FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
felicioc

Re: FIV abroad

Post by felicioc » Mon Oct 19, 2009 7:03 pm

Yupiii! :ymparty:
Ce mult ma bucur, Laura! Iti doresc din tot sufletul sa ai o sarcina usoara, sa te bucuri de perioada asta si de statutul de [gravi] , sa te rasfeti si sa te lasi rasfatata!
Asteptam detaliile cand te dezmeticesti! :D
(Abia acum m-am prins de ce zicea Raluca de Aruba ;) )

Elenada

Post by Elenada » Mon Oct 19, 2009 8:25 pm

Laura felicitari. Iti doresc sarcina usoara si la termen si bebe sau bebelusi sanatosi. Prima reusita de pe acest forum. Sa tarai piciorul sa te urmeze si restul fetelor.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

sophie76

Post by sophie76 » Mon Oct 19, 2009 8:41 pm

Laura felicitari!!!!!!!!!!!!!! sarcina usoara si la termen cu bebe(i) sanatos(i) !!!!! Ma bucur enorm pentru tine si orice reusita imi da si mie speranta ca poate poate va rasari soarele si pe strada mea!! Ai mare grija de tine si bucura te de fiecare moment , meriti pe deplin!

Laura

Post by Laura » Mon Oct 19, 2009 9:44 pm

PE TOATE VA IAU!Toate meritati! eu am trecut prin multe dar pentru nimeni fivul nu este usor!

am beta 100 la 2 sapt de la punctie, nu stiu exact ce inseamna, 1 sau 2 , dar am deja stari de rau si foame mare, ieri seara am fost la un restaurant italian si a adus paine cu unt, cum se aduce inainte sa comanzi, am mancat 4 felii si barbatumeu radea si imi facea semne pe sub masa. Am avut inca de ieri banuieli deci , mai ales ca m-a luat pe la amiaza asa o stare de somn si de mi se rupe de toate, optimism, nu stiu cum sa ii zic. In coltul mintii normal ca imi era teama, avand in vedere experienta trecuta, dar nu ma mai prea interesa de test ca iese poztiv, negativ, parca mi-am bagat ceva in vena...
Acuma sper sa fie un copil sanatos. Sa avem toate!

Beatrix

Post by Beatrix » Mon Oct 19, 2009 9:59 pm

Laura, felicitari si sarcina usoara!

prima reusita pe forumul nostru, e de BUN augur! Bravo! Sa avem numai reusite!

miki70

Post by miki70 » Mon Oct 19, 2009 10:47 pm

Felicitari Laura :-* , vei fi mamica ;)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 19, 2009 11:49 pm

Minunat, Laura! Azi e ziua vestilor bune! Sa fie bine pana la capat! Dupa valoarea beta, nu ai gemanutzi (e mai bine, sarcina va fi fara dificultati). Stiu ca esti ametita de bucurie - sa fie asa opt luni. Si apoi tot restul vietii! Te imbratisez!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mirimir

Post by mirimir » Tue Oct 20, 2009 12:25 am

Laura iti doresc sarcina usoara si multe FELICITARI.

Laura

Post by Laura » Tue Oct 20, 2009 1:20 am

Loredana, IoanaSophie, Feli, Elenada, Mirmir, Miki, Beatrix, Raluca, va multumesc pt gandurile bune. [floare] Sunteti minunate!
Acuma vin alte emotii. Oricum eu fericire si implinire mai mare ca azi nu am trait niciodata. Azi nu ma gandesc mai departe, ma bucur doar ca corpul meu a invatat sa functioneze in armonie cu ceea ce simteam de multi ani. De cand l-am vazut prima data pe barbatul meu acum 12 ani am stiut ca vreau sa ii fac un copil care sa ii semene si sa fie sanatos. Tot ce am facut , facultatea care am ales-o, faptul ca am plecat din tara, toate actiunile mele din momentul ala au avut ca scop rezultatul de azi. Nimic nu a avut prioritate, Imi doresc atat de mult sa ii dau un copil de care sa fie mandru! :) Iubiti-va sotii si aveti incredere ca Dumnezeu o sa va rasplateasca cu un copil in curand ! [floare]

aura81

Post by aura81 » Tue Oct 20, 2009 9:26 am

felicitari LAURA. sa fiti sanatosi si sa va bucurati de puiuti.

