecut tu si cat de mult stres ai acum din cauza a tot ce-a fost. Tot ce vroiam sa spun, mai mult sau mai putin amuzant, e ca trebuie sa ne gasim amandoua (sau toate) un echilibru. Dupa Betele din fiecare zi sau de 3 ori pe saptamana, ce-o sa urmeze? Ecografiile saptamanale? Stii bine ca asta nu e ok nici pentru tine (la nivel psihic si nu numai) si nici pentru bebe.
In concluzie, oricat de greu ar fi, ASTA e o sansa noua si, pana la urma, traim in prezent si in prezent e totul bine.
:ymhug:

N.C.B.

Post by N.C.B. » Wed Apr 24, 2013 8:14 pm

Chocolate wrote:Nicole, n-o sa pretind ca stiu exact prin ce ai trecut tu si cat de mult stres ai acum din cauza a tot ce-a fost.
Pai n-ai cum sa pretinzi ca stii, pentru ca nu, din fericire, nu stii.

Tot ce vroiam sa spun, mai mult sau mai putin amuzant, e ca trebuie sa ne gasim amandoua (sau toate) un echilibru.
100% de acord! Asa cum am explicat mai sus, echilibrul meu e ca, in urma unei analize non-invazive, sa vad negru pe alb ca beta creste.

Dupa Betele din fiecare zi sau de 3 ori pe saptamana, ce-o sa urmeze? Ecografiile saptamanale?
...Cu siguranta! Poate chiar doua ecografii dimineata si una mica seara, dupa cina. (Nu cred ca as putea oferi un alt raspuns la o astfel de intrebare. Daca sareai peste replica asta, o lasam cum a picat, nu iti mai raspundeam...)

Stii bine ca asta nu e ok nici pentru tine (la nivel psihic si nu numai) si nici pentru bebe.
Asta doar medicul mi-o poate spune si te asigur ca il voi asculta.

In concluzie, oricat de greu ar fi, ASTA e o sansa noua si, pana la urma, traim in prezent si in prezent e totul bine.
:ymhug:
Exact. Iar pentru mine fiecare zi este o noua etapa din prezent si aleg sa ma asigur ca in prezent totul e bine, din motivele pe care le-am expus pe larg mai sus - care nu inseamna insa ca traiesc in trecut.

Fiecare cu ritmul sau de a se raporta atat la propriul istoric medical si emotional, cat si la sarcina. Fiecare cu ritmul si alegerile sale, Chocolate. Ti-o spun cu maxima prietenie si fara a te judeca. [floare]

* * *

clau2013

Post by clau2013 » Wed Apr 24, 2013 10:04 pm

clau2013 wrote:
Mersi Clau pentru raspuns, ce bine ca mi ai precizat ca nu ai tradus analizele, ca si eu am externarile din spital dupa cele 2 laparoscopii, si ma gandeam daca sa le traduc sau nu, oricum intentionez sa merg cu cd de la operatie, unde se vede f clar ce am avut.
Mie nu mi a zis de cariotip, sunt chiar curioasa daca o sa fie nevoie sa fac.
Bafta multa si vorbim:*

Multumesc mult de urari.

Am sa revin cu noutati.

Am uitat sa mentionez cateva detalii in ceea ce priveste cariotipul. S-a recomandat cariotip ca etapa fireasca (apare in toate protocoalele de tratament din strainatate) in diagnosticul infertilitatii. Aveam deja la activ 2 sarcini pierdute, si conform protocolului - in strainatate, acesta este urmatorul pas. Stiam de cariotip din Romania pentru ca discutasem cu un genetician. Insa in Romania, din pacate nu se recomanda, datorita costurilor. Prin urmare, atata timp cat se cunoaste cauza infertilitatii nu este neaparat nevoie sa se recomande. La mine totul parea normal, nu se explica infertilitatea. Insa ambele sarcini au fost cu probleme de la bun inceput. De aici si recomandarea de cariotip. La prima intalnire pe care am avut-o cu PK recomandarea initiala a fost inseminare, abia dupa ce am primit rezultatele la cariotip am luat decizia sa facem FIV cu testare genetica a embrionilor. Alegerea am facut-o noi, puteam sa mai incercam sa avem un copil, insa in cazul nostru probabilitatea este mare (aprox. 30 - 40%) sa avem o sarcina cu probleme.
2009 inceputul povestii mele
2009 - 2010 incercari nereusite de a ramane insarcinata, totul parea normal
2010 - sarcina obtinuta dupa stimulare cu clomifen
2011 (ianuarie) - sarcina oprita in evolutie, sarcina molara
2012 (mai) - IA, esuata
2012 (iunie) - sarcina gemelara, obtinuta dupa stimulare cu Gonal F
2012 (august) - SOE
2012 (septembrie) - gena MTHFR, mutatia C677T - genotip homozigot
2013 (februarie) -cariotip, inversiune pericentrica cromozom 21
2013 (februarie) - hormon anti mullerian - 0.5
2013 (mai) FIV + PGD - doctor Kovacs (Kaali Budapesta) reusita
10.01.2014 - a aparut in viata mea Robert

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Apr 25, 2013 10:29 am

Precizari importante - asa cum am spus DEJA in mod repetat, NU este normal sa faci betaHCG mai devreme de Z12 dde la punctie (ziua punctiei fiind Z0) si NU este necesar sa dozezi BhCG decat de vreo doua ori la inceputul sarcinii.

* * *

Post Reply