Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lavinia1982

Re: Inseminarea artificiala.

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 4:02 pm

Eu m-am obisnuit deja cu timpii de asteptare, cat si cu modul de lucru al celor de la Medlife. Am incredere totala in Dr Albu, am avut de la prima sedinta. Este o persoana foarte calda, calma si sincera. Chiar daca nu vorbeste prea mult, mereu m-a linistit si mi-a explicat unde aveam nelamuriri fara sa fie repezit sau morocanos. Chiar daca era obosit si se vedea asta, am avut programari si la ora 8 seara, si-a facut timp si pentru mine. Pentru dansul merg la clinica Medlife.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Ovare micropolichistice si PCOS
AMH 26,54 - risc de hiperstimulare
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit
FIV 1 Medlife cu Dr Dragos Albu - 1 noiembrie 2013 - SOE 5 saptamani si 3 zile, FET ianuarie 2014 - negativ
FIV 2 Medlife cu Dr Dragos Albu - octombrie 2014 - SOE 5 saptamani, FET ianuarie 2015 =negativ, FET martie 2015 = negativ, FET iulie 2015 = reusit cu baietel

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 4:31 pm

andra_alexandra wrote: La noi deocamdata o indicatie de FIV s-ar baza numai pe faptul ca dupa 2 ani de incercari n-am ramas insarcinata, insa daca iau in considerare activitatea sporadica a ovarelor mele constat ca de fapt nici nu am avut prea multe sanse sa reusim asa ca mai am inca datoria sa incerc natural si imi doresc asta, sper tare mult sa reusim doar cu stimulare.
Buna fetelor!
Andra, situatia ta seamana fff mult cu a mea, eu tot ovare micropolichistice am, chiar ciclul acesta nu am ovulat, practic tot 2 ani de incercari avem dar cred ca maxim 8-9 ovulatii in acesti 2 ani. Te-ai gandit sa mergi la un endocrinolog? Ai mers la vreunul bun, pregatit pe infertilitate? Tare mult mi-as dori sa am un cm normal cu ovulatie spontana normala si daca as reusi asta...cred ca ar fi cea mai mare realizare de pana acum...doar ca nu stiu cum sa fac asta...dr la care am fost nu m-au lamurit in aceasta privinta. Afara de AC si drilling alta solutie nu mi-au dat.
Tu iei ceva pt normalizarea cm-ului sau pt retragerea microchisturilor?
Lavinia inteleg ca si tu ai cm-ul destul de rar. Ai reusit sa normalizezi cm-ul cumva? Dr Albu ti-a dat ceva pt asta?
Amandoi 30 ani
Sarcina obtinuta cu stimulare dec 2012, oprita in evolutie la 5 sapt.
Ovare micropolichistice

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 5:24 pm

Eu iau ovule Utrogestan din ziua 15 pana in ziua 24 de CM, in fiecare luna. Doar asa pot avea si eu lunar CM.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit
FIV 1 Medlife cu Dr Dragos Albu - 1 noiembrie 2013 - SOE 5 saptamani si 3 zile, FET ianuarie 2014 - negativ
FIV 2 Medlife cu Dr Dragos Albu - octombrie 2014 - SOE 5 saptamani, FET ianuarie 2015 =negativ, FET martie 2015 = negativ, FET iulie 2015 = reusit cu baietel

