FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Laura

Re: FIV abroad

Post by Laura » Wed Dec 23, 2009 5:21 pm

Doamne Ajuta, Raluca , sa fie inceputul anului inceputul unei povesti frumoase in viata voastra de familie- povestea venirii pe lume a copilului vostru! si eu facut protocol antagonist, cu trat pt trombofilie si am avut rezultate mult mai bune si in ce priveste ovocitele si endometrul. M-a distrat ca ti-a dat sampon pe reteta, e o dovada in plus ca le pasa de tine, deci esti pe maini bune, psihic bun, incepand cu prima zi din 2010 esti mamica, stii ca se calculeaza prima zi de ciclu, prima zi de viata a copilului :-*
Sophie, hai cu vesti bune! si eu am avut multi embrioni- 9 si nu au congelat nimic inafara de cei 3 transferati. Din cei 3 transferati unu nu avea calitate prea buna, au vrut sa renunte la toti inafara de 2 . Eu l-am rugat pe medic sa ii dea o sansa unuia dintre cei care nu aratau asa bine si desi riscam multipli am pus 3 doi de 8 celule calitate f buna si unul de 6 celule. poate e chiar cel care s-a prins, nu o sa stiu niciodata, dar mie imi place sa cred asa :)
Dragelor, va urez SARBATORI FERICITE de pe acum si implinirea tuturor dorintelor,pace in suflete si un an fertil, plin de bebelusi!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Dec 24, 2009 2:15 pm

Laura, Craciun fericit si voua! Nu stiam ca ai facut protocolul cu antagonisti, ma incurajeaza mult detaliul asta! Sa inteleg ca la fiv1 a fost protocolul clasic, lung, cu agonisti? Eu ma astept mai degraba sa am un pic mai putine ovocite decat pana acum, dar nu ma deranjeaza, daca vor fi suficiente cat sa raman insarcinata. Dar lasa asta, zi de tine! Cum te simti, au trecut greturile, esti in forma acum? Ai fost la morfofetala, totul ok? S-a bagat doc la un prognostic, e fetita sau baiat? Da-ne amanunte, suntem avide! :x ("avida" e un stadiu preliminar al starii de "gravida"!)

Sophie?! :-ss
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

sophie76

Post by sophie76 » Fri Dec 25, 2009 10:37 am

Craciun fericit tuturor cu multe impliniri, fericire si sanatate!!
fetelor, va rog sa ma scuzati ca nu am scris, dar am fost cam agitata si va spun de ce: am descoperit ca in orasul meu nimeni nu lucreaza beta, sunt vreo 2 laboratoare care trimit la Bucuresti si rezultatul vine in 7 zile, dar acum cu sarbatorile nu se stia exact cind vine, asa ca am renuntat sa l fac aici. Luni am facut un test de sarcina un Clear Blue, unde a doua liniuta a aparut mai mult ca o umbra si m a cam descumpanit, am mai facut si unul Barza care a iesit pozitiv, dar nu eram convinsa ca e rezultatul bun , asa ca am mai asteptat citeva zile si azi dimineata am mai executat 2 teste un Sure Check si un Barza care s au pozitivat imediat, deci se pare ca sunt gravida!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raluca , te astept sa facem poza in 2010 [floare] [floare] [floare]
Va multumesc tuturor ca v ati gindit la mine :ymhug:

mirimir

Post by mirimir » Fri Dec 25, 2009 11:52 am

sophie76 wrote:Craciun fericit tuturor cu multe impliniri, fericire si sanatate!!
fetelor, va rog sa ma scuzati ca nu am scris, dar am fost cam agitata si va spun de ce: am descoperit ca in orasul meu nimeni nu lucreaza beta, sunt vreo 2 laboratoare care trimit la Bucuresti si rezultatul vine in 7 zile, dar acum cu sarbatorile nu se stia exact cind vine, asa ca am renuntat sa l fac aici. Luni am facut un test de sarcina un Clear Blue, unde a doua liniuta a aparut mai mult ca o umbra si m a cam descumpanit, am mai facut si unul Barza care a iesit pozitiv, dar nu eram convinsa ca e rezultatul bun , asa ca am mai asteptat citeva zile si azi dimineata am mai executat 2 teste un Sure Check si un Barza care s au pozitivat imediat, deci se pare ca sunt gravida!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raluca , te astept sa facem poza in 2010 [floare] [floare] [floare]
Va multumesc tuturor ca v ati gindit la mine :ymhug:

FELICITARI!Acum asteptam sa ne spui cum ii bate inimioara.
Craciun fericit!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Dec 25, 2009 12:29 pm

O, ce veste minunata!! Ne-ai tinut tu pe jar, Sophie, dar a meritat! Nu cred ca vei uita vreodata Craciunul asta cu multe doua liniute, huh? Plutesti? :)

Facem poza la anul!!

