FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV abroad

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 08, 2014 12:00 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Anais

Mesajde Anais » Dum Mai 11, 2014 10:21 am

Angella poti sa imi spui te rog tie in a cata zi de stimulare ti-a adaugat orgalutran?
Eu 38, el 35...
3 Fiv-uri , 1 Fet (feb, mai, sept ,2014) -rezultat negativ
Fiv nr 4( aug 2015 , brno Cehia)reusit, rezultat (aprilie 2016)un baietel... [feed3]
Urmeaza Fet iunie 2018....

Angella

Mesajde Angella » Dum Mai 11, 2014 10:37 am

Spre sfarsit, cand incepuse sa imi creasca LH-ul. Parca z8/9...

4 IA finalizate (rez. negativ) si 2 tentative IA esuate
nov 2012 Fiv 1 - 2 embrioni trasferati, rezultat negativ
feb 2013 Fet 1 - 1 embrion transferat, rezultat negativ
mai 2013 Fiv 2 - 2 embrioni transferati, rezultat negativ
mai 2014 Fiv 3 - fara transfer, nu s-a ajuns la blasto

Anais

Mesajde Anais » Dum Mai 11, 2014 11:14 am

Angella scrie:Spre sfarsit, cand incepuse sa imi creasca LH-ul. Parca z8/9...

Multumesc pt raspuns , ma panicasem degeaba... Am fost azi la ecograf , aseara am facut cea de a 4-a injectie iar azi ma asptam sa imi adauge orgalutran, insa dr a spus ca la urmatorul echo adica marti posibil sa-l adauge ca acum inca nu e cazul, foliculii sunt inca mici si nu necesita inca orgalutran...sunt atat de speriata , mi-e frica de un nou esec, incerc cat pot de mult sa gandesc pozitiv ca totul v-a fi bine. Te pup
Eu 38, el 35...
Fiv nr 4( aug 2015 , brno Cehia)reusit, rezultat (aprilie 2016)un baietel... [feed3]

Angella

Mesajde Angella » Dum Mai 11, 2014 12:37 pm

Anais, Olgalutran-ul este pentru blocarea ovulatiei. Deci daca foliculii sunt mici, nu este cazul sa il faci. Banuiesc ca dr iti da sa faci analize de sange (E2, LH, Pg) si o sa vada el cand e pericol sa te apropii de ovulatie.
Incearca sa fii zen! %%-

georgiana_adi

Mesajde georgiana_adi » Dum Mai 11, 2014 2:52 pm

Anais scrie:

Multumesc pt raspuns , ma panicasem degeaba... Am fost azi la ecograf , aseara am facut cea de a 4-a injectie iar azi ma asptam sa imi adauge orgalutran, insa dr a spus ca la urmatorul echo adica marti posibil sa-l adauge ca acum inca nu e cazul, foliculii sunt inca mici si nu necesita inca orgalutran...sunt atat de speriata , mi-e frica de un nou esec, incerc cat pot de mult sa gandesc pozitiv ca totul v-a fi bine. Te pup

Incearca sa fii tare, gandeste-te ca oricum daca te panichezi nu poti sa schimbi situatia, oricum nu in bine, asa ca incearca pe cat poti sa fii optimista. Tin pumnii sa fie ok. Fii tare ;) :-BD
Eu 31, el 32, incercam din 2011. Initial EL spermograma proasta: nr mic, forme normale putine, mobilitate scazuta; EU- totul parea ok apoi: - aderente pe uter observate la histeroscopie(nu am fi putut obtine o sarcina); AMH doar 0.3; prolactina marita, fara tumora dupa RMN
-iunie 2014 FIV dr. Kovacs, din 6 foliculi 3 ovule extrase, fertilizate toate, doua embrioni tranferati - nereusit
-aprilie 2015 FIV dr. Kovacs ....nu s-a gasit niciun ovul
-iulie 2015 FIV dr. kovacs, un ovul gasit, fecundat, transferat, in ziua 11 beta 11...a refuzat sa se dubleze
-noiembrie 2015 obtinut atestat adoptie
-azi...nu mai stiu ce speram, ce asteptam, ce mai putem face...stiim insa ca am merge pana la capatul Pamantului si inapoi daca ar fi nevoie pentru a ne tine copilul in brate; suntem alaturi de cei care trec prin ce am trecut si trecem si noi
Doamne daruieste-ne copilasul nostru atat de mult asteptat!

Anais

Mesajde Anais » Dum Mai 11, 2014 4:15 pm

georgiana_adi scrie:
Anais scrie:

Incearca sa fii tare, gandeste-te ca oricum daca te panichezi nu poti sa schimbi situatia, oricum nu in bine, asa ca incearca pe cat poti sa fii optimista. Tin pumnii sa fie ok. Fii tare ;) :-BD

Multumesc mult pentru incurajari [flori]
Eu 38, el 35...

