FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
acmi

Re: FIV abroad

Mesajde acmi » Vin Feb 16, 2018 7:02 pm

MARIA Diaconu scrie:
acmi scrie:Scriu repede cat dorm picii sus. Sunt o mamica fericita de 2 baietei via PK. Pt cele care ezitati va incurajez ca sunteti pe maini bune. Sunt o vechee aspiranta cu destul de multe proceduri la activ, timp in care am testat mai multe clinici. Stiu ca se spun multe despre PK - ca e traditionalist si asa, dar de cele mai multe ori sunt spuse de persoane care nu au colaborat mult cu el, il cunosc pe PK de prin 2014 - am trecut prin FIV esuat cu el, prin SOE si printr-o sarcina din care au rezultat P. si M.
Si eu m-am suparat pe el, si am plecat la alte clinici, intorcandu-ma pt ca am inteles ca el nu face lucrurile doar de dragul de a le face. In cazul meu la ultima procedura pot spune ca a incercat totul si m-a investigat si parainvestigat inainte - am facut histero, analize de trombo si genetice, la FIV s-a folosit AHA, embrioscope cu time lapse, anticuagulant (desi am profilul de trombo curat) dupa punctie, a schimbat schema de tratament. Ba mai mult mi-a supravegheat sarcina pana in triemstrul 2 de la distanta. Nu stiu altii cum sunt, dar eu l-am simtit ft personal si implicat.
Asa ca fetelor sunteti pe maini excelente. Abia astept sa mai creasca picii sa ma intorc la Buda pt pinguinasul cel mai am acolo, care sper sa se materializeze intr-o surrioara sau un fratior.
Am avut incredere desi nu am reusit din prima cu el, dar am simtit ca a facut tot ce se putea face medical.
Va tin pumnii si va urez un rezultat la fel de reusit ca P. si M. al meu.

Buna, acmi si multumim pentru incurajari. Destul de liniste pe acest topic in ultima vreme.Mi ar fi placut sa mai aud pareri ale altor fete care au trecut prin aceste experiente. Daca nu deranjez,la voi ce problema a fost? Eu am mari emotii si sper din suflet sa reusim din prima. Frustrarea adunata de-a lungul anilor este destul de mare atat pt mine,cat si pentru sotul meu si in cazul unui esec nu stiu cum am reactiona. Tu esti o luptatoare,nu ai renuntat si ai reusit. Pupici!

Citeste din urma, eu asa am facut, o sa vezi ft multe experiente ale fetelor de-a lungul timpului cu PK. Noi suntem incadrati in infertilitate nedescoperita, avem ovocite, sperma buna, embrioni buni, implantare si totusi a trebuit sa perseveram. Acum toate am fi vrut sa reusim din prima, dar literatura de specialitate spune ca la o clinica buna e nevoie cam de 4 incercari pt a reusi. Cat despre esec te scuturi ca nu ai de ales, dorinta e mare, pt noi a fost nevoie de 6 ani, 4 proceduri de fertilizare, bani de o garsoniera in Bucuresti, o sarcina gemelara oprita din evolutie la 5 luni, o adoptie esuata pana sa ii avem pe P. si M., dar asta nu inseamna ca asa va fi si pt voi.
Pk e un adevarat profesionist si are si proceduri noi, pe care le va folosi daca va considera.
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani;

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Feb 16, 2018 7:28 pm

acmi scrie:
MARIA Diaconu scrie:
acmi scrie:Scriu repede cat dorm picii sus. Sunt o mamica fericita de 2 baietei via PK. Pt cele care ezitati va incurajez ca sunteti pe maini bune. Sunt o vechee aspiranta cu destul de multe proceduri la activ, timp in care am testat mai multe clinici. Stiu ca se spun multe despre PK - ca e traditionalist si asa, dar de cele mai multe ori sunt spuse de persoane care nu au colaborat mult cu el, il cunosc pe PK de prin 2014 - am trecut prin FIV esuat cu el, prin SOE si printr-o sarcina din care au rezultat P. si M.
Si eu m-am suparat pe el, si am plecat la alte clinici, intorcandu-ma pt ca am inteles ca el nu face lucrurile doar de dragul de a le face. In cazul meu la ultima procedura pot spune ca a incercat totul si m-a investigat si parainvestigat inainte - am facut histero, analize de trombo si genetice, la FIV s-a folosit AHA, embrioscope cu time lapse, anticuagulant (desi am profilul de trombo curat) dupa punctie, a schimbat schema de tratament. Ba mai mult mi-a supravegheat sarcina pana in triemstrul 2 de la distanta. Nu stiu altii cum sunt, dar eu l-am simtit ft personal si implicat.
Asa ca fetelor sunteti pe maini excelente. Abia astept sa mai creasca picii sa ma intorc la Buda pt pinguinasul cel mai am acolo, care sper sa se materializeze intr-o surrioara sau un fratior.
Am avut incredere desi nu am reusit din prima cu el, dar am simtit ca a facut tot ce se putea face medical.
Va tin pumnii si va urez un rezultat la fel de reusit ca P. si M. al meu.

