FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
lazar-veronica

Re: FIV abroad

Post by lazar-veronica » Mon Nov 19, 2012 6:27 pm

Giorgia, iti multumesc mult pt. raspuns. Sa stii ca te voi mai stresa cu intrebarile. Cu cazarea cum ai rezolvat, unde ati stat?
Aspirina si femibionul ti le-a recomandat dr.?
Tratamentul l-ai adus din tara sau l-ai cumparat din Ungaria?
Te pup si sarcina usoara.
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

amely32

Post by amely32 » Mon Nov 19, 2012 6:50 pm

lazar-veronica wrote:Giorgia, iti multumesc mult pt. raspuns. Sa stii ca te voi mai stresa cu intrebarile. Cu cazarea cum ai rezolvat, unde ati stat?
Veronica, mult succes si tie! [floare]
Putem vorbi pe PM , despre cazare ieftina si f oki.
Tratamentul de obicei il cumperi de acolo. eu am luat de la ei.

Angella

Post by Angella » Mon Nov 19, 2012 7:22 pm

Katinka, felicitari! [gravida]
Asteptam rezultatul marit de peste doua zile! [bebe]

Fetelor, azi la eco m-am bucurat sa vad 8 folculi cam de 13 mm fiecare. Pana si dr a zis ca este mirat, pentru ca incepusem f greu si nu prea mai avea sperante.
Ma mai duc iar miecuri la eco, cred ca pe vineri este punctia. Abia astept!
Chiar mi-a zis ca se gandeste sa imi scoate ovarul stang, daca tot nu functioneaza. Cica poate face asta chiar la punctie. Ce parere aveti?

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

katinca2012

Post by katinca2012 » Mon Nov 19, 2012 7:46 pm

Swanheart wrote:Bravo Katinca! Pai ce-ti spuneam noi aici saptamana trecuta? :D
Eu nu pot sa inteleg cum vine asta cu "deocamdata nu am puterea sa ma bucur"! Pai bucura-te, esti gravida!!! Cum sa nu te bucuri? E rezultatul pe care il asteptam toate... M-am bucurat eu pentru un amarat de 13,77...

Amely, multumim pentru urari, speram sa va ingrosam numarul aici! :D
Nu ma plang..ca nu e cazul aici..toate suntem in posturi asemanatoare..Dar dupa un an cu doua esecuri progresive in FIV si FET ..sufli si-n iaurt...
Stie careva de valorile progesteronului daca e normal sa fie asa crescut? In grila celor de la Synevo valoarea pe care o am eu de 567 apartine trimestrului III de sarcina.

katinca2012

Post by katinca2012 » Mon Nov 19, 2012 8:03 pm

Angella wrote:Katinka, felicitari! [gravida]
Asteptam rezultatul marit de peste doua zile! [bebe]

Fetelor, azi la eco m-am bucurat sa vad 8 folculi cam de 13 mm fiecare. Pana si dr a zis ca este mirat, pentru ca incepusem f greu si nu prea mai avea sperante.
Ma mai duc iar miecuri la eco, cred ca pe vineri este punctia. Abia astept!
Chiar mi-a zis ca se gandeste sa imi scoate ovarul stang, daca tot nu functioneaza. Cica poate face asta chiar la punctie. Ce parere aveti?
Merci mult de urari:) Chiar sper sa fie de bine, de data asta.
Am vazut in descriere ca ai AMH de 0.6.La ce laborator l-ai facut si cand?
PS..
Intreb asta fiindca eu prima analiza de AMH am facut-o la Synevo in ianuarie si am avut o valoare de 1.99. Precizez ca proba a fost trimisa in Germania.
Intre timp laboratorul din Bucuresti s-a "updatat" cu aparatura pentru AMH iar in luna septembrie, dupa 1 FIV, valaoare AMH-ului meu a fost de 0.67:).Deci analiza facuta in Romania.
Doctorul PK a sesizat o eroare dar mi-a spus sa ma relaxez ca el nu ia in calculele de reusita FIV analiza AMH. O foloseste doar pentru dozarile de stimulare.
Bineinteles ca nu m-am putut relaxa si am ales sa discut civilizat cu sefa de laborator Synevo despre posibilitatea ERORII.
I-am explicat ca intentia mea nu e de a face reclamatii ci de ma lamuri cu privire la o valoare care pentru mine era cu semnul intrebarii. I-am vazut pe toti intrand imediat in panica ..si ce e ciudat au dat initial vina pe proba congelata si trimisa in Germania. In contextul in care si proba din septembrie a fost congelata, fiindca eu nu sunt din Bucuresti.
Mi-au repetat analiza pe costurile lor iar valoarea noului meu AMH a fost de 1.67:))..
Evident ca nu sunt credibili pentru mine si cum nu am mai avut timp sa mai repet la alt laborator care ar timite in Germania analiza, am ramas cu o mare enigma:)

