FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Cosiana

Re: FIV abroad

Post by Cosiana » Sat Feb 02, 2019 3:24 pm

ada07 wrote:Buna,

Avand in vedere riscurile pe care le implica FIV (hiperstimulare, anestezie, punctie), as dori sa va intreb daca cele care ati facut FIV in strainatate ati avut vreo asigurare medicala suplimentara.

Multumesc.
Buna,
Nici eu n am avut asigurare.
Bafta,
Eu 40(1979), el 37(1982), el diagnosticat cu OATS severa in 2012.
FIV 1 - 2012 nereusit, Columna Bucuresti, au fost transferati 2 blasto, calitate A;
FIV 2 - ne pregatim sa mergem la ACIBADEM Istanbul la inceputul lunii mai - REUSIT;
Aprilie 2016, AMH : 4,41
ET 16.05.2016: 3 embrioni de z3, calitate 1;
BetaHCG 26.05.2016 z10 de la ET este 81.33;BetaHCG 28.05.2016 z12 de la ET este 123.BetaHCG 30.05.2016 z14 de la ET este 172.72; BetaHCG 01.06.2016 z16 de la ET este 355.59; BetaHCG 03.06.2016 z18 de la ET este 819.33;
SOE 6 sapt, avort medicamentos
FIV 3 Szeged oct-noe 2016 -o experienta groaznica, dr Zadori, neprofesionalism total; am ovulat inainte de punctie;
FIV 4 VIENA feb- martie 2017 - REUSIT [premom]; fericita mamica de Ema Maria Olivia; sotul a facut TESE; clexane toata sarcina
FIV 5 VIENA/Tulln ian 2019 - 11 ovo, 8 mature, 2 fertilizate, 2 blasto, z5, unul mai slab, unul mai bun, transferati amandoi in 28 ian, crunta asteptare; sotul a facut TESE - NEREUSIT;
FIV 6 GYNERA, ASSMB, noe/dec 2019 , sotul TESE; 12 dec punctie 11 ovo 5 mature, 4 fertilizate, 2 early blasto, 1AB; 1BB ET 17 dec....SOE 4-5 saptamani

Maria Anastasia

Post by Maria Anastasia » Sun Feb 03, 2019 2:49 pm

Buna tuturor!

La Zlin a fost cineva? Ne indreptam spre fiv cu ovocite donate.
Povestea e prea lunga, am tot asteptat...toate analizele bune, sarcinile se opresc din evolutie fiind mici, doar trombofilia ramane cauza si sunt convinsa, calitatea proasta a ovocitelor mele. Amh arata bine pt varsta mea-ciudat, nu??
Deci diagnosticul de infertilitate din cauze necunoscute m-a plictisit. Vreau sa incercam si asa.
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:
Ianuarie 2019: Mai obtin o sarcina naturala, avort menstrual-sarcina biochimica
Hotarati, cautam pareri pt optiunea Zlin, ovo donate

cristi_per

Post by cristi_per » Sun Feb 03, 2019 3:03 pm

Maria Anastasia wrote:Buna tuturor!

Povestea e prea lunga, am tot asteptat...toate analizele bune, sarcinile se opresc din evolutie fiind mici, doar trombofilia ramane cauza si sunt convinsa, calitatea proasta a ovocitelor mele. Amh arata bine pt varsta mea-ciudat, nu??
Deci diagnosticul de infertilitate din cauze necunoscute m-a plictisit. Vreau sa incercam si asa.
Buna Maria Anastasia,
Ce mi se pare ciudat in istoricul tau este ca treci direct de la inseminare la ovocite donate. Mie mi se pare ca nu ti-ai epuizat sansele cu ovocitelor tale, ca amh este ok, varsta este ok inca, de unde stii ca problema este la ovocite? Iti inteleg supărarea, și eu am avut 3 sarcini oprite din care una la aproape 12 săpt deci stiu cum este, tu faci cum vrei, evident dar poate ar fi bine sa mai consulți și alți specialiști, sa mai repetati niste analize, sa faca și soțul tău un halosperm și un mar test...poate un fiv cu icsi/picsi...

