FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mademoiselle PasDeChance

Re: FIV abroad

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 23, 2011 12:22 pm

Desi ziceam ca a mea clinica s-a aliniat teoretic la trendul cu prim monitoring la Z8 si ca eu niciodata nu am schimbat dozele la monitoringul de la Z6, am avut inca o data dovada ca niciun FIV nu seamana cu altul.

Cand mi-au dat ok-ul pentru a incepe stimularea, luni, mi-au zis ca vor sa ma monitorizeze la Z6, dar cum pica sambata, m-au chemat vineri, deci practic dupa 4 zile de stimulare cu Gonal.

Si bine am facut, caci sunt plina de oo, doar pe stangul aveam noua foliculi, pe dreptul mai putini, iar estradiolul incepuse deja sa urce, asa ca am trecut de la 225 ui de gonal la 150 ui. Iar decapeptylul 0.1, din care facem doar jumatate de doza, acum il fac intreg, caci foliculii incep sa fie maricei, sa nu le vina vreo idee si sa se sparga de nebuni.

Maine, dupa 7 zile de stimulare, merg din nou la echo. Daca e totul ok, voi avea declansarea pe miercuri, de obicei eu declansez la Z10. Asta ar insemna punctie vineri si ET luni. Dar ramane de vazut, caci la FIV-ul asta n-a corespuns mai nimic din planningul initial.

Deocamdata sunt ok, dar asta pentru ca refuz sa ma gndesc la ce va urma. :-$
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Simonika

Post by Simonika » Sun Oct 23, 2011 12:51 pm

Buna fetelor,
Raluca, pentru "inhibare" am luat AC-marvelon o luna, acum fac doar stimulare cu menopur, azi sunt in ziua a 3-a iar miercuri sunt in Budapesta la control. Difera foarte mult de primul protocol pe care l-am facut in Germania (Decapeptyl 0,1 din Z 21 iar apoi Gonal din Z 2) .
In plus fac si Clexane care-mi cam da batai de cap ca-s cam dureroase :( ,
dar... ce mai conteaza.
Fetelor toate gandurile mele bune se indreapta catre voi %%-
O duminica placuta va doresc
Mamica implinita [cf]

lauragar

Post by lauragar » Sun Oct 23, 2011 1:44 pm

RalucaBonzi wrote:Desi ziceam ca a mea clinica s-a aliniat teoretic la trendul cu prim monitoring la Z8 si ca eu niciodata nu am schimbat dozele la monitoringul de la Z6, am avut inca o data dovada ca niciun FIV nu seamana cu altul.

Cand mi-au dat ok-ul pentru a incepe stimularea, luni, mi-au zis ca vor sa ma monitorizeze la Z6, dar cum pica sambata, m-au chemat vineri, deci practic dupa 4 zile de stimulare cu Gonal.

Si bine am facut, caci sunt plina de oo, doar pe stangul aveam noua foliculi, pe dreptul mai putini, iar estradiolul incepuse deja sa urce, asa ca am trecut de la 225 ui de gonal la 150 ui. Iar decapeptylul 0.1, din care facem doar jumatate de doza, acum il fac intreg, caci foliculii incep sa fie maricei, sa nu le vina vreo idee si sa se sparga de nebuni.

Maine, dupa 7 zile de stimulare, merg din nou la echo. Daca e totul ok, voi avea declansarea pe miercuri, de obicei eu declansez la Z10. Asta ar insemna punctie vineri si ET luni. Dar ramane de vazut, caci la FIV-ul asta n-a corespuns mai nimic din planningul initial.

