FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
gep

Re: FIV abroad

Post by gep » Tue Feb 16, 2016 4:13 pm

Salut...
Sunt noua aici...veche pe fiv romania...
Se vede in semnatura tot ce am patimit pana acum si numarul esecurilor, dar dupa 2 luni de la ultimul beta negativ ( ca de obicei) sotul meu...care in urma cu 2 luni nu vroia sa mai auda de fiv....a hotarat sa mergem la debrecen. Dar din pacate nu gasesc informatii ....
Ma ajutati va rog...care dinte voi aveti experienta cu acest centru?

Ma gandesc ca avem 3 ani jumate de cand ne dorim un copil! Unul...doi...3 ani jumate in care cred ca nu este zi in care sa nu ma gandesc si sa nu il rog pe Dumnezeu sa ni-l dea...
31 amandoi
El perfect.... Eu defecta- diabet zaharat tip 1 2000; infertilitate tubara 2012, SOP
FIV martie 2014- RO- gonal, cetrotide, gonapeptyl- transfer blasto- beta neg
Septembrie 2014- FET-cycloproginova- beta 0.1...
Fet decembrie 2015- cycloproginova beta <2...
Fiv 2 Budapesta mai 2016- Dr Kovacs - gonal, ceteotide,ovitrelle-7 embrioni- 24.05.2016-2 transferați
06.06.2016 13 zile-beta negativ
09.0.2016 16 zile - 3 teste de sarcina pozitive- beta 681.47 :YMPRAY:
13.06.2016 20 zile- beta 2135
21.06- sarcina unica 6 saptamani
Da!exista minuni! Da Doamne sa fim bine si sa ajungem sa traim bucuria pentru care ne-am rugat atat!
februarie 2017 mamica fericita!!! [cb]

georgiana_adi

Post by georgiana_adi » Wed Feb 24, 2016 11:35 am

gep wrote:Salut...
Se vede in semnatura tot ce am patimit pana acum si numarul esecurilor, dar dupa 2 luni de la ultimul beta negativ ( ca de obicei) sotul meu...care in urma cu 2 luni nu vroia sa mai auda de fiv....a hotarat sa mergem la debrecen. Dar din pacate nu gasesc informatii ....

Ma gandesc ca avem 3 ani jumate de cand ne dorim un copil! Unul...doi...3 ani jumate in care cred ca nu este zi in care sa nu ma gandesc si sa nu il rog pe Dumnezeu sa ni-l dea...
Buna, eu sincer nu prea am auzit lucruri bune despre debrecen. Eu mai bine v-as recomanda sa mergeti la budapesta la Kaali daca tot vreti sa iesiti din tara, macar sa va interesati mai bine. din ce stiu eu majoritatea felelor care au ales ungaria au mers la kaali. noi am incercat acolo de 3 ori dar nu a fost sa fie. cred insa ca medicul s-a implicat si a facut tot ce a tinut de el. dk vreti sa ajungeti acolo va trebui sa ii scrieti dr. Kovacs pe adresa info@ivfpregnancycenter.com cu precizarea pt dr. Kovacs. cu siguranta va va chema la o prima evaluare. Daca mai aveti intrebari.. cu drag. Succes
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

gep

Post by gep » Sat Feb 27, 2016 8:30 am

georgiana_adi wrote:
gep wrote:Salut...

Buna, eu sincer nu prea am auzit lucruri bune despre debrecen. Eu mai bine v-as recomanda sa mergeti la budapesta la Kaali daca tot vreti sa iesiti din tara, macar sa va interesati mai bine. din ce stiu eu majoritatea felelor care au ales ungaria au mers la kaali. noi am incercat acolo de 3 ori dar nu a fost sa fie. cred insa ca medicul s-a implicat si a facut tot ce a tinut de el. dk vreti sa ajungeti acolo va trebui sa ii scrieti dr. Kovacs pe adresa info@ivfpregnancycenter.com cu precizarea pt dr. Kovacs. cu siguranta va va chema la o prima evaluare. Daca mai aveti intrebari.. cu drag. Succes
multumesc mult. Imediat ce am primit informatia de la tine a calculat distante si am scris mail. Ne-a raspuns foarte prompt. Pentru prima data am aflat ca si diabetul este una din cauze pentru care dorinte nu ni se indeplineste....pana acum a fost doar un detaliu...o cauza pentru care care eu nu puteam lua prednison... I-am cerut informatii suplimentare pe baza raspunsului dansului si acum astept....mi-e frica sa mai am sperante dar din pacate dca si astea mor...a murit tot! Multumesc mult!
31 amandoi
El perfect.... Eu defecta- diabet zaharat tip 1 2000; infertilitate tubara 2012, SOP
Fiv 2 Budapesta mai 2016- Dr Kovacs - gonal, ceteotide,ovitrelle-7 embrioni- 24.05.2016-2 transferați
Da!exista minuni! Da Doamne sa fim bine si sa ajungem sa traim bucuria pentru care ne-am rugat atat!