Maria Anastasia

Post by Maria Anastasia » Mon Feb 11, 2019 8:21 pm

cristi_per wrote:

Buna Maria Anastasia,
Ce mi se pare ciudat in istoricul tau este ca treci direct de la inseminare la ovocite donate. Mie mi se pare ca nu ti-ai epuizat sansele cu ovocitelor tale, ca amh este ok, varsta este ok inca, de unde stii ca problema este la ovocite? Iti inteleg supărarea, și eu am avut 3 sarcini oprite din care una la aproape 12 săpt deci stiu cum este, tu faci cum vrei, evident dar poate ar fi bine sa mai consulți și alți specialiști, sa mai repetati niste analize, sa faca și soțul tău un halosperm și un mar test...poate un fiv cu icsi/picsi...
Nu vrem, nici sotul si nici eu, sa fac tratamentul hormonal pt fiv. E decizia noastra! Nu ma intereseaza ca altele au facut nenumarate fivuri si et-uri. Ma inclin in fata lor, dar eu nu am puterea sa trec prin noi esecuri ca mai apoi, cineva, sa se gaseasca totusi sa imi spuna de ovo donate. Pe medicii din tara nu mai dau sincer, nici 2 bani. Generalizez, dar asta e! Asadar, decizia e luata.
Daca sunt persoane care au trecut prin asa ceva si pot sa ma ajute cu info, apreciez in mod deosebit. Pe celelalte nu va comdamn ca nu ma intelegeti, va apreciez pt puterea de lupta, dar nu incercati sa va exprimati parerea pt ca doar eu cu sotul meu ne confruntam clipa de clipa cu starea noastra.
Va multumesc. (Daca tonul pare dur imi cer scuze...sunt intr--un punct dificil cu rabdarea si mi-e greu sa mai cred in vb frumoase de genul "poate ca...", "mai incercati...", "mai asteptati". Nu vreau sa fiu considerata bunica copilului...nu vreau sa il absndonez cand inca nu e format, cand nu e casatorit, cand mai are nevoie de sprijin moral).
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:
Ianuarie 2019: Mai obtin o sarcina naturala, avort menstrual-sarcina biochimica
Hotarati, cautam pareri pt optiunea Zlin, ovo donate

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Tue Feb 12, 2019 9:50 am

Buna fetelor, nu stiu ce sa mai fac, de unde sa incep sau pe unde sa o mai iau. 4 fivuri nici o sarcina, doze mari de medicamente pt stimulare, ovocite recoltate suficiente dar fara nici un rezultat. Medicul spune ca ovocitele mele nu sunt bune din punct de vedere genetic, nu stiu ce sa zic sau sa mai fac. Imi doresc din tot sufletul un copil al meu, nu pot inca accepta ideea ovocitelor donate, am 33 ani si totusi nu reusesc, efectiv nu imi dau seama unde gresesc :(( :(
Eu 33 ani el 35 ani si OATS
Am inceput lupta cu infertilitatea din 2017
2017 FIV 1 Romania 6 ovocite - 4 mature, transfer 2 embrioni z3 - NEGATIV
2018 FIV 2 Franta -6 ovocite - 5 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - 5,7, beta2- 10,7, beta3 - 2 - NEGATIV
FIV 3 Franta -11 ovocite - 8 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
FIV 4 Franta - 13 ovocite - 7 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
FIV 5 Franta - 12 ovocite - 8 fertilizate, ajung in ziua2 - 3 embrioni, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
Niciodata nu am reusit sa avem embrioni de ziua 5 pt transfer sau congelare
Diagnostic: Infertilitate masculina - aproximativ 2 milioane de spermatozoizi, iar in urma fertilizarilor efectuate a rezultat o infertilitate mixta, la mine fiind vorba despre o calitate proasta a ovocitelor
In 2017 un amh de 2.5 - in prezent 1.96, fsh de 10 in 2017 - in prezent 14 si trombofilie confirmata Factorul II heterozigot, MTHFR 677C homozigot si PAI homozigot
Speram inca la o minune.... [barza2] [barza1] [sperm] [fecundare] [sperm2]

