FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
GGM

Re: FIV abroad

Post by GGM » Fri Mar 16, 2018 2:24 pm

Buna,
am primit si eu rezultatele analizelor de trombofilie.Cred ca sunt ok, parca am inteles ca "hemozigotii" sau hemozigoatele sunt periculoase....O sa le transmit si lui PK saptamana viitoare, cand ar trebui sa imi vina menstruatia si cand ar trebui sa incep tratamentul cu AC.

Profil genetic al riscului de trombofilie...

Factor V G1691A (Leiden) mutatie absenta
Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot
Factor II G20210A mutatie absenta
MTHFR C677T mutatie absenta
MTHFR A1298C mutatie absenta
Factor XIII V34L mutatie absenta
PAI-1 4G/5G heterozigot
EPCR prezente alelele A2/A2
Factorul V haplotip R2 (H1299R) este un factor de risc
moderat pentru tromboza; creste riscul cardiovascular pentru
purtatorii de factor V Leiden.
Prezenta genotipului homozigot 4G/4G si a celui heterozigot
4G/5G,in pozitia 675 a genei PAI-1, se asociaza cu cresterea
nivelului plasmatic de Plasminogen activator inhibitor 1
consecinta fiind o scadere a activitatii fibrinolitice.
Riscul de tromboza creste in cazul asocierii mutatiilor
genei PAI-1 cu alte mutatii genetice (gena factorului V,
gena protrombinei, gena MTHFR).
*Se recomanda ca in anumite circumstante (interventii
chirurgicale,fracturi,administrare de contraceptive orale,
sarcina etc.) rezultatele acestor analize sa fie communicate medicului curant
Eu 35 ani, sotul 36 ani
Eu AMH 2,64, martie 2017 - FSH 6.72
16.05.2017 Sonohisterosalpingografie Columna - trompe permeabile
07.06.2017 indepartare polip uterin Giulesti
29.09.2017 Histerosalpingografie Giulesti - trompe perm.
IA 1, 29.10.2017, Columna, stimulare Gonal F 50-9 zile, Nereusita
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare Oavleap 75 -6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare Clostylbegit-5 zile, 2 pastile/zi; Nereusita
03.01.2018 AMH 1.52, FSH 8
23.01.2018 celule NK - rezultat OK
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efect. acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize,concluzie ok
15.03.2018 Trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul abs.
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati",indepartate
12.04.2018 monitorizare eco, chist ovarian OD, 4.46/4.16 cm, resorbit dupa cM
01.05.2018 monitorizare eco, 2 chisturi mari hemoragice, resorbite dupa CM
11.06.2018 monitorizare eco, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratam. cu AC pt 21 zile
15.06.2018 depunere documentatie program Primarie/ASSMB cu efect. procedurii la Columna, dosar ok, ridicat vouchere;
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)
27.08.2018 START FIV, DOZARI :Estradiol 53, FSH 10,30, LH 8,13, Progesteron 0,26; TRATAMENT:Ovaleap 200/zi zilele 1-8, Pergoveris 100/zi zilele I-V; ziua VI Pergoveris 150 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VII Pergoveris 100 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VIII Pergoveris 150 UI+Cetrotide, ziua IX Pergoveris 100UI+Cetrotide 1 fiola; ziua X-declansare: Diphereline 0,1 mg 2 fiole+Ovitrelle 15 click uri; 07.09.2018 Punctie, recoltare 6 ovocite; 08.09.2018 e mail Columna: toate cele 6 ovocite s-au fetilizat si s-a aplicat ICSI; 12.09.2018 transfer 1 blasto T4AA, congelati 2 blasto - T3BB(cc)si T3AA;
19.09.2018 beta 1 (7zile+ET5) 67,6 [heart], progesteron 38,40; beta 2 (9 zile) 180 :YMPARTY:, progesteron 58,60; beta 3(12 zile)672, progesteron 64,30, beta 4 (14 zile) 1363; beta 5 (19 zile) 8649; tratam. sustinere 4 Utrogestan 200/zi, Clexane 0,4 1/zi, vitamine
22.11.2018 Morfologie Trim.I, totul ok, o sa avem un [baietel]
27.11.2018 Testare genetica-NIPT veryfi plus extins+toti cromosomii de la Synlab, rezultat primit in 04.12.2018, totul ok, sex masculin [majoreta]

