Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Mau

Re: Inseminarea artificiala.

Post by Mau » Fri May 17, 2013 8:49 pm

Salut,
Sunt noua pe site si m-as fi bucurat enorm sa ne scriem pe un forum cu un subiect mai fericit. Dar,in aceste conditii, ne bucuram ca exista si ca putem sa ne ajutam ori cu un sfat ori cu un umar.

Lupta noastra cu infertilitatea, a inceput acum 2 ani. De atunci am facut 4 inseminari, primele doua facute dupa urechea unui doctor foarte bun pe nasteri, dar care crede ca poate acoperi toate ariile ginecologiei. La indrumarea unei prietene am schimbat clinica, am efectuat multe analize si 2 inseminari facute cu mult mai mult interes, dar fara rezultatele asteptate. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine, desi doctorii au spus ca nu reprezinta un risc, sunt anticorpii tiroidieni ATPO (valoare 51,3 ui/ml) si Anti-Tiroglobulina (valoare 1041 ui/ml ). De aceea apelez la cunostintele voastre pentru a afla daca aceste valori ar reprezenta un motiv pentru faptul ca nu se fixeaza sarcina.

Mai jos va scriu analizele efectuate si ultimele doua proceduri IA.
Incep cu sotul deoarece sunt mai putine: Spermograma si spermocultura - ok.

Analizele mele:
Anticoagulant lupic, Anti Cardiolipinici, Anticorpi antispermatici – ok;
FT3 - 2.42pg/ml; FT4 – 1.11ng/ml; TSH – 1.8507 uui/ml;
LH, estradiol, prolactina, testosteron, DHEAS – ok; FSH si progesteron au iesit prost intr-o luna de monitorizare fiind suspecta de cicluri anovulatorii. Am facut AMH si a iesit 2.39
HSG – trompe permeabile, trompa stanga foarte dilatata fiind suspecta ca nu functioneaza la parametri normali.
Inseminarile au fost efectuate in luni consecutive si am avut ovulatie pe ambele ovare. Tratamentul pe parcursul celor doua inseminari a fost:
1. Gonal 75 + Predalon 10.000 - a rezultat un singur folicul, 70 mil spermatozoizi inseminati
2. Puregon 75 + Pregnyl 10.000 - au rezultat 3 foliculi, 162 mil spermatozoizi inseminati

Nu stiu daca ar trebui sa mai fac si alte analize pentru a depista o eventuala cauza, pentru ca pana acum doctorii nu au reusit sa imi gaseasca vreuna. :(

Mult succes va doresc tuturor.

Va pup,
Mau

Mau

Post by Mau » Fri May 17, 2013 9:05 pm

andra_alexandra wrote:
gaby_f wrote:Buna fetele,

Abia acum apuc sa va scriu vestile cele noi, ca am o zi cam plina la birou.
Am fost dimineata la prim ecografie, si ultima din cate se pare, caci nu mai e timp/nevoie si de a doua pt monitorizare.
Ovar drept: 1 folicul 15.91 mm, ovar stag 2 foliculi: 17.24 si respectiv 14.96 mm.
Endometrul cam mic: 6 mm, dar domnul doctor a spus ca mai are timp si ca va creste.
Azi si maine Menopur si duminica urmeaza injectia cu Ovitrelle, apoi luni la pranz prima inseminare si marti dimineata cea de-a doua.
Mie imi par vesti bune, voi ce ziceti?
Bravo, foarte buna productia. Sincer, eu stau cu inima un pic stransa sa nu fie prea tarziu eco de luni dar doctorita m-a asigurat ca va fi ok asa ma incred in ea :)
Pentru endometru ti-a dat ceva?
Pana miercuri cred ca terminam amandoua cu procedura :D

