FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Luna36

Re: a

Post by Luna36 » Fri Nov 04, 2011 12:23 pm

RalucaBonzi wrote:Aha, in romana se foloseste"IA" pentru inseminarea artificiala sau, eventual, IUI.

Deci tu intrebi daca IA ar fi o alternativa viabila, preferabila, la ICSI, in condiitile unui singur ovocit.

Of.

Nu. Fara umbra de indoiala: NU.
Buna Raluca.Vestile bune cand ni le dai?

Deci sunt iar in pom si pomul in aer.In cazul de care ti-am zis,medicul la care am apelat si eu ,a recurs la IUI in cazul unei alte paciente in loculul unui ICSI.Ea a produs 4 folicului,din care 3 nu au rezistat pana la sfrasit si a ramas cu unul singur.Asa ca medicul a decis sa ii faca IUI.Cu rezultat pozitiv.E insarcinata.

Sunt total in ceata .

Tu cum esti?Simptome ceva?

Te imbrastisez cu drag.

Luna36

Re: FIV abroad

Post by Luna36 » Fri Nov 04, 2011 12:28 pm

RalucaBonzi wrote:
Luna36 wrote:Ce ma deranjat este faptul ca cea care a reusit asa ,facea stimulare pt ICSI,a produs 4 folicului iar la ultimul monitoraj avea doar 1..ok a fost cel norocos...dar de ce a trebuit sa ii faca ITI si nu ICSI cum am incercat eu sa fac?Asta nu inteleg...deci daca ceilalti 3 nu mai erau,inseamna erau de proasta calitate ,ceea ce i se putea intampla si ultimului de ce a facut ITI si nu ICSI?
Poate i-au facut inseminare tocmai pentru ca, avand un singur folicul (atentie, repet: folicul nu inseamna neaparat ovocit!), au estimat ca nu "merita" sa faca punctie, FIV, ET etc., dar au zis sa dea o sansa totusi acelui unic folicul.

Este intr-adevar exceptional ca au reusit.

Auzi, dar o cunosti pe fata asta, sau e tot de pe vreun forum, ca cea careia ii scazuse FSH-ul de la 18 la DOI, dupa acupunctura si ...acid folic?
E tocmai ce iti spuneam si eu....eu daca aveam un singur folicul de ce a riscat sa imi faca punctie?Asta nu inteleg.

Tipa o stiu de un forum ,am vb des cu ea...nu este genul celei careia i-a scazut fsh de la 18 la 2 (a disparut de pe forum,nu a mai postat nimic...probabil din cauza tampeniei spuse chiar cu gura ei...in cazul de fatza scrise cu mana ei).

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Nov 04, 2011 12:33 pm

Aha! Deci o cunosti pe aceasta pacienta, fie si indirect, nu e poveste. Atunci, da: e foarte norocoasa. I-a facut inseminare, pentru ca nici medicul nu a crezut in sansele acelui unic folicul pentru FIV. Tie a vrut sa iti dea o sansa. Ar fi interesant de cunoscut valorile hormonale ale norocoasei. Dar oricum, nu conteaza prea tare, niciun caz nu seamana cu altul... Ea a avut in acel folicul ovocit - tu, din pacate, nu.

Repet: nu te mai compara cu altii, nu serveste la mare lucru.

Statisticile GENERALE sunt interesante si destul de reprezentative, episoadele INDIVIDUALE, mai ales cele atat de exceptionale ca cel relatat, raman povesti frumoase si rare.

Cat despre mine, eu sunt baba cu broboada, nu mai caut simptome. Nu exista simptome, doar interpretari subiective.
Last edited by Mademoiselle PasDeChance on Fri Nov 04, 2011 1:16 pm, edited 1 time in total.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Nov 04, 2011 12:37 pm

Problema ta, Luna, este ca la tine acel folicul NU a avut ovocit. Asta ca sa intelegi cum suna intrebarea daca ai fi avut mai multe sanse cu IA in loc de FIV...

