FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Angella

Re: FIV abroad

Post by Angella » Sat Nov 10, 2012 6:16 pm

Rezultatele de vineri:
LH 1.86
E2 33

Cred ca asa ar trebui sa fie, dupa 10 zile de inhibare.

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Nov 12, 2012 11:06 am

Succes, Angella! %%- Ce zi de stimulare esti acum?

Tzuculina, tu ai inceput? %%-

Clopotica, felicitari! Sarcina perfecta si bebe sanatos! %%- Vezi ca avem topic de gravidute prin FIV.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Angella

Post by Angella » Mon Nov 12, 2012 2:04 pm

Multumesc! [floare]
Sunt in a patra zi de stimulare, maine fac iar analiza de sange. Sper sa am macar un E2 de 60.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Nov 12, 2012 8:31 pm

Angella iti tin pumnii sa fie bine in continuare!
N.C.B. nu am inceput inca. Astazi am ajuns in Istanbul, maine am prima programare la ora 09:30. Sper sa incep cat de curand maine, poimaine cel tarziu, trebuie sa-mi ajunga zilele de concediu pentru toata procedura... :D. M-am cazat exact la hotelul de langa spital ceea ce e foarte bine pentru ca e foarte aproape. Am o problema cu camera insa, nu am frigider, am minibar in camera si nu cred ca temperatura e suficient de scazuta pentru medicamentele de stimulare. Dar sper sa o rezolv si pe asta. Maine revin cu vesti proaspete.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Nov 13, 2012 5:26 pm

Gata, am inceput si eu, stimularea o fac cu Puregon 175 ui. Am avut azi programare, mi-a facut ecografie, mi-a zis e ok, putem incepe si mi-a dat tratamentul. Foarte rapid, foarte expeditiv. Mi-a mai dat niste vitamine, Elevit si niste antibiotic (Azitromicina cred ca e substanta activa), 3 pastile si eu si sotul, preventiv, in caz ca avem vreo infectie unul dintre noi. Acum nu stiu ce sa fac cu Elevitul asta, ca eu luam si acid folic de 5 mg si Femibion. Ei mi-au zis sa nu mai iau ce luam pana acum si sa iau doar Elevitul. Eu parca n-as renunta la Femibion ca stiu ca e acid folic natural + alte B-uri si e bun pentru mutatiile mele. Voi ce parere aveti? E prea mult si Elevit si Femibion?!
Aspenter il opresc acum (din cauza riscului de hemoragie la punctie mi s-a explicat) si dupa punctie incep Clexane. E o mare divergenta de opinii intre ginecologi si hematologi in privinta Clexanului asta. Ginecologii recomanda Clexane imediat dupa punctie, hematologii din prima zi de stimulare.
Nici eu nu stiu cum e mai bine dar m-am saturat sa pun la indoiala tot ce spun doctorii asa ca m-am decis sa merg pe incredere, sa ma relaxez, sa fiu zen. Sunt in vacanta... :D
Vineri am urmatoarea programare.
Angella, multa bafta in continuare!

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

Angella

Post by Angella » Tue Nov 13, 2012 7:54 pm

Tzuculina, suntem amandoua in focuri (*)
Eu nu cred ca ar fi bine sa le iei pe amandoua, Femibion contine B9 sub cele doua forme: acid folic si metafolin, iar Elevitul are B9. (oricum cica nu este indicat prea mult B9 - din ce am citit eu pe forumuri- ca nu sunt de specialitate). Acum eu as face o camparatie si as vedea care contine mai multe chestii....eu iau femibion.
Aspenter nu e neaparat nevoie sa il intrerupi acum, mai ales ca de la stimulare se mai coaguleaza sangele. Mie mi-a zis dr sa il intrerup exact in ziua cand ma anunta sa fac Ovitrelul. Acum evident, tot tu decizi!
Avem aproape aceasi cantitate de Puregon (ce mi-e 200, ce mi-e 175) [floare] Mai iei altceva?
Eu am un asa cocteil de pastile si de injectii ca nici nu mai stiu ce sa iau dimineata si ce seara. :ymsick:
Rezultatele de azi: LH- 1.91 E2 - 91
Sunt pe calea cea buna, dar cred ca secretara era prea optimista cand imi zicea ca sambata ma declanseaza...pai cum daca e asa de mic estradiolul? Doar nu o sa imi creasca ca Fat-Frumos pana vineri? Ea o tinea pe a ei, ca la eco este important, ce daca nu am estradiol mare. Mda....
Pun pariu ca vineri nu o sa am mai mult de 180, deci nu este suficient pt un Fiv...eu credeam ca ochim vreo 8 foliculi, nu aceasi rezultat ca la IA.

Succes Tzuculina, scrie aici, sa ma tii la curent! %%-

miki70

Post by miki70 » Tue Nov 13, 2012 10:41 pm

Tzuculina poate ti-a fost scos Femibionul pt ca are iod, ai vreo pb cu tiroida? Iei cumva si euthyrox?
Eu am scos femibionul din cauza iodului si iau Elevit cu Taxofit Folsaure Metafolin 800(din Germania) pt acidul folic natural (metafolin). Incearca sa-ti gasesti metafolin simplu pe care il adaugi la ELEVIT.