Deocamdata sunt ok, dar asta pentru ca refuz sa ma gndesc la ce va urma. :-$

Raluca,mi se pare ca esti atat de puternica si sigura pe tine,incat nu ai nevoie de toate incurajarile noastre.noi toate suntem plangacioase,ne sperie orice intepatura in ovar,orice durere de spate,ni se pare ca totul ni se intampla numai noua.tu esti altfel,stii sigur cam tot ce trebuie sa se intample,ce e normal si ce nu,de ce e alba si nu neagra....ne ajuti pe fiecare in parte cu un sfat,cu o vorba buna,cu o incurajare....pe tine te ajuta cineva?mi se pare ca esti asa o dura #:-s .sigur acum o sa ramai insarcinata si o sa duci sarcina pana la capat...o sa vezi...
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

mara80

Post by mara80 » Mon Oct 24, 2011 10:59 am

da,da,si eu sunt de acord cu lauragar!mult succes raluca!cu siguranta vei reusi! [majoreta]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

laura iv

Post by laura iv » Mon Oct 24, 2011 11:04 am

Caress wrote:Laura_iv, si tu si Giorgia faceti beta in aceeasi zi!Cum e cu asteptarea?Tin pumnii sa flati vestea minunata pe 26 amandoua!

Pupacila, adica timp de 6 luni ai facut stimulare si pick-up? Cum te-au stimulat?Spuneai ceva de protocol scurt imi poti da mai multe detalii? In orice caz 6 punctii una dupa alta mi se pare ceva ingrozitor pur si simplu, atat fizic cat si psihic.... [floare]

Cam greu ...optimismul scade cu fiecare zi dar incerc sa nu ma mai gandesc.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

Caress

Post by Caress » Mon Oct 24, 2011 1:22 pm

Laura_iv,
da, stiu starea, cunosc sentimentul... Poate ai scris dar nu mai retin eu, cati embrioni ai transferat? Vad ca ai endometrioza, ce schema de tratament ai avut?
@};-

Fetelor,asta cu esti puternica, esti de piatra, ai incredere in tine etc sunt, din pacate, absolut independente de Fiv...din pacate o reusita nu tine nici de o fire bataioasa, nici de faptul ca nu esti plangagios sau ca stii (din pacate din proprie experienta) o gramada de informatii despre ovocite, estradioale si spermograme. Tratamentul fiv are un impact nu doar asupra fizicului dar aduce cu el si o povara psihica pe are nu trebuie sa o negam!Singura chestie poztitiva in timpul unui tratament Fiv (nu ma refer aici asadar le rezultatele unui fiv ci pana una alta doar la etapele pre si din timpului fivului) este faptul ca aduce cu el o bruma de speranta. Atat. Nu certitudine. Doar speranta ca ai o sansa. Evident ca cele mai stresante momente sunt cele de la sfarsitul Fivului, intre punctie si asteptarea rezultatului si, evident, in anumite cazuri, esecul ...In timpul tratamentului apar sentimente de frica, nuante de depresie, iar dupa tristete, manie, manifestari din spectrul depresiei...Pana si dupa reusita unui Fiv povara lui psihologica isi pune amprenta in sensul ca sarcinile obtinute prin reproducere umana asistata sunt percepute ca fiind mult mai stresante pentru un cuplu decat cele obtinute natural.
Nu scriu asa pentru a descuraja lumea ci doar pentru ca inteleg optimismul este la fel de important ca si cunoasterea corecta a datlor problemei!

Si ca sa revenim in alte zone, vreau sa va spun ca imi plac emoticoanele cele noi, sunt foarte reusite, felicitari celui cu ideea si executia!

brunadria

Post by brunadria » Mon Oct 24, 2011 3:19 pm

ralu, cum stai cu productia?

fetelor eu am un hop , tocmai m au sunat de la clinica si mi au spus ca fiv ul va costa mult mai mult decat ma asteptam, chiar daca am asigurare... offf, nici nu stiu cum sa fac...trebuie sa discut cu sotul sa vedem ce decidem..
trebuia sa incep stimularea prin 30 , practic am inceput din z20 cu provames insa acuma se schimba datele problemei!
daca pana acuma plateam in jur de 1000 de euro cu asigurare , acuma e peste 2000 doar et, punctia si laboratorul !
apoi restul...
cica dupa 4 fiv uri trebuie platit integral cu sau fara asigurare...
Ralu , sti ceva despre asta?

