FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
laura iv

Re: FIV abroad

Post by laura iv » Fri Oct 28, 2011 8:19 pm

Simonika wrote:Laura iv: FELICITARI pentru bebeii %%- sa ai o sarcina usoara!
multumesc mult.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

brunadria

Post by brunadria » Fri Oct 28, 2011 8:40 pm

Ralu,cand am fost sa mi scrie ordonanta pt fiv 6 doctorul mi a spus ca ma va costa punctia , et si laboratorul ca si data trecuta adica 900 euro!
doctorul a sunat in fata mea sa intrebe de aceea si in ideea asta am si inceput provamesul din z20!
apoi am primit tel de la Marseille sa mi spuna ca marti dimineata a fost data o lege ca sa nu mai accepte l aide medicale de l etat pt nici un fiv! pana acum se putea !
pt ca eu aveam 100% gratuit, insa clinica st joseph avea impusa suma de 900 de euro nerambursabil indiferent ca esti la fiv 1,2,3,4.
asa ca trebuie sa platesc 2000 de euro la st joseph plus echo , pds si medicamente.. dar am noroc ca o prietena care trebuia sa faca fiv 3 si avea acelasi protocol ca mine cu cetrotide-menopur a ramas insarcinata natural si imi doneaza ea injectiile!
problema e alta si de ce am amanat :ca mi au spus ca daca am numar de securite social pot sa beneficiez de aceeasi oferta ca la ultimul fiv , iar acum incerc sa trec pe asigurarea lui al meu !
ideea e urmatoarea : doar strainii beneficiaza de aide medical de l etat , iar acum incearca sa i scoata pe toti din sistemul asigurarilor fara contribuire(adica AME- aide medical de l etat) iar de acum cu acesta AME nimeni nu va mai beneficia de fiv (nici de cele 4 gratuite)!
cam asta e situatia , astept insa explicatiile in care scrie cu exactitate care cat costa! secretara mi a zis ca in jur de 2000 la Marseille apoi plus la Aix..
sper ca ai inteles ceva din postare..
in fine oricum nu ma dau batuta si azi am semne de cm deci maine declar z1 apoi in z20 sper sa fiu pe baricade!
asa ca te astept mai intai pe tine cu vestea cea mare apoi vin si eu!
pupici si numai bine, cand ai timp vb..
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

mara80

Post by mara80 » Fri Oct 28, 2011 8:58 pm

ma bucur mult pentru tine raluca! :ymhug: uite aici la iasi,luna trecuta au fost 4 sarcini(1 in program si 3 in afara lui);din cele 4 trei au pus cate 3 embrioni, si una 2(doar atat a avut) si fiecare a obtinut o singura sarcina,adica s-a prins doar unul!eu zic sa nu-ti fie frica........cum vrea doamne-doamne! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Caress

Post by Caress » Fri Oct 28, 2011 9:09 pm

Raluca, bine ca a trecut cu bine!De acum cu incredere inainte. Vad ca faci Et-ul sub hipnoza,lucrarea mea de diplmoa a fost pe hipnoza si sugestie, imi pare foarte bine sa aud ca beneficiile hipnozei sunt folosite si in clinici de infertilitate. Chiar sunt curioasa, am sa iti cer luni mai multe detalii!!Eu n-am sa -ti urez gemeni ci am sa-ti urez, din suflet, un beta pozitiv si o sarcina dusa cu bine pana la termen! %%-

Bruni, nu te da batuta!Sper sa incepi acum Fivul nrorocos!