Ema_Dumitru

Post by Ema_Dumitru » Sat Feb 27, 2016 9:15 pm

Buna seara,
In sfarsit am decis sa devin activa pe acest forum pe care il urmaresc de mult timp si unde am gasit de multe ori raspunsuri la intrebarile mele.
Povestea mea pe scurt este in semnatura. Ce nu apare acolo sunt perioadele de frustrare, de depresie, de sentimente de neputinta, de cautat raspunsuri pe care doctorii nu sunt interesati sa le gaseasca.
Asa ca am decis , mergand strict pe feeling, sa iau legatura cu clinica Anadolu si sa solicit o intalnire cu departamentul FIV pentru luna martie - aprilie. Daca a fost cineva acolo in ultimii 2-3 ani si vrea sa impartaseasca din experienta de acolo, as fi foarte recunoscatoare. De altfel, orice sfat e binevenit!
Multumesc mult!
33 de ani eu, 31 de ani el, incercam din 2011. In 2012 incepem vizitele pe la medici si investigatiile medicale.
2012 - normospermie, analize hormonale ok, histerosonografie cu rezultat trompe permeabile;
2013 - polip endocavitar, TPC negativ, histeroscopie excizie polipi;
2014 - ianuarie, februarie, martie - IUI nereusite;
2015 - in luna mai laparoscopie, teratozoospermie severa - el, tratament, imbunatatire spermograma
2015 - octombrie, noiembrie + 2016 februarie- IUI nereusite
2016 - aprilie FIV 1 Anadolu Turcia - nereusit , 2 embrioni calitate buna transferati in ziua 4.
Avem 5 embrioni congelati, ne pregatim pentru FET...

"What's meant to be will always find a way"

carmen 10

Post by carmen 10 » Mon Feb 29, 2016 3:01 pm

buna gep si eu sunt veche pe aici.Noi incercam de 4 ani ,am facut 4 luni cu trtament,3 inseminari dar degeaba.Am cazut si in depresie un pic,pt ca luna de luna sa astepti rezultate pozitive si sa primesti numai negative,este extrem de greu.Acum ma pregatesc si eu de histeroscopie si apoi de FIV.Am din nou emotii,cum o fi ce va mai fi??eu am avut sarcinii in tinerete dar din cauza partenerului de atunci di pacate nu le-am putut pastra si acum uite ce patesc fetelor.am mai avut o sarcina acum 3 ani dar sa oprit din evolutie si de atunci paraca se tinecineva sa nu vina bebe.Am fost pe la manastiri,m-am rugat domnului,universului dar degeaba,simt ca nu vrea si la mine sa vina.Cat timp am facut pauza m-am mai linistit un pic ,acum iar ma apucat plansul.de multe ori simt in inima mea ca nu voi reusi niciodata sa imi tin bebele in brate.Nu stiu poate si de la atatea incercari nereusite.Nu stiu ce o mai fi si cat oi mai putea lupta cu aceasta boala.Macar voi sa nu va pierdeti curajul si nici optimismul si daac aveti timp sp alte fete acre au reusit,sa cititi si voirugaciunile sf Efrem cel nou.De ungaria am auzit si eu ca sunt numai rezultate bune dar la seged.Bafta tuturor sa auzim numai de vesti bune. [bebeou]