Buna, acmi si multumim pentru incurajari. Destul de liniste pe acest topic in ultima vreme.Mi ar fi placut sa mai aud pareri ale altor fete care au trecut prin aceste experiente. Daca nu deranjez,la voi ce problema a fost? Eu am mari emotii si sper din suflet sa reusim din prima. Frustrarea adunata de-a lungul anilor este destul de mare atat pt mine,cat si pentru sotul meu si in cazul unui esec nu stiu cum am reactiona. Tu esti o luptatoare,nu ai renuntat si ai reusit. Pupici!

Citeste din urma, eu asa am facut, o sa vezi ft multe experiente ale fetelor de-a lungul timpului cu PK. Noi suntem incadrati in infertilitate nedescoperita, avem ovocite, sperma buna, embrioni buni, implantare si totusi a trebuit sa perseveram. Acum toate am fi vrut sa reusim din prima, dar literatura de specialitate spune ca la o clinica buna e nevoie cam de 4 incercari pt a reusi. Cat despre esec te scuturi ca nu ai de ales, dorinta e mare, pt noi a fost nevoie de 6 ani, 4 proceduri de fertilizare, bani de o garsoniera in Bucuresti, o sarcina gemelara oprita din evolutie la 5 luni, o adoptie esuata pana sa ii avem pe P. si M., dar asta nu inseamna ca asa va fi si pt voi.
Pk e un adevarat profesionist si are si proceduri noi, pe care le va folosi daca va considera.

Asteptarea voastra a meritat. Ma bucur nespus pentru reusita ta, incerc sa-mi imaginez cum te-ai simtit cand ai tinut ingerasii in brate pentru prima data. Multa sanatate sa aveti si voi si copilasii,sa va bucurati unii de altii.pupici!
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.
10 iunie- declansare ovulatie cu Ovitrelle
12 iunie- se recolteaza 6 ovocite mature
13 iunie -2 embrioni obtinuti
15 iunie - transfer cu 2 embrioni unul notat 8A si unul 8B.
Doamne ajuta! :YMPRAY: [barza3]

GGM

Mesajde GGM » Lun Feb 19, 2018 12:43 pm

Buna,
Maria Diaconu, m-am hotarat sa merg in data de 23.04.2018, ziua 6. Am vorbit cu PK, l-am anuntat.
L-am intrebat cand sa vina sotul, daca am facut bine calculele - incepand cu 24 martie prima zi de menstruatie, etc.
Da, nu prea mai este activitate pe forum.Imi pare rau ca nu mai intra fetele vechi, cu experienta, documentate - le-as fi intrebat ce analize as putea sa mai fac inainte de procedura, pentru a evita neimplantarea.Am efectuat nk urile, dar PK nici nu s-a uitat pe foaie, a spus ca nu se mai iau in calcul (sau ca el nu le ia in calcul/sau nu sunt relevante - nu mi aduc aminte exact expresia pe care a folosit o) - la fel mi-a spus si dna dr din RO.
Trombofiliile le fac sigur, chiar daca mi s-a spus clar sa nu, atat de Pk, cat si dna dr la care merg in Ro.
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
ovulez in fiecare luna, El spermograma initiala 40 mil, apoi 11 mil, apoi 5 mil
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 operatie indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe permeabile
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mar Feb 20, 2018 10:39 am

GGM scrie:Buna,
Maria Diaconu, m-am hotarat sa merg in data de 23.04.2018, ziua 6. Am vorbit cu PK, l-am anuntat.
L-am intrebat cand sa vina sotul, daca am facut bine calculele - incepand cu 24 martie prima zi de menstruatie, etc.
Da, nu prea mai este activitate pe forum.Imi pare rau ca nu mai intra fetele vechi, cu experienta, documentate - le-as fi intrebat ce analize as putea sa mai fac inainte de procedura, pentru a evita neimplantarea.Am efectuat nk urile, dar PK nici nu s-a uitat pe foaie, a spus ca nu se mai iau in calcul (sau ca el nu le ia in calcul/sau nu sunt relevante - nu mi aduc aminte exact expresia pe care a folosit o) - la fel mi-a spus si dna dr din RO.
Trombofiliile le fac sigur, chiar daca mi s-a spus clar sa nu, atat de Pk, cat si dna dr la care merg in Ro.