Eu te cred si te inteleg ca iti este greu sa accepti, dar, uite, ca sa fii tu impacata, completeaza fisa la "sfaturi medicale online', precizand tot - valori hormonale, doze de stimulare, raspuns ovocitar... Si iti va raspunde un medic cu experienta.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Nov 04, 2011 12:44 pm

mari g. wrote:
RalucaBonzi wrote:
mara80 wrote: uite aici la iasi,luna trecuta au fost 4 sarcini(1 in program si 3 in afara lui);din cele 4 trei au pus cate 3 embrioni, si una 2(doar atat a avut) si fiecare a obtinut o singura sarcina,adica s-a prins doar unul!eu zic sa nu-ti fie frica........cum vrea doamne-doamne! %%-
Mara, stiu si eu statisticile. Atat doar ca eu, dupa cum spuneam, ma incadrez frecvent in marja de eroare.

Sarcina gemelara nu este considerata o reusita in FIV, ci o complicatie, de evitat. Iar medicii care "joaca zaruri" punand trei-patru embrioni de buna calitate unor paciente tinere, aflate la prima tentativa, sunt iresponsabili; ar trebui sa fie malpraxis, dar din pacate nu avem cadru legal. Bineinteles ca majoritatea sarcinilor gemelare sunt duse cu bine pana aproape de termen. Dar minoritatea??? Da, iacata, Nicoleta Luciu a nascut tripleti marisori. Dar cei care nu au atat de mult noroc????

Eu vreau un copil viu, nu alti doi-trei copii morti.

Prefer sa nu am copii deloc, decat sa imi moara inainte de a trai.

chiar nu stiam!!! e o practica cred aici in romania sa se implanteze mai multi embrioni. langa mine in salon era o fata cred ca de 25 ani care transferase 4 si am auzit de cazuri chiar de 5 embrioni transferati. sper ca in cazul meu sa fie totul bine!
Foarte-foarte ingrijorator ce spui. Medicii respectivi sunt iresponsabili. Ma intreb cum dorm noaptea, caci ei, spre deosebire de paciente, STIU ce inseamna transferul unui numar mare de embrioni, care sunt riscurile unei sarcini multiple si ca ESHRE recomanda single embryo transfer la paciente tinere / la primele tentative.

Bineinteles ca sunt sanse mai mari cand sunt mai multi embrioni. Bineinteles ca in multe cazuri se va obtine o sarcina unica sau cel mult gemelara. CE NE FACEM INSA CU MINORITATEA???

Ortodoxistii abereaza grav in legatura cu FIV, dar au dreptate intr-un punct: embrioreductia este un avort!

Stiti ce inseamna in sufletul si in constiinta unui cuplu care a dorit copii ani de zile sa fie nevoiti sa omoare unul din embrionii implantati??????????????

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Nov 04, 2011 12:55 pm

Stiu un caz care a fost cu grija escamotat pe un forum unde se vorbea despre respectiva clinica - unei paciente aflate la prima tentativa i s-au transferat mai multi embrioni din care a rezultat o sarcina tripla. S-a procedat la o embrioreductie, ramanand doar doi embrioni, insa si sarcina gemelara s-a terminat cu o nastere prematura si cu moartea copiilor. :(

Ce credeti ca a fost in sufletul acelui cuplu?

Eu, care am stat cinci saptamani nemiscata (sa ne intelegem, la mine nu a fost ceea ce se intelege in general prin "repaus la pat", eu cinci saptamani nu am miscat decat mainile si privirea, am fost tratata de personalul medical exact ca o paralitica) in incercarea de a imi salva sarcina, si tot am uneori sentimente de vinovatie privind moartea fetitelor mele. Dar persoana care a fost nevoita sa aleaga sa isi omoare unul dintre embrioni? Cum se raporteaza ea la aceasta sarcina tragica si traumatica?

Asta din cauza unei echipe medicale care STIA la ce riscuri o expune!

Luna36

Post by Luna36 » Fri Nov 04, 2011 1:18 pm

RalucaBonzi wrote:Problema ta, Luna, este ca la tine acel folicul NU a avut ovocit. Asta ca sa intelegi cum suna intrebarea daca ai fi avut mai multe sanse cu IA in loc de FIV...