gep

Post by gep » Tue Mar 01, 2016 4:12 pm

carmen 10 wrote:buna gep si eu sunt veche pe aici.Noi incercam de 4 ani ,am facut 4 luni cu trtament,3 inseminari dar degeaba.Am cazut si in depresie un pic,pt ca luna de luna sa astepti rezultate pozitive si sa primesti numai negative,este extrem de greu.Acum ma pregatesc si eu de histeroscopie si apoi de FIV.Am din nou emotii,cum o fi ce va mai fi??eu am avut sarcinii in tinerete dar din cauza partenerului de atunci di pacate nu le-am putut pastra si acum uite ce patesc fetelor.am mai avut o sarcina acum 3 ani dar sa oprit din evolutie si de atunci paraca se tinecineva sa nu vina bebe.Am fost pe la manastiri,m-am rugat domnului,universului dar degeaba,simt ca nu vrea si la mine sa vina.Cat timp am facut pauza m-am mai linistit un pic ,acum iar ma apucat plansul.de multe ori simt in inima mea ca nu voi reusi niciodata sa imi tin bebele in brate.Nu stiu poate si de la atatea incercari nereusite.Nu stiu ce o mai fi si cat oi mai putea lupta cu aceasta boala.Macar voi sa nu va pierdeti curajul si nici optimismul si daac aveti timp sp alte fete acre au reusit,sa cititi si voirugaciunile sf Efrem cel nou.De ungaria am auzit si eu ca sunt numai rezultate bune dar la seged.Bafta tuturor sa auzim numai de vesti bune. [bebeou]
In principiu am inceput sa vorbim cu dr Kovacs...care dupa cum spuneam si anterior e primul medic care se leaga de diabetul meu mirific...pana acum nimeni nu avea nici o treaba cu el...din pacate...
sotul meu ar fii vrut la debrecen avand in vedere distanata dar pana laurma a fost de acord cu budapesta. Despre szeged nu am citit nimic....ar fii minunat sa fie doar rezultate pozitive... o sa citesc si despre asta...acum sunt fara speranta dar cu dorinta pana in cer...cand imi vad sotul cum ia pisica in brate ma apuca toate cele....eu de anul trecut de cand am implinit 4 ani de la nunta realizez ca nu imi doaream ca la sarbatorirea acestor ani de la casatorie sa sarbatorim cu pisica...de fapt nu doar cu pisica. Trebuie sa sper ca altceva nu pot face...mi-e teama ca imi voi pierde sotul... ca voi pierdetot din ce am reusit sa realizez si sa realizam pana acum...nu mai pot sa ma intreb de ce ...pentru ca stiu ca nu voi primi vreun raspuns....mereu am avut parte de lucruri frumoase mai greu de cat lumea din jurul meu...si pana la urma am primit....imi doresc sa fie doar o incercare de la Dumnezeu si sa o trec/trecem cu bine...
31 amandoi

carmen 10

Post by carmen 10 » Mon Mar 07, 2016 3:18 pm

draga Gep,eu te inteleg foarte mult.Sper sa reusesti cum de altfel la fel sper si eu si la fel cum ai zis si tu nici eu nu mai am sperante,dar trebuie as incercam tot ce este posibil.In legatura cu gandul tau ac vei pierde sotul,eu zic ca esti confuza acum si te gandesti la toate cele.Nu il vei pierde,el iti va fi mereu aproape si mai bine ac el nu te va intelege nimeni.Eu nu ma pot gandi ac nu pot reusi sau ca nu voi avea niciodata copii,dar viata merge si asa chiar adca nu iti indeplinesti fericirea pe deplin.Si eu sunt terminata psihic,plang intr-una,nici nu m-am vindecat bine de la moartea tatalui meu si uite cu ce ma plesneste soarta.Cateodata simt ac am obosit si ca nu voi mai putea continua dar uite sunt atatea cazuri care au luptat la infinit si au reusit.Zicea o tipa de pe aici ca atata timp cat avem ciclu sunt sanst.Te pup si mai vb pe aici.Sa dea Domnul as ni se implineasca si noua acest vis mult asteptaat. [bebe]