Ggm,nu mai este asa mult pana atunci. Problema noastra este pe undeva asemanatoare, in sensul ca la sotii nostri pare sa fie problema. Sotul meu va merge cu mine de la inceput pana la sfarsit.Eu dupa primul control care va avea loc sapt viitoare,voi face,cu sau fara recomandarea lui PK si analizele de trombofilie,pentru linistea mea.Ne este si noua foarte teama de esec, desi pe acest forum sunt fete care au incercat de 2,3,4 ori prin Fiv pana sa reuseasca. Apropos, la munca ce ai invocat ca sa poti lipsi atata timp? Si eu intorc problema pe toate partile,insa cred ca nu voi avea ce sa spun altceva in afara de adevar. Pupici
El, OATS
2 IUI nereusite
27.02.2018 prima intrevedere cu PK la Budapesta-predare schema tratament pt FIV,stimulare cu Gonal F 150 din a 2 a zi a ciclului menstrual,urmand ca in ziua 6 de stimulare sa fiu la Budapesta
Martie 2018- polip in uter la ecografie in RO si decizia de a face histeroscopie inainte de FIV
15 mai 2018 : histeroscopie diagnostica, rezultat ok, polip de cativa mm, nu necesita biopsie
MTHFR C667T pozitiv homozigot, Factorul XIII pozitiv heterozigot, Gena PAI heterozigot -PK recomanda Metafolin si Clexane odata cu inceperea stimularii.
6 iunie- eco de ziua 6 la Pk si ajustare tratam stimulare, primele 6 zile stimulare gonal f 150, zilele 7,8,9 cu gonal f 200.

Oanaa3

Mesajde Oanaa3 » Mie Feb 21, 2018 7:35 am

Buna fetelor. Am mai citit pe forum insa nu am reusit sa gasesc foarte multe pareri postate in ultimul timp despre fiv la clinica gynera cu dr dracea. M-am gandit ca poate ma puteti voi ajuta cu ceva detalii. multumesc mult

cristi_per

Mesajde cristi_per » Mie Feb 21, 2018 3:18 pm

Oanaa3 scrie:Buna fetelor. Am mai citit pe forum insa nu am reusit sa gasesc foarte multe pareri postate in ultimul timp despre fiv la clinica gynera cu dr dracea. M-am gandit ca poate ma puteti voi ajuta cu ceva detalii. multumesc mult

Oana cred ca cel mai bine scrii pe topicul fiv in romania. Chiar sunt câteva fete acolo care merg la gynera.

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Mie Feb 21, 2018 4:43 pm

Oanaa3 scrie:Buna fetelor. Am mai citit pe forum insa nu am reusit sa gasesc foarte multe pareri postate in ultimul timp despre fiv la clinica gynera cu dr dracea. M-am gandit ca poate ma puteti voi ajuta cu ceva detalii. multumesc mult

Buna, Oanaa3. Din nefericire,nu te pot ajuta cu aceste informatii,deoarece nu stiu nimic despre clinica. Despre Dracea amsi auzit poate in acelasi gen de conversatii,despre Fiv,pareri pro si contra. Multa bafta!
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Vin Mar 02, 2018 6:02 pm

MARIA Diaconu scrie:
GGM scrie:Buna,

Ggm,nu mai este asa mult pana atunci. Problema noastra este pe undeva asemanatoare, in sensul ca la sotii nostri pare sa fie problema. Sotul meu va merge cu mine de la inceput pana la sfarsit.Eu dupa primul control care va avea loc sapt viitoare,voi face,cu sau fara recomandarea lui PK si analizele de trombofilie,pentru linistea mea.Ne este si noua foarte teama de esec, desi pe acest forum sunt fete care au incercat de 2,3,4 ori prin Fiv pana sa reuseasca. Apropos, la munca ce ai invocat ca sa poti lipsi atata timp? Si eu intorc problema pe toate partile,insa cred ca nu voi avea ce sa spun altceva in afara de adevar. Pupici

