FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Caress

Re: FIV abroad

Post by Caress » Wed Nov 21, 2012 10:23 am

katinca2012 wrote:Tocmai am primit rezultatul de la Synevo.
In ziua a 12 a dupa embriotransfer bhcg = 179.7 si progesteronul = 567.3.
Sper sa fie bie si peste doua zile. Deocamdata nu am puterea sa ma bucur.

Ce mai face beta azi?Tin pumnii!

katinca2012

Post by katinca2012 » Wed Nov 21, 2012 3:33 pm

Caress wrote:
katinca2012 wrote:Tocmai am primit rezultatul de la Synevo.
In ziua a 12 a dupa embriotransfer bhcg = 179.7 si progesteronul = 567.3.
Sper sa fie bie si peste doua zile. Deocamdata nu am puterea sa ma bucur.

Ce mai face beta azi?Tin pumnii!
Multumesc de sustinere, fetelor:)
Beta s-a dublat..de la 179.7 in ziua a 12-a a crescut in ziua a 14 a la 391.5 iar progesteronul este 723.2..
Dupa parerea mea ....progesteronul e incredibil de mare...Doctorita mea e plecata din oras momentan..asa ca nu am pe cine sa intreb..decat pe voi..
Stresul se amplifica vad:)

Irina_

Post by Irina_ » Wed Nov 21, 2012 4:01 pm

katinca2012 wrote: Multumesc de sustinere, fetelor:)
Beta s-a dublat..de la 179.7 in ziua a 12-a a crescut in ziua a 14 a la 391.5 iar progesteronul este 723.2..
Dupa parerea mea ....progesteronul e incredibil de mare...Doctorita mea e plecata din oras momentan..asa ca nu am pe cine sa intreb..decat pe voi..
Stresul se amplifica vad:)
Katinca, bravo. Exceptional! [majoreta]

Nu, nu, doar eustres, te rog :D . Ca sa-ti povestesc ce zicea doctorul meu despre progesteron - in opinia lui nu prea are sens sa il masori in sarcina. Stiu ca daca e mic la inceput, atunci pot fi probleme. Dar eu nu am auzit de la nimeni sa fi pierdut sarcina din cauza excesului de progesteron. E drept ca valoarea pare mare, dar... daca te simti bine (exceptand simptomele uzuale de sarcina), nu te doare rau, nu ai contractii sau sangerari... de ce sa-ti faci probleme?

katinca2012

Post by katinca2012 » Wed Nov 21, 2012 4:14 pm

De simtit ma simt bine... Dar am citit ca valori mari de progesteron pot indica sarcina molara.
Peter Kovacs n-a specificat nimic de asta. Ce-i drept nici nu l- am inrrebat direct. Astept saptamana viitoare sa fac prima ecografie.
Va tin la curent si in acelasi timp sunt si cu ochii pe voi:)

Angella

Post by Angella » Thu Nov 22, 2012 3:57 pm

Buna @};-
Maine am punctia.... azi mananc mai lejer un pic si nimic dupa ora 20.
Chiar are vreo importanta bautul apei dupa ora 22? Eu beau multa apa noaptea, de 3-4 ori pe noapte, tare mi-e frica ca o sa imi fie tare, tare sete.
Trebuie sa imi iau ceva cu mine? ma gandesc ...gen: papuci, tampoane, elastic de par? Pfff.... cele de la secretariat nu mi-au zis nimic.
Oricum revin cu detalii maine, dupa ce imi revin.

:-*

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Nov 22, 2012 4:15 pm

Swanheart wrote:Tzuculina, se pare ca vom avea punctia cam in aceeasi perioada (la mine va fi Duminica)! Cine s-ar fi gandit, cand eu n-am inca o saptamana de cand m-am hotarat sa fac FIV pe ciclul asta? ;)) Va fi bine la amandoua, de aceasta data (banuiesc ca vom face si beta cam in aceeasi perioada)! :D
Swanheart, foliculii mei cresc cam incet asa ca mai stimulam pana sambata, iar punctia va fi la inceputul saptamanii viitoare. Azi am fost la eco si cel mai mare avea 15 mm, au mai crescut de luni, vreo 4-5 mm. Tu ai raspuns foarte bine la stimulare, ai inceput la o zi dupa mine si ai punctia inaintea mea. Sper din suflet sa fie bine pentru amandoua de data asta %%-
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Nov 22, 2012 4:21 pm

Angella wrote:Buna @};-
Chiar are vreo importanta bautul apei dupa ora 22? Eu beau multa apa noaptea, de 3-4 ori pe noapte, tare mi-e frica ca o sa imi fie tare, tare sete.
Trebuie sa imi iau ceva cu mine? ma gandesc ...gen: papuci, tampoane, elastic de par? Pfff.... cele de la secretariat nu mi-au zis nimic.

