FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
nusha

Re: FIV abroad

Post by nusha » Mon Oct 24, 2011 9:37 pm

Eu tot acolo am facut. Inseamna ca au scumpit . In iulie am dat 3525 , tot ICSI, plus anestezia generala,separat. Cu cine ai facut fivul?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Simonika

Post by Simonika » Mon Oct 24, 2011 10:54 pm

"Tu verifici plachetele in tratamentul cu anticoagulant?"

Raluca pana acum nu am verificat nimic, sunt in ziua a 4-a de stimulare + Clexane. Dr de aici mi-a spus ca vom face D-dimerii si Anti-fXa cand am sa fac beta. Nu pot decat sa sper sa stiu ce fac... desii am ceva dubii :D .
Poti sa-mi spui aceste plachete la ce se ref exact si cand / cat de des ar trebui sa le verific? Multumesc %%-

Poate sunt eu mai sensibila, dar cand ajung la jumatatea injectiei cu Clexane simt o usturime, care la final se transforma in durere ce persista si dupa ce scot acul vreo 20 min. Cu menupur-ul nu am nicio problema, chiar de abia astept s-o fac, dar cu Clexane... am stresuri :)) .
Maine dimineata plec spre Budapesta iar miercuri am primul check-up . @-)
Mamica implinita [cf]

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Tue Oct 25, 2011 9:38 am

Simonika, drum bun si succes!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

laura iv

Post by laura iv » Tue Oct 25, 2011 12:17 pm

nusha wrote:Eu tot acolo am facut. Inseamna ca au scumpit . In iulie am dat 3525 , tot ICSI, plus anestezia generala,separat. Cu cine ai facut fivul?

Cu dr Feichtinger.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 25, 2011 4:30 pm

Eu stau bine, dupa sapte zile de stimulare am 11 ovo pe OS si 4 pe OD, dintre care un nebun avea deja 18,5 mm, il pierd, restul aveau intre 11 si 16 mm. Continuu in seara asta si maine seara cu cate 150 ui de Gonal si miercuri dimineata merg la monitorizare.

Endo era trilaminar, 9,5 mm, totul ok.

oooooooo,super productie,ralu! :ymapplause: si endometru la fel!!!!!sigur de data asta va fi foarte bine!!!in curand vom scrie la [gravi] !
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 25, 2011 7:58 pm

LauraIv, te asteptam maine cu vesti excelente!! [barza5]

Simonika, drum bun si sa faci un unguras curand! [barza4]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

nusha

Post by nusha » Tue Oct 25, 2011 9:41 pm

Raluca, pe cand punctia?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.