alinutz

Post by alinutz » Tue Oct 20, 2009 9:33 am

Felicitari Laura! [floare] Sunt sigura ca sunteti in al noulea cer! Sarcina usoara si la termen! :x :ymhug:
Sunt pregatita sa fiu mamica!

ninamarina

Post by ninamarina » Tue Oct 20, 2009 9:50 am

Laura, sa ai o sarcina usoara. Sa va vedeti cu bine, la termen! Exemplul tau este o speranta in plus si pentru mine. Asteptam sa ne scrii mai multe detalii.

felicioc, sa ne ti la curent cu pasii urmatori. Cum merge cu AC?

sophie76

Post by sophie76 » Mon Oct 26, 2009 7:25 pm

buna fetelor! Mie astazi mi a venit menstruatia , i am scris dr K , care mi a raspuns f prompt si se pare ca am dat startul pt FIV. De miine iau AC , de pe 10 nov incep cu suprefact si de pe 22 nov incep stimularea. Pe 26 nov tb sa ma prezint la Budapesta pentru eco.
Felcia ce mai faci, cum decurge stimularea, cind vei fi la Budapesta? Tin pumnii si ma rog sa fie totul bine!!!

felicioc

Post by felicioc » Wed Oct 28, 2009 7:19 pm

Sophie, :ymhug: maine ar trebui sa incep stimularea, sper sa-mi vina CM, care de data asta intarzie...
Laura, nu mai zici nimica-nimicutza? Esti bine? :-*
Fetelor, eu de data asta abia astept sa incep! Poate si pentru ca vom pleca, va fi ca un concediu... fac liste cu locuri de vizitat, restaurante cu diferite specificuri (aici nu prea mancam la restaurant, acolo vom fi nevoit, asa ca mi-am pus in gand sa incerc si un mexican, si un thailandez, de chinezesc nu mai vorbesc - cred ca ma voi abona la ei) :D .

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 30, 2009 9:36 am

Laura, vino cu vesti!! Cum e sa fii graviduta? :)

Felicia si sophie, voi urmati, tin pumnii. Si apoi eu, in ianuarie. Am facut histero de control, totul e perfect, nici urma de sept, cicatricea ok, doctorul mi-a zis: "la cloison, vous l'oubliez!"

Iar conjugalul are la ultima spermograma aproape 10.000.000/ml - simt ca de data asta, asta e. Facem poza aia in 2011, cum am promis. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

sophie76

Post by sophie76 » Fri Oct 30, 2009 11:34 am

Raluca, bineinteles ca facem poza !!!!!!!!! [floare]
laura sper ca si tu si bebe sunteti bine!
Felicia multa multa bafta!

felicioc

Post by felicioc » Fri Oct 30, 2009 6:22 pm

Gata, am intrat in linie dreapta! Ieri am facut prima injectie de stimulare, luni plec la Budapesta!
Raluca, :ymapplause: super evolutie a spermogramei! Sigur vei fi [gravi] in 2010!
Sophie, merci! Ai ai si tu un pic!

Loredana

Post by Loredana » Fri Oct 30, 2009 10:52 pm

Feli ,drum bun si sa vii [gravi]!!Raluca,felicitari pt rezultate.Bafta si celorlalte viitoare mamici!!Laura ce mai faci??Nu ne mai spui nimic?? Aura, ce ai facut la Bucuresti?? :ymhug: pe toate!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Sat Oct 31, 2009 7:19 am

Feli drum bun si sa te intorci [gravi] Doamne Ajuta! Poate reusesti sa mai intri si de acolo pe net si sa ne spui ce faceti. :-*
Raluca felicitari pt evolutia spermogramei! Te asteptam si pe tine sa fii in curand [gravi]

Tuturor va doresc sa deveniti cat de curand [gravi] [gravi]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

mirimir

Post by mirimir » Tue Nov 03, 2009 2:39 pm

[quote="felicioc"]Gata, am intrat in linie dreapta! Ieri am facut prima injectie de stimulare, luni plec la Budapesta

Sa fie intr-un ceas bun, iti tin pumnii.

Post Reply