FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
dana77

Re: FIV abroad

Post by dana77 » Tue May 17, 2016 2:42 pm

Multumesc mult pentru informatii, Carmen!

Nici eu nu stau foarte bine nici nu FSH. In iarna imi iesise 17, dar repetat recent a fost 23. :ymsigh: Pana sa merg la consultatie cred ca il mai fac o data. :-ss

O intrebare mai am: la prima consultatie este neaparat sa mearga si sotul/partenerul? Pentru ca din diverse motive administrative as fi vrut sa merg numai eu pentru prima consultatie.
Ambii 38 ani. Analizele lui aproape in grafic, cat de cat ok.
Eu: insuficienta ovariana
Incercam din 2013 fara succes. Nici o sarcina la activ.
Oct 2015: FSH 17.95, AMH 0.05 :|
Apr 2016: FSH 23.9, AMH 0.111
Mai 2016: FSH 12.67
10 iunie: am inceput procedura pentru FIV in Ungaria la dr. PK -nefinalizat, nu am raspuns la tratament

CarmenPH

Post by CarmenPH » Tue May 17, 2016 2:52 pm

Buna Dana,
nu stiu daca este obligatoriu sa mearga si sotul, dar ar trebui sa stii foarte bine istoricul lui pentru a putea fi completata fisa : orice patologie de care sufera sau a suferit, daca a avut operatii, ce tratament medicamentos a luat vreodata, si bineinteles sa ai toate analizele lui cu tine , inclusiv o spermograma recenta.
Poate ar fi bine sa intrebi la clinica inainte, dar nu vad de ce sa fie obligatoriu mai ales ca e doar o discutie despre ce ar trebuit facut.

FSH este bine sa il repeti, eu ultimul l-am avut facut in martie , nu mi-a zis in mail ca ar trebui repetat si acum m-ai asteptam un ciclu sa vedem cum iese.

Bafta ! Te astept cu vesti dupa ce mergi :)
Eu - 38 ani / El - 35 ani, spermograma valori normale.
Incercam din 2013 fara nici o sarcina pana in prezent.

- Sept 2015 - AMH 0,2 , FSH 34 , ES 220 , in rest toate analizele valori normale.
Dg: Infertilitate prin insuficienta ovariana primara de cauza necunoscuta ( stare de premenopauza) . - nu mi-a dat nici o sansa cu ovocite proprii ci doar cu donare de ovocite. Tratament: 3 luni AC, fara pauza, pentru a pune ovarele in repaus .
- Ian 2016- AMH 0,78 , FSH 7,4 ,ES 64, toate analizele valori normale inclusiv profil trombofilic complet, dozari de factori hemofilici.
- Febr 2016 - am inceput discutiile pe mail cu dr Kovacs Peter - Kaali Budapesta.
- Mai 2016 - prima consultatie - Dr Kovacs Peter. - AMH - 0.27 , FSH - 10 , ES- 64 , LH- 7.
- Iunie 2016- 18 iunie am inceput AC , ne pregatim pentru FIV
- Iulie 2016 - FIV 1- protocol scurt cu Gonaptyl 1f , Menopur 4 f, Cetrotide , Ovitrelle 2 f.
2 foliculi - 3 ovocite - 2 embrioni B2 si C3 de 8 si 6 celule transferati in ziua a -3- a.
- August 2016 - Beta HCG <1.2
- Noiembrie 2016 - FIV 2 - Kaali Budapesta : Gonapetyl, Menopur 4 f, Ovitrelle - 1 folicul , 1 ovocit. Un embrion C3 transferat in ziua a2a. Beta HCG negativ.

dana77

Post by dana77 » Tue May 17, 2016 3:08 pm

Am analizele lui, desigur, si in principiu cam stiu istoricul lui. Poate ma ajuti putin cu intrebarile care i-au fost puse lui sa ma pregatesc temeinic inainte :D Despre spermograma am vorbit cu doctorul si a spus ca e ok cea din ianuarie.