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Mon Aug 05, 2013 6:51 pm

gabyy wrote:
andra_alexandra wrote: La noi deocamdata o indicatie de FIV s-ar baza numai pe faptul ca dupa 2 ani de incercari n-am ramas insarcinata, insa daca iau in considerare activitatea sporadica a ovarelor mele constat ca de fapt nici nu am avut prea multe sanse sa reusim asa ca mai am inca datoria sa incerc natural si imi doresc asta, sper tare mult sa reusim doar cu stimulare.
Buna fetelor!
Andra, situatia ta seamana fff mult cu a mea, eu tot ovare micropolichistice am, chiar ciclul acesta nu am ovulat, practic tot 2 ani de incercari avem dar cred ca maxim 8-9 ovulatii in acesti 2 ani. Te-ai gandit sa mergi la un endocrinolog? Ai mers la vreunul bun, pregatit pe infertilitate? Tare mult mi-as dori sa am un cm normal cu ovulatie spontana normala si daca as reusi asta...cred ca ar fi cea mai mare realizare de pana acum...doar ca nu stiu cum sa fac asta...dr la care am fost nu m-au lamurit in aceasta privinta. Afara de AC si drilling alta solutie nu mi-au dat.
Tu iei ceva pt normalizarea cm-ului sau pt retragerea microchisturilor?
Lavinia inteleg ca si tu ai cm-ul destul de rar. Ai reusit sa normalizezi cm-ul cumva? Dr Albu ti-a dat ceva pt asta?
Culmea este ca eu am ciclu foarte regulat dar cu toate astea ovarele mele functioneaza doar din cand in cand. La endocrinolog inca nu am fost dar nu este o idee rea deloc. Alta chestie la care m-am gandit este Metforminul, stiu fete cu ovare polichistice si care nu ovulau si care au rezolvat problema asta cu Metformin. Doctorita mea pana acum nu mi-a recomandat nimic pentru a scapa de aceste chisturi, pana acum am facut doar stimularile pentru IA si cam atat, nimic pentru a repara cumva ovarele.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 6:58 pm

Eu fac tratament cu Metformin de vreo 4 luni. Mi-a recomandat dr endocrinolog pentru ovarele mele micropolichistice si pentru reducerea riscului de hiperstimulare. Domnul dr Albu a fost de acord cu ele, mai ales ca ma asteapta o stimulare destul de mare pentru FIV. Dr Albu, inainte de prima IA mi-a dat trimitere la endocrinolog iar sotului meu la androlog. Chiar daca spermograma era ok, a spus ca este bine daca il vede si un androlog.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 8:35 pm

Lavinia1982 wrote:Eu iau ovule Utrogestan din ziua 15 pana in ziua 24 de CM, in fiecare luna. Doar asa pot avea si eu lunar CM.
Interesant. Deci chiar functioneaza... Cum le iei? Adica cate ovule/zi?
Ai monitorizat sa vezi daca ai ovulatie sub acest tratament?
Last edited by gabyy on Mon Aug 05, 2013 8:44 pm, edited 1 time in total.
Amandoi 30 ani
Ovare micropolichistice

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 8:43 pm

Fetelor, Metforminul actioneaza reducand nivelul glicemiei si al testosteronului, parca asa am citit pe undeva...(???) Eu le am in limite. M-am gandit si eu sa iau Metformin, dar oare, este pt mine? Nu am diagnostic clar de SOP. Afara de ovare cu aspect micropolichistic si ovulatie rara, nu am alt simptom, nici pilozitate, nici obezitate, nici glicemie crescuta...voi cum stati cu aceste analize?
Amandoi 30 ani
Ovare micropolichistice

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 8:45 pm

gabyy wrote:
Lavinia1982 wrote:Eu iau ovule Utrogestan din ziua 15 pana in ziua 24 de CM, in fiecare luna. Doar asa pot avea si eu lunar CM.
Interesant. Si chiar functioneaza? Vine cm-ul dupa terminarea ovulelor? Cum le iei? Adica cate ovule/zi?
Ai monitorizat sa vezi daca ai ovulatie sub acest tratament?
Dupa ce termin ovulele in ziua 24 ( cate 2 pe zi... dimineata si seara ) cam in maxim 3-4 zile vine cm. Eu nu ovulez daca nu fac tratament de stimulare si numai cu utrogestan nu am reusit.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 8:51 pm