fetelor va doresc multa bafta si sa aveti parte de beta uriase !
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

annamariaa

Post by annamariaa » Mon Oct 24, 2011 6:13 pm

Salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune de la ecograf : bebe este f bine si are 11 mmm...Am avut o gramada de emotii si cred ca o sa raman o stresata pana nasc...deocamdata nu am greturi,pofte si alte chestii de gradivuta...Va doresc din suflet sa fiti gravidute si sa nu renuntati la visul vostru. Va tin pumnii si sa va ajute d-zeu pe toate!!!

lauragar

Post by lauragar » Mon Oct 24, 2011 6:20 pm

annamariaa wrote:Salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune de la ecograf : bebe este f bine si are 11 mmm...Am avut o gramada de emotii si cred ca o sa raman o stresata pana nasc...deocamdata nu am greturi,pofte si alte chestii de gradivuta...Va doresc din suflet sa fiti gravidute si sa nu renuntati la visul vostru. Va tin pumnii si sa va ajute d-zeu pe toate!!!
ce bine!e asa placut sa auzi vesti bune!iti doresc sarcina usoara ,iar peste aprox. 8 luni sa-ti tii puiul in brate! [feed]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

laura iv

Post by laura iv » Mon Oct 24, 2011 6:30 pm

Caress wrote:Laura_iv,
da, stiu starea, cunosc sentimentul... Poate ai scris dar nu mai retin eu, cati embrioni ai transferat? Vad ca ai endometrioza, ce schema de tratament ai avut?
@};-

Fetelor,asta cu esti puternica, esti de piatra, ai incredere in tine etc sunt, din pacate, absolut independente de Fiv...din pacate o reusita nu tine nici de o fire bataioasa, nici de faptul ca nu esti plangagios sau ca stii (din pacate din proprie experienta) o gramada de informatii despre ovocite, estradioale si spermograme. Tratamentul fiv are un impact nu doar asupra fizicului dar aduce cu el si o povara psihica pe are nu trebuie sa o negam!Singura chestie poztitiva in timpul unui tratament Fiv (nu ma refer aici asadar le rezultatele unui fiv ci pana una alta doar la etapele pre si din timpului fivului) este faptul ca aduce cu el o bruma de speranta. Atat. Nu certitudine. Doar speranta ca ai o sansa. Evident ca cele mai stresante momente sunt cele de la sfarsitul Fivului, intre punctie si asteptarea rezultatului si, evident, in anumite cazuri, esecul ...In timpul tratamentului apar sentimente de frica, nuante de depresie, iar dupa tristete, manie, manifestari din spectrul depresiei...Pana si dupa reusita unui Fiv povara lui psihologica isi pune amprenta in sensul ca sarcinile obtinute prin reproducere umana asistata sunt percepute ca fiind mult mai stresante pentru un cuplu decat cele obtinute natural.
Nu scriu asa pentru a descuraja lumea ci doar pentru ca inteleg optimismul este la fel de important ca si cunoasterea corecta a datlor problemei!