Voiam sa va spun povestea ca sa stim cam care e realitatea laboratoarelor de la noi.
Asta nu inseamna ca testul de bhcg si progesteron nu l-am facut tot la ei:))

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue Nov 20, 2012 12:24 am

Giorgia, ce veste minunata!! [great] Felicitari duble, sa ai o sarcina perfecta!

Uite, dom'le, ca intr-adevar, cu perseverenta, mai toate cazurile de infertilitate [masc] se rezolva, indiferent cat de severa ar fi ea.

Aceste confirmari in bucla ma fac sa ma indoiesc pana aproape de 100% ca in cuplul meu cauza ar fi masculina, la sotul meu OATS este moderata iar fragmentarea ADN rezonabila. Plus, argumentul suprem: sarcina. Eu cred ca, de fapt, la mine s-a defectat ceva dupa rezectia septului, desi am mai avut o implantare ulterior iar toate investigatiile aprofundate (pana si laparo am facut, n-au gasit mai nimic, un chist de 0,8 pe ovarul drept, l-au scos sa nu spuna ca m-au laparoscopat degeaba) arata uter si endometru perfecte. Nimeni nu intelege nimic, ceea ce e foarte frustrant, spuneam si la grupul de suport ca as prefera sa am AMH 0,001 sau sa fi ramas fara uter, macar stiam o treaba...
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Nov 20, 2012 12:30 am

katinca2012 wrote:Tocmai am primit rezultatul de la Synevo.
In ziua a 12 a dupa embriotransfer bhcg = 179.7 si progesteronul = 567.3.
Sper sa fie bie si peste doua zile. Deocamdata nu am puterea sa ma bucur.
Oooo, ce valoare dodoloatza! Bucura-te, femeie! Esti cat se poate de gravida! [barza2] [barza1]

Angella, Tzuculina, Swanheart, toate fetele in focuri - va tin pumnii! [barza4]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Angella

Post by Angella » Tue Nov 20, 2012 12:43 am

Kati, eu am facut Amh-ul la o clinica din Sudul Frantei, dar zic ca este buna, pt ca nu ovulez decat stimulata si atunci cu mari doze.

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue Nov 20, 2012 1:09 am

Unde in sudul Frantei, Angella? [floare] Sa ai o punctie perfecta! %%-

* * *

katinca2012

Post by katinca2012 » Tue Nov 20, 2012 6:55 am

N.C.B. wrote:Giorgia, ce veste minunata!! [great] Felicitari duble, sa ai o sarcina perfecta!

Uite, dom'le, ca intr-adevar, cu perseverenta, mai toate cazurile de infertilitate [masc] se rezolva, indiferent cat de severa ar fi ea.

Aceste confirmari in bucla ma fac sa ma indoiesc pana aproape de 100% ca la mine cauza ar fi masculina, la sotul meu OATS este moderata iar fragmentarea ADN rezonabila. Plus, argumentul suprem: sarcina. Eu cred ca la mine s-a defectat ceva dupa rezectia septului, desi am mai avut o implantare ulterior iar toate investigatiile aprofundate (pana si laparo am facut, n-au gasit mai nimic, un chist de 0,8 pe ovarul drept, l-au scos sa nu spuna ca m-au laparoscopat degeaba) arata uter si endometru perfecte. Nimeni nu intelege nimic, ceea ce e foarte frustrant, spuneam si la grupul de suport ca as prefera sa am AMH 0,001 sau sa fi ramas fara uter, macar stiam o treaba...
Sincer, desi ai un istoric remarcabil,varsta inca iti mai permite multe incercari.
Eu personal am fost foarte multumita de profesionlismul lui Peter Kovacs.Si nu ar strica macar o conversatie pe mail cu el.Sau de ce nu , o simpla consultatie.
E doar o parere... Nu mi-o lua in nume de rau:)
Sau mai este posibilitatea FIV ului pe ciclu natural. Si asta ae face si in Romania.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Tue Nov 20, 2012 8:20 am

