FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
amely32

Re: FIV abroad

Post by amely32 » Wed Aug 29, 2012 4:43 pm

Giorgia wrote:
Amely, la fel ca si tine, am in plan profilul de trombofilie si analizele de tiroida. Cariotipul noi l-am facut inainte de primul FIV. Kovacs zice ca preventiv as putea face si o histeroscopie si o laparoscopie, dar parca nu ma trage inima. Tu ai facut procedurile astea?
In rest, nimic. Ne tinem pe cat posibil ocupati si speram sa ne intoarcem pentru un FET candva pana la sfarsitul anului.

Tu cand planuiesti sa iei restul embrionilor?

Giorgia, ai probleme cu tiroida?
Si eu am 2 noduli pe un lob, dar nu m-a afectat vre-o data, am toate analizele bune.
Eu am facut laparo si scos si trompa stg.histero imi spusese ca daca nu se prinde s-o fac, insa mi-a facut acum cand a facut si chiuretajul.
Iar daca nu imi faceau astea aici, mergeam in octombrie la PK sa-mi faca. Eu cred ca sunt importante si astea..
Scumpa, nu mai am nici un pui la BUda:-( ca sigur il bagam la marsupiu in oct cand ne intorceam din tara...
Acum cand o fi, trebuie sa o luam de la capat iar,,,uuffff
Macar am obtinut acordul lu'PK sa facem la ei trombo si cariotipul,, apoi om vedea ce va mai fi la anul.
Un lucru il stiu sigur, trebuie sa luptam! mi-a promis soata ca, vom face proceduri pana vom reusi!! el este sprijinul meu!
optimismul lui ma face si pe mine o luptatoare! ;)

Giorgia

Post by Giorgia » Wed Aug 29, 2012 5:06 pm

Amely, din cate stiu nu am probleme, dar mama are o tiroidita autoimuna si ma gandesc sa nu fi mostenit si eu ceva.
Medicul meu de aici m-a sfatuit sa merg mai departe cu transferul fara interventiile astea deocamdata si nici Kovacs n-a insistat (mi-au dat cumva de inteles ca trebuie sa fi fost o problema cu embrionul). De-asta parca nu m-as supune inutil interventiilor. Pe de alta parte, as sufla si-n iaurt...
Trebuie sa treaca un anumit interval de la interventiile astea pana la transfer, stii cumva? Si in legatura cu analizele de trombo, oare trebuie facute la o anumite perioada dupa sarcina? Intreb pentru ca am inteles ca sarcina are efect asupra coagularii sangelui si n-as vrea sa le fac degeaba. Tu ai fost la vreun hematolog? Eu am fost la unul recomandat de medicul de familie, dar parea cam depasit de intrebarile mele (nu c-as sti eu prea multe despre subiect). Mi-a dat o lista destul de scurta de analize si am decis de capul meu sa fac totusi tot profilul trombo, sa ma stiu intr-o parte.

Of, Doamne, tu ai trecut si printr-un chiuretaj... :(
Credeam ca ati si congelat, imi pare rau.
Te inteleg perfect in legatura cu suportul partenerului. Nici eu nu stiu ce m-as face fara sotul meu. Intr-adevar e nevoie de doi aici, altfel nu rezisti.
Last edited by Giorgia on Wed Aug 29, 2012 11:17 pm, edited 1 time in total.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Aug 29, 2012 9:08 pm

Giorgia, Amely32

Eu am o sarcina oprita si 2 avorturi spontane si un sot cu 500.000 sp/ml, urmeaza sa fac profilul de trombofilie. M-am consultat cu PK si mi-a spus ca la 6-8 saptamani de la ultima sarcina sa fac aceste analize.

Atentie: toata vara am trambitzat ca le fac la el la clinica, din mai multe motive, dar acum am avut revelatia ca in Ungaria nu se fac urmatoarele mutatii: Leu si PAI, care ambele necesita tratament.

Ce sa mai zic de medici? Dr meu isi rade in barba cand ma aude cantand de trombofilie.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Giorgia

Post by Giorgia » Wed Aug 29, 2012 11:27 pm

Leu nici nu e pe lista mea. Imi poti spune unde planuiesti sa faci analiza asta?
Eu fac asa: profilul de trombo II al celor de la Synevo, profilul antifosfolipidic, folatii, B12, B6 + tiroida (TSH, T3, T4, antiTG, antiTPO).
Amely, Littlegirl, voi ce aveti pe lista?