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 16, 2018 6:23 pm

Buna,fetele! Se pare ca polipul a disparut /resorbit/eliminat/ sau nu se mai vede. Oricum, doctora mea de aici m a chemat si marti sa se mai uite odata,pana atunci se mai ingroasa endometrul...sper ca daca nu exista azi sa nu existe nici marti. Dupa ce am mai discutat si cu ea a zis ca daca nu mai este,nu are rost sa ma indrept spre histeroscopie. Am intrebat si despre aspirarea endometrului si a zis ca exclus,insa nu stiu de ce a fost asa categorica. O voi mai intreba odata marti. Se pare ca doar rezultatul trombofiliilor mai sunt de asteptat,in rest,luna viitoare incep protocolul cu anticonceptionale dat de Pk. Cu Dumnezeu inainte!
Eu 32 ani, el 35 ani, 3 ani de infertilitate
Eu, ovulatie ok, ciclu menstrual regulat,AMH 1,82
El, OATS
2 IUI nereusite
1 FIV , Kaali, Budapesta- asteptam [fetita] [baietel]

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 16, 2018 6:27 pm

GGM wrote:Buna,
am primit si eu rezultatele analizelor de trombofilie.Cred ca sunt ok, parca am inteles ca "hemozigotii" sau hemozigoatele sunt periculoase....O sa le transmit si lui PK saptamana viitoare, cand ar trebui sa imi vina menstruatia si cand ar trebui sa incep tratamentul cu AC.

Profil genetic al riscului de trombofilie...

Factor V G1691A (Leiden) mutatie absenta
Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot
Factor II G20210A mutatie absenta
MTHFR C677T mutatie absenta
MTHFR A1298C mutatie absenta
Factor XIII V34L mutatie absenta
PAI-1 4G/5G heterozigot
EPCR prezente alelele A2/A2
Factorul V haplotip R2 (H1299R) este un factor de risc
moderat pentru tromboza; creste riscul cardiovascular pentru
purtatorii de factor V Leiden.
Prezenta genotipului homozigot 4G/4G si a celui heterozigot
4G/5G,in pozitia 675 a genei PAI-1, se asociaza cu cresterea
nivelului plasmatic de Plasminogen activator inhibitor 1
consecinta fiind o scadere a activitatii fibrinolitice.
Riscul de tromboza creste in cazul asocierii mutatiilor
genei PAI-1 cu alte mutatii genetice (gena factorului V,
gena protrombinei, gena MTHFR).
*Se recomanda ca in anumite circumstante (interventii
chirurgicale,fracturi,administrare de contraceptive orale,
sarcina etc.) rezultatele acestor analize sa fie communicate medicului curant
Buna! Par ok,cu toate ca nu ma pricep,spun asta in comparatie cu alte rezultate de trombofilie vazute in semnatura altor colege de suferinta. Pk te va elucida clar! Sa ne spui ce zice! O sa le pun si eu pe forum dupa ce le primesc.
El, OATS
2 IUI nereusite

Ellenna

Post by Ellenna » Mon Mar 19, 2018 12:36 pm

MARIA Diaconu wrote:
Ellenna wrote:Buna fetelor, va urmaresc si eu de ceva timp.Am citit paginile din urma pentru a aduna cat mai multe informatii.
Problemele noastre sunt: sotul OATS moderata spre severa, infertilitate imunologica, eu endometrioza operata in ianuarie.Momentan urmez tratament cu anticonceptionale la recomandarea doctorului(6 luni).Asteptam rezultatul cariotipului,amandoi.De asemenea eu vreau sa fac trombofiliile, insa mai trebuie sa strang banuti, deoarece cum stiti ,sunt atat de costisitoare aceste investigatii.
Avem recomandarea de a face fiv cu icsi, insa sunt nehotarata, sa il facem in tara, mai exact la iasi clinica omini(deoarece noi sunt din piatra neamt) sau sa incercam in afara (eu ma gandeam la Pk).
Alte probleme:banii, cu siguranta ar trebui sa facem un credit pt fiv, lipsitul de la munca, pt ca nu ne-am permite sa ramanem fara serviciu si nu e foarte usor sa ne invoim cand vrem si de cate ori vrem, din pacate.
Sper sa ne linistim si sa luam decizia cea mai buna cand va veni momentul.
Buna,Ellenna. Sper sa stam putinel pe aici. Ce inseamna infertilitate imunologica? OATS are si sotul meu,de aceea am ajuns la Fiv. In ceea ce ma priveste,lucrurile se pare ca sunt ok. Nu am auzit de tratament cu anticonceptionale, daca poti sa imi explici. Eu de la inceput mi am pus in minte sa merg la PK si m am focusat pe citit despre reusitele/nereusitele lui.Cauta informatii despre ambele clinici si alege cum simti tu,pana la urma viata noastra nu trebuie sa graviteze exclusiv in jurul locului de munca.