Chiar asa, cine ne povesteste si noua putin despre cum e la procedura? doare nu doare? cat dureaza? impresii... nu stiu, chestii de genul asta.
Salut,
Va doresc mult mult succes si sa veniti cu vesti foarte bune. [barza2] [barza1]
Referitor la intrebarea ta, procedura este foarte simpla. Nu simti decat ca este introdus ceva inauntru. Dar nu te gandi ca doare, practic si cand bei apa simti cum se duce apa pe gat si nu doare (nu mi-a venit nici o alta comparatie) :-) Procedura in sine, a durat vreo 25-30 min: vreo 5 minute inseminarea, apoi am ramas pe masa inca vreo 20-25 min. Ulterior am am stat intinsa in pat, intr-un salon, inca o ora. Si cam asta a fost. Emotiile sunt mari caci procedura de inseminare este foarte simpla.

Va pup
Mau

monica23

Post by monica23 » Fri May 17, 2013 11:11 pm

gaby_f wrote:Monica, trebuie sa fii optimista. Optimismul e cam tot ce avem in momentele astea, nu poti sa renunti acum. 1 folicul = o mare sansa, deci..de ce n-ar fi asta chiar sansa ta? :)
Te asteptam sambata sa ne aduci vesti noi. Orice ar fi, zambim si mergem mai departe. Nu ne doboara pe noi asta, nu-i asa?
Multumesc de sustinere, nu o sa renunt, dar devin din ce in ce mai neancrezatoare, nu stiu, poate ar trebui sa mai incerc si la alta clinica , de 2 ani ma tot plimb pe la doctorul meu... si ne-am cam batem pasul pe loc.
Dar mergem inainte , cum zici tu , poate asta-i sansa mea , vedem ce o fi maine :) .
Numai bine.
Eu:36 ani Sotul:34ani
cariotip sot ok, normospermie cu hipokinezie usoara , cariotip eu 9qh+(heteromorfism)
Noiembrie 2012: avort spontan S5
21.03.2013: IUI 1 (fara stimulare) nereusit
aprilie 2013 : IUI 2(fara stimulare) nereusit
mai 2013 - IUI 3(cu stimulate ) nerusit
August 2013 : avort spontan S5 sarcina obtinuta natural
Mutatia Factor V Leiden-pozitiv (genotip HETEROZIGOT,Factor XIII Val34Leu-pozitiv (genotip HOMOZIGOT),PAI-1-pozitiv (genotip HETEROZIGOT)-pozitiv,MTHFR C677T-pozitiv (genotip HOMOZIGOT),Fibrinogen 455 G>A-pozitiv (genotip HETEROZIGOT
Decembrie 2014 FIV- doamne fa o minune

monica23

Post by monica23 » Sat May 18, 2013 5:01 pm

Am fost azi la eco, ziua 11 , endometrul 6.3, 2 foliculi acum(fata de ziua 9 cand era doar 1), unul de 17mm , celalalt mai micut, de 15mm, maine merg din nou la eco, azi eco am facut cu un alt dr., al meu dr. fiind plecat , dar maine ma vad cu el. Sper ca sunt in grafic cum s-ar spune .
Va pup, vin cu vesti maine.
Numai bine !
cariotip sot ok, normospermie cu hipokinezie usoara , cariotip eu 9qh+(heteromorfism)
Mutatia Factor V Leiden-pozitiv (genotip HETEROZIGOT,Factor XIII Val34Leu-pozitiv (genotip HOMOZIGOT),PAI-1-pozitiv (genotip HETEROZIGOT)-pozitiv,MTHFR C677T-pozitiv (genotip HOMOZIGOT),Fibrinogen 455 G>A-pozitiv (genotip HETEROZIGOT

gaby_f

Post by gaby_f » Sat May 18, 2013 6:00 pm

Monica, eu as zice ca sunt vesti foarte bune. Endometrul cam micut, ca si la mine, dar doctorul meu era foarte linistit si optimist ca va creste. Pe cand procedura ta? Ti-au zis ceva?

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Sat May 18, 2013 9:13 pm

Of, numai eu stau si ma perpelesc ca nu stiu nimic de foliculii mei :-S Trebuie sa mai astept pana luni ca sa aflu ce si cum.

