FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Arcip Andreea

Re: FIV abroad

Post by Arcip Andreea » Thu Oct 13, 2011 7:25 am

Caress, cum a fost la punctie?
Raluca, s-au rezolvat problemele de care spuneai?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Luna36

Post by Luna36 » Thu Oct 13, 2011 5:52 pm

Buna ..Caress cum a fost?Eu zic ca totul bine. %%-
Eu azi sunt in ultima zi de cm dar de ieri am incepu sa am dureri(nu foarte suparatoare) de ovare,mai ales cel drept (care am inteles de la medic ca a fost si cel care a produs ovulul ).E normal sa am dureri?
Au trect deja 3 sapt de la punctie.
Multumesc

Caress

Post by Caress » Thu Oct 13, 2011 6:01 pm

Arcip Andreea wrote:Caress, cum a fost la punctie?
Raluca, s-au rezolvat problemele de care spuneai?

Andreea, multumesc de intrebare!
Punctia mea a decurs bine, cu o anestezie generala din care m-am sculat cu zambetul pe buze dupa vreo 15 minute de la trezire eram deja in camera deci a fost pico-bello. Fara dureri (doar ceva intepaturi aseara pe la 9 chiar ma miram ca am inceput sa am dureri la fix 10 ore de la punctie). Au gasit 6 ovocite iar la barbatemiu a fost nevoie de doua probe (asa e nevoie mereu so nu a fost un soc). Acum asteptam linistiti (vorba vine) telefonul de sambata( e, eu am o frica extraordinara de telefonul ala). Pana acum l-am primit de 6 ori si doar de doua ori a fost cu 'aveti transfer'. Sper ca sambata sa fie o veste buna!!
Multa bafta si tie!

Caress

Post by Caress » Thu Oct 13, 2011 6:05 pm

Luna36 wrote:Buna ..Caress cum a fost?Eu zic ca totul bine. %%-
Eu azi sunt in ultima zi de cm dar de ieri am incepu sa am dureri(nu foarte suparatoare) de ovare,mai ales cel drept (care am inteles de la medic ca a fost si cel care a produs ovulul ).E normal sa am dureri?
Au trect deja 3 sapt de la punctie.
Multumesc
Luna e normal sa ai ceva dureri, nu suparatoare, la inceputul ciclului. Hormonii luati in timpul fivului mai stau cateva saptamani bune in organism, suprasolicitarea si socul ovarelor sunt evidente!Incearca sa nu ridici greutati sis a nu faci efect fizic exagerat si- in cazul in care se accentueaza durerile- a te duci sa te vada un medic!
:ymhug:

annamariaa

Post by annamariaa » Thu Oct 13, 2011 6:46 pm

caress multa bafta si iti tin pumnii ! ...totul o sa fie bine.

Simonika

Post by Simonika » Fri Oct 14, 2011 6:10 pm

Buna fetelor,
Caress, tin pumnii sa sune telefonul ala "bun" maine %%-
Raluca si Giorgi, voi nu ziceti nimic?
Eu mai am o saptamana pana dau startul la "campania de injectare" :D
Mamica implinita [cf]

amiruta

Post by amiruta » Fri Oct 14, 2011 6:44 pm

Buna fetelor!
Am fost azi la medic, mi-a prescris medicatia pentru fiv1.
Nu sunt inscrisa in program, deci platesc tot.(din pacate, amh 1.1)
Nu stiu ce protocol o sa urmez, cred ca scurt, iar medicatia e urmatoarea:
- ziua 1 cm- nu iau nimic, astept sa vina sangele rosu, nu pete maronii, apoi incep in
- ziua 2 cm- diphereline 0.1(doza intreaga), eu am cumparat de la giulesti gonapeptyl, avand aceeasi substanta.
- ziua 3 cm- diphereline 0.1+ gonal 225, la aceeasi ora
- ziua 4 cm- diphereline 0.1+ gonal 225
- ziua 5 cm- diphereline 0.1+ gonal 225
- ziua 6 cm- diphereline 0.1+ gonal 225
- ziua 7 cm- diphereline 0.1+ gonal 225
In ziua 8 cm- monitorizare ecografica, pana in ziua 8, nicio analiza/echo, nimic
In functie de cum evolueaza tratamentul , imi va da si pregnil 5000, dar nu scrie de cand, banuiesc ca hotaraste in ziua 8.
Alte 2 paciente au primit medicatie identica, insa la una din fete, sotul avea probleme, ea nu, la mine eu am, sotul e cu normospermie.
Nu mi-a prescris vitamine, acid folic, etc
Va intreb, poate voi stiti mai bine;
1. Ce fac , daca doamne fereste o sa fiu hiperstimulata?
2. Am voie sa iau de la sine putere acid folic, tinand cont ca Fe mi-a iesit valoarea dubla?
3. Sa merg sa fac o monitorizare in alta parte, pana ajung la medic, in ziua 8?
4. Ar putea interactiona in vreun fel antihistaminicele cu tratamentul meu, eu luand aerius deoarece am facut o alergie severa la acarieni, hartie, polen, ...
daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, va sunt recunoscatoare.
Cred ca de marti-miercuri voi incepe stimularea.