MihaD1

Mesajde MihaD1 » Lun Mai 12, 2014 4:29 pm

Buna, fetele, sunt noua aici si am o intrebare: eu am 44 de ani si pt ca am inca cm si ovulatie as vrea sa mai incerc inca odata fiv cu ovo proprii.Am mai facut unul anul trecut, din pacate nereusit, in Ro.
De data aceasta as vrea sa incerc afara, in Cehia.
Credeti ca ar fi ok cu ovo proprii?

Anul trecut am avut protocol lung, 5 ovocite la punctie,unul mic restul 4 ferilizate calit A, ET pe toti 4, test in z11 slab pozitiv insa beta de z 14 negativ.Cred ca a fost ceva si nu a tinut.

Este cineva ca si mine de varsta care a facut cu ovo proprii,afara si a fost fiv reusit?

Sunt doctorii romani cei care, la peste 40 de ani,recomanda fiv cu ovo donate? pt ca dr mea, de ex. a facut ochii mari cand i-am spus initial ca as vrea sa fac cu ovo donate...si mi-a spus ca atata timp cat le am pe ale mele,sa fac cu ale mele.

Va multumesc pt raspuns, anticipat!

Angella

Mesajde Angella » Lun Mai 12, 2014 9:09 pm

Bine ai venit, Miha! Nu stiu ce sa-ti zic... Eu nu as mai incerca la 44 de ani cu ovo din dotare, insa eu inca nu am trecut nici de 35...
Dr ce zic? Cei care ti-ar face cu ovo propii.

Anais

Mesajde Anais » Lun Mai 12, 2014 11:12 pm

MihaD1 scrie:Buna, fetele, sunt noua aici si am o intrebare: eu am 44 de ani si pt ca am inca cm si ovulatie as vrea sa mai incerc inca odata fiv cu ovo proprii.Am mai facut unul anul trecut, din pacate nereusit, in Ro.
De data aceasta as vrea sa incerc afara, in Cehia.
Credeti ca ar fi ok cu ovo proprii?

Anul trecut am avut protocol lung, 5 ovocite la punctie,unul mic restul 4 ferilizate calit A, ET pe toti 4, test in z11 slab pozitiv insa beta de z 14 negativ.Cred ca a fost ceva si nu a tinut.

Este cineva ca si mine de varsta care a facut cu ovo proprii,afara si a fost fiv reusit?

Sunt doctorii romani cei care, la peste 40 de ani,recomanda fiv cu ovo donate? pt ca dr mea, de ex. a facut ochii mari cand i-am spus initial ca as vrea sa fac cu ovo donate...si mi-a spus ca atata timp cat le am pe ale mele,sa fac cu ale mele.

Va multumesc pt raspuns, anticipat!

Buna Miha si bine ai venit...de ce vrei sa apelezi la ovo donate atata timp cat tu inca mai ai ovo propii? Ai raspuns bine la tratament dupa parerea mea , din 5 ovocite au rezultat 4 embrioni iar acum ca nu s-au prins nu cred ca are vreo legatura cu ovocitele propii.. Iti dau exemplul meu,am 34 de ani , primul FIV in februarie anul asta, 6 ovocite, 2 embrioni de calitate inferioara, ET anulat... Deci ai stat mult mai bine... Parerea mea personala este sa continui, mergi in cehia , acolo stiu ca sunt clinici foarte bune, cere si parerea medicilor de acolo, in functie de analizele hormonale, veti decide...iti doresc mult noroc [premom]
Eu 38, el 35...

MihaD1

Mesajde MihaD1 » Mar Mai 13, 2014 8:06 am

Neata, fetele frumoasele [flori]

Angi :-* Anais :-* multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar, anul trecut,dr cu care am facut fiv a ramas impresionat spunand ca am raspuns neasteptat de bine la stimulare si mi-a dat numeroase exemple.Exist fertilitate destul de ridicat in familia mea ( din partea bunicelor mele si a tatalui meu si a mamei mele) ca sa nu mai spun ca bunica din partea tatalui a nascut-o pe matusa-mea la 44 de ani, dupa 15 ani de casnicie iar ea a nascut 4 copii...iar bunica din partea mamei a nascut 3 copii dar la tara, pe vremuri se mai opreau sarcinile cu buruieni si mai stiu eu ce.
Asa ca, din punctul asta de vedere,vreau sa cred ca stau multumitor.

Eu am mai facut 2 IUI anul acesta, una in ianuarie, cu test pozi si beta de z11 pozi insa beta de z13 a scazut la aproape jumatate si in z15 iar la jumatate iar a doua IUI in feb, fara raspuns pozitiv.