Monica si eu zic ca e ok pentru ziua 11. Oricum mai au de crescut si foliculii si endo deci mai ai ceva, ceva de asteptat pana la procedura. Incearca sa fi optimista desi stiu ca e greu dar cred eu ca e cea mai buna varianta. Ramanem totusi cu picioarele pe pamant dar ZEN si optimiste O:-)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

gaby_f

Post by gaby_f » Sat May 18, 2013 10:24 pm

Hai, ca nu mai e mult pana luni, o sa vezi ca a meritat asteptarea. Eu maine dimineata fac Ovitrelle, iar luni si marti cele 2 proceduri. Practic luni sunt ziua 11, caci ''micutii'' s-au grabit sa creasca si nu mai puteam astepta. Deja ma gandesc cum va fi perioada de asteptare.

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Sat May 18, 2013 11:00 pm

gaby_f wrote:Hai, ca nu mai e mult pana luni, o sa vezi ca a meritat asteptarea. Eu maine dimineata fac Ovitrelle, iar luni si marti cele 2 proceduri. Practic luni sunt ziua 11, caci ''micutii'' s-au grabit sa creasca si nu mai puteam astepta. Deja ma gandesc cum va fi perioada de asteptare.
Tocmai ce am facut si ultima injectie de Gonal :) (dar tocmai ce am aflat ca s-ar putea sa fie nevoie de injectii toata sarcina, daca apare vreo sarcina, dar asta e alta discutie)
Cred ca o sa fie putin mai grea perioada de dupa dar daca ne tinem bine ocupate cu alte chestii o sa treaca repede, eu spre norocul meu am destula treaba la servici, si nu numai, in perioada asta asa ca sper sa treaca usor si cu folos [feed2]
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

gaby_f

Post by gaby_f » Sun May 19, 2013 12:29 am

Alexandra, despre ce injectii in sarcina ti-au zis ca ar putea fi vorba? Si pentru ce anume?

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Sun May 19, 2013 1:20 pm

gaby_f wrote:Alexandra, despre ce injectii in sarcina ti-au zis ca ar putea fi vorba? Si pentru ce anume?
Pentru mutatiile trombofiliei de care tocmai ce am aflat ca le am. E un topic separat despre trombo, gasesti acolo mai multe detalii :)
Avem amandoi 27 de ani
Image

monica23

Post by monica23 » Sun May 19, 2013 6:22 pm

Buna fetelor,
Azi am fost din nou la eco, ziua 12, endo de 7.6 , 1 folicul de 20 si 1 de 19, in noaptea asta pe la 3 fac injectia cu ovitrelle, marti la ora 14 inseminarea :-ss , sper sa fie ok, dr nu era prea multumit de endo, a zis ca e la limita, dar ca pana marti va mai creste el putin. Va astept si pe voi cu vesti noi si bune :) .
Va pup.

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Sun May 19, 2013 7:14 pm

monica23 wrote:Buna fetelor,
Azi am fost din nou la eco, ziua 12, endo de 7.6 , 1 folicul de 20 si 1 de 19, in noaptea asta pe la 3 fac injectia cu ovitrelle, marti la ora 14 inseminarea :-ss , sper sa fie ok, dr nu era prea multumit de endo, a zis ca e la limita, dar ca pana marti va mai creste el putin. Va astept si pe voi cu vesti noi si bune :) .
Va pup.
Eu in luna in care am facut stimulare cu clomifen am luat si tinctura de cretisoara si am avut pana la urma endometru 12mm daca tin bine mine. Din cate stiu eu clomifenul subtiaza endometrul. Folciulii sunt super! Poate te vedem in curand mamica de [gemeni] [majoreta]

Eu maine o sa fiu z12, sper sa primesc vesti bune si pe miercuri sa fac si eu inseminarea (eu asa am socotit, acum sa vedem daca socoteala de acasa se potriveste cu aia din targ :ymdaydream: )
Avem amandoi 27 de ani
Image

