FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
MARIA Diaconu

Re: FIV abroad

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Feb 02, 2018 1:53 pm

[quote="GGM"]Buna fetelor,
am solicitat de la Kaali Budapesta o lista de preturi ale analizelor care se pot executa acolo si am primit-o, insa este in maghiara.Am trimis cele 4 foi la un birou de traduceri, intrucat inteleg doar o parte din denumirea lor.

Vroiam va rog frumos sa imi spuneti, cele care stiu mai multe informatii despre mutatii, daca este in regula sa testez la Kaali Budapesta urmatoarele :
Leiden, MTHFR, CFTR si Prothrombin - posibil sa fie PT - toate acestea costa 51.000 HUF - aprox.770 lei + cariotip - 450 lei ( pe lista pretul este de 226 lei si am inmultit cu 2 pt ambii parteneri).La ce ma refer cand intreb daca este in regula, adica daca sunt de ajuns cele mentionate .

Ideea este in felul urmator - din cate am citit pe forum, foarte multe fete au trecut prin mai multe experiente nereusite si din aceasta cauza au facut mai multe investigatii si au aflat ca au endometrioza, mutatii, etc.
Astfel, vreau sa ma investighez dinainte sa fac FIV ul, atat pentru mutatii, cat si pentru endometrioza.

Referitor la endometrioza, putem efectua analize de sange sa o verificam, sau se face procedura de histeroscpie/laparoscopie si numai asa se vede daca ai ceva sau nu?

Buna, sunt noua pe acest forum si astept de asemenea prima intrevedere cu dr. KOVACS pe 27 feb. La tine cum a decurs?multumesc
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.
10 iunie- declansare ovulatie cu Ovitrelle
12 iunie- se recolteaza 6 ovocite mature
13 iunie -2 embrioni obtinuti
15 iunie - transfer cu 2 embrioni unul notat 8A si unul 8B.
Doamne ajuta! :YMPRAY: [barza3]

Symonik

Mesajde Symonik » Vin Feb 02, 2018 1:58 pm

Ionela Sanda scrie:Buna seara,sunt noua pe acest forum ,sunt si eu greu încercată ca multe alte femei de soarta in asteptarea copilasului mult dorit .Sunt in Anglia,si aici am facut procedurile pentru invitro ,transferul fiind pe 15.01.2018 cu 1 embrion de z3,maine ar trebui să îmi fac testul de urina ,dar nici nu mai am puterea sa il fac pentru ca de dimineata am inceput sa am o scurgere rozalie,cum ca menstruatia sta sa vina .Am făcut si un test de urina azi ,din pacate negativ .Aceste 2 saptamani cred ca au fost cele mai grele din viata mea ,am trecut de la agonie la extaz,am plâns și m-am rugat la Dumnezeu din suflet si din inima sa ne binecuvânteze si pe noi cu un copilaș,Dar se pare ca nu a vrut de data asta. Mai am decat 1 blasto congelat,pentru ca din 8 ovocite sau fertilizat numai 2 ...Motivul ?Nu stiu .Am 28 de ani Si sotul 30,eu aparent sănătoasă,el oligoazospermie .M-am înscris aici sa imi dati putin curaj ,sa ne dam curaj una alteia pentru ca sincer ,chiar dacă este doar începutul,ma marchează maxim ...Am nevoie de putere si curaj sa merg mai departe ...

Buna Ionela! Analizele hormonale le-ai facut, cum sunt?
Amh,fsh,lh,estradiol,progesteron?
Eu la 28 ani, amh 0.52...am avut 7ovocite si am ramas cu 2 blasto , calitate 4AA si 4AB.
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