Si ca sa revenim in alte zone, vreau sa va spun ca imi plac emoticoanele cele noi, sunt foarte reusite, felicitari celui cu ideea si executia!
Am transferat 2 embrioni de ziua 5 (unul dintre ei era gata de implanatare dupa spusele medicului) si mai am 4 congelati (deci mai e o speranta :D daca asta nu reuseste).
Schema a fost cam asa: primosiston 3 tablete/zi din ziua 20 a ciclului anterior timp de 10 zile , suprefact 0.5 ml/zi din ziua 25 c.a.pana in ziua 7 de stimulare,aprednislon, parlodel - pentru prolactina tot timpul; stimularea am facut-o cu puregon 150 ui timp de 8 zile, in a 9a zi eco - 17 folicului, apoi seara Pregnyl 5000, pe 10 oct punctia - 19 ovocite - deci aveam sperante mari care s-au concretizat in 10 ovocite fertilizate si apoi in 8 supravietuitori , pe 15 oct transferul....si cam asta a fost.
Oricum, pentru mine Fiv - ul acesta a fost un pas maare fata de IUI care mi se parea o pierdere de timp (mai ales ca dupa 2 IUI nereusite mi s-a spus ca ar trebui sa mai fac inca 4 si apoi sa ma gandesc la FIV - vroiam sa intru in suprogramul FIV - si ca rata de succes nu e mare fata de IUI, dar ca stimularile nu fac prea bine celor cu endometrioza cf unor studii recente....ma rog, asa sunt dr de pe la noi).
Uite ca am zis ca scriu putin si nu mai termin.Deci cam asta e....cu asteptarea e cel mai greu.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

Caress

Post by Caress » Mon Oct 24, 2011 6:43 pm

Bruni,
Eu nu am facut in Franta ci la Brussel si am platit singura de data asta, la noi dupa 6 fivuri tot ce urmeaza trebuie platit integral, asigurarea nu mai intervine deloc. Pe noi ne-a costat asa: 1600 euro (medicamente Puregon pentru 10 zile, menopur pentru 10 zile o fiola pe zi, Orgalutran pentru 9 zile si Pregnyl-4 fiole de cate 5000 ). In ziua punctiei a trebuit sa mai facem viramentul bancar de inca 1600 euro(punctie sub anestezie generala). Nu am ajuns la Et ca altfel mai adaugam 600 sau ceva de genul asta.Inca nu am primit nici o alta factura pentru cheltuieli suplimentare(ma refer la anlaizele de sange si preturile celor 3 ecografii din perioada de monitorizare).

Caress

Post by Caress » Mon Oct 24, 2011 6:53 pm

annamariaa wrote:Salutare fetelor!!!! Vin cu vesti bune de la ecograf : bebe este f bine si are 11 mmm...Am avut o gramada de emotii si cred ca o sa raman o stresata pana nasc...deocamdata nu am greturi,pofte si alte chestii de gradivuta...Va doresc din suflet sa fiti gravidute si sa nu renuntati la visul vostru. Va tin pumnii si sa va ajute d-zeu pe toate!!!

Felicitari Anamaria!Sa creasca mare bebita si sa fie sanantos!!Sarcina usoara in continuare!Si multumim de vesti bune, sunt necesare:)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 8:28 pm

lauragar wrote:Raluca,mi se pare ca esti atat de puternica si sigura pe tine,incat nu ai nevoie de toate incurajarile noastre.noi toate suntem plangacioase,ne sperie orice intepatura in ovar,orice durere de spate,ni se pare ca totul ni se intampla numai noua.tu esti altfel,stii sigur cam tot ce trebuie sa se intample,ce e normal si ce nu,de ce e alba si nu neagra....ne ajuti pe fiecare in parte cu un sfat,cu o vorba buna,cu o incurajare....pe tine te ajuta cineva?mi se pare ca esti asa o dura #:-s ..
Kaka-maka, draga Laura. O:-)

Cum zicea si Caress, nimic din cele insirate, nici siguranta de sine, nici atitudinea in fata infertilitatii, nici cunostintele teoretice si practice in domeniu, nici altruismul si empatia in raport cu altii nu constituie factori de succes in FIV.

Cum ziceam, infertilitatea e o boala tare democratica, nu face discriminari.

Ma rog, exista o discriminare - banii. In sensul ca daca nu ai bani, nu ai acces la noile tehnici RUAM, nu iti poti da o sansa. Dar banii si accesul nu iti garanteaza, in schimb, reusita.

Succesul in FIV este oarecum aleatoriu, nu tine de "merit", nu este o recompensa.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 8:32 pm

Caress wrote:Si ca sa revenim in alte zone, vreau sa va spun ca imi plac emoticoanele cele noi, sunt foarte reusite, felicitari celui cu ideea si executia!