Eva11

Post by Eva11 » Mon May 20, 2013 7:56 pm

andra_alexandra wrote:
gaby_f wrote:Am auzit numai lucruri bune despre doamna doctor Bucur, daca ar fi sa-mi schimb vreodata medicul mai mult ca sigur ca la dansa as merge.
Cat despre sanse...eu am primit un procent sec de 5%...dar nu m-as gandi prea mult la asta. Si 1% daca sunt, nu vad de ce n-am primi noi acea sansa.
Eu vineri merg la prima ecografie, insa nu mi-au zis nimic de dozare de estradiol+progesteron. Nu apare in schema de tratament pe care mi-au dat-o, deci pare ca n-au de gand sa mi-o faca. Oare sa o fac la cerere? Ca n-ar fi o problema daca tot ma duc acolo la 8 dimineata sa-mi ia si o picatura de sange.
Tot ce sper e ca organismul meu sa raspunda cum trebuie la tratament si sa putem duce la capat procedura.
Sa ne auzim cu vesti bune, adica [gravi]
Si mie mi-a placut de doamna Bucur, e ea mai vorbareata asa dar a avut mare rabdare sa-mi asculte mie toti pitici si sa-mi explice cum stau lucrurile. La prima consultatie a stat cu mine si cu sotul meu aproape o ora, nu ma asteptam. Si la domnul Albu esti pe maini foarte bune, si eu am vrut sa merg la dansul la un moment dat dar nu am reusit sa prind programare atunci cand am vrut si am ajuns prin alte parti.
Mie imi fac dozarea de estradiol si progesteron pentru ca mi-au iesit valori proaste la hormonale (la estradiol de fapt, progesteronul cica ar fi ok) si doctorita mea zicea ca e mult mai sigura monitorizarea ovulatiei hormonal decat ecografic. Eu pana acum ecografic am mai avut ovulatie insa ea banuieste (dupa valorile estradiolului) ca ovocitele mele n-ar fi fost mature. Cica faptul ca ai un folicul mare pe ovar nu inseamna ca din el iese un ovocit sau ca iese un ovocit matur asa ca mergem pe varianta asta, dozam inainte de eco ca sa poata sa coreleze rezultatele de la ambele si sa vedem daca efectiv am ovulatie sau nu. La mine e primul ciclu stimulat cu injectabile asa ca sper sa fie macar un ovocit matur, sincer cam am emotii cu estradiolul asta dar sper sa fie bine.
Daca tie ti-au iesit bine valorile la hormonale nu stiu daca ai neaparat nevoie de aceste dozari, probabil ca de aia nici nu le ai in schema de tratament.
Te astept cu vesti bune dupa eco de vineri, eu sincer nu mai am stare pana luni, abia astept sa merg sa vad daca am raspuns la tratament [majoreta]

Inca o chestie vroiam sa te intreb, analize de anticorpi antispermatici voi ati facut?
Buna andra_alexandra! Sunt noua pe forum si as vrea sa stiu cum a decurs la tine inseminarea la Columna? daca poti sa-mi dai cateva detalii legat de valorile (din ziua inseminarii) la foliculi si endometru. Eu am facut saptamana trecuta o IA cu dna dr Bucur fiind in ziua 11, endometru 8.2 mm, folicul ov.dr 14 mm si folicul ov.st 22 mm, iar spermatozoizii dupa preparare nu au fost decat 1mil/ml. multumesc!

gaby_f

Post by gaby_f » Mon May 20, 2013 8:00 pm

Bine v-am regasit,

Am facut astazi prima procedura de inseminare. Dupa spalarea si "coafarea" spermei mi-au fost inseminate 2 milioane de micutzi, inteleg ca astia toti sunt mobile si puternici. Maine fac si a doua procedura si mi-au spus ca numarul total de spermatozoizi inseminati se calculeaza adunandu-i pe toti cei inseminate in Ziua 1+Ziua 2. Asa incat sper ca maine sa avem o productie mai buna.
Procedura in sine e simpla, desi am tremurat non-stop pana cand s-a terminat totul. Sper ca maine sa nu mai am asa emotii.
Astept vesti noi si de la voi