Caress

Post by Caress » Fri Oct 14, 2011 6:47 pm

annamariaa wrote:caress multa bafta si iti tin pumnii ! ...totul o sa fie bine.
Multumesc mult !Tu ce faci, reusesti sa tii stressul sub control un piculet? [floare]

Caress

Post by Caress » Fri Oct 14, 2011 6:50 pm

Simonika wrote:Buna fetelor,
Caress, tin pumnii sa sune telefonul ala "bun" maine %%-
Raluca si Giorgi, voi nu ziceti nimic?
Eu mai am o saptamana pana dau startul la "campania de injectare" :D

Simonika, sa te auda Doamne Doamne :YMPRAY: !Sincer, cred ca fac atac de cord maine cand am sa vad ca ma suna!Plus ca daca nu ma suna pana la 11.30 ora mea e clar ca n-am transfer..Deci sunt la un pas sa-mi cedeze inima !
Tu mai ai o saptamana! Sa fie cu noroc iti doresc!
Giorgia a avut transfer acum o ora (ora 6 ora Romaniei). Are 3 embrionasi la purtator. Poti citi mesajul ei la Fiv in romania!!!Ii tinem pumnii!! %%- %%- %%- %%-

Caress

Post by Caress » Fri Oct 14, 2011 7:13 pm

amiruta wrote:Buna fetelor!
- ziua 1 cm- nu iau nimic, astept sa vina sangele rosu, nu pete maronii, apoi incep in
- ziua 2 cm- diphereline 0.1(doza intreaga), eu am cumparat de la giulesti gonapeptyl, avand aceeasi substanta.
In ziua 8 cm- monitorizare ecografica, pana in ziua 8, nicio analiza/echo, nimic
In functie de cum evolueaza tratamentul , imi va da si pregnil 5000, dar nu scrie de cand, banuiesc ca hotaraste in ziua 8.
Alte 2 paciente au primit medicatie identica, insa la una din fete, sotul avea probleme, ea nu, la mine eu am, sotul e cu normospermie.
2. Am voie sa iau de la sine putere acid folic, tinand cont ca Fe mi-a iesit valoarea dubla?
4. Ar putea interactiona in vreun fel antihistaminicele cu tratamentul meu, eu luand aerius deoarece am facut o alergie severa la acarieni, hartie, polen, ...
Amiruta, eu zic ca este FOARTE IMPORTANT ca tu sa ai inceredere in schema pe care ai primit-o. Sincera sa fiu mie mi se pare un pic cam tarzior o ecografie in ziua 8 !Eu zic sa suni si sa rogi sa faci o ecografie in zi 5 fie si doar ca sa fii tu linistita!Avand in vedere ca tu esti la Fiv 1 nu au de unde sa stii cum reactionezi un control in plus nu strica zic eu. Chiar nu vad de ce ar refuza....Pregnylul iti vor spune ei cand sa il faci iti vor spune ziua si chiar ora exacta.
Asta cu daca Doamne Fereste o sa fii hiperstimulata e ca aia cu drobul de sare!Doza nu este imensa Pregnylul nici atat. Daca dupa punctie vei avea simptome de hiperstimulare suni si te duci sa te vada un doctor dar nu pune raul inainte acum!Gandeste pozitiv e foarte important nu cauta probleme unde nu sunt!
Cat priveste acidul folic din cate stiu eu chiar daca iei mai mult corpul tau va da elimina excesul de acid folic. Pentru unele femei supradozarea de acid folic poate ascunde o deficienta de vitamina B-12 dar acu nu stiu ce relevanta directa are asta in conditiile unui Fiv in care ti s-au facut deja analizele banuiesc.
Te rog eu sa nu compari schema ta cu a altor femei pentru ca nu are relevanta. Realitatea este ca nu sunt mii de scheme de protocol ca sa poata fie personalizate de aceea aceeasi schema ca a mea o pot avea nu stiu cate alte femei. Schema efectiva de tratament se da in functie de profilul hormonal si ovarian al femeii si nu in functie de spermograma barbatului
Chiar sunt curioasa de chestia asta cu zi8, ce ti-au raspuns cand ai intrebat de ce zi 8 si nu zi 5.Bafta multa si incearca sa think pink okey?