Simonika, vesti bune de la Budapesta asadar;)Tin pumnii pe mai departe!

geany_m

Post by geany_m » Fri Oct 28, 2011 9:22 pm

Raluka, felicitari pt. cele 8 oute mature, iti tinem pumnii in continuare! %%-
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Luna36

Post by Luna36 » Fri Oct 28, 2011 10:46 pm

Raluca [bebeou] multtttttttttttttttttttttt noroc in continuare si peste 9 luni vreau sa vad [gemeni]

Te imbratisez cu drag

nusha

Post by nusha » Sat Oct 29, 2011 10:57 am

Raluca, cum e asta cu hipnoza? la ce ajuta?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Simonika

Post by Simonika » Sat Oct 29, 2011 4:30 pm

Buna fetelor,
Azi am fost la control, crestem incet dar sigur. Am 8 foliculi de 14-15 mm si ar mai fii cativa mai micuti dar nu cred ca o sa-i luam in seama. Endometru este de 9,5 mm. Luni mai am o echo iar Kovacs a zis ca e posibil joi sa facem punctia. De azi incep si Cetrotide.
Bafta tuturor %%-
Mamica implinita [cf]

Caress

Post by Caress » Sat Oct 29, 2011 7:23 pm

Simonika esti in paramentru, f bine, foliculii sunt buni si endometrul la fel. Kovacs mana miraculoasa ;) o sa fie bine! %%-

Bubu

Post by Bubu » Sat Oct 29, 2011 8:20 pm

Felicitari Raluca pt oute. Sa dea Domnul sa fie embrionasii lipiciosi si sa fie cati si ce vrea inimioara ta: [barza2] sau [barza1]
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

patry27

Post by patry27 » Sun Oct 30, 2011 12:46 am

buna !vreau sa va intreb si eu ceva?! luna septembrie fiv+icsi2 negativ(20.09.11 prima zi de ciclu )azi deja sunt in 29 si mie numi mai vine ciclu vi sa mai intamplat ???tin sa mentionez ca sotul are azoospermie! care e problema?? de ce imi intarzie ??va multumesc :ymsigh: raluca inca un pic si gata ..... :ymdaydream: %%- mult noroc si sa dea Dumnezeu sa fie bn:-* bruni ai dat deja startul???? %%- %%- .

nusha

Post by nusha » Sun Oct 30, 2011 8:31 am

Nu-i nici o problema. asa se deregleaza ciclul. Si mie mi-a intarziat ciclul dupa fiv, cam vreo 3 saptamani. Apoi luna urmatoare s-a reglat.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 30, 2011 1:11 pm

Simonika, mult noroc! %%-

Patry, nu ai de ce sa te ingrijorezi, dupa o stimulare (sau, mai exact, dupa o inhibare) se poate intampla chiar sa "sari" un ciclu.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 30, 2011 1:13 pm

nusha wrote:Raluca, cum e asta cu hipnoza? la ce ajuta?
Uite ce scrie aici:

Ainsi, le travail en hypnothérapie permet de :

- Se préparer psychologiquement avec calme, détente et confiance à chaque étape
- Préparer le corps pour chacune de ces mêmes étapes
- Réduire la peur et l’appréhension en pré-intervention (centre hospitaliers, piqûres…)
- Anticiper la grossesse
- Gérer l’attente et les résultats

Une équipe israélienne de l’hôpital de Beer Sheva a réalisé une étude dont les résultats ont été publiés en 2006 dans la revue américaine Fertility & Sterility. Elle visait à examiner si, dans le cas d’une fécondation in vitro, le recours à l’hypnose pouvait avoir un effet positif lors du transfert d’embryon dans l’utérus. Le taux de réussite pour les femmes du groupe qui avaient bénéficiées de séances d’hypnothérapie préalablement au transfert a été de 53,1 % contre 30,2 % pour les femmes du groupe témoins, qui n’avaient pas suivi d’hypnothérapie.
Les auteurs ont expliqué que l’hypnothérapie diminue le stress, réduit de ce fait l’activité utérine, et améliore l’interaction entre l’embryon et l’utérus, tout en augmentant les chances d’implantation de l’embryon.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 30, 2011 1:23 pm

Din ce am citit, se foloseste hipnoza si in locul anesteziei la punctie - dar eu nu as indrazni; ok-ok, hai ca am incredere ca ma hipnotizezi si ma relaxezi inainte de ET, dar la punctie as fi atat de angoasata de idee ca sigur m-as "dehipnotiza" in timp ce am sonda in ovare!