gabig

Post by gabig » Fri Mar 11, 2016 3:41 pm

gep wrote:In principiu am inceput sa vorbim cu dr Kovacs...care dupa cum spuneam si anterior e primul medic care se leaga de diabetul meu mirific...pana acum nimeni nu avea nici o treaba cu el...din pacate...
sotul meu ar fii vrut la debrecen avand in vedere distanata dar pana laurma a fost de acord cu budapesta. Despre szeged nu am citit nimic....ar fii minunat sa fie doar rezultate pozitive... o sa citesc si despre asta...acum sunt fara speranta dar cu dorinta pana in cer...cand imi vad sotul cum ia pisica in brate ma apuca toate cele....eu de anul trecut de cand am implinit 4 ani de la nunta realizez ca nu imi doaream ca la sarbatorirea acestor ani de la casatorie sa sarbatorim cu pisica...de fapt nu doar cu pisica. Trebuie sa sper ca altceva nu pot face...mi-e teama ca imi voi pierde sotul... ca voi pierdetot din ce am reusit sa realizez si sa realizam pana acum...nu mai pot sa ma intreb de ce ...pentru ca stiu ca nu voi primi vreun raspuns....mereu am avut parte de lucruri frumoase mai greu de cat lumea din jurul meu...si pana la urma am primit....imi doresc sa fie doar o incercare de la Dumnezeu si sa o trec/trecem cu bine...
Mai femeie, doamne, special pentru tine m-am logat, ca sa-ti scriu. Am 32 de ani, incercam de 10 ani, sotul perfect, eu defecta (troampele bata-le-ar vina). Am 3 fivuri inainte sa implinesc 30 de ani, si ca rezultat 2 sarcini oprite din evolutie. Si culmea, avem si pisica. Iti scriu ca sa stii ca nici eu nu am fost scuipata pe pamantul asta chiar de azi de ieri, am inghitit mai mult rahat decat as fi crezut ca e posibil, pe scurt exista multe asemanari intre noi. Si eu am aceeasi problema, m-am saturat sa vad pe cate unul in jurul meu cum sta cu gura deschisa si-i pica para malaiata, eventual si gata mestecata, iar eu pentru aceeasi para de 2 lei trebuie sa ma chinui si sa trag si sa plang si sa pierd noptile. Stiu ce simti si stiu cum e - inclusiv cu teama de a-ti pierde sotul, frica pe care o simt probabil toate cele ca noi. Dar pe un om il iei la bine si la rau, nu doar la bine si la si mai bine. Stiu ca pare greu de crezut, chiar contra-intuitiv, dar o astfel de incercare va poate apropia si mai mult in loc sa va desparta. Viata te incearca, asta e rostul ei. Iar rostul tau e sa nu te lasi. Din punctul meu de vedere, dupa 10 ani de incercari, chiar nu mai conteaza atat de mult daca in final voi reusi sau nu. Voi face al 4-lea fiv pentru ca refuz sa ma simt victima, vreau sa simt ca daca viata ma loveste lovesc si eu inapoi.

Nu te mai intreba "de ce". E contra-productiv. Nu toate lucrurile au explicatii, nu toate lucrurile vin de la Dumnezeu sau de la 'ălălaltu', si mai ales nu toate incercarile iti sunt date ca pedeapsa pentru ceva ce crezi ca ai fi facut. Infertilitatea asta pur si simplu ni se intampla, e dureros, e greu, e nedrept, dar nu e o pedeapsa, o incercare sau o consecinta a ceva. Singura reactie posibila e sa nu te lasi doborata.

gep

Post by gep » Sat Mar 12, 2016 1:29 pm

gabig wrote:
Mai femeie, doamne, special pentru tine m-am logat, ca sa-ti scriu. Am 32 de ani, incercam de 10 ani, sotul perfect, eu defecta (troampele bata-le-ar vina). Am 3 fivuri inainte sa implinesc 30 de ani, si ca rezultat 2 sarcini oprite din evolutie. Si culmea, avem si pisica. Iti scriu ca sa stii ca nici eu nu am fost scuipata pe pamantul asta chiar de azi de ieri, am inghitit mai mult rahat decat as fi crezut ca e posibil, pe scurt exista multe asemanari intre noi. Si eu am aceeasi problema, m-am saturat sa vad pe cate unul in jurul meu cum sta cu gura deschisa si-i pica para malaiata, eventual si gata mestecata, iar eu pentru aceeasi para de 2 lei trebuie sa ma chinui si sa trag si sa plang si sa pierd noptile. Stiu ce simti si stiu cum e - inclusiv cu teama de a-ti pierde sotul, frica pe care o simt probabil toate cele ca noi. Dar pe un om il iei la bine si la rau, nu doar la bine si la si mai bine. Stiu ca pare greu de crezut, chiar contra-intuitiv, dar o astfel de incercare va poate apropia si mai mult in loc sa va desparta. Viata te incearca, asta e rostul ei. Iar rostul tau e sa nu te lasi. Din punctul meu de vedere, dupa 10 ani de incercari, chiar nu mai conteaza atat de mult daca in final voi reusi sau nu. Voi face al 4-lea fiv pentru ca refuz sa ma simt victima, vreau sa simt ca daca viata ma loveste lovesc si eu inapoi.