GGM

Mesajde GGM » Mie Feb 07, 2018 1:13 pm

Buna,
Maria Diaconu,

am fost la Budapesta la PK, consultatia a decurs cam asa : am asteptat 15 min peste ora stabilita, am intrat in cabinet ambii parteneri, am facut cunostinta, nu m-a lasat sa scot niciun sunet, in sensul ca mi-a spus de la inceput cum va decurge consultatia : initial vom completa chestionarul cu istoria medicala a ambilor parteneri, apoi vom face eco, apoi vom discuta alte aspecte - daca am intrebari/nelamuriri etc .
Astfel, am inceput prin a ne explica cum decurge la ei un FIv sau cum se ajunge la FIV - ce inseamna PICSI, care este stadiul efectiv al unui ciclu FIV de la stimularea ovariana si pana la ziua introducerii ovulelor prelucrate - in acelasi timp ne arata si poze - parca eram la scoala : )
Apoi parca am inceput chestionarul - m-a intrebat daca am avut operatii - orice fel de operatii si daca da, cand au fost, m-a intrebat daca am infectii sau nu si cand au fost, m-a intrebat daca am facut diverse interventii pentru conceptie - inseminari, fiv etc si cand au fost, ce inaltime am, ce greutate, rh ul, grupa sanguina, daca fumez, daca beau, intrebari de uz general.Apoi, a trecut la partener - la el a durat completarea chestionarului cam 5 minute.Dr. ne intreba si tot el completa in calculator, in functie de raspunsurile noastre.
Apoi, m-a intrebat cand am avut ultima menstruatie, a completat data si am mers la eco, in camera de langa.Sotul a ramas la PK in cabinet in timpul acesta.Eco a durat 5 minute si s-a desfasurat exact ca in Ro, s-a uitat la fiecare ovar, mi-a spus cam cati foliculi vede, etc.
M-am intors in cabinet, si am inceput sa i dau actele pe care le aveam cu mine pregatite din Ro -copii ale tuturor analizelor pe care mi le-a solicitat in lista trimisa pe e mail.Atat eu, cat si sotul, am avut toate analizele facute, cele necesare pentru FIV.Mi-a multumit frumos ca i-am adus totul atat de organizat, subliniat si copii xerox- intrucat a spus ca el nu obisnuieste sa tina originale - EKG ul l-am avut pe o hartiuta mica (ingusta) si lunga si nu am avut cum sa l copiez, de aceea mi l-a copiat acolo si mi-a dat originalul inapoi.
Apoi, am inceput sa il intreb diverse lucruri pe care le aveam notate, si, la majoritatea raspunsul a fost Nu :), adica :
sa imi fac analizele de trombofilie Factor II si Factor V, care am inteles ca sunt cele mai pacatoase? Nu, nu este cazul, intrucat nu ati avut sarcini pierdute pana acum.
Sa fac cariotipul genetic ? Nu, idem. (desi eu, din cate am citit, daca nu iese bine cariotipul, daca este transformat total, poate explica infertilitatea - sau neimplantarea).
Cum stiu daca sufar sau nu de endometrioza? Sa fac laparoscopie? Nu, intrucat ati facut sonohisterosalpingografie si HSG si s-ar fi vazut acolo, plus ca se vedea si la toate eco facute pana acum....
Dupa terminarea intrebarilor, mi-a dat schema de tratament, 21 zile de AC, Gonal 225, 225, 150, 150, 150 - pt primele 5 zile, o eco in romania, apoi, din a 6 a zi via Budapesta.Sotul este nev sa vina in a 8/9 zi.Apoi, poate sa plece.

M-a intrebat ce medicamente luam fiecare- daca luam, i-am raspus ca eu iau 10/zi -vitamine -atunci a fost singura data cand l-am vazut zambind :)
i-am spus ca iau 4 medicamente recomandate de dna dr de aici - omega 3 forte, vit C forte, vit.E forte, myo sun si 6 din considerentele mele, din ce am mai citit - napraznic, branca ursului, DHEA, mladite de zmeur, coenzima Q10, colagen :). A spus ca ultimele 6 nu ma ajuta la ovocite (eu i-am spus ca in principal pt asta le iau) iar referitor la celelalte, a spus ca daca o pers mananca peste de 2 ori pe sapt, atunci are suficient omega 3.Apoi, daca mancam fructe si legume, avem suficienta Vitamina C.. :):).Si ca probabil imi va spune sa nu mai iau nimic cand vom incepe :).
Am vorbit numai in engleza, vorbeste f bine, neasteptat de bine.Am achitat 50.000 forinti.

Mi s-a parut f rece, scurt si la obiect - si am plecat putin dezamagita - sincer nu ma asteptam sa fie asa "rece"- barbati miu mi-a spus ca lui nu i s-a parut rece, ca ce am mers acolo sa jucam carti sau sa imi prezinte orasul, sau am mers la consultatie?

Cu o zi inainte am fost programati sa faca spermograma acolo - noi am vrut asa, intrucat, la ultimele 3 IA facute, a avut niste rezultate slabe si ciudate - conform spuselor dne dr si a dnei dr embriolog.
Cand s a uitat PK pe ea, a spus ca este buna :) si a pus o la dosar.A costat 17.000 forinti - spermograma si spermocultura.A dat proba in eprubeta si ne-am dus cu ea in mana direct la dna dr embriolog, care s-a si apucat de prelucrarea ei - poat asta a facut diferenta fata de RO- aici, in Romania, le prelucreaza si dupa cateva ore de cand s-a predat proba...Acolo-am mers cu proba in mana si imediat s-a apucat de ea.

Cam atat ref la clinica - pot sa iti raspund la toate intrebarile/nelamuririle.

totodata, pot sa iti spun detalii ref la cazare, transport, mancare.
Noi am stat 5 nopti, intrucat consultatia a fost vineri la 13.45, iar din Buc sunt zboruri la wizzair numai luni, miercuri si vineri dimineata, astfel noi am ajuns miercuri dimineata, joi am fost la clinica pt spermograma, vineri pt consultatie, miercuri sambata si duminica ne-am plimbat, iar luni dimineata am plecat.
A ramas sa ii transmit pe e mail data cand voi veni pt fiv, sa programam.Dat fiind ca este nev de vreo 2 sapt, trebuie sa ma gandesc f bine sa vad ce fac la serv.(a zis ca in jur de 12 zile)..
Ultima oară modificat Mie Feb 07, 2018 3:59 pm de către GGM, modificat 1 dată în total.
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
ovulez in fiecare luna, El spermograma initiala 40 mil, apoi 11 mil, apoi 5 mil
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 operatie indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe permeabile
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mie Feb 07, 2018 2:08 pm

Exact asa a decurs si prima noastra consultatie si acelasi sentiment l-am avut si eu,insa sotul meu mi-a zis ca a fost doar profesionist si nu ne am dus acolo sa ne imprietenim ;))
In ceea ce priveste analizele de trombofilie si mie mi a zis ca nu e nevoie sa le fac,dar eu tot le am facut si a fost o decizie f buna fiindca mi-au iesit 2 mutatii.
In momentul in care i am trm pe mail analizele de trombofile mi-a si schimbat protocolul de tratament. Incepusem sa iau AC de 3/4 zile si mi-a zis sa le opresc urgent,sa astept sa imi vina menstruatia(care o sa fie f putina) si abia pe urmatorul ciclu am inceput stimularea cu 125 Gonal si injectii cu Clexane 0.4. Hematologul la care am mers eu a zis ca nu e nevoie de Clexane insa PK nu a vrut sub nici o forma sa incepem stimularea fara anticoagulant.
Acum avem 29 de saptamani si abia asteptam sa ne tinem minunea in brate :)

Multa bafta!