Multumesc fetelor pentru incurajari!
Angella ce rezultat bun, bravo! Dar nu inteleg de ce sa scoti ovarul stang?! Toti astia 8 foliculi sunt pe ovarul drept? Nu stiu ce sa zic eu nu prea sunt de acord cu scosul a ceva din organism pentru ca nu functioneaza, eu n-am fost de acord sa-mi scot nici maselele de minte care mi s-a spus ca sunt inutile... :D. Dar, tu decizi.
Am fost si eu ieri la eco (ziua 7 de stimulare), e ok, nu mi-a mai crescut doza, au mai crescut si foliculii mei cam cu cate 3-4 mm. Merg din nou joi. Nu stiu cand o sa am punctia, eu ma gandesc sambata sau duminica.
Multumesc ca m-ati lamurit cu estradiolul. Din experienta mea cu FIV-urile, am observat ca unii doctori ii dau importanta, altii nu. La Promed imi faceau estradiolul si progesteronul la fiecare eco.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Irina_

Post by Irina_ » Tue Nov 20, 2012 11:57 am

Katinca, felicitari! Stiu cum e cu optimismul rezervat la inceput, dar totusi ai motive sa te bucuri. Esti gravida, asta e clar!!!

Angella, Tzuculina, multa bafta si voua in demersuri! %%-

katinca2012

Post by katinca2012 » Tue Nov 20, 2012 12:02 pm

Irina_ wrote:Katinca, felicitari! Stiu cum e cu optimismul rezervat la inceput, dar totusi ai motive sa te bucuri. Esti gravida, asta e clar!!!

Merci mult de incurajari! Optimismul mi-l pastrez inca rezervat..m-am mai bucurat si data trecuta..
Si am mai devenit si paranoia...am citit despre valoarea progesteronului prea mare e semn de sarcina molara...Asa ca stau cu sufletul la gura pana maine sa vad noile rezultate...And so on..:)

Irina_

Post by Irina_ » Tue Nov 20, 2012 12:08 pm

katinca2012 wrote:
Irina_ wrote:Katinca, felicitari! Stiu cum e cu optimismul rezervat la inceput, dar totusi ai motive sa te bucuri. Esti gravida, asta e clar!!!

Merci mult de incurajari! Optimismul mi-l pastrez inca rezervat..m-am mai bucurat si data trecuta..
Si am mai devenit si paranoia...am citit despre valoarea progesteronului prea mare e semn de sarcina molara...Asa ca stau cu sufletul la gura pana maine sa vad noile rezultate...And so on..:)
Katinca, cred ca riscul acela de sarcina molara se refera la cazurile in care progesteronul se secreta in mod natural in exces, in prima faza. Tu nu iei cumva suplimente de progesteron cu pumnul?! Ca noi nu suntem chiar niste gravidute tipice... Nu cred ca e cazul sa iti faci atat de multe griji.

Asteptare usoara pana la ecografie, sa vezi o inimioara hotarata si sa te poti linisti! %%-

katinca2012

Post by katinca2012 » Tue Nov 20, 2012 12:16 pm

Irina_ wrote:
katinca2012 wrote:

Katinca, cred ca riscul acela de sarcina molara se refera la cazurile in care progesteronul se secreta in mod natural in exces, in prima faza. Tu nu iei cumva suplimente de progesteron cu pumnul?! Ca noi nu suntem chiar niste gravidute tipice... Nu cred ca e cazul sa iti faci atat de multe griji.

Asteptare usoara pana la ecografie, sa vezi o inimioara hotarata si sa te poti linisti! %%-
Ai perfecta dreptate..ca iau progesteron cu pumnul...Dar ar trebui sa nu mai citesc tot ce scrie pe internet... ca mintea imi functioneaza gresit:).

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Nov 20, 2012 4:04 pm

Tzuculina, se pare ca vom avea punctia cam in aceeasi perioada (la mine va fi Duminica)! Cine s-ar fi gandit, cand eu n-am inca o saptamana de cand m-am hotarat sa fac FIV pe ciclul asta? ;)) Va fi bine la amandoua, de aceasta data (banuiesc ca vom face si beta cam in aceeasi perioada)! :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Post by Irina_ » Tue Nov 20, 2012 4:08 pm

Swanheart, multa bafta si tie! Iti tin pumnii ca de data asta sa fie bine pana la capat, iar Craciunul sa vina cu sperante inzecite!