Buna Maria, sper si eu sa nu stam mult pe aici si cat de curand sa apara bebele mult dorit in viata noastra.
Tratamentul cu anticonceptionale il tin din cauza unui chist endometriozic care a fost gasit la laparascopie, asa ca doctorita mi-a prescris anticonceptionalele pt a impiedica formarea unor astfel de chisturi pana cand organismul va fi gata pt sarcina.Mie doctorita mi-a spus ca dupa 6 luni de la operatie e recomandat sa raman insarcinata, ca sa se refaca organismul,banuiesc eu.
Infertilitatea imunologica la sot vine de la interpretarea testului MAR, unde a iesit valoare IgG 50, ceea ce am inteles ca inseamna probabilitate crescuta de infertilitate imunologica.
Stau cu sufletul la gura acum, pt ca inca nu am primit rezultatul la cariotip.Abia la sfarsitul lunii il primim.Daca nu iese bine cariotipul sotului,doctorita a zis sa ne gandim la varianta cu donator, insa al meu nu este de acord.Sper sa nu fie cazul totusi :)
Amandoi 35 de ani.Eu endometrioza suspectata abia in noiembrie 2017 cand am schimbat medicul (dupa multe tratamente naturiste, stimulari cu clomifen si o inseminare artificiala nereusita in mai 2017) si diagnosticata in urma operatiei de laparoscopie din ianuarie 2018.
El oligoastenoteratozoospermie moderata spre severa diagnosticata decembrie 2017.
Recomandare ICSI.
Ne dorim mult un bebe! [barza2]

GGM

Post by GGM » Mon Mar 19, 2018 2:51 pm

Buna fetelor,
I-am scris lui PK referitor la mutatii, iar raspunsul a fost : "nu-mi amintesc sa fi cerut sa faci investigatiile acestea, insa, acum, daca tot le-ai efectuat, ar trebui sa consulti un hematolog, intrucat unii hematologi recomanda administrarea de heparina.Renuntam la tratamentul cu AC si incepem stimularea ovariana la menstruatia urmatoare din aprilie, din ziua II a CM.Intrucat sunt plecat in perioada Pastelui, nu vom putea incepe protocolul luna aceasta."

Bun, deci ne-am lamurit.

Acum, urmeaza gasirea unui hematolog - din cate am inteles, cele mai bune dne dr din Bucuresti ar fi Simona Avram si dna dr Uscatescu.Am sunat la Regina Maria sa incerc sa ma programez la dna dr Avram, insa, surpriza! totul este full si lista de asteptare este f lunga....Referitor la dna dr Uscatescu, am citit ca este mai dificila - nu am inteles exact cat de dificila, insa am o prietena care o cunoaste (avand anumite probleme si fiind pacienta dansei) asa ca o voi suna dupa amiaza sa intreb mai multe.

Cam atat pana acum, bine ca I-am scris lui PK.

Parca toate se leaga intr-un fel...inseamna ca voi face histeroscopia luna aceasta pe un endometru fara AC, deci si mai bine - poate chiar va ajuta acel scratching de endometru.