Partea proasta e ca marti 1 noiembrie e sarbatoare legala in Franta si multa lume "fait le pont", weekend prelungit / minivacanta - deci maine, luni, medicul acupunctor nu este in clinica. Deci nu fac acupunctura pe masa de transfer.

Totodata ma gandesc ca la ultimele patru ET-uri am facut acupunctura cu un medic ce a scris un manual de acupunctura in obstetrica si am ramas doar o data, sarcina care nu a evoluat.

Iar la sarcina evolutiva nu am facut NIMIC suplimentar, nici acupunctura, nici hipnoza, nici anticoagulante, nici antioxidanti, abia ce ma lasasem de fumat - asa ca eu cred ca trebuie facut totul pentru a pune sansa de partea ta, dar accentul in fraza asta pica pe "sansa", pe noroc.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Oct 30, 2011 1:38 pm

mara80 wrote: uite aici la iasi,luna trecuta au fost 4 sarcini(1 in program si 3 in afara lui);din cele 4 trei au pus cate 3 embrioni, si una 2(doar atat a avut) si fiecare a obtinut o singura sarcina,adica s-a prins doar unul!eu zic sa nu-ti fie frica........cum vrea doamne-doamne! %%-
Mara, stiu si eu statisticile. Atat doar ca eu, dupa cum spuneam, ma incadrez frecvent in marja de eroare.

Sarcina gemelara nu este considerata o reusita in FIV, ci o complicatie, de evitat. Iar medicii care "joaca zaruri" punand trei-patru embrioni de buna calitate unor paciente tinere, aflate la prima tentativa, sunt iresponsabili; ar trebui sa fie malpraxis, dar din pacate nu avem cadru legal. Bineinteles ca majoritatea sarcinilor gemelare sunt duse cu bine pana aproape de termen. Dar minoritatea??? Da, iacata, Nicoleta Luciu a nascut tripleti marisori. Dar cei care nu au atat de mult noroc????

Eu vreau un copil viu, nu alti doi-trei copii morti.

Prefer sa nu am copii deloc, decat sa imi moara inainte de a trai.

nusha

Post by nusha » Sun Oct 30, 2011 1:45 pm

Acupunctura am facut si eu la transferuri.
Orice e binevenit , daca ajuta

geany_m

Post by geany_m » Sun Oct 30, 2011 1:47 pm

RalucaBonzi wrote:Sarcina gemelara nu este considerata o reusita in FIV, ci o complicatie, de evitat. Iar medicii care "joaca zaruri" punand trei-patru embrioni de buna calitate unor paciente tinere, aflate la prima tentativa, sunt iresponsabili; ar trebui sa fie malpraxis, dar din pacate nu avem cadru legal. Bineinteles ca majoritatea sarcinilor gemelare sunt duse cu bine pana aproape de termen. Dar minoritatea??? Da, iacata, Nicoleta Luciu, a nascut tripleti marisori. Dar cei care nu au atat de mult noroc????

Eu vreau un copil viu, nu alti doi-trei copii morti.
Tocmai de aceea, in unele tari precum Belgia, daca esti la prima incercare si varsta nu foarte inaintata, iti transfera doar un singur embrion
Asa e legea.
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Sun Oct 30, 2011 7:57 pm

Raluca, mult succes maine la transfer. Lasa stresul deoparte, cu acupunctura sau fara, daca e sa fie bine va fi. Zilele astea rugaciunile mele sunt pentru tine.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

oanandries

Post by oanandries » Sun Oct 30, 2011 9:56 pm

Raluca %%- %%- %%-
Iti doresc ca in urma acestui fiv sa [feed] ,deasemeni si fetelor care sunt in procedeu fiv.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Post Reply