Felicitari! Sa fie bine pana la capat!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Elenada

Post by Elenada » Fri Dec 25, 2009 2:12 pm

Sophie ce cadou minunat de Craciun. Felicitari!
Iti doresc o sarcina usoara si la termen si un bebe sau doi sanatosi. [floare]
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

sophie76

Post by sophie76 » Fri Dec 25, 2009 7:17 pm

mirmir, raluca, elenada :ymhug: :ymhug: :ymhug: , intr-adevar sunt f fericia si sigur nu voi uita acest Craciun, acum astept cu nerabdare urmatorul pas, sa aud inimioara sau inimioarele :D si desigur ma rog sa fie totul bine pina la capat!!!

Loredana

Post by Loredana » Fri Dec 25, 2009 8:00 pm

Felicitari Sophie si chiar ``Craciun fericit``!! [floare] :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Laura

Post by Laura » Sat Dec 26, 2009 4:41 am

Sophie, ce veste buna de Craciun, e nemaipomenit sa afli chiar asa ca ai reusit la FIV! Sarcina usoara, mamico!
Raluca, in legatura cu ce m-ai intrebat de protocolul la primul fiv, da, am facut inhibare lunga din ziua 21 de AC a lunii, plus problema cu coagularea se pare ca nu a ajutat la o productie prea buna si de aici si rezultatul negativ. E bine ca ai anticoagulante din prima zi de stimulare, o sa te ajute si la calitatea ovocitelor si la endometru. La primul fiv am avut doar 5 ovocite din 9 foliculi si endometru 8 maxim. Acuma am avut endo 12 si 20 foliculi din care 12 ovocite bune din care 9 embrionasi. Unu a luptat sa traiasca si astfel l-am vazut pe 15 DEC miscand prima data la 12 sapt! Greturile au trecut dar pofta de mancare nu prea am. Nu ma plang ca fata de ce a fost e superbine. Am facut deocamdata doar eco pt NT si arata ok. La morfofetala am sa merg pe 1 februarie, cand poate ne si zice sexul . E uimitor cat de neesential poate sa para acest lucru cand esti gravida. Am sa fiu fericita orice ar fi pt ca daca e baiat stiu ca nu o sa se chinuie in viata , daca e fetita e bine ca sunt mai lipicioase de parinti. Chiar nu mai conteaza ce este atata vreme cat e sanatos.
Ma bucur ca apar tot mai multe reusite, daca imi doresc sa fi stiut ceva inainte sa reusesc acuma a doua oara, mi-as fi dorit sa fi fost mai optimista. FIV-ul asta chiar face minuni si nu sunt cuvinte sa imi exprim zilnic recunostinta ca am avut ocazia sa vad cum e sa iti creasca o viata in tine.
Noapte buna fetelor :-*

bettyro

Post by bettyro » Sat Dec 26, 2009 10:50 am

sophie,felicitari!esti invitata pe lista cu gravidute.sa fie bine pana la noua luni. :ymhug: [floare]

sophie76

Post by sophie76 » Tue Dec 29, 2009 8:21 am

fetelor, am reusit sa fac ieri la 21 zile de la ET si testul de singe, astfel hcg+ beta a iesit 5534 mUI/ml ,iar progesteronul > 190,8 nmol/L, stie cineva sa-mi spuna daca sunt OK aceste valori ? Va multumesc :ymhug:

mirimir

Post by mirimir » Tue Dec 29, 2009 6:53 pm

sophie76 wrote:fetelor, am reusit sa fac ieri la 21 zile de la ET si testul de singe, astfel hcg+ beta a iesit 5534 mUI/ml ,iar progesteronul > 190,8 nmol/L, stie cineva sa-mi spuna daca sunt OK aceste valori ? Va multumesc :ymhug:

Felicitari!Super valoare pentru beta, cred ca vei auzi 2 inimioare, iar pentru progesteron pe un buletin de analize al meu scrie ca in trim I de sarcina 90-470, eu nu am facut analiza progesteron dupa.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Dec 29, 2009 8:27 pm

Minunat, Sophie! Important e ca valoarea beta sa se dubleze la doua zile. Aici nu se analizeaza progesteronul pentru confirmarea sarcinii, ci doar bhcg.