Va pup si va urez o saptamana usoara!
Eu 35 ani, sotul 36 ani
IA 2, 22.11.2017, Columna, stimulare Oavleap 75 -6 zile, apoi Menopur 3 fiole-3 zile; Nereusita
IA 3, 19.12.2017, Columna, stimulare Clostylbegit-5 zile, 2 pastile/zi; Nereusita
01.02.2018 consult Kaali Budapesta dr.PK; spermograma efect. acolo, rezultat ok dpdv al lui PK, studiere analize,concluzie ok
15.03.2018 Trombofilie - Factor V H1299R (R2) mutant heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, restul abs.
28.03.2018 histeroscpoie+scratching de endometru - rezultat ok, prezente niste "mucozitati",indepartate
11.06.2018 monitorizare eco, OD chist hemoragic 5.48/4.49, incepere tratam. cu AC pt 21 zile
15.06.2018 depunere documentatie program Primarie/ASSMB cu efect. procedurii la Columna, dosar ok, ridicat vouchere;
26.06.2018 test ROMA, rezultat 2.94 % (HE 4 valoare 33,73 si CA 125 valoare 8,1)
27.08.2018 START FIV, DOZARI :Estradiol 53, FSH 10,30, LH 8,13, Progesteron 0,26; TRATAMENT:Ovaleap 200/zi zilele 1-8, Pergoveris 100/zi zilele I-V; ziua VI Pergoveris 150 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VII Pergoveris 100 UI+Cetrotide 1 fiola; ziua VIII Pergoveris 150 UI+Cetrotide, ziua IX Pergoveris 100UI+Cetrotide 1 fiola; ziua X-declansare: Diphereline 0,1 mg 2 fiole+Ovitrelle 15 click uri; 07.09.2018 Punctie, recoltare 6 ovocite; 08.09.2018 e mail Columna: toate cele 6 ovocite s-au fetilizat si s-a aplicat ICSI; 12.09.2018 transfer 1 blasto T4AA, congelati 2 blasto - T3BB(cc)si T3AA;
19.09.2018 beta 1 (7zile+ET5) 67,6 [heart], progesteron 38,40; beta 2 (9 zile) 180 :YMPARTY:, progesteron 58,60; beta 3(12 zile)672, progesteron 64,30, beta 4 (14 zile) 1363; beta 5 (19 zile) 8649; tratam. sustinere 4 Utrogestan 200/zi, Clexane 0,4 1/zi, vitamine
27.11.2018 Testare genetica-NIPT veryfi plus extins+toti cromosomii de la Synlab, rezultat primit in 04.12.2018, totul ok, sex masculin [majoreta]

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Mon Mar 19, 2018 7:06 pm

GGM wrote:Buna fetelor,
I-am scris lui PK referitor la mutatii, iar raspunsul a fost : "nu-mi amintesc sa fi cerut sa faci investigatiile acestea, insa, acum, daca tot le-ai efectuat, ar trebui sa consulti un hematolog, intrucat unii hematologi recomanda administrarea de heparina.Renuntam la tratamentul cu AC si incepem stimularea ovariana la menstruatia urmatoare din aprilie, din ziua II a CM.Intrucat sunt plecat in perioada Pastelui, nu vom putea incepe protocolul luna aceasta."

Bun, deci ne-am lamurit.

Acum, urmeaza gasirea unui hematolog - din cate am inteles, cele mai bune dne dr din Bucuresti ar fi Simona Avram si dna dr Uscatescu.Am sunat la Regina Maria sa incerc sa ma programez la dna dr Avram, insa, surpriza! totul este full si lista de asteptare este f lunga....Referitor la dna dr Uscatescu, am citit ca este mai dificila - nu am inteles exact cat de dificila, insa am o prietena care o cunoaste (avand anumite probleme si fiind pacienta dansei) asa ca o voi suna dupa amiaza sa intreb mai multe.

Parca toate se leaga intr-un fel...inseamna ca voi face histeroscopia luna aceasta pe un endometru fara AC, deci si mai bine - poate chiar va ajuta acel scratching de endometru.

Buna,Ggm! Nu ma asteptam sa fie cazul de hematolog,chiar nu ma asteptam.In orice caz ma bucur ca le ai facut si ti a zis ce ai de facut in continuare. Eu nu am primit inca rezultatele,mai dureaza. Acum ca tot nu e de Paste la clinica,ai timp sa faci pe indelete ceea ce ti ai mai propus. Eu in continuare merg pe ideea ca daca nici maine nu vede doctora mea chistul la ecograf, nu ma voi indrepta spre histeroscopie. Ne auzim.
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Wed Mar 21, 2018 12:30 pm

Hello,girls. La ecografia de ieri,polipul meu s a vazut din nou. I am scris lui PK si a zis sa fac histeroscopie pana la Fiv. De asemenea a zis ca nu recomanda histeroacopia in perioada cu anticonceptionale, ci cu o luna inainte sa le incep. Deci daca fac in aprilie interventia, doar la ciclul din mai le pot incepe,si abia la inceputul lui iunie sa fim la Budapesta.Ce sa zic,sunt dezamagita, dar mai bine ca mi a zis direct ce am de facut. Pentru cele interesate, nu este la clinica pk intre 15-21 mai. O zi buna!
El, OATS
2 IUI nereusite