Multumesc pentru info. Vad ca daca nu intrebi exact, nici unui medic nu-I trece prin cap sa-ti spuna ca analizele de trombo se fac la o perioada dupa sarcina. :ymsigh:

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Aug 30, 2012 8:40 am

Giorgia,

eu cu 3 sarcini ratate trebuie sa fac profilul B extins, deci sa cuprinda si PAI si Leu, se face la Blue Life Genetic Center Cluj:

http://www.geneticcenter.ro/pachete.php" onclick="window.open(this.href);return false;

La PK pot sa fac urmatoarele analize recomandate de el, care costa in jur de 300 Euro toate.
factor V Leiden
factor 2 protrombina
MTHFR C677T
MTHFR A1298T
lupus anticoagulant
anticorpi (antibodies) anticardiolipin
beta 2 microglobulina
protein C
protein S
antitrombina III
genetic kariotype
AMH (hormon antimullerian)
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Giorgia

Post by Giorgia » Thu Aug 30, 2012 9:41 am

Littlegirl,

Profilul 2 de la Synevo cuprinde:
Antitrombina III
Proteina C
Proteina S
Mutatia factorului V Leiden – detectie si genotipare
Mutatia protrombinica (factor II)
Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) – risc trombofilie,

iar profilul sindromului antifosfolipidic:
Anticoagulant lupic
Anticorpi anticardiolipinici IgG
Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 – IgA, IgG, IgM

Din ce vad, diferenta o reprezinta cele doua analize mentionate de tine in post-ul initial: PAI si Leu.

Imi pare rau c-a trebuit sa treci prin atatea pierderi. :ymhug:

amely32

Post by amely32 » Thu Aug 30, 2012 9:44 am

Giorgia wrote:Amely, din cate stiu nu am probleme, dar mama are o tiroidita autoimuna si ma gandesc sa nu fi mostenit si eu ceva.
Medicul meu de aici m-a sfatuit sa merg mai departe cu transferul fara interventiile astea deocamdata si nici Kovacs n-a insistat (mi-au dat cumva de inteles ca trebuie sa fi fost o problema cu embrionul). De-asta parca nu m-as supune inutil interventiilor. Pe de alta parte, as sufla si-n iaurt...
Trebuie sa treaca un anumit interval de la interventiile astea pana la transfer, stii cumva? Si in legatura cu analizele de trombo, oare trebuie facute la o anumite perioada dupa sarcina? Intreb pentru ca am inteles ca sarcina are efect asupra coagularii sangelui si n-as vrea sa le fac degeaba. Tu ai fost la vreun hematolog? Eu am fost la unul recomandat de medicul de familie, dar parea cam depasit de intrebarile mele (nu c-as sti eu prea multe despre subiect). Mi-a dat o lista destul de scurta de analize si am decis de capul meu sa fac totusi tot profilul trombo, sa ma stiu intr-o parte.

Of, Doamne, tu ai trecut si printr-un chiuretaj... :(
Credeam ca ati si congelat, imi pare rau.
Te inteleg perfect in legatura cu suportul partenerului. Nici eu nu stiu ce m-as face fara sotul meu. Intr-adevar e nevoie de doi aici, altfel nu rezisti.
neata fetelor [floare]
Giorgia, sa stii ca nici eu nu m-as grabi cu interventiile astea, as mai merge sa fac macar un ET.(daca as fi in locul tau)
Dupa histero stiu ca ar fi suficient sa treaca un ciclu si apoi poti pune omuletii de zapada fara grija.
Dupa laparo cred ca trebuie 3luni minim, dar nu stiu sigur..
PK mi-a zis ca dupa "patania mea" pot incepe alta procedura dupa minim 3 luni, sa se mai regleze hormonii,sa-si revina corpul..
bine ca oricum pana pe la anul in primavara nu avem gand, e vorba de concedii,finante si stare psihica necesara..
Eu nu am consultat nici un hematolog pana acum.
Am cerut analizele la PK si apoi daca va fi cazul o sa merg sigur.

amely32

Post by amely32 » Thu Aug 30, 2012 9:54 am

littlegirl wrote:Giorgia,

eu cu 3 sarcini ratate trebuie sa fac profilul B extins, deci sa cuprinda si PAI si Leu, se face la Blue Life Genetic Center Cluj:

http://www.geneticcenter.ro/pachete.php" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

La PK pot sa fac urmatoarele analize recomandate de el, care costa in jur de 300 Euro toate.
factor V Leiden
factor 2 protrombina
MTHFR C677T
MTHFR A1298T
lupus anticoagulant
anticorpi (antibodies) anticardiolipin
beta 2 microglobulina
protein C
protein S
antitrombina III
genetic kariotype
AMH (hormon antimullerian)
Littlegirl, multam ca ai intervenit si ne-ai spus de analize.
Imi pare rau ca ai trecut prin atatea pierderi off off :ymhug:
Eu nu stiam listuta de la BP, dar am zis sa-mi dea tot ce pot face la ei si apoi verific ce lipseste si la fac in romanica.
Am zis ca totusi e mai ieftin daca le fac acolo si in plus am incredere ca nu dau rateuri..
AMH eu nu fac, il am de acum 2 ani si oricum la mine este irelevant, valoarea e peste limite de la polichistice (8,42)
stiu ca fac oua cu galeata, dar de prosta calitate,,le las in pace si ma caut de alte balarii.
Analizele de care ai spus tu, PAI si LEU se fac si la synevo?