Giorgia

Post by Giorgia » Tue Nov 20, 2012 9:28 pm

lazar-veronica wrote:Giorgia, iti multumesc mult pt. raspuns. Sa stii ca te voi mai stresa cu intrebarile. Cu cazarea cum ai rezolvat, unde ati stat?
Veronica, noi am preferat sa stam la hotel. Deși ieseam mai ieftin dacă inchiriam un apartament, am preferat sa nu avem grija curateniei si a gatitului. Dacă exista un moment când vrei sa stai fără nici o grija, acela e in timpul procedurii FIV. Noi am ales un hotel in aproprierea clinicii (aprox. 7-10 minute cu mașina), care întâmplător e asezat pe un deal, lângă o pădure. A fost foarte frumos si destul de avantajos. Am stat acolo si in vara, dar si luna trecuta cand am fost pentru FET. Dacă te interesează, îți pot da detalii pe PM.
Kovacs nu mi-a prescris decât Utrogestan. Având insa experiența sarcinii biochimice din vara, am preferat sa suflu si-n iaurt. Am mers pe tratamentul de susținere recomandat de medicul cu care am făcut in Timi FIV 1 si 2 si care îmi supravegheaza si sarcina.
Tratamentul de susținere l-am luat din tara. Sa ai insa in vedere ca găsești absolut orice medicament (de stimulare sau sustinere) recomandat de medic in incinta clinicii Kaali la același preț la care îl găsești si la farmacia din coltul străzii (pentru unele substante, prețurile sunt mai mici, cel mult la fel ca in România). Singura meniune e ca pentru medicamente poți plăti doar cash, in forinti. Prețul consuultatiei si al procedurii, insa, poate fi achitat si cu cardul.
Sa meargă totul ca uns si sa revii [gravida] !
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Post by Giorgia » Tue Nov 20, 2012 9:52 pm

N.C.B. wrote:Giorgia, ce veste minunata!! [great] Felicitari duble, sa ai o sarcina perfecta!

Aceste confirmari in bucla ma fac sa ma indoiesc pana aproape de 100% ca in cuplul meu cauza ar fi masculina, la sotul meu OATS este moderata iar fragmentarea ADN rezonabila. Plus, argumentul suprem: sarcina. Eu cred ca, de fapt, la mine s-a defectat ceva dupa rezectia septului, desi am mai avut o implantare ulterior iar toate investigatiile aprofundate (pana si laparo am facut, n-au gasit mai nimic, un chist de 0,8 pe ovarul drept, l-au scos sa nu spuna ca m-au laparoscopat degeaba) arata uter si endometru perfecte. Nimeni nu intelege nimic, ceea ce e foarte frustrant, spuneam si la grupul de suport ca as prefera sa am AMH 0,001 sau sa fi ramas fara uter, macar stiam o treaba...
Multumesc mult, Nicole!

Poate copilul tau purtat in suflet - pe care îți doresc sa îl intalnesti si sa-l iei acasă cât mai curând - îți va alina măcar puțin ranile anilor astora si îți va da taria sa mai încerci o data sa-i faci un fratior. Iarta-mă dacă te starnesc dintr-ale tale, dar vorbele tale mă lasa sa simt ca nu ai pus punct. Te imbratisez!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Caress

Post by Caress » Wed Nov 21, 2012 10:18 am

N.C.B. wrote: Aceste confirmari in bucla ma fac sa ma indoiesc pana aproape de 100% ca in cuplul meu cauza ar fi masculina, la sotul meu OATS este moderata iar fragmentarea ADN rezonabila. Plus, argumentul suprem: sarcina. Eu cred ca, de fapt, la mine s-a defectat ceva dupa rezectia septului, desi am mai avut o implantare ulterior iar toate investigatiile aprofundate (pana si laparo am facut, n-au gasit mai nimic...

Sa stii ca la asta ma gandeam si eu..tre sa fie ceva acolo care impiedica implantarea..nu cred nici ca e coincidenta nici ca e ghinion, 5-6 transferuri embrionare si nici o implantare cata vreme la primul fiv a fost direct bingo....si am asa un feeling ca toata chestia asta are legatura cu rezectia septului...

Post Reply