O sa intreb si la clinica de siguranta. La clinica se poate plati cu cardul sau ar trebui sa am cash?
10 iunie: am inceput procedura pentru FIV in Ungaria la dr. PK -nefinalizat, nu am raspuns la tratament

CarmenPH

Post by CarmenPH » Tue May 17, 2016 3:21 pm

Intrebari in plus fata de ce am scris in mesajul de sus nu au fost :
- legate de ce boli are sau a avut si in plus daca cineva din familia lui sufera de : diabet zaharat, boli cardiace, boli ale tiroidei.
- legat de operatii ( daca a avut , cand si ce fel de )
- daca ia tratament medicamentos pentru ceva , sau a luat vreodata si pt ce
- si bineinteles datele personale : nume, varsta, daca are / nu are copii.

Daca problema nu este la el si analizele sunt normale pt el intrebarile sunt la modul general , asa ca pe tine o sa te intrebe mai mult.

Se poate plati cu euro, forinti sau card. Eu pentru siguranta am avut forinti schimbati, citisem pe forum ca au fost cazuri cand nu a functionat cardul si nu am vrut sa am emotii, asa ca am mers pregatita. :)
Consultatia initiala + echografie a fost 25000 HUF.

Succes !

- Sept 2015 - AMH 0,2 , FSH 34 , ES 220 , in rest toate analizele valori normale.
Dg: Infertilitate prin insuficienta ovariana primara de cauza necunoscuta ( stare de premenopauza) . - nu mi-a dat nici o sansa cu ovocite proprii ci doar cu donare de ovocite. Tratament: 3 luni AC, fara pauza, pentru a pune ovarele in repaus .
- Ian 2016- AMH 0,78 , FSH 7,4 ,ES 64, toate analizele valori normale inclusiv profil trombofilic complet, dozari de factori hemofilici.
- Febr 2016 - am inceput discutiile pe mail cu dr Kovacs Peter - Kaali Budapesta.
- Mai 2016 - prima consultatie - Dr Kovacs Peter. - AMH - 0.27 , FSH - 10 , ES- 64 , LH- 7.
- Iulie 2016 - FIV 1- protocol scurt cu Gonaptyl 1f , Menopur 4 f, Cetrotide , Ovitrelle 2 f.
2 foliculi - 3 ovocite - 2 embrioni B2 si C3 de 8 si 6 celule transferati in ziua a -3- a.
- Noiembrie 2016 - FIV 2 - Kaali Budapesta : Gonapetyl, Menopur 4 f, Ovitrelle - 1 folicul , 1 ovocit. Un embrion C3 transferat in ziua a2a. Beta HCG negativ.

lucia_bk

Post by lucia_bk » Tue May 17, 2016 4:13 pm

CarmenPH wrote:Buna tuturor,
Saptamana trecuta am avut si eu prima consultatie la Kaali Budapesta, pentru Dana77 si pentru cine este interesat si urmeaza sa mearga, o sa va dau cateva detalii mai jos :