Angella chiar ma gandeam la tine. Eu parca stiu ca apa poti sa bei, nu trebuie sa mananci ca sa nu-ti fie rau dupa anestezie. Daca nu ti-a zis sa-ti iei nimic probabil ca iti dau ei tot ce-ti trebuie. Nu stiu cum e in Franta dar in Romania iti dau ei camasuta, papuci, etc (la clinica privata bineinteles, nu la spital de stat). Sa nu-ti fie frica ca nu are de ce. Dormi putin si cand te trezesti esti gata, "scuturata" de ovocite... :D Si sper sa fie multe si bune. Hai fruntea sus, o sa fie bine.

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

katinca2012

Post by katinca2012 » Thu Nov 22, 2012 6:45 pm

Angella wrote:Buna @};-

Eu te sfatuiesc sa nu bei nimic...E bine sa fie si vezica goala..mai ales ca nu e ca intr-o operatie clasica unde-ti pune sonda..
E mult mai simplu decat crezi...:)
Multa bafta..Iti tin pumnii:)

Tzuculina

Post by Tzuculina » Fri Nov 23, 2012 5:49 pm

Angella cum a fost la punctie?!

Angella

Post by Angella » Fri Nov 23, 2012 7:25 pm

Buna fetelor @};-
La punctie a fost relativ bine, ma bucur ca am luat Ag.
Ovitrellul l-am facut la 22.15 si punctia am avut-o pe la ora 10.
Mi-au recoltat 8 ovocite care aparent sunt de "f buna calitate" asa a zis biologul.
Acum simt burta umflata si am ceva pete rosii. Astept telefonul lor ca sa stiu cand o sa fac transferul.
Mi-a dat sa iau 200 de progesteron una dimineata, una seara.

Tin pumnii fetelor care fac punctia in we. %%-

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Nov 23, 2012 7:33 pm

Bravo, Angella! Sa nu te sperii de petele rosii, si eu am sangerat putin dupa punctie. Sa se iubeasca fetitele cu baieteii si sa ii iei acasa la momentul cel mai potrivit! Tin pumnii, sa ne anunti cum evolueaza. %%-

Tzuculina, la stimularea trecuta si eu am raspuns mai greu, s-a prelungit la 13 zile. Acum declansez dupa 9 zile de stimulare... O sa fie bine, suntem in plina toamna si musai sa numaram boboceii, daca n-am avut ce numara in primavara timpurie. :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Tzuculina

Post by Tzuculina » Sat Nov 24, 2012 12:05 pm

Angella, bravo, foarte bun rezultat tinand cont de amh-ul tau foarte mic. A functionat bine protocolul tau, stie francezul ce face acolo... :D

Eu sunt un pic suparata...am fost astazi la eco si abia marti voi avea punctia. Au mai crescut foliculii mei, aveam unul si de 20mm, unul de 18mm, 2-3 17mm si nu mai tin minte ca nu mi i-a mai scris si mie traducatoarea, dar oricum cica nu sunt gata inca, asa ca mai fac si in seara o doza de 200 de puregon. Nu inteleg de ce ma tine atata, ce strategie are, mie mi se par destul de mari. Declansez abia maine la 22:30 cu Ovitrelle si marti la 8:30 merg la spital pentru punctie. Sper ca stie si turcul ce face acolo... :YMPRAY:

Angella

Post by Angella » Sat Nov 24, 2012 12:38 pm

Tzuculina si mie mi se pare cel de 20mm cam mare, dar depinde mult si de LH, te blochezi,nu? Ca atunci nu ai sa ovulezi.
Oricum sa ai increde, pentru ca turcii au rezultate bune, deci stiu ei ce fac!

Swan, la tine punctia este maine, da? Succes! %%- Iti doresc o productie mare si de calitate!