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Feb 07, 2018 2:15 pm

GGM scrie:Buna,
Maria Diaconu,

am fost la Budapesta la PK, consultatia a decurs cam asa : am asteptat 15 min peste ora stabilita, am intrat in cabinet ambii parteneri, am facut cunostinta, nu m-a lasat sa scot niciun sunet, in sensul ca mi-a spus de la inceput cum va decurge consultatia : initial vom completa chestionarul cu istoria medicala a ambilor parteneri, apoi vom face eco, apoi vom discuta alte aspecte - daca am intrebari/nelamuriri etc .
Astfel, am inceput prin a ne explica cum decurge la ei un FIv sau cum se ajunge la FIV - ce inseamna PICSI, care este stadiul efectiv al unui ciclu FIV de la stimularea ovariana si pana la ziua introducerii ovulelor prelucrate - in acelasi timp ne arata si poze - parca eram la scoala : )
Apoi parca am inceput chestionarul - m-a intrebat daca am avut operatii - orice fel de operatii si daca da, cand au fost, m-a intrebat daca am infectii sau nu si cand au fost, m-a intrebat daca am facut diverse interventii pentru conceptie - inseminari, fiv etc si cand au fost, ce inaltime am, ce greutate, rh ul, grupa sanguina, daca fumez, daca beau, intrebari de uz general.Apoi, a trecut la partener - la el a durat completarea chestionarului cam 5 minute.Dr. ne intreba si tot el completa in calculator, in functie de raspunsurile noastre.
Apoi, m-a intrebat cand am avut ultima menstruatie, a completat data si am mers la eco, in camera de langa.Sotul a ramas la PK in cabinet in timpul acesta.Eco a durat 5 minute si s-a desfasurat exact ca in Ro, s-a uitat la fiecare ovar, mi-a spus cam cati foliculi vede, etc.
M-am intors in cabinet, si am inceput sa i dau actele pe care le aveam cu mine pregatite din Ro -copii ale tuturor analizelor pe care mi le-a solicitat in lista trimisa pe e mail.Atat eu, cat si sotul, am avut toate analizele facute, cele necesare pentru FIV.Mi-a multumit frumos ca i-am adus totul atat de organizat, subliniat si copii xerox- intrucat a spus ca el nu obisnuieste sa tina originale - EKG ul l-am avut pe o hartiuta mica (ingusta) si lunga si nu am avut cum sa l copiez, de aceea mi l-a copiat acolo si mi-a dat originalul inapoi.
Apoi, am inceput sa il intreb diverse lucruri pe care le aveam notate, si, la majoritatea raspunsul a fost Nu :), adica :
sa imi fac analizele de trombofilie Factor II si Factor V, care am inteles ca sunt cele mai pacatoase? Nu, nu este cazul, intrucat nu ati avut sarcini pierdute pana acum.
Sa fac cariotipul genetic ? Nu, idem. (desi eu, din cate am citit, daca nu iese bine cariotipul, daca este transformat total, poate explica infertilitatea - sau neimplantarea).
Cum stiu daca sufar sau nu de endometrioza? Sa fac laparoscopie? Nu, intrucat ati facut sonohisterosalpingografie si HSG si s-ar fi vazut acolo, plus ca se vedea si la toate eco facute pana acum....
Dupa terminarea intrebarilor, mi-a dat schema de tratament, 21 zile de AC, Gonal 225, 225, 150, 150, 150 - pt primele 5 zile, o eco in romania, apoi, din a 6 a zi via Budapesta.Sotul este nev sa vina in a 8/9 zi.Apoi, poate sa plece.

M-a intrebat ce medicamente luam fiecare- daca luam, i-am raspus ca eu iau 10/zi -vitamine -atunci a fost singura data cand l-am vazut zambind :)
i-am spus ca iau 4 medicamente recomandate de dna dr de aici - omega 3 forte, vit C forte, vit.E forte, myo sun si 6 din considerentele mele, din ce am mai citit - napraznic, branca ursului, DHEA, mladite de zmeur, coenzima Q10, colagen :). A spus ca ultimele 6 nu ma ajuta la ovocite (eu i-am spus ca in principal pt asta le iau) iar referitor la celelalte, a spus ca daca o pers mananca peste de 2 ori pe sapt, atunci are suficient omega 3.Apoi, daca mancam fructe si legume, avem suficienta Vitamina C.. :):).Si ca probabil imi va spune sa nu mai iau nimic cand vom incepe :).
Am vorbit numai in engleza, vorbeste f bine, neasteptat de bine.Am achitat 50.000 forinti.