Caress

Post by Caress » Wed Oct 26, 2011 12:08 pm

Ieri am avut intalnirea cu docotrul, captitolul 50 din saptelogia razboiului meu cu barza.....Bon, n-am mai analizat nereusita ultimei incercari intrucat am ajuns la concluzia unanima ca am o problema la nivelul ovocitelor. Evident a urmat sfatul medicului referitor la donator de ovocite
Cand i-am zis ca am donator m-a intrebat de zece ori esti sigura esti sigura esti sigura? Bon, trec peste alte detalii situatia este asa, daca eu aduc donatorul meu de acasa dar nu imi doneaza mie direct (ceea ce este perfect posibil) insa pentru mine nu au donatoare 'proaspata' . In sensul ca ei au deschis la clinica o banca de ovocite donate pe care le ingheata in esantioane de cate 4.Mi-au spus ca au rezultate foarte bune si sarcini foarte bune obtrinute cu ovocite inghetate. Deci daca a mea prietena nu imi doneaza mie, ovocitele recoltate ei vor fi inghetate si date altor femei. Dealul meu cu docotrul este urmatorul : eu ar trebui sa primesc oricum 10 ovocite mature pentru a avea sansa de ceva embrioni de calitate.Asadar primesc din start 10 ovocite mature daca insa a mea prietena produce peste 10 (sa zicem 15-17) eu primesc exact cat va produce ea (deci ce este peste 10).E putin complicat, stiu [bebeou]
Din pacate trebuie sa mai asteptam pana in decembrie pentru prima intalnire cu psihologul si cu un alt doctor intrucat listele de asteptare sunt foarte lungi....
Ieri am plans ca niciodata, am avut un sentiment foarte ciudat de usurare (macar stiu cum stau) amestecat cu tristetze (e ciudat sa realizezi ca dintr-un motiv sau altul tu ca persoana esti ultima dintr-un lung sir de generatii...si incepi sa cauti motive si evident ca nu le gasesti pentru ca nu e nici o logica..dar este greu)
Aseara insa, vorbind cu prietena mea , ea mi-a spus ca din punctul ei de vedere ii este egal daca imi doneaza mie sau altcuiva..si ca o face ca gest umanitar fiind impresionata de lupta mea din ultimii ani si pentru ca realizeaza ca eu nu sunt singura de pe planeta care are nevoie de donator...si ca nu poate sta indiferenta.Deci, emotional sta bine zic eu. Mie imi este tot la fel egal, daca primesc de la ea sau congelate (desi mi-e cam frica de calitate) Sunt pro si contra oricum ai da-o.
Barbatemiu inclina catre donare incrucisata tocmai pentru a ne proteja pe noi doua. Mai avem timp de gandire pana pe 9 dµecembrie cand este prima intalnire cu docotrul.
Oricum va urma Fiv 8 cu ovocite donate in februarie.Pana atunci trebie sa imbunatatim sperma, la penultimul fiv reusisem dupa vro 4 luni de Spermotrend sa avem o sperma mult mai buna asa ca am comandat iar spermotrendul asta ..soit om vedea ce o fi

Simonika bafta si sa te inscrii pe lista vestilor bune din ungaria!

Raluca, mult noroc azi la monitorizare %%- %%-

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 3:55 pm

Gata, am facut testul... de fapt 3 teste dimineata...ca nu imi venea sa cred ca vad 2 liniute - una cam pala dar era acolo (mai ales ca ieri m-a cam durut burtica mai toata ziua si tot citeam pe forum si nu stiam ce sa cred) si apoi am dat fuga la beta ca sa mi se confirme...ca deh, cine stie. Acum am si rezultatul de la beta: 391.39 (intervalul 1 -10 sapt: 201.64 - >225000 mUI/mL ).Sper ca e bine, adica intervalul mi se pare cam mare...dar nu vreau sa fiu carcotasa.

Nici nu imi vine sa cred, adica nu stiu cum sa reactionez...de cand astept eu liniutele astea doua....adica, uite d-le, exista o speranta si pentru cele cu endometrioza!

Am sunat repede la clinica sa vedem ce spun si ei (nici nu m-au intrebat de beta, erau interesati doar de test) si mi-au zis ca pentru prima eco tb sa ma prezint pe 21 nov - nu e cam tarziu?adica, daca vreau, pot sa ma duc mai devreme, nu?

Ce sa va mai spun, parca sunt intr-un vis din care sper sa nu ma trezesc.

Fetelor care sunt in asteptare de beta, in curs de ET si in pregatire de FIV,inseminari etc va urez MUUUUUUUUUUUUUULT SUCCES!

Elenei vreau sa ii multumesc pt ca datorita ei am ajuns la clinica din Viena si pentru ca m-a facut sa am incredere.Si celorlalte fete pentru ca m-au incurajat.

Iar fetelor [gravi] sarcina usoara si sa ne vedem cu [bebe] !
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

mara80

Post by mara80 » Wed Oct 26, 2011 4:09 pm

felicitari din suflet,laura!!!!!!sa fii sanatoasa si tu si bebe! [gravi] [bebe]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

adyrem

Post by adyrem » Wed Oct 26, 2011 4:24 pm

laura iv wrote:Gata, am facut testul... de fapt 3 teste dimineata...ca nu imi venea sa cred ca vad 2 liniute - una cam pala dar era acolo (mai ales ca ieri m-a cam durut burtica mai toata ziua si tot citeam pe forum si nu stiam ce sa cred) si apoi am dat fuga la beta ca sa mi se confirme...ca deh, cine stie. Acum am si rezultatul de la beta: 391.39 (intervalul 1 -10 sapt: 201.64 - >225000 mUI/mL ).Sper ca e bine, adica intervalul mi se pare cam mare...dar nu vreau sa fiu carcotasa.