- Clinica nu arata a spital deloc, o cladire inconjurata de verdeata, personalul extrem de politicos, sunt niste profesionisti iti poti da seama din primele minute. Se completeaza o fisa pentru dosar, se copiaza actele si se asteapta. Nu este nevoie de traducator daca intelegi engleza chiar si daca te exprimi mai greu.
- Am avut programare la dr Kovacs P., dar din pacate a fost spitalizat sapt trecuta si ne-a preluat Dr Balla Levente.
Este un medic care a absolvit fac de medicina in romania, deci este vorbitor de lb romana.Il recomand pentru cele care nu se descurca cu engleza sau isi doresc o consultatie cat mai repede ( dr Kovacs este extrem de aglomerat, noi am facut programarea in febr pentru luna mai , este cam mult dar nu aveam detalii despre alt medic de acolo )
Dr Balla este un profesionist, am stat aprox 1 ora si 45 min in total , a fost o consultatie cu echografie. Ne-a raspuns la toate intrebarile si ne-a explicat ce trebuie facut, nu am simtit nici o secunda ca ne trateaza altfel pt ca nu suntem pacientii dansului.
Dupa ce parcurge toate analizele urmeaza niste intrebari despre istoricul fiecaruia, aici cred ca sunt singurele momente in care ar trebui vb in engleza dar va puteti pregati de acasa in engleza raspunsurile ( sunt intrebari legate de alte boli daca exista, de eventuale sarcini sau avorturi, istoricul familial)
- Am avut facute toate analizele cerute de ei ( inclusiv HSG si HS ) si in plus desi nu mi-au cerut am facut profil trombofilic complet si alte teste hematologice pentru mutatii genetice. Totul - valori normale, cu exceptia analizelor hormonale care arata o rezerva ovarina redusa.
- Pentru inceperea procedurii FIV ei nu tin cont atat de mult de valoarea AMH ( exista sanse si la un AMH f f mic) dar tin cont de valoarea FSH - pentru a te incadra trebuie sa fie sub 20 - ideal sub 10. Ei nu iau in considerare valorile hormonilor facute imediat dupa un tratament cu anticonceptionale , considera ca este o valoare fals pozitiva ( eu am avut o val mare initial 34 iar dupa AC a scazut la 7,4 )
- Acum asteptam urm ciclu pt a recolta din nou analizele si pt a vedea care sunt urmatorii pasi.Daca valoarea FSH continua sa fie mare, peste 20-25 nu exista sanse ca ovarele sa raspunda la un tratament de stimulare , asadar nu exista sanse decat cu donare de ovocite, daca valoarea se incadeaza pot incepe tratamentul.
- Am fost cazati in apropierea clinicii, la 7- 10 min de mers cu masina- Hotel Walzer, un hotel cost-calitate ok, pentru cat am platit a fost ok, mic dejun ok, camera curata.
Il recomand celor nu f pretentiosi care vor o cazare f aproape de clinica.

Este un post mai lung dar poate sunt informatii care ajuta , in special pentru cele care urmeaza sa mearga pentru prima consultatie. Pe mine m-a ajutat fiecare post pe care l-am citit in ultimele luni aici pe forum.
Daca aveti intrebari va raspund cu drag.

Multa bafta tuturor !
Dana77 multa bafta !

apropo de dr Balla am incercat o inseminare si la el, chiar mi s-a parut ok din pacate nu a avut succes ..mult succes
ps: am ramas impresionata de tabloul acela plin de poze cu bebelusi <3
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

CarmenPH

Post by CarmenPH » Tue May 17, 2016 8:39 pm

Da Lucia,
Ne-au impresionat si pe noi tablourile cu bebelusi :)

Felicitari pentru sarcina ! [floare]

lucia_bk

Post by lucia_bk » Wed May 18, 2016 10:13 am

CarmenPH wrote:Da Lucia,
Ne-au impresionat si pe noi tablourile cu bebelusi :)

Felicitari pentru sarcina ! [floare]
Multumesc CarmenPH :ymhug:

iti urez sa vi cat mai curand cu liniutele ;)
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

BiancaBianca

Post by BiancaBianca » Mon May 23, 2016 5:21 pm

Buna dragelor!
Vreau sa aflu si eu cateva raspunsuri de la voi,bineinteles dc stiti,dr mi a dat sa mi fc niste analize pt fiv
Din astea de recoltat din sange ,histereografie,intrebarea ar fi,trebuie sa ma programez din timp pt histereo,ar trebui facuta vreo analiza pt ea inainte?se poate face anestezie locala?cat mai costa? Am citit eu pe net in ce consta,dar as vrea niste pareri de la voi
Multumesc!

Cosiana

Post by Cosiana » Mon May 23, 2016 5:29 pm

BiancaBianca wrote:Buna dragelor!
Vreau sa aflu si eu cateva raspunsuri de la voi,bineinteles dc stiti,dr mi a dat sa mi fc niste analize pt fiv
Din astea de recoltat din sange ,histereografie,intrebarea ar fi,trebuie sa ma programez din timp pt histereo,ar trebui facuta vreo analiza pt ea inainte?se poate face anestezie locala?cat mai costa? Am citit eu pe net in ce consta,dar as vrea niste pareri de la voi
Multumesc!
Buna Bianca,
Analizele de sange ti le da dr si se fac in anumite zile ale CM. Printre cele mai importante sunt prolactina, fsh, rubela, hepatita, hiv, lh... Parca astea...