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Feb 17, 2019 11:23 am

Maria Anastasia wrote:
cristi_per wrote:

Buna Maria Anastasia,
Nu vrem, nici sotul si nici eu, sa fac tratamentul hormonal pt fiv. E decizia noastra! Nu ma intereseaza ca altele au facut nenumarate fivuri si et-uri. Ma inclin in fata lor, dar eu nu am puterea sa trec prin noi esecuri ca mai apoi, cineva, sa se gaseasca totusi sa imi spuna de ovo donate. Pe medicii din tara nu mai dau sincer, nici 2 bani. Generalizez, dar asta e! Asadar, decizia e luata.
Daca sunt persoane care au trecut prin asa ceva si pot sa ma ajute cu info, apreciez in mod deosebit. Pe celelalte nu va comdamn ca nu ma intelegeti, va apreciez pt puterea de lupta, dar nu incercati sa va exprimati parerea pt ca doar eu cu sotul meu ne confruntam clipa de clipa cu starea noastra.
Va multumesc. (Daca tonul pare dur imi cer scuze...sunt intr--un punct dificil cu rabdarea si mi-e greu sa mai cred in vb frumoase de genul "poate ca...", "mai incercati...", "mai asteptati". Nu vreau sa fiu considerata bunica copilului...nu vreau sa il absndonez cand inca nu e format, cand nu e casatorit, cand mai are nevoie de sprijin moral).
Buna Maria, scuze ca ma bag Si eu, dar cristi_per are dreptate, faceti macar testul halosperm. Sarciniile se pot pierde si din cauza spermatozoitiilor, iar daca are grad ridicat de fragmentare, fiv cu ovocite donate nu te ajuta la nimic. In prima faza toata lumea da vina pe calitatea ovocitelor dar nu este chiar asa. Si eu am 2 sarcini pierdute si asta este urmatorul pas, test halosperm. Primul fiv l-am facut la 29 ani iar al doilea la 30, sotul are 42 ani, deci nu exclud o problema de fragmentare a spermatozoitiilor.
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Sun Feb 17, 2019 11:26 am

Cryyss_m wrote:Buna fetelor, nu stiu ce sa mai fac, de unde sa incep sau pe unde sa o mai iau. 4 fivuri nici o sarcina, doze mari de medicamente pt stimulare, ovocite recoltate suficiente dar fara nici un rezultat. Medicul spune ca ovocitele mele nu sunt bune din punct de vedere genetic, nu stiu ce sa zic sau sa mai fac. Imi doresc din tot sufletul un copil al meu, nu pot inca accepta ideea ovocitelor donate, am 33 ani si totusi nu reusesc, efectiv nu imi dau seama unde gresesc :(( :(
Buna, test halosperm ati facut? Fiv urile cum au fost facute? Fiv clasic, icsi, p-icsi?
Eu 31 El 43 (Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ
Septembrie 2019 a 4-a histeroscopie cu biopsie CD38-endometrita cronica-tratament cu antibiotic si metronidazol
Fiv 4 16 octombrie 2019- 6 ovocite-6 fertilizate IMSI-5 embrioni ziua 5( 4 au fost testati genetic si 1 va fi congelat si ulterior transferat)
Noiembrie 2029-a5 a histeroscopie cu Radu Maftei-s-au scos 2 polipi, endometrita sa vineecat.
Et 11- 12 Decembrie-transfer cu 1 embrion HBA-