anabobo

Post by anabobo » Thu Mar 22, 2018 4:18 pm

Buna tuturor viitoarelor mamici (speranta moare ultima nu? ) In caz ca pot sa fiu de ajutor cuiva cu informatii va spun si mica mea poveste.Sunt o tipa de 37 ani care a ramas insarcinata prima data la 35 fara nici sa incercam cum se zice.Am pierdut sarcina la 6 sapt.si de atunci am tot incercat dar degeaba .Dupa ce am pierdut sarcina mi-am facut analizele mai in detaliu.Atunci am descoperit ca am trombofilie si ca rezerva ovariana nu e chiar asa buna (cum mi-a spus gine. "Pe langa ca sunt putine sunt si de proasta calitate " ) Asa ca dupa un an de incercari am hotarat sa mergem la Budapesta la Kaali .Am auzit numai lucruri bune despre aceasta clinica si cineva ne-a recomandat sa nu mergem la Doc PK ca este foarte ocupat si sa-l incercam pe Doc.Balla Levente ca si stie romaneste si e foarte de treaba.Asa a si fost , dupa ce i-am scris email a raspuns in 2 zile cu tot ce trebuie sa stim si ce analize ne trebuie (in romaneste binenteles ) si ne-a programat destul de repede intr-o sapt jumate. Am ajuns acolo , ne-a explicat ce sanse avem in functie de analize (ca o sa avem foliculi putini dar la varsta mea o sa fie de calitate buna) In nici 2 sapt am inceput tratamentul si am si plecat la Budapesta .Ne-am inchiriat un apartament foarte dragut in apropiere de complexul Corvin (apart complex Vagabond ) Tratamentul nu a fost foarte greu , au fost injectii subcutanate doar ca am inceput sa ma balonez de parca eram in luna 5 . La extragere sau punctie cum stim toate te adoarme total si nu simti nimic iar dupa esti pe calmante ( a durut mai tare cand iti baga in vena branula pentru anestezie , a piscat un pic ) Dupa punctie au spus sa sunam a doua zi sa vedem cati au supravietuit .Binenteles ca a doua zi am sunat dar ne-am inteles destul de greu (in engleza) ca nu prea stiu engleza bine cei de la clinica , si ne-au spus ca din 5 nu a fertilizat nici unul dar sa sunam si maine ca cine stie. A doua zi am sunat din nou si ne-au spus ca unul la care nu se asteptau a inceput sa creasca .Din 5 doar 3 au fost mature si le-au facut si ICSI dar nimic dar unul din celalalte doua s-a maturizat si el mai tarziu si e ok de trasfer .Mi-a facut transfer in ziua a 3 cand embrionul avea 6 celule. Va zic sincer ca nu mi-a fost usor dupa .Nu am auzit pe nimeni sa o doara dupa transfer asa ca am stat foarte linistita , dar a doua zi am avut nevoie de ajutor sa ma ridic din pat ( ca si cum as fi avut cezariana) dureri insuportabile si nu am stiut ce sa fac ..eram inca in Ungaria so am scris la doc . sa-l intreb ce pot sa iau de durere , si nici pana astazi nu mi-a mai raspuns la email...durerea a trecut dupa 2 zile ...asta este povestea ...iar acum asteptam raspunsul. Va pup iar daca aveti intrebari va raspund cu drag