Daca vrei sa ti faci histerosalpingografie, tot asa, se face in anumite zile, la fel ca si histeroscopia, trebuie discutat cu dr, nu poti sa te programezi tu si gata. :)

Sper sa te ajute rasp meu.

Bafta multa!
Eu 39, el 36, el diagnosticat cu OATS severa in 2013.
FIV 1 - nereusit, Columna Bucuresti, au fost transferati 2 blasto, calitate A;
FIV 2 - ne pregatim sa mergem la ACIBADEM Istanbul la inceputul lunii mai - REUSIT;
Aprilie 2016, AMH : 4,41
ET 16.05.2016: 3 embrioni de z3, calitate 1;
BetaHCG 26.05.2016 z10 de la ET este 81.33;BetaHCG 28.05.2016 z12 de la ET este 123.BetaHCG 30.05.2016 z14 de la ET este 172.72; BetaHCG 01.06.2016 z16 de la ET este 355.59; BetaHCG 03.06.2016 z18 de la ET este 819.33;
SOE 6 sapt, avort medicamentos
FIV 3 Szeged oct-noe 2016 -o experienta groaznica, dr Zadori, neprofesionalism total; am ovulat inainte de punctie;
FIV 4 VIENA feb- martie 2017 - REUSIT [premom]; fericita mamica de Ema Maria Olivia; sotul a facut TESE; clexane toata sarcina
FIV 5 VIENA/Tulln ian 2019 - 11 ovo, 8 mature, 2 fertilizate, 2 blasto, z5, unul mai slab, unul mai bun, transferati amandoi in 28 ian, crunta asteptare; sotul a facut TESE - NEREUSIT

BiancaBianca

Post by BiancaBianca » Mon May 23, 2016 5:36 pm

Mss de raspuns
Fetelor,daca sunteti careva din Ploiesti si stiti vreo clinica buna si un dr priceput in a face histereo,va rog sa ma contactati

CarmenPH

Post by CarmenPH » Wed Jun 01, 2016 4:56 pm

Buna fetelor,
Am citit si rascitit mesajele din aceasta sectiune a forumului (si nu numai) si am nevoie de ajutorul vostru, al celor care au trecut deja printr-un FIV.
Desi este vizibila si semnatura unde puteti vedea povestea mea va dau pe scurt cateva detalii si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi din experienta voastra - sunt diagnosticata cu insuficienta ovariana prematura de cauza necunoscuta, dupa o consultatie la Kaali si multe mail-uri trimise si primite in ultimele 5-6 luni se pare ca sansele sa pot face FIV cu propriile ovocite sunt foarte mici singura varianta fiind donarea de ovocite.

Va cer ajutorul celor cu exeprienta si pe forum si in "ale fertilizarii":

- am ales Dr Peter Kovacs datorita bunelor referinte si a profesionalismului, dar mi se pare din ce in ce mai ocupat (conferinte, congrese internationale, f f multe paciente din afara) si mai putin abordabil ( doar pe perioade lungi de timp).
Chiar si aici pe forum este o activitate mai intensa la el pana anul trecut , anul acesta este cineva ( in afara de Lucia ) care are un FIV facut acolo ? Si imi poate impartasi din experienta ?

- cele care ati trecut cu succes printr- un FIV imi puteti spune la ce valori hormonale ati obtinut sarcina ? Eu am acum : AMH 0.27 , FSH - 10 , ES- 65, LH - 7 . Sunt valorile acum, cand am inceput discutiile erau alte valori, mult mai bune.
Mi se pare ca am batut un pic pasul pe loc sau chiar am facut un pas in spate:)

- cu toate ca mi s-a recomandat cu sanse mai mari de reusita FIV cu donare de ovocite, dr Kovacs mi -a zis ca ramane la alegerea mea si putem incerca si FIV cu propriile ovocite dar sansele sunt destul de mici si mi -a trimis protocolul : AC (ramane sa stabileasca cate zile ) , Gonapeptyl si Menopur.