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Sun Feb 17, 2019 9:31 pm

La toate fivurile s-a facut ICSI pt ca spermograma sotului nu a depasit niciodata 2 milioane de spermatozoizi, el are diagnostic de oligospermie severa. Sotul a facut cariotipul care a iesit normal, la fel si analizele hormonale, alte teste nu ne-au fost recomandate
2018 FIV 2 Franta -6 ovocite - 5 mature, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - 5,7, beta2- 10,7, beta3 - 2 - NEGATIV
FIV 5 Franta - 12 ovocite - 8 fertilizate, ajung in ziua2 - 3 embrioni, transfer 2 embrioni z2 - Beta1 - NEGATIV
Diagnostic: Infertilitate masculina - aproximativ 2 milioane de spermatozoizi, iar in urma fertilizarilor efectuate a rezultat o infertilitate mixta, la mine fiind vorba despre o calitate proasta a ovocitelor
In 2017 un amh de 2.5 - in prezent 1.96, fsh de 10 in 2017 - in prezent 14 si trombofilie confirmata Factorul II heterozigot, MTHFR 677C homozigot si PAI homozigot

Gabriela71

Etapele unei Fertilizari In Vitro

Post by Gabriela71 » Sat Feb 23, 2019 4:58 pm

Buna ziua ,va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, am tot cautat pe internet dar prefer sa stiu mai multe de la cineva care a trecut deja prin FIV sau urmeaza. Ma intereseaza care sunt etapele ,noi incercam de mai bine de 5 ani sa avem un bebe si nimic.. :( am facut niste analize ,mie mi-au iesit in regula toate insa sotul a fost declarat infertil si de aceea medicul ne-a propus FIV. Noi ne aflam in Franta ..va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Multumesc frumos ^:)^

Cryyss_m

Post by Cryyss_m » Sun Feb 24, 2019 9:48 pm

Ce analize ai facut? Dupa 4 fivuri eu personal consider obligatoriu de facut hsg si histeroscopie bineinteles impreuna cu analizele hormonale, sotul ce problema are? Diagnostic? Daca locuiesti in franta probabil ai ceva facilitati, nu stiu daca stiu bine, dar cred ca aveti 4 sau 5 fivuri gratuite. Eu am facut fivurile la Paris, dar locuiesc in Romania.

jurnaldefiv

Re: Etapele unei Fertilizari In Vitro

Post by jurnaldefiv » Mon Feb 25, 2019 9:24 am

Gabriela71 wrote:Buna ziua ,va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, am tot cautat pe internet dar prefer sa stiu mai multe de la cineva care a trecut deja prin FIV sau urmeaza. Ma intereseaza care sunt etapele ,noi incercam de mai bine de 5 ani sa avem un bebe si nimic.. :( am facut niste analize ,mie mi-au iesit in regula toate insa sotul a fost declarat infertil si de aceea medicul ne-a propus FIV. Noi ne aflam in Franta ..va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Multumesc frumos ^:)^
Buna, poate ne scrii si ce analize si investigatii ai facut tu mai exact, e important.
De asemenea e important si diagnosticul exact al sotului.
Odata stabilit ca mergeti pe FIV, pasii sunt:
- histeroscopie (pt a confirma ca este ok cavitatea uterina);
- histerosalpingografie (pt a exclude hidrosalpinxul);
- analize sange, ginecologice, serologii, dozari hormonale;
- start tratament stimulare;
- monitorizari ecografice si dozari hormonale pe parcursul tratamentului;
- declansarea ovulatiei;
- punctia ovariana;
- embriotransferul;
- cu ajutorul lui Dumnezeu, confirmarea sarcinii.
Toate astea bineinteles sub directa coordonare a unui medic specialist in FIV.
Daca citesti aici si pe topicul FIV in Romania, vei afla in detaliu orice legat de ce presupune un FIV.
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Ana11

Re: FIV abroad dupa cat timp ai ramas gravida natural?