Acum ca mi-am mai revenit sa va zic ca am primit totul in spital, oricum nu ar fi acceptat nimic din ce aduceam eu de acasa. Mi-au dat papucei, camasa de aia de la spital (din care mi se vedea fundul :D), prosop, betadina pt dus. Dupa ce m-au internat mi-au dat 1500mg de paracetamol si ceva analgezic, lucru care m-a salvat ca eram moarta de sete. la 9.15 m-au luat in sala de receptie a operatiei unde mi-au pus o perfuzie si m-au tot intrebat diverse, apoi m-au invelit frumos si am asteptat o gramada, pana pe la 9.50, cand am intrat in sala. Si-au cerut scuze ca a durat atat, dar au avut complicatii la pacienta dinaintea mea. Apoi la 11 m-am trezit in sala de terapie si in 10 min eram deja sus in camera.La 12 mi-au adus mancare si mi-au zis ca trebuie neaparat sa mananc ca sa imi revin. Pe la 13 am vrut sa ma duc la baie, dar dupa ce mi-au luat tensiunea, in picioare fiind, mi s-a facut rau si am mai stat pana la 4. Cand am cerut sa ma duc la baie, asa ca mi-au luat tensiunea, temperatura si mi-au dat voie sa ma duc cu perfuzia dupa mine, asistenta a intrat cu mine si m-a ajutat. Apoi, cum nu mi s-a facut rau, mi-a zis ca o sa cheame pe cineva sa imi scoata perfuzia. Asa ca la 15 min mai tarziu urcam in masina si ne-am oprit direct la KFC ca sa mancam. :D
A ramas sa iau 200mg progesteron unul dimineata, unul seara, pana la test si mi-au dat niste paracetamol de 1G sa iau daca am dureri.
Problema este acum ca sunt putin constipata. Sa vad ce leacuri babesti o sa incerc.

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Nov 24, 2012 1:07 pm

Tzuculina, eu cred ca stie medicul de ce a luat aceasta decizie, desi pe mine ma nelinisteste putin, in privinta mea. Eu aveam ieri unul de 19 mm, unul de 18 mm si 2 de 17 mm, si a zis d-na dr. ca nu mai asteptam ci declansam seara, pentru ca regula e sa faca declansarea cand are 3 fol. peste 16-17 mm. Eu as fi preferat sa stimulez si aseara si sa declansez azi, insa mi-a zis ca pt. cei mici ar mai trebui sa stimuleze 2 zile, si ar fi comprimisi atat cei mari de acum, cat si endometrul... Data trecuta am declansat dupa 13 zile de stimulare, acum dupa 9... Desi medicii nostri stiu mai bine decat noi, nu putem sa nu ne punem intrebari.

A, si eu am niste dureri cumplite de ovare, parca mi le-ar strange cineva in pumn. Ma si inteapa rau, abia pot sta in picioare. Data trecuta nu-mi amintesc sa fi experimentat asa ceva. Am declansat cu 2 fiole de Gonapeptyl (pe care l-am folosit data trecuta la inhibare), si sper sa nu ovulez cumva pana maine.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

katinca2012

Post by katinca2012 » Sat Nov 24, 2012 2:11 pm

Am repetat astazi beta la Synevo fiindca mi-am pierdut simptomele pe drum. E mai greu decat mi-am imaginat. Abia luni imi dau rezultatul fiindca am fost singura pe ziua de azi care a facut bhcgul in Iasi.
E incredibil in ce tara traim:)

Caress

Post by Caress » Sat Nov 24, 2012 3:13 pm

Swanheart wrote:Tzuculina, eu cred ca stie medicul de ce a luat aceasta decizie, desi pe mine ma nelinisteste putin, in privinta mea. Eu aveam ieri unul de 19 mm, unul de 18 mm si 2 de 17 mm, si a zis d-na dr. ca nu mai asteptam ci declansam seara, pentru ca regula e sa faca declansarea cand are 3 fol. peste 16-17 mm. Eu as fi preferat sa stimulez si aseara si sa declansez azi, insa mi-a zis ca pt. cei mici ar mai trebui sa stimuleze 2 zile, si ar fi comprimisi atat cei mari de acum, cat si endometrul... Data trecuta am declansat dupa 13 zile de stimulare, acum dupa 9... Desi medicii nostri stiu mai bine decat noi, nu putem sa nu ne punem intrebari.