Mi s-a parut f rece, scurt si la obiect - si am plecat putin dezamagita - sincer nu ma asteptam sa fie asa "rece"- barbati miu mi-a spus ca lui nu i s-a parut rece, ca ce am mers acolo sa jucam carti sau sa imi prezinte orasul, sau am mers la consultatie?

Cu o zi inainte am fost programati sa faca spermograma acolo - noi am vrut asa, intrucat, la ultimele 3 IA facute, a avut niste rezultate slabe si ciudate - conform spuselor dne dr si a dnei dr embriolog.
Cand s a uitat PK pe ea, a spus ca este buna :) si a pus o la dosar.A costat 17.000 forinti - spermograma si spermocultura.A dat proba in eprubeta si ne-am dus cu ea in mana direct la dna dr embriolog, care s-a si apucat de prelucrarea ei - poat asta a facut dif fata de RO- aici, le prelucreaza si dupa cateva ore de cand s-a predat proba...

Cam atat ref la clinica - pot sa iti raspund la toate intrebarile/nelamuririle.

totodata, pot sa iti spun detalii ref la cazare, transport, mancare.
Noi am stat 5 nopti, intrucat consultatia a fost vineri la 13.45, iar din Buc sunt zboruri la wizzair numai luni, miercuri si vineri dimineata, am ajuns miercuri dimineata, joi am fost la clinica pt spermograma, vineri pt consultatie, miercuri sambata si duminica ne-am plimbat, iar luni dimineata am plecat.
A ramas sa ii transmit pe e mail data cand voi veni pt fiv, sa programam.Dat fiind ca este nev de vreo 2 sapt, trebuie sa ma gandesc f bine sa vad ce fac la serv.(a zis ca in jur de 12 zile)..

Draga GGM, multumesc mult.pentru raspunsul foarte detaliat . Dupa cum am scris in prima postare, noi suntem programati pentru data de 27 feb la primul consult. Aparent problema este la.sotul meu care are o spermograma nu prea buna, ultima inseminare nu am putut o realiza din aceasta cauza. La sotul tau cum a iesit spermograma facuta acum la Budapesta?Eu nu am putut sa il programez pentru o noua spermograma la Budapesta ,deoarece suntem pe fuga,nu vom sta decat o zi acolo.Multumesc pentru raspuns
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Feb 07, 2018 3:09 pm

ALA_22 scrie:Exact asa a decurs si prima noastra consultatie si acelasi sentiment l-am avut si eu,insa sotul meu mi-a zis ca a fost doar profesionist si nu ne am dus acolo sa ne imprietenim ;))
In ceea ce priveste analizele de trombofilie si mie mi a zis ca nu e nevoie sa le fac,dar eu tot le am facut si a fost o decizie f buna fiindca mi-au iesit 2 mutatii.
In momentul in care i am trm pe mail analizele de trombofile mi-a si schimbat protocolul de tratament. Incepusem sa iau AC de 3/4 zile si mi-a zis sa le opresc urgent,sa astept sa imi vina menstruatia(care o sa fie f putina) si abia pe urmatorul ciclu am inceput stimularea cu 125 Gonal si injectii cu Clexane 0.4. Hematologul la care am mers eu a zis ca nu e nevoie de Clexane insa PK nu a vrut sub nici o forma sa incepem stimularea fara anticoagulant.

Multa bafta!

Buna Ala_22, probabil exact asa voi pati si eu, PK va considera ca nu este cazul de analize de trombofilie,dar ca si tine, le voi face. Te rog sa imi spui si mie pe care din ele ai decis sa le faci, banuiesc ca nu ai testat chiar tot. La tine si sotul tau care a fost problema? Ati reusit la.primul Fiv cu PK?multumesc
El, OATS
2 IUI nereusite

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mie Feb 07, 2018 3:16 pm

Am atasat pachetul de analize ce l am facut eu pt trombofilie. A costat aprox 500 lei.
La noi infertilitatea a fost din cauze necunoscute...atat analizele mele cat si ale sotului au fost in mare parte ok.
Da,spre fericirea noastra am reusit sa raman insarcinata la primul fiv si mai avem si 2 embrioni congelati.
Fişiere ataşate
596D5D5F-DA28-49A5-A8D9-B4A17CBF1704.jpeg
596D5D5F-DA28-49A5-A8D9-B4A17CBF1704.jpeg (210.08 KiB) Vizualizat de 608 ori

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Feb 07, 2018 3:32 pm

MARIA Diaconu scrie:
ALA_22 scrie:Exact asa a decurs si prima noastra consultatie si acelasi sentiment l-am avut si eu,insa sotul meu mi-a zis ca a fost doar profesionist si nu ne am dus acolo sa ne imprietenim ;))

Multa bafta!