Nu te mai intreba "de ce". E contra-productiv. Nu toate lucrurile au explicatii, nu toate lucrurile vin de la Dumnezeu sau de la 'ălălaltu', si mai ales nu toate incercarile iti sunt date ca pedeapsa pentru ceva ce crezi ca ai fi facut. Infertilitatea asta pur si simplu ni se intampla, e dureros, e greu, e nedrept, dar nu e o pedeapsa, o incercare sau o consecinta a ceva. Singura reactie posibila e sa nu te lasi doborata.
As vrea din sulfet sa fiu optimista...dar cred ca programarea la dr kovacs a fost oarecum doar o amagire...pentru ca sotul meu nu mai doreste sa facem fiv...si avem discutii destul de serioase legate de divort...sunt daramata...nu am forta sa ma mai gandesc la nimic...este o incercare pe care cred ca nu o vom depasi impreuna...mi se innoada lacrimile in barba dar asta este. O sa intru sa va citesc ambitiile si reusitele si sa ma bucur pentru fiecare dintre voi si sa ma rog pentru fiecare dintre voi...eu sunt doar un caz nefericit!
31 amandoi

carmen 10

Post by carmen 10 » Sun Mar 13, 2016 8:12 pm

o draga gep,m-au trecut lacrimilile citindu-ti ultimul mesaj.Sper din inima ca pana la urma sotul tau sa fie mai intelegator si sa faca ce trebuie facut,adica sa iti ramana alaturi.Doamne ajuta!

gep

Post by gep » Wed Mar 16, 2016 6:59 am

Cand am aflat ca fiv este singura sansa de a avea copil...atunci l.am intrebat daca vrea sa plece...atunci a zis nu...ca impreuna o sa reusim... Intre timp cu 3 transferuri nereusite se pare ca si.a schimbat parerea si dorintele... Nu stiu ce sa fac ce sa spun sau ce sa gandesc....simt ca a venit sfarsitul lumii!
31 amandoi

carmen 10

Post by carmen 10 » Wed Mar 16, 2016 2:41 pm

O,doamne imi pare nespus de rau pt tine.Daca as fi langa tine te-as consola cu vorbe de prisos dar...Acum ori ce ar fi trebuie as mergi mai departeSi noi am trecut prin multe impedimente si probl e la mine si eu ma enervez, plang,dar el saracutu vine si imi sp ca ori ce ar fi trecem impreuna peste toate aceste mari greutati.Ma uit la el cand vede copii si ne intalnim cu alti parinti cu copii il apuca oftatul.Am zis ca eu am facut greseli mari in viata ca am abandonat 2 sarcini in trecut din cauza ca nu stiam care-i treaba si nici nu aveam pe atunci partenerul care sa fi fost in stare,dar uite acum le iau peste nas de la viata si mi-au fost puse tot felul de incercari si greutati prin care a trebui sa trec.Sper as reuses,daca nu pt mine macar pt el ca este un om minunat cu suflet mare si nu are nici un pacat.Iti doresc si tie sa ai parte de o viata echilibrata si sa reusiti impreuna. [bebe]