LE: A mentionat cumva PK 6-8 sapt de la SOE sau de la chiuretaj? mie nu m-i zis ca ar fi prea repede,,oare cum sa fac?....

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Aug 30, 2012 11:01 am

Amely32,

Mie mi-a zis clar PK ca trebuie sa treaca 6-8 sapt de la ultima pierdere, sa se elimine hormonii de sarcina si alte chestii modificate odata cu sarcina.

La o privire rapida la Synevo se pare ca nu se fac acesti 2 factori Leu si PAI si uite ca inca nu l-am intrebat pe PK de ce nu sunt prescrisi si facuti in Ungaria. Irina_ de pe acest formul are PAI homozigot si a zis ca e important de stiut si tratat corespunzator. Acum astept un raspuns din Szeget, daca se fac acolo, dar ma indoiesc.

Da, se lasa cu off cand contabilizezi 3 sarcini pierdute si multe alte probleme serioase pe langa; am fost bine pana acum, dar cand a venit momentul sa scormonesc dupa mutatii si alte cele, plus oscilatia intre a le face in RO sau Ungaria, s-a dus pe rapa tot echilibrul.

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Aug 30, 2012 11:05 am

si stii de ce mi-e frica cel mai tare? ca nu-mi ies mutatii, ci ceva eroari in codul genetic sau mai rau, nimic si in aceasta situatie chiar nu se mai face nimic, decat sa sa tragi lozul norocos sau sa-ti speli creierul ca asa a fost sa fie.

amely32

Post by amely32 » Fri Aug 31, 2012 9:52 am

littlegirl wrote:si stii de ce mi-e frica cel mai tare? ca nu-mi ies mutatii, ci ceva eroari in codul genetic sau mai rau, nimic si in aceasta situatie chiar nu se mai face nimic, decat sa sa tragi lozul norocos sau sa-ti speli creierul ca asa a fost sa fie.
salut fetele,
Littlegirl, da asta ar fi airea rau de tot,,cand nu gasesti nimic,nu stii ce masuri sa iei si astepti sa cada norocul..
si eu m-am gandit la varianta asta..

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sun Sep 02, 2012 10:24 am

Andreea, ce vesti ai? Cum te simti, ce face bebe? [great]

Ancutel, tu ai vesti, cum evolueaza bebe? Vezi ca poti vorbi cu [gravi] pe topicul "experiente din timpul sarcinii".

Moonlight, sa fie intr-un ceas bun decizia si sa te intreb si pe tine curand cum merge sarcina! %%-

Amely, Giorgia, LittleGirl, sa fie bine pana la capat data viitoare!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Ancutel

Post by Ancutel » Sun Sep 02, 2012 10:42 am

Buna,

Chiar daca nu am mai scris sa stiti ca intru frecvent, macar sa vad ce se mai intampla.
In primul rand vreau sa te felicit Andreea pentru reusita. Ma bucur enorm pentru fiecare dintre voi!
Le doresc mult succes si celorlalte fete!
Noi suntem bine, insa cu ceva emotii. Am un singur bebe voinic (cred si eu daca mananc asa de mult :) ), insa dupa 2 saptamani de bucurie in care m-am intors si la servici am descoperit, in urma unei scurgeri maronii, un hematom retroplacentar, asa ca trebuie sa stau in pat si sa astept sa se resoarba. Acum tocmai am intrat pe forum sa vad daca are cineva Progesteron Retard.
N.C.B., am sa intru saptamana aceasta si pe topicul "Experiente din timpul sarcinii", acum am tot timpul la dispozitie. Andreea sper sa ne intalnim acolo.
Va imbratisez!
4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare!

blue eyes

Post by blue eyes » Sun Sep 02, 2012 4:42 pm

Andreea,esti bine? [floare]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Sep 02, 2012 5:07 pm

Ancutel, cumnata mea a avut un hematom chiar langa bebe, era mai mare decat bebele. S-a resorbit dupa repaus total la pat. Stai cumintica, rasfata-te si totul va fi bine! [floare]
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Sun Sep 02, 2012 10:23 pm