Buna Ggm, am avut si noi prima intalnire cu PK ,ce a decurs exact ca la tine, aceleasi intrebari,aceeasi prezentare a procedurii. L-am perceput ca fiind un profesionist,rece,distant. Per total am fost multumiti. Nu ne-a promis marea cu sarea,ne a prezentat date statistice,nu ne a recomandat alte analize fata de cele cerute de el,desi in continuare vreau sa fac trombifiliile ,pentru linistea mea. Am primit protocolul pentru Fiv,primele 5 zile Gonal F 150 si apoi ajustam in functie de ce vede la prima ecografie din ziua 6. Mai ramane sa ne decidem in ce perioada.Sotul meu vrea sa fim acolo la inceputul lui aprilie,eu as merge pe inceputul lui mai,dar inca nu am batut in cuie,mai negociem. A fost cu peripetii deoarece am plecat pe 26 feb la drum, odata cu instalarea codului galben de ninsori pe partea de sud a tarii si am ramas blocati pe Dealu Negru,moment in care am avut al 2 lea mare atac de panica din viata mea.Am reusit sa ajungem cu bine si asta e tot ce conteaza. Sa imi spui daca ti ai facut trombofiliile si cum au iesit.Pupici!
El, OATS
2 IUI nereusite

Yminodora

Mesajde Yminodora » Vin Mar 09, 2018 9:34 am

[quote="GGM"]Buna,
Trombofiliile le fac sigur, chiar daca mi s-a spus clar sa nu, atat de Pk, cat si dna dr la care merg in Ro.[/quote
Buna GGM ai putea te rog sa ma ajuti cu un model de mail trimis catre PK, te rog mult vreau sa fac o programare si nu stiu engleza, inteleg bine dar nu sa scriu corect gramatical si as vrea macar primul mail cu programarea sa nu aiba greseli. Am vazut ca tu mergi in aprilie si as vrea sa merg si eu in mai, la tine ti-a facut programarea repede sau a trebuit sa astepti mult? Multumesc.
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

GGM

Mesajde GGM » Vin Mar 09, 2018 2:43 pm

Buna YMinodora

ti am transmis pe e mail ce m-ai rugat.

Multa bafta!
Eu 35 ani, sotul 36 ani
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare ovariana Gonal F 50 timp de 9 zile, spermograma 12 mil.A+B, dupa spalare 27 mil.A+B, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare ovariana cu Oavleap 75 timp de 6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; foliculi de 19,5 si 25 mm, spermograma 5 mil.A+B, dupa spalare 11 mil.A+B, Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare ovariana cu Clostylbegit timp de 5 zile, 2 pastile/zi, apoi Ovitrelle; 2 foliculi OS de 20 mm si 21 mm, spermograma 9 mil A+B (atat inainte, cat si dupa spalare, intrucat nu"s-au comportat bine" si nu s-a putut interveni asupra lor), Nereusita
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efectuata acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize, am avut la noi toate analizele solicitate de PK- concluzie ok, predare schema tratament - 2 zile Gonal F 225 IU, 3 zile Gonal F 150 IU + Clexane de 0.4/zi
15.03.2018 Analize trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul absente
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati" pe care dna dr le-a indepartat - posibil ca din cauza lor sa nu se fi produs implantarea la cele 3 inseminari efectuate (conf.spuselor dr.)
12.04.2018 monitorizare eco - chist ovarian pe OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, OS - 1 f= 20.3 mm, 1f=23 mm.Suspiciune ca acesti 2 foliculi ar fi, de fapt, chisturi.Dozari hormonale, LH 8.03, Estradiol 95, Progesteron 3.16.O noua monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, ziua 2 CM, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratament cu AC pt 21 zile
15.06.2018-depunere documentatie on line program initiat Primarie/ASSMB cu efectuarea procedurii la Columna, aprobare dosar, ridicare contract si decizie(11.07); voucherele se elibereaza dupa data de 08.08.2018
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)