Angella unde faci FIV-ul?

Mult noroc fetelor in focuri %%-

Tzuculina

Post by Tzuculina » Wed Nov 14, 2012 9:02 am

Pana la urma aseara am luat tot Femibion si am continuat si cu Aspenter-ul...si numai ce zisesem ca ma las pe mana doctorilor... :D Miki speram sa-mi raspunzi si tu, ca stiu ca te pricepi. Nu am probleme cu tiroida, la FIV-ul trecut am luat numai Femibion. Eu cred ca mi l-au scos pentru ca nu cunosteau produsul. Mi-au zis sa iau Elevit ca e mai bun dar eu cred ca pentru mine e mai bun Femibion pentru ca eu am MTHFR homozigot care impiedica absortia de folati iar Femibionul contine metafolinul care se absoarbe mai bine decat acidul folic. Daca gasesc pe aici prin farmacii Metafolin simplu il iau si adaug Elevitul pe care mi l-au dat ei daca nu, merg cu Femibionul.
Angella mai iau antibioticul si alte vitamine: Q10 1/zi, omega3 1/zi, magneB6 1/zi, acid folic 5mg 1/zi si cam atat. Aaa si aspenterul 1/zi pe care o sa-l mai iau 2-3 zile si apoi il opresc. Estradiolul eu stiu ca e important pentru ca valoarea lui arata daca foliculii respectivi contin sau nu ovocit. Nu e suficient sa se vada foliculi la eco, ei pot fi goi. Nu mai stiu exact cum era cu valorile dar parca trebuia sa fie ceva mult mai mare, de ordinul sutelor?! Nu mai stiu exact si nu vreau sa spun prostii, dar stiu ca conteaza. Eu zic sa nu te iei dupa secretara, las-o in pace, isi da si ea cu parerea... :D
Succes si tie si vorbim!

codrina_loredana

Post by codrina_loredana » Wed Nov 14, 2012 10:30 am

vreau sa fac si eu un fiv la szeged,dar mai intai trebuie sa imi fac analizele, imi puteti spune daca pot sa le fac pe toate in ziua 2 sau 3 a ciclului,voi cum ati procedat cu analizele

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Wed Nov 14, 2012 2:37 pm

Angela, Tzuculina mult succes, fetelor! Sa fie Fiv-ul norocos de data asta.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Nov 14, 2012 6:49 pm

Angella, Tzuculina, va asteptam cu vesti bune!! %%-

Codrina, da, profilul hormonal se face intotdeauna la Z2-3, dar pentru restul analizelor vorbeste cu medicul. Mult succes!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Angella

Post by Angella » Thu Nov 15, 2012 9:26 am

Multumesc fetelor [floare]

katinca2012

Post by katinca2012 » Thu Nov 15, 2012 11:42 am

M-am hotarat destul de greu pana sa devin si eu "activa".
Pe scurt:
33 ani, 4 ani de incercari:
- o sarcina extrauterina - in urma careia am "ramas" cu ambele trompe , dar care s-au dovedit a fi nepermeabile;
- la jumatate de an am descoperit endometrioza;
-inca un an de incercari pe cale naturala, evident in zadar;
- laparoscopie pentru indepartarea chistului endometriozic si, in acelasi timp, histeroscopie.Diagnostic: totul bine, mai putin trompele;
-aprilie-mai 2012 primul FIV la Budapesta cu Peter Kovacs - am transferat un blastocit de ziua a 5-a calitatea 2AA; FIV-ul nereusit;
-iulie 2012 - FET cu unul din embrionii ramasi; SOE la saptamana a 5-a.
Acum sunt in asteptarea noului bhcg dupa al doilea FIV la Budapesta. Luni, 19 NOEMBRIE, este a 12 zi de la embriotransfer. De data asta am transferat doi blastociti (4AB, 3AB) tot de ziua a 5-a.
Din pacate nu ma simt deloc optimista. Nu am nici un simptom de sarcina - asa cum nu am avut nici datile anterioare.
Pentru inceput asta e povestea:)

Giorgia

Post by Giorgia » Thu Nov 15, 2012 2:11 pm

Katinca, simptomele nu prea conteaza atat de devreme. Daca citesti din urma, ai sa gasesti o multime de povesti frumoase ale unor fete care nu au avut nici un fel de simptome. Ai incredere si incearca sa-ti mentii optimismul. Esti tare curajoasa sa astepti pana in ziua 12. Stiu ca asta e recomandarea lui Kovacs, dar eu n-am rezistat atat.
Mult noroc! %%-
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Post by Giorgia » Thu Nov 15, 2012 2:29 pm

Fetelor dragi, vin si eu cu noutati. Ca sa nu ma lungesc, sunt extrem de fericita purtatoare a unei sarcini gemelare de 7 saptamani, obtinuta in urma unui FET (in 16/10) cu dr. Kovacs.
Ma veti ierta sper ca n-am scris mai devreme, dar am stat cu inima cat un purice pana aseara cand am vazut pentru prima data inimioarele. Suntem in grafic si ne rugam sa mearga totul bine pana la termen (sau cat mai aproape posibil, avand in vedere ca suntem 3 in 1).

