FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
felicioc

Re: FIV abroad

Post by felicioc » Fri Nov 20, 2009 9:21 am

Of, fetelor, grea e asteptarea asta... trec de la optimism la pesimism in functie de cum mi se pare ca sunt moi sanii sau nu (asta e semnul meu de cm). Aseara si azi am vazut si ceva firisoare maro... care bineinteles ca pot insemna orice...

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Nov 20, 2009 11:01 am

Felicia :ymhug: stiu ca e grea asteptarea si e imposibil sa nu-ti cauti simptome. Insa gandeste pozitiv!
Poate firisoarele maro sunt petele de implantare.
Iti tin pumnii stransi in continuare! trebuie sa fie bine Doamne Ajuta!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

sophie76

Post by sophie76 » Fri Nov 20, 2009 1:37 pm

felicia, te inteleg f bine, si eu marturisesc ca mi-e cam frica de perioada de asteptare cind treci de la agonie la extaz la orice semn.
La mine e primul FIV, dar inca mai am in minte senzatiile pe care le am trait in perioada de asteptare de dupa inseminari, cind nici macar nu ajungeam la ziua presupusa a testului ca pe mine CM ma lovea nemilos inainte :((
Petele maronii pot fi semn f bun, ai vazut pe celalalt forum pe Zapp care a dat lovitura, asa ca .... asa ca tin pumnii in continuare si ma rog sa vii cu rezultat f bun , nu concep altfel !!!!!!! :ymparty: :ymparty:

felicioc

Post by felicioc » Fri Nov 20, 2009 7:27 pm

Sophie, Ioana, :-* aveti dreptate, sunt ok, mai mult optimista deocamdata, dar na, trebuie sa ma plang si eu putin, nu? :D
Azi am avut toata ziua scurgere maronie, pana nu e rosu, e bine. Vedem maine ce-o mai fi. :) Daca si maine seara e tot maro... :ymparty:

Loredana

Post by Loredana » Fri Nov 20, 2009 11:18 pm

Sigur o sa fie maro sau deloc Feli:).Sa iti faci timp sa ne tii la curent ca am emotii pt tine.Pupici:*Asteptare usoara! [floare] Ai incredere in [bebe] [bebe] ca au prins drag de tine.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

felicioc

Post by felicioc » Sun Nov 22, 2009 10:43 pm

Raportez.. . rosu. Maine fac beta HCG, macar sa stiu, ca ma omoara nesiguranta asta...

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 22, 2009 11:27 pm

Felicia :(

Sa asteptam totusi rezultatul de la beta....
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

adina chelaru

Post by adina chelaru » Mon Nov 23, 2009 12:52 pm

a facut cineva in vitro in chisinau?

sophie76

Post by sophie76 » Mon Nov 23, 2009 1:46 pm

adina_chelaru eu initial am dorit sa fac FIV la Chisinau, dar am avut ghinionul ca taman in acea perioada sa se instituie vizele pt romani , vize care mai mult nu se dadeau decit se dadeau si asa m am reorientat. Eu ma indreptasem spre Chisinau la recomandarea medicului meu curant din Iasi si plus de asta am intrat pe forum in contact nu citeva persoane care au facut FIV la Chisinau si erau ffff multumite , au o echipa de medici f profesionisti si omenosi, au un procent f mare de reusite ei zic vreo 40-50 %(oricum toate fetele pe care le stiu ca au facut au reusit acolo din prima ) , iar costurile sunt mult mai mici ( ajunge cu totul ,inclusiv drum si alte chelt. pina in 1500 eur - astea sunt informatii de la inceputul acestui an, tocmai am solicitat info recente de la o proaspata graviduta ), nu aveau cultura de blastocisti si nici posibilitate de criogenare a embrionilor.Doctorul care face conduce echipa de FIV se numeste Vladislav Moshin si din relatarile fetelor trateaza cu foarte mare atentie fiecare caz in parte, pina se apuca de procedura de FIV in sine, initial se asigura ca totul e OK. Chiar astazi am mai citit de o reusita la Chisinau si sincer parca ma incerca o parere de rau ca nu am asteptat sa fac acolo, dar nu aveam sa stiu cum evoluau raporturile politice dintre tari :( Asa a fost sa fie si sper ca sansa va fi totusi de partea mea.

felicioc

Post by felicioc » Mon Nov 23, 2009 1:48 pm

Beta Hcg = 2, deci negativ clar.
Multumesc tuturor pentru gandurile bune! :ymhug:

sophie76

Post by sophie76 » Mon Nov 23, 2009 3:37 pm

felicia :ymhug:

Elenada

Post by Elenada » Mon Nov 23, 2009 6:56 pm

Felicia :(( . :ymhug:
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Nov 23, 2009 11:27 pm

Felicia, I'm speechless!

Te imbratisez tare!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

felicioc

Post by felicioc » Tue Nov 24, 2009 10:41 pm

Fetelor, dr a zis sa continui tratam si sa repet testul joi, atunci voi sti rezultatul , definitiv si irevocabil. :) Pana atunci, mai am o speranta mica-mica (nu ma imbat cu apa rece) din cauza progesteronului f mare.

bettyro

Post by bettyro » Wed Nov 25, 2009 1:35 pm

felicia,nu renunta la trat pt moment.si eu am facut la fel ,dupa un beta nu tocmai incurajator,mi-ar parea sincer rau sa nu reusesti.te rog sa nu-ti pierzi speranta,poate va fi bine. :ymhug: [floare]

Beatrix

Post by Beatrix » Wed Nov 25, 2009 8:47 pm

Felicioc, maine suntem cu gandul la tine, speranta mica-mica sa creasca in valoare!!! :ymhug: [floare]

Betty :-*

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Nov 25, 2009 11:27 pm

A, Felicia abia maine reface beta? Eu credeam ca a fost azi, la doua zile. Tinem pumnii, poate-poate se intampla o minune!

Laura, ce vesti mai ai? Creste burtica?

Sophie? Cand incepi?

felicioc

Post by felicioc » Fri Nov 27, 2009 9:44 pm

Negativ clar, asta este, data viitoare va fi mai bine! (mai avem embrioni concelati, speram ca vor fi mai norocosi).
sophie, nu vreau ca rezultatul meu sa te descurajeze, statistic, dupa esecuri vine reusita, asa ca tu vei veni cu vesti bune!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Nov 28, 2009 12:33 pm

Felicia, in 2010 vom fi gravide! Promit eu!

Loredana

Post by Loredana » Sat Nov 28, 2009 3:29 pm

Felicia, 2010 o sa fie anul tau norocos :-* :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Post Reply