GGM

Mesajde GGM » Vin Mar 09, 2018 3:23 pm

intre timp sa va povestesc ce am mai facut....
In incercarile de a ramane totusi in Romania pt FIV, intrucat ma gandesc cu groaza ca daca nu prinde primul FIV la Budapesta, va trebui sa ma deplasez apoi de mai multe ori pt FET si asta implica timp, lipsit de la serv, cazare, avion, bani etc..... am mai vizitat un doctor si, respectiv, o clinica medicala pentru inca o opinie.
M-am dus cu tot dosarul de originale ale documentelor medicale la subrat + un set de copii pt doctor (asa am mers si la PK), insa nici macar nu s-a uitat la ele si a inceput sa ma intrebe, in mare, ce interventii am avut pana in prezent...I-am spus de AMH, ca a scazut simtitor in mai putin de 1 an, si mi-a spus ca nu e nimic, ca e bine ca este peste 1.....
Totodata, mi-a spus ca am plecat pe in drum, insa nu este drumul bun, iar drumul bun considerat si aplicat de ei consta in : primul pas, laparoscopie si histeroscopie, al doilea pas - spermograma efectuata la ei, pasul3 - daca totul este in regula, pornim tratamentul de stimulare bazat in special pe Gonal si Menopur+ declansare cu 36 h inainte.
Am inteles - in mare parte, cat de importante sunt laparo si histero, si m-am hotarat sa ma programez sa fac ambele interventii intr-o zi, saptamana viitoare .Cand am sunat asistenta, am intrebat-o si de costuri, aceasta spunandu-mi (soc si groaza!) : ca in jur de 1.250 eur constand in : 600-800 eur laparoscopia, 350 eur histeroscopia, 100 eur proba recoltata la histero si trimisa la laborator.Am facut programarea, am inchis telefonul si mi-am sunat sotul sa ii pov ca am nev urgent de banii acestia pt a efectua aceste interventii f importante - de unde vom afla clar apoi daca e ceva naspa inauntru si daca de aceea nu se intampla...A trecut ziua, am adormit si m-am trezit cu capul limpede si plina de nervi - cum pot fi atat de fraiera sa achit 1.250 eur pe 2 interventii care se efectueaza cu bilet de trimitere la Giulesti de la medicul de familie, cum pot asculta si crede ce mi-a spus doctoral Acela, chiar daca el mi-a fost recomandat de cunostinte - si chiar daca nici PK si nici doctora mea nu considera opportune laparoscopia....si tot asa.
Am sunat si doctora cu care am urmarit in toata aceasta perioada "fertilitatea" , iar dansa mi-a spus ca laparoscopie refuza sa imi faca, intrucat este o interventie pe care nu o considera necesara,dat fiind ca nu a avut niciun semn de o eventuala endometrioza sau altceva si ca daca doresc sa o fac, sa semnez pe propria raspundere ca eu am solicitat-o si ca imi asum toate riscurile care pot aparea dupa o interventie sub anestezie generala.....Histeroscopie insa imi face - imi facea oricum inainte de FIV ( in situatia in care continuam cu dansa procedurile medicale pt FIV) .Mentionez ca lucreaza si la Giulesti, deci o pot face acolo, cu bilet de trimitere, asa cum am mai spus.
M-a sunat doctorul la care am fost - spunandu-mi ca a vazut ca m-am programat si ca vrea sa mai discutam despre interventie - I-am spus ca da, m-am programat, insa o sa anulez programarea, intrucat nu mi se pare normal sa efectuez aceste proceduri la aproape de pretul unui FIV, in conditiile in care se pot efectua gratuit - ca tot platesc o gramada de contributii medicale catre stat...si mi-a spus ca la Giulesti nu se efectueaza cum trebuie, bla bla si tot asa...
L-am intrebat care este protocolul lor pt o femeie care are salariul de 1.000 lei sau de 2.000 lei si nu are 1.250 eur sa efectueze aceste proceduri, si mi-a spus ca respectiva se va duce probabil la Giulesti sa le efectuezec dat fiind ca ei nu fac FIV fara....
Cam aceasta a fost discutia cu noul dr la care am fost, mult prea slavit de cateva cunostinte de ale mele....
Acum, sincer, m-a cam bagat in ceata cu laparoscopia....adica eu as vrea sa o fac, chiar si cu semnatura pe propria raspundere, insa nu stiu daca este bine sau nu...
Sunt dezamagaita, dezorientata, scarbita, trista si tot asa....
Momentan, optez intre 2 variante : fac histero cu doctora mea, fac apoi FIV la Giulesti sau la Columna cu Dr Veliscu Andreea sau
fac histeroscopie cu doctora mea, si apoi merg la FIV la sf. lui aprilie la PK, asa cum planuisem...

Voi ce mai faceti? ce spuneti despre cele doua interventii?
Eu 35 ani, sotul 36 ani