Buna Ala_22, probabil exact asa voi pati si eu, PK va considera ca nu este cazul de analize de trombofilie,dar ca si tine, le voi face. Te rog sa imi spui si mie pe care din ele ai decis sa le faci, banuiesc ca nu ai testat chiar tot. La tine si sotul tau care a fost problema? Ati reusit la.primul Fiv cu PK?multumesc

Multumesc frumos! Intentionez sa le fac si eu dupa ce ne intoarcem de la prima.consultatie. Am mari emotii.
El, OATS
2 IUI nereusite

GGM

Mesajde GGM » Mie Feb 07, 2018 4:08 pm

Maria Diaconu,
nu stiu cum a fost intrucat am uitat sa ii cerem o copie, oricum nu arata precum spermogramele efectuate la noi.Adica cele efectuate aici sunt mai toate la fel ca si format, acolo scria mai mic si mai altfel - PK ne-a spus ca, conform spermogramei, sotul nu sufera de (sper sa fi inteles bine termenul pentru ca este posibil sa ii incurc la cate am citit...) Azospermie sau nonospermie..ceva de genul acesta a zis si apoi a inceput sa ne arate pe hartie fiecare valoare de acolo si sa ne explice ceva de genul : pentru a fce fiv avem nevoie ca val asta sa fie peste nu stiu cat la suta - si era, pt a face FIV avem nevoie ca val.asta sa fe peste 5(dau un exemplu) si era...si tot asa pana la final.Erau cam 5 randuri.
Ref la cele din Buc, vezi in semnatura care au fost ultimele 3 valori pe care le-a avut la cele 3 IA.

Chiar daca stai 1 zi, nu poti sa il rogi sa faca si spermograma cand va duceti la clinica? Locul unde se face spermograma este vis a vis de clinica unde ne-am intalnit cu PK, mai este acolo un corp /o alta cladire.Si poate sa o faca si sa discutati pe e mail ulterior, cand veti avea rezultatul.Ma rog, la fata intalnirii puteti discuta pe cea existenta, insa nu se stie cum iese cea de acolo si poate abordeaza altfel de tratament etc.

Ala_22
unde ai facut pachetul de trombofilie? Si pe mine ma mananca sa le fac, cat si cariotipul l-as face.Atat PK, cat si dna dr a mea de aici, din RO, resping total aceste idei.Plus ideea cu laparoscopia.

Multumesc frumos,
Georgiana
Eu 35 ani, sotul 36 ani
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

Ana88

Mesajde Ana88 » Mie Feb 07, 2018 4:11 pm

Flori77 scrie:
Lorelei scrie:
Flori77 scrie:Buna,

Si eu am scris mai mult pe subiectul FIV in Romania, insa dupa doua esecuri la Gynera si Columna, ma bate gandul sa incerc in strainatate. Initial alesesem Cehia si am inceput corespondenta cu clinica Unica, insa ulterior am dat peste un articol din care rezulta ca Spania ar fi mult mai tare ca Cehia. Face cineva FIV in Spania ca sa ne impartaseasca experienta? Eventual la Valencia? Multumesc mult!

Flori iti confirm si eu ca am auzit de asemenea ca spaniolii sunt cei mai buni. Cand am fost la dr mea sa o anunt ca pt fiv2 am decis sa mergem in cehia si ca am nevoie se ajutorul ei cu monitorizarile, i-am zis si ca motivul alegerii noastre tine cont strict de laboratoarele lor performante. Atunci dr mea mi-a spus ca in spania sunt cele mai bune :). Mi-a dat 2 nume dar trebuie sa caut foaia pe care mi le-a notat. Am cautat atunci imediat si preturile erau cam cu 1000-1500 eur mai mari ca in cehia; tin minte ca la una era 4700 eur fara optionale.
Pt ca eram setati oricum de dinainte pe Cehia si pentru ca stiam detalii de la prietena mea am ales sa ramanem la alegerea initiala.

Lorelei, multumesc pt raspuns. Dk poti sa gasesti numele pls, sunt curioasa ce ofera astia in Spania. Clar ca voi prefera o clinica mai ieftina, cum e cea din Cehia, am ajuns sa ne uitam la fiecare banut, pt ca noi deja am depasit 15.000 euro de cand tot incercam....insa in aprilie mergem in citybreak in Valencia si m-a lovit inspiratia ca poate se leaga un Fiv :-)

Buna Flori !!
Eu am făcut și fac FIV in Barcelona ,dar nu îl Valencia ci in Barcelona .
Într-adevar prețurile aici sunt aproape duble dar parca nu te umplu de pastile cum am mai citit pe aici .

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Mie Feb 07, 2018 4:35 pm

Analizele de trombofilie le am facut la Bioclinica in TM.
Cariotipul nu l am facut.
Sunt convinsa ca daca nu faceam analizele de trombofile si nu faceam injectiile cu clexane as fi pierdut sarcina. Desi sunt sub tratament analizele de coagulare ce le fac lunar imi ies un pic depasite...nici nu vreau sa mi imaginez ce s ar fi intamplat fara tratament.

In cazul meu a fost o decizie f buna sa fac aceste analize.

Flori77

Mesajde Flori77 » Mie Feb 07, 2018 4:44 pm

Ana88 scrie:
Flori77 scrie:
Lorelei scrie:Flori iti confirm si eu ca am auzit de asemenea ca spaniolii sunt cei mai buni. Cand am fost la dr mea sa o anunt ca pt fiv2 am decis sa mergem in cehia si ca am nevoie se ajutorul ei cu monitorizarile, i-am zis si ca motivul alegerii noastre tine cont strict de laboratoarele lor performante. Atunci dr mea mi-a spus ca in spania sunt cele mai bune :). Mi-a dat 2 nume dar trebuie sa caut foaia pe care mi le-a notat. Am cautat atunci imediat si preturile erau cam cu 1000-1500 eur mai mari ca in cehia; tin minte ca la una era 4700 eur fara optionale.
Pt ca eram setati oricum de dinainte pe Cehia si pentru ca stiam detalii de la prietena mea am ales sa ramanem la alegerea initiala.