Buna, tuturor. Eu m-am intors in Romania. Sunt ok, zic eu. Dureri mai putine, doar daca stau in picioare mai mult de 20 de minute. Sau noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta, ma intind prea tare. In rest nu am gasit Estrofem-ul in Romania, asa ca azi nu am luat. Doctorul imi spusese sa mai iau vreo 2 sapt adica pana ce ajung la ecografie, iar progestogen sa mai iau pana ii aud inima. Sper sa nu fie probleme daca l-am oprit mai devreme. Vreau sa va multumesc inca o data pentru sustinere. Nu stiu cum va fi pana la capat, dar deocamdata e bine si de aceea vreau sa povestesc niste lucruri care intereseaza de obicei in timpul unui Fiv, poate ajuta pe viitor alte fete: 1. Dupa embriotransfer nu am stat pe masa de operatie decat 1 minut, dupa care m-am mutat pe targa si apoi in pat in salon. Acolo dupa vreo 40 de minute m-am dat jos si m-am dus la toaleta ca nu mai rezistam. 2. In seara aceea am iesit la restaurant. 3. In urmatoarele zile am fost in plimbari cu vaporul, avionul, masina. A nu se intelege ca recomand agitatia :). Vreau doar sa arat ca daca e sa fie ok o viata normala nu dauneaza implantarii.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Sep 03, 2012 11:13 am

Arcip Andreea wrote:Buna, tuturor. Eu m-am intors in Romania. Sunt ok, zic eu. Dureri mai putine, doar daca stau in picioare mai mult de 20 de minute. Sau noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta, ma intind prea tare. In rest nu am gasit Estrofem-ul in Romania, asa ca azi nu am luat. Doctorul imi spusese sa mai iau vreo 2 sapt adica pana ce ajung la ecografie, iar progestogen sa mai iau pana ii aud inima. Sper sa nu fie probleme daca l-am oprit mai devreme. Vreau sa va multumesc inca o data pentru sustinere. Nu stiu cum va fi pana la capat, dar deocamdata e bine si de aceea vreau sa povestesc niste lucruri care intereseaza de obicei in timpul unui Fiv, poate ajuta pe viitor alte fete: 1. Dupa embriotransfer nu am stat pe masa de operatie decat 1 minut, dupa care m-am mutat pe targa si apoi in pat in salon. Acolo dupa vreo 40 de minute m-am dat jos si m-am dus la toaleta ca nu mai rezistam. 2. In seara aceea am iesit la restaurant. 3. In urmatoarele zile am fost in plimbari cu vaporul, avionul, masina. A nu se intelege ca recomand agitatia :). Vreau doar sa arat ca daca e sa fie ok o viata normala nu dauneaza implantarii.
Buna Andreea si bine ai venit inapoi!
Iti doresc sa fie bine pana la capat!
Poti sa-mi spui si mie te rog cat ai stat in Turcia pentru procedura, la ce hotel si cat te-a costat?! Mie mi-au zis ca trebuie sa stau acolo o perioada de 16-18 zile. Cu o menstruatie inainte de FIV incep cu anticonceptionale timp de 21 zile iar in a 4 a zi de la ultima pastila luata trebuie sa fiu la clinica.
In privinta perioadei de dupa embriotransfer, sunt de acord cu tine, o viata normala nu dauneaza implantarii. In cazul meu singura data cand am stat mai linistita, chiar in pat 2-3 zile dupa embriotranfer, nu s-a prins. La primele 2 FIV-uri m-am intors la servici din ziua urmatoare si s-a prins de fiecare data. Ca nu s-a terminat cu bine asta e alta poveste. Mie personal imi face mult mai bine sa fiu la servici in perioada de dupa embriotranfer, sa socializez cu colegii si sa ma gandesc la probleme de servici decat sa stau acasa in pat si sa ma intreb daca s-a prins sau nu s-a prins. Trece mult mai repede timpul asa. Dar am auzit destule fete si am prietene care au stat numai in pat dupa si s-a prins si la ele. Deci cred ca trebuie sa faci ce te ajuta pe tine mai mult psihic sa treci mai usor peste perioada asta de asteptare.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Mon Sep 03, 2012 3:54 pm

Tzuculina, eu am rude in Turcia si de aceea nu am stat la hotel.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

nusha

Post by nusha » Mon Sep 03, 2012 4:49 pm

Felicitari Andreea
Am inteles ca ai facut FIV la Acibadem, cu ce medic? ai fost la Tayfun?
Ce alte proceduri ti-au mai facut? endometrial injury? altceva?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Mon Sep 03, 2012 6:34 pm

Nusha, da cu Tayfun am facut. Nu, alte proceduri nu am facut pt ca eu nu am nici o problema.

Post Reply