Post by Ana11 » Sun Apr 07, 2019 10:57 am

Elle wrote:
Lulu29 wrote:Va multumesc pt incurajari. Azi am primit vestea trista hcg<0.1....deci din 3 embrioni de calitate a..niciunul.
Ce analize ma sfatuiti sa fac inainte de a face urmatorul embriotransfer cu cei doi care ii mai am inghetati?.
Deci din cate imi dau seama poate fi o problema genetica sau ceva legat de uterul meu...?
Sa.i cer soctorului ca cei doi sa ii tina in laborator pana ajung la faza de blastocist...sa el8minam si aceasta posibilitate .
Multumesc pt randurile scrise...de mare ajutor mi.au fost.Succes tuturor!
Buna. Imi pare rau pt rezultat. Din pacate uneori nu e sa fie. Eu am facut 2 fiv-uri cu Mosin nereusite. La ultimul mai era o fata cu mine care a transferat 2 unul bun si unul cu ceva fragmentatii si acum e insarcinata cu gemeni. E cam complicat cu el. Am auzit si eu multe reusite la el dar cred ca sunt pur si sinplu noroc. e in stare sa te bage din prima in procedura fara analize sau alte discutii. Pe parcursul procedurii nu face analize. Eu am avut dureri destul de mari dupa fiecare transfer. Iar ultima stimulare a fost destul de agresiva cu doze f mari desi nu era nevoie, foliculii au crescut f mult untr-un timp f scurt dar el parea f multumit. Acuma nu stiu ce sa zic. Dupa primul fiv m-a chemat sa imi faca o analiza de toxicitate sa vada dc mediul uterin este toxic pt embrioni. Tu ai facut-o?
Eu am ramas insarcinata natural dupa ultimul fiv deci e posibil ca organismul sa functioneze mai bine cand nu e stimulat. Asa ca nu iti pierde speranta. Ia un respiro si incearca natural luna asta . Nu se stie de unde sare.

Anca75

FIV in Israel

Post by Anca75 » Fri May 31, 2019 11:13 am

Buna ziua...Am o mare rugaminte ,,Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legate de FIV in Israel?
:ymdaydream:

Lorelei

Re: FIV in Israel

Post by Lorelei » Mon Jun 03, 2019 2:02 pm

Anca, mai bine intrebi pe grupul de fb al asociatiei. Acolo ai mai multe sanse sa fie cineva care a facut FIV in Israel.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. BFN!
FIV1 - iul 2017. Columna-17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC-Freeze all!
FET1 si FET 2-sept si oct 2017 BFN si un transfer anulat. Am avut doar 1 blasto care a rezistat la dezghet.
Histeroscopie diagnostica. Uter aspect micropolipoidal; chiuretat pereti-dec 2017.
FIV2 - ian 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->8 embrioni f buni.
ET2 - ian 2018,2 embrioni Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET3 - apr 2018, 2 blasto. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip.Uter aspect polipoid; chiuretat pereti - iun 2018;
FET4 - iul 2018, 2 blasto. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ian 2019 Columna (ASSMB).19ovo/16 fertilizate->5 blasto buni!Freeze all!
Histeroscopie diagnostica ok - feb2019
FET5 - apr 2019, 2 blasto de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FET6 - mai 2019, 2 blasto de la FIV3. BFN!
FIV4 - apr 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural, fara ovocit!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iul 2019
FIV 6 - aug 2019 Columna. FIV cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate->1 embrion Z3 si 2 blasto!
ET7 - aug 2019. Transfer dublu:in z3- 1embrion z3 si in z5 -2 blasto. BFN!
FET8 - oct 2019 anulat din cauza PAP cu LSIL CIN1. Colposcopie si HPV-negative.
FET8 Unica Praga - dec 2019: 2 blasto de la FIV2. Beta z12-492! O sa avem o fetita :x :YMPRAY: Doamne Ajuta pana la capat!