Felicitari tie si coautorului, sa aveti o sarcina usoara si sa va bucurati de copiii vostri toata viata!

miki70

Post by miki70 » Tue Dec 29, 2009 9:39 pm

Sophie FELICITARI!!! Sarcina usoara si la termen. Prog arata ca esti [gravi] ;)
citeste la Progesterone in Pregnancy aici http://www.fertilityplus.org/faq/hormon ... tml#female" onclick="window.open(this.href);return false;

Factori de conversie: nmol/L x 0.288 = ng/mL; ng/mL x 3.47 = nmolLl.
deci ai o val de 54.95 ng/ml SUPER!!

Rog pers care se ocupa de prima pag sa puna fact de conversie. [floare]

sophie76

Post by sophie76 » Wed Dec 30, 2009 8:47 pm

va multumesc din suflet pentru lamuriri, intre timp am scris si dr Kovacs care mi a spus ca valorile sunt OK si mi am sunat deja doctorul de aici si saptamina viitoare merg la eco unde sper sa mi se confirme vestile bune de pina acum [floare]

Loredana

Post by Loredana » Thu Dec 31, 2009 12:25 am

Fetelor, m-am mutat aici..:P.Cred ca o sa merg si eu la dr. Kovacs desi stau cam prost cu engleza, sper sa ne intelegem. Sophie, ce ma bucur ca esti fericita. Abia astept sa te urmez dar o sa mai am ceva de furca pana acolo!!Deocamdata trebuie sa fac histeroscopia si cred ca am s-o fac la Giulesti ca sa ma coste mai putin.Ati facut vreuna histero la Giulesti? Sophie, tu cum te-ai descurcat cu dr. Kovacs, stii engleza bine? Uf! Lumea se relaxeaza de sarbatori si eu sunt stresata ca nu mai am rabdare sa ajung sa fac fiv-ul si parca vad ca cine stie cat mai dureaza sa fac si histero..si se pare ca nu va fi doar de control.:(Sophie te rog, daca vrei si ai timp, as vrea sa vb pe pm sau pe messenger sau maul..cum vrei tu. Va imbratisez pe toate(mai cu grija pe cele cu burtici:D). :ymhug:
Va doresc la toate un an nou plin de realizari, sarcini la termen si multa sanatate.

infertilitate tubară

mirimir

Post by mirimir » Fri Jan 01, 2010 11:01 am

LA MULTI ANI!
2010 sa fie plin de [gravi] [gravi] [gravi] [gravi] [gravi]
Raluca iti tin pumnii,luna ianuarie sa fie cea norocoasa.

sophie76

Post by sophie76 » Sat Jan 02, 2010 1:25 pm

LA MULTI ANI CU MULTA SANATATE, VISE IMPLINITE SI PROSPERITATE!!!

Loredana, eu am discutat cu dr Kovacs in engleza, engleza mea nu e de Oxford dar e acceprabila (zic eu :D ), nu am avut nici o pb de comunicare cu dr, oricum si el vorbeste calm, clar si e destul de rabdator.
Ti am trims si un PM . [floare]

Loredana

Post by Loredana » Sat Jan 02, 2010 3:09 pm

Ok Sophie, abia astept sa stam de vb.Ms mult :ymhug:

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Jan 09, 2010 9:14 pm

Declar Z1 de stimulare, tocmai am injectat 200 ui de puregon. Continuu cu aceasi doza timp de cinci zile, joi dimineata monitorizare, eco + estradiol. Si tot atunci, consultatie cu anestezistul, in vederea punctiei. Anticoagulantul (Lovenox) il incep luni seara, dar despre asta ma duc sa scriu pe topicul de mutatii, ca la ala e Miki abonata, sa vina sa citeasca, pentru ca am dat peste un detaliu (vorba vine "detaliu", cred ca e foarte important) de care nu auzisem in gerarea anticoagulantelor: monitorizarea plachetelor din sange, de doua ori pe saptamana.

Peste doua saptamani sunt [gravi] ! De data asta va fi bine pana la capat!

Post Reply