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Thu Mar 22, 2018 7:12 pm

anabobo wrote:Buna tuturor viitoarelor mamici (speranta moare ultima nu? ) In caz ca pot sa fiu de ajutor cuiva cu informatii va spun si mica mea poveste.Sunt o tipa de 37 ani care a ramas insarcinata prima data la 35 fara nici sa incercam cum se zice.Am pierdut sarcina la 6 sapt.si de atunci am tot incercat dar degeaba .Dupa ce am pierdut sarcina mi-am facut analizele mai in detaliu.Atunci am descoperit ca am trombofilie si ca rezerva ovariana nu e chiar asa buna (cum mi-a spus gine. "Pe langa ca sunt putine sunt si de proasta calitate " ) Asa ca dupa un an de incercari am hotarat sa mergem la Budapesta la Kaali .Am auzit numai lucruri bune despre aceasta clinica si cineva ne-a recomandat sa nu mergem la Doc PK ca este foarte ocupat si sa-l incercam pe Doc.Balla Levente ca si stie romaneste si e foarte de treaba.Asa a si fost , dupa ce i-am scris email a raspuns in 2 zile cu tot ce trebuie sa stim si ce analize ne trebuie (in romaneste binenteles ) si ne-a programat destul de repede intr-o sapt jumate. Am ajuns acolo , ne-a explicat ce sanse avem in functie de analize (ca o sa avem foliculi putini dar la varsta mea o sa fie de calitate buna) In nici 2 sapt am inceput tratamentul si am si plecat la Budapesta .Ne-am inchiriat un apartament foarte dragut in apropiere de complexul Corvin (apart complex Vagabond ) Tratamentul nu a fost foarte greu , au fost injectii subcutanate doar ca am inceput sa ma balonez de parca eram in luna 5 . La extragere sau punctie cum stim toate te adoarme total si nu simti nimic iar dupa esti pe calmante ( a durut mai tare cand iti baga in vena branula pentru anestezie , a piscat un pic ) Dupa punctie au spus sa sunam a doua zi sa vedem cati au supravietuit .Binenteles ca a doua zi am sunat dar ne-am inteles destul de greu (in engleza) ca nu prea stiu engleza bine cei de la clinica , si ne-au spus ca din 5 nu a fertilizat nici unul dar sa sunam si maine ca cine stie. A doua zi am sunat din nou si ne-au spus ca unul la care nu se asteptau a inceput sa creasca .Din 5 doar 3 au fost mature si le-au facut si ICSI dar nimic dar unul din celalalte doua s-a maturizat si el mai tarziu si e ok de trasfer .Mi-a facut transfer in ziua a 3 cand embrionul avea 6 celule. Va zic sincer ca nu mi-a fost usor dupa .Nu am auzit pe nimeni sa o doara dupa transfer asa ca am stat foarte linistita , dar a doua zi am avut nevoie de ajutor sa ma ridic din pat ( ca si cum as fi avut cezariana) dureri insuportabile si nu am stiut ce sa fac ..eram inca in Ungaria so am scris la doc . sa-l intreb ce pot sa iau de durere , si nici pana astazi nu mi-a mai raspuns la email...durerea a trecut dupa 2 zile ...asta este povestea ...iar acum asteptam raspunsul. Va pup iar daca aveti intrebari va raspund cu drag
Buna,anabobo si mult succes. Sa se prinda bebe!!! Te asteptam cu vestea mare curand. Suntem putine cele care scriem pe forum in aceasta perioada, si orientate catre alti doctori .Seara buna si sa fie bine!!!
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 23, 2018 11:33 am

MARIA Diaconu wrote:
GGM wrote:Buna fetelor,

Bun, deci ne-am lamurit.

Buna,Ggm! Nu ma asteptam sa fie cazul de hematolog,chiar nu ma asteptam.In orice caz ma bucur ca le ai facut si ti a zis ce ai de facut in continuare. Eu nu am primit inca rezultatele,mai dureaza. Acum ca tot nu e de Paste la clinica,ai timp sa faci pe indelete ceea ce ti ai mai propus. Eu in continuare merg pe ideea ca daca nici maine nu vede doctora mea chistul la ecograf, nu ma voi indrepta spre histeroscopie. Ne auzim.
Buna Ggm, vin si eu cu ceva vesti,nu prea bune.se pare ca voi avea nevoie de histeroscopie si nu stiu cu cine sa fac. Ma poti ajuta cu un nr de tel al doctorei cu care faci tu? Chiar PK a zis sa o fac ,deoarece polipul meu e din nou vizibil. Caut urgent pe cineva competent ca sa pot face la ciclul urmator,undeva pe 10 aprilie. Mi au iesit si trombofiliile,toate negative sau absente, mai putin mutatia MTHFR C6777 care a iesit genotip homozigot ( ii voi transmite lui PK rezultatul) ,si nu mi se pare de bine.Multumesc
El, OATS
2 IUI nereusite

GGM

Post by GGM » Fri Mar 23, 2018 3:34 pm

Buna Maria Diaconu,
eu fac histeroscopie saptamana viitoare miercuri, la Giulesti.
Hai sa vedem ce se intampla miercuri - sa iti spun cum a fost, cat am stat, daca ma simt ok si tot asa.Daca totul este in regula, ii scriu eu doctorei apoi sa te programeze daca va fii de garda in ziua cand tu vei avea nevoie-trebuie sa o anunt in prima zi a CM ului (daca nu este de garda, nu are cum sa te opereze acolo).Dar poate avem noroc, si pica intr-una din zilele care trebuie.
Mie imi face la ziua 8 de CM (am inceput menstruatia pe 21.03 si m-a programat pe 28.03).
Si eu am avut polip si am fost tot la Giulesti sa il operez, operatia mi s-a parut f simpla, a durat in jur de 30 min, m-am trezit foarte bine, am plecat acasa dupa cateva ore (seara).
Stau si ma gandesc, oare iti poate face in aceeasi "interventie" si scoaterea polipului, si vizualiazarea uterului si a celorlalte organe, si scratchingul de endometru?...ca daca at fi asa, atunci at fi super - ai scapa de toate odata.O sa o intreb miercuri eventual( daca am cateva minute in care sa pot vorbi cu dansa) daca se pot face toate.
Eu 35 ani, sotul 36 ani