A, si eu am niste dureri cumplite de ovare, parca mi le-ar strange cineva in pumn. Ma si inteapa rau, abia pot sta in picioare. Data trecuta nu-mi amintesc sa fi experimentat asa ceva. Am declansat cu 2 fiole de Gonapeptyl (pe care l-am folosit data trecuta la inhibare), si sper sa nu ovulez cumva pana maine.

Swan e normal sa ai intepaturi de ovare. Eu am avut 3 stimulari aprox identice cu cea de acum a ta si de fiecare data, dupâ ce intepam Orgalutranul (adica cetrotidele) incepeau durerile de ovare care durau pana dupa punctie. La stimularile cu menopur nu am avut niciodata astfel de efecte. Vestea buna este ca , cel putin la mine, rezultatele au fost mult mai bine la protocoalele scurte cu antagonisti decat la celelalte. Cu foliculii sa nu iti faci ganduri degeaba,stii si tu ca in nu conteaza numarul ci calitatea plus ca de multe ori foliculii astia mai stau unul in spatele altuia si nu se vad mereu toti la ecografie. Tu fii zen, iti tin pumnii maine la punctie si pregateste-ti corpul ca peste 2-3 zile vin puiutii in burtik si raman acolo 9 luni, sa vezi distractie:)))))

Caress

Post by Caress » Sat Nov 24, 2012 3:17 pm

Tzuculina wrote:Angella, bravo, foarte bun rezultat tinand cont de amh-ul tau foarte mic. A functionat bine protocolul tau, stie francezul ce face acolo... :D

Eu sunt un pic suparata...am fost astazi la eco si abia marti voi avea punctia. Au mai crescut foliculii mei, aveam unul si de 20mm, unul de 18mm, 2-3 17mm si nu mai tin minte ca nu mi i-a mai scris si mie traducatoarea, dar oricum cica nu sunt gata inca, asa ca mai fac si in seara o doza de 200 de puregon. Nu inteleg de ce ma tine atata, ce strategie are, mie mi se par destul de mari. Declansez abia maine la 22:30 cu Ovitrelle si marti la 8:30 merg la spital pentru punctie. Sper ca stie si turcul ce face acolo... :YMPRAY:

Te lasa sa ii pierzi pe cei 2 mari si ii asteaptati pana marti sa mai creasca pe cei care acum au dimensiuni medii.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Sat Nov 24, 2012 3:18 pm

Angella da, blochez cu Olgalutran. Ultima o fac maine dimineata. Apoi seara Ovitrele pentru declansare iar luni nu mai fac nimic. Sper ca stie
ce face si sper sa fie bine.
Swan mie mi-a zis ca ia in calcul viteza cu care au crescut pana acum care la mine nu a fost una ametitoare, dimpotriva. Deci probabil a facut niste calcule cat mai cresc pana la punctie si atunci a decis ca mai e necesara o doza la mine. La tine au crescut mult mai repede foliculii, aici cred ca e diferenta intre noi. In fine, astea sunt teoriile mele personale. Pana la urma nu avem de ales decat sa ne lasam pe mana doctorilor.
Angella, asa faceam si eu dupa punctie, fuga la KFC pentru o portie de mancare "sanatoasa"...
Last edited by Tzuculina on Sat Nov 24, 2012 4:46 pm, edited 1 time in total.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Sat Nov 24, 2012 4:45 pm

Caress wrote:
Tzuculina wrote:Angella, bravo, foarte bun rezultat tinand cont de amh-ul tau foarte mic. A functionat bine protocolul tau, stie francezul ce face acolo... :D

Te lasa sa ii pierzi pe cei 2 mari si ii asteaptati pana marti sa mai creasca pe cei care acum au dimensiuni medii.
Caress, cred ca ai dreptate, face sens ce spui tu...de 16, 17, 15, 14 mm am mult mai multi, cred ca vreo 7-8 bucati...

amely32

Post by amely32 » Sun Nov 25, 2012 5:36 pm

Angella, cand faci ET? ai avut productie faina, bravo!
Succes in continuare! %%-
Tzuculina, no stress! Fiecare organism raspunde diferit la tratamentele de stimulare. Important este sa ai productie de calitate!
Cunosc pe cineva care a facut stimulare v-o 15-16 zile, si s-a lasat cu buburez!
Hai fruntea sus! tin pumnii ptr marti! @};-
Swan, sa fie cu lipici! @};-
Katinca :) zeennn!

Post Reply