- din ce am citit stiu ca ar exista protocoale diferite pentru astfel de cazuri ( pe care dr Kovacs nu le foloseste, el nu merge decat pe stimulare artificiala indusa si nu face nici FIV pe ciclu natural nici FIV cu transfer diferentiat ). Imi recomandati alte clinici unde ati avut reusite in astfel de cazuri ?

Sunt in mare deruta acum pentru ca toate sperantele imi erau in dr Kovacs si nu as vrea sa merg in alta parte dar totusi nu as vrea sa fac un FIV degeaba doar sa il fac la el si daca exista sanse mai mai mari in alta parte cu alte protocoale as vrea sa stiu.
Orice parere sau experienta a voastra ma poate ajuta.
Multumesc mult si multa bafta tuturor.

dana77

Post by dana77 » Thu Jun 02, 2016 12:20 am

M-am intors si eu de la prima consultatie cu dr. Peter Kovacs.
Consultatia a fost destul de clasica, dl doctor foarte amabil. Mi-a explicat intr- prima faza ce optiuni sunt in cazurile de infertilitate, ce presupune un ciclu FIV si apoi am analizat rezultatele mele.
Problema mea: rezerva ovariana foarte scazuta.
Rezultate mele:
oct 2015 (ziua a 3-a): FSH 17.95 LH 5.73 estradiol 53.49 prolactina 282.4 TSH 3.95
aprilie 2016 (ziua a 2-a): FSH 23.9 LH 9.92 estradiol 44.65 prolactina 206.6 TSH 3.09
mai 2016 (ziua a 3-a): FSH 12.67 LH 2.96 estradiol 54 (alt laborator fata de primele 2)

AMH: ian 2016: 0.05 martie: 0.111 Facut la laboratoare diferite.

Mi-a spus ca desi am avut si rezultate mai bune, el trebuie sa ia in considerare cel mai slab rezultat :(. Mi-a spus ca singura solutie pentru a incerca o sarcina cu ovule proprii ar fi FIV, dar daca nu raspund la stimulare sau nu reuseste sa imi recolteze ovule (adica daca foliculii sunt goi sau ovulele sunt de proasta calitate) nu poate decat sa imi recomande donarea de ovule.
Practic nu mi-a spus ca nu are rost sa incerc FIV cu ovule proprii, dar ca trebuie sa fiu realista in asteptari si ca daca la un ciclul normal de FIV el incearac sa creasca mai multi foliculi ca sa poata scoate 10-12 ovule la mine nu va putea scoate decta cateva. Dupa care urmeaza urmatoarele trieri ... cate sunt ok, cate se fecundeaza, cati embrioni sunt ok, cata se prind. Deci numarul posibilitatilor tot scade si eu plec deja de la un numar foarte mic.
Nu mai pot astepta pentru ca situatia nu are cum sa se imbunatateasca, ci din contra se va tot inrautati. Eu as vrea totusi sa incerc. Imi dau seama ca am numai o singura incercare si aia cu sanse foarte mici, dar as vrea totusi sa o fac.
Imi pare rau ca as fi putut sa intreb mult mai multe, insa din pacate in momentul ala nu mi-au trecut foarte multe prin cap. Trebuia sa-mi fi facut o listuta :)
Un alt lucru care nu i-a placut la analizele mele au fost valorile TSH, care desi sunt in limite normale sunt cam mari pentru cazul asta si pentru asta v-a trecui sa fac inca o analiza.
Un alt lucru de care imi pare rau este ca nu am avut suficienti bani pe card sa imi cumpar medicamentele si ajunsa acasa am citit prin alte locuri ca 2 dintre cele recomandate mie nu se gasesc in Romania. :( (Suprefact si Merional) Nu am ajuns inca la farmacie. Sper sa le gasesc cumva. Daca stie cineva sa le fi gasit prin tara sau stie cum as putea face rost de ele, va rog sa imi spuneti.