Amely, Andreea, m-ati tot intrebat de planuri si am ezitat sa va raspund, tocmai pentru ca eram :-ss. Iertati-ma! [floare] Acum ne-a mai revenit inima la loc si asteptam cu nerabdare urmatoarea intalnire cu brotaceii nostri. Ne e teama de implicatiile unei sarcini gemelare, dar va iau exemplu pe toate cele care v-ati descurcat de minune si in sarcina, dar si dupa.

Cifrele noastre (pentru ca s-a tot discutat recent despre cifre in sarcinile gemelare) au fost asa: 7 zile post FET 80.12, 9 zile - 346, 11 zile - 1137 (timp de dublare 22-26 de ore).

Amely, tu cum mai esti? Cand te gandesti sa revii la Budapesta pentru un nou tratament? :ymhug:

Giorgia [gravi] 7+ (wow, ce bucurie sa pot scrie asta!!)

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Nov 15, 2012 2:45 pm

Katinca, bine ai venit pe forum! Si eu cred ca ai putea testa maine sau sambata, mai ales ca ai transferat blastocisti. Sper sa ne anunti ca ti-a iesit o valoare mare. Asa cum zice si Giorgia, nu cauta sa interpretezi simptome. Am citit zeci de cazuri in care fetele ziceau ca nu simt nimic, ca nu se simt gravide, ca le vine ciclul, etc, si cand si-au facut beta, avea 3 cifre. Multe au zis ca nici pana in sapt 7 nu au avut niciun simptom...
Bafta, ai sanse mari cu cei 2 blastocisti! %%-

Edit: Giorgia, WOW!!!! [great]
Felicitari din suflet, e o veste extraordinara! Rand pe rand, ne vedem implinit visul... Iti doresc o sarcina cat se poate de perfecta, cu bebei sanatosi si nascuti cat mai aproape de termen! Chiar era cazul sa primim astfel de vesti!!! [majoreta]
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Giorgia

Post by Giorgia » Thu Nov 15, 2012 3:09 pm

Multumesc, Swan!
Iar tie mult, mult noroc! Ca fapt divers, transferul asta al nostru a fost si n-a fost planificat. Am avut un eveniment important in familie chiar in weekendul de dinainte sa mergem la Budapesta, nu eram siguri cu liberele si nu eram siguri ca vom ajunge. A fost pe graba, dar a mers ca pe roate. Va doresc sa fie la fel si pentru voi si sa te prinda Anul Nou [gravida] .
Te imbratisez!

amely32

Post by amely32 » Thu Nov 15, 2012 3:31 pm

heeyy Giorgiaaa ce imi vad ochii??!!
Felicitari felicitari!!! sa ai sarcina usoara si cat mai aproape de termen! [bebepatut] [bebepatut] [cloud9]
ma bucur tare mult ptr voi :ymhug: [floare]

Katinca [floare] bine ai venit in club.
Iti doresc acelasi rezultat cum are si Giorgia!
Fii optimista, de cele mai multe ori nu exista nici un simptom! %%-
Mult succes si asteptam vesti bune!

Swanheart [floare] iti doresc sa urmezi fetele! sa aveti un cadou frumos de Craciun [gravida]
Ti-am spus si dincolo,, am facut declansare cu Suprefact,totul a mers f bine.

katinca2012

Post by katinca2012 » Thu Nov 15, 2012 4:44 pm

In primul rand ma disculp pentru greseala de scriere a "blastocistilor":). Am avut o intrare "analfabeta" remarcabila:))
Giorgia..sa fie intr-un ceas bun..Sa ai o sarcina usoara cu copii perfecti. Si sa reusesti sa-i tii cat mai aproape de 40 de saptamani..
Si eu am avut tot timpul spaima sarcinilor gemelare. Acum sunt in postura sa ma rog pentru una.
Si sunt convinsa ca numai Dumnezeu permite nasterea multipla..Din statistica FIV-urilor e vizibila puterea divina..Nici macar cazurile medicale "mai usoare" sau "mai complicate" nu confirma "reusita" sau "esecul".
Chiar daca am tacut pana acum..va urmaresc de aproape 1 an..si multora va stiu povestile..si le-am trait "online" alaturi de voi..
In privinta testului..imi este inca frica sa-l fac..Nu e nici un curaj ca stau pana la 12 zile...
Stiu ce inseamna sa fie si pozitiv si sa nu fie bine...Spaima acum e mult mai mare...Iar asteptarea exista si dupa primul beta.
Va tin la curent (de acum) si va urmaresc in acelasi timp.

clopotica

Post by clopotica » Thu Nov 15, 2012 6:51 pm

Codrina, analizele pe care le-am dus la consultatia initiala le-am facut toate in ziua a 3 a de cm. succes la toate de aici

Post Reply