GGM

Post by GGM » Fri Mar 23, 2018 3:37 pm

Referitor la rezultatelor trombofiliilor, m-am tot interesat, si trebuie sa merg clar la hematolog.Dat fiind ca la Regina Maria nu am gasit loc decat la sfarsitul lui aprilie, voi merge in Saptamana Mare la Fundeni, la dna dr.Uscatescu, intrucat dansa este clar cea mai buna (competenta) in acest domeniu si apoi ii voi scrie lui PK.Probabil ca voi avea nevoie de clexande de 0.4, insa astepta sa vedem ce imi spune dansa.
Eu 35 ani, sotul 36 ani

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 23, 2018 4:45 pm

GGM wrote:Buna Maria Diaconu,
Hai sa vedem ce se intampla miercuri - sa iti spun cum a fost, cat am stat, daca ma simt ok si tot asa.Daca totul este in regula, ii scriu eu doctorei apoi sa te programeze daca va fii de garda in ziua cand tu vei avea nevoie-trebuie sa o anunt in prima zi a CM ului (daca nu este de garda, nu are cum sa te opereze acolo).Dar poate avem noroc, si pica intr-una din zilele care trebuie.
Mie imi face la ziua 8 de CM (am inceput menstruatia pe 21.03 si m-a programat pe 28.03).
Si eu am avut polip si am fost tot la Giulesti sa il operez, operatia mi s-a parut f simpla, a durat in jur de 30 min, m-am trezit foarte bine, am plecat acasa dupa cateva ore (seara).
Stau si ma gandesc, oare iti poate face in aceeasi "interventie" si scoaterea polipului, si vizualiazarea uterului si a celorlalte organe, si scratchingul de endometru?...ca daca at fi asa, atunci at fi super - ai scapa de toate odata.O sa o intreb miercuri eventual( daca am cateva minute in care sa pot vorbi cu dansa) daca se pot face toate.
Ggm,pai pentru scoaterea acelui polip tot histeroscopie ai facut,nu i asa? Histeroscopie operatorie,nu diagnostica. Asta pe care o faci acum la giulesti,banuiesc ca e doar de vizualizare a uterului, daca nu mai ai nimic de scos.Daca poti sa schimbi cateva vorbe doctora , ti as fi recunoscatoare.Ca nu vreau sa mai astept inca un ciclu...si asa daca ma misc bine,cel mai devreme pot face fiv ul la inceputul lunii iunie.multumesc frumos.
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 23, 2018 4:46 pm

GGM wrote:Referitor la rezultatelor trombofiliilor, m-am tot interesat, si trebuie sa merg clar la hematolog.Dat fiind ca la Regina Maria nu am gasit loc decat la sfarsitul lui aprilie, voi merge in Saptamana Mare la Fundeni, la dna dr.Uscatescu, intrucat dansa este clar cea mai buna (competenta) in acest domeniu si apoi ii voi scrie lui PK.Probabil ca voi avea nevoie de clexande de 0.4, insa astepta sa vedem ce imi spune dansa.
Si aici ma intereseaza ,daca poti sa ma tii la curent. La Uscatescu ma gandeam si eu. Multumesc
El, OATS
2 IUI nereusite

GGM

Post by GGM » Fri Mar 23, 2018 4:54 pm

Da, Maria Diaconu, la scoaterea polipului tot histeroscopie am facut.
Si da, acum vreau sa vedem daca totul este in regula in uter si pe acolo si sa imi faca acel scratching de endometru care am inteles ca ajuta si el la un FIV efectuat in luna imediat urmatoare.
Imi pare rau ca dna dr.nu vrea sa imi faca si laparoscopie - eu sincer as fi facut-o si pe aceasta, sa scap si sa elimin cat mai multe motive/cauze ale neimplantarii.
Eu 35 ani, sotul 36 ani

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 23, 2018 5:56 pm

GGM wrote:Da, Maria Diaconu, la scoaterea polipului tot histeroscopie am facut.
Si da, acum vreau sa vedem daca totul este in regula in uter si pe acolo si sa imi faca acel scratching de endometru care am inteles ca ajuta si el la un FIV efectuat in luna imediat urmatoare.
Imi pare rau ca dna dr.nu vrea sa imi faca si laparoscopie - eu sincer as fi facut-o si pe aceasta, sa scap si sa elimin cat mai multe motive/cauze ale neimplantarii.
Ggm, dar am inteles necesare obserie de analize inainte de histeroscopie.asa este?
El, OATS
2 IUI nereusite