Acum astept cm sa refac hormonalele si Amh-ul (asta l-am facut in nov.2012 si era 0,4 acum cred ca e si mai mic).
La verificarile eco, se vad 3 foliculi antrali,inca.

Aici se poate vorbi despre ceea ce discut eu sau exista un alt topic?,ca sa nu gresesc.

Va multumesc fetele, zi frumoasa si usoara sa aveti :-* :ymhug:

MihaD1

Mesajde MihaD1 » Mar Mai 13, 2014 8:09 am

Angella scrie:Bine ai venit, Miha! Nu stiu ce sa-ti zic... Eu nu as mai incerca la 44 de ani cu ovo din dotare, insa eu inca nu am trecut nici de 35...
Dr ce zic? Cei care ti-ar face cu ovo propii.

Angi, am uitat ca esti in proceduri, deci esti floricica de mai [flori] Mult succes iti doresc, sa vina bebelinul mult dorit [copilas]

MihaD1

Mesajde MihaD1 » Mar Mai 13, 2014 8:11 am

Anais scrie:Buna Miha si bine ai venit...de ce vrei sa apelezi la ovo donate atata timp cat tu inca mai ai ovo propii? Ai raspuns bine la tratament dupa parerea mea , din 5 ovocite au rezultat 4 embrioni iar acum ca nu s-au prins nu cred ca are vreo legatura cu ovocitele propii.. Iti dau exemplul meu,am 34 de ani , primul FIV in februarie anul asta, 6 ovocite, 2 embrioni de calitate inferioara, ET anulat... Deci ai stat mult mai bine... Parerea mea personala este sa continui, mergi in cehia , acolo stiu ca sunt clinici foarte bune, cere si parerea medicilor de acolo, in functie de analizele hormonale, veti decide...iti doresc mult noroc [premom]

Anais,iubita [flori] , imi pare rau ca ai trecut prin atatea...iti doresc din suflet, ce-mi doresc si mie, sa dea DD implinirea visului [copilas]

Oanna

Mesajde Oanna » Mar Mai 13, 2014 12:31 pm

Buna, am mari emotii, maine sunt programata pt embrio-transfer :). Fiv-ul il fac in Bruxelles, daca doreste cineva informaiii despre procedurile de aici va stau la dispozitie cu cea mai mare placere. [bebe]

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mar Mai 13, 2014 12:40 pm

Oanna scrie:Buna, am mari emotii, maine sunt programata pt embrio-transfer :). Fiv-ul il fac in Bruxelles, daca doreste cineva informaiii despre procedurile de aici va stau la dispozitie cu cea mai mare placere. [bebe]

Multa bafta si Doamne ajuta! Trebuie sa gandescti pozitiv si cu ajutorul lui Dumnezeu peste cateva saptamani sa vezi 2 liniute!

vmadalina81

Mesajde vmadalina81 » Mar Mai 13, 2014 12:43 pm

Swa, cum esti, cati puiuti ai transferat? Sper ca sunteti bine si peste cateva saptamani sa vedeti 2 liniute .
Doamne ajuta!

Angella

Mesajde Angella » Mar Mai 13, 2014 1:19 pm

Miha, multumesc [floare]
Oanna, mult succes, sa fie cu [bfp]
Swan, sper ca nu intri ca esti la zenificare! Asteptam un test dublu de la tine! %%- [crossfingers]

Hope2014

Mesajde Hope2014 » Mar Mai 13, 2014 1:42 pm

Angella scrie:Miha, multumesc [floare]
Oanna, mult succes, sa fie cu [bfp]
Swan, sper ca nu intri ca esti la zenificare! Asteptam un test dublu de la tine! %%- [crossfingers]

Crunta asteptarea asta!
Swan suntem alaturi de tine! Te asteptam cu vesti bune! [bfp] [bfp] [bfp]

MihaD1

Mesajde MihaD1 » Mar Mai 13, 2014 7:49 pm

Oana,multa sansa sa ai, sa fie cu 2 liniute,peste 2 saptamani [bfp]

Swan, sa vina [copilas]

fetele,frumoasele, va pup de seara :-* :-*

amely32

Mesajde amely32 » Mie Mai 14, 2014 4:39 am

Oanna scrie:Buna, am mari emotii, maine sunt programata pt embrio-transfer :). Fiv-ul il fac in Bruxelles, daca doreste cineva informaiii despre procedurile de aici va stau la dispozitie cu cea mai mare placere. [bebe]

Oanna, Doamne ajuta sa vii cu vesti bune peste 2 sapt!!
Succes deplin cu berze si bebeloi!
La ce spital /clinica faci procedura si cu ce medic?
Cati iti transfera si ce zi?

Înapoi la “PROCEDURI”