Lorelei, multumesc pt raspuns. Dk poti sa gasesti numele pls, sunt curioasa ce ofera astia in Spania. Clar ca voi prefera o clinica mai ieftina, cum e cea din Cehia, am ajuns sa ne uitam la fiecare banut, pt ca noi deja am depasit 15.000 euro de cand tot incercam....insa in aprilie mergem in citybreak in Valencia si m-a lovit inspiratia ca poate se leaga un Fiv :-)

Buna Flori !!
Într-adevar prețurile aici sunt aproape duble dar parca nu te umplu de pastile cum am mai citit pe aici .

Buna Ana, poti sa ne dai mai multe detalii? Ce protocol si ce rezultat ai avut? Merci
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
Sarcina Naturala-oct.2018-SOE-5s6z
FIV 4 (2018) Columna-urmeaza

Ana88

Mesajde Ana88 » Mie Feb 07, 2018 8:10 pm

Flori77 scrie:
Ana88 scrie:
Flori77 scrie:Lorelei, multumesc pt raspuns. Dk poti sa gasesti numele pls, sunt curioasa ce ofera astia in Spania. Clar ca voi prefera o clinica mai ieftina, cum e cea din Cehia, am ajuns sa ne uitam la fiecare banut, pt ca noi deja am depasit 15.000 euro de cand tot incercam....insa in aprilie mergem in citybreak in Valencia si m-a lovit inspiratia ca poate se leaga un Fiv :-)

Buna Flori !!

Buna Ana, poti sa ne dai mai multe detalii? Ce protocol si ce rezultat ai avut? Merci

Buna Flori , tratamentul meu a constat in : menopur ,orgalutran și ovitrell .
Sunt la al doilea ciclu Fiv , dar pana acum niciun rezultat , am rămas prima data dar am pierdut sarcina la 5 sapt și 3 zile , Fet negativ , la al 2 le-a negativ și acum ma pregătesc iar de Fet lo sa am pe 14 Februarie !
Mai întreabă ma tu ca eu nu știu ce sa mai zic , sunt cam stresată :)))
Te pup și multa bafta !

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Feb 09, 2018 12:08 pm

GGM scrie:Maria Diaconu,
nu stiu cum a fost intrucat am uitat sa ii cerem o copie, oricum nu arata precum spermogramele efectuate la noi.Adica cele efectuate aici sunt mai toate la fel ca si format, acolo scria mai mic si mai altfel - PK ne-a spus ca, conform spermogramei, sotul nu sufera de (sper sa fi inteles bine termenul pentru ca este posibil sa ii incurc la cate am citit...) Azospermie sau nonospermie..ceva de genul acesta a zis si apoi a inceput sa ne arate pe hartie fiecare valoare de acolo si sa ne explice ceva de genul : pentru a fce fiv avem nevoie ca val asta sa fie peste nu stiu cat la suta - si era, pt a face FIV avem nevoie ca val.asta sa fe peste 5(dau un exemplu) si era...si tot asa pana la final.Erau cam 5 randuri.
Ref la cele din Buc, vezi in semnatura care au fost ultimele 3 valori pe care le-a avut la cele 3 IA.

Chiar daca stai 1 zi, nu poti sa il rogi sa faca si spermograma cand va duceti la clinica? Locul unde se face spermograma este vis a vis de clinica unde ne-am intalnit cu PK, mai este acolo un corp /o alta cladire.Si poate sa o faca si sa discutati pe e mail ulterior, cand veti avea rezultatul.Ma rog, la fata intalnirii puteti discuta pe cea existenta, insa nu se stie cum iese cea de acolo si poate abordeaza altfel de tratament etc.

Ala_22
unde ai facut pachetul de trombofilie? Si pe mine ma mananca sa le fac, cat si cariotipul l-as face.Atat PK, cat si dna dr a mea de aici, din RO, resping total aceste idei.Plus ideea cu laparoscopia.

Multumesc frumos,
Georgiana

Ggm, ultima spermograma a sotului meu este din oct 2017, adica va avea sub 6 luni cand vom merge pe 27 feb la PK si am citit pe site ul lor ca daca are sub 6 luni va fi acceptata. Nu il mai programez la alta decat daca va dori Pk neaparat. Chiar ii voi scrie un mail si il voi intreba daca considera ca e prea veche.Cu aceasta spermograma am reusit sa facem prima inseminare si doctora era f multumita dar n-a fost sa fie. A doua inseminare nu s a realizat ,deoarece proba a fost foarte slaba.Nu ne asteptam. Intr adevar nu am mai facut o alta spermograma, ne am bazat pe prima, totusi au fost doar 2 luni intre inseminari,nu ne am gandit ca se degradeaza atat. Sotul meu a avut gripa in perioada celei de a doua,poate si acest amanunt a contribuit. Vom vedea cum va decurge.consultatia. Tu ai hotarat cand mergi pentru FIV?
El, OATS
2 IUI nereusite

GGM

Mesajde GGM » Mie Feb 14, 2018 1:19 pm

Buna,
nu m-am hotarat inca intrucat este un pic dificil la mine cu serviciul - trebuie sa lipsesc 2 saptamani - ca sa pot efectua procedurile de FIV am nev de bani (respectiv salariu) si ca sa pot creste frumos un copil(sa pot investi in educatia lui) asa ca nu-mi pot permite sa enervez pe nimeni cu plecarea mea.Nu lucrez in sectorul bugetar sa pot sa-mi iau concediu conform legii, adica cand vreau/cand am nevoie; aici, la noi la serv, poti pleca mai greu, in functie de plecarile sefului, de nervii lui, etc.si trebuie sa stau sa calculez tot foarte minutios - mi-am notat in fiecare luna cand ar trebui sa vina menstruatia (25 febr, 24 martie, 20 aprilie, 17 mai) am calculat cand ar fi a 6 a zi in care trebui sa fiu la Budapesta ( 21 zile AC, 4 zile, pauza apoi, stimulare din a 5 a zi dupa AC...) si imi da un pic cu virgula intrucat trebuie sa ma corelez si cu zborurile WIZZ din Bucuresti (luni, miercuri, vineri).