Nici nu imi vine sa cred, adica nu stiu cum sa reactionez...de cand astept eu liniutele astea doua....adica, uite d-le, exista o speranta si pentru cele cu endometrioza!

Am sunat repede la clinica sa vedem ce spun si ei (nici nu m-au intrebat de beta, erau interesati doar de test) si mi-au zis ca pentru prima eco tb sa ma prezint pe 21 nov - nu e cam tarziu?adica, daca vreau, pot sa ma duc mai devreme, nu?

Fetelor care sunt in asteptare de beta, in curs de ET si in pregatire de FIV,inseminari etc va urez MUUUUUUUUUUUUUULT SUCCES!

Elenei vreau sa ii multumesc pt ca datorita ei am ajuns la clinica din Viena si pentru ca m-a facut sa am incredere.Si celorlalte fete pentru ca m-au incurajat.

Sincere felicitari Laura pentru cele doua liniute :YMPARTY: . Da fie intr-un ceas bun, sa ai sarcina usoara si bebe/bebei sanatosi [fetita] [baietel]
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

geany_m

Post by geany_m » Wed Oct 26, 2011 5:29 pm

laura iv wrote:Gata, am facut testul... de fapt 3 teste dimineata...ca nu imi venea sa cred ca vad 2 liniute - una cam pala dar era acolo (mai ales ca ieri m-a cam durut burtica mai toata ziua si tot citeam pe forum si nu stiam ce sa cred) si apoi am dat fuga la beta ca sa mi se confirme...ca deh, cine stie. Acum am si rezultatul de la beta: 391.39 (intervalul 1 -10 sapt: 201.64 - >225000 mUI/mL ).Sper ca e bine, adica intervalul mi se pare cam mare...dar nu vreau sa fiu carcotasa.

Felicitari, felicitari draga Laura!! :ymapplause: :ymapplause: Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc! [bebeou]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Bubu

Post by Bubu » Wed Oct 26, 2011 6:09 pm

Felicitari Laura. Sa ai sarcina usoara si bebe sanatos(i).
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Bubu

Post by Bubu » Wed Oct 26, 2011 6:14 pm

Raluca, bafta la monitorizare. Nici o veste ..cand faci punctia?
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 6:18 pm

adyrem wrote:

Sincere felicitari Laura pentru cele doua liniute :YMPARTY: . Da fie intr-un ceas bun, sa ai sarcina usoara si bebe/bebei sanatosi [fetita] [baietel]
Multumesc mult.Si tie iti doresc sarcina usoara si bebel sanatos si frumos si destept.

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 6:27 pm

mara80 wrote:felicitari din suflet,laura!!!!!!sa fii sanatoasa si tu si bebe! [gravi] [bebe]
multumesc mult.multa bafta cu FIV-ul si te asteptam cu vesti bune!

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 6:29 pm

geany_m wrote:

Felicitari, felicitari draga Laura!! :ymapplause: :ymapplause: Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc! [bebeou]
multumesc mult.te astept la categoria [gravi] ;multa bafta cu FIV-ul.

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 6:32 pm

Bubu wrote:Felicitari Laura. Sa ai sarcina usoara si bebe sanatos(i).

multumesc mult.multa bafta cu fertilizarea.

nusha

Post by nusha » Wed Oct 26, 2011 7:27 pm

Bravo Laura. Ma bucur mult pentru tine

laura iv

Post by laura iv » Wed Oct 26, 2011 7:43 pm

nusha wrote:Bravo Laura. Ma bucur mult pentru tine
multumesc. eu inca nu reusesc sa ma bucur pe deplin.parca tot nu-mi vine sa cred.
faci urmatorul fiv tot la Viena?

Post Reply