Ali40

Post by Ali40 » Sat Jun 15, 2019 10:22 am

Buna ! Alina ma numesc si locuiesc in Germania. Am inceput si eu fiv si ET. De fapt sunt in a 15 a zi de la ET . Din 3 folicul s.au format 2 embrioni care mi.au si fost transferati. Bineinteles au urmat cele 3 injectii hcg Brectavid 1500IE. Ieri am avut analiza la sange. Beta a iesit 35. Cam mica. Trebuie sa merg vinerea viitoare sa o repet. Se presupune ca inca ar mai putea fi resturi de la injectii. Va pup si un week.end frumos!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Thu Jun 20, 2019 7:25 am

Ali40 wrote:Buna ! Alina ma numesc si locuiesc in Germania. Am inceput si eu fiv si ET. De fapt sunt in a 15 a zi de la ET . Din 3 folicul s.au format 2 embrioni care mi.au si fost transferati. Bineinteles au urmat cele 3 injectii hcg Brectavid 1500IE. Ieri am avut analiza la sange. Beta a iesit 35. Cam mica. Trebuie sa merg vinerea viitoare sa o repet. Se presupune ca inca ar mai putea fi resturi de la injectii. Va pup si un week.end frumos!
Cand ai facut ultima injectie cu hcg? Regula e ca iese din corp in max 10 zile, si cred ca o beta fals-pozitiva de la aceste injectii ar fi totusi mai mica, nu 35.
35 e o valoare pozitiva care ar trebui sa indice sarcina, fara indoiala. Ca idee, sarcina mea a inceput cu un beta de 34.5 in ziua 8 de la ET cu blastocisti.
Tu zici ca esti in z15, dar e important si ce embrioni ai transferat - cumva de ziua 3?
Doamne ajuta sa fie cu noroc!
eu 37, el 29, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 (Unica Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
FIV3 Nov 2018 (Columna, program ASSMB): 4 blastocisti, 1 transferat, 3 congelati.
ET6 Nov 2018 1 blasto 2AA.
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim! ramai langa noi.

Ali40

Post by Ali40 » Thu Jun 20, 2019 8:21 am

Buna. La mine au fost embrioni de ziua 3. Oricum prea multe simptome de sarcina nu am in afara de durerile de sani, usoare dureri de burta si foarte rar stari de greata. In rest sunt ca si pana acum. Ma gandesc sa nu fie sarcina biochimica. Dar asta ramane de vazut maine la testul de sange. Mi.am facut ieri un test de sarcina digital Clearblue si mi.a dat ca.s insarcinata. Oricum mari sperante nu imi fac. Ms de raspuns si o zi buna. :)

Ali40

Post by Ali40 » Thu Jun 20, 2019 8:22 am

Ali40 wrote:Buna ! Alina ma numesc si locuiesc in Germania. Am inceput si eu fiv si ET. De fapt sunt in a 15 a zi de la ET . Din 3 folicul s.au format 2 embrioni care mi.au si fost transferati. Bineinteles au urmat cele 3 injectii hcg Brectavid 1500IE. Ieri am avut analiza la sange. Beta a iesit 35. Cam mica. Trebuie sa merg vinerea viitoare sa o repet. Se presupune ca inca ar mai putea fi resturi de la injectii. Va pup si un week.end frumos!
Buna. La mine au fost embrioni de ziua 3. Oricum prea multe simptome de sarcina nu am in afara de durerile de sani, usoare dureri de burta si foarte rar stari de greata. In rest sunt ca si pana acum. Ma gandesc sa nu fie sarcina biochimica. Dar asta ramane de vazut maine la testul de sange. Mi.am facut ieri un test de sarcina digital Clearblue si mi.a dat ca.s insarcinata. Oricum mari sperante nu imi fac. Ms de raspuns si o zi buna. :)