As putea pleca pe
23.04.2018, Vineri, ziua 6 sau
18.05.2018 Vineri ziua 4 sau pe 21.05.2018 Luni, ziua 7
15.06.2018, Vineri, ziua 5.

O sa ii scriu doctorului sa il intreb daca este plecat si cand, sa ii spun in mare cele 3 perioade, si sa il intreb daca este vreo trgedie daca as ajunge, de exemplu, Luni ziua 7 de dimineata (in perioada din luna Mai) la clinica, intrucat avionul aterizeaza la 09.30 si astfel as fi la clinica in jur de 10.30 -daca iau un taxi direct de la aeroport catre clinica.
Sotul meu nu vine cu minede la inceput, si la el este mai complicat la serv.

Din cate imi amintesc, cand l-am trebat pe PK cand ar trebui sa vina sotul, parca mi-a spus ca dupa 4/5 zile sau ziua 8/9.Nu-mi amintesc exact.

Poate imi puteti spune Ala_22 sau altcineva, cand a fost nevoie de sot, in ce zi ? ma rog, stiu ca este in functie si de cum decurge ovulatia fiecareia...

Deci, in principiu, merg intr una din cele 3 perioade mentionate mai sus.In functie de serviciu, sot, raspunsurile lui Pk, etc.Menstruatia mea este regulate (28 zile), deci nu-mi poate juca prea multe feste - maxim 1 zi.
Pana atunci nu pot sa merg, avem nunta in data de 21.04, nunta si botez, suntem nasi (de cununie si botez ), si nu vreau sa merg inainte la Budapesta, tinanfd cont de ce agitatie maxima va fi in zilele acelea.
Eu 35 ani, sotul 36 ani

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Joi Feb 15, 2018 1:37 pm

GGM scrie:Buna,
nu m-am hotarat inca intrucat este un pic dificil la mine cu serviciul - trebuie sa lipsesc 2 saptamani - ca sa pot efectua procedurile de FIV am nev de bani (respectiv salariu) si ca sa pot creste frumos un copil(sa pot investi in educatia lui) asa ca nu-mi pot permite sa enervez pe nimeni cu plecarea mea.Nu lucrez in sectorul bugetar sa pot sa-mi iau concediu conform legii, adica cand vreau/cand am nevoie; aici, la noi la serv, poti pleca mai greu, in functie de plecarile sefului, de nervii lui, etc.si trebuie sa stau sa calculez tot foarte minutios - mi-am notat in fiecare luna cand ar trebui sa vina menstruatia (25 febr, 24 martie, 20 aprilie, 17 mai) am calculat cand ar fi a 6 a zi in care trebui sa fiu la Budapesta ( 21 zile AC, 4 zile, pauza apoi, stimulare din a 5 a zi dupa AC...) si imi da un pic cu virgula intrucat trebuie sa ma corelez si cu zborurile WIZZ din Bucuresti (luni, miercuri, vineri).

As putea pleca pe
23.04.2018, Vineri, ziua 6 sau
18.05.2018 Vineri ziua 4 sau pe 21.05.2018 Luni, ziua 7
15.06.2018, Vineri, ziua 5.

O sa ii scriu doctorului sa il intreb daca este plecat si cand, sa ii spun in mare cele 3 perioade, si sa il intreb daca este vreo trgedie daca as ajunge, de exemplu, Luni ziua 7 de dimineata (in perioada din luna Mai) la clinica, intrucat avionul aterizeaza la 09.30 si astfel as fi la clinica in jur de 10.30 -daca iau un taxi direct de la aeroport catre clinica.
Sotul meu nu vine cu minede la inceput, si la el este mai complicat la serv.

Din cate imi amintesc, cand l-am trebat pe PK cand ar trebui sa vina sotul, parca mi-a spus ca dupa 4/5 zile sau ziua 8/9.Nu-mi amintesc exact.

Poate imi puteti spune Ala_22 sau altcineva, cand a fost nevoie de sot, in ce zi ? ma rog, stiu ca este in functie si de cum decurge ovulatia fiecareia...

Deci, in principiu, merg intr una din cele 3 perioade mentionate mai sus.In functie de serviciu, sot, raspunsurile lui Pk, etc.Menstruatia mea este regulate (28 zile), deci nu-mi poate juca prea multe feste - maxim 1 zi.
Pana atunci nu pot sa merg, avem nunta in data de 21.04, nunta si botez, suntem nasi (de cununie si botez ), si nu vreau sa merg inainte la Budapesta, tinanfd cont de ce agitatie maxima va fi in zilele acelea.