MARIA Diaconu

Post by MARIA Diaconu » Fri Mar 23, 2018 5:57 pm

MARIA Diaconu wrote:
Ggm, dar am inteles necesare obserie de analize inainte de histeroscopie.asa este?
Scuze pentru greselile de scriere,graba...
El, OATS
2 IUI nereusite

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Mar 23, 2018 9:30 pm

anabobo wrote:Buna tuturor viitoarelor mamici (speranta moare ultima nu? ) In caz ca pot sa fiu de ajutor cuiva cu informatii va spun si mica mea poveste.Sunt o tipa de 37 ani care a ramas insarcinata prima data la 35 fara nici sa incercam cum se zice.Am pierdut sarcina la 6 sapt.si de atunci am tot incercat dar degeaba .Dupa ce am pierdut sarcina mi-am facut analizele mai in detaliu.Atunci am descoperit ca am trombofilie si ca rezerva ovariana nu e chiar asa buna (cum mi-a spus gine. "Pe langa ca sunt putine sunt si de proasta calitate " ) Asa ca dupa un an de incercari am hotarat sa mergem la Budapesta la Kaali .Am auzit numai lucruri bune despre aceasta clinica si cineva ne-a recomandat sa nu mergem la Doc PK ca este foarte ocupat si sa-l incercam pe Doc.Balla Levente ca si stie romaneste si e foarte de treaba.Asa a si fost , dupa ce i-am scris email a raspuns in 2 zile cu tot ce trebuie sa stim si ce analize ne trebuie (in romaneste binenteles ) si ne-a programat destul de repede intr-o sapt jumate. Am ajuns acolo , ne-a explicat ce sanse avem in functie de analize (ca o sa avem foliculi putini dar la varsta mea o sa fie de calitate buna) In nici 2 sapt am inceput tratamentul si am si plecat la Budapesta .Ne-am inchiriat un apartament foarte dragut in apropiere de complexul Corvin (apart complex Vagabond ) Tratamentul nu a fost foarte greu , au fost injectii subcutanate doar ca am inceput sa ma balonez de parca eram in luna 5 . La extragere sau punctie cum stim toate te adoarme total si nu simti nimic iar dupa esti pe calmante ( a durut mai tare cand iti baga in vena branula pentru anestezie , a piscat un pic ) Dupa punctie au spus sa sunam a doua zi sa vedem cati au supravietuit .Binenteles ca a doua zi am sunat dar ne-am inteles destul de greu (in engleza) ca nu prea stiu engleza bine cei de la clinica , si ne-au spus ca din 5 nu a fertilizat nici unul dar sa sunam si maine ca cine stie. A doua zi am sunat din nou si ne-au spus ca unul la care nu se asteptau a inceput sa creasca .Din 5 doar 3 au fost mature si le-au facut si ICSI dar nimic dar unul din celalalte doua s-a maturizat si el mai tarziu si e ok de trasfer .Mi-a facut transfer in ziua a 3 cand embrionul avea 6 celule. Va zic sincer ca nu mi-a fost usor dupa .Nu am auzit pe nimeni sa o doara dupa transfer asa ca am stat foarte linistita , dar a doua zi am avut nevoie de ajutor sa ma ridic din pat ( ca si cum as fi avut cezariana) dureri insuportabile si nu am stiut ce sa fac ..eram inca in Ungaria so am scris la doc . sa-l intreb ce pot sa iau de durere , si nici pana astazi nu mi-a mai raspuns la email...durerea a trecut dupa 2 zile ...asta este povestea ...iar acum asteptam raspunsul. Va pup iar daca aveti intrebari va raspund cu drag
Si eu am avut dureri fff mari, f asemanatoare cu ce descrii tu, la doua zile dupa ET fresh cu embrioni de z3. Tot asa, abia m-am putut ridica din pat. Dr a zis ca e normal, se intampla dupa ciclurile de stimulare. Am tinut sub control cu no spa, dar dupa o zi-doua oricum durerile s-au diminuat semnificativ, aproape au disparut.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Mar 23, 2018 9:33 pm

GGM wrote:Buna Maria Diaconu,
Da, la histeroscopie se pot face toate: vizualizarea cavitatii uterine si a orificiilor tubare (NU se pot vizualiza si alte organe), endo scratching, si extirpare de polipi daca e cazul.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Fri Mar 23, 2018 9:34 pm

MARIA Diaconu wrote:
Da. Culturile din col trebuie sa fie negative (mycoplasma, ureaplasma, chlamydia).

Post Reply