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Sâm Mar 10, 2018 8:06 am

GGM scrie:intre timp sa va povestesc ce am mai facut....
In incercarile de a ramane totusi in Romania pt FIV, intrucat ma gandesc cu groaza ca daca nu prinde primul FIV la Budapesta, va trebui sa ma deplasez apoi de mai multe ori pt FET si asta implica timp, lipsit de la serv, cazare, avion, bani etc..... am mai vizitat un doctor si, respectiv, o clinica medicala pentru inca o opinie.
M-am dus cu tot dosarul de originale ale documentelor medicale la subrat + un set de copii pt doctor (asa am mers si la PK), insa nici macar nu s-a uitat la ele si a inceput sa ma intrebe, in mare, ce interventii am avut pana in prezent...I-am spus de AMH, ca a scazut simtitor in mai putin de 1 an, si mi-a spus ca nu e nimic, ca e bine ca este peste 1.....
Totodata, mi-a spus ca am plecat pe in drum, insa nu este drumul bun, iar drumul bun considerat si aplicat de ei consta in : primul pas, laparoscopie si histeroscopie, al doilea pas - spermograma efectuata la ei, pasul3 - daca totul este in regula, pornim tratamentul de stimulare bazat in special pe Gonal si Menopur+ declansare cu 36 h inainte.
Am inteles - in mare parte, cat de importante sunt laparo si histero, si m-am hotarat sa ma programez sa fac ambele interventii intr-o zi, saptamana viitoare .Cand am sunat asistenta, am intrebat-o si de costuri, aceasta spunandu-mi (soc si groaza!) : ca in jur de 1.250 eur constand in : 600-800 eur laparoscopia, 350 eur histeroscopia, 100 eur proba recoltata la histero si trimisa la laborator.Am facut programarea, am inchis telefonul si mi-am sunat sotul sa ii pov ca am nev urgent de banii acestia pt a efectua aceste interventii f importante - de unde vom afla clar apoi daca e ceva naspa inauntru si daca de aceea nu se intampla...A trecut ziua, am adormit si m-am trezit cu capul limpede si plina de nervi - cum pot fi atat de fraiera sa achit 1.250 eur pe 2 interventii care se efectueaza cu bilet de trimitere la Giulesti de la medicul de familie, cum pot asculta si crede ce mi-a spus doctoral Acela, chiar daca el mi-a fost recomandat de cunostinte - si chiar daca nici PK si nici doctora mea nu considera opportune laparoscopia....si tot asa.
Am sunat si doctora cu care am urmarit in toata aceasta perioada "fertilitatea" , iar dansa mi-a spus ca laparoscopie refuza sa imi faca, intrucat este o interventie pe care nu o considera necesara,dat fiind ca nu a avut niciun semn de o eventuala endometrioza sau altceva si ca daca doresc sa o fac, sa semnez pe propria raspundere ca eu am solicitat-o si ca imi asum toate riscurile care pot aparea dupa o interventie sub anestezie generala.....Histeroscopie insa imi face - imi facea oricum inainte de FIV ( in situatia in care continuam cu dansa procedurile medicale pt FIV) .Mentionez ca lucreaza si la Giulesti, deci o pot face acolo, cu bilet de trimitere, asa cum am mai spus.
M-a sunat doctorul la care am fost - spunandu-mi ca a vazut ca m-am programat si ca vrea sa mai discutam despre interventie - I-am spus ca da, m-am programat, insa o sa anulez programarea, intrucat nu mi se pare normal sa efectuez aceste proceduri la aproape de pretul unui FIV, in conditiile in care se pot efectua gratuit - ca tot platesc o gramada de contributii medicale catre stat...si mi-a spus ca la Giulesti nu se efectueaza cum trebuie, bla bla si tot asa...
L-am intrebat care este protocolul lor pt o femeie care are salariul de 1.000 lei sau de 2.000 lei si nu are 1.250 eur sa efectueze aceste proceduri, si mi-a spus ca respectiva se va duce probabil la Giulesti sa le efectuezec dat fiind ca ei nu fac FIV fara....
Cam aceasta a fost discutia cu noul dr la care am fost, mult prea slavit de cateva cunostinte de ale mele....
Acum, sincer, m-a cam bagat in ceata cu laparoscopia....adica eu as vrea sa o fac, chiar si cu semnatura pe propria raspundere, insa nu stiu daca este bine sau nu...
Sunt dezamagaita, dezorientata, scarbita, trista si tot asa....
Momentan, optez intre 2 variante : fac histero cu doctora mea, fac apoi FIV la Giulesti sau la Columna cu Dr Veliscu Andreea sau
fac histeroscopie cu doctora mea, si apoi merg la FIV la sf. lui aprilie la PK, asa cum planuisem...

Voi ce mai faceti? ce spuneti despre cele doua interventii?

Buna Ggm, m-ai lasat fara cuvinte. De la analizele de trombofilie ai ajuns la histero si laparo... eu personal nu as face si nu cred ca este cazul de asa ceva. Cred ca ar trebui sa ne focusam pe Fiv. Analizele prelimininare dicteaza faptul ca sotii nostri au o spermograma slaba. Nu stiu de unde indicatia pentru histeroscopie, insa ma sperie faptul ca sunt N tipuri de investigatii si fiecare poate sa mai dezvaluie ceva. Sotul initial a vrut sa mergem la Budapesta pt Fiv in 6 aprilie, insa nu am ajuns sa imi fac analizele de trombofilie si nu am vrut sa incep stimularea fara sa stiu de ele, motiv pentru care vom merge la inceputul lui mai.Cum povesteam mai sus, imi e teama de esec, nu am pregatit un scenariu pentru varianta in care nu iese. La stimularea pentru inseminarea din ianuarie, doctora din RO a vazut un polip pe ovar, insa PK nu a vazut nimic.Eram intr-adevar dupa ovulatie aveam endometrul gros,ceea ce putea face dificila observarea lui,insa el zice ca nu se mai vede. Cred ca voi merge imediat dupa menstruatie luna aceasta la doctora mea sa vad daca il mai vede si eventual sa il scoata. Alte investigatii nu mai am in cap. Sotul meu ia vitamine,poate poate se imbunatateste situatia si cam atat. Pupici!
El, OATS
2 IUI nereusite