gabyy wrote:Fetelor, Metforminul actioneaza reducand nivelul glicemiei si al testosteronului, parca asa am citit pe undeva...(???) Eu le am in limite. M-am gandit si eu sa iau Metformin, dar oare, este pt mine? Nu am diagnostic clar de SOP. Afara de ovare cu aspect micropolichistic si ovulatie rara, nu am alt simptom, nici pilozitate, nici obezitate, nici glicemie crescuta...voi cum stati cu aceste analize?
Este adevarat, Metforminul este folosit si de diabetici, se poate spune ca este o pastila minune deoarece ajuta la mai multe chestii, dar trebuie luata sub atenta supraveghere a medicului. Eu am dat cu subsemnatul pentru asta, deoarece nu toata lumea le poate tolera si ti se poate face rau de la ele. Eu la inceputul anului am avut glicemia foarte mare, aproape dublu ca s-a speriat dr mea si mi-a dat metformin pentru scaderea glucozei din sange. Am tinut si o dieta fara dulciuri, fara paine si mancaruri slabe in grasimi, fara prajeli si pe urma am facut analiza. A iesit foarte foarte buna si am slabit si vreo 20 de kg. Eu din cauza tratamentelor ma ingrasasem foarte mult, in februarie am avut 98 kg si acum am 78 kg ( de la 56 kg ... offff... nu o sa mai ajung niciodata la greutatea asta - am facut un tratament acum cativa ani cu Prednison timp de 3 luni de zile, dar dupa 2 luni jumate am renuntat pentru ca-mi faceau rau si am luat in greutate 30 de kg in 6 luni, am cazut in depresie din cauza asta, sotul meu era cat pe ce sa ma duca la un psiholog, plangeam in fiecare zi cand ma priveam in oglinda iar doctorilor carora le-am povestit ce medicament am luat, si-au facut cruce...). Marea majoritate a analizelor sunt bune acum. Si Metformin m-a ajutat si la ovare, nu m-au mai durut si nu s-au mai umflat. A actionat probabil la tratamentul de stimulare si a fost ok. Eu acum iau cate 3 pe zi, dupa masa... si trebuie sa mananc bine inainte de pastile, altfel mi se face rau. Am o senzatie usoara de greata, dar e ok.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 9:08 pm

Lavinia, as mai vrea sa te intreb ceva... Cum a decurs protocolul tau cu dr Albu in ceea ce priveste IA si acum in viitorul apropiat FIV? Adica, ti-a spus el ca mai bine incerci IA decat natural ca sa mariti sansele? Cum v-a dat indicatia de IA? Sau ai propus tu asta?
Stimulare cu clostylbegyt ai incercat? Sau doar cu cele injectabile?
Amandoi 30 ani
Ovare micropolichistice

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 9:21 pm

gabyy wrote:Lavinia, as mai vrea sa te intreb ceva... Cum a decurs protocolul tau cu dr Albu in ceea ce priveste IA si acum in viitorul apropiat FIV? Adica, ti-a spus el ca mai bine incerci IA decat natural ca sa mariti sansele? Cum v-a dat indicatia de IA? Sau ai propus tu asta?
Stimulare cu clostylbegyt ai incercat? Sau doar cu cele injectabile?
Am facut anul trecut stimulare cu closty timp de zece luni, plus monitorizari de ovulatie. Nimic. Dar nimic, nici macar un folicul dominant nu aveam. In rest aveam o gramada, dar foarte mici. Si dr mea din Focsani mi-a spus sa incerc FIV, pentru ca natural nu voi reusi niciodata. Mi-a recomandat Medlife, pe Dr Albu deoarece face scheme de tratament foarte bune. Si uite asa, in luna martie am ajuns la Dr Albu. Mi-a studiat ditamai dosarul, m-a ascultat, nu m-a controlat, doar mi-a dat un set de analize de facut. I-am spus ca dr mea mi-a recomandat FIV si dr Albu m-a intrebat daca am facut vreodata IA. Nu mai facusem. Apoi, la urmatoarele ecografii, dr a vazut ca nu am foliculi si deci nu voi avea ovulatie... Mi-a spus ca sa incercam cu o IA, nu direct FIV, poate voi avea sansa sa raman insarcinata. Mi-a spus sa nu incerc mai mult de 3 IA. Dupa 2 IA nereusite, de comun acord ( nici eu nu mai vroiam si nici dansul nu mai vroia sa faca si pe a treia ), am aplicat pentru FIV.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 9:29 pm