Ali40

Post by Ali40 » Thu Jun 20, 2019 8:22 am

jurnaldefiv wrote:
Cand ai facut ultima injectie cu hcg? Regula e ca iese din corp in max 10 zile, si cred ca o beta fals-pozitiva de la aceste injectii ar fi totusi mai mica, nu 35.
35 e o valoare pozitiva care ar trebui sa indice sarcina, fara indoiala. Ca idee, sarcina mea a inceput cu un beta de 34.5 in ziua 8 de la ET cu blastocisti.
Tu zici ca esti in z15, dar e important si ce embrioni ai transferat - cumva de ziua 3?
Doamne ajuta sa fie cu noroc!
Buna. La mine au fost embrioni de ziua 3. Oricum prea multe simptome de sarcina nu am in afara de durerile de sani, usoare dureri de burta si foarte rar stari de greata. In rest sunt ca si pana acum. Ma gandesc la sarcina biochimica. Dar asta ramane de vazut maine la testul de sange. De la injectii au trecut deja 18 zile.Mi.am facut ieri un test de sarcina digital Clearblue si mi.a dat ca.s insarcinata. Oricum mari sperante nu imi fac. Ms de raspuns si o zi buna. :)

deea_iulia

Post by deea_iulia » Fri Jun 28, 2019 12:50 am

Buna,
Sunt noua si eu pe aici, vroiam sa vad daca a mai facut cineva FIV in Polonia, ma aflu aici acum si sunt la al doilea FIV, deocamdata nereusit, mai avem un embrion congelat, urmeaza transferul in Iulie. Imi doresc doar puterea de a merge mai departe, e extrem de dureros/ frustrant, iar protocolul pe care l-am urmat de fiecare data a fost unul lung, roller coster-ul de hormoni pe perioada injectiilor decapeptyl/menopur e un cosmar...
A reusit cineva cu blasto 3CB?, am asteptarile asa de low ca deja ma gandesc cum sa ne organizam pentru FIV3 in urmatoarea luna.
Mult succes tuturor!
Amandoi 33 de ani, infertilitate primara de cauza necunoscuta diagnosticata in 2017, incercam din 2016
*AMH 1,4 oct 2017, Histerosalpingografie august 2017 perfect, analize hormonale perfect, spermograma perfect
2017 noiembrie IUI 1 Cluj
2018 ianuarie IUI 2 Cluj
2018 martie IUI 3 Cluj
Ianuarie 2019 Polonia, din nou analize hormonale perfecte, AMH 2,8, analize genetice complete, eu mthfr c677t heterozigot in rest ok totul, cariotyp cuplu ok, halosperm ok.
FIV1 februarie- martie 2019 / ovulastan, decapeptyl, stimulare menopur 9 zile, trigger pregnyl 5000ui, 15 ovocite, din care doar 3 mature, toate 3 fertilizate, am ramas cu 2 blasto, 1 ET blasto 4AB- BFN- / aprilie 2019 FET blasto 4BC-BFN-
FIV2 mai- iunie 2019 / ovulastan, decapeptyl, stimulare menopur 9 zile, alt dozaj, trigger pregnyl 5000ui, 9 ovocite, 5 mature, 3 fertilizate. 1ET cu 2 embrioni de ziua 3, BFN, urmeaza FET iulie cu un blasto 3CB :-? :-S
Aici by default se face ICSI, ca si optiuni extra la primul FIV am avut spindel view si embryoglue, acum la al doilea deocamdata doar spindel view si Embryoscope.
Hoping for a miracle :YMPRAY:
update: 13 Iulie FET, Lutinus (vaginal), Luteina, Estrofem (vaginal), Relanium 4 zile, injectii in burta Neoparin.
16 Iulie analize sange progesteron, estrogen, betaHCG (deocamdata era <1)
19 iulie din nou analize sange, de data asceasta betaHCG e 22,04. BFP la 6 zile dupa FET!!! [bfp]
Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat! :YMPRAY:

Post Reply