gep

Post by gep » Mon Jun 06, 2016 5:21 pm

Salutare...din din timp în timp revin si eu cu noutăți...Dar mereu negative...după ce în ultimii 4 ani am încercat 3 transferuri si am aflat că soțul meu ma inseala pt ca nu pot avea copil....până la urmă am înțeles că e o încercare de la viață pe care trebuie să o depășesc....nu am divorțat deși anuntasem ca asta se va întâmpla...ne.am împăcat si de mana in masina am pornit la Budapesta eu convinsă că asta e sansă să fim bine...m.am rugat dar se pare că nu destul pentru că și de data asta rezultatul e negativ după o producție minunata (7embrioni fără icsi) si o perioadă de două săptămâni cu simptome ca ale fetelor care au avut beta pozitiv.
Nici nu stiu ce simt...as vrea sa pot sa exprim...supărare pe mine si ...trebuie să fiu conștientă că viața de femeie măritată si fericita din păcate e cu termen de expirare....încă necunoscut dar cred eu apropiat....iar mămică...se pare că nu...
31 amandoi
El perfect.... Eu defecta- diabet zaharat tip 1 2000; infertilitate tubara 2012, SOP
FIV martie 2014- RO- gonal, cetrotide, gonapeptyl- transfer blasto- beta neg
Septembrie 2014- FET-cycloproginova- beta 0.1...
Fet decembrie 2015- cycloproginova beta <2...
Fiv 2 Budapesta mai 2016- Dr Kovacs - gonal, ceteotide,ovitrelle-7 embrioni- 24.05.2016-2 transferați
06.06.2016 13 zile-beta negativ
09.0.2016 16 zile - 3 teste de sarcina pozitive- beta 681.47 :YMPRAY:
13.06.2016 20 zile- beta 2135
21.06- sarcina unica 6 saptamani
Da!exista minuni! Da Doamne sa fim bine si sa ajungem sa traim bucuria pentru care ne-am rugat atat!
februarie 2017 mamica fericita!!! [cb]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Jun 06, 2016 5:51 pm

GEP, GEP, GEP, mi-ai rupt sufletul... Am intrat special sa iti scriu!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Mon Jun 06, 2016 5:57 pm

Stiu cat de praf esti acum, bulversata pana la maduva, dar te implor sa nu te mai minti! Nu iti faci bine.
si am aflat că soțul meu ma inseala pt ca nu pot avea copil....
...nu, nu de-aia te-a inselat. Daca asa s-a justificat, este doar un pretext.

.trebuie să fiu conștientă că viața de femeie măritată si fericita din păcate e cu termen de expirare....încă necunoscut dar cred eu apropiat....
...esti sigura ca ai fost fericita? Nu, nu atunci, imediat dupa nunta, ci recent, in ultimele luni, si in prezent? Incerca sa dai deoparte aspectul referitor la infertilitate (stiu ca este infiorator de greu!), sigur-sigur te simti happily married pe celelalte planuri?

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Mon Jun 06, 2016 5:59 pm

Spui ca te simti „suparata pe tine”.

Parerea mea: cauta un psiholog BUN. Fa un bilant. O sa te ajute sa intelegi ca pe altii trebuie sa fii suparata, pe cei care nu au stiut sa iti fie aproape la bine SI la rau.

Si sa nu iti fie atat de frica de o eventuala schimbare.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Mon Jun 06, 2016 6:03 pm

Iarta-ma ca iar am facut pe chirurgul militar, dar trebuie sa iesi din aceasta orbire. Nu ai nicio vina. Iesi din bula de autoculpabilizare. Mergi la psiholog - ai nevoie. Pe forum te poti defula in anonimitate - ajuta, dar nu poti avea o urmarire profesionala si un sprijin coerent, pe termen mediu/lung. Ai nevoie de asta. Fa-o pentru tine. Iubeste-te si ajuta-te. Daca nu o faci tu, s-ar putea sa nu o faca nimeni pentru tine.