Cosiana

Post by Cosiana » Mon Mar 21, 2016 9:12 am

Buna fetelor,
Sunt noua aici, am 1 Fiv la activ, in 2013, nereusit, efectuat in Romania, acum ne pregatim pentru al 2 lea.
De cateva zile m am logat pe FIV Romania, dar poate ar trebui sa ma mut aici pentru ca am decis impreuna cu sotul sa ne mai acordam o sansa si vrem sa mergem la Istanbul, Acibadem, la dr Tayfun. Am primit raspuns de la clinica pentru a merge la control, doar ca, din pacate nu putem in aprilie, probabil vom merge in mai.
Daca aveti info despre aceasta clinica, doctor, cum lucreaza, ce analize v-a cerut, cat v-a costat procedura, cazare, etc, va rog sa ma ajutati.
O zi frumoasa!
Eu 39, el 36, el diagnosticat cu OATS severa in 2013.
FIV 1 - nereusit, Columna Bucuresti, au fost transferati 2 blasto, calitate A;
FIV 2 - ne pregatim sa mergem la ACIBADEM Istanbul la inceputul lunii mai - REUSIT;
Aprilie 2016, AMH : 4,41
ET 16.05.2016: 3 embrioni de z3, calitate 1;
BetaHCG 26.05.2016 z10 de la ET este 81.33;BetaHCG 28.05.2016 z12 de la ET este 123.BetaHCG 30.05.2016 z14 de la ET este 172.72; BetaHCG 01.06.2016 z16 de la ET este 355.59; BetaHCG 03.06.2016 z18 de la ET este 819.33;
SOE 6 sapt, avort medicamentos
FIV 3 Szeged oct-noe 2016 -o experienta groaznica, dr Zadori, neprofesionalism total; am ovulat inainte de punctie;
FIV 4 VIENA feb- martie 2017 - REUSIT [premom]; fericita mamica de Ema Maria Olivia; sotul a facut TESE; clexane toata sarcina
FIV 5 VIENA/Tulln ian 2019 - 11 ovo, 8 mature, 2 fertilizate, 2 blasto, z5, unul mai slab, unul mai bun, transferati amandoi in 28 ian, crunta asteptare; sotul a facut TESE - NEREUSIT

adinutapop

Post by adinutapop » Thu Mar 24, 2016 6:00 pm

Buna, Cosiana, eu am facut fiv in Turcia in februarie, beta e in crestere, sper sa fie bine.
Poate intre timp ai mai aflat cate ceva.Dr. Tayfun e foarte de treaba, iiti va citi cu atentie dosarul. Tu trebuie sa iei legatura cu Gabriela Meltezeanu- 0736658120-, reprezenant Acibadem la Bucuresti si ea iti explica totul. Iti va trimite un formular pe care sa-l completezi cu datele tale, istoricul medical.fiindca ai facut un fiv iti va cere cred fotografii ale embrionilor, bineinteles tratamentul urmat, tot, sa ai HSG daca ai facut,histeroscopii, toate analizele facute de tine.
Analizele cerute de ei:
Blood Sugar HbsAg
BUN / Creatina anti-HCV
ALT / AST anti-HIV
Hb / Hct spermogramă (dacă este disponibil
HbsAg Altele
Anti-HCV
Anti-HIV
Rubeola IgG / IgM
Altele

Eu am mai facut analizele de trombofilie, profilul torch, anticoagulant lupic,anticorpi anticardiolipinici, anticorpi anti beta glicoproteina, homocisteina,AMH,imunofenotipare limfocitara din sange, ca nu am mai avut timp si din uter.

Pe noi ne-a ajutat Gabriela cu cazarea,55/ 60 de euro pe partea asiatica!
Daca mai ai intrebari iti raspund cu drag!

Mult succes!

Cosiana

Post by Cosiana » Fri Mar 25, 2016 2:20 pm

Multumesc mult Adinuta si iti tin pumnii, ma bucur tare pentru reusita ta!!

Am luat legatura cu Felicia - Acibadem, ea m-a preluat.
Am trimis deja formularul cu analizele specificate de tine, insa eu nu am facut pana acum histerosalpingografie si nici histeroscopie.

Mentionez ca sotul are OATS severa si cum noi am fost indrumati din start pentru FIV, se pare ca nu au mai contat atat de mult histeroscopiile si histerosalpingografiile, desi, in ultimul timp, am auzit ca din ce in ce mai multi doctori le cer.

Acum nu stiu ce sa fac, sa fac eu aceste interventii (HSG si histeroscopia) sau sa astept sa vorbesc cu doctorul?

Ne a chemat in a doua zi a CM, asta ar fi la inceputul lunii aprilie, dar din pacate nu putem ajunge si vom merge in mai.

La tine cum au decurs lucrurile, ati mers la control si ati inceput direct tratamentul sau ati stabilit pentru o data ulterioara?

Stii cumva daca pot face acolo HSG si histeroscopia sau sunt fff scumpe?