Mihaela05

Mesajde Mihaela05 » Sâm Mar 10, 2018 7:44 pm

Buna seara fetelor!de cateva saptamani incerc sa va urmaresc si sa ma lamuresc!Pe 17 februarie am facut ET de Z3 iar pe 1 Martie mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv si am dat fuga la clinica unde mi s- a confirmat sarcina!Sunt fericita pentru ca de 2 ani incercam sa avem un bebe si este primul FIV (facut in Germania,pentru ca aici locuim)dar sunt si trista pentru ca de pe 1 martie am o scurgere maronie care acum este insotita de durere doar pe timpul zile cat sunt la servici si abia luni merg la control.precizez ca de pe 1 Martie pana acum am fost la 2 controale,iar la ultimul mi s.a spus ca valoarea Hcg-ului a mai crescut si sa maresc doza de progestan si estradiol iar despre scurgere mi s- a spus sa nu ma ingrijorez inca.a mai patit cineva asa ceva?pentru ca sunt tare ingrijorata si nu pot sa ma bucur pe deplin de sarcina asta.Multumesc
6 Luni tratament cu clomifen -fara rezultat
diagnostic:infertilitate tubara(cu toate ca la Sonohisterosalpingografie mi s-a spus ca trompele sunt desfundate)
26.01.2018 -10.02.2018tratament FIV
14.02.2018 extractie
17.02.2018 Embrion Transfer de Z3cu ICSI
01.03.2018 [gravida]
12.03.2018 hCG 2384 [majoreta]
18.03.2018 soe 6 saptamani :(( [parerau]

MARIA Diaconu

Mesajde MARIA Diaconu » Dum Mar 11, 2018 7:35 am

Mihaela05 scrie:Buna seara fetelor!de cateva saptamani incerc sa va urmaresc si sa ma lamuresc!Pe 17 februarie am facut ET de Z3 iar pe 1 Martie mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv si am dat fuga la clinica unde mi s- a confirmat sarcina!Sunt fericita pentru ca de 2 ani incercam sa avem un bebe si este primul FIV (facut in Germania,pentru ca aici locuim)dar sunt si trista pentru ca de pe 1 martie am o scurgere maronie care acum este insotita de durere doar pe timpul zile cat sunt la servici si abia luni merg la control.precizez ca de pe 1 Martie pana acum am fost la 2 controale,iar la ultimul mi s.a spus ca valoarea Hcg-ului a mai crescut si sa maresc doza de progestan si estradiol iar despre scurgere mi s- a spus sa nu ma ingrijorez inca.a mai patit cineva asa ceva?pentru ca sunt tare ingrijorata si nu pot sa ma bucur pe deplin de sarcina asta.Multumesc

Buna,Mihaela! Felicitari pentru sarcina! Desi inca nu am inceput tratamentul pt Fiv, am citit din urma tot ce au scris celelalte fete. Majoritatea au experimentat scurgeri maronii si dureri usoare, insa ca si tine, au suplimentat progesteronul.La control te vei elucida. Daca nu e rosu, ca la menstruatie,nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.Maine mergi la.control si o sa primesti o parere avizata.Sotul nu a avut nici o problema? Doar trompele tale? In Germania sunteti asigurati si sustine statul procedura sau ati platit ? Te asteptam maine.cu vesti bune! Pupici
El, OATS
2 IUI nereusite

Mihaela05

Mesajde Mihaela05 » Dum Mar 11, 2018 7:56 am

Buna dimineata!Multumesc pentru incurajari!Noi locuim de aproape 2 ani in Fermania,suntem asigurati dar asigurarea este normala nu privata si platesti numai jumatate din suma.Nu prea inteleg limba in termeni medicali dar comunicam in engleza.la spermografie urologul ne-a facut sa plangem zicandu-ne ca "micutii" sunt majoritatea anormali si ca se trateaza.la ginecolog si la clinica de fertilitate ni s-a spus ca spermatozoizii sunt ft buni lucru confirmat si la recoltarea pentru fiv.nu am mentionat ca eu am si o conizatie a colului uterin si din cate am citit e posibil ca acesta sa sangereze in urma vascularizarii,ma gandesc ca al meu fiin mai scurt sufera mai mult....am luat toate variantele in calcul,am citit tot ce era pe net ...nu mai am rabdare pana maine dimineata!
diagnostic:infertilitate tubara(cu toate ca la Sonohisterosalpingografie mi s-a spus ca trompele sunt desfundate)
14.02.2018 extractie
01.03.2018 [gravida]