Ggm, si eu mi-am facut N procese de constiinta cu invoitul de la munca,insa in toti anii am pus pe primul loc munca si rau am facut. Bineinteles,te inteleg perfect,nici eu nu sunt bugetara, dar de data asta sectorul profesional trece pe locul 2. Eu acum sunt la pat cu o gripa groznica cum nu cred ca am avut vreodata,exact ce nu aveam nevoie inainte de consultatie,dar asta este, mergem inainte.PK mi-a zis ca va fi plecat la congrese luna martie,deci nu prea cred ca vom putea merge atunci,ma gandeam la aprilie sau mai.Sa ma tii la curent,cine stie,poate ne vom sincroniza pt FIV.
El, OATS
2 IUI nereusite

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Joi Feb 15, 2018 2:19 pm

De sot e nevoie doar in ziua punctiei,care la mine a fost ziua 12 a cm...

acmi

Mesajde acmi » Vin Feb 16, 2018 4:09 pm

Scriu repede cat dorm picii sus. Sunt o mamica fericita de 2 baietei via PK. Pt cele care ezitati va incurajez ca sunteti pe maini bune. Sunt o vechee aspiranta cu destul de multe proceduri la activ, timp in care am testat mai multe clinici. Stiu ca se spun multe despre PK - ca e traditionalist si asa, dar de cele mai multe ori sunt spuse de persoane care nu au colaborat mult cu el, il cunosc pe PK de prin 2014 - am trecut prin FIV esuat cu el, prin SOE si printr-o sarcina din care au rezultat P. si M.
Si eu m-am suparat pe el, si am plecat la alte clinici, intorcandu-ma pt ca am inteles ca el nu face lucrurile doar de dragul de a le face. In cazul meu la ultima procedura pot spune ca a incercat totul si m-a investigat si parainvestigat inainte - am facut histero, analize de trombo si genetice, la FIV s-a folosit AHA, embrioscope cu time lapse, anticuagulant (desi am profilul de trombo curat) dupa punctie, a schimbat schema de tratament. Ba mai mult mi-a supravegheat sarcina pana in triemstrul 2 de la distanta. Nu stiu altii cum sunt, dar eu l-am simtit ft personal si implicat.
Asa ca fetelor sunteti pe maini excelente. Abia astept sa mai creasca picii sa ma intorc la Buda pt pinguinasul cel mai am acolo, care sper sa se materializeze intr-o surrioara sau un fratior.
Am avut incredere desi nu am reusit din prima cu el, dar am simtit ca a facut tot ce se putea face medical.
Va tin pumnii si va urez un rezultat la fel de reusit ca P. si M. al meu.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Feb 16, 2018 5:50 pm

acmi scrie:Scriu repede cat dorm picii sus. Sunt o mamica fericita de 2 baietei via PK. Pt cele care ezitati va incurajez ca sunteti pe maini bune. Sunt o vechee aspiranta cu destul de multe proceduri la activ, timp in care am testat mai multe clinici. Stiu ca se spun multe despre PK - ca e traditionalist si asa, dar de cele mai multe ori sunt spuse de persoane care nu au colaborat mult cu el, il cunosc pe PK de prin 2014 - am trecut prin FIV esuat cu el, prin SOE si printr-o sarcina din care au rezultat P. si M.
Si eu m-am suparat pe el, si am plecat la alte clinici, intorcandu-ma pt ca am inteles ca el nu face lucrurile doar de dragul de a le face. In cazul meu la ultima procedura pot spune ca a incercat totul si m-a investigat si parainvestigat inainte - am facut histero, analize de trombo si genetice, la FIV s-a folosit AHA, embrioscope cu time lapse, anticuagulant (desi am profilul de trombo curat) dupa punctie, a schimbat schema de tratament. Ba mai mult mi-a supravegheat sarcina pana in triemstrul 2 de la distanta. Nu stiu altii cum sunt, dar eu l-am simtit ft personal si implicat.
Asa ca fetelor sunteti pe maini excelente. Abia astept sa mai creasca picii sa ma intorc la Buda pt pinguinasul cel mai am acolo, care sper sa se materializeze intr-o surrioara sau un fratior.
Am avut incredere desi nu am reusit din prima cu el, dar am simtit ca a facut tot ce se putea face medical.
Va tin pumnii si va urez un rezultat la fel de reusit ca P. si M. al meu.

Buna, acmi si multumim pentru incurajari. Destul de liniste pe acest topic in ultima vreme.Mi ar fi placut sa mai aud pareri ale altor fete care au trecut prin aceste experiente. Daca nu deranjez,la voi ce problema a fost? Eu am mari emotii si sper din suflet sa reusim din prima. Frustrarea adunata de-a lungul anilor este destul de mare atat pt mine,cat si pentru sotul meu si in cazul unui esec nu stiu cum am reactiona. Tu esti o luptatoare,nu ai renuntat si ai reusit. Pupici!
El, OATS
2 IUI nereusite

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Vin Feb 16, 2018 6:21 pm

Felicitari,acmi! Sa te bucuri de puiutii tai,sa creasca mari si sa fie sanatosi!
Eu mai am 8/9 sapt pana la intalnirea cu printesa mea si asta tot datorita lui PK.
Nu stiu daca a fost noroc sau profesionalism ca am reusit din prima,insa ii suntem f recunoscatori acestui domn doctor. ^:)^

Înapoi la “PROCEDURI”