Eva11

Post by Eva11 » Mon May 20, 2013 8:18 pm

gaby_f wrote:Bine v-am regasit,

Am facut astazi prima procedura de inseminare. Dupa spalarea si "coafarea" spermei mi-au fost inseminate 2 milioane de micutzi, inteleg ca astia toti sunt mobile si puternici. Maine fac si a doua procedura si mi-au spus ca numarul total de spermatozoizi inseminati se calculeaza adunandu-i pe toti cei inseminate in Ziua 1+Ziua 2. Asa incat sper ca maine sa avem o productie mai buna.
Procedura in sine e simpla, desi am tremurat non-stop pana cand s-a terminat totul. Sper ca maine sa nu mai am asa emotii.
Astept vesti noi si de la voi
Buna Gabi! Poti sa ne spui cat ai avut astazi endometrul si dimensiunea foliculilor? a cata zi de ciclu este astazi? Multumesc si iti doresc mult succes maine si la cati mai multi gigei!

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Mon May 20, 2013 9:17 pm

Buna fetelor

Se pare ca si la noi a fost azi ziua cea mare. Ecografia de control s-a transformat in inseminare pentru ca conform ecografiei si dozarilor hormonale am ovulat aseara.
Gabi, suntem sincron, sper sa aducem si vestile bune sincorn, eu peste vreo 10 zile cred ca fac beta hcg pentru ca am si probleme cu trombofilia si tre sa vad daca continui injectiile sau daca le opresc cat mai repede.
Eva la noi situatia a fost in felul urmator: ov stang un folicul de 22 mm deja eclatat (spart), ovarul drept un folicul de 14mm, endometrul a fost trilaminar 10mm, estraiolul in dimineata asta mi-a iesit 156 (cam mic zice doctorita) si progesteronul 1.30 (valoare de postovulator, tot parerea doctoritei). S-au injectat 60 de milioane de spematozoizi sanatosi si vanjosi (speram :)) ).
Procedura a fost foarte simpla, n-am simtit nimic, a durat maxim 10 minute apoi am mai stat 30 de minute pe masa si cam asta a fost. Sotul meu a fost in permanenta cu mine, la consultatie si apoi la inseminare si dupa inseminare. M-a durut putin burta imediat dupa dar pana am plecat de acolo mi-a trecut.
Asteptam cu speranta rezultatul [barza3]
Avem amandoi 27 de ani
Image

gaby_f

Post by gaby_f » Tue May 21, 2013 8:15 am

Draga Eva,
Nu stiu cat a fost endometrul sau foliculii ieri, caci nu mi s-a mai facut o ecografie inainte de inseminare, am ramas numai cu cea de vineri.

Andra_Alexandra, tu ai avut o proba de sperma infinit mai buna, desi cred totusi ca si astea sunt lucrate separate de la clinica la clinica. Mie mi-au inseminate numai 0.4 ml (conform politicii lor, se poate insemina o cantitate intre 0.3 si 0.6 ml), la tine banuiesc ca a fost o cantitate mult mai mare ca sa contina 60 de milioane.
Insa daca ne gandim ca ne trebuie 1 singur Fat-Frumos ca sa ne indeplinim visul, as zice ca amandoua avem sanse infinite sa devenim mamici in curand.
Eu merg iarasi peste o ora, sa fac si a doua procedura, apoi incep tratamentul de sustinere si....relaxare maxima. Ca altceva nu prea avem ce sa mai facem acum.

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Tue May 21, 2013 12:07 pm

gaby_f wrote:Draga Eva,
Nu stiu cat a fost endometrul sau foliculii ieri, caci nu mi s-a mai facut o ecografie inainte de inseminare, am ramas numai cu cea de vineri.