Eu te cred si te inteleg ca iti este greu sa accepti, dar, uite, ca sa fii tu impacata, completeaza fisa la "sfaturi medicale online', precizand tot - valori hormonale, doze de stimulare, raspuns ovocitar... Si iti va raspunde un medic cu experienta.

Draga mea nu este ca nu accept.Accept ceva ce este clar si nu necesita alte lamuriri.Ceea ce nu inteleg eu de ce acelasi medic cu care am fost si eu a decis in cazul tipei IUI,cum zici tu neriscand sa-i faca ICSI si in cazul meu a ales sa riste sa faca ICSI?Asta este marea mea intrebare?

In ce conditii poate vedea un medic ca folicolul are ovocit?Marea intrebare a mea.

Analizele mele hormonale le am facute acum 1 an de zile fix.....dr asta nu mi-a mai dat sa le repet si a lucrat pe astea,inca ceva ce nu mi-a placut,asa ca nu am cum sa iau legatura cu un medic de aici de pe forum.

Incerc sa iau o programare la o alta clinica de aici....din pacate in aprilie ma pot primii :(Nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc.

Luna36

Post by Luna36 » Fri Nov 04, 2011 1:21 pm

RalucaBonzi wrote:Aha! Deci o cunosti pe aceasta pacienta, fie si indirect, nu e poveste. Atunci, da: e foarte norocoasa. I-a facut inseminare, pentru ca nici medicul nu a crezut in sansele acelui unic folicul pentru FIV. Tie a vrut sa iti dea o sansa. Ar fi interesant de cunoscut valorile hormonale ale norocoasei. Dar oricum, nu conteaza prea tare, niciun caz nu seamana cu altul... Ea a avut in acel folicul ovocit - tu, din pacate, nu.

Repet: nu te mai compara cu altii, nu serveste la mare lucru.

Statisticile GENERALE sunt interesante si destul de reprezentative, episoadele INDIVIDUALE, mai ales cele atat de exceptionale ca cel relatat, raman povesti frumoase si rare.

Cat despre mine, eu sunt baba cu broboada, nu mai caut simptome. Nu exista simptome, doar interpretari subiective.

Hahaaaaaa baba cu broboada.Nu pot sa cred.Atunci macar broboada sa fie de firma:)))) :ymdaydream:

Cand faci beta?

Mult noroc Raluca...meriti! %%-

RaluM

Post by RaluM » Fri Nov 04, 2011 2:45 pm

Luna, eu din ce am citit, nu se poate determina/sti daca un folicul este gol sau nu. Este o loterie. Si m-a preocupat mult intrebarea asta, deoarece nu gaseam un raspuns de ce daca prima data am ramas insarcinata exact cand am vrut (si s-a oprit din ev) si apoi nu mai reuseam, fara sa imi dea niciun medic o explicatie vreme indelungata.
Imi pare rau pt tine.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Caress

Post by Caress » Sat Nov 05, 2011 6:26 pm

RalucaBonzi wrote:Stiu un caz care a fost cu grija escamotat pe un forum unde se vorbea despre respectiva clinica - unei paciente aflate la prima tentativa i s-au transferat mai multi embrioni din care a rezultat o sarcina tripla. S-a procedat la o embrioreductie, ramanand doar doi embrioni, insa si sarcina gemelara s-a terminat cu o nastere prematura si cu moartea copiilor. :(

Ce credeti ca a fost in sufletul acelui cuplu?

Eu, care am stat cinci saptamani nemiscata (sa ne intelegem, la mine nu a fost ceea ce se intelege in general prin "repaus la pat", eu cinci saptamani nu am miscat decat mainile si privirea, am fost tratata de personalul medical exact ca o paralitica) in incercarea de a imi salva sarcina, si tot am uneori sentimente de vinovatie privind moartea fetitelor mele. Dar persoana care a fost nevoita sa aleaga sa isi omoare unul dintre embrioni? Cum se raporteaza ea la aceasta sarcina tragica si traumatica?

Asta din cauza unei echipe medicale care STIA la ce riscuri o expune!