Multumesc mult!!
FIV 2 - ne pregatim sa mergem la ACIBADEM Istanbul la inceputul lunii mai - REUSIT;
BetaHCG 26.05.2016 z10 de la ET este 81.33;BetaHCG 28.05.2016 z12 de la ET este 123.BetaHCG 30.05.2016 z14 de la ET este 172.72; BetaHCG 01.06.2016 z16 de la ET este 355.59; BetaHCG 03.06.2016 z18 de la ET este 819.33;
FIV 3 Szeged oct-noe 2016 -o experienta groaznica, dr Zadori, neprofesionalism total; am ovulat inainte de punctie;
FIV 4 VIENA feb- martie 2017 - REUSIT [premom]; fericita mamica de Ema Maria Olivia; sotul a facut TESE; clexane toata sarcina
FIV 5 VIENA/Tulln ian 2019 - 11 ovo, 8 mature, 2 fertilizate, 2 blasto, z5, unul mai slab, unul mai bun, transferati amandoi in 28 ian, crunta asteptare; sotul a facut TESE - NEREUSIT

adinutapop

Post by adinutapop » Fri Mar 25, 2016 6:26 pm

Cosiana, eu ti-am spus despre HSG si despre histeroscopii, pentru ca am crezut ca poate ai facut. Eu facusem o HSG si dr. Tayfun m-a intrebat de ea, dar nu am avut-o la mine. Cat priveste histeroscopia, din ce am citit de la alte fete, verifica uterul, sa nu fie vreo sinechie sau altceva. DAR, pe de alta parte, d-l dr. sigur va vedea - si mie mi-a vazut un miom-daca e ceva in neregula, iti va spune si se va amana putin procedura pana se rezolva problema- daca exista. Unele fete fac inainte de fiv histeroscopia.Si de preferat in tara, ca la turci sunt destul de scumpe aceste proceduri. Sa va faceti card la CEC/BCR si mai este o banca, dar imi scapa numele, pt. ca aveti reducere 10%.Am citit ca au mai mers cupluri cu aceeasi problema ca a voastra si s-a finalizat cu bebelus. Au un laborator foarte bun, sa ai incredere!
Te pup! Daca mai e ceva intreaba-ma!

La noi lucrurile au mers foarte foarte repede: le-am trimis istoricul si AMH -ul meu e f. mic, asa ca dr. mi-a acris ca ma asteapta la urmatorul cm in ziua a 2-a sau a 3-a, fiindca sannsele sunt f. mici.Asta pe la inc. lui februarie. Asa ca in 21 febr. eram in Turcia, adica lunea, cm mi-a venit miercurea si m-au programat vinerea- a 3-a zi.Am inceput tratamentul, protocol scurt si in cele din urma mi-au fost transferati doi embrioni A8 de care erau multumiti si dr. si embriologul.Si sper sa se culcuseasca bine bine si sa stea cuminte atat timp cat trebuie.Protocolul a fost cu Gonal 300 , cetrotide, pt declansarea 2 gonapeptyl si in un chrinone- injectii, iar dupa ET: crinone, plasturi climara, aspirina acid folic si clexane( la ei nevparin). Eu am avut trat asta datorita varstei: 40 si.

Cosiana

Post by Cosiana » Sat Mar 26, 2016 9:36 am

Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Cam la cat te a dus toata treaba, ca si costuri?
Iti tin pumnii sa fie bine pana la sfarsit!!!

adinutapop

Post by adinutapop » Sat Mar 26, 2016 11:24 am

Cam 4500 de euro, fara crioprezervare ca nu am avu ce. 2550 procedura, 5-600 trat., cam 500 mancarea( am stat dintr-un apart. si am putut gati) si cam 800 cazarea. Poti găsi si mai ieftina cazarea, este un site, il caut si ti-l spun. Am greșit in postul anterior, pt declanșare am avut 1 inj. choriomon si 2 inj. gonapeptyl.

Cosiana

Post by Cosiana » Mon Mar 28, 2016 10:31 am

Adinuta, multu pentru info.
Inca stam in cumpana daca sa mergem cu masina sau cu avionul...
Cat de departe este clinica fata de aeroport?
O saptamana usoara!!

Cosiana

Post by Cosiana » Mon Mar 28, 2016 12:31 pm

Adinuta, am inceput sa ma interesez de reducere la card, momentan am inteles ca cei de la Garanti si CEC ar avea reducere de 10% pentru procedura, desi pe site-urile lor apare reducere de 15%. Ma rog, o sa vedem exact ce si cum, dar orice reducere e bine venita.

Inca o data iti multumesc pentru ponturi :)

Post Reply