amiruta

Post by amiruta » Fri Oct 14, 2011 7:27 pm

Sarut mana, multumesc din suflet pentru raspunsul oferit.
O sa iau acid folic, sa vad prospectul daca poate fi luat in timpul c.m.
Va voi tine la curent, ideea e ca mi-e frica rau sa-mi fac eu injectiile,asa ca o sa merg la Giulesti sa le fac, macar pe primele.:)
O seara frumoasa tuturor, si sa dea Dumnezeu sa auzim numai de reusite.

annamariaa

Post by annamariaa » Sat Oct 15, 2011 10:42 am

caress bafta multa si sa primesti raspunsul pe care il doresti,incearca ca crezi in sansa ta ( stiu cat de groaznica este asteptarea si ce ganduri iti pot trece prin cap) ...eu parca m-am mai linistit acum asteptam prima eco (24 octombrie),cateodat chiar simt ca este acolo unde trebuie bebe,nu imi ramane decat sa ma rog si sa sper ca totul o sa fie bine!

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Sat Oct 15, 2011 10:53 am

Hai Caress, a venit telefonul ala?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

lauragar

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 11:25 am

amiruta wrote:Buna fetelor!
In functie de cum evolueaza tratamentul , imi va da si pregnil 5000, dar nu scrie de cand, banuiesc ca hotaraste in ziua 8.amiruta stai linistita!si eu fac la giulesti fiv-ul si m-au chemat in z 8 de stimulare si totul e bine.si am si eu aceeasi schema ca si tine,dar sunt cateva scheme de tratament care sunt standard pt. inceput.apropo!raluca are aceeasi schema ,iar ea face in franta,deci....in aceeasi zi cu mine mai era o d-na cu aceeasi schema de tratament cu a mea,iar ea nu a reactionat la fel si i-au schimbat dozele,o sa vezi si tu la celelalte daca au acelasi raspuns cu al tau.bafta la intepat.
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

lauragar

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 12:20 pm

caress,asteptam vesti de la tine!mai stie cineva ceva despre raluca?
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Beatrix

Post by Beatrix » Sat Oct 15, 2011 12:27 pm

Caress, %%- %%- %%-

Raluca e pe drumul cel bun, vine ea cu detalii cand va avea putin timp.

lauragar

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 12:58 pm

multumim beatrix!asa cum o stiu eu pe raluca sigur o sa rezolve problemele pe care le are,pt. ca eu tot ma gandesc la un calendar cu bebelusi pentru la anul,iar coperta este ,,rezervata lui ralu,,!nu-i asa fetelor?

Caress

Post by Caress » Sat Oct 15, 2011 1:28 pm

La mine si ce-a de-a saptea si sigur ultima incercare cu ovocitele mele se opreste aici. Din nou nu are loc nici un Et. Astept sa ma sune embrioloaga sa imi explice exact desi cam stiu ce urmeaza sa aud . Multumesc pentru sustinere, eu sunt ok, am trecut deja de 5 ori prin asta....si de data asta nu mai fug in nici o vizuina, am sa stau aici ca macar cu o vorba sa incurajez fetele care trec prin cosmarul asta! Si cum zicea Raluca odata, toate esecurile astea au la urma urmei un scop, eu l-am aflat pe al meu: sa fiu langa sotul meu in ciuda tuturor piedicilor care ne-au fost puse si sa devin un om mai bun mai bland si mai iertator!Un singur lucru va rog nu vreau sa mi se planga de mila,sunt ok!Bafta tuturor %%- %%- !!

Ma bucur ca Raluca este okey, Beatrix multumim de vesti!

lauragar

Post by lauragar » Sat Oct 15, 2011 1:37 pm

eu in toata lupta asta cu infertilitatea mi-am gasit cel mai bun prieten pe care l-am avut vreodata,dar si primul meu copil:sotul meu.noi daca nu reusim acum avem de gand sa infiem,nu mai vreau sa trec prin aceasta teama,,daca....,,pentru mine este f.greu chiar dca este primul meu fiv.

Beatrix

Post by Beatrix » Sat Oct 15, 2011 1:57 pm

Caress, desi noi doua nu am apucat sa vorbim pe forum in mod special, avem de mult timp o prietena comuna, Raluca, si am vazut pe forum toate "etapele" prin care ai trecut (nu stiu cum sa le numesc altfel acum, ca nu am cuvinte).

Nu o sa iti plangem de mila, vreau sa iti spun doar ca te-am admirat si te admir pentru cat esti de puternica! Nu vreau sa fiu patetica in momentele astea, este ceea ce simt.

@};-

Post Reply