Mihaela05

Mesajde Mihaela05 » Dum Mar 11, 2018 7:58 am

scuze de greseli..graba!va urez numai bine!
14.02.2018 extractie
01.03.2018 [gravida]

Mihaela05

Mesajde Mihaela05 » Dum Mar 11, 2018 7:23 pm

buna seara!Dupa cum va spuneam abia maine am programare la medic si stau ca pe ace.din ce am citit aici mi-am permis sa mai iau un ovul de progestan in plus astazi..sper ca nu am facut nimic gresit!Durerile s-au mai diminuat si la fel si scurgerea.numai ca pe hartie am vazut cateva chegulete de sange cam de marimea boabelor de mustar...nu stiu ce sa mai cred!sunt si ingrijorata dar am si un sentiment de bine!acelasi sentiment l-am avut la ET si inainte de testul de sarcina!Astept cu nerabdare sa treaca si noaptea asta!
14.02.2018 extractie
01.03.2018 [gravida]

Yminodora

Mesajde Yminodora » Dum Mar 11, 2018 10:25 pm

GGM scrie:Buna YMinodora

ti am transmis pe e mail ce m-ai rugat.

Multa bafta!

GGM Multumesc mult am primit. Azi am reusit sa ii scriu si eu sper sa se inteleaga ceva. Sa inteleg ca nu mai mergi la budapesta? Off atatea ganduri si planuri am si eu ca nu mai stiu incotro sa o iau. Noi ne-am hotarat sa stam pe timpul fiv-ului la parinti mei in baia mare si o sa mergem cu autocarul la budapesta e cel mai convenabil pt noi pt ca seara ne putem intoarce inapoi la ai mei fara sa trebuiasca sa ne cazam la Budapesta ( ca si asa mie tare dor de mancarea facuta de mama :D). Eu in Romania nu vreau sa mai incerc pt ca am fost dezamagita rau de dr si laboratoarele lor.
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:

Anka45

Mesajde Anka45 » Dum Mar 11, 2018 11:34 pm

Buna seara:) ...va urmăresc de ceva vreme, dar abea acum m-am hotarat sa va scriu.Povestea mea pe scurt, in anul 2012 sarcina extraurina care s-a finalizat cu o operatie in urma acesteia fiindu-mi scoase ambele trompe...in 2013 un fiv facut in Timisoara nereusit, Iar anul acesta dorim sa incercam in Germania.Am fost deja la primele consultații dar din pacate TSH fiind 4, 68 ,prea mare a trebuit mărită doza de Eutyrox..si acum am refăcut analiza si daca totul este bine pe ciclu din Aprilie ar trebuii sa incepem stimularea.Ma bucur ca incep din nou acesta procedura dar in acelas timp am o frica imensa de nereusita. ..sper sa împărțim păreri , bucurii cat mai mult timp... ;)

Yminodora

Mesajde Yminodora » Lun Mar 12, 2018 8:09 am

Anka45 scrie:Buna seara:) ...va urmăresc de ceva vreme, dar abea acum m-am hotarat sa va scriu.Povestea mea pe scurt, in anul 2012 sarcina extraurina care s-a finalizat cu o operatie in urma acesteia fiindu-mi scoase ambele trompe...in 2013 un fiv facut in Timisoara nereusit, Iar anul acesta dorim sa incercam in Germania.Am fost deja la primele consultații dar din pacate TSH fiind 4, 68 ,prea mare a trebuit mărită doza de Eutyrox..si acum am refăcut analiza si daca totul este bine pe ciclu din Aprilie ar trebuii sa incepem stimularea.Ma bucur ca incep din nou acesta procedura dar in acelas timp am o frica imensa de nereusita. ..sper sa împărțim păreri , bucurii cat mai mult timp... ;)

Anka multa bafta si eu am tiroida hasimoto si timp de 8 ani am luat eutirox iar acum nu il mai iau de 6 luni si ma simt excelent, cei drept am TSH 3,5 dar incerc sa scad anti tpo cu dieta si poate asa mai scade si tsh. Cam pacatos tsh asta si eu vreau sa fac fiv la budapesta si astept sa imi raspunda PK.

Înapoi la “PROCEDURI”