Nu-i asa? :ymsmug:

Eu vreau asa: [gravicarte]

Desi in ultima perioada nu mai am timp de lectura, trebuie refacut emoticonul, inlocuita cartea cu un laptop (plasat departe de burtica). :D
Last edited by Mademoiselle PasDeChance on Mon Oct 24, 2011 9:47 pm, edited 1 time in total.

nusha

Post by nusha » Mon Oct 24, 2011 8:50 pm

Laura, poate ai scris si nu am citit eu. La ce clinica ai fost la Viena? Poti sa-mi zici si preturile, sa vad daca sunt modificari?
Inteleg ca esti in asteptarea testului. Bafta.Si mie perioada de asteptare mi s-a parut cea mai grea.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 8:53 pm

Laura Iv, ai raspuns foarte-foarte bine. Sa fie bine pana la capat! [majoreta]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 8:55 pm

Caress wrote:

Felicitari Anamaria!Sa creasca mare bebita si sa fie sanantos!!Sarcina usoara in continuare!Si multumim de vesti bune, sunt necesare:)
Excelent, Annamariaa! Exista pe forumul asta un topic "Experiente din timpul sarcinii", dupa *campania de toamna* le revine norocoaselor misiunea sa-l reactiveze.

Sarcina perfecta in continuare! [cloud9]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 9:01 pm

brunadria wrote:ralu, cum stai cu productia?

fetelor eu am un hop , tocmai m au sunat de la clinica si mi au spus ca fiv ul va costa mult mai mult decat ma asteptam, chiar daca am asigurare... offf, nici nu stiu cum sa fac...trebuie sa discut cu sotul sa vedem ce decidem..
trebuia sa incep stimularea prin 30 , practic am inceput din z20 cu provames insa acuma se schimba datele problemei!
daca pana acuma plateam in jur de 1000 de euro cu asigurare , acuma e peste 2000 doar et, punctia si laboratorul !
apoi restul...
cica dupa 4 fiv uri trebuie platit integral cu sau fara asigurare...
Ralu , sti ceva despre asta?

fetelor va doresc multa bafta si sa aveti parte de beta uriase !

Bruni, eu nu stiu cum e cu la prise en charge, ca la mine au considerat prima drept sarcina/nastere, deci desi sunt la a cincea, e considerata a patra de sécurite sociale, deci sunt inca pe 100%.

Eu stau bine, dupa sapte zile de stimulare am 11 ovo pe OS si 4 pe OD, dintre care un nebun avea deja 18,5 mm, il pierd, restul aveau intre 11 si 16 mm. Continuu in seara asta si maine seara cu cate 150 ui de Gonal si miercuri dimineata merg la monitorizare.

Endo era trilaminar, 9,5 mm, totul ok.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 9:03 pm

Simonika wrote:In plus fac si Clexane care-mi cam da batai de cap ca-s cam dureroase :( ,
dar... ce mai conteaza.
Chiar doare Clexanele asta? Eu fac echivalentul - Lovenox si nu pot spune ca e complet indolor, dar nici dureros nu e. Acul intra un pic mai greu decat cel de gonal si simt cand ating un vasulet de sange, dar cred ca pe scala de la 1 la 10, durerea e la 1.

Tu verifici plachetele in tratamentul cu anticoagulant?

laura iv

Post by laura iv » Mon Oct 24, 2011 9:21 pm

nusha wrote:Laura, poate ai scris si nu am citit eu. La ce clinica ai fost la Viena? Poti sa-mi zici si preturile, sa vad daca sunt modificari?
Inteleg ca esti in asteptarea testului. Bafta.Si mie perioada de asteptare mi s-a parut cea mai grea.
La Wunschbaby -noi am facut FIV/ ICSI si ne-a costat 4250 eur (a inclus 1 eco in ziua 9 de stimulare, punctia si transferul) .

Post Reply