Andra_Alexandra, tu ai avut o proba de sperma infinit mai buna, desi cred totusi ca si astea sunt lucrate separate de la clinica la clinica. Mie mi-au inseminate numai 0.4 ml (conform politicii lor, se poate insemina o cantitate intre 0.3 si 0.6 ml), la tine banuiesc ca a fost o cantitate mult mai mare ca sa contina 60 de milioane.
Insa daca ne gandim ca ne trebuie 1 singur Fat-Frumos ca sa ne indeplinim visul, as zice ca amandoua avem sanse infinite sa devenim mamici in curand.
Eu merg iarasi peste o ora, sa fac si a doua procedura, apoi incep tratamentul de sustinere si....relaxare maxima. Ca altceva nu prea avem ce sa mai facem acum.
Am incurcat borcanele, au fost 60 milioane per militru in proba intiala insa in proba de sperma injectata au fost 90 de milioane de soldatei sanatosi in toata cantitatea, insa nu stiu cati ml au fost, asta nu mi-au zis dar, ai perfecta dreptate, ne trebuie un singur soldatel vanjos ca sa devenim mamici deci clar avem sanse foarte bune amandoua. La mine e putin pe muchie de cutit cu ovulatia asta care deja se intamplase dar sper sa am bafta si sa nu se fi intamplat foarte de mult, valoarea progesteronului de ieri dimineata zicea ca se intamplase de cateva ore, acum ce sa zic, nu se poate preciza cu exactitate cate ore.
Eu n-am primit tratament de sustinere... doar ca o sa fac un ovitrelle maine seara (initial scrisese doctorita sa-l fac pe 23, apoi vad ca a modificat cu pixul si a scris 22), cica se face si dupa procedura pentru fixarea embrionului, cica pacaleste cumva corpul ca esti insarcinata si organismul se mobilizeaza mai bine sa gazduiasca embrionul (ovitrelle contine hcg). Am mai primit in continuare femibion + acid folic si de maine incep si heparina injectabila. Tu ai primit ovule cu progesteron, nu?
Avem amandoi 27 de ani
Image

gaby_f

Post by gaby_f » Tue May 21, 2013 2:51 pm

Da, eu am primit ovule cu progesteron, cate 200 mg, de 3 ori pe zi, acid folic, din care luam deja si Elevit. Nicio vorba despre un Ovitrelle dupa procedura. Deci, cum spuneam: cati doctori, atatea feluri de a face procedura asta. Iar noi suntem fiecare cu norocul ei, altceva nu pot sa zic.
Eu am facut si a doua procedura, azi a fost ceva mai dureroasa, nu stiu de ce, ca nu eram mai stresata decat ieri.
Azi stau cuminte in pat, de maine trebuie sa ma intorc la serviciu. Ceea ce e bine, ca acum e important sa avem mintea ocupata.
Pup fetele

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Tue May 21, 2013 3:20 pm

gaby_f wrote:Da, eu am primit ovule cu progesteron, cate 200 mg, de 3 ori pe zi, acid folic, din care luam deja si Elevit. Nicio vorba despre un Ovitrelle dupa procedura. Deci, cum spuneam: cati doctori, atatea feluri de a face procedura asta. Iar noi suntem fiecare cu norocul ei, altceva nu pot sa zic.
Eu am facut si a doua procedura, azi a fost ceva mai dureroasa, nu stiu de ce, ca nu eram mai stresata decat ieri.
Azi stau cuminte in pat, de maine trebuie sa ma intorc la serviciu. Ceea ce e bine, ca acum e important sa avem mintea ocupata.
Pup fetele
Asa este, fiecare medic are alta parere :)) Poate te-a durut pentru ca era zona un pic traumatizata de ieri, cine stie.
Sa fie cu noroc si sa bocim pe aici cu testul POZITIV in mana :ymdaydream:
Si eu am stat cumintica aseara si azi pana dupa masa, acum o sa trebuiasca sa merg si eu la servici. Deocamdata sunt foarte ZEN, sper sa ma tina pana la test!
Avem amandoi 27 de ani
Image

Post Reply