Am inteles acum.. Sa dea Doamne Doamne sa fie primul si ultimul FIV dupa care iti vei tine copilasul in brate!
Multumesc mult pt raspunsuri !
Last edited by gabyy on Mon Aug 05, 2013 9:35 pm, edited 1 time in total.
Amandoi 30 ani
Ovare micropolichistice

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 9:32 pm

Multumesc. FIV-ul va fi chiar de ziua mea. Ce cadou mai frumos decat un bebe mic pot avea? Iti doresc si tie acelasi lucru. Visul tau sa se implineasca.
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

gabyy

Post by gabyy » Mon Aug 05, 2013 9:36 pm

Lavinia, sa te auda Dumnezeu !
Amandoi 30 ani
Ovare micropolichistice

irisana

Post by irisana » Mon Aug 05, 2013 10:09 pm

Lavinia1982 wrote:Multumesc. FIV-ul va fi chiar de ziua mea. Ce cadou mai frumos decat un bebe mic pot avea? Iti doresc si tie acelasi lucru. Visul tau sa se implineasca.
Wow cum s-au potrivit lucrurile!
O sa fie bine!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile

Lavinia1982

Post by Lavinia1982 » Mon Aug 05, 2013 10:13 pm

Multumesc. Tu ce vei face in continuare?
Eu 33 - El 43
HSG aprilie 2013 - OK
Menstra de 2-3 ori pe an
IUI 1 Medlife - nereusit
IUI 2 Medlife - nereusit

irisana

Post by irisana » Mon Aug 05, 2013 10:19 pm

Eu am mai facut un set de analize hormonale care par a fi ok.
Repetam spermograma si apoi mergem cu rezultatele sa vedem ce ne mai indica doctorul.
Cum am scris si mai demult eu vreau sa mai incerc macar un IA, apoi mai vedem...
Eu 40 ani

irisana

Post by irisana » Mon Aug 05, 2013 10:20 pm

andra_alexandra wrote:Fetelor, este foarte bine daca faceti pana in sapt 12 de sarcina Clexane, daca asta e protocolul dr Albu este foarte clar ca stie ce face deci puteti avea toata increderea.

Gaby nu imi este teama de procedura, deloc chiar, nu-mi mai este teama de injectii sau de alte momente ale procedurii, teama mea imensa este teama de esec. Nu stiu cum as putea trece peste, ma simt foarte slaba la acest capitol. Peste cele doua inseminari am trecut relativ usor, peste prima mai ales, la cea de-a doua a fost mai nasol dar intr-o saptamana m-am pus pe picioare insa dupa un FIV nu stiu cum as putea sa trec. Eu inca nu sunt psihic pregatita pentru tot ceea ce implica un FIV asa ca prefer sa nu ma grabesc. Eu inca mai am speranta la o sarcina naturala de asta am zis ca mai sunt dispusa sa astept pana vara viitoare cel mult si abia atunci sa facem FIV-ul. Pana atunci vreau sa ma documentez ca sa reusesc sa ma decid unde sa fac, inca nu sunt hotarata nici macar daca in tara sau in strainatate. Mai am multa documentatie de facut. Vreau sa mai citesc si despre modurile de maximizarea sanselor, ce as putea face inainte si dupa procedura ca sa-mi cresc sansele de reusita si cel mai important sa ma pregatesc psihic ca sa pot fi calma si optimista atunci cand va fi nevoie. Inca nu stiu cum sa fac asta dar banuiesc ca tot prin autocontrol ca si pana acum.

Eu va tin pumnii la amandoua si va doresc din inima sa veniti cu rezultate pozitive si cred ca asa va fi. Aveti sanse foarte bune!
Off andra_alexandra, ma regasesc foarte tare in randurile scrise de tine :(
La asta trebuie sa adaug din pacate si teama de procedura,pe langa teama de esec. Dar simt ca incet incet, incep sa ma acomodez si eu cu ideea si desi nu imi doresc sa ajung la FIV, cand vom decide ca nu mai avem alte varinte, o sa il fac.
Timp mult nu mai am la dispozitie, am facut recent 34 de ani...
Imi amintesc cat de entuziasmata ai fost tu cand era ziua ta, la mine a fost cam pe dos... Cand nu ma vedea nimeni, oftam pt ca a mai trecut un an si tot nu am bebe :(
Eu 40 ani