Te imbratisez tare-tare! :ymhug:

* * *

gep

Post by gep » Mon Jun 06, 2016 6:19 pm

Mulțumesc. Venind dintr-o.o familie divorțată cu un tată alcoolic si cu o mama mereu plansă si rănită fizic si psihic...îți dai seama că mi e cam greu să descriu fericirea...Dar da zic cu mâna pe suflet ca am fost fericită și dacă ar fii să mă iau după cele sfinte...ce se întâmplă rau se întâmplă pt ca eu am greșit... așa că analizând.mi comportamentul cred că știu unde am greșit... si cu siguranță aceste beta negative sunt tot pentru greșeli de.ale mele pe care sper ca în felul ăsta să le îndrept...de fiecare dată sper ca nu am greșit chiar atât...Dar se pare că da....si când văd acum tristetea din ochii lui îmi dau seama cât de tare l.am dezamăgit.... nu as fii crezut vreodată că pot vorbi așa...Dar se pare că pot...
31 amandoi
El perfect.... Eu defecta- diabet zaharat tip 1 2000; infertilitate tubara 2012, SOP
Fiv 2 Budapesta mai 2016- Dr Kovacs - gonal, ceteotide,ovitrelle-7 embrioni- 24.05.2016-2 transferați
Da!exista minuni! Da Doamne sa fim bine si sa ajungem sa traim bucuria pentru care ne-am rugat atat!

gep

Post by gep » Fri Jun 10, 2016 3:14 pm

N.C.B. wrote:Iarta-ma ca iar am facut pe chirurgul militar, dar trebuie sa iesi din aceasta orbire. Nu ai nicio vina. Iesi din bula de autoculpabilizare. Mergi la psiholog - ai nevoie. Pe forum te poti defula in anonimitate - ajuta, dar nu poti avea o urmarire profesionala si un sprijin coerent, pe termen mediu/lung. Ai nevoie de asta. Fa-o pentru tine. Iubeste-te si ajuta-te. Daca nu o faci tu, s-ar putea sa nu o faca nimeni pentru tine.

Te imbratisez tare-tare! :ymhug:
Imi stiti povestea....acum sa va zic si continuarea...dupa beta luni in a 13 a zi de la transfer <2 la recomandarea lui PK intrerup medicatia sa astept ciclu si sa plang sa urlu si sa ma rog.... M-am rugat si am intrebat si n-am asteptat si iar am plans si tot asa.... Pana ce miercuri seara mi-am citit acatistul sf nectarie si am mai cautat pe internet rugaciuni si povete....si la 1 noaptea m-am culcat...joi dimi....impinsa de ceva cu siguranta divin si pentru ca nu aveam nici o durere pt menstra care la celelalte esecuri a aparut imediat...mi-am luat testul de sarcina de la Kaali si l-am facut...si sa lesin a iesit Pozitiv!!! Sotul era de servici l-am sunat...cred ca s-a gandit ca sunt nebuna....in drum spre lucru am mai luat 2 teste a venit la mine si le-am facut! S-au pozitivat asa cum in viata mea nu am crezut....nici eu nici el....PK a zis sa face beta care....doar azi a venit rezultatul si e 681.47....
Fetelor ...cum am mai zis si inainte Dumnezeu face minuni!!! Minunea din burtica mea e doar datorita rugaciunilor la Sf Efrem Si Necatarie!
Inca nu ma bucur sunt precauta dar ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta minune!
31 amandoi

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Jun 10, 2016 4:31 pm

Gep, am lesinat un pic!

Este primul caz pe care il intalnesc, in 8 ani+, de eroare de laborator la beta. Zi-mi ce-ai de gand sa le faci? Eu, in ciuda bucuriei de azi, i-as da in judecata. :D

Felicitari, sarcina perfecta!!! [barza6]

* * *

Post Reply