Da deci mi s-a facut pielea de gaina!!!!Cate drame, cate drame...

Si eu citesc uimita in ultimul timp de cati embrioni se transfera in Romania la femei tinere, aflate la prima sau a doua tentativa Fiv, si ma intreb care este cauza...Cadru legislativ in pom? Evident!Dar cum ramane cu discernamantul medicilor constienti de ce se poate intampla? In cazul meu care sunt la a nu's cata incercare, nu s-a pus niciodata problema transferarii a mai mult de 2 embrioni....Ma tem ca in Romania excesul de zel al medicilor alimenteaza curentul de opinie 'unii fac in vitro pt ca vor gemeni' si asta actioneaza, evident, ca un cutit cu doua taisuri!Mda, asta este inca un exemplu referitor de cat de necesara este impunerea unor limite, granitze in foarte multe cazuri.....
Last edited by Caress on Sat Nov 05, 2011 6:50 pm, edited 1 time in total.

Caress

Post by Caress » Sat Nov 05, 2011 6:49 pm

Luna,
eu iti inteleg foarte bine toata dilema asta. Nu iti stiu exact problema, dar daca diagnosticul este de Icsi (sa zic asa) nu are cum sa faca nimeni inseminare artificiala....pentru ca nu merge, nu exista cu ce sa se faca inseminare artificiala. Poate ca in cazul prietenei tale datele problemei erau de asemenea natura incat sa permita Icsi

Uite, eu pe vremuri ma confruntam cam cu aceeasi problema (bine la mine e vb de calitate f slaba a ovocitelor, deci e ceva in foliculii aia dar e ca si cum ar fi goi) si mi-as fi dorit sa vina cineva care sa stie ce stiu eu astazi si sa imi arate situatie prin prizma experientei, fara a-mi impune un punct de vedere .

Eu colind forumurile de in vitro (nu doar cel romanesc) din 2007...din 2007 tot intalnesc diverse cazuri, de la probleme cauzate de endometrioza la ovare polichistice, la icsi, la picsi la alege ce vrei cred ca de toate am dat. Nu pot sa zic cu cate femei in situatia asta am vorbit...sute?Probabil ca da!Despre cate cazuri am citit...nenumarate...Dintre toate femeile cu care am vorbit nu mi-a fost dat sa dau de nici una, deci nici macar de una care sa fi avut un folicul, un embrion si insarcinata...astept sa vina ziua aia dar sansele sunt FF mici......

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Nov 06, 2011 9:09 am

Raluca, te asteptam cu vestile bune! Dupa calculele mele, in jurul datei de 11-12 noiembrie, nu? Suntem alaturi de tine! [majoreta] (Am asa un sentiment ca e cel mai asteptat rezultat de pe acest forum ;)) ).
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 10:53 am

Luna36 wrote:Ceea ce nu inteleg eu de ce acelasi medic cu care am fost si eu a decis in cazul tipei IUI,cum zici tu neriscand sa-i faca ICSI si in cazul meu a ales sa riste sa faca ICSI?Asta este marea mea intrebare?

In ce conditii poate vedea un medic ca folicolul are ovocit?Marea intrebare a mea.
Luna, credeam ca am raspuns deja la acea intrebare. Reiau: medicul NU poate vedea/sti daca foliculul are ovocit, asta se vede abia dupa punctie, cand se cauta in laborator ovocitul in folicul.

Bun.

In cazul dat, existau doua paciente care la ultima ecografie pareau a avea un singur folicul. Medicul decide sa abandoneze proceduara de FIV/ICSI pentru una din ele, dar, daca tot exista foliculul ala, ii face o inseminare, probabil ca sa nu spuna ca n-a facut-o; supriza si minune: sarcina!

In cazul tau, decide sa iti dea o sansa mai mare, procedeaza la punctie, in speranta ca va gasi ovocitul, pe care il va insemina in laborator, prin fiv-icsi (care are sanse mult, mult mai mari ca inseminarea). DAR, DIN PACATE, OVOCITUL NU EXISTA, FOLICULUL ESTE GOL. Deci, situatiile nu sunt comparabile. Daca nu exista ovocit, nu doar ca IA nu avea nicio sansa, dar nici daca se punea in cap nu avea ce sa faca mai mult medicul!