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Tue Aug 06, 2013 1:17 am

irisana wrote:
Off andra_alexandra, ma regasesc foarte tare in randurile scrise de tine :(
La asta trebuie sa adaug din pacate si teama de procedura,pe langa teama de esec. Dar simt ca incet incet, incep sa ma acomodez si eu cu ideea si desi nu imi doresc sa ajung la FIV, cand vom decide ca nu mai avem alte varinte, o sa il fac.
Timp mult nu mai am la dispozitie, am facut recent 34 de ani...
Imi amintesc cat de entuziasmata ai fost tu cand era ziua ta, la mine a fost cam pe dos... Cand nu ma vedea nimeni, oftam pt ca a mai trecut un an si tot nu am bebe :(
Oooo, nu, nu am fost deloc entuziasmata. Am fost totusi mai bine decat anul trecut cand aproape ca am refuzat sa-mi serbez ziua. Mi se parea ca mai "sarbatoresc" doar un an de esecuri si inca un an fara bebe. Anul asta a fost ziua mea la cateva zile dupa a doua IA si am vrut cumva sa ma deconectez de la esecul ala si am organizat o mica petrecere, prietenii mei au fost la inaltime si mi-au facut un cadou minunat si pana la urma a fost bine dar si pe mine ma doare ca trec anii pe langa mine. Parca cel mai dureros este cand ma uit in jur la persoane care nici macar nu-si doreau copii pe cand noi deja trecusem prin multe luni de incercar si care acum ii au. Chiar zilele trecute a nascut o colega care vara trecuta zicea ca ce-i trebuie ei copil, ca ea nu-si complica viata cu copii, ca-s belea pe capul omului. Noi pe atunci aveam deja un an de incercari si eu eram asa de depresiva ca imi venea s-o pleznesc cand am auzit-o. Acum doua-trei zile a nascut o fetita superba cu care a ramas insarcinata accidental evident.
In momente de genul asta incerc sa ma consolez cu faptul ca bucuria nostra va fi inzecit mai mare decat a lor si ca pe noi lupta asta ne-a facut mult mai puternici decat am fost vreodata, relatia noastra s-a consolidat, ne-am cunoscut unul pe celalalt cum nu o mai facusem, ne-a schimbat efectiv pe amandoi, apreciem lucrurile in viata altfel, deci am avut si ceva de castigat din lupta asta daca se poate spune asa. Chestii pe care cei care nu trec prin asta nici macar nu le inteleg. Eu cred ca lupta cu infertilitatea ma va ajuta sa fiu un parinte mai bun, deja m-a ajutat sa fiu un om mai bun :)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

cristinaz

Post by cristinaz » Tue Aug 06, 2013 10:20 am

Buna ,

legat de METFORMIN, eu il iau de aproape 2 ani. deja de 3 luni am ajuns la doza maxima de 2500mg/zi! vreau sa va zic de anul acesta am ovulat o data. atat! cu tot cu metforminul meu :(((
2 ginecologi mi au zis SOP...dar am niciun simptom... nu am slabit de la el nici 1 kg
acum 4 luni am descoperit ca am hipotiroidism subclinic..dar am reusit sa-mi reduc TSH-ul de la aproape 5 la 2.2 ceea ce endocrinlogul a zis ca e f bine! in ultimii 2 ani m-am ingrasat 15kg ( de la 55kg la 70kg- dar sunt inaltuta si nu e dizgratios :-P )

am facut stimulare cu femara la care nu am avut niciun raspuns. am luat femara 6mg/zi deci mult. cu closty nu am facut din cauza endometrului f subtire~

tre sa trec la injectii si am zis daca tot ma intep sa fac IUI!
sunt putin cu nervii la pamant si nici n am inceput :(
exact cum spuena si andra_alexandra..mi-e teama de esec! as vrea sa aleg cea mai buna cale, cea mai sigura, cel mai bun medic....dar cred ca nu exista asa ceva :(((
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

Post Reply