Singura intrebare pe care merita pusa este nu despre trecut ci despre viitor: ce sanse ai si in ce conditii sa obtii o sarcina?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 10:57 am

Luna36 wrote:Analizele mele hormonale le am facute acum 1 an de zile fix.....dr asta nu mi-a mai dat sa le repet si a lucrat pe astea,inca ceva ce nu mi-a placut,asa ca nu am cum sa iau legatura cu un medic de aici de pe forum.

Incerc sa iau o programare la o alta clinica de aici....din pacate in aprilie ma pot primii :(Nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc.
Luna, ai un AMH destul de recent, caci inca nu il aveai acum cateva luni cand primul tau medic iti recomanda inseminare. Da valorile hormonale respective, precizand data la care au fost facute, si vei primi un raspuns.

Aprilieeeeeeeeee? Nu poti gasi mai devreme in alta clinica?

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 11:06 am

Caress wrote: Si eu citesc uimita in ultimul timp de cati embrioni se transfera in Romania la femei tinere, aflate la prima sau a doua tentativa Fiv, si ma intreb care este cauza...Cadru legislativ in pom? Evident!Dar cum ramane cu discernamantul medicilor constienti de ce se poate intampla?
Pai unii medici au discernamant, altii, dupa cum vedem, n-au.

Iar fatucele de pe forumuri care ganguresc foarte vesele despre cei patru-cinci embrioni transferati si cum spera sa se prinda toti sunt pur si simplu inconstiente, Domnul sa fie cu ele!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 11:10 am

Caress wrote: Eu colind forumurile de in vitro (nu doar cel romanesc) din 2007...din 2007 tot intalnesc diverse cazuri, de la probleme cauzate de endometrioza la ovare polichistice, la icsi, la picsi la alege ce vrei cred ca de toate am dat. Nu pot sa zic cu cate femei in situatia asta am vorbit...sute?Probabil ca da!Despre cate cazuri am citit...nenumarate...Dintre toate femeile cu care am vorbit nu mi-a fost dat sa dau de nici una, deci nici macar de una care sa fi avut un folicul, un embrion si insarcinata...astept sa vina ziua aia dar sansele sunt FF mici......
Eu am intalnit doua astfel de cazuri, dupa cum ziceam. Cred ca au avut mai multi foliculi, dar cate un singur ovocit. Si au astazi un copil. Dar raman exceptii rarissime.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 11:16 am

Swanheart wrote:Raluca, te asteptam cu vestile bune! Dupa calculele mele, in jurul datei de 11-12 noiembrie, nu?
Da-da-da! ;))

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 06, 2011 11:39 am

Hai sa va spun si voua in ce hal m-am dilit. Cum ziceam, eu simptome nu caut. Dar!! Mi-am pus pisica sa-mi ghiceasca-n bobi. *-:) I-am spus "daca te ridici in doua labute cand iti fac semn, sunt gravida. Hai, zi-mi, sunt gravida?"

A ezitat o sedunda, m-a privit cu ochi rotunzi si apoi s-a ridicat fix ca ursuletii astia!

oanandries

Post by oanandries » Sun Nov 06, 2011 11:50 am

Si cum animalele au al 7-lea simt,ar trebui sa iti crezi pisica !
Doamne ajuta sa fie bine pana la capat Raluca!
Mamica fericita din 25 februarie 2014

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 06, 2011 1:11 pm

RalucaBonzi wrote:Hai sa va spun si voua in ce hal m-am dilit. Cum ziceam, eu simptome nu caut. Dar!! Mi-am pus pisica sa-mi ghiceasca-n bobi. *-:) I-am spus "daca te ridici in doua labute cand iti fac semn, sunt gravida. Hai, zi-mi, sunt gravida?"

A ezitat o sedunda, m-a privit cu ochi rotunzi si apoi s-a ridicat fix ca ursuletii astia!
Raluca, imi imprumuti si mie pisica ta? :ymblushing:
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Post Reply